Saudská Arábie: Protiletecké střely pro povstalce v Sýrii

Foto: Odpal americké protiletadlové střely Stinger; větší foto / Public Domain
Odpal americké protiletecké střely Stinger; větší foto / Public Domain

Saudský ministr zahraničí Adel al-Jubeir v rozhovoru pro německý deník Spiegel naznačil ochotu Saudské Arábie poskytnout spřáteleným povstaleckým skupinám v Sýrii přenosné protiletecké střely. Nejedná se o první snahu Saudů dodat syrským povstalcům střely země-vzduch.

Saudská Arábie stupňuje tlak

"Jsme přesvědčeni, že poskytnutí střel země-vzduch v Sýrii změní rovnováhu sil na zemi. Umožní to umírněné opozici, aby se vypořádala s vrtulníky a letadly, které shazují chemikálie a provádějí kobercové nálety, stejně jako střely země-vzduch byly schopny změnit situaci v Afghánistánu (při sovětské okupaci v 80. letech - pozn. red.). Nicméně musí byt vše pečlivě zváženo, aby se zbraně nedostaly to nesprávných rukou," uvedl v rozhovoru Adel al-Jubeir.

Saudský ministr zahraničí se v rozhovoru odvolal na americkou pomoc afghánským povstalcům během afghánsko-sovětské války v 80. letech minulého století. Americké přenosné střely FIM-92 Stinger kategorie MANPADS (MAN-Portable Air-Defense Systems) měly na svědomí většinu z 350 sestřelených sovětských a afghánských (vládní vojska podporující sověty) vrtulníků a letadel.

Po nasazení amerických střel se poměr sil drasticky změnil ve prospěch Mudžáhidů bojujících proti Sovětům.

Ostatně úspěšné nasazení MANPADS proběhlo i na východní Ukrajině. Proruští povstalci pomocí přenosných střel zničili několik ukrajinských vrtulníků, bitevních letadel i dopravní Il-76 se 49 lidmi na palubě.

Poskytnutí střel kategorie MANPADS je další snahou Saudské Arábie zvrátit vývoj v Sýrii na stranu těch povstaleckých skupin, které Saudská Arábie podporuje financemi a zbraněmi. Saudská Arábie v minulých dnech mimo jiné oznámila ochotu vyslat stíhací letadla do Turecka a vyslat do Sýrie pozemní jednotky.

Nasazení protileteckých střel výrazně omezí operační možnosti ruského a syrského vládního letectva. Povstalci pomocí střel země-vzduch ohrozí (reálně i psychologicky) nejen ruské dopravní a bitevní vrtulníky Mi-8 a Mi-24, ale také bitevní letadla Su-25. Povstalci mohou ohrožovat i jakékoliv startující a přistávající ruská a vládní letadla - především ta, které při operacích létají mimo dosah zbraní kategorie MANPADS (min 5 km vysoko).

Saudská Arábie již dlouho zásobuje spřízněné povstalce zbraněmi. V minulosti jim dodala několik stovek kompletů protitankových řízených střel TOW. Saudská Arábie prakticky již od počátku konfliktu také usiluje o dodávku zmíněných přenosných střel země-vzduch.

Ruské vrtulníky Mi-24 v Sýrii. Vrtulníky při nízkém průletu preventivně vystřelují fléry právě proti střelám kategorie MANPADS.

Dopady?

Od dodávek střel země-vzduch se snaží Saudy odradit Spojené státy. Nejen, že Saudská Arábie má diametrálně odlišné představy o "umírněné opozici" než Západ, ale existuje také samozřejmě značné riziko zneužití takto výkonných zbraní proti civilním letadlům. Navíc Spojené státy nechtějí ničením ruských letadel dále vyostřovat vztahy s Ruskem.

"Střely TOW jsou používány především proti obrněné technice Asada. Není to stejné, jako používat zbraně proti ruskému personálu," uvedl v minulém roce pro deník Business Insider Jeffrey White, vojenský analytik z The Washington Institute. "Jestliže Saudové dodají rebelům střely země-vzduch, bude to o něčem jiném."

Podle N.R. Jenzen-Jonese, ředitele konzultační společnosti Armament Research Services (ARES), citovaný IBTimes, zavedení střel země-vzduch bude mít závažné dopady. "Dodání raket země-vzduch, včetně systémů protivzdušné obrany MANPADS, syrským opozičním silám, bude mít významné geopolitické dopady," myslí si Jenzen-Jones.

"Z technického hlediska, přenosné protiletadlové systémy nebo jiné střely země-vzduch dodávané Saudskou Arábii povstaleckým skupinám, budou mít pravděpodobně jen omezenou účinnost proti některým ruským moderním bojovým letounům v Sýrii," uvedl Jenzen-Jones.

"Půjde pravděpodobně o starší raketové systémy, nicméně mohou znamenat výraznou hrozbu pro syrská vládní letadla, zejména vrtulníky," pokračoval Jenzen-Jones. "Opoziční síly mohou získat výhodu z přítomnosti střel země-vzduch, bez ohledu na počet letadel, které jsou schopny ohrozit. Přítomnost více či méně schopných střel země-vzduch může donutit syrské a ruské síly, aby přizpůsobily taktiku a omezily vzdušnou podporu, zejména podporu vrtulníků, pozemním silám."

Podle publikace National Security of Saudi Arabia měla Saudská Arábie v roce 2005 1000 amerických střel FIM-92 Stinger, 1000 starších amerických střel FIM-43 Redeye a 500 francouzských Mistral.

Saudská Arábie financovala také vývoj a výrobu nejnovějších variant pákistánských střel Anza (odvozené od čínských typů). Právě v roce 2014 prosákly do médií zprávy o zájmu Saudské Arábie poskytnout pákistánské střely Anza syrským rebelům.

Zdroj: Der SpiegelNational Security of Saudi Arabia

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

REPORTÁŽ: Izraelský generál o Středním východě a Islámském státě

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) 21. ledna uspořádalo další ze ...

Rusové nasadili v Sýrii nejmodernější stíhačky Su-35S

Ruské letectvo minulý týden do Sýrie poslalo nejmodernější víceúčelová stíhací letadla Suchoj Su-35S ...

Krize nebo posun? Saudové plánují vyslat vojáky do Sýrie

Minulý týden Saudská Arábie oznámila odohodlání vyslat své pozemní jednotky do Sýrie do boje s ...

Politické hry, nedůvěra a dvojí přístup USA k otázce Sýrie

Seymour M. Hersh je americký investigativní novinář, který píše pro The New Yorker. Držitel ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • fenri
  07:25 29.02.2016

  SeaWolf - nerozumím. Mám poslat video neexistující syrské demokratické opoziční skupiny, Jinak jo, můžu to dělat jako vy: plácnou nějaký link či jméno a doufat, že si to někdo nepřečte a nezkontroluje :-D

 • fenri
  07:24 29.02.2016

  To B&S: divte se, ale v Syrii byla (a zatím je) i dost křesťanů. A za Assada nebyly rozhodně na druhé koleji. I v SAA je několik lidí na hodně vysokých postech křesťanských.
  A pokud Vám nedochází rozdíl ve svobodách, toleranci a (na poměry regionu) značné sekulárnosti mezi Assadovým režimem a třeba ISIS či SA, tak je debata zcela marná. V ulicích Damašku. Umíte si představit v Rakká či Rijádu ženu v plavkách, setkání hlavy státu s biskupem (jinak než s nožem v ruce) či že by SA armádě veleli (i) křesťanští generálové?
  Co se týče Ruskem uznávané opozice - nebuďte naivní. Jde převážně o opozici víceméně vytvořenou Ruskem či Assadovými zpravodajci, u které je jasné, že se s Assadem dohodne a dříve či později přejde na druhou stranu. Event. jde o nevýznamné seawolfovské skupinky, které lze předhodit ISIS, Kurdům, či prostě "zmizí a budou zmizelý".

 • mirkulinek
  20:32 26.02.2016

  Luky : a jej. Tak to se omlouvám, moje chyba. Měl bych se vrátit na základku :D Proto mi to nedávalo smysl. Promiňte

 • Luky
  19:46 26.02.2016

  hmm.... já psal o sobě, proto v první osobě.

 • mirkulinek
  17:55 26.02.2016

  Luky : můžete mi prosím vysvětlit větu co jste napsal, cituji : Je zajímavé, že jsem si z toho experimentu s hlodavci vzal něco úplně jiného než pan Grohmann.

  /// Děsně by mi zajímalo co jsem si z toho experimentu opravdu vzal, já sem ten článek četl před dávnou dávnou dobou a popravdě řečeno si již detaily vůbec nepamatuji, vím jen, že byl velice k zamyšlení a proto mi hned přišel na mysl, když o něm mluvil pan Grohmann. Do diskuze sem odkaz vložil aby se na něj v případě zájmu mohli podávat ostatní. V mé další části příspěvku nebylo ani slůvko, co by mělo nějakou spojitost s tímto článkem, proto bych velice rád znal Vaše vysvětlení k té větě, viz výše. Budete zřejmě opravdu veliký vizionář :D Opravdu by mi zajímalo co jsem si z toho článku vzal .D :D :D Předem děkuji za odpověď :)

 • SeaWolf
  11:07 26.02.2016

  asdf
  Já toto vůbec nepopírám. Sekulární může být kdokoli s náboženstvím i bez náboženství. Ale věřící nemůže být ateista z logiky věci. Jinak se vším co jsi napsal v posledním postu bez výhrad souhlasím i když tam "pár" věcí chybí.

