Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8x8 CZ se představil na Dnech NATO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8x8 CZ na Dnech NATO. / TDV

Na tradiční akci Dny NATO a Vzdušných sil Armády České republiky, která se konala o tomto víkendu na Letišti Leoše Janáčka Ostrava, společnost Tatra Defence Vehicle (TDV) oficiálně představila samohybný minomet na podvozku obrněného vozidla Pandur II 8x8 CZ. Tento prostředek palebné podpory společnost TDV patřící do holdingu Czechoslovak Group aktivně nabízí Armádě České republiky i dalším potenciálním zájemcům.

Jedním z důležitých a nejzajímavějších exponátů na Dnech NATO z hlediska chystaných vyzbrojovacích projektů AČR byl samohybný minomet (ShM) Pandur II 8x8 CZ vybavený zbraní Soltam Cardom ráže 120 mm. Už v době, kdy se jednalo o prvních dodávkách více než dvou stovek obrněných vozidel Pandur II pro AČR, uvažovala armáda o téměř dvou desítkách verzí a mezi nimi i o provedení samohybný minomet.

Ovšem nakonec do výzbroje AČR putovalo jen 107 pandurů v pouhých šesti verzích, na další včetně samohybného minometu se kvůli nedostatku finančních prostředků nedostalo. Protože česká armáda do budoucna ve svých plánech rozvoje s pořízením samohybných minometů se zbraní ráže 120 mm stále počítá, její zástupci si ShM Pandur II 8x8 CZ během sobotní prezentace na Dnech NATO velmi pozorně prohlédli a získali podrobné informace i takticko-technická data.

Dnes má armáda ve své výzbroji pouze 8 kusů samohybných minometů vz. 85 PRAM-S na prodloužené pásové platformě BVP-1, které doplňuje 85 tažených 120 mm minometů vz. 82 PRAM-L. Samohybné minomety na pancéřované platformě tedy nadále citelně chybějí. Společnost Tatra Defence Vehicle v této souvislosti nabízí řešení v podobě 120 mm ShM Pandur II 8x8 CZ.

TDV vlastní licenci na výrobu i opravy vozidel Pandur II od General Dynamics European Land Systems, která zahrnuje i práva na výrobu již vyvinuté minometné verze s instalovanou zbraní Soltam Cardom. TDV má k dispozici jak vozidla kompletně hotová, tak i výrobně rozpracovaná, dodávky pro armádu by tak mohly proběhnout ve velmi krátkém čase. Dalším pro armádu zajímavým faktorem může být cena, která by byla výrazně nižší oproti rozpočtu, se kterým česká armáda počítala na pořízení minometných pandurů před více než 10 lety.

ShM Pandur II 8x8 CZ využívá zavedenou kolovou platformu Pandur II, která je už ve výzbroji Armády České republiky, a tudíž disponuje i stejnou mobilitou a ochranou posádky. Balistická odolnost samohybného minometu dosahuje úrovně 2/3 a protiminová pak úrovně 2a (STANAG 4569). Samohybný minomet ShM Pandur II 8x8 CZ určený pro palebnou podporu pozemních sil, představuje evropskou obdobu amerického samohybného minometu M1129 Mortar Carrier na podvozku obrněného vozidla Stryker, který má ve výzbroji americká armáda, a který prověřila bojová nasazení v Iráku i Afghánistánu.

ShM Pandur II 8x8 CZ je vybaven úsťově nabíjeným zákluzovým minometem Soltam Cardom ráže 120 mm. Minomet je umístěn na podlaze vozidla a posádka palbu vede skrz otevřené střešní příklopy. Náměr zbraně dosahuje hodnot 40°až 85°, odměr činí 360°. Rychlost střelby dosahuje 16 ran za minutu a vozidlo pojme až 50 minometných granátů. Zbraň může pracovat v manuálním i automatickém režimu, díky modernímu systému řízení palby a snadné manipulaci se zbraní je možné zahájit střelbu z minometu již 30 sekund po zastavení vozidla.

