Německo nechce dodávat zbraně Saúdské Arábii?

Foto: Saudská Arábie projevuje zájem o špičkové německé obrněné vozidlo Puma. / Rheinmetall
Saudská Arábie projevuje zájem o špičkové německé obrněné vozidlo Puma. / Rheinmetall

Německá média spekulují o zastavení německého exportu zbraní do Saudské Arábie kvůli podpoře islamistů a z důvodu porušování lidských práv. Němci se přitom ale podílejí i na výcviku saudskoarabských ozbrojených složek.

Němečtí představitelé koncem ledna odmítli potvrdit či vyvrátit zprávy, které se objevily v německém listu Bild am Sonntag ohledně zmrazení německého exportu zbraní do Saudské Arábie. Zastavení zbrojních dodávek údajně mělo souviset s porušováním lidských práv na straně arabského státu.

Export měl zastavit německý bezpečnostní výbor, kterému předsedá spolková kancléřka Angela Merkelová. Mluvčí spolkové vlády mluvčí Steffen Seibert se nicméně odmítl k mediálním domněnkám vyjádřit.

V bezpečnostním výboru kromě kancléřky zasedají ministři německých silových resortů. Rozhodnutí výboru se přitom berou jako neveřejná a obvykle nejsou předmětem veřejných výstupů vládních představitelů ani jejich tiskových oddělení.

Jediné, co byl vládní mluvčí ochoten prozradit, byl fakt, že jednotlivé případy exportu jsou posuzovány na individuální bázi. Siebert také během tiskové konference novinářům potvrdil zprávu ohledně německých policistů, kteří mají školit své saudskoarabské kolegy – příslušníky pohraniční policie.

Deset německých policejních důstojníků aktuálně působí z tohoto důvodu přímo v Saudské Arábii.

Německo je v současnosti třetím největším světovým exportérem zbraní a výroba zbraní zaměstnává v Německu 80 000 lidí. Oblíbenou německou vojenskou komoditou v Saudské Arábii přitom jsou například útočné pušky.

Saudská Arábie projevuje také zájem o stovky německých tanků Leopard 2. Podle dostupných informací například v roce 2013 Německo vyvezlo do Saudské Arábie zbraně, jejichž hodnota odpovídá částce 360 mil. euro.

Saudská Arábie, resp. části jejich bezpečnostních a politických složek, je však dlouhodobě podezříváná z porušování lidských práv nebo dokonce z podpory Islámského státu.

Německá média se snažila kontaktovat významné německé zbrojovky, aby zjistila, do jaké míry se k exportu do Saudské Arábie hlásí a do jaké míry je pro ně tento export významný.

Například představitelé jedné z největších zbrojních firem – společnosti Rheinmetall nejprve export popřeli. Poté společnost uvedla, že vývoz do Saudské Arábie není klíčový a potvrdila, že například v roce 2013 měla skutečně příjmy ze zakázek z uvedeného arabského státu.

Mezi novinky posledního desetiletí z produkce Rheinmetallu patří bojová vozidla pěchoty Fuchs, Puma, víceúčelový obrněný transportér Boxer nebo hlavní bojový tank Leopard 2. Společnost však vyrábí celou škálu zbraňových systémů, od bojových věží až po elektro-optické a elektronické přístroje.  

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Saudská Arábie nakoupí desítky německých bojových lodí

Podle nedělního vydání německého deníku Bild se chystá další obří vojenský kontrakt mezi Německem a ...

Německý postoj k afghánské válce

Německý deník Der Spiegel se pokusil přiblížit postoje Němců a německé armády k válce v ...

Větší německá vojenská role ve světě

Německý prezident Joachim Gauck se jasně vyjádřil pro větší vojenskou angažovanost Německa při ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

UPOZORNĚNÍ: Zeleně budou vždy označeny nejnovější příspěvky za 24 hodin. Podobu diskuze stále ladíme a snažíme se vyjít vstříc všem konstruktivním připomínkám.

 • hovorka11
  18:19 06.02.2015

  Todomatch:

  Pan pjek to napsal místo mě.

  KOLT:
  Írán není na rozdíl od Saudskoarabské fanatické despocie ortodoxní.
  V Íránu žije i menšina židů, kteří mají i vlastní Synagogy. Myslím, že to jasně vyvrací šířené bludy o jejich nesnášenlivosti. Izrael se snaží stejně zlikvidovat, jako jsme my zlikvidovali Rakousko-Uhersko-rozkladem..
  Ani se jim nedivím, protože vraždy íránských vědců se často opakují a na Golanech jim asi před týdnem zabili generála, který bojoval s islamisty. Pokud by Izrael průběžně nebombardoval Sýrii, tak by na tom islamisté byli hůř.

