Saúdská Arábie nakupuje americký protiraketový systém THAAD

Saúdská Arábie nakupuje americký protiraketový systém THAAD
THAAD / Lockheed Martin

Saúdská Arábie uzavřela se Spojenými státy smlouvu o dodávce amerických systémů protiraketové obrany THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) za 15 miliard dolarů (341 miliard Kč). Obchod osobně dojednal americký prezident Donald Trump se saúdským princem Mohamedem bin Salmánem.

V říjnu roku 2017 americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) odsouhlasila prodej kompletů THAAD do Saúdské Arábie. Souhlas se týkal dodávek 44 odpalovacích vozidel THAAD, 360 střel země-vzduch (THAAD Interceptor Missiles), 16 mobilních míst pro velení a řízení palby, sedmi radiolokátorů AN/TPY-2 a dalšího vybavení.  

Na konci listopadu Saúdská Arábie a Spojené státy podepsaly klíčovou dohodu ‒ finální nabídku LOA (Letters of Offer and Acceptance). LOA formalizuje podmínky prodeje kompletů THAAD do Saúdské Arábie.

Počet radarů naznačuje, že Saúdská Arábie postaví sedm baterií, každou se šesti odpalovacími vozidly (6 × 8 raket), s dvěma velitelskými centry a s jedním radiolokátorem AN/TPY-2. Zbývající vozidla a technika z dodávky poslouží pro výcvik a školení.

THAAD je určen pro ničení balistických raket krátkého, středního a dlouhého dosahu (dolet až 5500 km) mimo zemskou atmosféru. Dálkový dosah antiraket THAAD je 200 km, výškový 150 km. Antirakety THAAD ničí cíle přímým zásahem. Radiolokátor AN/TPY-2 je schopen odhalit balistické rakety na vzdálenost až 1000 km.

Dodávka kompletů THAAD je součástí obří dohody o prodeji americké vojenské techniky za 110 miliard dolarů, kterou dohodl minulý rok americký prezident Trump v Rijádu.

Saúdská Arábie pomocí kompletů THAAD vytvoří nejvyšší vrstvu protiraketové obrany, doplní tedy méně výkonné komplety protivzdušné obrany (PVO) Patriot. PVO Saúdské Arábie RSADF (Royal Saudi Air Defense Force) nasadí THAAD proti raketové hrozbě z Íránu a Jemenu.

Samozřejmě nejzajímavější na celé dohodě je fakt, že se děje na pozadí vyšetřování vraždy saúdského novináře Džamála Chášukdžího. Minulý týden navíc skupina amerických senátorů dala najevo, že nepochybuje o podílu saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána na vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Zákonodárci mluvili s novináři poté, co je se zjištěními svých lidí seznámila šéfka Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová.     

„Museli byste ze sebe dělat hlupáky, abyste nedospěli k závěru, že to bylo zorganizováno lidmi, kterým dával příkazy MBS,“ řekl médiím senátor Lindsay Graham, přičemž použil princovy iniciály. Mohamada bin Salmána označil za „blázna“ a „nebezpečného“ člověka. Graham je republikánský senátor, válečný jestřáb a blízký přítel zesnulého Johna McCaina. Zajímavé je, že Graham odmítl podpořit Trumpa během prezidentské kampaně. Nicméně po zvolení Trumpa Graham obrátil svůj postoj a stal se spojencem prezidenta.

„Říkám vám, nechci to dělat,“ uvedl minulý měsíc Donald Trump v pořadu 60 Minutes, když se reportér prezidenta zeptal, zda chce zablokovat prodej zbraní do Rijádu. „Boeing, Lockheed, Raytheon, všechny tyto společnosti. Nechci ztratit takovou zakázku. Existují další způsoby potrestání [saúdského režimu - pozn. red.], abych použil celkem drsné slovo, které je ale pravdivé.“

Američané tedy nemají problém prodat své nejmodernější bojové systémy režimu, který nechal brutalně zavraždit novináře. V každém případě s tímto nemá problém Rusko a Vladimír Putin, který se vřele a žoviálně pozdravil se saúdským princem na nedávném summitu skupiny G20 v Argentině.

Saúdská Arábie s Ruskem stále pokračují ve vyjednávání o nákupu ruských systémů PVO S-400. Saúdská Arábie opakovaně tvrdí, že ruské S-400 nakoupí, a to i přes otevřený odpor Spojených států.  

Rijád tedy zřejmě získá dva nezávislé protiraketové komplety bez možnosti účinné souhry jejich nasazení. S-400 ale teoreticky mohou získat jednotky Národní gardy, které jsou zcela nezávislé (velením, organizací, logistikou i výzbroji) na zbytku saúdských ozbrojených sil. Vzhledem k rozloze a prostředkům Saúdské Arábie tedy nejde o nepřekonatelný problém, ale půjde o značně nepraktické (z technického hlediska) řešení.

Země Středního východu však obecně nekupují zbraně především pro boj, ale proto, aby si koupily přízeň prodávajícího, v tomto případě USA a Ruska.  

Zajímavé na celé věci je, že ještě nedávno Rusko a proruská média obviňovala Saúdskou Arábii ze spolupráce s Islámským státem (IS) a z podpory syrských protivládních povstalců, včetně teroristických skupin. Komplety S-400 samozřejmě teroristé jen tak lehce použít nemohou, nicméně Moskva neměla problém Saúdské Arábii prodat útočné pušky AK-103 (včetně práva na licenční výrobu), protitankové řízené střely Kornet-EM nebo granátomety AGS-30.