Osádku tvoří velitel, řidič, střelec a nabíječ. ShM Pandur II 8x8 CZ může vést palbu 120 mm minometnými granáty, jež jsou zavedeny ve výzbroji AČR, ale také všemi druhy granátů ráže 120 mm standardu NATO, včetně typů s přídavným raketovým pohonem anebo s koncovým navedením. Samohybný minomet je vybaven také vrhačem dýmových granátů ráže 76 mm a navijákem o tažné síle 8 t, může být vyzbrojen i těžkým kulometem.

Díky powerpacku s motorem o výkonu 340 kW a automatickou převodovkou s hydrodynamickým retardérem dosahuje samohybný minomet maximální rychlosti 110 km/h, dojezd činí až 600 km. Podvozek disponuje nezávislým zavěšením kol s centrálním dohušťováním, je vybaven pohonem všech náprav, z nichž první dvě jsou řiditelné, automatickými uzávěrkami diferenciálů i brzdou zatáčení pro zmenšení poloměru otáčení.
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Společné cvičení českých a izraelských speciálních jednotek

V úterý skončilo dva týdny dlouhé cvičení českých a izraelských speciálních sil ve výcvikovém prostoru Ceelim v Negevské poušti. Za českou stranu se cvičení účastnila 601. skupina speciálních sil (601. skss) a za izraelskou stranu speciální jednotka Duvdevan.

Zaměřeno na Armádu ČR: Vozidla Ajban 440A a NIMR RIV

Novojičínský podnik VOP CZ na začátku letošního roku podepsal smlouvu o spolupráci s firmou NIMR ze Spojených arabských emirátů (SAE). V rámci spolupráce VOP CZ Armádě České republiky a dalším evropským armádám nabízí vozidla produkce NIMR, například typy Ajban 440A a NIMR RIV. V případě objednávky zajistí výrobu vozidel VOP CZ ve svém podniku v Novém Jičíně.

Polsko-české vozidlo Husar 4×4 na tatrováckem podvozku

Na právě skončené výstavě MSPO 2017 v polských Kielcích česká firma TATRA DEFENSE VEHICLE (TDV) představila obrněné taktické vozidlo Husar 4×4 na tatrovackém podvozku 4×4. Vozidlo vzniklo ve spolupráci s polskou firmou H. Cegielski-Poznań pro polský vojenský program Pegaz.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 7
 • petres
  11:36 19.09.2017

  Uvedu zde, co je veřejně dostupné z produkce MO v oblasti rozvoje minometů v AČR:

  CZECH MORTARS PRESENT & FUTURE
  https://www.futuremortars.com/UploadedFiles/presentations/19155.007/Martin%20Sufajzl.pdf
  což je přehled dostupných minometu (ne úplně všech, spíše výběr typických představitelů) srovnání jejich parametrů a termíny předpokládaného rozvoje, které souhlasí následujícím materiálem:

  Registr smluv
  https://www.futuremortars.com/UploadedFiles/presentations/19155.007/Martin%20Sufajzl.pdf
  ROZMIN - - Návrh technického rozvoje minometů v AČR po roce 2020
  Zajímavá je příloha https://www.futuremortars.com/UploadedFiles/presentations/19155.007/Martin%20Sufajzl.pdf

 • MALI
  10:54 19.09.2017

  To semtam:
  OK, asi jsem něco přehlédl, takže se Vám tímto omlouvám... v podstatě s Vámi
  takto souhlasím.

  To tomas.kotnour:
  To mechanizované nabíjení pro Cardom 10 vyvinula a dělá Eslait - rakouská dceřinná společnost Elbitu. Je to už ve srovnání s tím Cardomem, co TDV nabízí AČR pokrok. Ale Cardom 10 není v TDV nabízeném Panduru (to je jen poznámka na okraj) - zde by byl nutný nějaký menší dovývoj (podle toho, co o tom vím, tak do dánské armády to teprve má být zavedeno - ale v nejbližší době). Otázkou bude, co všechno má CSG legislativně k dispozici (zatím se ví jen o té kopii zástavby do Strykeru, čili ústím manuálně nabíjený minomet) a co budou ochotni AČR nabídnout. Hmotnost sestavy CARDOM 10 se bude pohybovat někde mezi úsťově nabíjeným Cardomem a Cobrou (asi blíž Kobře), ale Cobra má o 1 km větší dostřel. Kdyby to bylo na mě, a chtěl by se mechanizovaně nabíjený bezvěžový minomet, tak já bych raději preferoval Cobru.

