Saudská Arábie nakoupí desítky německých bojových lodí

-
11. 2. 2013
-
6 komentářů
-
Jan Grohmann
Podle nedělního vydání německého deníku Bild se chystá další obří vojenský kontrakt mezi Německem a Saudskou Arábií. Saudové chtějí nakoupit za 1,5 miliardy euro několik desítek německých rychlých patrolovacích lodí. Nyní se čeká na schválení prodeje německou federální bezpečnostní radou. Současně se však ozývají kritické hlasy proti prodeji německé vojenské techniky do nestabilních oblastí Středního východu.
Lodě pro Saudskou Arábii mají vyrobit loděnice Lürssen se sídlem v Brémách. Zda však k prodeji skutečně dojde, rozhodne až federální bezpečnostní rada Německa, jíž předsedá kancléřka Angela Merkelová. Rada musí rozhodovat o každém vývozu německé vojenské techniky do zahraničí.
Zatím není jasné, o jaký přesný typ lodí půjde, ale cena za patrolovací lodě nabízených firmou Lürssen se pohybuje kolem 10 - 25 miliónů euro za jednotku. V případě podepsání kontraktu dostanou Saudové první lodě do dvou let.
Obchod je však citlivou záležitostí, zejména proto, že za 8 měsíců se blíží volby v Německu a de facto tak už začala předvolební kampaň. Thomas Oppermann, vedoucí opozičních Sociálních demokratů samozřejmě nevynechal možnost vládu kritizovat: "Vláda chce podle všeho totálně vyzbrojit Saudskou Arábii a vůbec se nepoučila z veřejných protestů proti dodávkám zbraní do této země." Kritika se opírá především o fakt, že podle Human Rights Watch (HRW) Saudská Arábie trvale porušuje základní lidská práva.
Připomeňme, že Německo v posledních letech dosahuje značných úspěchů v prodeji vojenské techniky do Saudské Arábie. Jde především o prodej až 800 tanků Leopard II nebo kontrakt na dodávku vozidel Dingo za 100 milionů dolarů. Navíc německý deník Der Spegel avizoval velký zájem Němců prodat zemím Perského zálivu obrněné transportéry BOXER.
Předseda Levicové strany Jan van Aken má k dodávkám německých zbraní jasný postoj: "Je třeba zastavit veškerý export zbraní do Saudské Arábie." Otázka však je, jak zákaz vývozu německých zbraní komukoliv pomůže. Němci přijdou o miliardy euro a tisíce pracovních míst, na druhou stranu Saudové zbraně bez jakýchkoliv problémů nakoupí jinde. Rusko nebo Čína se jistě otázkou lidských práv v Saudské Arábii příliš trápit nebudou.
Zdroj: DW.DE
Související články
Modernizace německých tanků Leopard 2 - Revolution MBT
Dnes budeme pokračovat v našem mini seriálu o posledních verzích tanků Leopard 2. Minule jsme si ...
-
19.09.2012
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
Německá armáda kupuje kulomety MG5 (HK121)
Německý Bundeswehr se údajně rozhodl vyměnit své víceúčelové kulomety MG3 ráže 7,62 mm za nové ...
-
12.01.2013
-
12 komentářů
-
Jan Grohmann
Německý voják budoucnosti Gladius
Německo již přes deset let intenzivně pracuje na svém vlastním projektu vojáka budoucnosti. Dříve ...
-
24.01.2013
-
15 komentářů
-
Jan Grohmann
ACTUV – robotický lovec ponorek
ACTUV je robotická loď bez osádky určena k boji proti rozšiřující se flotile tichých ...
-
24.01.2013
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
Tak Irán financuje jak Hizballáh, tak i Hammás (samozřejmě, různě se to vyvíjí) a nijak se tím netají. Oproti tomu SAE, ale i Saúdská Arábie ani jedno hnutí oficiálně nepodporuje. ...Zobrazit celý příspěvek
Tak Irán financuje jak Hizballáh, tak i Hammás (samozřejmě, různě se to vyvíjí) a nijak se tím netají. Oproti tomu SAE, ale i Saúdská Arábie ani jedno hnutí oficiálně nepodporuje. Právě to je podle mne zásadní rozdíl. Ale je mi jasné, že může být i ekonomická a organizační podpora z celé řady polooficiálních zdrojů. Je třeba si také uvědomit, že vlády v těchto zemích nejsou v západním stylu a právě těch polooficiálních kanálů je nesmírně mnohoSkrýt celý příspěvek
Írán nefinancuje Hamás, ale Hizballáh. Hamás je offspinem bývalého Al Fatahu a jsou to sunnité. Mj. jsou podporováni finančně z Emirátů a z Turecka - k velké nelibosti ...Zobrazit celý příspěvek
Írán nefinancuje Hamás, ale Hizballáh. Hamás je offspinem bývalého Al Fatahu a jsou to sunnité. Mj. jsou podporováni finančně z Emirátů a z Turecka - k velké nelibosti Izraele.
A vlády v SA a SAE se oficiální podporou - nejen finanční - svým souvěrců netají. Dokonce ani přímou vojenskou ne. V Libyi, Sýrii a předtím v Bosně bylo zajato nebo zabito mnoho Saudů. Ze SAE je zvlášť aktivní Katar.
Bin Ladin - přesněji jeho rodina - je jednou z velice vlivných a bohatých saudsjých rodin a konexemi ve Státech. Cheney a J.W.Bush měli na hlavě tunu másla.
