Saúdská Arábie nakupuje americký protiraketový systém THAAD

Saúdská Arábie nakupuje americký protiraketový systém THAAD
THAAD / Lockheed Martin (Zvětšit)

Saúdská Arábie uzavřela se Spojenými státy smlouvu o dodávce amerických systémů protiraketové obrany THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) za 15 miliard dolarů (341 miliard Kč). Obchod osobně dojednal americký prezident Donald Trump se saúdským princem Mohamedem bin Salmánem.

V říjnu roku 2017 americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) odsouhlasila prodej kompletů THAAD do Saúdské Arábie. Souhlas se týkal dodávek 44 odpalovacích vozidel THAAD, 360 střel země-vzduch (THAAD Interceptor Missiles), 16 mobilních míst pro velení a řízení palby, sedmi radiolokátorů AN/TPY-2 a dalšího vybavení.  

Na konci listopadu Saúdská Arábie a Spojené státy podepsaly klíčovou dohodu ‒ finální nabídku LOA (Letters of Offer and Acceptance). LOA formalizuje podmínky prodeje kompletů THAAD do Saúdské Arábie.

Počet radarů naznačuje, že Saúdská Arábie postaví sedm baterií, každou se šesti odpalovacími vozidly (6 × 8 raket), s dvěma velitelskými centry a s jedním radiolokátorem AN/TPY-2. Zbývající vozidla a technika z dodávky poslouží pro výcvik a školení.

THAAD je určen pro ničení balistických raket krátkého, středního a dlouhého dosahu (dolet až 5500 km) mimo zemskou atmosféru. Dálkový dosah antiraket THAAD je 200 km, výškový 150 km. Antirakety THAAD ničí cíle přímým zásahem. Radiolokátor AN/TPY-2 je schopen odhalit balistické rakety na vzdálenost až 1000 km.

Dodávka kompletů THAAD je součástí obří dohody o prodeji americké vojenské techniky za 110 miliard dolarů, kterou dohodl minulý rok americký prezident Trump v Rijádu.

Saúdská Arábie pomocí kompletů THAAD vytvoří nejvyšší vrstvu protiraketové obrany, doplní tedy méně výkonné komplety protivzdušné obrany (PVO) Patriot. PVO Saúdské Arábie RSADF (Royal Saudi Air Defense Force) nasadí THAAD proti raketové hrozbě z Íránu a Jemenu.

Samozřejmě nejzajímavější na celé dohodě je fakt, že se děje na pozadí vyšetřování vraždy saúdského novináře Džamála Chášukdžího. Minulý týden navíc skupina amerických senátorů dala najevo, že nepochybuje o podílu saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána na vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Zákonodárci mluvili s novináři poté, co je se zjištěními svých lidí seznámila šéfka Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová.     

„Museli byste ze sebe dělat hlupáky, abyste nedospěli k závěru, že to bylo zorganizováno lidmi, kterým dával příkazy MBS,“ řekl médiím senátor Lindsay Graham, přičemž použil princovy iniciály. Mohamada bin Salmána označil za „blázna“ a „nebezpečného“ člověka. Graham je republikánský senátor, válečný jestřáb a blízký přítel zesnulého Johna McCaina. Zajímavé je, že Graham odmítl podpořit Trumpa během prezidentské kampaně. Nicméně po zvolení Trumpa Graham obrátil svůj postoj a stal se spojencem prezidenta.

„Říkám vám, nechci to dělat,“ uvedl minulý měsíc Donald Trump v pořadu 60 Minutes, když se reportér prezidenta zeptal, zda chce zablokovat prodej zbraní do Rijádu. „Boeing, Lockheed, Raytheon, všechny tyto společnosti. Nechci ztratit takovou zakázku. Existují další způsoby potrestání [saúdského režimu - pozn. red.], abych použil celkem drsné slovo, které je ale pravdivé.“

Američané tedy nemají problém prodat své nejmodernější bojové systémy režimu, který nechal brutalně zavraždit novináře. V každém případě s tímto nemá problém Rusko a Vladimír Putin, který se vřele a žoviálně pozdravil se saúdským princem na nedávném summitu skupiny G20 v Argentině.