  Ač se to nám středoevropanům nezdá tak v Sýrii před rokem 2011 mělo náboženství vliv na celou společnost. Assad se snažil být mediálně sekulární, ale v reálu jeho rodina a spříznění Alávite ovládali celé vedení státu. Tak byl myšlen původní post který jsem napsal. A to neřeším, že Assad byl Básista což je radikální verze socialismu postavená na islámsko panarabské ideologii ( největším paradoxem je, že byla tato strana založena syrským křesťanem ).

  Proto jsem použil spojení "Sekulární obyvatelé" protože "Ateističtí obyvatelé" neodpovídá stavu věci. Syrský systém byl postaven na kastovním základě. Například křesťan se nemohl stát prezidentem nebo se dostat do rozhodujících funkcí ve vedení státu ( nepočítám náměstky) Proto Sýrie jako taková nemohla být z mého pohledu sekulárním státem tak jak sekularismus chápeme my.

 • crusader
  11:01 26.02.2016

  No do definic sekularity státu bych se radši nepouštěl.

  Jedna z definicí říká "Sekulární stát je stát, který není vázán na žádnou náboženskou ideologii a současně zaručuje svým občanům svobodu vyznání. V sekulárním státě je (jakákoli) církev od státu odloučena.

  Podle druhé části této definice je tedy otázkou jestli je sekulární stát ten, který platí všechny církevní hodnostáře ze státního rozpočtu, neboli nedošlo k odluce církve od státu - pokud budeme vycházet jen z té druhé části není zatím sekulární ani ČR.

  Obecně se tedy proto používá jen ta první část definice.

  seawolf
  V případě obyvatel bych asi spíš používal ten ateismus

 • asdf
  10:48 26.02.2016

  Seawolf > Podla scitania obyvatelstva z roku 2011 hlasi na Slovensku k katolickej viere reprezentovanym 3 najvetsimy cirkvami nejakych 70 % obyvatelov. Napriek tomu sa o Slovensku je secularny stat.
  Katolicka viera nie je ziadne statne oficialne nabozenstvo. Napr. Polsko. Tam je podiel obyvatelov hlasiacich sa ku katolickej viere este vecsi, ale tak isto sa jedna o secularny stat.

  Takze z pohladu na skupiny v Syrii. Islamske skupiny sa oznacuju tie, ktore maju za ciel vybudovat stat zalozeny na islame. Oznacenie nehovori o vieroviznani clenov skupiny.

 • SeaWolf
  09:50 26.02.2016

  crusader
  Sekulární může být i obyvatel nejenom stát. Mohl jsem, ale použít méně vhodný popis jako ateistický ( i když ateista nemusí být nutně sekularista opačně to nelze ) nebo světský to je pravda. Tak snad si rozumíme.

  Sekulární společnost je slovní spojení používané celkem běžně.

 • Wenet01
  09:18 26.02.2016

  To je ta věčná snaha z pozice moudrého západu rozhodovat o tom, který Abduláh s útočnou puškou střílející vládní vojáky je opozičně demokratický povstalec a který terorista a který diktátor na blízkém východě je krvavý pes a který tradiční monarcha...Na ukrajině je povstalec bojující s vládou terorista, v Sýrii je to v pořádku. Na ukrajině je legálně zvolený prezident prchající jako králík před vzbouřenci nepřítel, v Jemenu je třeba mu pomoci...V Bahrajnu Saudové rozstřílí demonstraci proti diktatuře a neštěkne po nich ani pes, V Sýrii za to samé naprosto jiná rekace...apod.
  V Československu partyzánské skupiny nebojovali mezi sebou, uznávali exilovou vládu, uznanou i všemi bojujícími spojenci jak a v čem to chcete srovnat se Sýrii? Mají povstalci nějakou jednotnou vládu? Něco co by mělo alespoň náznak nějaké shody a schopnosti o něčem rozhodovat? Zahraniční síly jsou pokud vím de facto ve válečném stavu s jednotlivými povstaleckými skupinami nikdo z nich nebojuje proti vládě. Česká republika má v Damašku velvyslanectví, které zastupuje momentálně i USA ve vztahu k legitimní Syrské vládě...podobnost nulová.
  A mimochodem Taliban, pokud by se zjevil v Sýrii je se současnou logikou docela vhodný kandidát na umírněnou opozici

 • jarpe
  09:12 26.02.2016

  Luky:To si neodporuje.

 • Luky
  09:06 26.02.2016

  Jarpe napsal: Příčonou konfliktu byl hlad a přemnožení.

  Jasně, proto je v Indii už dvacet let krvavá občanská válka....
  Je vážně tak těžké si připustit, že rozdmýchávání sektářského násilí a jeho následná medializace pokřiveným způsobem byla zaplacená a podporovaná? Tohle není o všemocnosti CIA, tohle je o tom, že se její cíle kryly a byly podporovány celým západním nadnárodním komplexem včetně mediálního (což je celkem obvyklé...).

  pro mirkulinek
  Je zajímavé, že jsem si z toho experimentu s hlodavci vzal něco úplně jiného než pan Grohmann. Tam nejde ani tak o právo silnějšího, protože se ukázalo, že i ti dobře situovaní končili s ohryzanými ocasy a mrtví. Vyplývá z toho, že receptem byla spolupracující společnost, nevyčleňujicí mladou generaci.
  Co jsem právě v Sýrii viděl a pro mě to byl největší kontrast ke společnosti naší, byl ten velký důraz na širší rodinu, úcta mladých ke starším a předávání zkušeností starších mladým s ochotou a jejich OCHOTNÉ PŘIJÍMÁNÍ. Já to nehodlám adorovat, můžeme říci, že ve vyspělých státech se ty rodové vazby uvolňují a je to známka pokroku. Jasně že rodina taky svazuje, staří sice mají zkušenosti, ale dědečkem se stane i blbec. Já taky raději navazuji nové a nezatížené vztahy, než celý život tíhnout ke strýčkům a tetám. Tyhle jejich vazby ale před válkou stály za nízkou kriminalitou, čemuž svědčil i sociální stát. Byla to prostě syrská socialistická republika s obyvatelstvem, které většinově vyznává islám ale svobodně vyznává i další náboženství. V tom spočívá sekularismus - přesně podle výroku "co je císařovo dejte císaři, co je božího bohu".

 • jarpe
  08:28 26.02.2016

  Příčonou konfliktu byl hlad a přemnožení. Spousta těchto obyvatel pokud mohlo uteklo během trvajícího konfliktu tam, kde není hlad a válka. Problém je, že se množí jak kobilky a nakonec se přemnoží i tam kde hlad není a začnou další konflikty. Například v uprchlíkům v Turecku za rok narodilo asi sto tisíc dětí. Je to časovaná bomba.

 • crusader
  07:49 26.02.2016

  seawolf
  Co to je sekulární obyvatelstvo?
  To jako jsou současně věřící a nevěřící, současně muslim, křesťan, budhista, hinduista?
  Znám jen sekulární stát, což je stát, ve kterém, ve kterém mají všichni relativně stejná práva bez ohledu na víru. A tím Sýrie bezpochyby byla jako jedna z mála v dané oblasti (z arabských možná ještě Jordánsko). Ani Izrael není čistě sekulární.

  BaS
  K té opozici co uznávají Rusové. Pokud dotyčná skupina začne spolupracovat s Assadem, přestává být tím, na kterého je potřeba útočit a naopak jim začnou ruská letadla pomáhat. Ale důležitá je ta spolupráce s vládními jednotkami, pokud nespolupracují jsou to správně teroristé co bojují proti legální vládě (jak jinak bys je chtěl nazývat)
  Podle mě mají Rusové (díky spolupráci se syrskou tajnou službou) mnohem lepší informace, než Američani (pokud jim tedy budeme věřit že podporují opozici a ne že jediným cílem je odstranit Assada)

 • SeaWolf
  07:28 26.02.2016

  asdf
  Sekulárních obyvatel v Sýrii před válkou nebylo ani 1%, tedy těch oficiálních. Každá válka v historii je postupně radikalizovala a pokusy o nějakou čestnost případně "rytířkost" šli po naprostém rozvratu společnosti zapříčiněného dlouhodobím konfliktem zcela stranou.

  V prvních měsících protestů byly ztráty převážně na straně protestujících protože zde bylo na její straně minimum zbraní a různorodá opozice se teprve formovala. Postupem času se do tohoto konfliktu zapojili zběhnutí vojáci z assadovi armády a "dobrovolníci" ( fanatici říkejme jim jak chceme ) z různých částí stvěta kterým bylo a je zcela jedno co páchají. Rozdrobenost je dána vznikem jednotlivých skupin.

