Saudská Arábie: Protiletecké střely pro povstalce v Sýrii

Foto: Odpal americké protiletadlové střely Stinger; větší foto / Public Domain
Odpal americké protiletecké střely Stinger; větší foto / Public Domain

Saudský ministr zahraničí Adel al-Jubeir v rozhovoru pro německý deník Spiegel naznačil ochotu Saudské Arábie poskytnout spřáteleným povstaleckým skupinám v Sýrii přenosné protiletecké střely. Nejedná se o první snahu Saudů dodat syrským povstalcům střely země-vzduch.

Saudská Arábie stupňuje tlak

"Jsme přesvědčeni, že poskytnutí střel země-vzduch v Sýrii změní rovnováhu sil na zemi. Umožní to umírněné opozici, aby se vypořádala s vrtulníky a letadly, které shazují chemikálie a provádějí kobercové nálety, stejně jako střely země-vzduch byly schopny změnit situaci v Afghánistánu (při sovětské okupaci v 80. letech - pozn. red.). Nicméně musí byt vše pečlivě zváženo, aby se zbraně nedostaly to nesprávných rukou," uvedl v rozhovoru Adel al-Jubeir.

Saudský ministr zahraničí se v rozhovoru odvolal na americkou pomoc afghánským povstalcům během afghánsko-sovětské války v 80. letech minulého století. Americké přenosné střely FIM-92 Stinger kategorie MANPADS (MAN-Portable Air-Defense Systems) měly na svědomí většinu z 350 sestřelených sovětských a afghánských (vládní vojska podporující sověty) vrtulníků a letadel.

Po nasazení amerických střel se poměr sil drasticky změnil ve prospěch Mudžáhidů bojujících proti Sovětům.

Ostatně úspěšné nasazení MANPADS proběhlo i na východní Ukrajině. Proruští povstalci pomocí přenosných střel zničili několik ukrajinských vrtulníků, bitevních letadel i dopravní Il-76 se 49 lidmi na palubě.

Poskytnutí střel kategorie MANPADS je další snahou Saudské Arábie zvrátit vývoj v Sýrii na stranu těch povstaleckých skupin, které Saudská Arábie podporuje financemi a zbraněmi. Saudská Arábie v minulých dnech mimo jiné oznámila ochotu vyslat stíhací letadla do Turecka a vyslat do Sýrie pozemní jednotky.

Nasazení protileteckých střel výrazně omezí operační možnosti ruského a syrského vládního letectva. Povstalci pomocí střel země-vzduch ohrozí (reálně i psychologicky) nejen ruské dopravní a bitevní vrtulníky Mi-8 a Mi-24, ale také bitevní letadla Su-25. Povstalci mohou ohrožovat i jakékoliv startující a přistávající ruská a vládní letadla - především ta, které při operacích létají mimo dosah zbraní kategorie MANPADS (min 5 km vysoko).

Saudská Arábie již dlouho zásobuje spřízněné povstalce zbraněmi. V minulosti jim dodala několik stovek kompletů protitankových řízených střel TOW. Saudská Arábie prakticky již od počátku konfliktu také usiluje o dodávku zmíněných přenosných střel země-vzduch.

Ruské vrtulníky Mi-24 v Sýrii. Vrtulníky při nízkém průletu preventivně vystřelují fléry právě proti střelám kategorie MANPADS.

Dopady?

Od dodávek střel země-vzduch se snaží Saudy odradit Spojené státy. Nejen, že Saudská Arábie má diametrálně odlišné představy o "umírněné opozici" než Západ, ale existuje také samozřejmě značné riziko zneužití takto výkonných zbraní proti civilním letadlům. Navíc Spojené státy nechtějí ničením ruských letadel dále vyostřovat vztahy s Ruskem.

"Střely TOW jsou používány především proti obrněné technice Asada. Není to stejné, jako používat zbraně proti ruskému personálu," uvedl v minulém roce pro deník Business Insider Jeffrey White, vojenský analytik z The Washington Institute. "Jestliže Saudové dodají rebelům střely země-vzduch, bude to o něčem jiném."

Podle N.R. Jenzen-Jonese, ředitele konzultační společnosti Armament Research Services (ARES), citovaný IBTimes, zavedení střel země-vzduch bude mít závažné dopady. "Dodání raket země-vzduch, včetně systémů protivzdušné obrany MANPADS, syrským opozičním silám, bude mít významné geopolitické dopady," myslí si Jenzen-Jones.

