Saudská Arábie jako vojenská velmoc

Foto: F-15C Eagle Královského saudského letetcva. / Public domain
F-15C Eagle Královského saudského letetcva. / Public domain

Již od 25. března podniká v rámci Operace Rozhodná bouře (Operation Decisive Storm) osm arabských zemí nálety proti hútíjskému povstání v Jemenu. Hlavní a vedoucí roli hraje Saudská Arábie, vojenská velmoc Středního východu.

Pozemní síly

Ozbrojené síly Saúdské Arábie mají pět složek - Královské Saúdské pozemní síly, Královské Saúdské letectvo, Královské Saúdské strategické raketové síly, Královské Saúdské námořnictvo, Královská Saúdská národní garda. Celkově slouží v ozbrojených silách více než 200 000 osob.

Královské Saúdské pozemní síly se opírají o 315 amerických tanků M1A2 Abrams, které budou všechny modernizovány na standard M1A2S. Armáda navíc objednala dalších 69 tanků M1A2.

V rezervních silách je 400 tanků M60 Patton a 135 francouzských AMX-30. Armáda se však francouzských tanků zbavuje.

V závěsu je 400 bojových vozidel pěchoty M2A2 Bradley a 100 domácím vozidel Al-Fahd. Dvě stovky francouzských bojových vozidel pěchoty AMX-10P se nacházejí v rezervě.

Dopravu vojáků v armádě Saudské Arábie zajišťuje 1117 kolových obrněných vozidel Piranha II (172 dalších objednáno) a 1112 pásových vozidel M113. Celkem 364 vozidel M113 projde modernizací v Turecku.

Pozemní armáda se opírá o silné raketové a dělostřelecké jednotky. V prvé řadě jde o 270 raketometů M270 ráže 270 mm a 72 brazilských raketometů Astros II MLRS ráže 127 mm.

Dále ve výzbroji nalezneme 280 kusů samohybných houfnic M109A2, devadesát francouzských AMX-GCT a 54 čínských PLZ-45. Hlavní tažnou houfnicí je americký typ M198 (120 kusů).

Letectvo

V moderních konfliktech hraje klíčovou roli letectvo. Královské Saúdské letectvo se opírá o více než 300 moderních bojových letadel.

Pro vybojování vzdušné nadvlády jsou určeny víceúčelové evropské stíhačky Eurofighter Typhoon a Boeing F-15C. Saudská Arábie objednala 72 stíhaček Typhoon, z toho již 42 je zavedeno ve výzbroji. Evropskému stroji sekunduje 82 výkonných amerických stíhaček F-15C/D Eagle.

Bombardovací a útočné úkoly zastává 67 letadel F-15S Strike Eagle - jde o „S" verzi určenou speciálně pro Saudskou Arábii. K letadlům se zanedlouho připojí také dalších 84 letadel F-15SA Strike Eagle vybavených radary typu AESA. Na novější standard „SA" budou modernizovány všechny stroje F-15S.

Útoky na pozemní cíle zajišťuje 80 letadel Panavia Tornado IDS. Všechny letadla Tornádo projdou modernizací v hodnotě 4,44 miliardy dolarů.

Pro útoky na pozemní cíle v Jemenu však Saudové vyčlenili také víceúčelové letouny Eurofighter. Během útoků letadla Eurofighter na cíle shazovala například přesně naváděné pumy Paveway IV. Ve výzbroji letectva se nachází několik tisíc těchto moderních zbraní.

Ve výzbroji letectva najdeme „hloupé" pumy Mk 82/83/84. Tisíce z nich jsou upravovány na satelitně naváděné pumy JDAM (Joint Direct Attack Munition).

Národní garda

Královská Saudská národní garda je po pozemní armádě a letectvu jedna ze tří hlavních složek Ozbrojených sil Saudské Arábie. V gardě slouží 100 000 vojáků a 25 000 členů kmenových milic.

Národní garda je určená především k obraně citlivých cílů (náboženská místa, ropná zařízení a elektrárny), kontrole hranic, provádění protiteroristických akcí, potlačování občanských nepokojů a zajišťování bezpečnosti nejvýznamnějších členů královské rodiny. Na rozdíl od Saúdské armády jsou do gardy přijímání jen členové kmenů loajálních k vládnoucí karlovské rodině Saúdů.

Výzbroj národní gardy se skládá z několika tisíců bojových vozidel pěchoty, obrněných transportérů a dalších verzí. Všechny vozidla využívají jako platformu 724 kolových vozidel LAV-II. K dispozici jsou i přepravní vrtulníky a lehká letadla.

Námořnictvo

Námořnictvo se opírá o tři moderní fregaty třídy Al Rijád postavených na základě francouzských fregat La Fayette. Hlavní výzbroj tvoří protilodní střely Exocet MM40 Block I a protivzdušné Aster 15. Plavidla doplňuje čtveřice starších fregat Al Medína dodaných v polovině 80. let.

Také námořnictvo se dočká nové techniky. Spekuluje se o nákupu britských torpédoborců Type 45 nebo amerických torpédoborců třídy Arleigh Burke. Saudská Arábie projevuje zájem o nové americké lodě Littoral Combat Ships.

Kromě menších lodí stojí za zmínku čtveřice korvet třídy Badr. Pro boj s hladinovými cíli jsou lodě vybaveny střelami Harpoon.

Strategické síly

Pátou a nejutajenější složkou jsou Královské Saúdské strategické raketové síly spravující balistické střely. Ve složce působí 3000 vojáků rozmístěných na čtyřech nebo pěti základnách.

Saudská Arábie před několika měsíci poprvé ukázala své balistické střely světu. Jejich přesný počet je však neznámý.

Hlavní výzbroj tvoří čínské střely DF-3 s doletem 2800 km se schopností doručit na cíl bojovou hlavicí o hmotnosti 2150 kg. K dispozici je 30 až 120 střel a 9 až 12 odpalovacích vozidel.

Podle všeho Saudská Arábie nakoupila novější střely DF-21. Podle západních médií pod dohledem CIA, která se ujistila, že střely nemohou nést jadernou nálož.

DF-21 na rozdíl od DF-3 využívá pevné palivo, příprava startu je tak řádově rychlejší a potřebná pozemní infrastruktura řádově jednodušší. Dolet střely je 1700 km, hmotnost bojové hlavice 600 kg a kruhová odchylka v cíli 30 m.

Zdroj: DefenseNews, Wikipedia

Nahlásit chybu v článku


Související články

Saudská Arábie nakoupí desítky německých bojových lodí

Podle nedělního vydání německého deníku Bild se chystá další obří vojenský kontrakt mezi Německem a ...

Izraelský Barak 8: Kladivo na supersonické střely Jachont

Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) ve spolupráci s izraelským ministerstvem obrany ...