  Na na podzim 1944 a na jaře 1945 v Československu také působilo přes 100 různorodých partyzánských skupin bez jednotného velení a globálního cíle. Ta situace se vždy opakuje podle stejné šablony jen se do toho přimotal islám který je propagandisticky zneužitelný pro všechny strany konfliktu.

  Do roku 2001 v Afghanistánu také nebojovala jednotná opozice ( proti Talibanu ), ale náhodně se spojující fragmenty různých skupin s různými cíli. A dnes Taliban též bojuje v jednotlivých skupinách a každá skupina má vlastní název a své lokální cíle ( samozřejmě s globální propagací )

  Nic nového co by tu už nebylo

 • BrothersAndSisters
  00:05 26.02.2016

  V Sýrii a všude v okolí jsou všichni lidé muslimové. I Alávité jsou muslimové. Ať podpoříte koho chcete, vždycky podpoříte muslimy. Pokud Rusko někoho podporuje a někoho bombarduje, tak podporuje nějaké muslimy na úkor jiných, to samé USA. To že v rámci vylepšení své image ruská strana vyvolává dojem, že Assad a jeho lidé jsou moderní, sekulární a div né křesťanští je jen součást propagandy, která má navodit dojem, že Rusko v Sýrii bojuje na straně civilizace proti tmářskému Islámu. Ne, bojuje s jedněmi muslimy proti druhým. Totéž dělají Spojené státy a dokonce o rok déle než Rusko, navíc u nich víme že bombardují opravdu pouze hadí doupě těch nejtmářštějších islamistů. Například fenri opakovaně schvaluje údajné ruské házení opozice do jednoho pytle. Ale to se mýlí, protože samo Rusko v tomhle diferencuje. Minimálně v období října až listopadu minulého roku jsme mohli na stránkách oficiální hlásné trouby Kremlu číst titulky a podtitulky jako např.:

  Syrský opozičník: Rusko zařadilo na seznam opozice 38 jmen (12.11.2015 Sputnik)

  MZV RF: Představitelé Svobodné syrské armády byli v Moskvě (19.11.2015 Sputnik)

  Generální štáb RF: Syrská opozice předala ruské straně souřadnice objektů teroristů (3.11.2015 Sputnik)

  Putin: Assad souhlasil s možnou podporou Ruskem syrské opozice (22.10.2015 Sputnik)

  Lavrov: Rusko je ochotno poskytnout vojenskou podporu syrské opozici (22.10.2015 Sputnik)

  Díky údajům získaným od opozice SAR vybombardovalo letectvo RF místo schůzky vůdců IS (30.12.2015 Sputnik)

  Rusko tedy o opozici ví, jedná s ní, využívá ji pro získání souřadnic pro své útoky a uvažuje o dodávkách zbraní. Tak proč pořád takový údiv, že USA v Sýrii vidí i jiné partnery pro jednání než Assada, Rusko samo je vidí a využívá také.

 • jj284b
  23:09 25.02.2016

  vyzera to ze Syrski Kurdi dostali tiez zasielku FGM-148 Javelin

  http://www.military.com/daily-...

 • asdf
  21:48 25.02.2016

  takze tu mame nejake zhrnutie sil v severnej syrii.
  Rozoberaju tu situaciu v Alepu.

  http://zpravy.idnes.cz/primeri...

  A tu je originalna sprava, kde rozobera jendotlive skupiny a porovnava ich podla sili
  http://www.understandingwar.or...

  K SeaWolf-ovej smole, ta opozicia ktora by sa dala nazvat sekularnov, je v oblasti okolo Alepa najslabsia. Cuduj sa sveta, nejsilnejsi su tam skupiny ktore su radene k islamistickym skupinam.

 • Pavel1
  21:43 25.02.2016

  "Problém je, že nežijeme v ideálnom svete, ale v reálnom, kde má každý svoje záujmy. "
  A já snad tvrdím, že žijeme v ideálním světě? Pokud ano, tak prosím abyste citoval kde konkrétně v komentářit toto uvádím. Jediné co tvrdím, že je absolutní nesmysl, svádět současnou sitauci na blízkém východě na bývalé koloniální velmoci Anglii a Francie, které ostatně byly v regionu přítomné tak 30-40 let. Turci tam třeba pro změnu vládli mnoho staletí. Rozdělit po 1SV válce bývalou otomanskou říši tak, aby platilo co etnikum to stát absolutně nebylo možné, stejně jako to nebylo možné v případě rozdělení britské kolonie Indie. Jediné co bylo možné činit, aby byl zachován mír na blízkém východě bylo to, že tyto suverénní země mezi sebou začnou jednat. Místo toho vytáhli na Izrael a od té doby až do teď si mezi sebou podřezávají krky, stejně jako si je do teď podřezávají hinduisté a muslimové na indicko pákistanském pomezí. Takže stručně a jasně, za stav Iráku, Libye, Libanonu, Egypta, Sýrie, Jemenu mohou jen a pouze jejich vlastní vlády. V případě Iráku má hlavní vinu saddám, v případě Libye kaddáfí, v případě Sýrie a Libanonu asadovic famílie. Jemen rozjebali rusáci ještě za dob sssr. Ostaně dost negativně se podepsali i na ostatních zemích regionu.

 • SeaWolf
  21:11 25.02.2016

  fenri
  Skus napsat alespoň jednu věc kterou máš podloženou jedním, když už ne reálným tak alespoň fejkovým videem nebo fotografii, pak má smysl pokračovat dál v debatě.

  Předem díky ze jednu reakci, ideálně bez výlevů tvých emocí bez kontroly. Jinak nemá smysl marnit čas, to jistě chápeš :-)

 • fenri
  20:57 25.02.2016

  Sea Wolf - víte, připadáte mi jako komik křížený se zaseknutým gramofonem. Pokud se Vás někdo zeptá na demokratickou syrskou opozici, která by měla potenciál porazit ostatní kluky na hřišti (či se s nimi domluvit) vytáhnete seznam obskurních, často efemerních, či zcela zaniklých spolků. Stačí se podívat na jeden z nich podrobněji a ejhle, je to v podstatě tři roky zaniklý spolek sadistických hrdlořezů. No nic, když vám to někdo odkope, není problém vytáhnout dalších 7000 obskurních spolků. Třeba mezi nimi bude jeden, o kterým se nic ošklivého nepíše (třeba proto, že byl ho založil 11.7.2015 v 16:32 Mustafa s Alím, ale už 16:56 se rozpadl, protože Mustafa přešel k ISIS a Alí k an-Nusře). Takže ne, nemám čas na to projíždět všechny dvou -až pěti mužné spolky ze Syrie. Vzal jsem nahodile jeden, který jste postoval jako ten správný a bylo z toho vaše fiasko. Kolik dalších jich mám studovat?
  I tak mi přijde zajímavé, že ty vaše davy demokratických bojovníků nedokázaly ovládnout žádné větší území. Členové FSA nyní masově dezertují zejm. zpět k SAA (zjevně byla FSA tvořena morálně nejpevnějším jádrem syrských vojáků s cri du guerre "Kam vítr, tam plášť").
  Takže znovu - prosím o mapu s vyznačenou silnou, demokratickou či sekulární opozicí, která má na to, otočit situaci a nastolit vládu lepší Assadovi. Nějaké spolky tří vesnických velbloudářů, co zvládli znásilnit nějakou holčinu a podřezat posledního místního křesťana a s pokřikem AllahuAkbar to dát na YT to fakt nejsou.

 • mirkulinek
  20:02 25.02.2016

  Jan Grohmann : Asi myslíte toto, že? https://dennikn.sk/blog/mysi-r... . Je to rozhodně zajímavé a stojí to za přečtení a zamyšlení.

  Již sem to psal asi pod jinou diskuzi. Všichni v Syrském konfliktu vidíte střet sunnitů s šiíty. Ale to vůbec neodpovídá situaci. Ta je samozřejmě velice složitá a nelze ji vyjádřit v pár větách. Ale primárně je válka v Sýrii střetem mezi sekularismem a náboženským fundamentalismem a jako takovou je potřeba ji brát. Proto je na straně Assada spousta sunnitů. Né každý sunnita totiž musí být salafistický fanatik...

 • dusan
  20:01 25.02.2016

  Pavel1

  Súhlasím s tým, že rozumní ľudia by sa rýchlo dohodli na hraniciach a na vzťahoch medzi ľuďmi, náboženstvími a pod. Problém je, že nežijeme v ideálnom svete, ale v reálnom, kde má každý svoje záujmy.
  Stačí jedne príklad, ktorý všetci poznáme. Rozpad Československa nebol vôbec taký "pokojný" ako sa dnes prezentuje. Bolo v tom veľa nenávisti a extrémneho nacionalizmu. Len sa vztahy rýchlo "urovnali" a všetci to porovnávali s Juhosláviou kde to bol druhý extrém. A to sme si blízky jazykovo i nábožensky a nik do nás "nerýpal".

 • SeaWolf
  19:54 25.02.2016

  fenri
  Určitě máš v zásobě velké množství materiálu ohledně například Harakat ad Dubbat al Ahrar jak někomu něco řežou. Alespoň stříhání nehtů nebo zabíjení ukradené ovce prosím ( někomu něco ... ) :-D

  Asadova armáda ani spřízněný Hizbalah si neberou servítky, proto čekat milé a přívětivé jednání ze strany opozice, pokud se dostanou do zajetí, je samozřejmě zcela logické.