Saúdská Arábie s Ruskem stále pokračují ve vyjednávání o nákupu ruských systémů PVO S-400. Saúdská Arábie opakovaně tvrdí, že ruské S-400 nakoupí, a to i přes otevřený odpor Spojených států.  

Rijád tedy zřejmě získá dva nezávislé protiraketové komplety bez možnosti účinné souhry jejich nasazení. S-400 ale teoreticky mohou získat jednotky Národní gardy, které jsou zcela nezávislé (velením, organizací, logistikou i výzbroji) na zbytku saúdských ozbrojených sil. Vzhledem k rozloze a prostředkům Saúdské Arábie tedy nejde o nepřekonatelný problém, ale půjde o značně nepraktické (z technického hlediska) řešení.

Země Středního východu však obecně nekupují zbraně především pro boj, ale proto, aby si koupily přízeň prodávajícího, v tomto případě USA a Ruska.  

Zajímavé na celé věci je, že ještě nedávno Rusko a proruská média obviňovala Saúdskou Arábii ze spolupráce s Islámským státem (IS) a z podpory syrských protivládních povstalců, včetně teroristických skupin. Komplety S-400 samozřejmě teroristé jen tak lehce použít nemohou, nicméně Moskva neměla problém Saúdské Arábii prodat útočné pušky AK-103 (včetně práva na licenční výrobu), protitankové řízené střely Kornet-EM nebo granátomety AGS-30.

Příklad prodeje amerických a ruských zbraní ukazuje na propastný rozdíl mezi mediální a skutečnou realitou. Vražda novináře Džamála Chášukdžího je na jedne straně z pohledu euroatlantické civilizace neodpustitelný zločin. Nicméně zachovat se čistě charakterně, tedy neprodat Saúdské Arábii žádné zbraně, přinese více škody než užitku.

V případě Kremlu, který nemusí bojovat s médii, je situace o mnoho jednodušší ‒ v jeden okamžik dokáže Kreml obviňovat Saúdskou Arábii z podpory IS a hned poté (resp. současně) ji podávat nejmodernější protiraketové systémy a útočné pušky. Ostatně podobný vývoj jsme mohli vidět ve vztazích Ruska a Turecka.

Vítejte v reálném světě.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

První protiraketový komplet THAAD dodán americké armádě

V současné době má ve výzbroji americká armáda dvě baterie supermoderního protiraketového systému ...

Americký raketový systém THAAD v Jižní Koreji

V březnu dopravní letouny C-17 Globemaster III přepravily do Jižní Koreje protiraketový systém THAAD ...

Protiraketové dilema Saúdské Arábie: S-400 nebo THAAD?

Historicky první návštěva saúdskoarabského krále v Moskvě byla velkou diplomatickou událostí sama o ...

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • memo
  13:25 06.08.2022

  Docela škoda že ten THAAD není také k dispozici a ověření na Ukrajině. Zřejmě celá Evropa bude muset řešit ochranu aglomerací a kritické infrastruktury zejména té strategické. V ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela škoda že ten THAAD není také k dispozici a ověření na Ukrajině. Zřejmě celá Evropa bude muset řešit ochranu aglomerací a kritické infrastruktury zejména té strategické. V blízké budoucnosti se tato infrastruktura značně zvětší díky off shore ekonomice. Zdroje energie v Severním moři, Baltu, Středozemním moři a Atlantiku bude nutné chránit stejně významně jako kritickou infrastrukturu na Evropské pevnině. Ruské a čínské námořní, aerokosmické síly budou usilovat o možnost jak takovou infrastrukturu ničit. Zatím to jsou jen větrné elektrárny ale v budoucnu i solární nebo vlnové případně přílivové elektrárny spolu s vodíkovou technologii a výrobou syntetických paliv.Možné útoky lze předpokládat jak vody tak i ze vzduchu. Je pak třeba najít způsob jak takové systémy jako třeba tento THAAD pro takové určení využít. Případně umožnit vývoj takových prostředků, které mohou plnit takové určení.Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  08:23 10.12.2018

  Nie je to hanba že na Thaad sa vojde 8 rakiet a na údajne porovnateľný S 400 len 4 ?