Izrael nakupuje další stíhačky F-35I Lightning II

Izrael potvrdil nákup druhé eskadry víceúčelových stíhaček 5. generace F-35I Lightning II. Do konce ...

USA poskytnou Iráku výzbroj za stovky milionů dolarů

Americká armáda poskytne Iráku nově vojenské vybavení v hodnotě 300 milionů dolarů. Iráčané dostanou ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • David
  14:23 08.04.2015

  Zajímavé je i srovnání vojenských výdajů. Dnes se někteří pozastavují nad tím, že Rusko vydává 4% HDP na zbrojení. U Saúdské Arábie to je kolem 9%HDP - samozřejmě s určitými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé je i srovnání vojenských výdajů. Dnes se někteří pozastavují nad tím, že Rusko vydává 4% HDP na zbrojení. U Saúdské Arábie to je kolem 9%HDP - samozřejmě s určitými výkyvy. V absolutních hodnotách se Saúdská Arábie dostala na úroveň "velmocí" Francie či Velké Británie!
  A jinak - Západ Saúdskou Arábii potřebuje. nejen jako spojence, ale i coby trh pro své výrobky. Ostatně, i na vojenské technice to je dobře vidět. Se Saúdskou Arábií spolupracuje i Čína atd - tedy proč ne Západ, potažmo Evropa?
  Nemyslím si, že Saúdská Arábie je dokonalým státem, nelze zde hovořit o demokracii západního stylu. Ale taková není v žádném státě arabského světa
  Skrýt celý příspěvek

 • vali
  10:59 06.04.2015

  Super článek, díky za něj!

  Vidím, že se tu rozjela bouřlivá diskuze. O SA vyšla v ČR kniha Saudská Arábie mezi tradicemi a moderností od Ondřeje Beránka, českého arabisty a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Super článek, díky za něj!

  Vidím, že se tu rozjela bouřlivá diskuze. O SA vyšla v ČR kniha Saudská Arábie mezi tradicemi a moderností od Ondřeje Beránka, českého arabisty a islamologa, ředitele Orientálního ústavu Akademie věd ČR. Ten v SA dokonce nějakou dobu pobýval na studijním pobytě. Ta kniha je z r. 2007, řeší se tam i ozbrojené síly. Vřele doporučuji všem k přečtení, myslím, že údaje v ní obsažené jsou vzhledem k současnému dění na ME užitečné, a to už jen proto, že ve změti konspiračních teorií poskytují jistou oporu v nezpochybnitelných faktech, které mohou hodně nesmlouvavých kritiků, ale i lidí nekriticky adorujících SA přivést blíže k pravdě.

  K článku: na základě výše uvedené knihy bych možná doplnil, že Národní garda je asi jedinou doopravdy naprosto loajální silou v rámci Ozbrojených sil SA. Vládnoucí rod se vlastní armády bojí, ta nemá jasné struktury velení, nemá pořádnou munici, necvičí dostatečně. U velkých vojenských základen jsou základny Národní gardy, aby tato mohla v případ vzpoury ihned zasáhnout. Platí to i pro letectvo, které někdy v 70. letech bombardovalo královský palác a chtělo svrhnout vládnoucí rod, modernizovat zemi a ukončit korupci. Myslím, že i v Bahrajnu nedávno zasahovaly převážně právě jednotky Národní gardy. Jinak na youtube je celá řáda zajímavých a akčních videí, od přehlídky saúdských vojsk (2014, pochází z ní fotka balistických raket z článku), přes exhibice protiteroristických jednotek (akční proskakování předních skel aut) až po výcvik příslušníků ozbrojených sil (trhní hadů zuby a následné svlečení z kůže vzbuzuje respekt).
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  16:01 05.04.2015

  Todomatch - Tak co se týče mé ikonky, je tam napsáno "Ani Brusel, ani Washington, ani Moskvu. Prahu!" Jsem si jistý, že význam chápete. Černě tedy není pouze USA s EU, ale také ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch - Tak co se týče mé ikonky, je tam napsáno "Ani Brusel, ani Washington, ani Moskvu. Prahu!" Jsem si jistý, že význam chápete. Černě tedy není pouze USA s EU, ale také Rusko.

  Nemám skoro co vytknout, vystihl jste většinu naprosto přesně. Ale s něčím souhlasím jen z části. Je samozřejmě dobré - až nezbytné - abychom měli nad islámským světem kontrolu, na druhou stranu si myslím, že pro nás není výhodné ho mít rozvrácený a plný chaosu hlavně z důvodu, že ti lidé poté utíkají právě k nám - což je samo o sobě bezpečnostní riziko ještě větší, než tam mít sice diktátorské režimy, ale pod kontrolou. A bylo by velice dobré, kdyby USA a Rusko (potažmo Čína) spolupracovali, protože islámský svět - jak jste to naprosto správně napsal - je neslučitelný s tím naším a je to tedy náš nepřítel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  13:33 05.04.2015

  to Superme:

  Předně prosím o pomoc - už pár dní se snažím dešifrovat vaši ikonku, vidím tam "černě vybarvený západ" tak je mi jasné, že to bude tradičně proti-západní a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Superme:

  Předně prosím o pomoc - už pár dní se snažím dešifrovat vaši ikonku, vidím tam "černě vybarvený západ" tak je mi jasné, že to bude tradičně proti-západní a proti-evropské, jak už je zvykem u našich "vlastenců". Kdyby byla někde větší ukázka, jistě nejsem sám, kdo by potěšil své oko nad rafinovanou symbolikou.

  A k SA a jiným arabským zemím. Západ (potažmo Rusko) nemůže mít v arabským zemích opravdového spojence. To je prostě nemožné. Ať už definujeme západ jako křesťanský, židovsko-křesťanský, či sekulární anebo rovnou ateistický, všechno to jsou hodnoty pro Islám zcela nepřijatelné a lhostejno pro jaký druh Islámu, prostě pro Islám jako celek. Jak to, že tam tedy má, či mělo údajně pravoslavné Rusko spojence (a základnu) v Sýrii, jak to, že ateistický SSSR měl spojence v Egyptu a v Iráku, jak to, že USA někdy stojí na straně Íránu (ve válce proti Iráku) a někdy proti němu (po pádu Šáha)? Totiž - definujeme-li Islám jako nepřítele, pak je pro nás nepřítelem celý arabský svět a nemá se tam cpát ani Rus ani Američan! Jenže ouha - pokud tak islámský svět definujeme - stojíme před volbou, zda je lepší mít v dané oblasti alespoň nějaký vliv a nebo vůbec žádný. Zda chceme vidět do atomových karet Arabů a nebo ne. Asi se shodneme, že chceme. Už jsem to psal, je-li arabský svět nepřítel (záměrně zjednodušují - nechytejte mě prosím za slovo), pak je lhostejné zda nepřítele částečně korumpujeme (SA, Egypt), porážíme (Irák), spolupracujeme s ním (Irák podruhé), nebo ho rozvracíme či necháváme napospas vlastnímu rozvratu (Libye) - vše přece vede k oslabení, ovládání a ovlivňování našeho nepřítele, ne?

