Komerční megakonstelace pomohly Ukrajině zastavit ruskou invazi

Komerční megakonstelace pomohly Ukrajině zastavit ruskou invazi
Ukrajinský voják s anténou Starlink / Otevřený zdroj, autor neznámý (Zvětšit)

Podle velitele amerického vesmírného velitelství SPACECOM (United States Space Command), generála Jamese Dickinsona, satelitní megakonstelace komerčních společností výraznou měrou pomohly Ukrajině ubránit se ruské invazi.

„Poprvé vidíme přínos megakonstelace pro svět,“ řekl v červenci generál Dickinson na Aspenském bezpečnostním fóru (Aspen Security Forum). „Konkrétně satelitní komunikace poskytuje obrovskou odolnost a redundanci. To je velká síla a ministerstvo se tímto směrem ubírá.“

Dickinson je jako velitel SPACECOM zodpovědný za velení a řízení všech operací amerických ozbrojených sil ve vesmíru. SPACECOM (obnovené v roce 2019) je jedno ze společných bojových velitelství Ozbrojených sil Spojených států, a jedno ze sedmi velitelství odpovědných za konkrétní geografickou oblast. Pod SPACECOM spadají zejména jednotky vesmírných sil (U.S. Space Force), ale také některé jednotky ostatních složek amerických ozbrojených sil.

Podle Dickinsona zejména komunikační síť Starlink umožnila zachovat spojení v rámci ukrajinských ozbrojených sil. Starlink je pro Ukrajinu naprosto zásadní. Mychajlo Fedorov řekl listu The New York Times, že Starlink se stal „krví“ ukrajinské komunikační infrastruktury.

Satelity Starlink tvoří většinu satelitů na oběžné dráze – kolem Země (14.8.2023) obíhá 4519 satelitů Starlink, přičemž 4487 je aktivních.

Ostatně počet objektů na oběžné dráze Země prudce roste. V roce 2019 SPACECOM sledovalo asi 25 000 objektů ve vesmíru – aktivní i nefunkční družice, staré raketové stupně, trosky a další. Nyní se toto číslo blíží 50 000 objektům. Část z toho je způsobena rostoucím počtem komerčních družic (zejména Starlink), ale velká část jsou trosky po zbraňových zkouškách. V roce 2021 Rusové v rámci demonstrace svých schopností sestřelili vlastní nefunkční družici a vytvořili minimálně 1500 sledovatelných úlomků. Podobný čínský test v roce 2007 vytvořil 3000 úlomků větších než deset centimetrů.

Avšak i další komerční společnosti poskytly Ukrajině své služby – generál vyzdvihl zejména na nízké oběžné dráze Země umístěné radary se syntetickou aperturou SAR (Synthetic Aperture Radar). Ty poskytují detailní snímky povrchu Země. Mají sice výrazně nižší rozlišení než optické satelity, ale nevadí jim oblačnost ani nedostatek slunečního svitu. SAR satelity zvládnou pořizovat snímky běžně s rozlišením 0,5 metru.

„Naše megakonstelace, upřímně řečeno, frustrují naše protivníky,“ řekl generál Dickinson. „Nevíte totiž, kolik satelitů je nutno vyřadit k nějakému narušení této architektury. Případně proti kterému z nich, pokud si musíte vybrat jeden, provést nějakou efektivní akci.“


Elon Musk omezuje používání sítě Starlink na Ukrajině

Díky velkému počtu satelitů obíhajících po různých drahách Rusko jen obtížně přijímá protiopatření. K vyřazení megakonstelace jednoduše nestačí sestřelit jeden nebo několik satelitů.

V říjnu náměstek ředitele ruského ministerstva zahraničí Konstantin Voroncov uvedl, že využívání západních komerčních satelitů Ukrajinou nastolilo „extrémně nebezpečný trend“. Podle Voroncova se nyní komerční satelity stávají legitimnímu cíli.

Ruské obavy jsou pochopitelné. Starlinky umožňují zabezpečenou a jen obtížně rušitelnou / odhalitelnou komunikaci z jakéhokoliv místa na Zemi – splněný sen všech vojenských velitelů.

Ostatně často vidíme antény Starlink společně s raketomety HIMARS. Není divu. V posledních týdnech a měsících probíhá masové ničení ruských dělostřeleckých a raketových systémů. Modus operandi je stejný – ukrajinský dron objeví a zaměří nepřátelský systém, který je pak zničen přesným úderem. Rychlá a zabezpečená komunikace na ose operátor dronů – velitelství – raketomet HIMARS (nebo dělostřelectvo) probíhá s velkou pravděpodobností přes satelitní síť Starlink. Důvod takového tvrzení? Je to nejbezpečnější, nejrozšířenější, nejlevnější, nejvýkonnější a všude dostupný způsob komunikace ukrajinské armády.