  Nie je to hanba že na Thaad sa vojde 8 rakiet a na údajne porovnateľný S 400 len 4 ?

 • pks_
  18:25 08.12.2018

  Celkem dost drahý odpustek. Problém je MBS a ten zůstal nevyřešen. Budou nasledovat další a horší incidenty.

  Možná jde MBS o to, aby západ zcela ztratil věrohodnost.

  Celkem dost drahý odpustek. Problém je MBS a ten zůstal nevyřešen. Budou nasledovat další a horší incidenty.

  Možná jde MBS o to, aby západ zcela ztratil věrohodnost.

 • dusan
  19:11 06.12.2018

  cernakus To je dosť "optimistická predstava" .... mierne povedané. Rusko si nemôže dovoliť byť veľmi prezieraví .... v podstate predá každému kto má záujem. IS dlho ani ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus

  To je dosť "optimistická predstava" .... mierne povedané.

  Rusko si nemôže dovoliť byť veľmi prezieraví .... v podstate predá každému kto má záujem. IS dlho ani veľmi neriešili ... na rozdiel od USA ... zachraňovali Asada, ktorému v roku 2015 hrozila reálne likvidácia ....

  A mimo "detailu", že s IS bojovali i ostatné strany, faktom ostáva, že hlavnú ťarchu bojov nesú na asadovej strane už dlho Iránci s Hizbaláhom ... a nie Rusi. Ich pomoc zo vzduchu je síce veľmi významná, ale nie rozhodujúca.

  A čo sa týka Izraela - tak ten je zo Saudami viac menej spojenec. Nie otvorenými, ale majú spoločného nepriateľa - Irán.


  PS. Nová stránka je o ničom ...Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
   19:44 06.12.2018

   Však potvrzuješ co říkám, Rusko prostě nemíchá morálku do byznysu. Respektive nemá žádnou morálku co se týče intervenci do záležitostí jiných států, které se je přímo netýkají. Což ...Zobrazit celý příspěvek

   Však potvrzuješ co říkám, Rusko prostě nemíchá morálku do byznysu. Respektive nemá žádnou morálku co se týče intervenci do záležitostí jiných států, které se je přímo netýkají.
   Což sice není moc obdivuhodné, ale je to alespoň čitelné. To falešná morálka Západu není a tím je ještě horší.

   Ano, Rusko zachraňovalo Asada a to znamenalo i likvidaci IS. Řešení ISILu Američany bylo přesně v duchu té falešné morálky viz výše.

   Myslím, že Ruskou pomoc znevažuješ. Ač je pravda, že tíhu pozemních bojů nesou ze spojenců Asada (stále nejvíce bojuje syrská armáda, má v Sýrii nejvíce vojáků, cca desetkrát tolik co hizbaláh a irán dohromady) hlavně oni, tak snad uznáš, že USA a jeho vazaly by těch třech pokusech sejmout ho zvenčí silou, by Hizbaláh a Írán nezvládli. Tam to bylo Rusko a jejich rozhodné činy ve smyslu - bude válka, která ho doopravdy zachránila.

   Izrael je asi takový spojenec Saudské Arábie, jako bylo Britské Impérium spojencem SSSR. Zmizí Írán nebo to poserou politicky Američané (nezvládnou chystaný palácový převrat na saláma) a pravý tvar toho jejich spojenectví vykrystalizuje dost jasně. A nebude to pro Židy hezká podívaná.

   PS: Ano, nová stránka není krok kupředu. Ale oceňuji možnost diskuze ve vláknech. TO pokrok je.Skrýt celý příspěvek

  • danny
   13:15 07.12.2018

   Dusan: je to taková mantra vykladačů událostí v Sýrii, kteří líčí stovky tisíc civilních obětí ruského bombardování, zničená města, zaměřování útoků na nemocnice a hnízda ...Zobrazit celý příspěvek

   Dusan: je to taková mantra vykladačů událostí v Sýrii, kteří líčí stovky tisíc civilních obětí ruského bombardování, zničená města, zaměřování útoků na nemocnice a hnízda demokracie a naproti tomu téměř ochranu isisáků.