"Z technického hlediska, přenosné protiletadlové systémy nebo jiné střely země-vzduch dodávané Saudskou Arábii povstaleckým skupinám, budou mít pravděpodobně jen omezenou účinnost proti některým ruským moderním bojovým letounům v Sýrii," uvedl Jenzen-Jones.

"Půjde pravděpodobně o starší raketové systémy, nicméně mohou znamenat výraznou hrozbu pro syrská vládní letadla, zejména vrtulníky," pokračoval Jenzen-Jones. "Opoziční síly mohou získat výhodu z přítomnosti střel země-vzduch, bez ohledu na počet letadel, které jsou schopny ohrozit. Přítomnost více či méně schopných střel země-vzduch může donutit syrské a ruské síly, aby přizpůsobily taktiku a omezily vzdušnou podporu, zejména podporu vrtulníků, pozemním silám."

Podle publikace National Security of Saudi Arabia měla Saudská Arábie v roce 2005 1000 amerických střel FIM-92 Stinger, 1000 starších amerických střel FIM-43 Redeye a 500 francouzských Mistral.

Saudská Arábie financovala také vývoj a výrobu nejnovějších variant pákistánských střel Anza (odvozené od čínských typů). Právě v roce 2014 prosákly do médií zprávy o zájmu Saudské Arábie poskytnout pákistánské střely Anza syrským rebelům.

Zdroj: Der SpiegelNational Security of Saudi Arabia

Nahlásit chybu v článku


Související články

REPORTÁŽ: Izraelský generál o Středním východě a Islámském státě

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) 21. ledna uspořádalo další ze ...

Rusové nasadili v Sýrii nejmodernější stíhačky Su-35S

Ruské letectvo minulý týden do Sýrie poslalo nejmodernější víceúčelová stíhací letadla Suchoj Su-35S ...

Krize nebo posun? Saudové plánují vyslat vojáky do Sýrie

Minulý týden Saudská Arábie oznámila odohodlání vyslat své pozemní jednotky do Sýrie do boje s ...

Politické hry, nedůvěra a dvojí přístup USA k otázce Sýrie

Seymour M. Hersh je americký investigativní novinář, který píše pro The New Yorker. Držitel ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • fenri
  07:25 29.02.2016

  SeaWolf - nerozumím. Mám poslat video neexistující syrské demokratické opoziční skupiny, Jinak jo, můžu to dělat jako vy: plácnou nějaký link či jméno a doufat, že si to někdo ...Zobrazit celý příspěvek

  SeaWolf - nerozumím. Mám poslat video neexistující syrské demokratické opoziční skupiny, Jinak jo, můžu to dělat jako vy: plácnou nějaký link či jméno a doufat, že si to někdo nepřečte a nezkontroluje :-DSkrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:24 29.02.2016

  To B&S: divte se, ale v Syrii byla (a zatím je) i dost křesťanů. A za Assada nebyly rozhodně na druhé koleji. I v SAA je několik lidí na hodně vysokých postech křesťanských. A ...Zobrazit celý příspěvek

  To B&S: divte se, ale v Syrii byla (a zatím je) i dost křesťanů. A za Assada nebyly rozhodně na druhé koleji. I v SAA je několik lidí na hodně vysokých postech křesťanských.
  A pokud Vám nedochází rozdíl ve svobodách, toleranci a (na poměry regionu) značné sekulárnosti mezi Assadovým režimem a třeba ISIS či SA, tak je debata zcela marná. V ulicích Damašku. Umíte si představit v Rakká či Rijádu ženu v plavkách, setkání hlavy státu s biskupem (jinak než s nožem v ruce) či že by SA armádě veleli (i) křesťanští generálové?
  Co se týče Ruskem uznávané opozice - nebuďte naivní. Jde převážně o opozici víceméně vytvořenou Ruskem či Assadovými zpravodajci, u které je jasné, že se s Assadem dohodne a dříve či později přejde na druhou stranu. Event. jde o nevýznamné seawolfovské skupinky, které lze předhodit ISIS, Kurdům, či prostě "zmizí a budou zmizelý".Skrýt celý příspěvek

 • mirkulinek
  20:32 26.02.2016

  Luky : a jej. Tak to se omlouvám, moje chyba. Měl bych se vrátit na základku :D Proto mi to nedávalo smysl. Promiňte

  Luky : a jej. Tak to se omlouvám, moje chyba. Měl bych se vrátit na základku :D Proto mi to nedávalo smysl. Promiňte

 • Luky
  19:46 26.02.2016

  hmm.... já psal o sobě, proto v první osobě.

  hmm.... já psal o sobě, proto v první osobě.