Doslova každá jednotka operátorů dronů může mít vlastní Starlink a rychle předávat všechny zjištěné informace na velitelství. Díky Starlinkům, a právě díky jim, se tak extrémně zkrátil řetězec ničení (kill chain) – tedy celá série kroků od objevení cíle, přes jeho identifikaci, nalezení správného efektoru, vydání rozkazu, zničení cíle a vyhodnocení útoku. Starlink umožnil zkrácení řetězce ničení na několik minut.

Rusko zřejmě má systémy schopné terminály Starlinky nějakým způsobem rušit, ale naprosto nepochybně jde o složité zařízení schopné jen lokálního působení na frontě. Ostatně účinné ničení ruského dělostřelectva a raketových systémů to dokazuje. A prostředky elektronického boje mají tu nevýhodu, že jsou velmi dobře viditelné pro prostředky elektronického průzkumu.


Při tomto úderu raketometů HIMARS padlo mnoho ruských vojáků. Podobné údery, v kontextu možností a vybavenosti ukrajinské armády, jsou těžko představitelné bez satelitní sítě Starlink.

Dickinson byl dotázán na reakci SPACECOM v případě útoku na americkou komerční družici. „Mou zodpovědností je chránit a bránit, a to je všeobecně známo, prostředky na oběžné dráze,“ odpověděl Dickinson. „Ale abych k vám byl upřímný, kdyby k něčemu podobnému došlo, musím nejdřív dostat rozkaz od mého šéfa a můj šéf od jeho šéfa.“

V současné době SPACECOM spolupracuje se 133 komerčními kosmickými společnostmi. Velitelství mimo jiné těmto firmám poskytuje informace o situaci na oběžné dráze a o možných hrozbách.

Loni na podzim generálporučík Stephen Whiting, šéf vesmírných operací v SPACECOM, uvedl, že elektromagnetické rušení, rušení signálů GPS a oslňování amerických satelitů směrovanou energií „jsou hrozby, kterým nyní čelíme, a nejsou to jen vesmírné síly nebo USA. Když tedy komerční průmysl počítá s tím, že jeho satelity a další vesmírné systémy mohou čelit těmto hrozbám, a začne zavádět zabezpečení a způsoby, jak s těmito hrozbami pracovat, bude to jen ku prospěchu věci. Když se pak obrátíme na komerční průmysl, abychom potenciálně uzavřeli smlouvu na tyto služby nebo nakoupili tyto schopnosti, mnoho věcí, které nás budou zajímat, komerční průmysl již zohlední.“

Dickinson také reagoval na dotaz ohledně rostoucí závislosti na komerčních společnostech. Elon Musk Ukrajinu zachránil díky rychlým dodávkám terminálů Starlink a zprovoznění služby. Současně ale omezil používání služby jen na určité území Ukrajiny, zamezil „weaponizaci“ Starlinku (pro potřeby řízení dronů) a na svém twitterovém účtu pravidelně zásobuje své publikum svébytnými názory na ruskou invazi na Ukrajinu.

„Je to rovnováha,“ řekl Dickinson. „Jinými slovy, nehodláme být výhradně komerční. Nemusíme být ani všichni vojenští. Ale když se podíváme na oblasti našich úkolů v rámci US Space Command a ministerstva obrany, existuje rovnováha mezi čistě vojenskou a komerční službou. Ostatně na komerční služby se desítky let spoléhají celé americké ozbrojené síly. Například při přepravě materiálu po moři, při využívání komerčních letadel atd.

Zdroj: ArsTechnica

Nahlásit chybu v článku


Související články

Pentagon chce vlastní infračervený Starlink

Americká vojenská Agentura pro rozvoj vesmíru SDA (Space Development Agency) udělila firmám L3Harris ...

PREMIUM Starlink War: Satelity Elona Muska navádějí ukrajinské dělostřelectvo

Satelitní síť Starlink společnosti SpaceX tvoří páteř velení a řízení ukrajinských ozbrojených sil. ...

Útok dálkově ovládaných člunů na Černomořskou flotilu umožnil Starlink

Ukrajina provedla pomocí dálkově ovládaných „kamikadze“ člunů útok na lodě ruské Černomořské ...