  Většina stran se samozřejmě mydlí hlava nehlava to dá rozum, proto nazývat jednu bojující stranu "řezači hlav" a druhou "ti posílají zajatce na rekreaci" je velmi hloupé fenri. Tedy pokud jsi chtěl naznačit o Asadovcích a Hizbaláhu, že se chovají jinak než jak píšu tak se samozřejmě omlouvám.

 • Pavel1
  19:20 25.02.2016

  "Skrátka to boli umelé výtvory" Státy blízkého východu po druhé světové válce existovaly mnoho desetiletí zcela samostatně. Nic jim nebránilo, aby svoje hranice (mírovou cestou) překreslily. Ostatně k tomu i došlo, viz krátkodobé sjednocení Egypta a Sýrie za Násirovy vlády. Tyto země mohly věnovat část svého území Kurdům, aby si mohli vytvořit vlastní stát. Mohly udělit občanství palestinským Arabům, kteří na jejich výzvu opustili svá obydlí, a postarat se o ně. Tito místo toho od té doby vegetují v uprchlických táborech. Pro srovnání Izrael ty statisíce a miliony židů, kteří byli po vzniku Izraele vyhnáni z Iráku, Egypta či fotříkem asadem ze Sýrie bez řečí přijal. Je dobré taky vědět, že výměra pozemků, které arabské země vyhnaným židům bez náhrady uloupily převyšuje celkovou výměru státu Izrael. Co udělali arabští vládci těchto zemí? Neudělali naprosto nic. Místo stabilizace regionu si hráli na vojáčky, neustále se ztrapňovali diletantskými až idiotskými útoky na Izrael, masakrovali nebo vyháněli opozici, náboženské nebo národnostní menšiny, případně si řezali krky mezi sebou. Hospodářství svých zemí při tom většinou přivedli zcela zu grunt, přes to, že se mnohdy jedná o země s velkým nerostným bohatstvím. (Zvlášť to platí pro Libyi, Irák a Sýrii.) To je pravá příčina situace na blízkém východě a nikoli to, co se dělo ve 20. letech.

 • peter123x
  17:01 25.02.2016

  J.G. Ohladne populacnej hustoty a celkovo podnebia mohlo na tom nieco byt. Pred zaciatkom oficialnych protistatnych protestov v Syrii mali vraj protestovat tamojsi farmari, pretoze prave v tom obdoby vypuklo sucho a oni vysli na mizinu, a az potom sa to vplyvom dalsich okolnosti rozhorelo do takych rozmerov ako sme videli. Ak sa budu vykyvy pocasia prehlbovat, tak sa mozme tesit na nove stahovanie narodov. A prave toto moze byt este silnejsim katalyzatorom obcianskych nepokojov ako nabozenske zamienky. Horsie je, ze tymito vykyvmi pocasia sme zasiahnuty uz aj my, minuly rok som videl niekolko vyschnutych priehrad a jazier, a bolo to desive...

 • Wenet01
  17:00 25.02.2016

  To sice reálně existuje, ale je to jako nevidět účast katolické Francie v třeicetileté válce na straně "protestantů"...Sýrii nelze trivializovat na náboženskou válku sunnitů proti šíítům, když v Assadově armádě bojují sunnité, na území které ovládá žijí sunnité a v jeho vládě zasedají sunnité - krom toho za ním stojí Křesťané, Drůzové a nově i Kurdové (kteří před tím nebyli vysloveně proti němu).
  Přiznám se že Vašemu druhému odstavci moc nerozumím protože Hizballáh je šiítská a nikoliv sunnitská odnož. A výklad nijak zvlášť odlišný není, rozdíl je v názoru na postoupnosti Mohammedových dědiců a v reálném náboženském projevu se u šíitů objevují svaté obrázky apod., ale rozdíly by jeden pohledal.

 • Jan Grohmann
  16:45 25.02.2016

  Wenet01 - válku šíitů a sunnitů tady nikdo nepředhazuje, ta reálně existuje.

  Proti sobě bojují ale i sunnité. Např. irácké povstání sunnitských kmenů v Iráku v roce 2006 potlačily jiné sunnitské kmeny, které Američané prostě a doslova uplatili.

  Samozřejmě i sunnité mají své odnože, které bojují proti sebou. Např. sunnitské Muslimské bratrstvo podporuje Hamás, ale proti je zase Hizballáh. Muslimské bratrstvo např. mezi teroristické organizace řadí Saudská Arábie, která jak se zdá, má podivné představy o tom, kdo je nebo není terorista.

  Výklad koránu je u obou větví úplně odlišný - jediné, co ty dvě skupiny spojuje, a de facto všechny muslimy na světě, je právě Korán - a ten si každý vysvětluje po svém.

  Problém celého Středního východu je mnohem hlubší. Proč nedošlo k válkám dřív? Jednak došlo a navíc počet lidí na Středním východě roste. V roce 19740 žilo v Sýrii 6 milionů lidí, před válkou 22 milionů.

  Jedou jsem četl o zajímavém experimentu s myšmi v omezeném prostoru s omezenými zdroji. Populace myší se množila až do okamžiku, kdy začal boj o zdroje. Výsledkem byl doslova myší masakr. Nejdříve se silnější skupiny vrhly na ty slabší...

 • dusan
  16:17 25.02.2016

  Jan Grohmann

  Vznik Sýrie či Iraku na Parížskej konferencii po I.SV bol o záujmoch veľmocí - hlavne Francúzka a VB. Skrátka to boli umelé výtvory, ktoré úplne ignorovali miestnych. Ako by asi dopadla Európa,keby hranice v tom čase kreslil nejaký Arab čo o Európe v živote nepočul? : )

 • juhelak
  13:55 25.02.2016

  Sunite a Šiité spolu budou válcit porad dokud jeden druheho nevyhubí. S podporou zapadu nebo bez. Tak proc by se to nemelo semlít ted. Irán ted pujde ekonomicky nahoru, arabský poloostrov postupně dolů. Jestli Trump vyhraje volby a případne se stáhne a prestane se USA angažovat na stredním vychode, tak to tam bouchne, jediné co by měla Evropa udělat je zavřít hranice.
  Jen doufám že Šiíté zvítezí..

 • peter123x
  13:35 25.02.2016

  No, ked uz sa vycita nespravodlivost vladnutia nabozenskej mensiny nad vacsinou, ako sa to rado robi v Syrii. Tak je este jeden podobny stat, kde sa to vsak vyvyja uplne opacne. A je to Bahrajn, kde vladne sunitska mensina nad sitskou vacsinou. Na zaciatku to zacalo podobne ako v Syrii, protesty, nasilnosti a pod. Ale potom sa tam pozvala saudskoarabska armada, za par tyzdnov zrovnala a rozsprasila rebelov, pretoze im nemal kto poskytnut vojensku podporu a zazemie, akej sa tesia povstalci v Syrii. Ale to je samozrejme dobre. Nikto sa nepozastavuje a nerozhorcuje nad tym, ze ako si vobec dovoluje vladnut sunitska mensina nad sitskou vacsinou. Nikto nekritizuje tamojsiu nedemokraticku vladu, nikto nektitizuje saudskoarabsku armadu, ze tam zasiahla. Ale zato Syria a Asad bol uz od zaciatku pod takym svetovym drobnohladom, ze zvony zacali byt na poplach uz vtedy, ked tam policajt nahodou nejakeho demonstranta pretiahol po chrbte pendrekom.

 • fenri
  13:34 25.02.2016

  SeaWolf - je nějaká z Vámi zmiňovaných islamistických skupin silou, která má reálně na to, zavést v Syrii lepší život, než byl před válkou??
  Dehonestovat ubohé řezače hlav je snad i zbytečné. Vám asi konvenují, mě ne. Kažodpádně třeba Al-Tawhid brigade projekční silou Kataru na syrském bojišti a už roku 2013 nehraje skoro žádnou roli v konfliktu poté, co byl zabit jejich vůdce. Následně se rozhádali (jak státotvorné) a dílem přešli k jiným islamistickým skupinám a dílem se občas někde jejich jménem někdo odpálí či někoho zastřelí. USA je postupně odmítly podporovat, protože brát je jako umírněnou opozici přišlo trapné i jim.
  Mám rozebrat i další vaše řezače hlav? Proč by mi jich mělo být líto? Vám to imponuje?

 • asdf
  13:33 25.02.2016

  Trosku pohlad na to, ako by to mohlo vyzerat v syrii po primery.

  http://www.literarky.cz/blogy/...

  A aj z uvedenim zdrojov svojich tvrdeni.