  Tohle ale není demokratický (či křesťanský, chcete-li) postoj - proto předpokládám, že se ze strany západu a USA nejedná ani o spiknutí s wahábistickým terorismem (tomu snad nevěří ani ti, co to tvrdí) ani o snahu USA arabský svět zničit. Jedná se podle mě o zoufalou snahu západu řešit tenhle fatální problém "alespoň nějak". Tu úplatkem, tu obchodem, tu výhrůžkou, tu hrozbou, tu válkou - zkrátka tím, co se zdá zrovna nejúčinnější. Protože máme jen dvě možnosti - buď tam vyklopit celou sbírku všech našich atomových, vodíkových a neutronových pum a nebo se s tím patlat tímhle nepřehledným, úmorným, nesystémovým způsobem. Možnost nechat to zcela být – což často navrhují nacionalisté - je sice na pohled úžasně moudrá, ale je to vůbec nejnebezpečnější možnost, což potvrzuje historie. Věci „bez dohledu“ mají tendenci spíš se sami od sebe kazit, než zlepšovat. Kulhající příměr: je to trošku jako na zahradě – pokud se staráte, nebo aspoň sečete a plejete, je to pěkné na pohled a někdy to přinese i plody, pokud to necháte být, převáží plevel a zamoří nakonec i sousední zahrady. Možnost zorat, vybetonovat, položit asfalt a udělat tam parkoviště by se nám měla příčit z podstaty. Vzhledem k tomu, že na kolenou s motyčkami nejsme my sami, neměli bychom alespoň ty, co plejou, kopat záludně zezadu ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  13:20 05.04.2015

  No jistě ! Saddám byl diktátor protože ho tam Iráčené tak moc chtěli. A protože ho Iráčené na postu diktátora tak moc chtěli, proto pravielně likvidoval každého, kdy by mohl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No jistě ! Saddám byl diktátor protože ho tam Iráčené tak moc chtěli. A protože ho Iráčené na postu diktátora tak moc chtěli, proto pravielně likvidoval každého, kdy by mohl podrvýat jeho autoritu. To samé v Sýrii, Lybii. Supreme, nezdá se ti, že tam na frustrace z peranentního strachu a pocitu nesvobody rostla takovou dlouhou dobu a obrátila se směrem s islámskému násilí a v posledních deseti letech to akorát vykulminovalo ? A k té čínské bance, i v tom mainstreamu se psalo o ruském zlatém rublu, počty zemí které se měly do budovánítohoto monetárního systému byly celkem vysoké. Ono se uvidí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  12:51 05.04.2015

  to KOLT:

  Samozřejmě, že je SA horší než Írán, ale troufnu si říct že "směrem dovnitř" Írán je ale nesrovnatelně nebezpečnější "směrem ven". Tohle také hraje v přístupu západu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to KOLT:

  Samozřejmě, že je SA horší než Írán, ale troufnu si říct že "směrem dovnitř" Írán je ale nesrovnatelně nebezpečnější "směrem ven". Tohle také hraje v přístupu západu velkou roli. Proto nechává v relativním klidu Sev. Koreu - protože ohrožuje především sebe samu a ne tolik okolní svět. Proto šel třeba k zemi Saddám, protože Irák pod jeho vedením napadl Kuvajt, vedl 8 let válku proti Íránu a vůbec vydával prohlášení o tom jak chce obnovit něco jako "Perskou říši". Z tohoto pohledu je Saudská Arábie něco jako islámský Vatikán. Trošku podivná a unikátní náboženská enkláva. Která ale nemá expanzivní plány. Podle mě je tam ještě jeden významný aspekt - v Saudské Arábii je Mekka a Medína - dvě nejsvatější místa Islámu a z toho plyne dvojí věc - mít vliv na vládu Saudské Arábie (a ten USA mají) znamená držet Islám trochu za koule a za druhé, představa že by USA na Saudskou Arábii tvrdě nastoupili - a to nevylučujme, neměli by s tím problém - tak máte to čeho se všichni nejvíc momentálně bojí (ačkoliv po tom na oko volají) válku s celým islámským světem naráz a to bez rozdílu zda je někdo umírněný nebo fanatický, ší'it nebo sunnita.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  12:39 05.04.2015

  Oficiálně to samozřejmě nedělá, protože kdyby dělala, nedostala by od USA pod tlakem celého světa nic. Takto ale dostane. Je to smutné, ale je to bohužel skutečnost. Stačí se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Oficiálně to samozřejmě nedělá, protože kdyby dělala, nedostala by od USA pod tlakem celého světa nic. Takto ale dostane. Je to smutné, ale je to bohužel skutečnost. Stačí se podívat do západní Evropy, kde financují wahhábistické skupiny, nové mešity, kde se vždy šíří terorismus, nenávist vůči nám.

  Irák přestal být diktaturou? Dobře, řekněme, že na části ano, ale tu druhou část okupuje IS. A říkejte si co chcete, ale kdyby USA nesvrhli Saddáma, žádný IS by dnes nebyl. Takže USA dostali z diktatury možná polovinu Iráku, ale také uvrhli do chaosu celý region, mimo jiné i tím, že finančně i materiálně podporují rebely v boji proti Assadovi.

  Írán pro mě není hlavně tak hrozný kvůli tomu, že jsem si o něm něco přečetl a to především od lidí, kteří tam byli, proto mohou tvrdit tvrdá a pro Vás jistě bolestivá fakta, viz. zde:
  http://www.iranem.cz/...
  A věřte nebo ne, já jsem pro tu dohodu a pro zrušení sankcí, protože sankce nikdy nic nevyřešili a pochybuji, že někdy vyřeší. Sankce dostávají pouze dané země do kouta a jak se říká "i malý pes zahnaný do kouta kouše". Proto budu rád, pokud se nejenom s USA, ale také s Ruskem Írán rozumně domluví.

  "Rusko se v regionu lísá střídavě ke každému"
  Rusko tam především hledá nové obchodní partnery a spojence. Stejně jako to dělá Čína nebo USA. Rusko s Čínou však nikomu nevyhrožují vojenským zničením, respektive, nevyhrožují ani těm, kteří jim nesedí, viz. SA, zatímco USA svůj vliv získávají především svou vojenskou převahou nad danými státy.