 • mirkulinek
  17:55 26.02.2016

  Luky : můžete mi prosím vysvětlit větu co jste napsal, cituji : Je zajímavé, že jsem si z toho experimentu s hlodavci vzal něco úplně jiného než pan Grohmann. /// Děsně by mi ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky : můžete mi prosím vysvětlit větu co jste napsal, cituji : Je zajímavé, že jsem si z toho experimentu s hlodavci vzal něco úplně jiného než pan Grohmann.

  /// Děsně by mi zajímalo co jsem si z toho experimentu opravdu vzal, já sem ten článek četl před dávnou dávnou dobou a popravdě řečeno si již detaily vůbec nepamatuji, vím jen, že byl velice k zamyšlení a proto mi hned přišel na mysl, když o něm mluvil pan Grohmann. Do diskuze sem odkaz vložil aby se na něj v případě zájmu mohli podávat ostatní. V mé další části příspěvku nebylo ani slůvko, co by mělo nějakou spojitost s tímto článkem, proto bych velice rád znal Vaše vysvětlení k té větě, viz výše. Budete zřejmě opravdu veliký vizionář :D Opravdu by mi zajímalo co jsem si z toho článku vzal .D :D :D Předem děkuji za odpověď :)Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  11:07 26.02.2016

  asdf Já toto vůbec nepopírám. Sekulární může být kdokoli s náboženstvím i bez náboženství. Ale věřící nemůže být ateista z logiky věci. Jinak se vším co jsi napsal v posledním ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf
  Já toto vůbec nepopírám. Sekulární může být kdokoli s náboženstvím i bez náboženství. Ale věřící nemůže být ateista z logiky věci. Jinak se vším co jsi napsal v posledním postu bez výhrad souhlasím i když tam "pár" věcí chybí.

  Ač se to nám středoevropanům nezdá tak v Sýrii před rokem 2011 mělo náboženství vliv na celou společnost. Assad se snažil být mediálně sekulární, ale v reálu jeho rodina a spříznění Alávite ovládali celé vedení státu. Tak byl myšlen původní post který jsem napsal. A to neřeším, že Assad byl Básista což je radikální verze socialismu postavená na islámsko panarabské ideologii ( největším paradoxem je, že byla tato strana založena syrským křesťanem ).

  Proto jsem použil spojení "Sekulární obyvatelé" protože "Ateističtí obyvatelé" neodpovídá stavu věci. Syrský systém byl postaven na kastovním základě. Například křesťan se nemohl stát prezidentem nebo se dostat do rozhodujících funkcí ve vedení státu ( nepočítám náměstky) Proto Sýrie jako taková nemohla být z mého pohledu sekulárním státem tak jak sekularismus chápeme my.Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  11:01 26.02.2016

  No do definic sekularity státu bych se radši nepouštěl. Jedna z definicí říká "Sekulární stát je stát, který není vázán na žádnou náboženskou ideologii a současně zaručuje svým ...Zobrazit celý příspěvek

  No do definic sekularity státu bych se radši nepouštěl.

  Jedna z definicí říká "Sekulární stát je stát, který není vázán na žádnou náboženskou ideologii a současně zaručuje svým občanům svobodu vyznání. V sekulárním státě je (jakákoli) církev od státu odloučena.

  Podle druhé části této definice je tedy otázkou jestli je sekulární stát ten, který platí všechny církevní hodnostáře ze státního rozpočtu, neboli nedošlo k odluce církve od státu - pokud budeme vycházet jen z té druhé části není zatím sekulární ani ČR.

  Obecně se tedy proto používá jen ta první část definice.

  seawolf
  V případě obyvatel bych asi spíš používal ten ateismusSkrýt celý příspěvek

 • asdf
  10:48 26.02.2016

  Seawolf > Podla scitania obyvatelstva z roku 2011 hlasi na Slovensku k katolickej viere reprezentovanym 3 najvetsimy cirkvami nejakych 70 % obyvatelov. Napriek tomu sa o Slovensku ...Zobrazit celý příspěvek

  Seawolf > Podla scitania obyvatelstva z roku 2011 hlasi na Slovensku k katolickej viere reprezentovanym 3 najvetsimy cirkvami nejakych 70 % obyvatelov. Napriek tomu sa o Slovensku je secularny stat.
  Katolicka viera nie je ziadne statne oficialne nabozenstvo. Napr. Polsko. Tam je podiel obyvatelov hlasiacich sa ku katolickej viere este vecsi, ale tak isto sa jedna o secularny stat.