Saudští princové veřejně podporují vahábistické madrasy - a nejen finančně. Někteří je studovali. Jde o státní doktrinu. Jejich Úřad pro podporu víry a potírání rouhačství je velice efektivní organizace...ve stylu SAVAK.
Ve skutečnosti podporujeme líhně teroristů a extrémního islamismu. Proti těmto režimům je Muslimské bratrstvo něco jako Mírové sbory.Skrýt celý příspěvekTak on je v tom dosti zásadní rozdíl. I v Saúdské Arábii se najde celá řada lidí - a to velice bohatých - kteří podporují mezinárodní terorismus. Ale to jsou jednotlivci, soukromé ...Zobrazit celý příspěvek
Tak on je v tom dosti zásadní rozdíl. I v Saúdské Arábii se najde celá řada lidí - a to velice bohatých - kteří podporují mezinárodní terorismus. Ale to jsou jednotlivci, soukromé osoby. I stát jako takový se někde chová trochu neprozíravě - viz třebas podpora libyjských a syrských povstalců, což považuji za krátkozraké. Ale oproti tomu Írán jako stát podporuje celou řadu teroristických organizací, financuje Hammás a další organizace, které se k terorismu často otevřeně hlásí. Saúdskou Arábii lze kritizovat za stav lidských práv atd.,ale přesto je ta země na prozápadních pozicích, to je důležité.
Také je chybou vnímat jak sunity, tak šíity jako jednolité tábory. Samozřejmě, základní principy jsou jasné, ale rozdíly jsou třeba jako u křesťanství, kde existuje celá řada církví a směrů.
A co se těch dodávek zbraní týče, pokud je nedodají Němci, velice rádi je dodají Francouzi, na které dnes tlačí ekonomická krize, rádo je dodá Rusko (již před časem byl předběžně uzavřen kontrakt na T-90, S-300 a další systémy, celý ten kontakt je záhadný a nejspíš nebyl naplněn, ale Rusové by do toho jistě šli), své výrobky nabízí i Turecko, Čína a další. Takže tyhle věci je třeba brát spíš s rozvahou a já osobně bych rozhodně byl pro dodávky zbraňových systémůSkrýt celý příspěvekOndřej Lacina - nevím, jaký vidíte rozdíl mezi šíitskými a sunnitským radikály. Saudská Arábie je domovem vahábismu a Bin Ladina :). Právě ona - a Emiráty - podporují muslimské ...Zobrazit celý příspěvek
Ondřej Lacina - nevím, jaký vidíte rozdíl mezi šíitskými a sunnitským radikály. Saudská Arábie je domovem vahábismu a Bin Ladina :). Právě ona - a Emiráty - podporují muslimské sunnitské teroristy, kde se podíváte.
Šíité mají jen smůlu v tom, že momentálně jsou vládnoucím náboženstvím v Íránu (a ten financuje Hizballáh) a v Sýrii - což jsou státy, které nejsou "našimi parchanty". To je jediný rozdíl.
Ale co Hamas ? Talibanské hnutí v Afghánistánu ? Al-Kajda ? Co nynější stav v Libyi a Mali ? Co UCK a Kosovo a Bosna ? Co Čečna ? To jsou sunnité - a s bohatými dary od našich "přátel".
Kdyby naopak Západ vtrhl do SA, SAE a Pákistánu, bylo by o 99% teroristů na světě méně. Hasíme plameny - ty jsou vidět, ale nehasíme zdroj požáru.Skrýt celý příspěvekTak tak, pokud je nedovezou Němci, tak je doveze někdo jiný. A Saudská Arábie je jediná země v regionu, která dokáže konkurovat Íránu. Je to regionální ochránce sunny proti shia, ...Zobrazit celý příspěvek
Tak tak, pokud je nedovezou Němci, tak je doveze někdo jiný. A Saudská Arábie je jediná země v regionu, která dokáže konkurovat Íránu. Je to regionální ochránce sunny proti shia, společně s Tureckem, ale to musí udržovat vojenské kapacity i vůči Řecku na druhé straně.Skrýt celý příspěvek
Saudská Arábie (jako žádná země blízkého východu) sice nedodržuje lidská práva, ale nechápu proč by to mělo znemožňovat dovoz vojenské techniky? V arabských zemích tomu stejně ...Zobrazit celý příspěvek
Saudská Arábie (jako žádná země blízkého východu) sice nedodržuje lidská práva, ale nechápu proč by to mělo znemožňovat dovoz vojenské techniky? V arabských zemích tomu stejně nikdy nebude jinak. Navíc M1 Abrams, F-15 Eagle nebo AH-64 Apache se tam taky rozhodně nedovezly v době když se tam lidská práva dodržovala a nikoho to netrápilo. Naopak Saudskou Arábii beru jako jednu z mála stabilních zemí toho regionu, tak by se měla její pozice udržovat a jak jinak než dovozem kvalitní vojenské techniky. Navíc když bude mít taková země takové vojenské prostředky (Typhoon, Leopard 2 a jiná plánovaná či zařazovaná moderní technika) aby si mohla svoje např. rafinerie ubránit sama, tak v budoucnu nebude muset žádat např. USA o pomoc a tím by nemuseli "míroví štváči" fňukat nad další případnou vojenskou pomocí.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...