Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8x8 CZ se představil na Dnech NATO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8x8 CZ na Dnech NATO. / TDV

Na tradiční akci Dny NATO a Vzdušných sil Armády České republiky, která se konala o tomto víkendu na Letišti Leoše Janáčka Ostrava, společnost Tatra Defence Vehicle (TDV) oficiálně představila samohybný minomet na podvozku obrněného vozidla Pandur II 8x8 CZ. Tento prostředek palebné podpory společnost TDV patřící do holdingu Czechoslovak Group aktivně nabízí Armádě České republiky i dalším potenciálním zájemcům.

Jedním z důležitých a nejzajímavějších exponátů na Dnech NATO z hlediska chystaných vyzbrojovacích projektů AČR byl samohybný minomet (ShM) Pandur II 8x8 CZ vybavený zbraní Soltam Cardom ráže 120 mm. Už v době, kdy se jednalo o prvních dodávkách více než dvou stovek obrněných vozidel Pandur II pro AČR, uvažovala armáda o téměř dvou desítkách verzí a mezi nimi i o provedení samohybný minomet.

Ovšem nakonec do výzbroje AČR putovalo jen 107 pandurů v pouhých šesti verzích, na další včetně samohybného minometu se kvůli nedostatku finančních prostředků nedostalo. Protože česká armáda do budoucna ve svých plánech rozvoje s pořízením samohybných minometů se zbraní ráže 120 mm stále počítá, její zástupci si ShM Pandur II 8x8 CZ během sobotní prezentace na Dnech NATO velmi pozorně prohlédli a získali podrobné informace i takticko-technická data.

Dnes má armáda ve své výzbroji pouze 8 kusů samohybných minometů vz. 85 PRAM-S na prodloužené pásové platformě BVP-1, které doplňuje 85 tažených 120 mm minometů vz. 82 PRAM-L. Samohybné minomety na pancéřované platformě tedy nadále citelně chybějí. Společnost Tatra Defence Vehicle v této souvislosti nabízí řešení v podobě 120 mm ShM Pandur II 8x8 CZ.

TDV vlastní licenci na výrobu i opravy vozidel Pandur II od General Dynamics European Land Systems, která zahrnuje i práva na výrobu již vyvinuté minometné verze s instalovanou zbraní Soltam Cardom. TDV má k dispozici jak vozidla kompletně hotová, tak i výrobně rozpracovaná, dodávky pro armádu by tak mohly proběhnout ve velmi krátkém čase. Dalším pro armádu zajímavým faktorem může být cena, která by byla výrazně nižší oproti rozpočtu, se kterým česká armáda počítala na pořízení minometných pandurů před více než 10 lety.

ShM Pandur II 8x8 CZ využívá zavedenou kolovou platformu Pandur II, která je už ve výzbroji Armády České republiky, a tudíž disponuje i stejnou mobilitou a ochranou posádky. Balistická odolnost samohybného minometu dosahuje úrovně 2/3 a protiminová pak úrovně 2a (STANAG 4569). Samohybný minomet ShM Pandur II 8x8 CZ určený pro palebnou podporu pozemních sil, představuje evropskou obdobu amerického samohybného minometu M1129 Mortar Carrier na podvozku obrněného vozidla Stryker, který má ve výzbroji americká armáda, a který prověřila bojová nasazení v Iráku i Afghánistánu.

ShM Pandur II 8x8 CZ je vybaven úsťově nabíjeným zákluzovým minometem Soltam Cardom ráže 120 mm. Minomet je umístěn na podlaze vozidla a posádka palbu vede skrz otevřené střešní příklopy. Náměr zbraně dosahuje hodnot 40°až 85°, odměr činí 360°. Rychlost střelby dosahuje 16 ran za minutu a vozidlo pojme až 50 minometných granátů. Zbraň může pracovat v manuálním i automatickém režimu, díky modernímu systému řízení palby a snadné manipulaci se zbraní je možné zahájit střelbu z minometu již 30 sekund po zastavení vozidla.

Osádku tvoří velitel, řidič, střelec a nabíječ. ShM Pandur II 8x8 CZ může vést palbu 120 mm minometnými granáty, jež jsou zavedeny ve výzbroji AČR, ale také všemi druhy granátů ráže 120 mm standardu NATO, včetně typů s přídavným raketovým pohonem anebo s koncovým navedením. Samohybný minomet je vybaven také vrhačem dýmových granátů ráže 76 mm a navijákem o tažné síle 8 t, může být vyzbrojen i těžkým kulometem.

Díky powerpacku s motorem o výkonu 340 kW a automatickou převodovkou s hydrodynamickým retardérem dosahuje samohybný minomet maximální rychlosti 110 km/h, dojezd činí až 600 km. Podvozek disponuje nezávislým zavěšením kol s centrálním dohušťováním, je vybaven pohonem všech náprav, z nichž první dvě jsou řiditelné, automatickými uzávěrkami diferenciálů i brzdou zatáčení pro zmenšení poloměru otáčení.
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Společné cvičení českých a izraelských speciálních jednotek

V úterý skončilo dva týdny dlouhé cvičení českých a izraelských speciálních sil ve výcvikovém ...

Zaměřeno na Armádu ČR: Vozidla Ajban 440A a NIMR RIV

Novojičínský podnik VOP CZ na začátku letošního roku podepsal smlouvu o spolupráci s firmou NIMR ze ...

Polsko-české vozidlo Husar 4×4 na tatrováckem podvozku

Na právě skončené výstavě MSPO 2017 v polských Kielcích česká firma TATRA DEFENSE VEHICLE (TDV) ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • petres
  11:36 19.09.2017

  Uvedu zde, co je veřejně dostupné z produkce MO v oblasti rozvoje minometů v AČR:

  CZECH MORTARS PRESENT & ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uvedu zde, co je veřejně dostupné z produkce MO v oblasti rozvoje minometů v AČR:

  CZECH MORTARS PRESENT & FUTURE
  https://www.futuremortars.com/...
  což je přehled dostupných minometu (ne úplně všech, spíše výběr typických představitelů) srovnání jejich parametrů a termíny předpokládaného rozvoje, které souhlasí následujícím materiálem:

  Registr smluv
  https://smlouvy.gov.cz/smlouva...
  ROZMIN - - Návrh technického rozvoje minometů v AČR po roce 2020
  Zajímavá je příloha https://smlouvy.gov.cz/smlouva...
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  10:54 19.09.2017

  To semtam:
  OK, asi jsem něco přehlédl, takže se Vám tímto omlouvám... v podstatě s Vámi
  takto souhlasím.

  To tomas.kotnour:
  To mechanizované nabíjení pro Cardom 10 vyvinula a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To semtam:
  OK, asi jsem něco přehlédl, takže se Vám tímto omlouvám... v podstatě s Vámi
  takto souhlasím.

  To tomas.kotnour:
  To mechanizované nabíjení pro Cardom 10 vyvinula a dělá Eslait - rakouská dceřinná společnost Elbitu. Je to už ve srovnání s tím Cardomem, co TDV nabízí AČR pokrok. Ale Cardom 10 není v TDV nabízeném Panduru (to je jen poznámka na okraj) - zde by byl nutný nějaký menší dovývoj (podle toho, co o tom vím, tak do dánské armády to teprve má být zavedeno - ale v nejbližší době). Otázkou bude, co všechno má CSG legislativně k dispozici (zatím se ví jen o té kopii zástavby do Strykeru, čili ústím manuálně nabíjený minomet) a co budou ochotni AČR nabídnout. Hmotnost sestavy CARDOM 10 se bude pohybovat někde mezi úsťově nabíjeným Cardomem a Cobrou (asi blíž Kobře), ale Cobra má o 1 km větší dostřel. Kdyby to bylo na mě, a chtěl by se mechanizovaně nabíjený bezvěžový minomet, tak já bych raději preferoval Cobru.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:52 19.09.2017

  V Indonésii si už zvládli Pandur II od CSG, přestavět na vozidlo palebné podpory. Korbu osadili belgickou věží Cockerill CT-CV 105, no nevypadá to zle. Nevypadá ani tak přetíženě, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V Indonésii si už zvládli Pandur II od CSG, přestavět na vozidlo palebné podpory. Korbu osadili belgickou věží Cockerill CT-CV 105, no nevypadá to zle. Nevypadá ani tak přetíženě, jako polský Rosomak s minometem RAK, ale klidně to může být i tím, že nemá naloženou munici. Bylo by fajn, pokud by se takto upravený Pandur II dostal na IDET 2018. Není to žádná novinka, v rakousku to zkoušeli už dávno, ale i tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  09:11 19.09.2017

  MALI

  Radši opravím, aby jste to špatně nepochopil, i když v minulých příspěvcích to zaznělo.

  "Proto jsem dále psal, že armáda se musí rozhodnout, kolik typů bude chtít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MALI

  Radši opravím, aby jste to špatně nepochopil, i když v minulých příspěvcích to zaznělo.

  "Proto jsem dále psal, že armáda se musí rozhodnout, kolik typů bude chtít provozovat minometů na kolových a pásových platformách a dovolit si vyjádřit názor :)"
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  08:51 19.09.2017

  MALI

  Je to překvapivě Pandur jako nosič minometu. Poté co jste nebyl online to dokonce v mém příspěvku zaznělo, ale nebylo to směřované přímo na vás, tak jste si toho asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MALI

  Je to překvapivě Pandur jako nosič minometu. Poté co jste nebyl online to dokonce v mém příspěvku zaznělo, ale nebylo to směřované přímo na vás, tak jste si toho asi nevšimnul. Navíc jsem to i více konkretizoval.