  Takze z pohladu na skupiny v Syrii. Islamske skupiny sa oznacuju tie, ktore maju za ciel vybudovat stat zalozeny na islame. Oznacenie nehovori o vieroviznani clenov skupiny.Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  09:50 26.02.2016

  crusader Sekulární může být i obyvatel nejenom stát. Mohl jsem, ale použít méně vhodný popis jako ateistický ( i když ateista nemusí být nutně sekularista opačně to nelze ) nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  crusader
  Sekulární může být i obyvatel nejenom stát. Mohl jsem, ale použít méně vhodný popis jako ateistický ( i když ateista nemusí být nutně sekularista opačně to nelze ) nebo světský to je pravda. Tak snad si rozumíme.

  Sekulární společnost je slovní spojení používané celkem běžně.Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  09:18 26.02.2016

  To je ta věčná snaha z pozice moudrého západu rozhodovat o tom, který Abduláh s útočnou puškou střílející vládní vojáky je opozičně demokratický povstalec a který terorista a který ...Zobrazit celý příspěvek

  To je ta věčná snaha z pozice moudrého západu rozhodovat o tom, který Abduláh s útočnou puškou střílející vládní vojáky je opozičně demokratický povstalec a který terorista a který diktátor na blízkém východě je krvavý pes a který tradiční monarcha...Na ukrajině je povstalec bojující s vládou terorista, v Sýrii je to v pořádku. Na ukrajině je legálně zvolený prezident prchající jako králík před vzbouřenci nepřítel, v Jemenu je třeba mu pomoci...V Bahrajnu Saudové rozstřílí demonstraci proti diktatuře a neštěkne po nich ani pes, V Sýrii za to samé naprosto jiná rekace...apod.
  V Československu partyzánské skupiny nebojovali mezi sebou, uznávali exilovou vládu, uznanou i všemi bojujícími spojenci jak a v čem to chcete srovnat se Sýrii? Mají povstalci nějakou jednotnou vládu? Něco co by mělo alespoň náznak nějaké shody a schopnosti o něčem rozhodovat? Zahraniční síly jsou pokud vím de facto ve válečném stavu s jednotlivými povstaleckými skupinami nikdo z nich nebojuje proti vládě. Česká republika má v Damašku velvyslanectví, které zastupuje momentálně i USA ve vztahu k legitimní Syrské vládě...podobnost nulová.
  A mimochodem Taliban, pokud by se zjevil v Sýrii je se současnou logikou docela vhodný kandidát na umírněnou opoziciSkrýt celý příspěvek

 • jarpe
  09:12 26.02.2016

  Luky:To si neodporuje.

  Luky:To si neodporuje.

 • Luky
  09:06 26.02.2016

  Jarpe napsal: Příčonou konfliktu byl hlad a přemnožení. Jasně, proto je v Indii už dvacet let krvavá občanská válka.... Je vážně tak těžké si připustit, že rozdmýchávání ...Zobrazit celý příspěvek

  Jarpe napsal: Příčonou konfliktu byl hlad a přemnožení.

  Jasně, proto je v Indii už dvacet let krvavá občanská válka....
  Je vážně tak těžké si připustit, že rozdmýchávání sektářského násilí a jeho následná medializace pokřiveným způsobem byla zaplacená a podporovaná? Tohle není o všemocnosti CIA, tohle je o tom, že se její cíle kryly a byly podporovány celým západním nadnárodním komplexem včetně mediálního (což je celkem obvyklé...).

