Šance pro Evropu: Střední Asie odmítá být vazalem Ruska

Šance pro Evropu: Střední Asie odmítá být vazalem Ruska
Astana / depositphotos.com (Zvětšit)

Střední Asie reaguje na změny v geopolitickém prostředí a rozšiřuje své zahraničněpolitické možnosti. Vztahy s Ruskem navenek vypadají jako neměnné, vliv Moskvy ale v regionu klesá. Po nedávné středoasijské cestě francouzského prezidenta média upozorňují na novou „velkou hru“ o Střední Asii.

Emmanuel Macron, prezident Francie, začátkem listopadu pochválil Kazachstán za „odmítnutí být vazalem jakékoli mocnosti“. Zjevně tím narážel na neutralitu Astany v ukrajinsko-ruské válce navzdory zjevnému tlaku Moskvy. Jak informovaly internetové stránky OilPlrice, během Macronovy návštěvy ve Střední Asii podepsaly kazašské a francouzské podniky smlouvy v hodnotě 1,4 miliardy amerických dolarů. Jejich záběr byl široký a pokrýval oblasti dopravy, strojírenství, zdravotnictví stejně jako zemědělství. Tyto smlouvy navázaly na dřívější kontrakt s francouzskou Total Energies, která v jižním Kazachstánu postaví větrnou farmu za bezmála dvě miliardy dolarů.

Také v Uzbekistánu se Paříž zaměřila na prohloubení a rozšíření hospodářské spolupráce. Po Macronově odjezdu uzbecký ministr hornictví a geologie Boris Islamov uvedl, že očekává příchozí investice ve výši více než 500 milionů dolarů. Ty do země poputují od francouzské státní jaderné společnosti Orano po uzavření dohody na rozvoj dvou nových ložisek uranu. Uzbecké dodávky uranu do Francie umožní Paříži vykompenzovat případné ztráty z Nigeru, kde se v létě k moci dostala protifrancouzská junta.

Macron v Kazchstánu

Rostoucí středoasijské sebevědomí dokládají politická gesta. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev před několika týdny vyvedl z rovnováhy ruského prezidenta Vladimira Putina, když během společné schůze v Astaně ruskou delegaci oslovil ve svém rodném jazyce. Kazašsky sice mluvil necelých třicet sekund, avšak toto gesto nezůstalo bez povšimnutí. Zpráva zněla jasně – Moskva je strategický spojenec a soused se společnou minulostí, ale Kazachstán je suverénní stát.

„Chce to odvahu,“ poznamenal Azamat Junisbai, profesor kazašského původu na americké Pitzer College. „Že si prezident Tokajev dovolil přednést byť jen malou část svého poselství v kazaštině, je významný fakt. Ocení to ti, kteří znají kontext.“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Radikální islám v postsovětské Střední Asii

Letošní druhý nejvýznamnější křesťanský svátek, kdy si věřící křesťané, ale i miliony nevěřících na ...

Po potlačení nepokojů zůstává situace v Kazachstánu napjatá

Dříve než vypukl ve středoasijském Kazachstánu krvavý konflikt, si pravděpodobně v souvislosti s ...

Bývalý velvyslanec Sedláček: ČR je v Kazachstánu vnímána jako vyspělá evropská země

S vystudovaným sociologem, diplomatem, ředitelem divadla, ale také úspěšným hercem Milanem Sedláčkem ...

PREMIUM Souboj o Střední Asii: Francouzské stíhačky Rafale pro Uzbekistán a Kazachstán

Francouzský deník La Tribune v dnešním vydání potvrdil několik dní staré nepotvrzené zprávy – ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.