  Ohledně zámyslu AČR požadovat vzdušnou přepravu není nic nového, aura expedičních operací je v plánování dost nasáklá. Proto jsem to i zmínil, a dal důvod proč si myslím, že reálná potřeba vzdušné přepravy nemá pro nás moc valný smysl. Nyní se pohled na struktury armád mění z expedičních na teritoriální i když ještě mnoho vody uplyne, než se to prolije.

  Taktické nasazení věžových kompletů jsem již nakousl také v jednom příspěvku, když jste nebyl online. Sice tento případ(y) moc nezapadají do úkolů 4.brn a tím pádem jejich taktického nasazení v rámci 4.brn. Je pravdou, že u 4.brn věžový minomet není nutný, protože 4.brn v době války má jiné úkoly než být na "frontové linii" a v jejím případě je spíše výhodou rychlost palby, což umožňují minomety tažené/vezené

  Proto jsem dále psal, že armáda se musí rozhodnout, kolik bude chtít provozovat minometů na kolových a pásových platformách a dovolit si vyjádřit názor :)

  A nyní k BVP, to, že pásová platfoma s minometem nebude určitě do roku 2025 k dispozici je myslím dosti známé a zde to již několikrát zaznělo... A myslím, že není nutné to neustále opakovat. Z logiky věci mi vyplývá, že nákupem BVP to spíše začíná než končí (myšleno různé verze na základě pásové platformy).
  Navíc pokud se nemýlím (když tak mne opravte) se teprve rozjíždí studie ohledně rozvoje minometů u AČR. Titus či Tatra 8x8 jsou prozatím jen možnosti. Osobně obě zmíněné možnosti nevidím jako šťastné.
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  23:47 18.09.2017

  MALI nesledoval jste nákup minometů pro Dánsko? Nemá CARDOM 10 už taky automatické nabíjení nad hlavní tak jako COBRA? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MALI nesledoval jste nákup minometů pro Dánsko? Nemá CARDOM 10 už taky automatické nabíjení nad hlavní tak jako COBRA?

  http://www.doppeladler.com/for...
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  23:15 18.09.2017

  To Rase:
  ...aha, tak to se tím vysvětlilo. No Já bych viděl jako v reálných podmínkách optimální, mít na tom Panduru Cobru (neboť jsem něco zaslechl, že ten polský RAK není zcela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Rase:
  ...aha, tak to se tím vysvětlilo. No Já bych viděl jako v reálných podmínkách optimální, mít na tom Panduru Cobru (neboť jsem něco zaslechl, že ten polský RAK není zcela úplně bez technických problémů, ale bližší podrobnosti zatím nevím...), ale i když by tam byl ten Cardom, bylo by to určitě lepší, než současný stav (nejde jen o samotnou zbraň). Shodujeme se v tom, že bude záležet na ceně.

  To Cenzor:
  120 mm ShM na Wieselu je velice šikovná mašinka, která se mi sice technicky líbí, ale nelíbí se mi na ní menší kadence daná principem nabíjení a omezený manévr palbou, což ve výsledku snižuje efektivitu palebného působení. Pokud bychom chtěli zajistit například palebnou efektivitu Cobry (nebo i toho jednoduchého Cardomu), potřebovali bychom takových mašinek dvojnásobný počet, než zatím plánujeme a bylo by také dobré, aby jsme v AČR neměli další podvozek (už vůbec ne pásový u kolové 4.brn) - takže bychom těch Pandurů potřebovali dvojnásobek, což by se nám hodně prodražilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:58 18.09.2017

  MALI:
  měl jsem namysli spíš jen ideového nástupce minometu PRAM-S, tedy z dnešního pohledu něco mezi skříňovým a věžovým minometem, podobně s důrazem na cenu, vzniká Mjölner. Ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MALI:
  měl jsem namysli spíš jen ideového nástupce minometu PRAM-S, tedy z dnešního pohledu něco mezi skříňovým a věžovým minometem, podobně s důrazem na cenu, vzniká Mjölner. Ten jsem vlastně měl i na mysli jako vzor :) Zadeklovaný automatický minomet v korbě. Uznávám ale že je to moc divoký nápad a tedy i drahý - podobně skončila většina českých projektů. Ideálně, pokud by s něčím podobným přišel někdo mimo ČR. Jsem zvědavý, kolik bude stát Mjölner a jak bude řešený. Levný by mohla být i samotná zbraňová část polského minometu RAK, zapracovaná do korby Panduru (ne věž).

  Představený minometný Pandur od CSG beru jako nejlevnější řešení už z toho důvodu, že se jedná o užitečné využití nepotřebných portugalských podvozků. Mohly by tedy být za bezkonkurenční cenu. Pokud vojákům nevadí mít otevřený prostor, proč ne. Jak říkám, tohle je opravdu jen o poměru cena / kvalita - pořád ale lepší než nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  21:39 18.09.2017

  Charlie:

  Ano, možnost přímé střelby mají, cca na 1km. To není o moc dál, než kam dosáhne Garl Gustav a 30mm kanon je na tuto vzdálenost dostatečně efektivní. Z toho mi vychází, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie:

  Ano, možnost přímé střelby mají, cca na 1km. To není o moc dál, než kam dosáhne Garl Gustav a 30mm kanon je na tuto vzdálenost dostatečně efektivní. Z toho mi vychází, že přímá střelba minometu na takto krátkou vzdálenost nic závratného nepřinese.

  Zásobu to má 27min oproti 50ti u tohoto panduru, ale má to 5t, což je míň než např Iveco...
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  20:37 18.09.2017

  strikehawk:
  cituji: "CSG nabízí hodně málo muziky za velkou spoustu peněz. Technické řešení Panduru se Soltam Cardon je vzhledem k současně zavedenému řešení krokem zpět. "

  Tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk:
  cituji: "CSG nabízí hodně málo muziky za velkou spoustu peněz. Technické řešení Panduru se Soltam Cardon je vzhledem k současně zavedenému řešení krokem zpět. "

  Tak předně nevíme, kolik si CSG za tuhle věcičku účtuje, tak nechápu, jak ste přišel že to je málo muziky za hodně peněz.

  No a vzhledem k tomu, že brnka má teď zavedeny tažené minomety na tatrách, tak nechápu, v čem je to krok zpět?!?

  MALI: jo, já vím že šakal je od Excaliburů, což je CSG, to byl někdo jinej kdo to zmotal :D

  Cenzor: pokud je mi známo, jak RAK, tak i AMOS a NEMO nají schopnost přímé střelby. Mimochodem zjistěte si, jaká je vezená zásoba v tom bundeswehráckým vozítku a porovnejte to s počty munice, který se naskládají do Panduru nebo PRAMu...

  Za mě: PRAM-S je skvělej minomet, na tehdejší dobu pokud jde o zbraňovou část naprostá špička, na kterou se západ ještě 15 let nezmotal. Co se týče SŘP tak už to tak slavný nejni, ale zas nic co by bylo neřešitelný. JENŽE ty podniky, který to vyráběly a vyvinuly jsou v jiným státě a defacto zanikly a už přes dvacet let nic podobnýho nevyvinuly - ti konstruktéři jsou dávno v důchodu nebo dělaj něco jinýho. Vývoj následovníka, i kdyby se na PRAM navázalo, by stál spoustu času a peněz a není jistota, jestli bychom dostali něco kvalitativně na úrovni už existujících typů. Navíc ta koncepce má svoje plusy i mínusy, není to boží zázrak, jen kvalitně vyvinutej kus zbraňovýho systému s pozemskýma parametrama. Takže tady si myslím že nám ujel vlak a zrovna v oblasti výroby a hlavně vývoje těžký obrněný techniky sme mimo hru...
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  19:31 18.09.2017

  Myslím, že kouzlo minometu je v jeho jednoduchosti a přitom značné efektivnosti. Ta jednoduchost by se měla zachovat i u samohybné verze.

  Když už drahý věžový palebný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že kouzlo minometu je v jeho jednoduchosti a přitom značné efektivnosti. Ta jednoduchost by se měla zachovat i u samohybné verze.

  Když už drahý věžový palebný prostředek, tak by to mělo být něco univerzálnějšího než pouhý minomet s možností přímé palby ne krátkou vzdálenost..ta přidaná hodnota je velmi nízká. Spíš lehkou houfnici použitelnou jako minomet. Zkrátka něco jako Nona.

  Za mě nedostižný samohybný minomet v poměru cena-výkon je toto:

  https://www.youtube.com/watch?...

  5t, 70kW, chráněná posádka ... no není to krása :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  18:09 18.09.2017

  Delší dobu jsem nebyl on-line, jak vidím, diskuze se hodně rozproudila, ale poněkud jednostranně. Sice už jsem svoje včera napsal, ale nedá mi to, abych ještě nezareagoval.

  To ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Delší dobu jsem nebyl on-line, jak vidím, diskuze se hodně rozproudila, ale poněkud jednostranně. Sice už jsem svoje včera napsal, ale nedá mi to, abych ještě nezareagoval.