PREMIUM Starshield: Vojenský Starlink od SpaceX

Firma SpaceX na platformě Starlink (Starlink v2.0) nabízí vojenským a vládním zákazníkům ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Eiffelos
    23:32 17.08.2023

    To , her bude Starlink použít pro armádu se vědělo už v den , kdy jim to schválil regulační úřad, který má na starosti povolování družic. Všichni si celkem mysleli , že to MUSKOVI ...Zobrazit celý příspěvek

    To , her bude Starlink použít pro armádu se vědělo už v den , kdy jim to schválil regulační úřad, který má na starosti povolování družic. Všichni si celkem mysleli , že to MUSKOVI nedovolí...no ale vyšší zájmy zvítězili a za mě je to jen dobře ...Skrýt celý příspěvek

  • Pavka
    18:18 14.08.2023

    Trochu mi přijde, že titulek článku směřuje k tomu, že soukromé společnosti "věděly něco víc" než veřejná správa (zde v USA). Osobně si to nemyslím a počítám, že skutečně od ...Zobrazit celý příspěvek

    Trochu mi přijde, že titulek článku směřuje k tomu, že soukromé společnosti "věděly něco víc" než veřejná správa (zde v USA). Osobně si to nemyslím a počítám, že skutečně od počátku "Pentagon věděl, proč do toho sypat peníze", ale na rozdíl od soukromého sektoru je veřejný sektor závislý na veřejném mínění. No a zde existuje fenomén, že pokud "Růža z prasečáku říkala, že to je slepá ulička" tak si i v USA zahráváte s veřejným míněním, zejména pokud výsledky vašeho rozhodnutí nebudou vidět v intervalu její rozlišovací schopnosti (tzn. hned, nejpozději zítra).

    ¨Při té příležitosti je možné ukázat na příklad Miloše Zemana (zástupce naší veřejné správy), kterému nelze upřít, že o významu dronů mluvil již velmi dávno a pokud vím, tak v tomto nikdy neuhnul i když byl analogicky okamžitě napaden tímto fenoménem.

    No a příkladů tohoto fenoménu bychom napříč obory lidské činnosti našli opravdu mnoho.Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
      21:27 15.08.2023

      ...proboha nedělejte z toho prolhaného rusko/čínského patolízala nějakého odborníka na moderní vojenství který "věděl víc než ostatní".... ten věděl jen jak se kde zadarmo ...Zobrazit celý příspěvek

      ...proboha nedělejte z toho prolhaného rusko/čínského patolízala nějakého odborníka na moderní vojenství který "věděl víc než ostatní".... ten věděl jen jak se kde zadarmo nachlemtat a jak co nejubožejším způsobem urazit své oponenty...Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        22:05 15.08.2023

        Zapomněl jste na to, že byl i izraelským patolízalem :-) ten chtěl drony pouze z Izraele :-)

        Zapomněl jste na to, že byl i izraelským patolízalem :-) ten chtěl drony pouze z Izraele :-)

      • Pavka
        22:21 15.08.2023

        Tady samozřejmě nejde o to, jak k této myšlence přišel zrovna on. Ale o to, že opravdu hodně lidí a to i domnělých odborníků na danou problematiku na to v té době nepřišlo. To by ...Zobrazit celý příspěvek

        Tady samozřejmě nejde o to, jak k této myšlence přišel zrovna on. Ale o to, že opravdu hodně lidí a to i domnělých odborníků na danou problematiku na to v té době nepřišlo. To by se dalo pochopit, kdyby se tomu spousta z nich sebejistě nesmála. No tak teď už se sice nesmějí, ale jako správní Češi se zároveň k této kauze neznají, nedošli k žádnému poučení a se vší rozhodností i nadále bojují proti dalším jim domnělým "slepým uličkám".Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    13:15 14.08.2023

    Pentagon ví proč do toho sypat peníze. Spojením jednotek to teprve začíná. Starlink se dá dost dobře použít pro "internet věcí" vojenského charakteru, jak to dokazují ukrajinci na ...Zobrazit celý příspěvek

    Pentagon ví proč do toho sypat peníze. Spojením jednotek to teprve začíná. Starlink se dá dost dobře použít pro "internet věcí" vojenského charakteru, jak to dokazují ukrajinci na plovoucích dronech.
    Vše je dvousečné, každá anténa, která vysílá se stává potenciálním zdrojem signálu pro zaměření její polohy. Nepřítel tak nemusí vždy používat rušičky, prři dohledání pozice může použít cokoliv co má už nyní k dispozici, dělostřelectvo, raketomety, drony, ...Skrýt celý příspěvek

    • toustr
      14:53 14.08.2023

      Dvousečná věc to být může, ale jen v předních liniích nebo v útočných dronech. Co se ale ostatních míst (velitelství jednotek, štáb, z části průzkum, dělostřelectvo) týče, je to ...Zobrazit celý příspěvek