 • Rase
  10:52 19.09.2017

  V Indonésii si už zvládli Pandur II od CSG, přestavět na vozidlo palebné podpory. Korbu osadili belgickou věží Cockerill CT-CV 105, no nevypadá to zle. Nevypadá ani tak přetíženě, jako polský Rosomak s minometem RAK, ale klidně to může být i tím, že nemá naloženou munici. Bylo by fajn, pokud by se takto upravený Pandur II dostal na IDET 2018. Není to žádná novinka, v rakousku to zkoušeli už dávno, ale i tak.

 • semtam
  09:11 19.09.2017

  MALI

  Radši opravím, aby jste to špatně nepochopil, i když v minulých příspěvcích to zaznělo.

  "Proto jsem dále psal, že armáda se musí rozhodnout, kolik typů bude chtít provozovat minometů na kolových a pásových platformách a dovolit si vyjádřit názor :)"

 • semtam
  08:51 19.09.2017

  MALI

  Je to překvapivě Pandur jako nosič minometu. Poté co jste nebyl online to dokonce v mém příspěvku zaznělo, ale nebylo to směřované přímo na vás, tak jste si toho asi nevšimnul. Navíc jsem to i více konkretizoval.

  Ohledně zámyslu AČR požadovat vzdušnou přepravu není nic nového, aura expedičních operací je v plánování dost nasáklá. Proto jsem to i zmínil, a dal důvod proč si myslím, že reálná potřeba vzdušné přepravy nemá pro nás moc valný smysl. Nyní se pohled na struktury armád mění z expedičních na teritoriální i když ještě mnoho vody uplyne, než se to prolije.

  Taktické nasazení věžových kompletů jsem již nakousl také v jednom příspěvku, když jste nebyl online. Sice tento případ(y) moc nezapadají do úkolů 4.brn a tím pádem jejich taktického nasazení v rámci 4.brn. Je pravdou, že u 4.brn věžový minomet není nutný, protože 4.brn v době války má jiné úkoly než být na "frontové linii" a v jejím případě je spíše výhodou rychlost palby, což umožňují minomety tažené/vezené

  Proto jsem dále psal, že armáda se musí rozhodnout, kolik bude chtít provozovat minometů na kolových a pásových platformách a dovolit si vyjádřit názor :)

  A nyní k BVP, to, že pásová platfoma s minometem nebude určitě do roku 2025 k dispozici je myslím dosti známé a zde to již několikrát zaznělo... A myslím, že není nutné to neustále opakovat. Z logiky věci mi vyplývá, že nákupem BVP to spíše začíná než končí (myšleno různé verze na základě pásové platformy).
  Navíc pokud se nemýlím (když tak mne opravte) se teprve rozjíždí studie ohledně rozvoje minometů u AČR. Titus či Tatra 8x8 jsou prozatím jen možnosti. Osobně obě zmíněné možnosti nevidím jako šťastné.

 • tomas.kotnour
  23:47 18.09.2017

  MALI nesledoval jste nákup minometů pro Dánsko? Nemá CARDOM 10 už taky automatické nabíjení nad hlavní tak jako COBRA?

  http://www.doppeladler.com/forum/viewtopic.php?p=53559&sid=5a0d591c91a85d2f960a38807d257456#p53559

 • MALI
  23:15 18.09.2017

  To Rase:
  ...aha, tak to se tím vysvětlilo. No Já bych viděl jako v reálných podmínkách optimální, mít na tom Panduru Cobru (neboť jsem něco zaslechl, že ten polský RAK není zcela úplně bez technických problémů, ale bližší podrobnosti zatím nevím...), ale i když by tam byl ten Cardom, bylo by to určitě lepší, než současný stav (nejde jen o samotnou zbraň). Shodujeme se v tom, že bude záležet na ceně.