 • fenri
  13:28 25.02.2016

  jj284b - počkejte krapet, před chvílí jste podsouval, že Syřané utíkají kvůli ruskému bombardování a nyní už jen má vylepšovat situaci běženců?? Nejste trochu hodně demagog? Chcete tvrdit, že do 30.9. 2015 byla syrská města krásná a netknutá? Myslíte to vážně?? Syrská města vypadají jak vypadají kvůli ruskému bombardování? Do tam po sobě do té doby střílely airsoftkami a syrské letectvo házelo jen čokoládu?
  Jak byste vy vyřešil město prolezlé islamisty?
  Jak byste vysvětlil, proč i většina sunnitského obyvatelstva utíká pod ochranu šítsko-alavitsko-křesťanských sil?
  A konečně - dočkáme se od vás už nějakých těch hodných a demokratických, které není dobré bombardovat? Ptám se po čtvrté, ale zeptám se klidně i po desáté.

 • SeaWolf
  13:19 25.02.2016

  Zajímavou skupinou jsou Harakat ad Dubbat al Ahrar ve které jsou zastoupení jak Šíté tak Sunité tak Alavité! A tahle je jednou z hlavních odpůrců Assada proto jsou na seznamu "teroristů" jak je Rusové překřtili na nejvyšších příčkách.

  Tato skupina se skládá především z bývalých důstojníků a vojáků Syrské armády kteří se postavili na stranu opozice již v samém počátku konfliktu.

 • SeaWolf
  13:12 25.02.2016

  fenri
  do toho jednotného pytle s IS Rusové řadí: Syrská revoluční fronta, Helpers Brigades, Falcons al-Ghab, Džabhat Haqq al-Muqatala, nebo Al-Tawhid Brigade ... ještě nějaké další mám psát?

  no a teď čekám dehonestaci jednotlivých skupin :-D jak bývá pravidlem

 • Echo
  13:05 25.02.2016

  jj284b > ty si myslis, ze Rusi od septembra zmenili syrske mesta v ruiny? Ty si kde bol poslednych 4-5 rokov?

 • Wenet01
  13:04 25.02.2016

  Hlavně už vysvětlete jak je možné, že se ve válce sunnitů proti šiítům jak tu stále předhazujete ukrývá pod ochranou 13% alavitů 80% obyvatelstva...kulhá to na obě nohy a nejen proto, že v Assadově vládě, je to samý sunnita
  A jinak jasně, kdyby tam nebyli Rusové, tak by koalice postupně zničila IS, demokraté vyhnali Assada a byl by z toho ráj...
  Věc je přitom tak jednoduchá, buď Assad nebo teroristé...pokud máte pocit, že by to mohl vyhrát někdo jiný, tak sem s ním. FSA promíchaná s Al-kajdou nebo která z těch desítek skupin spolupracující s džihádisty nebo měnící vlajky by to byla?

 • jj284b
  12:41 25.02.2016

  fenri: mate pocit ze Ruske bombardovanie tu situaciu utecencov vylepsuje? videli ste zabery (ruskych) televizii z dronov ako vyzeraju Syrske mesta? ako Groznyj alebo Stalingrad... ziadne precizne utoky, len to tam sypu hlava nehlava. (a teraz nemam na mysli len letectvo). takze sorry, ale nepaci sa mi ak Rusi kopu do osieho hniezda.. lebo si to s najvacsou pravdepodobnostou odskacu nevinni okoloiduci.

 • fenri
  11:50 25.02.2016

  jj284b - Napsal jste: "Rusi celu opoziciu hodili do jedneho vreca, oznacili ich za teroristov a zacali ich bombardovat..." z této věty plyne, že se Vám nezdá házení té opozice do "jednoho vreca" a máte pocit, že to není dobré. Tak jsem se chtěl zeptat, kdo z toho vreca měl být vyloučen.
  Navíc vstupem do jakéhokoliv konfliktu proti sobě popudíte zastánce druhé strany, to je snad běžné a není třeba na toto téma psát X příspěvků...
  Jinak mi přijde až trapné, jak naznačujete, že ze Syrie utíkají lidé kvůli ruským náletům. Myslíte, že lidé ztratili paměť do 30.9.2015? Předtím neutíkali? 30.9. Bylo na útěku již několik milionů Syřanů a docela rád bych viděl tu statisticko-demograficko-sociologickou studii, která by potvrdila a doložila nějaký nárůst Syrských uprchlíků a doložila jejich souvislost s ruskými nálety. Imigrační vlna do evropy je dána spíše evropskou sebezničující debilitou, než ruským bombardováním. Ostatně - vždyť je na útěku možná více "Syřanů", než jich v Syrii kdy žilo...

 • jj284b
  11:43 25.02.2016

  fenri: zopakujem ti to este raz... To ze sa Rusi zamotali do vojny Sunitov proti Siitom, znamena ze ostatne Sunitske staty sa do toho budu zapajat a pomahat svojim. ja nie som Sunita, ani Sit. mne je absolutne jedno ktora z tychto band vyhra, najlepsie by bolo ak by prehrali obe.No zasa sa nehrajme na naivky, ze bombardovanie miest nebude mat nejake nasledky.Vojna v Syrii vyhnala z domovov polovicu Syrskej populacie. Rusom je to ukradnute, k nim ti ludia neutekaju.. pre nich plati ze cim viac z nich ujde, tym lepsie, lebo to vytvara tlak na EU.

  Takze. Tu absolutne nejde o to aby som si ja vybral nejaku skupinu, toto nie je futbalovy zapas. Na oboch stranach bojuju teroristi, Hisballah proti Alkaide a pod. Odcudzujem oba strany rovnako.

 • kazd
  11:17 25.02.2016

  No musím říct, že některé trosky budov mě taky překvapily - celkem dost armování a ne úplně ošizený beton (když to srovnám s některou výstavbou v Praze:-))

  Navíc to nebyly přízemní domy a růst do výšky je příznakem jistého ekonomického pohybu (s výjímkou Dubaje a podobných na obdiv stavěných).

 • juhelak
  11:11 25.02.2016

  mozna byl takovy konflikt potreba..ruzné státy se tam zbaví vyrazenych zbrani a munice, tisice radikalu z celeho sveta tam cestují, aby se pobili mezi sebou. an nusra a IS tim mozna delaji sluzbu svetu..nez plnit vezeni na zapadě tak jedou tam a rusove je zahazi bombami.
  celosvetove to mozná upustí paru a vycerpa dost státu na to aby dali na par let pokoj.
  jediný koho to nic nestojí je Čina, si si v klidu stavi uměle ostrovy a zdobí je raketami země-vzduch :)

 • Luky
  11:05 25.02.2016

  pro Jan Grohmann: Nejde o to, že Damašek by byl nějakou výkladní skříní a zbytek státu trhani. Prostopoval jsem to před válkou celé - od Halabu k Raká s odbočením do centrální pouště, pak zpět a na Deir ez-Zur, Tadmur, Damašek, Homs, Hama, hory a pobřeží s tím, že mě hodně zajímal právě venkov a obyčejná městečka a vesnice, včetně těch křesťanských. Na těch vesnicích sammozřejmě nestály Volva a Mercedesy ale nikde jsem nepotkal podvyživené děti, ba naopak se mě lidé snažili hostit a zdržovat.

  Všechna ta větší města měla úroveň s tím, že ta pobřežní si udržovala i určitý turistický, středomořský standard (což mě zrovna nezajímalo:) a když říkáte, že jakýkoli výkyv v úrodě by ten stát přivedl do občanské války, tak si myslím, že to není pravda. Máme tu globální trh s potravinami, když se někde neurodí, jinde se urodí a tahle země určitě měla kde brát. Je prostě blbost myslet si, že je pro stát výhodnější proměnit se ve spáleniště pokaždé, když se nedaří nějaké plodině. Je to vlastně směšné, navíc v kontextu zpráv o umělém podněcování sektářského násilí (navíc nemístními, místní na to byli moc kultivovaní)...

  Když se ve světě stranám, které podporují Amíci (ať už oficiálně nebo neofic.) daří, tak se nikdy k jednacímu stolu nespěchá. Jakmile se jim dařit přestane, začne se civilizovaně a humánně hovořit o potřebě jednat.

 • Muhaha
  10:36 25.02.2016

  Podle mě:

  1) Ze strany SA nejde o nátlak na Rusko (alespoň ne v první řadě), ale na USA.

  2) Nebýt "ohledů" na Izrael, tak by už CIA do Sýrie dodávku MANPADS dávno zajistila (dlouho před vstupem Ruska do konfliktu).

  3) Pokud dojednané příměří selže, budou Turci překračovat hranici stále častěji a stále hlouběji (uplatní "salámovou" metodu - tu se zakopou 100 m za hranicí, támhle 250 m ...).

  4) Začne se víc střílet na Ukrajině, a pokud se i Baku dostane na hranu bankrotu, pak také v Karabachu.

 • fenri
  10:02 25.02.2016

  jj284b - já nechci abyste obhajoval nějakou stranu. Já se Vás ptám, JAKOU KONKRÉTNÍ opozici měli Rusové ušetřit náletů a proč. Nic za tím nehledejte. Psal jste, že bombardují všechny a že by měli bombardovat jen některé. Ptám se na ten klíč a jeho zdůvodnění.
  Jinak ten konflikt IMHO jinak než silou vyřešit nejde. Jednáním jde uspat na chvíli, silou jde uspat na poměrně dlouho.