  To Charlie: k problematice Šakal:
  - Šakal je od CSG, protože jak Rase správně podotkl je původem z Excaliburarmy (závod Šternberk); je to na první pohled zvenku hezká modernizace BVP - a to je tak všechno, protože technicky je to jedním slovem paskvil. Jediné jeho pozitivum je to, že po zjištění výsledků jeho zkoušek se v AČR rozhodlo o nákupu nových BVP. Ať už si vezmeme přetížený podvozek, kde se při jízdě v terénu ohýbaly některé prvky, s neuspokojivou dynamikou jízdy, omezená protiminová odolnost (ale z toho podvozku se víc nevymačká), nebo věž na úrovni začátku 90-tých let.
  To Charlie k problematice minometů - souhlas.

  To Rase:
  Rase, přehled o vojenské technice máte výborný, ale ty závěry Vám pokulhávají.... Možná jsem ten Váš poslední příspěvek pochopil špatně, ale vyšlo mi z něj, že se zamýšlíte nad vývojem PRAM-S s možností jeho integrace do podvozku Pandur a pásového BVP. K tomu: PRAM_S vyvinula KOTA Trenčín, vyráběn byl tuším V PPS Detva. Ani jeden z těchto subjektů už to nyní nezopakuje (není kdo). A v ČR žádná taková firma není a ani nikdy nebyla. Proto ani nemusíme počítat, kolik by to vlastně stálo (myslím ten vývoj rozpočítaný do dodávek sériové výroby) a kdy bychom měli výsledek. Takže bych Vám doporučil: "zase zpátky na Zem".
  K tomu samonabíjecímu minometu s Vámi souhlasím (stále stojím za RUAG COBRA) jde však o to, že ten na Panduru zatím není, jeho zástavba by se musela vyvinout, i když to by asi nebyl v ČR problém (ale byly by to zase ty tři až čtyři roky). Půjde o to, zda si AČR do té doby počká, nebo zda bude chtít okamžité řešení. A samosebou - půjde také o pořizovací cenu.
  Nicméně, v žádném případě si nemyslím, že tento CSG nabízený ShM je šrot.

  To semtam, 17.09.2017, 22:59:
  Nezlobte se na mne, ale mohl by jste uvést konkrétní typ podvozku (abych si zase něco špatně nevyvodil - jako s tou výrobou kanónu BVP v ČR)?
  Myslím si, že váš předpoklad o operačním zasazení ShM v zahraničních operacích neodpovídá zámyslu AČR (upozorňuji Vás, že tento můj názor nevznikl na základě pohledu z okna). Vzdušná přeprava je tedy naopak podstatná.
  V mém předešlém příspěvku jsem vás chtěl navést k zamyšlení nad taktickým použitím minometů (konkrétně těch věžových), ne nad operačním zasazením minometů... Krátce ke zbytku:
  ohledně začlenění ShM do organizace AČR jsem zde již včera psal (nebudu to přepisovat), dovoluji si ještě nesouhlasit s vaším názorem, že při nákupu nových pásových vozidel pro 7.mb se nemusí šetřit, a dovoluji si upozornit, že v těch současných 210 pásových podvozcích žádné podvozky pro ShM nejsou. Netvrdím, že pro 7.mb by měl být jako podvozek ShM Pandur, ale vypadá to spíš na jiný kolový podvozek - mohl by to být Titus, ale možná také Tatra 8x8. A pokud bychom chtěli uvažovat o novém pásovém podvozku ShM na bázi nového BVP, tak to reálně nebude dříve, než po roce 2025.

  Neadresně:
  Nejsem zrovna členem fanklubu CSG, dokonce bych řekl "nemám je rád", ale tuto nabídku 120 mm ShM na podvozku Pandur bych jim nevyčítal. Jde sice nikoli o nové, ale v členské armádě NATO dostatečně ověřené systémové řešení, se kterým je uživatel (US ARMY) spokojen. Nevidím důvod, proč by neměl vyhovovat AČR. Samozřejmě, že když si tady budete hrát na hvězdné války, tak ho jednoduše "strháte", ale zapomínáte na jedno - na omezený armádní rozpočet a na všechno, co se z něj má pořizovat. Mimochodem, když to má být nehorázně předražená zakázka, tak kolik si za něj CSG počítá? Ví to tady někdo, nebo jsou to jen dohady? Odpovím si sám - jsou to jen ničím nepodložené (s odpuštěním) "kecy". Počkejme si na reálnou nabídku a pak můžeme srovnávat.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  17:40 18.09.2017

  to Rase: moja domnienka je, ze ten minomet mjolner bude vychadzat prave z PRAMu. Vyrobky kostrukty, co sa minometov tyka su charakteristicke svojou robustnostou (z toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Rase: moja domnienka je, ze ten minomet mjolner bude vychadzat prave z PRAMu. Vyrobky kostrukty, co sa minometov tyka su charakteristicke svojou robustnostou (z toho vyplyvajucim vyssim dostrelom) - vykupene vyssou hmotnosti, vid 98mm vz.98. Tiez netreba zanedbat vyssiu tepelnu odolnost tazkej hlavne pri dlhodobejsej strelbe. Pre lafetaciu na podvozok su to vhodne vlastnosti, kedy vlastna hmotnost nie je taka podstatna.

  V inej diskusii bol spomenuty navrh rozvoja OSSR s vyhladom do r2030. Boli tam spomenute aj cvicne lietadla aj narast poctu hufnic o 7ks.Ja by som to dal do kontextu spoluprace, kedy je vhodne mat zavedeny exportny artikel aj vo vlastenej armede. Ked sa budu raz obmienat stare L39 za nove L39NG, urcite bude na stole otazka, co za to. Delostrelectvo je prave ta oblast, kde ma SR co ponuknut, vid aj spominaa zakazka od BAe. Inak BAe ma so SR dobru spolupracu.

  vid.

  https://openiazoch.zoznam.sk/c...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:22 18.09.2017

  strikehawk:
  Šakal je v podstatě od CSG, nabízeli ho tehdy ještě u Excalibur Army, později CSG.

  strikehawk:
  Šakal je v podstatě od CSG, nabízeli ho tehdy ještě u Excalibur Army, později CSG.

 • Rase
  16:07 18.09.2017

  souhlasím se semtam, pokud jednotný minomet pro Pandur, BVP a třeba Titus, tak pokud to má být bezvěžový minomet, tak ať se alespoň jedná o minomet s automatickým nabíjením. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  souhlasím se semtam, pokud jednotný minomet pro Pandur, BVP a třeba Titus, tak pokud to má být bezvěžový minomet, tak ať se alespoň jedná o minomet s automatickým nabíjením. Možnost vytažení z vozidla mi nepřijde moc smysluplná, přeci jen dnes se všechny armády snaží o co nejvyšší mobilnost, tak pro se jí vzdávat. Začíná se mi líbit i PRAM-S, který alespoň nevystavuje osádku vnějším vlivům. Tak by se asi dalo navázat i tímto směrem a vyvinout verzi kompatibilní s municí NATO. I pro Pandur mi to přijde jako vhodnější řešení a pro BVP minimum, pod které bych nešel.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  16:05 18.09.2017

  Admin Proč jsou mazány příspěvky od Valda bez uvedení důvodu?
   
  Trolly mážeme bez udání důvodů. Našim zájmem je to, aby se tady diskutovalo k věci a aby se čtenáři něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Admin Proč jsou mazány příspěvky od Valda bez uvedení důvodu?
   
  Trolly mážeme bez udání důvodů. Našim zájmem je to, aby se tady diskutovalo k věci a aby se čtenáři něco podstatného dozvěděli. Myslím, že uznáte, že tento přístup udržuje diskuzi na AN oproti jiným serverům na vysoké úrovni. Admin.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  15:58 18.09.2017

  Charlie

  No nevím.....myslím si, že příspěvek Valdy je obsahově správný....co je na tom špatně, že kritizuje technické řešení, které naprosto neodpovídá možnostem doby. CSG ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie

  No nevím.....myslím si, že příspěvek Valdy je obsahově správný....co je na tom špatně, že kritizuje technické řešení, které naprosto neodpovídá možnostem doby. CSG nabízí hodně málo muziky za velkou spoustu peněz. Technické řešení Panduru se Soltam Cardon je vzhledem k současně zavedenému řešení krokem zpět. Navíc to evidentně není priorita ....

  Jeho kritika aktivit CSG je rovněž podložená......od dlouholetého parazitování na výprodejech techniky AČR až po "modernizaci" DANA...

  CSG se prostě vyhýbá jakémukoliv vývoji, samostatnému a originálnímu konstrukčnímu řešení .... to co nabízí je rychlá splácanina co je zrovna po ruce rozuměj dostupné na trhu....

  BVP Šakal ať si o něm můžeme myslet cokoliv ( a já jako zastánce PUMY jsem byl jeho velkým kritikem ) je smysluplný pokus o hlubokou modernizaci a přestavbu BVP 2 se spoustou práce na technickém řešení, provedení spousty detailů apod....CSG nikdy nic takového nepředvedla ani náhodou
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:59 18.09.2017

  Tak bezvěžové řešení má určitě nespornou výhodu v ceně, protože se jedná vlastně o obyčejný minomet (tažený). Z Panduru se dá bezproblémů vyndat a působit samostatně mimo vozidlo. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak bezvěžové řešení má určitě nespornou výhodu v ceně, protože se jedná vlastně o obyčejný minomet (tažený). Z Panduru se dá bezproblémů vyndat a působit samostatně mimo vozidlo. Další výhoda je citelná vyšší rychlost palby.