   Určitě je pravdou, že tíhu pozemních operací nesla převážně SAA, Hizballáh a šítské milice podporované Iránem, případně přímo jednotky revolučních gard. Ale bez intenzivního leteckého průzkumu, zpravodajské činnosti, likvidace logistických kapacit a těžké techniky ze vzduchu, by měli asi dost smůlu. Taky opomíjíš významný podíl rusů na materiálním zabezpečení dodávkami zbraní, munice, nákladáků, léků, zdravotního materiálu a potravin.
   Vstup Rusů do konfliktu byl taky významnou morální vzpruhou pro režimní jednotky a zvedl morálku civilistům. O vybudování řady polních nemocnic, diplomatické práci, aktivitách vojenské policie při evakuaci provládních civilů z obklíčených enkláv, vyjednávání o příměří, přesunech kombatantů do Idlíbu atd... ani nemluvím. Ničeho z toho by Syrská vláda nebyla schopna a pro vývoj konfliktu to mělo mnohem zásadnější význam, než tisíce pěšáků v poušti.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    22:30 08.12.2018

    Nechce sa mi dohadovať či do Asada investovali viac Iránci či Rusi, lebo to asi nevie nik, pretože Rusom ide "len" o udržanie režimu a svojich základní + likvidáciu vlastných ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechce sa mi dohadovať či do Asada investovali viac Iránci či Rusi, lebo to asi nevie nik, pretože Rusom ide "len" o udržanie režimu a svojich základní + likvidáciu vlastných radikálov a Iránci majú väčšie plány a tí skôr bojujú za seba, resp. posilnenie pozícií voči Izraelu a Asad je len prostriedok - nie cieľ.
    Účinnosť ruského letectva je dosť sporné overiť úplne presne. Niekedy boli samozrejme presní, ale niekedy evidentne bombardovali skôr "morálne" s nulovým efektom. Vzhľadom na fragmentáciu bojiska a "odparenie" zasiahnutých vlastne často ani nebolo možné určiť počet zlikvidovaných protivníkov. Isté je, že prvý report o "40 % zničenej infraštruktúry IS" každého mohol len pobaviť a Rusi rýchlo opustili počítanie "infraštruktúry", lebo to by rýchlo presiahli 100 % : )

    cernakus má pravdu, že väčšina bojovníkov proti povstalcom bolo asadových, akurát tam bola najnižšia kvalita a hlavne mnohé milície sa pri zahliadnutí pár povstalcov zúfalo rozutekali a to v rátane ťažkej techniky .... ktorá často ostala povstalcom.
    Ako člen BR OSN samozrejme malo Rusko pre Asada životný význam politický a i vojenský, lebo vidieť pod nadzvukovými strojmi improvizované bomby už jasne dosvedčovalo, že režim melie z posledného.
    Osobne si myslím, že z čisto pragmatického hľadiska síce Rusi dosiahli veľké víťaztvo v čisto politickom kontexte, hlavne preto, že Obama jednoducho hodil ručník do ringu, ale je otázkou či to Rusku v dlhodobom horizonte za to stálo. Majú na krku chudobný režim, ktorý im nič nemôže priniesť a len veľa ich ešte bude stáť a Rusi nie sú v pozícii, že by mali na veľké rozdávanie i keď sa evidentne snažia viesť vojnu úsporne...
    A stále je riziko, že takému Trumpovi jednoducho "prepne" a rozhodne sa "poriešiť" Asada a Rusi sa budú len bezmocne prizerať ako prichádzajú o plody svojej dlhoročnej práce .... a nemusí byť dôvod ani možno Asad či Rusko ... ale Irán, kde je Trump nekritickým obdivovateľom Izraela a Irán je pre nich nepriateľ číslo jedna taký, že SA je pre Izrael a USA v regióne spojencom, že "prehliadajú" zločiny sadského režimu a dodávajú mu stále najmodernejšie zbrane....Skrýt celý příspěvek

