Saúdská Arábie a energetická krize: Německo podlézá, USA se zlobí
- 14. 10. 2022
- 2 komentářů
- Jan Buchar
Německý kancléř Olaf Scholz po zářijové návštěvě Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů oznámil pokroky v jednáních ohledně dodávek ropy plynu. Několik dní poté se Berlín rozhodl zrušit omezení prodeje vojenského zboží do obou zemí uvalené kvůli jejich zapojení do války v Jemenu a Chášukdžího aféře. V USA naopak sílí hlasy pro zablokování tradičně rozsáhlého vývozu zbraní do Saúdské Arábie, kterou jako neformálního lídra OPEC kritizují za snižování těžby a tím za podporu ruské invaze na Ukrajině.
Západní země již léta kritizují Německo za jeho restriktivní politiku vůči Saúdské Arábii v rámci společných zbrojních projektů. Spojené státy, stejně jako Francie a Spojené království, tradičně nepovažují vývoz zbraní do konfliktních oblastí nebo autokratickým režimům za problematický. Naopak, tyto transakce pokládají za naprosto nezbytné pro pokrytí obrovských nákladů na výzkum a vývoj.
Německé embargo se netýká pouze domácích podniků, ale také nadnárodních společností, jež v konečných výrobcích používají komponenty vyrobené v Německu. Obchodní restrikce, které Berlín pravidelně obnovuje, zablokovaly realizaci řady zbrojních zakázek. Tu zřejmě největší představuje dodávka 48 stíhaček Eurofighter Typhoon pro Královské saúdské letectvo, objednaných Rijádem od Spojeného království.
Po německých parlamentních volbách v roce 2021 se očekával ještě restriktivnější přístup k vývozu zbraní. Vládní dohoda mezi sociálními demokraty, zelenými a liberály hovořila o zpřísnění pravidel pro vývoz vojenského materiálu, a to i na úrovni Evropské unie. Jenže v kontextu války na Ukrajině Berlín pomalu otáčí a spolková ministryně obrany Christine Lambrechtová se nedávno vyslovila pro zmírnění německých pravidel pro vývoz zbraní, protože se obává jejich negativní vlivu na evropskou spolupráci.
Podle informací týdeníku Spiegel se toto uvolnění bude týkat zejména zbrojních kontraktů se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty (SAE). Krátce před zářijovou cestou Olafa Scholze do těchto dvou zemí Spolková bezpečnostní rada na neveřejném jednání schválila nové vývozní licence na dodávky zbraní do zemí mimo NATO, včetně Saúdské Arábie a SAE. Německý kancléř během své návštěvy podepsal s Abú Dhabí dohodu o dodávkách plynu, za kterou možná nabídl ústupky v dodávkách kontrolovaného zboží.
„Je jasné, že jednání se zeměmi Perského zálivu nejsou snadná, ale jsou důležitá,“ uvedl minulý měsíc Olaf Scholz. „Pokročili jsme zde v celé řadě projektů, ať už jde o těžbu a odběr nafty nebo plynu. Spolupracujeme na dodávkách LNG a samozřejmě v mnoha dalších oblastech, jako jsou informační technologie, které souvisejí s modernizací.“
Související články
Konflikt v Jemenu – krize a kontroverze americké podpory Saúdské Arábie
Americký prezident Donald Trump vykonal v minulém týdnu svou první zahraniční návštěvu. Volba ...
- 29.05.2017
- 60 komentářů
- Klára Šubíková
Nová Saúdská Arábie? Princ Mohamed bin Salmán a vize 2030
Ve středu 21.6. došlo ke změně v následnictví na saúdském trůnu. Jednaosmdesátiletý král Salmán ...
- 28.06.2017
- 10 komentářů
- Klára Šubíková
Ruský S-400 jako symbol odklonu Saúdské Arábie od Spojených států?
Raed Ben Khalid Qarmali, saúdský velvyslanec v Ruské federaci, v pátek 21. září vyjádřil obavy nad ...
- 25.09.2018
- 30 komentářů
- Jakub Maděránek
Houfnice CAESAR a obrněné transportéry TITUS pro Saúdskou Arábii
Twitterový účet Arab Defense jako první informoval o chystaném masovém zbrojním kontraktu mezi ...
- 29.10.2021
- 57 komentářů
- Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.