  Věžové minomety mají nevýhodu oproti standartním minometům v nízké rychlosti palby (AMOS to již smazává). Výhoda, která tu nebyla doposud zmíněna je v možnosti vést přímou palbu (se sabotem) což je sice pro minomet dosti alternativní palba, ale v nouzi či v boji ve městě již nabývá na významu.

  Pokud by AČR komplet přešla na bezvěžové řešení, tak bych to vnímal jako krok dozadu i když žít by se s tím dalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:22 18.09.2017

  Charlie

  S nákupem BVP by armáda měla počítat, že na stejné pásové platformě bude také provozovat ShM.

  Zde nastává otázka, zda nesjednotit Shm i s kolovou technikou (Pandury) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie

  S nákupem BVP by armáda měla počítat, že na stejné pásové platformě bude také provozovat ShM.

  Zde nastává otázka, zda nesjednotit Shm i s kolovou technikou (Pandury) či mít u každé platformy jiné.

  I když nejsem moc velký zastánce dvojakosti výzbroje (různé kanony stejné ráže na BVP a KBVP) tak v tomto případě si myslím, že by to nebylo ke škodě.

  Je hlavně otázkou jak mají vypadat minometné zbraně v rámci AČR. Tudíž, bude armáda vyžadovat jednotný typ minometných zbraní v rámci Pandurů (4.MB) i pásových BVP? Pokud ano, tak Cardom zas tak jednoznačně z toho nevyznívá. Pokud ne, tak Cardom se opravdu již logicky nabízí jako vhodný minomet pro Pandury.

  Má pásové BVP být také vyzbrojena bezvěžovým minometem? Nebo v tomto případě je vhodnější věžové řešení?

  Pokud se na to podíváme touto optikou, tak zjistíme, že až tak to jednoduché není.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  14:09 18.09.2017

  mno, mně spíš šlo o vaše zhodnocení toho minometnýho systému, který celkem nereflektuje realitu, a bejt to jeden příspěvek tak sem tohle spojení asi nepoužil, ale bylo toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mno, mně spíš šlo o vaše zhodnocení toho minometnýho systému, který celkem nereflektuje realitu, a bejt to jeden příspěvek tak sem tohle spojení asi nepoužil, ale bylo toho víc...

  V dnešní době sou etablovaný v principu dva druhy minometných systémů:

  1. lehčí a lacinější střílící otevřenou střechou korby
  2. těžší a dražší věžový

  První skupina minometů se uplatňuje typicky u lehčích a mobilnějších jednotek (typicky Stryker brigády), případně u uživatelů, kteří mají "hlouběji do kapsy" (což ovšem není nutně pravidlo, US ARMY stejné řešení provozovalo ve formě M106/M1064)

  Věžové minomety se objevily až později a začala to vlastně Sovětská Nona, kterou pak následoval finský AMOS (a jeho lacinější varianta NEMO) a polský RAK. Náš PRÁM-S je takový hybrid, který sice nabízí ochranu věžové verze, ale s omezeními danými bezvěžovou konstrukcí (defacto se dá říct, že obětoval pružnost ochraně a ceně).

  Pro Pandury je dle mého vhodnější první koncepce, protože ty věžáky jsou na ně dost těžké (na videích je vidět, jak má s RAKem ten Rosomák co dělat a je to těžké na zadek, plus to má vysoké těžiště - průchodivost a úhly nebudou žádná hitparáda. Těžkou věžovku (ideálně AMOS, ten je zatím TOP co se v tomhle oboru sestrojilo) bych nechal na pásy (mimochodem RAK na pásech je mnohem mobilnější jak je vidět na videjku).

  http://www.defence24.com/compa...

  Odsudek typu "v CSG splácali starý šrot na starý šrot, natřeli to barvou a prodávaj to za draho" rozhodně není na místě.

  A mimochodem - i tažené minomety mají stále své místo, ačkoliv by se nechalo říct, že s nástupem samohybných typů jde o zastaralou koncepci...
  Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  13:51 18.09.2017

  Minomety pro pandury se měly koupit už dávno. Cardom je vyzkoušenej systém je k tomu kompletní a bojem ověřená dokumentace (což je obrovský plus, který si málokdo uvědomuje), ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Minomety pro pandury se měly koupit už dávno. Cardom je vyzkoušenej systém je k tomu kompletní a bojem ověřená dokumentace (což je obrovský plus, který si málokdo uvědomuje), včetně postupů, nic se nemusí vymejšlet + kdyby se koupila munice tak cca za 1 mld se dá koupit i při cenách naší armády 25.000 min a GPS assisted mina stojí jenom 7-8000 USD, řízená munice na úrovni praporu umí si to vůbec někdo v naší armádě představit .... Navíc by se dala vyřadit konečně stará munice po ČSLA, která je stejně jenom o strach, že selže. Pokud jde o otevřenou korbu no tak by byla chlapcům při střelbě kosa furt lepší než štelovat s tatrou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:57 18.09.2017

  To je zas diskuze. Taková hrůza, představete si to, někdo armádě nabídne moderní minomet na zavedeným podvozku s moderní zbraní, schopný používat současnou i perspektivní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je zas diskuze. Taková hrůza, představete si to, někdo armádě nabídne moderní minomet na zavedeným podvozku s moderní zbraní, schopný používat současnou i perspektivní munici!

  Někteří tu blijou pěkný sračky, jen co je pravda (Valda).

  Tak a teď se na to podívejme trochu střízlivěji:

  Plusy: ozkoušené řešení s dokončeným vývojem, které bohatě postačuje pro podobný typ jednotky (lehčí mechanizovaný prapor), rychlé dodání (korby ze zásob) a relativní láce (není nutné hradit vývoj, nižší cena vstupů díky použití skladových zásob)

  Mínusy: nižší ochrana osádky před ZHN a počasí při vedení palby, otázka je také kolem odolnosti vozidla díky starším korbám (ochrana, schopnost plavby).

  Co se týče chodnosti samotného systému s úsťovým nabíjením a palbou otevřeným stropem - jde o řešení, které má kdekdo a to i armády s mnohem většími rozpočty (US ARMY na tom fungovala celou studenou válku, kdy hrozilo mnohem větší nebezpečí zamoření bojiště ZHN než teď), je jednoduché, spolehlivé, osádka je kupodivu dobře chráněna - bude čelit protibaterijní palbě vedené opět minomety, před kterou jí ale dobře chrání boční pancíř vozidla (miny se vzdušným výbuchem zas tak standardní nejsou). Nevýhody už tu byly napsané, ale to se většinou řeší plachtou a otvíráním stropu na dobu nezbytně nutnou.

  Jistě, nějaké NEMO by asi bylo víc lepší, ale taky dražší (na vývoj i na pořízení), je otázka účelnosti takové akvizice, já osobně bych se spíš pošetřil u brnky a plácnul se přes kapsu a pro pásáky nakoupil AMOSy jako pořádný palebný prostředek pro těžkou jednotku (ony by šly asi i na pandury, ale zas ta cena).

  Pokud jde o ty Tatry - ono by to šlo,a le ta posádka nebude chráněná a navíc budete mít o moc víc těžiště (stáli ste vy chytráci vůbec někdy vedle Tatry? Víte jak vysoko je ta korba?), což znamená kupu problémů technických i taktických. Proč asi ty vezené minomety sundavají dolu čelem? Navíc už od začátku se ví, že ty nové tatrovky pro taženky budou v případě akvizice samohybek k brnce sloužit jako muniční vozidla a to se i zohledňovalo při jejich akvizici.

  Čili - nový Pandur je logická a adekvátní náhrada teženky, za kterou bychom se vůbec nemuseli stydět a byla by za rozumné peníze a ve slušném čase. Jsou tu i lepší varianty, ale ty budou dražší a za delší dobu (kde se potkají s nákupem vrtulníků a pásáků a třeba na ně zase nezbydou peníze).

  Ad CSG a její "přeprodávání šrotů" a "tunelování armády" - není problém CSG, že se armáda za levno zbavovala techniky (taky aby ne, bylo to pro ní lepší než platit drahé a organizačně náročné likvidace) a že někdo tu techniku naopak rád koupí. Ve skaldech jsme po ČSLA zdědily mraky techniky, která už byla morálně za zenitem, ale v jinejch krajích byla pořád TOP (T-55AM2, T-72, RM-70). Díky těmhle přeprodejům se udržely některé podniky a zůstalo tu alepsoň nějaké know-how (ta technika většinou putovala zákazníkům po provedení GO). To že Strnad lobbuje u příslušných organizací za nákup svojí techniky? A co má dělat jinýho, říkat na ministerstvu "hele ode mně to nekupujte, konkurence je lepší"?!? To asi ne... A pokud jde o Avie - ta značka je defacto mrtvá, kdyby nic krom rozprodeje areálu neudělal, nikdo by po ní ani neštěk, místo toho přesunul výrobu do Přelouče (kde má volnej areál a je tam dostatek pracovních sil) a něco se snaží rozjet.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:26 17.09.2017

  MALI

  Pokud ovšem bude rozhodnuto, že nová platforma vzešlá z nákupu BVP bude také v minometné verzi (rozuměj věžové), tak by Pandur s Cardomem dostával smysl. Je spíše otázka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MALI

  Pokud ovšem bude rozhodnuto, že nová platforma vzešlá z nákupu BVP bude také v minometné verzi (rozuměj věžové), tak by Pandur s Cardomem dostával smysl. Je spíše otázka nakolik je armádní plánování důsledné a hlavně zda neudělá čáru přes rozpočet politické, ekonomické či jiné významné faktory.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:09 17.09.2017

  Pavka:
  bohužel k tomu minometnému Titusu taky nic víc nemám, nic víc, je to pár let staré, ale i tak to není o nic víc unikátní a divné, než specializovaný Lynx, specializovaná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavka:
  bohužel k tomu minometnému Titusu taky nic víc nemám, nic víc, je to pár let staré, ale i tak to není o nic víc unikátní a divné, než specializovaný Lynx, specializovaná Puma nebo CV90 se PTŘS.

  http://www.palba.cz/album/disp...