    • cernakus
     16:52 09.12.2018

     Pokud Trumpovi "prepne" a nikdo ho v governmentu na místě nezastřelí jako nebezpečného blázna, tak tu máme třetí světovou, protože Rusové investovali do Sýrie už příliš a navíc ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud Trumpovi "prepne" a nikdo ho v governmentu na místě nezastřelí jako nebezpečného blázna, tak tu máme třetí světovou, protože Rusové investovali do Sýrie už příliš a navíc pokud by si ji nechali zbourat od USA, tak by to byla de facto kapitulace a silně by to poškodilo Rusko-Čínské spojenectví.

     Američani tam přisunou svoje škopky, Rus jim je bez pardonů potopí a lehkost, s jakou to udělá (1 Jasan = sbohem 2 × CSG), donutí Američany vytáhnout se vším co mají přímo na Rusáky, protože by byli jinak právě v té samé situaci, jako by si nechali Rusáci zbourat Asada.

     Prostě jsou kroky, které nikdy při smyslech neuděláš a přitlačení vojensky technicky paritní velmoci ke zdi je jedna z nich.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     18:10 09.12.2018

     cernakus 16:52 - Ako sorry, ale fakt myslíte, že Rusi dajú akémusi rusko-čínskemu spojenectvu prednosť pred existenciou svojej krajiny. Len samotný náznak vypuknutia takého ...Zobrazit celý příspěvek

     cernakus 16:52 -
     Ako sorry, ale fakt myslíte, že Rusi dajú akémusi rusko-čínskemu spojenectvu prednosť pred existenciou svojej krajiny. Len samotný náznak vypuknutia takého konfliktu by zruinoval ich hospodárstvo a nad vojnou by ďalej ani netrebalo premýšľať. Už vo fantazírovaní o porážke USA príliš tlačíte na pílu. :-DSkrýt celý příspěvek

    • cernakus
     23:19 09.12.2018

     pavolR nedomýšlíš důsledky toho, kdyby ustoupili. Bylo by to úplně stejné, jako když Kartágo ustoupilo Římu a odzbrojilo. Důsledek je, že následně bylo kartágo do mrtě vyhlazeno. ...Zobrazit celý příspěvek

     pavolR

     nedomýšlíš důsledky toho, kdyby ustoupili. Bylo by to úplně stejné, jako když Kartágo ustoupilo Římu a odzbrojilo. Důsledek je, že následně bylo kartágo do mrtě vyhlazeno. Rusáci nejsou blbci. Vědí, že jediné co drží USA zkrátka je fakt, že země BRICs nebudou stát opodál. Nebudou čekat, až je zrůdoimpérium "Řím" vyhubí jednoho podruhém. Z historie jsou poučeni.

     Mimochodem toto ví i americký government, takže proto v té Sýrii ustoupili. O nějakém zruinování hospodářství nemůže být řeč. Jaderná výměna by byla zruinování národa a státu, ale ztrátou Číny by to mohlo dojít k situaci, že by je ZLO převálcovalo a Rusko by nemohlo provést ani odvetu...Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     11:10 10.12.2018

     cernakus: Vždy a za každých okolností je rozdiel medzi strelením sa do hlavy a strelením sa do nohy - hoci efekt môže byť za určitých okolností rovnaký, aspoň pri prvej možnosti ...Zobrazit celý příspěvek

     cernakus:
     Vždy a za každých okolností je rozdiel medzi strelením sa do hlavy a strelením sa do nohy - hoci efekt môže byť za určitých okolností rovnaký, aspoň pri prvej možnosti ostáva neporovnateľné vyššia šanca na prežitie.

     Na dôvažok je teraz pre Rusov obrovským problémom, že ako sa postupne nechávajú vtiahnuť do hry na "divokého Donalda" strácajú vo vlastnej hre na "divokého Ivana". Inak povedane, ich hra na strach súperov z toho, že by mohli byť dosť bláznivý, aby použili nukleárne zbrane začína padať za obeť ich vlastného strachu z vyšinutého a nevypočitateľného správania sa Donalda Trumpa. Už sa to začína prejavovať aj v zmene rétoriky, kedy začína byť Trump v Rusku vykresľovaný ako labilný človek. USA tým pádom začínajú mať psychologicky navrch nad Ruskom.