      Dvousečná věc to být může, ale jen v předních liniích nebo v útočných dronech. Co se ale ostatních míst (velitelství jednotek, štáb, z části průzkum, dělostřelectvo) týče, je to absolutní výhra. Dál než 10-20km od fronty už nepřítel nemůže absolutně nic dělat s daty přijímanými/odeslanými. Pentagon, jak zmiňujete, moc dobře chápe význam real-time informací. Likvidační řetězec se tímto zkrátí z desítek minut na nízké jednotky minut, to je jeho nejdrtivější síla.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        15:06 14.08.2023

        I když použijete terminál dále od fronty, tak stále hrozí riziko zaměření polohy antén. SIGINT se přesouvá i na UAV. A ruské prostředky napadení mají delší dosah než jen 10-20 km. ...Zobrazit celý příspěvek

        I když použijete terminál dále od fronty, tak stále hrozí riziko zaměření polohy antén. SIGINT se přesouvá i na UAV. A ruské prostředky napadení mají delší dosah než jen 10-20 km. I oni se učí. Oni nepotřebují s těmi daty něco dělat nebo je jen rušit, stačí mít takové místo zaměřené.Skrýt celý příspěvek

        • toustr
          15:20 14.08.2023

          Máte naprostou pravdu, i 20km od fronty je stále poměrně rizikové. Každopádně jsem se tím snažil poukázat na to, že dle mého to nikdy nebylo prvoúčelově dělané do předních linií, ...Zobrazit celý příspěvek

          Máte naprostou pravdu, i 20km od fronty je stále poměrně rizikové. Každopádně jsem se tím snažil poukázat na to, že dle mého to nikdy nebylo prvoúčelově dělané do předních linií, nýbrž do týlu pro logisty, dělostřelce a velitele.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            17:28 14.08.2023

            Před sigint se s 20-60 W vysílacího výkonu neschováte. Antény mají směrovost nějakých 100°ale pokud dáte průzkumné přijímače na UAV pak můžete triangulací sledovat z výšky dost ...Zobrazit celý příspěvek

            Před sigint se s 20-60 W vysílacího výkonu neschováte. Antény mají směrovost nějakých 100°ale pokud dáte průzkumné přijímače na UAV pak můžete triangulací sledovat z výšky dost dobře. Budete mít na anténu šikmou dálku i nějakých 150 km, což je stále méně než když musí anténa být schopna komunikovat s družicí ve 350 - 550 km.
            Možná nebylo, ale pro ně je nejlepší mít všude stejný systém spojení. Odpadá nutnost mezi jednotlivými stupni a jednotkami řešit synchronizaci nebo přechroupání dat do jiných formátů.Skrýt celý příspěvek

          • TC82
            14:22 15.08.2023

            flanker.jirka: v moment kdy za frontou sviti stovky nebo tisice starlink anten u kterých se nedá zjistit jak významný komunikační bod to je, bude dost obtížné to systematicky ničit ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka: v moment kdy za frontou sviti stovky nebo tisice starlink anten u kterých se nedá zjistit jak významný komunikační bod to je, bude dost obtížné to systematicky ničit nebo rušit.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            14:54 15.08.2023

            TC82 Sigint je jen jednou částí průzkumu. Na to musí navazovat optický a radiolokační průzkum pro upřesnění cílů. Samotným cílem nemusí být anténa starlinku, ale technika nebo ...Zobrazit celý příspěvek

            TC82
            Sigint je jen jednou částí průzkumu. Na to musí navazovat optický a radiolokační průzkum pro upřesnění cílů. Samotným cílem nemusí být anténa starlinku, ale technika nebo objekty v jejím okolí.
            Terminálů mají hodně, ale určitě nepojedou všechny pořád a můžete počítat s tím, že ty co jedou nejčastěji nebo je jich na jednom místě více budou znamenat potenciálně zajímavý cíl. Minimálně nějaké slušné procento terminálů si budou držet v záloze nebo ve skladech jako náhradu ztrát. Používaný počet terminálů může víceméně korespondovat s počtem takto vybavených jednotek.Skrýt celý příspěvek

          • TC82
            00:40 17.08.2023

            flanker.jirka To ano ale to vyzaduje zdroje ktere rusko nemá. Dle NYT je na UA 42000 terminálů starlink (zdaleka ne všechny v rukách armády).

            flanker.jirka To ano ale to vyzaduje zdroje ktere rusko nemá. Dle NYT je na UA 42000 terminálů starlink (zdaleka ne všechny v rukách armády).