  Vypadá to na nějaký izraelský automatický minomet (SPEAR), klidně i Dragon Fire II nebo cokoliv jiného v této kategorii. Rozdíl mezi nimi bude prakticky nulový. Myslím, že 360° zvládne.

  Proti CSG nic nemám, ale sám pan Strnad řekl, že investuje do vojenské techniky jen kvůli tomu, že je to výhodné. Kdyby bylo výhodné investovat do žvýkaček, tak rozjede výrobu žvýkaček. Tak CSG berte a bude to v pohodě. Rozhodně v tom nehledejte nějaký zájem o tuzemského průmyslu, kvůli tradici nebo tak něco. Byznys je byznys, nic víc.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:59 17.09.2017

  Mali

  Na jakém podvozku bych ten RAK či podobně viděl myslím plyne z mého textu. Z taktického hlediska je Pandur vybavený Cardomem vhodný pro expediční operace. Je lépe vzdušně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mali

  Na jakém podvozku bych ten RAK či podobně viděl myslím plyne z mého textu. Z taktického hlediska je Pandur vybavený Cardomem vhodný pro expediční operace. Je lépe vzdušně přepravitelný. Ovšem zde vyvstává otázka kolik takovýchto minometů bude v expedičních operacích použito v rámci AČR. Myslím, že by jsme se mohli shodnout, že minimum.
  Tudíž jeho hlavní náplň práce bude palebná podpora teritoriální obrany. Ať už ČR či spojenecké země v rámci NATO (evropské). Tudíž snadná vzdušná přeprava není podstatná.

  Zamyslet se nad cenou moc nemusím, je zřejmé, že Cardom je levnější, než věžový komplet. Věžový komplet snižuje nároky na obsluhu (Pandur s Cardomem předpokládám obsluhu 4 lidí u třeba toho RAKu jsou 3) a jeho bojové užití je širší, plus to, že obsluha není vystavena povětrnostním vlivům a nabíjení je zpravidla automatické či poloautomatické což má nemalí vliv na únavu a tudíž výkonnost obsluhy.

  S ohledem na to, že v případě nového BVP AČR jak to vypadá nemusí šetřit, tak nechápu proč zrovna šetřit na poměrně důležitém prostředku palebné podpory v rámci praporu. Myslím, že dělostřelectvo AČR není zrovna v dobré kondici a pokud po rozhodnutí modernizace DANY přibude Cardom na Panduru, tak se člověk neubrání pocitu, že se něco opravdu zanedbává či bere na lehkou váhu zrovna u této důležité zbraně.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  22:01 17.09.2017

  To semtam:
  A na jakém podvozku by jste ten RAK / MJÖLNER chtěl v AČR vidět? V té souvislosti bych si od Vás rád nechal vysvětlit váš zámysl taktického použití. Hlavně u 4.brn. Pak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To semtam:
  A na jakém podvozku by jste ten RAK / MJÖLNER chtěl v AČR vidět? V té souvislosti bych si od Vás rád nechal vysvětlit váš zámysl taktického použití. Hlavně u 4.brn. Pak se zkuste zamyslet nad poměrem ceny pořízení a LCC těchto dvou řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:41 17.09.2017

  Také mi tato koncepce nepřijde zrovna vhodná. To, že je to vyvinuto je sice dobře, ale jde také o zástupný argument. V AČR bych spíše raději viděl samohybný minomet jako je třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Také mi tato koncepce nepřijde zrovna vhodná. To, že je to vyvinuto je sice dobře, ale jde také o zástupný argument. V AČR bych spíše raději viděl samohybný minomet jako je třeba polský RAK (tam by škarohlídům nemělo vadit, že vozidlo by nebylo plavbyschopné). Samozřejmě není tu jen RAK, ale také brzo očekávaný Mjöllni a další.

  Společnost TDV (CSG) by samozřejmě nemohla být vynechána.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  17:55 17.09.2017

  To Maximus:
  Je to sice už trochu OT, ale je to v oboru dělostřelectva. Poláci v pohodě "uživí" ve své ve srovnání s AČR obrovské armádě dva typy raketometů, které se svými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Maximus:
  Je to sice už trochu OT, ale je to v oboru dělostřelectva. Poláci v pohodě "uživí" ve své ve srovnání s AČR obrovské armádě dva typy raketometů, které se svými palebnými výkony vzájemně doplňují. AČR si dva typy RM sice může rovněž pořídit, ale asi by to nebylo ve výsledku efektivní.
  Jinak, vybavení raketometu ze 70. let SŘP je sice přínosné, ale výsledná efektivita raketometu jakožto palebného prostředku záleží na komplexnosti celého systému, tj.: moderní komunikační prostředky, moderní SŘP, prostředky pro přesné zjištění polohy a orientace raketometu v terénu, automatizované natáčení zbraně (raketnic). Totéž platí i pro minomety. Až to bude všechno integrováno v jednom systému (vozidle), tak budou předpoklady moderního palebného prostředku splněny (samozřejmě, k tomu pak ještě musí být k dispozici adekvátní zbraň a munice).
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  16:53 17.09.2017

  To Mali: Reagoval jsem na váš názor na Vampir, který vyzněl, že tento salvový raketomet považujete jen za "přemalovaný" původní RM 70. Modernizace, resp. schopnost novovýroby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Mali: Reagoval jsem na váš názor na Vampir, který vyzněl, že tento salvový raketomet považujete jen za "přemalovaný" původní RM 70. Modernizace, resp. schopnost novovýroby samozřejmě není nic světoborného (ve své podstatě jde jen o "hromadu posvařovaných trubek"), nicméně co posunuje tento systém podstatně dál je integrace moderního sřp a možnost využívat nové rakety s dostřelem přes 40 km.
  Navíc to vše dokážeme vyrobit na svém území.

  Proč asi Poláci jsou ochotni používat Langusty i Himars současně, když Himars je o tolik výkonnější? Domácí výroba a servis, cena munice i samotného systému, primární určení WR-40 vs. HIMARS, etc.
  Skrýt celý příspěvek

 • royal
  16:28 17.09.2017

  Pokud jde o raketomety, tak je zajímavé řešení brazilský Astros Mk6, který je zabudován na podvozku Tatry.

  Pokud jde o raketomety, tak je zajímavé řešení brazilský Astros Mk6, který je zabudován na podvozku Tatry.

 • Valda
  16:20 17.09.2017

  To Kalemar
  To ze csg (Strnad)koupil oktobar nic na portfoliu firmy nemění,kdyby chtěl něco vyvíjet využije stávající kapacity. Jednoduše pokračuje v ověřeným skupovani starých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Kalemar
  To ze csg (Strnad)koupil oktobar nic na portfoliu firmy nemění,kdyby chtěl něco vyvíjet využije stávající kapacity. Jednoduše pokračuje v ověřeným skupovani starých šrotů, kterých budou v Srbsku plné sklady. Ty pak prelakuje a prodá je Srbům zpátky. To samé co děla u nás. (A ještě k tomu využívá jméno Tatra, a ještě má tu drzost tvářit se ze ji spásli. Přišel k ni jim vytvořenou insolvenci v době kdy už byla dávno sedmickova rada, nastartována spolupráce s Dafem a vyvinut Phoenix, takže k hotovemu podvodem a už jen rejzovat) minomet s a všechno ostatní čím se prezentuje je v podobném duchu. A to je Nákup prodej šrotu nic víc !
  Skrýt celý příspěvek

 • kalamar
  15:46 17.09.2017

  Bude zajímavé sledovat jak u CSG ovlivní raketomety spolupráce ze Srbskou firmou IMK 14. Oktobar.
  Co se týče minometů na Pandurech tak souhlasím s MALI.Minomety pro svůj omezený ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bude zajímavé sledovat jak u CSG ovlivní raketomety spolupráce ze Srbskou firmou IMK 14. Oktobar.
  Co se týče minometů na Pandurech tak souhlasím s MALI.Minomety pro svůj omezený dostřel se pohybují blíže linie kontaktu proto je nezbytné aby disponovali vetší balistickou ochranou než je zaplachtovaná Tatra :-)
  Cena těchto minometných Pandurů bude příznivá nejspíš proto,že Strnad získal korby ještě z Portugalského tendru kde byla ponížena objednávka Pandurů.Tyto korby jsou neplouvoucí! A co se týče minometu Soltam Cardom tak by mě nepřekvapilo kdyby se jednalo o nějaké přebytky u Izraelců.Tak nejspíš proto ta rychlost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavka
  15:22 17.09.2017

  Rase: Nemáte v kapse nějaké podrobnější pojednání o té katalogové minometné zástavě Nexteru pro Titus? Já nenašel nic kromě několika pohledů z počítačového modelu. Jmenovitě jestli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Nemáte v kapse nějaké podrobnější pojednání o té katalogové minometné zástavě Nexteru pro Titus? Já nenašel nic kromě několika pohledů z počítačového modelu. Jmenovitě jestli to třeba umí 360° rozsah.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  15:17 17.09.2017

  To petres:
  je to sice OT, ale alespoň krátce k těm RBS-70 NG: podívejte se na to v čase. Saab přišel s novým a dle mého názoru pro AČR přitažlivým řešením v létě tohoto roku. Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To petres:
  je to sice OT, ale alespoň krátce k těm RBS-70 NG: podívejte se na to v čase. Saab přišel s novým a dle mého názoru pro AČR přitažlivým řešením v létě tohoto roku. Ale větší nákupy techniky se plánují díky rychlosti našeho MO v podstatě dva roky dopředu - takže logicky o tom nemohli vědět. Bohužel je to tak, Doufám, že další komplety už budou na LMV.
  ReVisor je radar který svými parametry plně postačuje pro účely použití RBS-70, navíc je to jedna z mála Hi-Tech komodit, kterou v ČR máme, tak proč kupovat něco z venku. Mohli bychom samozřejmě najít i lepší a dražší radary.