  pro mirkulinek
  Je zajímavé, že jsem si z toho experimentu s hlodavci vzal něco úplně jiného než pan Grohmann. Tam nejde ani tak o právo silnějšího, protože se ukázalo, že i ti dobře situovaní končili s ohryzanými ocasy a mrtví. Vyplývá z toho, že receptem byla spolupracující společnost, nevyčleňujicí mladou generaci.
  Co jsem právě v Sýrii viděl a pro mě to byl největší kontrast ke společnosti naší, byl ten velký důraz na širší rodinu, úcta mladých ke starším a předávání zkušeností starších mladým s ochotou a jejich OCHOTNÉ PŘIJÍMÁNÍ. Já to nehodlám adorovat, můžeme říci, že ve vyspělých státech se ty rodové vazby uvolňují a je to známka pokroku. Jasně že rodina taky svazuje, staří sice mají zkušenosti, ale dědečkem se stane i blbec. Já taky raději navazuji nové a nezatížené vztahy, než celý život tíhnout ke strýčkům a tetám. Tyhle jejich vazby ale před válkou stály za nízkou kriminalitou, čemuž svědčil i sociální stát. Byla to prostě syrská socialistická republika s obyvatelstvem, které většinově vyznává islám ale svobodně vyznává i další náboženství. V tom spočívá sekularismus - přesně podle výroku "co je císařovo dejte císaři, co je božího bohu".Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  08:28 26.02.2016

  Příčonou konfliktu byl hlad a přemnožení. Spousta těchto obyvatel pokud mohlo uteklo během trvajícího konfliktu tam, kde není hlad a válka. Problém je, že se množí jak kobilky a ...Zobrazit celý příspěvek

  Příčonou konfliktu byl hlad a přemnožení. Spousta těchto obyvatel pokud mohlo uteklo během trvajícího konfliktu tam, kde není hlad a válka. Problém je, že se množí jak kobilky a nakonec se přemnoží i tam kde hlad není a začnou další konflikty. Například v uprchlíkům v Turecku za rok narodilo asi sto tisíc dětí. Je to časovaná bomba.Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  07:49 26.02.2016

  seawolf Co to je sekulární obyvatelstvo? To jako jsou současně věřící a nevěřící, současně muslim, křesťan, budhista, hinduista? Znám jen sekulární stát, což je stát, ve ...Zobrazit celý příspěvek

  seawolf
  Co to je sekulární obyvatelstvo?
  To jako jsou současně věřící a nevěřící, současně muslim, křesťan, budhista, hinduista?
  Znám jen sekulární stát, což je stát, ve kterém, ve kterém mají všichni relativně stejná práva bez ohledu na víru. A tím Sýrie bezpochyby byla jako jedna z mála v dané oblasti (z arabských možná ještě Jordánsko). Ani Izrael není čistě sekulární.

  BaS
  K té opozici co uznávají Rusové. Pokud dotyčná skupina začne spolupracovat s Assadem, přestává být tím, na kterého je potřeba útočit a naopak jim začnou ruská letadla pomáhat. Ale důležitá je ta spolupráce s vládními jednotkami, pokud nespolupracují jsou to správně teroristé co bojují proti legální vládě (jak jinak bys je chtěl nazývat)
  Podle mě mají Rusové (díky spolupráci se syrskou tajnou službou) mnohem lepší informace, než Američani (pokud jim tedy budeme věřit že podporují opozici a ne že jediným cílem je odstranit Assada)Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  07:28 26.02.2016

  asdf Sekulárních obyvatel v Sýrii před válkou nebylo ani 1%, tedy těch oficiálních. Každá válka v historii je postupně radikalizovala a pokusy o nějakou čestnost případně ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf
  Sekulárních obyvatel v Sýrii před válkou nebylo ani 1%, tedy těch oficiálních. Každá válka v historii je postupně radikalizovala a pokusy o nějakou čestnost případně "rytířkost" šli po naprostém rozvratu společnosti zapříčiněného dlouhodobím konfliktem zcela stranou.

  V prvních měsících protestů byly ztráty převážně na straně protestujících protože zde bylo na její straně minimum zbraní a různorodá opozice se teprve formovala. Postupem času se do tohoto konfliktu zapojili zběhnutí vojáci z assadovi armády a "dobrovolníci" ( fanatici říkejme jim jak chceme ) z různých částí stvěta kterým bylo a je zcela jedno co páchají. Rozdrobenost je dána vznikem jednotlivých skupin.

  Na na podzim 1944 a na jaře 1945 v Československu také působilo přes 100 různorodých partyzánských skupin bez jednotného velení a globálního cíle. Ta situace se vždy opakuje podle stejné šablony jen se do toho přimotal islám který je propagandisticky zneužitelný pro všechny strany konfliktu.

  Do roku 2001 v Afghanistánu také nebojovala jednotná opozice ( proti Talibanu ), ale náhodně se spojující fragmenty různých skupin s různými cíli. A dnes Taliban též bojuje v jednotlivých skupinách a každá skupina má vlastní název a své lokální cíle ( samozřejmě s globální propagací )

  Nic nového co by tu už nebyloSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 6