 • KOLT
  09:48 06.02.2015

  pjek: Todomatch psal o podpoře Iránu, ne Iráku. A Irán skutečně není málo ortodoxní ani fanatický. Rusko ho podporovalo i v době, kdy tento stát veřejně vyhlašoval, že Izrael má být zničen.

 • pjek
  09:27 06.02.2015

  ->Todomatch: Irácká ortodoxie? Sunitská či Šiítská? Máte za to, že ortodoxní znamená fanatický? Ortodoxní = pravověrný, to je vše. Saudský wahabismus v míře fanatismu překonává téměř vše v islámském světě a přitom jeho vyznavači hojně svou "pravou víru" porušují. Hovorka11 ve shodě s realitou konstatuje, že Rusko podporuje ty, kdo potlačují teror pod jakoukoli vlajkou. Mimochodem, pro jakoukoli stabilizaci v oblasti je nezbytné eliminovat uměle vzniklý a islám pouze jako kabát využívající IS i militatní takfíristy a podpořit vzdělané vrstvy v Sýrii hájící sekulární a náboženský tolerantní Asadovu vládu. O Sýrii se vede mnohaletý boj, dnes již čistě v zastoupení.

 • Todomatch
  21:04 05.02.2015

  Mám tomu pane hovorko11 rozumět tak, že Rusko podporuje vojensky islámské země? Jak tedy může současně platiti, že Rusko dodává nejmodernší zbraně jedné z nejortodoxnějších muslimských zemí Íránu a současně je to hráz proti islámu? Přesně tohle je v případě SA vyčítáno USA a to SA nemá nakročeno k atomovým zbraním a je z říše snů, že by jim v něčem takovém USA pomáhaly. Rusko s podobnou podporou v Íránu problém nemá a vy zjevně také ne. Jenom připomínám, že je to země, kde 98% lidí jsou muslimové.

 • hovorka11
  19:55 05.02.2015

  Nechat padnout Sýrii je stejné jak nechat padnout Líbyi. Okamžitý nástup islamistů k moci a ohrožená Evropa. Německo dělá dobře, že spojence islamistů nevyzbrojuje a Rusko islamistům taky neustoupí, i kdyby byla ropa za 30 dolarů...
  --------------------
  The New York Times informovaly o rozhovorech, které probíhají mezi vládou Saúdské Arábie a Kremlem. Podle informací deníku je jejich hlavním cílem přesvědčit Rusko, aby ukončilo svou podporu prezidentu Sýrie Bašáru Assadovi výměnou za to, že Saúdská Arábie zvýší cenu ropy.
  „Pokud cena ropy může posloužit dosažení míru v Sýrii, není důvod, proč by Saúdská Arábie měla od takové dohody ustoupit,“ – řekl saúdský diplomat.
  Dialog začal v listopadu 2014, kdy saúdská delegace navštívila Moskvu. Hlavním tématem tohoto setkání byla Sýrie. Rozhovory probíhají už několik měsíců, ale stále není výsledek. Přitom média ještě v srpnu 2013, předkládala návrhy Moskvě ohledně odstoupení od podpory Assada.

  Rusko je dlouholetým spojencem syrského prezidenta a prodává mu vojenskou techniku na podporu v boji proti povstalcům a teroristům „Islámského státu“. Bašár Assad nedávno v rozhovoru pro Foreign Affairs hovořil o silné podpoře ze strany Ruska a Íránu. Ale Saúdská Arábie je největším hráčem v OPEC (Organizace zemí dovážejících ropu) a může poskytnout vyšší ceny ropy snížením produkce.

 • David
  13:53 05.02.2015

  K tomu srovnáni se Sýrií a Libyí. V Lybii byla občanská válka se spoustou civilních obětí. Sýrie byla, resp. je zhruba totéž. Zato v Saúdské Arábii je relativně klid. Takže to srovnání je tak trochu mimo.
  Podotýkám, že ani já příliš nesouhlasím s politikou Západu vůči Sýrii či Libyi. Ale snad třeba i proto by se západní státy měly trochu poučit.

 • logik
  11:50 04.02.2015

  Kozlus: A proč je úplně stejně nezvládl Asad?