  "Írán má milion důvodů kamarádit se s Američany"
  Podle Vás májí všechny země milion důvodů se kamarádit s Američany. Já naopak říkám, že doba, kdy USA vládli končí a dnes mají všichni důvod se kamarádit s Čínou. A je co říci, když o tom píše i mainstream, viz. zde: http://www.novinky.cz/ekonomik...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:35 05.04.2015

  Todomatch: Ona ta SA přecijen horší než Irán je. Už kdyby kvůli ničemu jinému než kvůli rozdílům mezi wahábismem a šítským islámem. A ženy mají rozhodně větší práva v Iránu. Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch: Ona ta SA přecijen horší než Irán je. Už kdyby kvůli ničemu jinému než kvůli rozdílům mezi wahábismem a šítským islámem. A ženy mají rozhodně větší práva v Iránu. Ale idylka to není ani v jednom, to bez debaty. Srovnání Čína-Korea taky moc nesedí, ale nechci tu debatu tímhle směrem rozvádět.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:27 05.04.2015

  Arccos: Ani s tou KLDR nemá pravdu. Čímž netvrdím, že bych SA považoval za cokoliv jiného než diktaturu. Ale nějak jsem si nevšiml, že by tam téměř celá populace trpěla hlady a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arccos: Ani s tou KLDR nemá pravdu. Čímž netvrdím, že bych SA považoval za cokoliv jiného než diktaturu. Ale nějak jsem si nevšiml, že by tam téměř celá populace trpěla hlady a její nepodstatná část byla zavřená v pracovních táborech, kde by hromadně umírala. Ano, ženy v SA nemají *téměř* žádná práva. Zato Severokorejci nemají téměř žádná všichni. Jenže takovéto detaily panu Superme unikají, protože SA se kamarádí s ošklivými USA, zatímco Severní Korea s hodným Ruskem...
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  01:28 05.04.2015

  Že Saudská Arábie podporuje terorismus a šíří wahábismus, je stejný předpoklad jako, že Čína vlastní 90% amerických dluhů. Kdyby Saudská Arábie - oficiálně (a tak vaše tvrzení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Že Saudská Arábie podporuje terorismus a šíří wahábismus, je stejný předpoklad jako, že Čína vlastní 90% amerických dluhů. Kdyby Saudská Arábie - oficiálně (a tak vaše tvrzení vyznívá) - podporovala islámský terorismus, který je v posledku vždy zaměřen proti USA a Izraeli, nedodávali by jim Američané zbraně ani omylem. A oni jim dodávají echt-zbraně. To jsou jen takové kecy, které odpůrci USA říkají tak dlouho, až jim sami uvěřili. Že ze SA pocházel třeba Usáma Bin Ládin, nebo jiní teroristé je jiná věc. To bychom mohli říct, že Moskva podporuje islámský terorismus a to přímo na území USA - bratří Carnejevové, co spáchali atentát v Bostonu, totiž byli Čečenci a Čečna je součást Ruské federace a její vůdce Kadyrov je ododán ruskému prezidentu Putinovi. Samozřejmě, že je to diktatura, všechny arabské země jsou diktatury. Až na naprosté výjimky všechny. Diktaturou přestal být v poslední době snad jen Irák, kde Američané diktaturu svrhli a už tam mají svobodné volby a snaží se vymanit z minulosti. Írán není horší než SA, Írán je stejný a USA se snaží ovlivnit situaci v regionu i přes něj. Rusko se v regionu lísá střídavě ke každému. Lísalo se k Iráku i Iránu, k Egyptu i Sýrii. Pro vás samozřejmě Írán není tak hrozný právě proto, že to chvilku vypadlo, že bude regionálním trojským koněm Ruska. Uvidíte sám, že vám začne připadat nesmírně hrůzostrašný ve chvíli, kdy se domluví s USA. Írán má milion důvodů kamarádit se s Američany, potřebuje peníze, potřebuje prosperitu a k tomu musí prodávat ropu a v tomhle ho Rusko nepodpoří a Írán to dobře ví. Pokud jde o lidská práva, je Írán určitě zajímavější než SA, není to feudální stát ale republika, má parlament - ALE - má taky ajtaolláhy a náboženskou policii ne nepodobnou té saudské. Za prohřešky proti islámu vás tam popraví stejně jako v SA. Pravda nebude to pravděpodonost 100% ale k devadesáti procentům se blížit bude.

  "V naší zemi je i psaní blogu zločinem, za který dostanete trest smrti," uvedl během svého vystoupení Mostafaei. Kamenování, svévolné zatýkání, popravy nezletilých osob nebo hromadné popravy, útlak, diskriminace žen a menšin nebo mučení jsou zde zcela běžné." (Mohammad Mostafaei, íránský advokát). Řekl bych, že mezi SA a Íránem je rozdíl jako mezi Severní Koreou a Čínou.

  Jinak platí obecně, ať USA v regionu někoho porazí (Irák), osvobodí (Kuvajt), embargují (Írán), bombardují (Islámský stát), nebo s ním spolupracují (SA) vždycky je to špatně. Je úplně jedno s kým konkrétně se Američané paktují, nenávist proti nim pramení z jiných pramenů a zdrojů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  00:58 05.04.2015

  A sakra, beru zpět a omlouvám se, špatně čtu - píšete o SA, ne USA. Tak to máte nesjpíš pravdu.

  A sakra, beru zpět a omlouvám se, špatně čtu - píšete o SA, ne USA. Tak to máte nesjpíš pravdu.

 • Arccos
  00:57 05.04.2015

  Superme:
  "SA je největší diktatura světa, proti které je Severní Korea demokracie. Vy si vůbec nedokážete představit, jaký život tam ti lidé mají."
  Tak nás teda poinformujte v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme:
  "SA je největší diktatura světa, proti které je Severní Korea demokracie. Vy si vůbec nedokážete představit, jaký život tam ti lidé mají."
  Tak nás teda poinformujte v těch nejčernějších barvách, jak strašlivě se v USA žije.
  Já to pak přepošlu mému projektovému vedoucímu, který živoří ve státě Oregon, abysme se tomu pak mohli společně na meetingu zasmát.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  00:22 05.04.2015

  Polemika k příspěvku pana Todomatche:

  1. Podpora zájmů Evropy a USA ze strany SA
  SA žádné evropské ani americké zájmy nepodporuje, ty se pouze se zájmy SA na několika místech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Polemika k příspěvku pana Todomatche:

  1. Podpora zájmů Evropy a USA ze strany SA
  SA žádné evropské ani americké zájmy nepodporuje, ty se pouze se zájmy SA na několika místech protínají. SA bude pro USA nejlepším spojencem potud, dokud bude přes OPEC garantovat prodej ropy v petrodolarech. USA budou pro SA nejlepším spojencem potud, dokud jim bude USA garantovat ochranu vývozu její ropy k zákazníkům (tj. především do Asie - Japonsko, Čína ad.)

  2. Nevyzbrojení bojovníků proti Assadovi
  USA vyzbrojují bojovníky proti Assadovi přes CIA cca od července 2013 dosud. Faktem však je, že vůdci bojovníků proti Assadovi si stěžovali nejen na nedostatečný rozsah zbrojních dodávek, ale i na nedostatečné financování. Bojovník proti Assadovi nebyl hloupý a tak, když viděl, že od sponzorů IS a an-Nusra dostane na ruku 2x tolik než od CIA, rozhodl se uzavřené smlouvy nedodržet a draftoval jej soupeř.