  Ostatním se omlouvám za OT.
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  15:14 17.09.2017

  Petres
  Plk. Ackermann v letošní ročence VS AČR zmiňuje akvizici vozidel pro trojnásobná OZ RBS-70 NG po roce 2020

  Petres
  Plk. Ackermann v letošní ročence VS AČR zmiňuje akvizici vozidel pro trojnásobná OZ RBS-70 NG po roce 2020

 • petres
  15:13 17.09.2017

  Podvozek DANY je skoro 40 let starý, také projde modernizací. Nemělo by žádný smysl použít ho pro ShM.

  Podvozek DANY je skoro 40 let starý, také projde modernizací. Nemělo by žádný smysl použít ho pro ShM.

 • Dall
  15:04 17.09.2017

  Asi naivní otázka, ale nemohl by ten minomet být na podvozku DANy ?

  Asi naivní otázka, ale nemohl by ten minomet být na podvozku DANy ?

 • petres
  14:58 17.09.2017

  Padousek
  (bohužel smutný) souhlas. Těžko se mi chápe, proč v roce 2017, kdy se mluví o investicích do armády (a jejím kvalitativním posunu) se objedná místo tažného automobilu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Padousek
  (bohužel smutný) souhlas. Těžko se mi chápe, proč v roce 2017, kdy se mluví o investicích do armády (a jejím kvalitativním posunu) se objedná místo tažného automobilu Praga V3S (vznik 1953!) pro 120 mm minomet vz.82 moderní Tatra 815-7, která ten samý minomet pouze při transportu převeze na korbě, při střelbě se musí pomocí hydraulického čela sundat. Ty nové samohybné minomety jsou potřeba již deset let a nyní se udělá takový ne úkrok stranou, ale z dnešního pohledu krok zpět.

  Je to pořád dokola, cítím tu marnost snahy něco skutečně zlepšit. Viz. modernizace DAN. Nové - 155 mm pouze jeden oddíl, zbývající (současné) dva oddíly DAN se modernizují. Zdůvodnění - máme ve skladech zásoby munice 152 mm za pár miliard Kč. A modernizovaná DANA bude mít dostřel zvednutý z 20 na 25 km. Ale potichu se dodá, že ke zvednutí toho dostřelu je potřeba dokoupit novou munici (viz zásoby staré za několik miliard). Jediné pozitivum je nový SŘP. No jde to vymyslet ještě absurdněji?

  Také jsem na rozpacích z nákupu nových 16 protiletadlových kompletů RBS-70NG v přenosném provedení. To je nutné je převážet podobným způsobem jako ty minomety (pouze na trochu menším autě Tatra 810+ IVECO), když SAAB nabízí komplet pojízdný o 3 odpalovacích zařízeních na podvozku IVECO, který máme navíc ve výzbroji! (minimálně 4. brn by to jistě uvítala) včetně radaru Giraffe 1X ("nový" ReVisor je moderní jenom proti stávajícímu stavu, ne v mezinárodním měřítku).
  http://defence-blog.com/army/s...
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  14:57 17.09.2017

  To Rase:
  Ohledně jiného podvozku pro ShM, než Pandur (tyto pouze pro tři mpr. u 4.brn) souhlasím s Valdou. Když si necháme všechno udělat v zahraničí, tak budeme nakonec banánová ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Rase:
  Ohledně jiného podvozku pro ShM, než Pandur (tyto pouze pro tři mpr. u 4.brn) souhlasím s Valdou. Když si necháme všechno udělat v zahraničí, tak budeme nakonec banánová kolonie. Pro nové ShM (pro tři mpr. 7.mb) bych osobně vzal jako základ právě ty Tatry, které se uvolní nákupem ShM na Pandurech a osadil bych na ně COBRY (viz mé předchozí příspěvky). Čekat totiž co bude po roce 2025 - jestli náhodou budou peníze na pásové podvozky ShM - to je ještě osm dlouhých let (a ty minomety pro 7.mb se plánují stejně na kolech...). Tím by byl pádný argument proč také kupovat ShM na Pandurech - že ty Tatry se využijí jako platforma pro nové praporní minomety (na muniční vozidla je tam zbytečná prodloužená pancéřovaná kabina, ale využít se samozřejmě dají).

  To Maximus:
  ... přečtěte si to pořádně...merito věci je v tom, že dát na místo ShM na mpr. ShRM Vampir je OT. A pro dělostřelectvo by to chtělo modernější kontejnerový ShRM se schopnostmi viz předchozí příspěvek. To, že vyrobíte v novovýrobě raketomet podle dokumentace ze 70.tých let z něj moderní palebný prostředek neudělá. Jediný, kdo by si tím pomohl je CSG.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  14:40 17.09.2017

  To Valda:
  Problém je ten, že CSG je soukromá společnost a té stát nemůže nic nařídit (jedině to, aby platila daně) a že mají ve firmě všechny lidi, co museli z MO pro nějaký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Valda:
  Problém je ten, že CSG je soukromá společnost a té stát nemůže nic nařídit (jedině to, aby platila daně) a že mají ve firmě všechny lidi, co museli z MO pro nějaký skandál odejít a přes ty ovlivňuje přidělování zakázek. První chybou bylo už to, že příslušný ministr, který tenkrát ty Pandury podepsal už v demisi, nebyl hnán k zodpovědnosti.
  Doufám jen to, že cena té zakázky na nová pásová vozidla pro 7.mb je dostatečně vysoká na to, aby byl ten program dostatečně kontrolován a aby se neopakovala kauza Pandur. Tam byli jen dva uchazeči, tady jsou čtyři tak uvidíme. Podle mého názoru je ASCOD zdaleka technicky úplně nejhorší ze všech kandidátů.

  Ale k věci ShM:
  Za první: je snaha redukovat počet platforem, za druhé: to, že je to platforma Tatra ještě nezaručuje úplně stejné díly pro všechny varianty, za třetí: z mého pohledu hlavně jde o ty stejné, nebo velmi podobné jízdní vlastnosti (rozměry, hmotnost, průchodivost, jízdní dynamika).
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  14:30 17.09.2017

  Z těch tater se stanou muniční vozidla, jsou jenom dočasné řešení, protože V3S.

  Z těch tater se stanou muniční vozidla, jsou jenom dočasné řešení, protože V3S.

 • Maximus
  14:29 17.09.2017

  To MALI a Valada: Podle informací přímo od CSG jsou schopni ShRM Vampir vyrobit vlastními silami odznova, tudíž nemusí jít nutně o repasi starých strojů. Navíc tuzemské zbrojovky a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To MALI a Valada: Podle informací přímo od CSG jsou schopni ShRM Vampir vyrobit vlastními silami odznova, tudíž nemusí jít nutně o repasi starých strojů. Navíc tuzemské zbrojovky a muničky vedou vlastní vývoj modernizované munice ráže 122 mm, jejíž dostřel má být přes 40 km a jde tedy o ekvivalent polských raket M-21 Feniks HE, které využívá polský salvový raketomet WR-40 Langusta, který rozhodně nelze považovat za zastaralý.
  Zkušenosti z Ukrajiny ukazují, že dělostřelectvo včetně salvových raketometů způsobilo více než 70 % ztrát nepřátelských sil.
  Z tohoto pohledu bylo vyřazení RM-70 chybou a modernizovaný Vampir za rozumnou cenu s novými raketami s dostřelem 40 km+ by byl zajímavým řešením jak dodat potřebnou kvalitu a kvantitu dělostřelectvu AČR (samozřejmě v návaznosti na plánované zavedení nových dělostřeleckých systémů ráže 155 mm).
  Skrýt celý příspěvek

 • Padousek
  14:17 17.09.2017

  Pochybuji, že armáda v nejbližších letech nakoupí samohybný minomet na podvozku Pandur II, když letos pořídilo nové Tatry pro přepravu minometů vz. 82 PRAM-L... Už jen proto, že by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pochybuji, že armáda v nejbližších letech nakoupí samohybný minomet na podvozku Pandur II, když letos pořídilo nové Tatry pro přepravu minometů vz. 82 PRAM-L... Už jen proto, že by z toho byl velký skandál, až by se média dozvěděla, že armáda nakoupila minometnéTatry za 650 milionů a po pár měsících by je měly nahradit Pandury za několik miliard.. Toto si žádný ministr obrany neveme na triko protože by to mohlo stát jeho křeslo na ministerstvu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Valda
  14:02 17.09.2017

  Rase
  Armáda bez silného domácího průmyslu není schopna boje. Mi musíme budovat jak armádu tak průmysl .