        • SYN_
          12:06 15.08.2023

          No, a ty vysílající (nebo jsou offline, trasa letu naprogramovaná předem a výsledky se vyhodnotí až po návratu?) drony poletující nějakých 10-20km nad nepřátelským územím ty jako ...Zobrazit celý příspěvek

          No, a ty vysílající (nebo jsou offline, trasa letu naprogramovaná předem a výsledky se vyhodnotí až po návratu?) drony poletující nějakých 10-20km nad nepřátelským územím ty jako se nestávají samy cílem? Zaměřovat pozemní vysílání (s poměrně přesnou triangulací) můžou jen rusové?
          Pořád ještě by mělo být jednodušší bránit vlastní prostor než prozkoumávat protivníkův...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            15:13 15.08.2023

            Letadla vybavené prostředky Sigint nemusíte posílat až nad území ovládané nepřítelem. Existují speciální letadla jako IL 20 nebo Tu 214R nebo A 50 kam se takové prrostředky dávají. ...Zobrazit celý příspěvek

            Letadla vybavené prostředky Sigint nemusíte posílat až nad území ovládané nepřítelem. Existují speciální letadla jako IL 20 nebo Tu 214R nebo A 50 kam se takové prrostředky dávají. Ty působí z pozice stand off z větších výšek kdy mají radiový horizont země několik set kilometrů volný. Pokud se bavíme o starlinku jsou schopnosti ukrajinské armády na zjišťování pozice vysílačů k ničemu. Rusové starlink nemají.
            Ale i pro takové účely je Ukrajina vybavená. Používá pasivní sledovací systémy Kolchuga vlastní konstrukce a nedávno jsme se mohli dočíst i to, že má dostat přes nizozemí český pasivní radar Vera NG. Nevýhodou Ukrajiny může být to, že nemá tyto prostředky ve vzduchu. A nebo jen informace z takových letadel USAF a NATO v dosahu jejich přístrojů.
            Bránit vlastní území je snažší právě když budete mít co nejvíce informací i o tom co se děje na druhé straně.
            https://www.armyweb.cz/clanek/... Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            21:01 15.08.2023

            To šikmé sledování na vzdálenost sto kilometrů ale musí děsně zvýšit citlivost, protože vysílací anténa určená pro spojení s družicí by v tomto směru měla mít hodně slabou část ...Zobrazit celý příspěvek

            To šikmé sledování na vzdálenost sto kilometrů ale musí děsně zvýšit citlivost, protože vysílací anténa určená pro spojení s družicí by v tomto směru měla mít hodně slabou část vyzařovací charakteristiky? Při takové citlivosti/zesílení jim tam bude svítit "kdeco" (mimo jiné by neměl být problém vytvořit slušné množství falešných vysílačů které tu charakteristiku můžou mít těmito směry naopak úmyslně posílenou) a bude to vyžadovat obrovský výkon na filtraci (oddělení "zrna od plev")...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            22:07 15.08.2023

            SYN_ Anténa Starlink nepracuje pouze v jednom směru, ale v sektoru až 100° protože družice se neustále pohybují okolo Země. Právě použití sigint letadel tak může být efektivnější ...Zobrazit celý příspěvek

            SYN_
            Anténa Starlink nepracuje pouze v jednom směru, ale v sektoru až 100° protože družice se neustále pohybují okolo Země. Právě použití sigint letadel tak může být efektivnější než pozemní sledování.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            05:43 16.08.2023

            Rozumím, 100° samozřejmě znamená +-50° od kolmice? Při jakem poklesu, 3/6dB? To je dost široký kužel, nicméně bez extrémního zesilování/lovení v šumu to pořád vypadá na cca. ...Zobrazit celý příspěvek

            Rozumím, 100° samozřejmě znamená +-50° od kolmice? Při jakem poklesu, 3/6dB? To je dost široký kužel, nicméně bez extrémního zesilování/lovení v šumu to pořád vypadá na cca. poloviční výšku jako je (vodorovná) vzdálenost... čili ze 100km (od zdroje signálu, nikoliv od fronty) by to chtělo řádově 50km výšku? Když bude níž, stále něco chytí, ale bude to postupně zanikat v šumu...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            10:58 16.08.2023

            SYN_ 50 km výšku beret pro energii vysílanou do hlavního svazku antény. Anténa má dost silné i boční svazky. A v případě výkonů 20-60 W v hlavním laloku antény je to stále dost ...Zobrazit celý příspěvek

            SYN_
            50 km výšku beret pro energii vysílanou do hlavního svazku antény. Anténa má dost silné i boční svazky. A v případě výkonů 20-60 W v hlavním laloku antény je to stále dost velký zdroj.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...