  3. Sakra záruky proti zneužití techniky
  Pokud v to nebudeme počítat případy dodávek "exportních" verzí zbraňových systémů, žádné neexistují. SA patří stabilně mezi největší dovozce zbraní - nyní dokonce předstihla i Indii a je vůbec největším importérem zbraní na světě. Potřeby amerického průmyslu "nedovolují" svým politikům zásadněji tento byznys omezovat (existují jen výjimky, týkající se nejmodernější techniky - viz. F-22).
  Skutečností ovšem je, že obě země mají zájem na dlouhodobé konzervaci mocenské situace v oblasti, jejíž současná podoba jim vyhovuje. To přispívá ke snazšímu nalézání kompromisů při prosazování jejich zájmů.

  4. Záchrana saúdských ledvin
  Stejně jako Írán, i SA nakonec Bombu získá, a to nikoliv díky USA, ale prostřednictvím draze zaplacené pomoci z Pákistánu (pozn.: v tomto bodě bych se moc, ale opravdu moc rád mýlil).

  5. Čoromoro vývoz íránské ropy
  Krátkodobě nízké ceny ropy SA pálí nejméně ze všech velkých exportérů, protože náklady na těžbu z jejich ložisek jsou v porovnání s ostatními malé.
  Současně se však zuby nehty snaží udržet svůj podíl na trhu, který by byl se zrušením sankcí proti Íránu velice ohrožen (ne ale hned, íránská ropná infrastruktura je i přes investice z posledních let - samozřejmě, že ne z USA - dosti zanedbaná).
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:19 05.04.2015

  Superme: Vážně si nedokážete odpustit ty osobní útoky?

  Superme: Vážně si nedokážete odpustit ty osobní útoky?

 • Superme
  00:13 05.04.2015

  Todomatch - Mě se opravdu líbí, jak neustálé tvrdíte - a je jedno o co se jedná - že USA mají prostě pravdu, zatímco ostatní ne.

  SA je největší diktatura světa, proti které je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch - Mě se opravdu líbí, jak neustálé tvrdíte - a je jedno o co se jedná - že USA mají prostě pravdu, zatímco ostatní ne.

  SA je největší diktatura světa, proti které je Severní Korea demokracie. Vy si vůbec nedokážete představit, jaký život tam ti lidé mají. Všimněte si prosím, že neodsuzuji celý národ - to jen pro jistotu, aby jste mě neoznačil za rasistu a bůhví co ještě. Vy říkáte, že SA je jedna z mála zemí v regionu, která je ochotna bojovat proti terorismu a proto je dobré jim dodávat zbraně. No u tohoto jsem se opravdu zasmál. SA je země, která v celém světě ten terorismus podporuje, šíří wahhábismus. Celý režim v SA je teroristický!

  Můžu se zeptat v čem je Írán horší než SA? Je mi samozřejmě jasné, že je to z důvodu, že není spojenec USA, zatímco SA je. Ale trošku soudnosti si myslím, že by neuškodilo. Ta společnost je v Íránu čím dál svobodnější. Ženy tam chodí bez pokrývky hlavy a světe div se - nejsou za to zabíjeny. Samozřejmě je to nejdůležitější spojenec Ruska v regionu spolu se Sýrií nebo Egyptem a už to samo o sobě Vám dává důvod nazvat Írán horším než SA.

  Přiznejte se! Vám nějaký Rus přebral manželku, jinak si tu Vaší rusofobii nedokážu vysvětlit :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  21:02 04.04.2015

  Spolupráce USA se Saudskou Arábií samozřejmě neznamená jakékoliv přitakání ideologii jež je v SA u kormidla. Je to účelová spolupráce, podobně jako když za II. sv. v. USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spolupráce USA se Saudskou Arábií samozřejmě neznamená jakékoliv přitakání ideologii jež je v SA u kormidla. Je to účelová spolupráce, podobně jako když za II. sv. v. USA podporovaly SSSR v boji proti Hitlerovi. Jen člověk prostého ducha by si mohl myslet, že tím snad USA schvalovaly ruský komunismus. Samozřejmě nikoliv. Stejné je to v případě Saudské Arábie. Holt je to jedna z mála zemí v regionu, která je ochotna alespoň nějak podpořit zájmy Evropy, USA a jejich spojenců tj. do určité míry spolupracovat na boji proti terorismu a poskytovat zázemí pro přítomnost západu v regionu. USA jsou velmi citlivé na to, komu dodají zbraně a komu ne a chtějí záruky, až je to někdy k uzoufání. Vždyť nakonec nevyzbrojili "původní" syrské rebely bojující proti Assadovi a díky tomu už tam žádní takoví rebelové nejsou, z jedné strany byli vybiti Assadem a z druhé strany Islámským státem, případně ze zoufalství přeběhli k těm či k oněm. Na Ukrajinu také potřebné zbraně zatím nedodali a asi už ani nedodají. Nemají dostatečnou jistotu, co by se se zbraněmi stalo. Z toho plyne, že mají od Saudů sakra záruky proti zneužití techniky kterou jim poskytly. Rusko teď zuří protože mělo ambice zlákat Írán na svoji stranu - nejradši by totiž bylo, kdyby měl Írán atomovou pumu a díky tomu by mohlo Rusko rozehrát další ze svých partií v regionu. Však technologie - centrifugy apod. jež v Íránu budily vždy nelibost západu, byly technologicky ošetřované ze SSSR či později Ruska, nebo z Ukrajiny, když byla ještě součástí Sovětského svazu. Pro Saudskou Arábii je představa Íránu s jadernou pumou děsivá a kdyby Saudové mohli, dali by USA své ledviny, aby ji získali taky. Izrael zuří zrovna tak, protože ví co je Írán zač a Obama a jeho kabinet musí balancovat mezi Izraelem, Ruskem, Saudskou Arábii, Irákem, Egyptem a svými vlastními zájmy. Proto se USA rozhodly zkusit s Íránem navázat po letech "jakýs-takýs" vztah. Rusko se může vzteknout, protože pokud ledy poleví a nějaká dohoda vznikne - a ona už asi vznikla - mohlo by to vést ke zrušení embarga na vývoz íránské ropy a to by teprv bylo čoromoro. Ke všem ruským starostem a k tomu jak dostávaj na holou za Krym, by se po celosvětovém trhu ještě rozlil nekonečný oceán íránské ropy a o barelu za 100 dolarů by si ruská ekonomika mohla nechat zdát na ještě delší dobu, než uváděly nejčernější scénáře. Navíc by to přišlo právě teď, když Rusko odvrátilo první finanční kolapsy a kdy se cena ropy maličko začíná zvedat. Saudskou Arábii kupodivu nízké ceny ropy neničí, buď mají "nasysleno" hodně do zásoby, nebo je to prostě tím, že mají na starosti jen +/- 25 milonů lidí, kdežto Rusko 145.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  14:51 04.04.2015