  Rase
  Armáda bez silného domácího průmyslu není schopna boje. Mi musíme budovat jak armádu tak průmysl .

 • Rase
  13:57 17.09.2017

  Nexter ma v katalogu minometny Titus, obratil bych se tedy na Nexter primo a doresil realizaci. Urcite by to vyslo lepe nez nejaky vlastni vyvoj, ve ktery neverim.

  Nexter ma v katalogu minometny Titus, obratil bych se tedy na Nexter primo a doresil realizaci. Urcite by to vyslo lepe nez nejaky vlastni vyvoj, ve ktery neverim.

 • Valda
  13:51 17.09.2017

  Mali
  Jo modernizace Dany je zas jenom díra na peníze.
  A dodám ze doufám ze nakoupime Pumy (já vím vy preferujete lynx) hlavně si přeji aby v tom csg neměl prsty.
  I když po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mali
  Jo modernizace Dany je zas jenom díra na peníze.
  A dodám ze doufám ze nakoupime Pumy (já vím vy preferujete lynx) hlavně si přeji aby v tom csg neměl prsty.
  I když po pravdě si myslím ze vítěz bude ascood..... csg má dlouhé prsty, jak je asi každému jasné když se mu podařilo beztrestně rozkrast 80 procent materiálu acr
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  13:50 17.09.2017

  V té původní zakázce na 199 + 35 pandurů bylo minometných 25 kusů, ale měly to být jenom podvozky, GDLS nechtěl dovolit licenční výrobu těch minometů u nás a tak se jejich vývoj a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V té původní zakázce na 199 + 35 pandurů bylo minometných 25 kusů, ale měly to být jenom podvozky, GDLS nechtěl dovolit licenční výrobu těch minometů u nás a tak se jejich vývoj a výroba měla odehrát v naší režii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Valda
  13:39 17.09.2017

  Mali
  Ano nedá se než s vámi souhlasit. Pram je krásné technicky vyřešen na tom se shodneme. Shodují se s vámi i v tom ze už nesplňuje požadavky moderní armády.
  I ten vývoj na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mali
  Ano nedá se než s vámi souhlasit. Pram je krásné technicky vyřešen na tom se shodneme. Shodují se s vámi i v tom ze už nesplňuje požadavky moderní armády.
  I ten vývoj na tatru by nebyl úplně jednoduchý.... dobře. S kompatibilitu na mě nechodte každý prapor používá Tatry takže ...

  Mě šlo ale o něco jiného když minomet na panduru tak ať se u nás vyvine opravdový samohybných minomet jako byl pram-s. Peníze na to holding csg má problém je v tom ze když to takhle spraska rychle do panduru, tak muže okamžitě inkasoval peníze od armády bez nákladu. Armáda dostane shit a někdo bohatne. Takhle to dal nejde přeci, armáda si musí začít přesně definovat co potřebuje a ten kdo chce zakázky musí vyvinout podle acr a pak teprve prodávat.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  13:32 17.09.2017

  To Valda:
  ...ještě jsem, si přečetl Váš poslední příspěvek, takže dodatek... Také nemám CSG zrovna moc v lásce, ale zrovna ten ShM (pokud tedy bude slušná cena) bych od nich být ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Valda:
  ...ještě jsem, si přečetl Váš poslední příspěvek, takže dodatek... Také nemám CSG zrovna moc v lásce, ale zrovna ten ShM (pokud tedy bude slušná cena) bych od nich být nákupčími AČR vzal (důvod - viz mé předchozí příspěvky). Co bych ale od nich v žádném případě nebral, to je modernizace ShKH vz. 77 Dana (tam je jediná rozumná možnost nové dělo v ráži 155 mm, modernizace Dan jsou vyhozené peníze) a zcela určitě ne ASCOD jako nové pásové bojové vozidlo pro 7. mb (to je, i když ne tak úplně jejich, suverénně největší shit).
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  13:24 17.09.2017

  To Valda:
  ShM PRAM-S je oproti tomuto skutečně zázrak techniky, nicméně: už je poněkud letitý, je zabudován v neperspektivním podvozku starého BVP, má jisté bezpečnostní problémy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Valda:
  ShM PRAM-S je oproti tomuto skutečně zázrak techniky, nicméně: už je poněkud letitý, je zabudován v neperspektivním podvozku starého BVP, má jisté bezpečnostní problémy s uložením pohotovostní zásoby munice, jeho servis je vzhledem ke staršímu datu vzniku obtížný a nikdo jej už v současnosti nevyrobí. Navíc nemá SŘP a INS, to znamená, že není autonomní palebný prvek.
  Na Tatru s otočným ložem by ten Cardom sice šel dát (muselo by se to ale všechno od píky vyvinout), ale ono to není tak úplně jednoduché - ukazuje to totiž na Tatru s prodlouženou kabinou (někde totiž musíte vést obsluhu a ta přepravní místa musí vyhovovat jistým normám), někde minomet a pak ještě munici. Když si to spočítáte (Já už jsem to udělal) tak zjistíte, že se Vám to na Tatru 6x6 při nejlepší vůli nevejde a musíte použít Tatru 8x8. Tam je to rozměrově i hmotnostně v pohodě (mimochodem, zcela určitě bych tam nedával Soltam Cardom, ale RUAG COBRA), pak bude nutné vyvinout pancéřování nástavby s minometem, uložení munice, pak už "jen" zkoušky a zavedení do AČR. Výsledkem bude poněkud hodně větší vozidlo, které bude nejdříve za 4 roky, a s Pandury mpr. 4.brn moc kompatibilní nebude. Proto bych se tomu zavedení 36 + 4 ks ShM na podvozku Pandur 2 osobně vůbec nebránil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Valda
  13:21 17.09.2017

  Petres
  Ano ano koukal jsem na ten Ruag cobra ....no aspoň se to samo nabijí.

  O tom ze acr stále používá v3sky,se radši ani bavit nebudem...

  Mě šlo o jinov věc, v podstatě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petres
  Ano ano koukal jsem na ten Ruag cobra ....no aspoň se to samo nabijí.

  O tom ze acr stále používá v3sky,se radši ani bavit nebudem...

  Mě šlo o jinov věc, v podstatě holding, který zbohatl velice pochybně na odprodeji vojenského materiálu se ted vydává za táhouna českého zbrojního průmyslu.
  A co mě opravdu štve je to ze vlastně nevyvíjí žádnou činnost, jen se snaží dál dojit Česko tím ze se naši armádě neustále snaží prodávat nějaké laciné zahraniční šity,tenhle minomet, ascood snad aspoň ne vampír (viz Mali) a tak dále.... místo toho aby opravdu něco vyvinul sám. (Když už vlastně rozkradl armádu, dojí většinu českých a slovenských zbrojních firem a samozřejmě nedává nic nazpátek v podobě financování nového vývoje)
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  13:08 17.09.2017

  Petres: myslím, že sa zhodneme. Dajme tomu, že pri automate by som to ešte chápal (posádka je chránená) ale pri manuálnej obsluha to nemá zmysel.

  Petres: myslím, že sa zhodneme. Dajme tomu, že pri automate by som to ešte chápal (posádka je chránená) ale pri manuálnej obsluha to nemá zmysel.

 • MALI
  13:06 17.09.2017

  To Miloslav:
  minomety na podvozku Pandur 8x8 jsou, předpokládám, zamýšleny pro mpr. 4.brn, to znamená, že i s hypotetickým 45.mpr jich bude třeba 3x12=36 ks + dejme tomu 4 ks pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Miloslav:
  minomety na podvozku Pandur 8x8 jsou, předpokládám, zamýšleny pro mpr. 4.brn, to znamená, že i s hypotetickým 45.mpr jich bude třeba 3x12=36 ks + dejme tomu 4 ks pro výcvik. To je celkem 40 ks, ne těch vašich 50 až 70.
  Otázku volby podvozku jsem popsal v mém předchozím příspěvku fenrimu. Je otevřenou otázkou, jaká bude cena tohoto ShM - Vy to víte? Vzhledem k tomu, že na Titusu minomet zatím není, musel by se objednat vývoj (jen proboha ne u CSG - viz např. Šakal, takže buď v Nexteru, nebo u nás v ČR) a ten by také něco stál (čas i peníze).
  Mimochodem, ty minometné Pandury byly v rámci těch cca 200ks, jenže pak se muselo šetřit tak se zrušily (a teď se to rozhodnutí má napravovat).
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  13:02 17.09.2017

  Valda, Miroslav
  já neobhajuji toto konkrétní provedení s minometem Soltam Cardom, ale snažil jsem se vysvětlit rozdíl proti současnému stavu (smutné je, že na ten se teprve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Valda, Miroslav
  já neobhajuji toto konkrétní provedení s minometem Soltam Cardom, ale snažil jsem se vysvětlit rozdíl proti současnému stavu (smutné je, že na ten se teprve přechází z V3S!). Mým ideálem je u 4. brn je RUAG Cobra s automatickým nabíjením na Panduru. Ostatní viz předcházející příspěvek MALIho.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  12:54 17.09.2017