     Keď už padla reč na Brics - bude zaujímavé za koho bude teraz kopať Brazília, kde sa teraz formuje tvrdo pravicová vojenský junta, keď napr. Číňania sú komunisti a napr. Rusi sú spojencami socialistickej Venezuely ...Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  17:31 06.12.2018

  Grohmanne ono to je krapánek jinak. Rusko prostě striktně odděluje byznys a politiku. Rusko si nedalo podmínku, že Saudům nic neprodá, dokud nepřestanou s podporou IS. Dali si ...Zobrazit celý příspěvek

  Grohmanne

  ono to je krapánek jinak. Rusko prostě striktně odděluje byznys a politiku.
  Rusko si nedalo podmínku, že Saudům nic neprodá, dokud nepřestanou s podporou IS. Dali si podmínku, že jim žádný Kornet nerozpáře Vladimira a to Saudi prostě dodrží. S ISILem se Rusáci vypořádali sami a podpora SA smaženkám to nijak nezvrátila. Kdyby samozřejmě hrozilo reálně, že skončí Kornety v Rukou smaženek, tak by Saudi dostali pendrek. Ostatně i TOWíky USA dodávaly Saudům pod podmínkou, že každou raketu bojovník za svobodu nejtvrdšího islámu natočí, aby si posichrovali, že jim tyto střely nezačnou šrotovat humvíky a abramsy v Afghánistánu.

  Rusům je prostě zcela buřťák co děláš lidem nebo jiným zvířátkům, pokud to nejsou "jejich". Proto nehnou brvou nad milióny hladovějících Jemenců ani nad ragů z Chasukdžího.

  Na rozdíl od pokryteckých USA pak nemusí řešit zvrhlost, že milióny mrtvých a umírajících dětí v Jemenu nevadí a jeden bradavičnatej bezcharakterní šmejd (doporučuji si přečíst jeho životopis a názory, ta sekačka byla čistá karma) je ta pomyslná červená čára, za kterou by to radikálnější část dobroserů z USA snad viděla na invazi.

  PS: Saudská Arábie ty zbraně jen jako úlitbu nekupuje. Má je proti Íránu a Izraeli. A bude je potřebovat dříve nebo později.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   20:01 06.12.2018

   V době, kdy začal IS masivně ztrácet území (obrovská území v Iráku včetně velkých měst, a území na Kurdské frontě), tak se fronta IS a Asada+Iránu+Ruska v podstatě nepohnula a byl ...Zobrazit celý příspěvek

   V době, kdy začal IS masivně ztrácet území (obrovská území v Iráku včetně velkých měst, a území na Kurdské frontě), tak se fronta IS a Asada+Iránu+Ruska v podstatě nepohnula a byl na ní relativní klid.
   Takže Vaše tvrzení, že Rusko zatočilo s IS samo je pouze lživá Ruská propaganda.Skrýt celý příspěvek

   • siggi
    21:28 06.12.2018

    ….nehrej si se slovíčkama, ale přejdi k meritu věci, páč jinak je to JENOM tvoje propaganda...:)

    ….nehrej si se slovíčkama, ale přejdi k meritu věci, páč jinak je to JENOM tvoje propaganda...:)

   • cernakus
    21:31 06.12.2018

    Z kontextu jasne plyne, ze jsem myslel samo bez ustupku ci pomoci saudske arabie.
    Rozhodne nehodlam snizovat zadluhy Kurdu, jakoz ty by jsi nemel snizovat zasluhy Asadovy koalice.

    Z kontextu jasne plyne, ze jsem myslel samo bez ustupku ci pomoci saudske arabie.
    Rozhodne nehodlam snizovat zadluhy Kurdu, jakoz ty by jsi nemel snizovat zasluhy Asadovy koalice.

  • siggi
   21:26 06.12.2018

   ...pravdu máš, předsedo...

   ...pravdu máš, předsedo...

Načítám diskuzi...