Příklad prodeje amerických a ruských zbraní ukazuje na propastný rozdíl mezi mediální a skutečnou realitou. Vražda novináře Džamála Chášukdžího je na jedne straně z pohledu euroatlantické civilizace neodpustitelný zločin. Nicméně zachovat se čistě charakterně, tedy neprodat Saúdské Arábii žádné zbraně, přinese více škody než užitku.

V případě Kremlu, který nemusí bojovat s médii, je situace o mnoho jednodušší ‒ v jeden okamžik dokáže Kreml obviňovat Saúdskou Arábii z podpory IS a hned poté (resp. současně) ji podávat nejmodernější protiraketové systémy a útočné pušky. Ostatně podobný vývoj jsme mohli vidět ve vztazích Ruska a Turecka.

Vítejte v reálném světě.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

První protiraketový komplet THAAD dodán americké armádě

V současné době má ve výzbroji americká armáda dvě baterie supermoderního protiraketového systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). První baterie byla aktivovaná v roce 2008, druhá o rok později. Teprve nyní však výrobce, firma Lockheed Martin, dodala americké armádě kompletní technické vybavení a komponenty nutné k dosažení plných operačních schopností protiraketové baterie THAAD. Pojďme si k této příležitosti o tomto zajímavém zbraňovém prostředku říct něco bližšího.

Americký raketový systém THAAD v Jižní Koreji

V březnu dopravní letouny C-17 Globemaster III přepravily do Jižní Koreje protiraketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). Cílem je poskytnout ochranu Jižní Koreji před případným severokorejským raketovým útokem. 

Protiraketové dilema Saúdské Arábie: S-400 nebo THAAD?

Historicky první návštěva saúdskoarabského krále v Moskvě byla velkou diplomatickou událostí sama o sobě. O to větším překvapením bylo oznámení o zahájení vyjednávání o nákupu ruských kompletů protivzdušné obrany (PVO) S-400 Triumf a další vojenské techniky v hodnotě zhruba 3 miliardy dolarů. Týden na to Spojené státy posvětily prodej protiraketového systému THAAD do Saúdské Arábie odhadem za 15 miliard dolarů.

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili zájem o nákup špičkových ruských kompletů PVO S-400 a amerických THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense). Prodej obou zbraní již schválila Moskva i Washington.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

 • UnionPacific
  08:23 10.12.2018

  Nie je to hanba že na Thaad sa vojde 8 rakiet a na údajne porovnateľný S 400 len 4 ?

 • pks_
  18:25 08.12.2018

  Celkem dost drahý odpustek. Problém je MBS a ten zůstal nevyřešen. Budou nasledovat další a horší incidenty.

  Možná jde MBS o to, aby západ zcela ztratil věrohodnost.

 • dusan
  19:11 06.12.2018

  cernakus

  To je dosť "optimistická predstava" .... mierne povedané.

  Rusko si nemôže dovoliť byť veľmi prezieraví .... v podstate predá každému kto má záujem. IS dlho ani veľmi neriešili ... na rozdiel od USA ... zachraňovali Asada, ktorému v roku 2015 hrozila reálne likvidácia ....

  A mimo "detailu", že s IS bojovali i ostatné strany, faktom ostáva, že hlavnú ťarchu bojov nesú na asadovej strane už dlho Iránci s Hizbaláhom ... a nie Rusi. Ich pomoc zo vzduchu je síce veľmi významná, ale nie rozhodujúca.

  A čo sa týka Izraela - tak ten je zo Saudami viac menej spojenec. Nie otvorenými, ale majú spoločného nepriateľa - Irán.


  PS. Nová stránka je o ničom ...

 • cernakus
  17:31 06.12.2018

  Grohmanne

  ono to je krapánek jinak. Rusko prostě striktně odděluje byznys a politiku.
  Rusko si nedalo podmínku, že Saudům nic neprodá, dokud nepřestanou s podporou IS. Dali si podmínku, že jim žádný Kornet nerozpáře Vladimira a to Saudi prostě dodrží. S ISILem se Rusáci vypořádali sami a podpora SA smaženkám to nijak nezvrátila. Kdyby samozřejmě hrozilo reálně, že skončí Kornety v Rukou smaženek, tak by Saudi dostali pendrek. Ostatně i TOWíky USA dodávaly Saudům pod podmínkou, že každou raketu bojovník za svobodu nejtvrdšího islámu natočí, aby si posichrovali, že jim tyto střely nezačnou šrotovat humvíky a abramsy v Afghánistánu.

  Rusům je prostě zcela buřťák co děláš lidem nebo jiným zvířátkům, pokud to nejsou "jejich". Proto nehnou brvou nad milióny hladovějících Jemenců ani nad ragů z Chasukdžího.

  Na rozdíl od pokryteckých USA pak nemusí řešit zvrhlost, že milióny mrtvých a umírajících dětí v Jemenu nevadí a jeden bradavičnatej bezcharakterní šmejd (doporučuji si přečíst jeho životopis a názory, ta sekačka byla čistá karma) je ta pomyslná červená čára, za kterou by to radikálnější část dobroserů z USA snad viděla na invazi.

  PS: Saudská Arábie ty zbraně jen jako úlitbu nekupuje. Má je proti Íránu a Izraeli. A bude je potřebovat dříve nebo později.