  Pokud máte z principu agresivní ideologii (wahhábismus), která v podstatě nepřipouští jiný stav, než likvidace ostatních, tak klimaxová stadia jsou jen dvě: vyhladíte wahhábisty, nebo vyhladíte všechny ostatní.

  Povídání o tom, že se něco nevyřeší silou - hmm, to je jen takový krásný novinářský canc o ničem. Můžeme si na to svolat 3869 summitů, ale nevyřeší se nic. Relativní stabilitu by mohlo přinést jen překreslení hranic Blízkého Východu. To ovšem nemohou udělat od stolu soudruzi z Brusele (to už tu bylo). Musí si to překreslit místní. A protože arabský (a perský) svět na jednání nevěří a vítězí vždy ten, kdo má větší klacek, jsou řeči mírovém urovnání a duhou nad tím jen evropským teoretizováním.

 • jj284b
  09:41 25.02.2016

  fenri: ja tu nebohajujem ani jednu stranu, len konstatujem ze ak lejes olej do ohna, tak sa mozes popalit... likvidacia vacsinovych Sunitov mensinovymi Siitmi v Syrii sa skratka nikdy nebude pacit ostatnym Sunitskym statom.. skor som prekvapeny ze tam este nevleteli naplno.. jediny dovod preco sa tak nestalo je ten ze im v tom brani USA. No ak sa bude Rusko s Assad dalej pokusat to riesit silovo, nakoniec im nic ine neostane. obcianska vojna v Syrii SA VOJENSKY ROZHODNUT NEDA. Treba pristupit k diplomacii, no to zasa znamena ze jedna aj druha strana musi prestat s utokmi.

 • Jan Grohmann
  09:20 25.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  V Sýrii bylo jen otázkou času, kdy se něco semele. Blízký východ Američany nepotřebuje, ti se budou střílet mezi sebou bez/z Američanů nebo Rusů.
  Stačí se podívat, při okupaci Iráku, proti komu iráčtí povstali bojovali - především mezi sebou. Útoky na Američany (samozřejmě natočené) sloužily jen jako příhodné PR k verbování nových členů. Pochybuji, že tam tehdy někdo bojoval za osvobození Iráku.

  Někdo tu psal, že tzv. povstalci byli bez podpory Amíků poraženi. Možná... ale jedním jsem si jist, zbraněmi se tenhle konflikt vyřešit nedá a nikdy nešel. Bylo by jen otázkou času, kdy by se něco semlelo.

  Samozřejmě, mohl být mít, pokud bude Sýrie prosperovat a všechny skupiny budou mít přístup k moci a penězům. Ale jakmile začnou problémy - sucho, nedostatek jídla, pokles ekonomiky, katastrofy, či cokoliv jiného, začne vše od nova.

  Kdyby Sýrie byla tak skvělý, super silný, vyrovnaný, prosperující stát, tak by se nic z toho nestalo. Ano, mohli jsme se dívat na krásné předválečné obrázky "prosperujícího" Damašku, ale podhoubí Sýrie se zdá, že bylo hodně hodně prohnilé.

 • ruleta
  08:59 25.02.2016

  Opozice je flexibilni, realita od kresla v CR je neco jineho nez mit za souseda Al Nusra a byt nucen s ni kooperovat. Vetsina opozice je islamisticka, ale to neznamena, ze se da dat rovnitko mezi nimi a islamskym statem popripade Al-Kaidou. Jednotlive skupiny se daji dohledat treba na understandingwar.

 • Wenet01
  08:51 25.02.2016

  Neví...jako to neví nikdo, kdo plameně hovoří o umírněné opozici, nebo ještě vtipněji o opozici demokratické, ke konkrétní skupině se nikdo politicky nepřihlásí, protože tuší co se z ní může brzy vyklubat. Zástupci exilové opozice nejsou schopni doložit koho vlastně zastupují a nejvtipnější je jejich reakce na vyjímku v bombardování týkající se Al-kajdy - ta je prý hojně zastoupená všude tam kde je ona opozice a přinese to ztráty.
  Zkrátka, podpora politická neurčitě, podpora faktická možná konkrétně, s tím, že jak padne ruský spojenec tak si nějak poradíme. Přičemž ve stejném teritoriu operuje Al-Nusra a desítky dalších skupin s romantickými názvy plých mečů a islámu a do nich je jistě nějak vpletena ta demokratická opozice, o které se tedy před příchodem rusů tvrdilo, že již neexistuje. Jeden Abduláh na barikádě je tak terorista, zatímco ten co mu nosí náboje už bude ten opoziční demokrat. Ačkoliv možná to mají Rusové tak snadné proto, že na společných územích demokratů a teroristů zuří tvrdá válka mezi nimi a možná, že i ta divize co zběhla amíkům k teroristům je vlastně měla infiltrovat demokratickým světonázorem.
  Další komediální zkratkou je plantání o muslimské třicetileté válce, Assad se 13% šitů ovládá 80% obyvatelstva, tedy jistě jen šitského a každý sunnita proti němu bojuje - jak je ostatně vidět i na složení jeho vlády.
  Prostě můžeme si vybrat, buď Assad a to co byla Sýrie před tím, tedy polodiktatura (ve srovnání třeba s nikým neřešenou Saudskou Arábií a dalšími demokraty v okolí) v civilizované zemi hledící si ekonomiky a památek ve které žijí Alavité,Drůzové, Křesťané, Kurdové bez strachu z genocidy dle náboženství a etnika, ale v ruské sféře vlivu...nebo si přiznat, že je nám milejší Libyjský scénář líhně teroristů, genocidy každého kdo není radikální sunnita (což je ten důvod proč Assada podporuje velmi mnoho sunnitů), vraždění a chaos, ale bez Rusů. Bohužel se ukazuje, že B je správně, jen se to politici bojí říci na plnou hubu a lavírují a lavírují

 • fenri
  07:25 25.02.2016

  jj284b a můžete popsat, jaké KONKRÉTNÍ skupiny v Syrii si zaslouží podporu, či nebýt bombardovány? Jaké KONKRÉTNÍ území ovládají a zda jsou silou (ve vojenském i politickém smyslu) schopnou v Syrii zvítězit a přinést tam lepší život, než jaký tam byl před válkou? Děkuji.
  Svého času chtěli Rusové po Američanech mapu míst, která nemají bombardovat, protože tam je nějaká demokratická opozice (teď neřeším, zda by to respektovali). Hádejte co dostali... Prostě se nepodařilo sehnat dost komparsu aby hrál roli nějaké umírněné opozice.

 • ruleta
  22:27 24.02.2016

  Podpora Saudske Arabie je pragmatismus. Osa Turecko - SA je protivahou Iranu. Na siitske extremisty, extremisty sunnitske. Americka snaha o rozdeluj a panuj na Blizkem Vychode - nerikam, ze je to spravne, ale logiku to ma. Nerikam taky, ze to amikum vychazi - protoze jak psal Nesher prehoupli jsme se do multipolarniho sveta kde i na Turecko ma USA relativne maly vliv a kde je stale zadouci - i pres ruskou snahu - si tuto zemi udrzet v nasem okruhu.

  Z dlouhodobeho hlediska Asad uz neuspel, sunnitska vetsina se s Assadem proste nesetka, naraznikove pasmo, soucasna enklava - tot udrzitelne maximum.

 • jj284b
  22:22 24.02.2016

  Wenet01: Rusi celu opoziciu hodili do jedneho vreca, oznacili ich za teroristov a zacali ich bombardovat...pritom im pomahaju dalsi teroristi z Hisballahu..takze nemaju akekolvek moralne pravo niekoho obvinovat. Skratka sa zamotali do obcianskej vojny medzi Siitmi a Sunitmi, takze by nemali byt prekvapeny, ak tam ostatne Sunitske staty zacnu dodavat modernejsie zbrane aby podporili svojich.

 • Argonaut.CZ
  22:06 24.02.2016

  Pokud jim je dodají, tak cílem budou hlavně civilní letadla. Bojová si s tím poradí, možná se ztrátami, ale "umírněná" opozice potom pozná středověk, co na ně Rusové nasypou. A navíc nebude možné zabránit, aby se tyto přenosné systémy nedostaly až do Evropy. Precedent Paříže přetočený do případného sestřelení letadla u letiště, kde je to nejsnazší, vyvolá kolaps letecké dopravy v celé Evropě a obrovskou ztrátu důvěry.

  Myslím, že je na čase se zamyslet, s kým se jako stát / EU/ NATO kamarádíme. Peníze nejsou všechno.

 • Wenet01
  21:16 24.02.2016

  JJ284b: Přesně, ničením teroristů vyvoláte ošklivou rekaci států podporujících terorismus, přitom se do toho stačilo nemíchat a nechat je v klidu řezat hlavy a pojídat srdce a byl by klid...stačilo se neplést a nemuseli by dodávat islamistům rakety a až spadne první letadlo plné civilistů (jedno jakých, kluci kupodivu mezi frantíkem, amíkem a rusákem nevidí moc rozdílů, nevěčí pes jako nevěřící pes) bude to jen Ruská chyba. A Assad, ten jen nepochopil ,že měl odstoupit a udělat ze Sýrie druhou poklidnou Libyi

 • cejkis
  20:49 24.02.2016

  A taková morální špína jako je Saudská Arábie předsedá Radě pro lidská práva a zneužívá OSN pro mediální osočování Ruska.