  Na papíře je to impozantní síla. S množstvím západních "poradců" a informační/komunikační podporou USA za zády zřejmě i schopná omezenějších akcí. Minimálně by mohli být sami ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na papíře je to impozantní síla. S množstvím západních "poradců" a informační/komunikační podporou USA za zády zřejmě i schopná omezenějších akcí. Minimálně by mohli být sami schopni zamezit bouřím a diverzním akcím v oblasti kolem Al Džubajl a Dammámu, kde převážně žijí v SA menšinoví šíité, kteří by se mohli pokusit narušit zdejší ropnou infrastrukturu. V této věci SA spoléhá převážně na národní gardu.
  Pokud je plánována i pozemní invaze do Jemenu, tak bych si tipnul, že reálně nedůležitější roli (odhlédneme-li od financování) budou mít vojska Egypta, která mi připadají z arabských armád obecně nejakceschopnější, s invazemi do Jemenu mají bohaté zkušenosti a Američané jim v poslední době opět posílají velké zbrojní dodávky.
  Co se týká investic SA do infrastruktury, tak jej z většiny považuji za naprosto pomýlené mrhání penězi. Umělé ostrovy a města na nich, umělé přístavy, luxusní hotely, lyžařské sjezdovky ... to není zrovna cesta rozvoje, který zemi udrží poté, co dojde ropa. Navzdory tomu, kolik SA dosud vydala peněz na "diverzifikaci zdrojů", jich stále ještě 90% pochází z těžby ropy. Navíc - a to si mnoho lidí zřejmě neuvědomuje - SA je šestá na světě ve SPOTŘEBĚ ropy (před Brazílií), ačkoliv má jen 27 mil. obyvatel.
  Takže, podle mě, musí buď zásadně svoji domácí investiční politiku přehodnotit, nebo doufat, že jim vyjdou jejich investice v zahraničí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mirau
  12:54 04.04.2015

  KazdiceOpice:
  Nesrovnávám průmysl Ruska a Saudská Arábie. Dnes by Saudská Arábie mohla vyvážet tak akorát písek. Srovnávám snahu zbavit se závislosti na ropě. V Saudské Arábii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KazdiceOpice:
  Nesrovnávám průmysl Ruska a Saudská Arábie. Dnes by Saudská Arábie mohla vyvážet tak akorát písek. Srovnávám snahu zbavit se závislosti na ropě. V Saudské Arábii skutečně pomaličku klesá závislost na ropě. Ono to není ani o tom, až ropa dojde. Problém už je jen nečekaný výkyv ceny. V Rusku snaha o diverzifikaci ekonomiky chybí. Vůbec nezpochybňuji vědecké a technické úspěchy Ruska, ale rozhlédnětě se kolem sebe, kolik máte třeba teď doma výrobků vyrobených nebo vymyšlených v Rusku. I ropu musí težit ve spolupráci se západními firmami. Rozpad SSSR byl velký problém, protože některé části průmyslu najednou skončily v jiných zemích, ale oni se Rusku skutečně za posledních 25 let moc neposunuli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  12:52 04.04.2015

  Nikdo - Já bych Vám předem chtěl doporučit, aby jste si zopakoval český pravopis.

  Takže, je jistě zvláštní, že zemi jako je SA nepodporuji. Abych řekl pravdu, tuto zemi - lépe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikdo - Já bych Vám předem chtěl doporučit, aby jste si zopakoval český pravopis.

  Takže, je jistě zvláštní, že zemi jako je SA nepodporuji. Abych řekl pravdu, tuto zemi - lépe řečeno tento režim - z celého srdce nesnáším. Proč by také ne, když je to největší diktatura světa, kde ženy mají menší práva než u nás psy. Bohužel, demokratům ze Spojených států to nevadí a mají je za obrovské spojence - což mi přijde více než úsměvné, když mají takovou touhu neustále někam rozšiřovat tu "demokracii".

  Tento konflikt je pouze součástí náboženské války - Sunnité vs Šiíté.

  Každopádně Váš příspěvek tuto diskuzi neuvěřitelně "obohatil" a vůbec nejde poznat, jaký názor máte na celosvětové konflikty :)
  Skrýt celý příspěvek

 • rick
  12:41 04.04.2015

  Rusko a SA bych taky asi nesrovnával, no vlastně proč ne. I když jsou obě závislé na ropě, tak Rusko má velkou průmyslovou základnu, spoustu technicky vzdělaných lidí poměrně dobré ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko a SA bych taky asi nesrovnával, no vlastně proč ne. I když jsou obě závislé na ropě, tak Rusko má velkou průmyslovou základnu, spoustu technicky vzdělaných lidí poměrně dobré školství a tím pádem i velký potenciál, který je ovšem zoufale nevyužitý. Vinou svých politických elit,které jsou jaké jsou, je na tom tak bídně. SA má opravdu ,,jen'' tu ropu a písek. Je pravda že si to uvědomuje a snaží se s tím něco dělat, investuje do infrastruktury, má ropný fond, co investuje ve světě, ale také má na krku rozmazlené obyvatelstvo, které není zvyklé pracovat, netuší že se platí daně, a jeho počet se hodně rychle zvyšuje. Jejich ideologie je kapitola sama pro sebe..Vybudovat v těchto podmínkách trvale udržitelnou ekonomiku nezávislou na ropě a udržet moc úzkém okruhu královské rodiny bude velmi, ale velmi obtížné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nikdo
  12:30 04.04.2015

  KazdiceOpice: Mirau mluví o ekonomice.Schválně si najdětě tvrdá čísla a uvidíte že tak mimo není. U SA jde vidět vývoj i když jsou na tom furt hůř než v Rusku které ovšem stagnuje. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KazdiceOpice: Mirau mluví o ekonomice.Schválně si najdětě tvrdá čísla a uvidíte že tak mimo není. U SA jde vidět vývoj i když jsou na tom furt hůř než v Rusku které ovšem stagnuje. Dejte si tvrdá čísla do časové osy a pak pochopíte co saudové dokázali .V době globalizace jde jen velice těžko udržet soběstačnou ekonomiku. Posouzení toho zda je větší úspěch postavit za peníze z ropy tank nebo hotel a zvyšovat tak tím výkon ekonomiky(tank vyvezu případně do hotelu přijedou turisti ) nechávám na každem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nikdo
  12:08 04.04.2015