 • Airbus
  10:49 04.02.2015

  Ono, všechno je to „taky“ politika, ale taky ropa, plyn a prachy za zbraně. Popravdě řečeno, osvobozování národů od tyranů západní cestou se moc to nedaří. Kde v posledních letech zasáhl západ, tam se to střílí. Ať už vezmu Afghánistán, Irák, Somálsko, Egypt, Libye, Sírie nebo Ukrajina. Ono jedna věc je nějaký režim odstranit (i když třeba není pro západ úplně komfortní) a druhá nějaký jiný nastolit. To se v podstatě nepovedlo nikde. A SA je arabský stát a ať se to někomu líbí nebo ne a ti by nejraději viděli Izraelce nahrnutý ve Středozemním moři. A jak je vidět, otočit se to může hodně rychle. A zničit BMP-1 nebo německou Pumu je trochu rozdíl. Tak proč jim to dodávat?

 • Charlie
  07:51 04.02.2015

  Ad Lybie: tady je nutné uvědomit si, že Američané a Kaddáfí se nikdy obzvlášť nemilovali a USA mu nikdy nezapomněla Delfinárium a Lockerbie. Kaddáfí si zase moc dobře pamatoval, jak mu Amíci ve středomoří ničili jeho drahý hračky a pak bombardování Tripoli a Benghází (ve kterém přišel o adoptivní dceru).

  Tady je zajímavé, jak proradné dokáží být evropské státy, ty se v posledních letech s Lybií paktovaly, Kaddáfí se zval na různá státnická setkání, pořásalo se pravicemi - a pak svorně bombardovalo. Motiv USA je mi jasný, ale proč se do té kampaně zapojila Francie mi uniká. Jediné, co mě napadá, je nutnost neztratit postavení a tvář v EU (Když bombardují všichni, my budeme taky! A víc!).

  To že kampaň uvedla zemi do chaosu je celkem zjevné, jestli by ale lybijská armáda stačila na potlačení protestů je dnes už jen teorie.

  Se sýrií je to v bledě modrém to samé, dlohou dobu byla nejzarputilejší nepřítel Izraele, který podporoval množství teroristických hnutí, významný satelit SSSR na středním východě...

 • Kozlus
  21:36 03.02.2015

  Pavel1:
  Tak takovouhle snusku blbosti jsem uz dlouho necetl. Kaddafi by ty svoje mirumilovne protestujici celkem bez problemu zvladl, kdyby mu nekdo nezacal mazat jednotky letadlama. Pokud si vzpominam, tak mela byt jen prosazena a dodrzovana bezletova zona. A co se stalo? Letecke bombardovani pozic vladnich jednotek! Na nejakou rezoluci OSN vsichni kaslou a slavnej zapad si dela, co chce. Ta podpora opozice se opravdu povedla. Podivjte se, co se tam ze strany opozice delo a co se tam deje ted. Ten stat mel jednu z nejvyssich zivotnich urovni v oblasti a stejne tak obcanske svobody. SA a SAE jsou ve srovnani s tim totality nejhrubsiho zrna!

 • Pavel1
  21:17 03.02.2015

  Kozlus: "..se zlikvidovala Libye.." Co je to za blábol?? Libyi zlikvidoval kaddáfí. Totální občanská válka, která hrozila stejným krvavým masakrem jako teď můžeme sledovat v Sýrii a která přiměla západ zasáhnout v Libyi, se zcela určitě nedá srovnat se situací v Saudské Arábii.

 • Deadog
  20:42 03.02.2015

  Cele je to politika, je to podle me jen nejaka forma natlaku na SA, aby se trochu vice zacla angazovat v regionu a vyuzila svuj vliv, mozna prostredky k boji proti tamnim hrozbam.
  SA ma sice moderni a velkou armadu, ale sou to takovi mamanci, kdo vi co se stane az se IS rozhodne jit na Jih

 • Kozlus
  15:38 03.02.2015

  David: To je vsechno pekne, ale ocividne se prehlizi, ze ze stejnych duvodu (jako v clanku) se zlikvidovala Libye a byla v planu i Syrie.

 • Superme
  14:57 03.02.2015

  Pokud je to pravda, tak velký palec nahoru pro Německo! :)

 • David
  13:39 03.02.2015

  Nemyslím si, že by Saúdská Arábie byla ideálním státem, především co se týká občanských práv a svobod. Ale takový je prostě celý tamní region, má určitou kulturní tradici, která se vyvíjela po celá staletí, nikdo ji nepředělá. Saúdská Arábie přitom realizuje více méně prozápadní politiku. Ne zcela ideální spojenec je přitom lepší než protivník. Proto je chybou nedodat zbraně státu, který je zjevně potřebuje.
  Onen zájem Saúdú o německé zbraně je navíc dlouhodobý, německé zbraně tam mají prostě velmi dobrou pověst. Saúdská Arábie potřebuje nové tanky a BVP - tedy přesně to, co SRN může nabídnout