  Bez Saudů, Američanů a Kataru by byli "umírnění" islamisté 10x bradou vzhůru. Je to ilustrativní ukázka najímání teroristických skupiny pro boj za národní zájmy. A naše země ještě neuvalila embargo na Saudskou Arábii.

 • Kozlus
  20:22 24.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  Teda jj284b, ty se prekonavas.

 • jj284b
  20:16 24.02.2016

  budem zly, no toto je presne dosledok toho ze sa Rusi zamotali do obcianskej vojny... je jasne ze Saudi a ostatne Sunitske staty nenechaju Assada - Siita, len tak likvidovat Sunitov... a to ze mu to tam zacali Rusi bombardovat hlava nehlava muselo mat nejaky dosledok...

 • Beld
  20:03 24.02.2016

  Zrovna v pondeli nam dosel katalog od nejmenovane cestovky na oblasti turecko/egypt leto 2016 .. :D No oproti minulemu roku tak 20-30% slevy , ale neco mi rika ze to
  stacit nebude ....

 • Wenet01
  19:41 24.02.2016

  Za tohle by SA zasloužila dodávku raket na oplátku...ta hovada (jinak se to napsat nedá) ohrožují všechny lidi bez ohledu na tu pitomou přetahovanou mezi západem a Ruskem. Stát podporující teroristy, ale hlavně, že jim budeme navádět letadla v Jemenu...

 • premyslcz
  18:28 24.02.2016

  Islamisti ze Syrie prodávají Manpads za 67 000 dolarů. Až spadne dopravní letadlo např. z dovolené z Egypta tak víme komu poděkovat.
  http://www.mirror.co.uk/news/w...

 • jarpe
  17:48 24.02.2016

  To by mohlo být nebezpečné pro ostatní národy, až se to dostane k IS.

 • Kozlus
  17:10 24.02.2016

  kubo4747:
  Pletes si dve veci.
  Prvni byl sestrel letadla plnyho nejakych vojaku a oficiru o dost driv (tady se ani nezkouselo spekulovat necem silnejsim nez Strela-10) a druhej sestrel byl pod 4500 metru, kdyz to letadlo shazovalo naklad na padaku. Dokazano dle fotek a oblacnosti.

 • dusan
  16:22 24.02.2016

  Už sú na ceste ....

  Baviť sa či získajú povstalci sponzorovaní bohatými sunitskými štátmi protilietadlové strely je myslím zbytočné.Na to aby človek získal zbrane sú potrebné hlavne peniaze a tie tieto štáty majú.Pokým to nie je F-22, tak ostatné sú "detaily" .....nejaký prosredník sa nájde. Tieto zbrane sú sice pod väčším dohľadom, ale to je len otázkou vyššej prirážky.

 • kubo4747
  16:20 24.02.2016

  MANPADS zostrelil na Ukrajine IL-76? Veď letel vo výške vyše 6000 metrov, nie? Ono je možné s MANPADOM zostreliť lietadlo v takej výške? Ja som si myslel, že IL-76 zostrelil PVO systém.

 • otecko
  15:41 24.02.2016

  Tak SA už Igly-1 do Syrie dodala, to už dokaziují fotky týden staré.

  http://vk.com/war_news?w=wall-...

  reagovali tak, že Rusko i Syrie instalovaly L-370-5 Vitebsk ...

  podobné to bylo, když Turecko a SA dodaly IS TOWy.... tam zase promtně reagovali instalací IR rušičů a to nejen na starší tanky T55 ale oni ty špačí budky montují i na Hiluxy, takže jich asi mají dost...
  https://twitter.com/IvanSidore...

  je zjevné, že rozvědku mají syřané nyní dobrou, jen tak dále!

 • Echo
  14:52 24.02.2016

  palo satko > prave preto je blbost vyzbrojovat ich manpadmi. Europske letiska proti takejto hrozbe ani nie je mozne ochranit, prave kvoli blizkosti zastavanych oblasti.

  1) Ak by som chcel sposobit co najvacsi masaker a skody. Staci jedna raketa do motora vzlietajuceho stroja plne natankovaneho palivom a ten to na 90% neda a spadne prave do zastavanej oblasti = dalsi mrtvi na zemi.

  2) Terorista potrebuje svojim cinom co najviac sokovat. O zostrelenom lietadle v Berline, Parizi, Rime, ... sa bude pisat a hovorit mesiace, budu toho plne spravy. Zostrel v Syrii, Egypte, SA, ... by zrejme nestal ani za mimoriadne spravy.

 • kazd
  14:47 24.02.2016

  Já si spíš myslím, že šance prokázat to z pohledu veřejného mínění (nikoli nějakého soudu) je naprosto reálná.

  V podstatě neznám konflikt, kde by se na úrovni věřejných informaci nedeklarovalo odkud jsou zbraně.
  Nezaznamenal jsem, že by se SA se nějak vehementně bránila ohledně TOW...

 • stirling
  14:31 24.02.2016

  Nevím, ale někdy je diskuze fajn a věcná, ale jak se jedná trošku o rusko, tak hned tu má půlka jasno jak začnou lítat rakety a někdy i s jadernou hlavicí... pánové trochu reality by neuškodilo.
  Myslím, že je to pouze politické prohlášení, prostě nátlak na iran a rusko, aby nechali dýchat jejich vyvolené.
  Pokud by se tak stalo a je úplně jedno jestli by to byly rakety čínské, pakistánské, ruské, usa ič francouské atd. Šance prokázat někomu konkrétnímu, že je dodal a spojit tak odpovědnost je naprosto minimální.

 • palo satko
  14:21 24.02.2016

  Nechapem, prečo by mali strielat len po civilnych lietadlach syrskeho režimu, ked viac neobrezanych nevercov sedi v Airbuse 380 čo štartuje v Dubaji do New Yorku? ked da niekto idiotovi zapalky nemože sa spolahnut že podpali len susedovu stodolu.

 • kazd
  14:21 24.02.2016

  Co by pak dělala SA z pohledu zbraní?
  Sama je vyrobit nedokáže
  S rusákama bude válčit
  S amíkama se rozhádá kvůli dodávkám zbraní/raket do Sýrie

  Nové zbraně budou potřebovat a dodat je může Francie (ta je všehoschopná) nebo Čína.

 • Bodie
  14:16 24.02.2016

  Opravdu Američani tak nutně potřebují bandu, jakou jsou Saudští Arabové? Ti akorát za své petrodolary šíří na Západě islám, dělají to samé co svého času Kominterna a stejně jako tehdy, se i dnes najde spousta užitečných idiotů, kteří islamizaci Západu tleskají.

  Jak zde někteří píší, jestli to Saudové udělají, tak bych přes Írán podpořil povstalce v Jemenu. To sice nebude o nic lepší spolek, než "umírněná" opozice (dodnes jsem pořádně v médiích neslyšel co to vlastně je, za to jsem četl dost článků, že je to jen výmysl západních novinářů).

  Pak se tu hovoří, že by si Rusové mohli posvítit na těžební zařízení SA. V jedné své knížce něco takového popisuje Patrick Robinson, v jeho verzi to ale udělají Francouzi a ochromí tak Saudskou těžbu na dva roky. V té knížce Frantíci zlikvidovali zpracovatelské rafinerie a ropné terminály na pobřeží. Otázka je, co by pak Saudové dělali. Taky nemají nekonečně peněz, jen propad ropy je měsíčně stojí 12 mld. USD ze státních rezerv.

 • kazd
  14:06 24.02.2016

  Vidím 2 varianty :

  1 . nebude dodrženo příměří a dodávka raket "nahradí" z hlediska "zamotání situace" pozemní akci Turecka. Tím by se trošku vyrovnala současná situace vnímaná jako jasné vítězství Asada a Putina

  2. Podaří se udržet nějaké elementární příměří s výjímkou ISIL atd. kteří budou dále bombardováni. Pokud by v takovém případě byly použity s úspěchem rakety proti letadlům byl by to jasný důkaz přímé podory teroristů ze strany SA

 • fenri
  14:06 24.02.2016

  Myslím, že to má dva rozměry:
  Tím prvním je zda wahhábistický režim Saudské Arábie považovat za lepší, svobodnější, než Assadův režim před válkou. Zde je IMHO jednoznačné, že Saudská Arábie je prostě hnus. Středověk, netolerance. I proto jsem jednoznačně na straně Assada. Mezi těmito dvěma zly je jasně lepší. Nevidím valný rozdíl mezi SA a ISILem. Bez ohledu na fakt, že MANPADy dodávané "demokratickým rebelům" (ukažte mi jiného, než těch 5 chlapců za 0.5mld dolarů) dříve nebo později sejmou nějaké civilní letadlo. Je to víceméně věc statistiky a času.