  To fenri:
  Pokud máte na mysli zavést ShRM Vampir, tak to je v podstatě starý ShRM vz. 70 na podvozku Tatry T-815, který již byl v AČR před léty zrušen, což tehdy sice nebylo dobré ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To fenri:
  Pokud máte na mysli zavést ShRM Vampir, tak to je v podstatě starý ShRM vz. 70 na podvozku Tatry T-815, který již byl v AČR před léty zrušen, což tehdy sice nebylo dobré rozhodnutí, ale teď, po letech, ho znovu zavádět v podstatě nezměněné podobě jen na jiném podvozku by asi nebylo smysluplné. Nový ShRM ano, ale ne v podstatě starý sovětský BM-21, doplněný nabíjecím mechanismem, ale moderní kontejnerový RM s výměnnými multirážovými kontejnery, především pak vybavený jako autonomní dělostřelecký prostředek (INS + SŘP + automatické nastavování prvků palby). Tento RM je však úplně něco jiného, než ShM.
  ShM je prvkem přímé palebné podpory mpr, je určen "pro potřeby velitele praporu", proto je u něj postačující dálkový dostřel cca 10 km, schopnost palby na bodové cíle, musí být schopný rychle manévrovat, optimálně stejně, jako ostatní vozidla praporu, neboť je začleněn do jeho organizační struktury.
  Raketomet bude naopak začleněn do sestavy dělostřeleckých jednotek, s praporem se nepohybuje, pouze jej svou palbou podporuje (za předpokladu, že praporní palebné prostředky na umlčení daného cíle nestačí). Proto je u něj platný požadavek na násobně větší dostřel (optimálně až 40 km, což se dá realizovat právě různými raketami v kontejnerech, kterými lze v dané třídě zabezpečit dostřel od 20 do 60 km). Menší dálky pak zabezpečí "hloupými" raketami menších ráží, u velkých raket už bude smysluplné mít například bojovou hlavici s korekcí dráhy dle GPS. Takže ShRM ano, ale ne na mpr. a ne Vampir (ten je určený pro rozvojové země - možná by došlo k tomu, že by se do AČR nakoupil konkrétní stroj, který byl dokonce "vyroben" z těch zrušených RM vz.70 - to by byl paradox).
  Ohledně podvozku pro ShM, jak je již výše uvedeno, je optimální, aby byl shodný s podvozky mpr, ve kterém je daný ShM začleněn. Proto je podle mého názoru výhodné, mít minomety u 4. brn na podvozcích Pandur. Ten Titus by eventuálně technicky také vyhověl, ale řešení na Panduru je již hotové, zavedené a dostatečně ověřené praxí v US ARMY (sice na podvozku Strykeru, ale nemuselo by se nic vyvíjet a zavádět), na Titus by se to naopak muselo celé vyvíjet. navíc ten Titus je na rozdíl od Panduru dost vysoký a toho místa vzadu v korbě tam zase až tak moc není (bylo by to tam v případě klasického skříňového řešení trochu stísněné), takže Já osobně si myslím, že akvizice nabídky od CSG by pro prapory 4.brn nebyla špatnou volbou. Neplatí to však pro lehké prapory a pro 7.mb.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  12:41 17.09.2017

  Petres: nikto tu nespochybnil, že ten koncept je zlý. Ale položme si otázku či kúpiť 50, 60 alebo 70 Pandurov len ako nosič mínometov je efektívne. Mne to príde ako kúpiť A380 na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petres: nikto tu nespochybnil, že ten koncept je zlý. Ale položme si otázku či kúpiť 50, 60 alebo 70 Pandurov len ako nosič mínometov je efektívne. Mne to príde ako kúpiť A380 na prelet lastminute dovolenkárov do Grecka. AČR horko ťažko kúpila nakoniec 109? Pandurov. Predstav si, že by polovica z toho šla na verziu mínomet. Keby šlo o to pokryť ťažký terén a potrebu pásového vozidla tak nepoviem ani pol slova. Ale my sa bavíme o kolesovom podvozku za cenu násobne vyššiu ako je napr Titus
  Skrýt celý příspěvek

 • Valda
  12:40 17.09.2017

  Petres
  Chápu velice dobře, tak znovu jaký je problém to dat všechno na Tatru i s tím otocnym lozem??
  V panduru by mi to dávalo smysl jediné s automatickým nabijenim a úplnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petres
  Chápu velice dobře, tak znovu jaký je problém to dat všechno na Tatru i s tím otocnym lozem??
  V panduru by mi to dávalo smysl jediné s automatickým nabijenim a úplnou pancerovou ochranou i při střelbě, tak jako u pram-s.
  Částečná ochrana jak jste zmiňoval, to znamená žádná.
  Takhle je to jen způsob jak podojit ministerstvo obrany o víc peněz, takový samohybných minomet je jenom drahé haraburdi.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  12:12 17.09.2017

  Valda
  Podle toho co píšete asi nechápete výhodu takto vezeného minometu (Pandur).
  Proti minometu vezenému na korbě Tatry, jako je to nyní, který se musí před střelbou sundat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Valda
  Podle toho co píšete asi nechápete výhodu takto vezeného minometu (Pandur).
  Proti minometu vezenému na korbě Tatry, jako je to nyní, který se musí před střelbou sundat (pomocí hydraulického čela) a po střelbě znovu naložit (což značně prodlužuje pobyt na místě střelby, který je v moderním boji dost zásadní parametr) má toto řešení výhodu, že se nic nemusí sundavat. Minomet je na otočném loži, které je schopné elektricky podle zadaných souřadnic palby minomet celkem rychle zamířit. Obsluha, která nabíjí v tomto případě Soltamu ručně, zůstává alespoň částečně krytá v korbě. U obdobného švýcarského minometu RUAG Cobra je i automatické nabíjení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Valda
  11:29 17.09.2017

  Nevidím důvod proč ten minomet nevozit na korbě Tatry. Vždyť v tom panduru je taky jenom nalozenej a nabijí se ručně. A balistická ochrana?? Tu poskytuje jenom když je všechno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevidím důvod proč ten minomet nevozit na korbě Tatry. Vždyť v tom panduru je taky jenom nalozenej a nabijí se ručně. A balistická ochrana?? Tu poskytuje jenom když je všechno pozavirane při přesunu(to Tatra také umí) při střelbě je všechno zotvirane a posádka běhá kolem.
  To se zase pánové z excalibru předvedli ... další hromada šrotu
  Minomet Pram-s,který by tohle asi jako mělo nahradit je podle tohohle zázrak techniky
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:40 17.09.2017

  Nebylo by smysluplnější je naházet na Tituse? Při správném nasazení by ho měly ohrožovat primárně střepiny a to Titus dá. Mělo by jich být hodně, na úrovni nízkých jednotek. Stejně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nebylo by smysluplnější je naházet na Tituse? Při správném nasazení by ho měly ohrožovat primárně střepiny a to Titus dá. Mělo by jich být hodně, na úrovni nízkých jednotek. Stejně tak bych armádu penetroval jinou levnou, jednoduchou a efektivní zbraní. Myslím Vampir.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  09:24 17.09.2017

  @Miroslav Proto jsem se ptal. Také je ale hloupost, aby jsme potom zas kupovali jinou platformu(třeba CV90 nebo jiné) jen pro minomety.
  Omlouvám se, že komentář není přímo k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Miroslav Proto jsem se ptal. Také je ale hloupost, aby jsme potom zas kupovali jinou platformu(třeba CV90 nebo jiné) jen pro minomety.
  Omlouvám se, že komentář není přímo k Panduru.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  01:05 17.09.2017

  Použiť také drahé vozidlo pre minomet sa mi zdá príliš veľký luxus.

  Použiť také drahé vozidlo pre minomet sa mi zdá príliš veľký luxus.

 • tomas.kotnour
  21:46 16.09.2017

  https://smlouvy.gov.cz/smlouva...

  Tohle je smlouva na vypracování studie pro budoucí rozvoj minometů v AČR po roce 2020, která bude dokončena až po podpisu objednávky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://smlouvy.gov.cz/smlouva...

  Tohle je smlouva na vypracování studie pro budoucí rozvoj minometů v AČR po roce 2020, která bude dokončena až po podpisu objednávky nových BVP.
  Skrýt celý příspěvek

 • Civil
  21:38 16.09.2017

  Granaty s koncovym navedenim a vozit sebou dron s laserovym ozarovacem by mohlo byt celkem zajimave.

  Granaty s koncovym navedenim a vozit sebou dron s laserovym ozarovacem by mohlo byt celkem zajimave.

 • MALI
  21:24 16.09.2017

  To Argel:
  Do roku 2025 zcela určitě NE. Těch 210 ks už je "rozebraných" na jiné varianty.

  To Argel:
  Do roku 2025 zcela určitě NE. Těch 210 ks už je "rozebraných" na jiné varianty.

 • Argel
  21:04 16.09.2017

  Uvažuje AČR i nad pásovou samohybnou verzí minometu na podvozku nového BVP?

  Uvažuje AČR i nad pásovou samohybnou verzí minometu na podvozku nového BVP?

 • Argonaut.CZ
  20:43 16.09.2017

  čistě prakticky, pokud nenasadí nesmyslnou cenu, měla by je armáda koupit. Jednou si vybrali pandur, takže z pohledu logistiky je to jasná volba. Navíc armáda pořád není schopna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  čistě prakticky, pokud nenasadí nesmyslnou cenu, měla by je armáda koupit. Jednou si vybrali pandur, takže z pohledu logistiky je to jasná volba. Navíc armáda pořád není schopna proinvestovat peníze, co má.
  Skrýt celý příspěvek