  To Cenzor:
  120 mm ShM na Wieselu je velice šikovná mašinka, která se mi sice technicky líbí, ale nelíbí se mi na ní menší kadence daná principem nabíjení a omezený manévr palbou, což ve výsledku snižuje efektivitu palebného působení. Pokud bychom chtěli zajistit například palebnou efektivitu Cobry (nebo i toho jednoduchého Cardomu), potřebovali bychom takových mašinek dvojnásobný počet, než zatím plánujeme a bylo by také dobré, aby jsme v AČR neměli další podvozek (už vůbec ne pásový u kolové 4.brn) - takže bychom těch Pandurů potřebovali dvojnásobek, což by se nám hodně prodražilo.

 • Rase
  21:58 18.09.2017

  MALI:
  měl jsem namysli spíš jen ideového nástupce minometu PRAM-S, tedy z dnešního pohledu něco mezi skříňovým a věžovým minometem, podobně s důrazem na cenu, vzniká Mjölner. Ten jsem vlastně měl i na mysli jako vzor :) Zadeklovaný automatický minomet v korbě. Uznávám ale že je to moc divoký nápad a tedy i drahý - podobně skončila většina českých projektů. Ideálně, pokud by s něčím podobným přišel někdo mimo ČR. Jsem zvědavý, kolik bude stát Mjölner a jak bude řešený. Levný by mohla být i samotná zbraňová část polského minometu RAK, zapracovaná do korby Panduru (ne věž).

  Představený minometný Pandur od CSG beru jako nejlevnější řešení už z toho důvodu, že se jedná o užitečné využití nepotřebných portugalských podvozků. Mohly by tedy být za bezkonkurenční cenu. Pokud vojákům nevadí mít otevřený prostor, proč ne. Jak říkám, tohle je opravdu jen o poměru cena / kvalita - pořád ale lepší než nic.

 • Cenzor
  21:39 18.09.2017

  Charlie:

  Ano, možnost přímé střelby mají, cca na 1km. To není o moc dál, než kam dosáhne Garl Gustav a 30mm kanon je na tuto vzdálenost dostatečně efektivní. Z toho mi vychází, že přímá střelba minometu na takto krátkou vzdálenost nic závratného nepřinese.

  Zásobu to má 27min oproti 50ti u tohoto panduru, ale má to 5t, což je míň než např Iveco...

 • Charlie
  20:37 18.09.2017

  strikehawk:
  cituji: "CSG nabízí hodně málo muziky za velkou spoustu peněz. Technické řešení Panduru se Soltam Cardon je vzhledem k současně zavedenému řešení krokem zpět. "

  Tak předně nevíme, kolik si CSG za tuhle věcičku účtuje, tak nechápu, jak ste přišel že to je málo muziky za hodně peněz.

  No a vzhledem k tomu, že brnka má teď zavedeny tažené minomety na tatrách, tak nechápu, v čem je to krok zpět?!?

  MALI: jo, já vím že šakal je od Excaliburů, což je CSG, to byl někdo jinej kdo to zmotal :D

  Cenzor: pokud je mi známo, jak RAK, tak i AMOS a NEMO nají schopnost přímé střelby. Mimochodem zjistěte si, jaká je vezená zásoba v tom bundeswehráckým vozítku a porovnejte to s počty munice, který se naskládají do Panduru nebo PRAMu...

  Za mě: PRAM-S je skvělej minomet, na tehdejší dobu pokud jde o zbraňovou část naprostá špička, na kterou se západ ještě 15 let nezmotal. Co se týče SŘP tak už to tak slavný nejni, ale zas nic co by bylo neřešitelný. JENŽE ty podniky, který to vyráběly a vyvinuly jsou v jiným státě a defacto zanikly a už přes dvacet let nic podobnýho nevyvinuly - ti konstruktéři jsou dávno v důchodu nebo dělaj něco jinýho. Vývoj následovníka, i kdyby se na PRAM navázalo, by stál spoustu času a peněz a není jistota, jestli bychom dostali něco kvalitativně na úrovni už existujících typů. Navíc ta koncepce má svoje plusy i mínusy, není to boží zázrak, jen kvalitně vyvinutej kus zbraňovýho systému s pozemskýma parametrama. Takže tady si myslím že nám ujel vlak a zrovna v oblasti výroby a hlavně vývoje těžký obrněný techniky sme mimo hru...

Stránka 1 z 7