  Příspěvky Superme spolehlivě pokazí každou diskuzi .Děkuji ti lidový hrdino že tmářům jako sem já dokazuješ jak jsme mimo přesto , že o řadě problémů jsou popsány stovky a tisíce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Příspěvky Superme spolehlivě pokazí každou diskuzi .Děkuji ti lidový hrdino že tmářům jako sem já dokazuješ jak jsme mimo přesto , že o řadě problémů jsou popsány stovky a tisíce stránek tobě stáčí jen pár řádků a hned je jasné kdo je dobrej a kdo zlej vždyť je to tak jednoduchý. Připomíná mi to to ,co napsal tuším že Jung: Argumenty nikoho nezajímají , mnohem zajímavjější je sledovat důvody proč si lidé to či ono myslí.U vás jde vždy předpovídat názor na danou věc i bez vašeho příspěvku.
  Skrýt celý příspěvek

 • KazdiceOpice
  11:52 04.04.2015

  Mirau: To opravdu srovnavate prumyslouvou zemi jako Rusko se SA? Nejste trochu mimo? Tohle je fakt smesny, Rusove jsou ve spouste veci vicemene samostatni. SA neumi vubec, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mirau: To opravdu srovnavate prumyslouvou zemi jako Rusko se SA? Nejste trochu mimo? Tohle je fakt smesny, Rusove jsou ve spouste veci vicemene samostatni. SA neumi vubec, ale vubec nic. Az ta vase uzasna SA zacne stavet vlastni jaderny elektrarny, veskerou vojenskou techniku, litat do vesmiru. Az bude mite SA chemicky, drevozpracujici prumysl nebo metalurgii na urovni Ruska tak si je srovnavejte. Az budou mit Saudove tolik laureatu nobelovych cen co Rusko, tak je srovnavejte.

  Neznam kazdej pristroj co Rusove vynalezli, ale wiki:

  Věda a technika v Rusku kvetla od osvícenství po založení univerzit a Ruské akademie věd. Ruská matematická škola je jednou z nejvlivnějších na světě. Dmitrij Ivanovsky objevil viry, Dmitrij Mendělejev vynalezl periodickou tabulku prvků, Sergei Lebedev syntetickou gumu, Franz San Galli radiátor, Michail Britnev ledoborec, Stepan Makarov torpédovou loď, Gleb Kotelnikov představil padák a Jevgenij Čertovskij první přetlakový oblek. K významnějším ruským objevům a vynálezům ve fyzice patří: elektrický oblouk, laser, maser, lenzův zákon, fotovoltaický článek, Čerenkovovo záření, 3D holografie, elektronová paramagnetická rezonance, heterotransistor a tokamak na termonukleární fúzi.

  Konstantin Ciolkovskij je považován za otce soudobé kosmonautiky, jeho práce inspirovala Sergeje Koroljova, Valentina Gluška a mnoho dalších, kteří přispěli k úspěchu vesmírného programu, což vedlo i k vývoji programu Sojuz.

  az neco podobneho dokazou Saudove, tak je srovnavejte s Ruskem.
  Skrýt celý příspěvek

 • KazdiceOpice
  11:42 04.04.2015

  Z USA, Ruska a Ciny strach nemam, ale ze SA ano.

  Z USA, Ruska a Ciny strach nemam, ale ze SA ano.

 • Mirau
  22:37 03.04.2015

  Oni dobře vědí, že jim ropa jednou dojde. Ropa představuje 70 procent státního příjmu a 55 procent HDP. Saúdskoarabská společnost je sice silně konzervativní a porušují se zde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Oni dobře vědí, že jim ropa jednou dojde. Ropa představuje 70 procent státního příjmu a 55 procent HDP. Saúdskoarabská společnost je sice silně konzervativní a porušují se zde lidská práva, ale už teď probíhá diverzifikace ekonomiky na několika úrovních.
  Motorem růstu neropného sektoru jsou momentálně hlavně investiční vládní výdaje v oblasti infrastruktury. Na zbavení se závislosti na ropě opravdu pracují. Nedá se to vůbec srovnat se zeměmi jako je Rusko nebo Venezuela. Těm až dojde ropa, tak tam snad všichni pochcípaj hladem. Každopádně souhlasím s tím, že bych tuhle muslimskou diktaturu pro jistotu nevyzbrojoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  16:48 03.04.2015

  V článku není vůbec zmínka o vrtulnících.
  Mají uh60, starší verze ah-64, objednali si i nové ah-64e, z niž část jim už byla dodána.

  Osobně nepovažuji vyzbrojování této ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V článku není vůbec zmínka o vrtulnících.
  Mají uh60, starší verze ah-64, objednali si i nové ah-64e, z niž část jim už byla dodána.

  Osobně nepovažuji vyzbrojování této muslimské diktatury za vůbec dobré řešení, Němci to vědí, proto jim taky nedodali nové leopardy. Až jim dojde ropa, tak jim zůstane jen armáda a písek. Kam pak obrátí svoji pozornost se svými muslimskými spojenci je otázkou.

  Pokud by v následujících desetiletích v islamizované EU propukly nepokoje, ozbrojení muslimové začali dělat bordel, jak v Iráku, Sýrii, terorizovat nemuslimy, ani bych se nedivil, kdyby do šli spolu s spolu s dalšími muslimskými státy do Evropy na pomoc svým muslimským bratrům.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  16:41 03.04.2015

  Shania - A co teprve takový idnes... :)

  Shania - A co teprve takový idnes... :)

 • Shania
  16:37 03.04.2015

  Jan Grohmann: tak ti teda dekuju, prave jsem se byl podivat na ac24 a tyden z toho nebudu spat:)

  Jan Grohmann: tak ti teda dekuju, prave jsem se byl podivat na ac24 a tyden z toho nebudu spat:)

 • Beld
  15:42 03.04.2015

  Je celkem smutne , ze zeme jejiz obyvatele se pred par desitkami let prohaneli na velbloudech a bydleli v chysich ,ma ted jednu z nejmodernejsich armad na svete . No alespon nam z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je celkem smutne , ze zeme jejiz obyvatele se pred par desitkami let prohaneli na velbloudech a bydleli v chysich ,ma ted jednu z nejmodernejsich armad na svete . No alespon nam z casti vratili ty prachy co dostali za ropu . Jen si nejsem jisty , co se stane s tou oblasti az padnou ceny ropy . Snad se maximalne vystrili mezi sebou a nezamiri do evropy jako jejich predci .
  Skrýt celý příspěvek

 • flash666
  15:35 03.04.2015

  dalsi krasny priklad toho ze ten kdo kamaradi s jednim si muze delat co chce... suniti si bombardujou sity a nikoho to nezajma ;) tuti smejdy podporuji ISIS a nikdo to neresi a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dalsi krasny priklad toho ze ten kdo kamaradi s jednim si muze delat co chce... suniti si bombardujou sity a nikoho to nezajma ;) tuti smejdy podporuji ISIS a nikdo to neresi a ted napadnou jinej stat a jeste se to hlasi jako boj za svobodu a klid v oblasti...
  Skrýt celý příspěvek

 • copy
  14:05 03.04.2015

  Ahoj všem, jsem tu nový a chtěl jsem se zeptat, zdali by bylo možné v nějakém dalším článku porovnat ozbrojené síly SA vs. Íránu. Jinak tento web je super.