  Druhý rozměr je, co na to Rusko:
  1.) Začne útočit výhradně z velkých výšek a počet collateral damages jednoznačně poroste. Místo 4-6 FAB 250 na dva cíle to začnou sypat z Tu-22 na plné nosnosti. Ostatně z koberců jsou již (nesmyslně) obviňováni, tak je proč je nerealizovat. Nic se nestane, už jim to stejně část medií, Saudové a Turci přišili.
  2.) Jemen bude asi brzy vyzbrojen moderními PLŘS a PTŘS a kdoví, zda se nenajde nějaká etnovarianta Iskanderů a upgradeovaných Toček, která pošle Saudskou ropnou produkci na kolena. Přeci jenom rafinerie, tankovací zařízení apod. jsou hodně měkký cíl. SA ekonomika (či parodie na ekonomiku) půjde do řiti a ceny ropy polezou nahoru čož Rusy bolet nebude. otázkou je, jak se bude dařit tankerům v Hormuzském průlivu, když tato akce SA je pro Irán jasné gesto války. Turecko pak jistě potěší výrazný nárůst vojenských a zpravodajských možností Kurdů a Arménů, jakož i možný nárůst řecké nevole na Kypru.
  3.) Možná vzroste zapojení pozemních sil RF. Nemuselo by jít ani o pěchotu. Masové nasazení Smerčů a Solncepjoků by s frontami Syrie zahýbalo asi radikálně, otázkou je, nakolik humánně a nakolik je to lepší řešení pro obyvatele Syrie.
  4.) Úder Ruska na SA není nutný, protože je snadno oddělají výše popsaným. V případě potřeby však mají kapacity zlikvidovat z odstupu saudskou ropnou infrastrukturu a zastavit pohyb lodí v Hormuzu.

  Sumasumárum - válku v Syrii to jedině prodlouží, přibyde mrtvých, ropa stoupne, a SA a Turecko budou mít velké problémy. Možné ztráty na straně Ruska jsou "jen" akcelerace kavkazských muslimských radikálů. Což je drahá sranda, ale pořád budou v lepší situaci, než Turecko či SA.

 • jj284b
  13:57 24.02.2016

  v podstate to znamena ze Rusi a Assad budu musiet bombardovat zo strednych vysok.. co neprida na presnosti bombardovania.. no a stroje ako Su-25 budu moct rovno poslat domov, spolu s Mi-24...

 • Shania
  13:40 24.02.2016

  juhelak: Povstalci v Jemenu manpady mají.

 • asdf
  13:39 24.02.2016

  Echo > Problem je v tom, ze nabozensky fanatici su z pohladu krestanov. Z pohladu Saudskej Arabie to mozu byt bojovnici za slobodu.

 • iandi
  13:38 24.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  tímto krokem se udatní kozomrdi sami dostali do čela nepřátel Ruska. Jsem moc zvědav, jak dlouho jim jejich odvaha vydrží?

 • Echo
  13:17 24.02.2016

  Dodat stovky/tisicky MANPADS nabozenskym fanatikom? Skvely recept na katastrofu.

  Ahmed: " Zostrelit stihacku/bombarder sa nam nedari. Lietaju prilis vysoko a rychlo! "
  Abdul: " Co tak zostrelit neveriacim psom nejaky dopravak pri starte/pristavani ? "

  Vacsina letisk je sakra blizko obyvanym a zastavanym oblastiam. Tam sa jednoducho neda vytvorit nejaky 5km bezpectnostny perimeter. Cudujem sa, ze teroristom este nenapadlo v ose VPD postrelovat lietadla gulometom.

 • KóĎA
  13:15 24.02.2016

  Ony by i "hrábě" byly pro Stingery těžkým oříškem i v případě zásahu. Většina ztrát z Afganistánu šla na vrub zničeného ovládání - raketa zasáhla nejteplejší místo tj. vyústění dvou motoru, nad kterými vedly táhla. Stroj se pak stal neovladatelný. Nicméně už svépomocí u jednotek byl přidán pancéřový plát, který prý problém odstranil. Následně to bylo řešeno přímo u výrobce.

 • ruleta
  12:59 24.02.2016

  asdf

  Uz se to tu resilo, vetsina je hluboko pod 5000 metru krome strategickych bombarderu a su-34.

 • KóĎA
  12:57 24.02.2016

  Juhelak: L-370-5 Vitebsk

 • juhelak
  12:51 24.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  ruleta: tak smrtelné to nebude..spise pro Syrske vrtulniky..vetsina ruskych uz je vybavena systemy pasivni ochrany (nevzpomenu si na jmeno systemu a v praci neotevru web kde o tom psali) Stejne jako kdyz rusove vybavili techniku kolem alepa rušičkami navadeni..od te doby sem nevidel aby se FSA v te lokalite povedl njaky TOW utok a rusove tam neztratili za nejaky mesic ani jeden tank.

  idealni odpoved bude vybavit rebely v jemenu necim podobným a nechat tam SA krvácet, cim driv tim lip..pak si nejakou intervenci v syrii rozmysli. Oni take nemaji bezedne pokladnice a lonsky schodek rozpoctu to jen dokazuje.

 • asdf
  12:33 24.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  ruleta > A co by na to povedali Turci, kebyze Kurdom zrazu pristane na padakoch zasielka MANPADS. Co som zachytil, tak Turci su kamarati zo Saudskou Arabiou.

 • Nesher
  12:32 24.02.2016

  pks_

  Jediné co z vašich návrhů přichází v úvahu je č. 2 (prostřednictvím Iránu)
  Rozhodně si Rusko nemůže dovolit vojenský konflikt se sunnitským blokem, který by přímá vojenská reakce jednoznačně znamenala. Na to nemá ani kapacity vojenské, ani politické a už vůbec ne ekonomické. Navíc, asymetrická odpověď Arabů by mohla "zapálit" celý Kavkaz. A to ani nikdo netuší jak by na takový konflikt reagoval Západ v čele s USA.
  Ostatně i to sestřelení ruského letadla Turky byla lekce z toho po čem paradoxně Rusko samo volá, tedy z ukončení americké unipolarity. Problém (z ruského pohledu) ovšem je, že unipolarita nebude nahrazena bipolaritou (ala Studená válka, tedy dvě rozhodující mocnosti), ale multipolaritou, kdy těch silných hráčů, kteří si budou bez pardonu hájit své zájmy prostě bude víc a Rusko bude pouze jedním z nich, přičemž jeho vliv bude spíš upadat než sílit.

 • asdf
  12:31 24.02.2016

  ruleta > skus si zistit v akych vyskach tam lietaju Rusi? Co viem, tak sa tam placaju vo vyskach okolo 5 km.
  Aka ju ucinnost MANPADS vo vyskach okolo 5 km najme proti modernym lietadlam ?


  Vrtulniky- co som zachil, tak rusi tam nemaju nejako vela tych vrtulnikov. Mozno do 20 ks. Vetsinou co su tam, tak to su syrske.

  Ako vies, ze ak by Rusi prisli a par lietadiel a pre istotu by im pilotov dobili na zemi, tak by sa situacia ukludnila ? A co ak by si to nenechali pacit a pustili sa aj do pozemnej operacie. Juzny vojensky okruh uz mal minuly rok neohlasenie cvicenie, kde sa presuvali jednotky stovky kilometrov.

 • pks_
  12:17 24.02.2016

  Toto se Rusku líbit nebude. Stačí se podívat na Turecko, jak dopadlo po sestřelení 1 ruského letadla. A to mělo Rusko s Tureckem významné vztahy. Saúdská Arábie je pro Rusko mnohem méně důležitá, než Turecko a zřejmě by Putinovi nevadilo, kdyby se tam poušť ještě trochu více rozšířila.

  Možnosti jsou:
  1. "izraelská cesta" - vybombardovat saúdské sklady,
  2. "symetrická reakce" - dodat podobnou techniku do Jemenu,
  3. "asymetrická reakce" - odstranění Adel al-Jubeira a dalších "nevhodných" osob
  4. ochromení těžby SA vojenskými prostředky
  ...

 • ruleta
  12:13 24.02.2016

  Pred nekolika tydny jsem se podivoval, ze toto jeste nikdo neudelal. Narozdil od clanku a predrecnika si myslim, ze pro vrtulniky a pro vetsinu letecke techniky - by to bylo smrtelne nebezpeci a stacilo by aby Rusko prislo o nekolik kusu, aby se situace na bojisti zklidnila. Z pohledu USA (a tak jak se chova tj. ze jeste nic nikomu nedodala) to vypada, ze by se dle jejich nazoru situace nezklidnila a pravdepodobne by eskalovala tj. vice jednotek, vetsi pravdepodobnost incidentu s Tureckem coz je asi pro USA nezadouci.

 • juhelak
  11:57 24.02.2016

  Docílí jen toho ze FSA budou napadat ruské stíhačky z bezpecných výsek a vrtulníky se presunou čistě na IS. Nehlede na to že V Jemenu by par protiletadlovych zbrani také uvítali. :)
  Jinak by me zajímalo srovnání výdajů..jestli válka v Sýrii stojí vic Irán nebo SA.

  Mimo téma: mohl by mi nekdo vysvetlit kde a odkud brali rebelove a IS ty nastavby na ty svoje picku-py? Případne z ceho to sundali nebo jestli to sehnali zvlášť.