  Ahoj všem, jsem tu nový a chtěl jsem se zeptat, zdali by bylo možné v nějakém dalším článku porovnat ozbrojené síly SA vs. Íránu. Jinak tento web je super.

 • Kozlus
  13:53 03.04.2015

  To vylodeni mela provest Cina. Ve zkratce: Vojenska lod evakuovala obcany Ciny a v pristavu se zacalo strilet. Tak vylodili vojaky a dostali svoje lidi z toho. Nasledne se vsichni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To vylodeni mela provest Cina. Ve zkratce: Vojenska lod evakuovala obcany Ciny a v pristavu se zacalo strilet. Tak vylodili vojaky a dostali svoje lidi z toho. Nasledne se vsichni stahli. Aspon vime, co se stalo s lodema, ktere Cina stahla z te protipiratske operace.
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  13:34 03.04.2015

  Výborně, proti kroku redakce nic nenamítám. Mně by zajímalo, do jaké míry bude tento muslimský pakt integrovaný a také jsem vysoce zvědav na osvětlení situace ohledně včerejšího ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Výborně, proti kroku redakce nic nenamítám. Mně by zajímalo, do jaké míry bude tento muslimský pakt integrovaný a také jsem vysoce zvědav na osvětlení situace ohledně včerejšího vylodění vojsk.Dekuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  13:28 03.04.2015

  Veškerá diskuze na téma Rusko vs. USA vymazána. Včetně osobního napadání. Pánové, doporučuji zamířit na AC24, PL nebo Zvědavce, tam Vaše diskuze sedne lépe. Jinak poprosím vrátit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Veškerá diskuze na téma Rusko vs. USA vymazána. Včetně osobního napadání. Pánové, doporučuji zamířit na AC24, PL nebo Zvědavce, tam Vaše diskuze sedne lépe. Jinak poprosím vrátit se k tématu. Děkuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  12:09 03.04.2015

  SA a Iran tam medzi sebou maju taku mensiu studenu vojnu. Nechcu ale zacat velku vojnu a preto bojuju cez taketo mensie proxy vojny. V Yemene bol pro-SA diktator, toho pro-Iransky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SA a Iran tam medzi sebou maju taku mensiu studenu vojnu. Nechcu ale zacat velku vojnu a preto bojuju cez taketo mensie proxy vojny. V Yemene bol pro-SA diktator, toho pro-Iransky rebeli chceli zvrhnut. Tak isto netreba zabudnut, ze na juhu je Al-kajda a tá z tohto konfliktu medzi vladov a povstalcami ziska najviac, kedze je Yemenska armada zamesntnana s rebelmi.

  Vybavenim je na tom SA velmi dobre, ich moralka je ale biedna.

  Inak, nic ine som ani necakal, Americania "vyvazaju" demokraciu iba vtedy, ked sa im to hodi.

  liberal: RA zatial na Ukrajine nieje, ci sa ti to paci alebo nie, takze naco potrebuju suhlas OSN ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  11:51 03.04.2015

  Superme: Konecne si uvedomte, ze zijem v multipolarnim svete a ze OSN nefunguje.

  Z ceho mrazi je do budoucna ta arabska koalice. Ale treba je ty jejich nabozensky spory ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme: Konecne si uvedomte, ze zijem v multipolarnim svete a ze OSN nefunguje.

  Z ceho mrazi je do budoucna ta arabska koalice. Ale treba je ty jejich nabozensky spory zamestnaj na dost dlouho a treba budou mit dost problemu s promenou celyho stredniho vychodu v poust.
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  11:36 03.04.2015

  No ano, teď se vám OSN hodí. Tahle zkorumpovaná a neakceschopná organizace se vám hodí když píská dle vašich not. Jděte k šípku. Když by se mělo se vším čekat na OSN, tak se dodnes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ano, teď se vám OSN hodí. Tahle zkorumpovaná a neakceschopná organizace se vám hodí když píská dle vašich not. Jděte k šípku. Když by se mělo se vším čekat na OSN, tak se dodnes řeší 1. světová válka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  11:27 03.04.2015

  Adanedhel - Má SA souhlas OSN, že může - ať chcete nebo ne - zaútočit na suverénní stát? A je jedno, že je tam občanská válka! Ta země ho prostě nemá a hrdinský činitelé a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Adanedhel - Má SA souhlas OSN, že může - ať chcete nebo ne - zaútočit na suverénní stát? A je jedno, že je tam občanská válka! Ta země ho prostě nemá a hrdinský činitelé a bojovníci za spravedlnost z USA mlčí? Proč nekřičí, že největší diktatura současného světa útočí na jiný stát? Je to prostě jejich spojenec...

  Ta vaše naivita je neuvěřitelná! Ani si nedokážu představit co by se stalo, kdyby Írán poslal vojska do Sýrie, aby pomohl těm lidem porazit IS. To by bylo keců od Kerryho, McCaina a podobných!
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  10:57 03.04.2015

  Ano, před válkou v Jemenu se horovalo za to, aby si svoje muslimské problémy řešili muslimové sami. Když se do toho muslimská koalice pustí, tak se hned mele o silnějšímy kyji. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, před válkou v Jemenu se horovalo za to, aby si svoje muslimské problémy řešili muslimové sami. Když se do toho muslimská koalice pustí, tak se hned mele o silnějšímy kyji. A to že vzniká muslimská konkurence NATO a Rusku jaksi pořád uniká. to je ale jedno, že ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Ngarem
  10:48 03.04.2015

  Ano. A protože platí právo většího a silnějšího kyje, může beztrestně zaútočit na chudý Jemen, odkud vyhnali šiitští obyvatelé nenáviděného sunnitského prezidenta - diktátora. O ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano. A protože platí právo většího a silnějšího kyje, může beztrestně zaútočit na chudý Jemen, odkud vyhnali šiitští obyvatelé nenáviděného sunnitského prezidenta - diktátora. O ropu ani fosfáty saudským sunnitům určitě nejde. >:-P
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  09:43 03.04.2015

  Ano, Saúdové mají velmi dobrou armádu co se vybavení týče, ale morálka a výcvik (mimo letectva) je velmi diskutabilní. Nicméně, vybavení jako takové je vskutku impozantní, dalo by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, Saúdové mají velmi dobrou armádu co se vybavení týče, ale morálka a výcvik (mimo letectva) je velmi diskutabilní. Nicméně, vybavení jako takové je vskutku impozantní, dalo by se rozdělit mezi ČR a SR a ještě bychom si navýsost chrochtali.
  Skrýt celý příspěvek