Saúdská Arábie získá ukrajinské raketové systémy Hrom-2 v roce 2022

Saúdská Arábie získá ukrajinské raketové systémy Hrom-2 v roce 2022
Sapsan aka Hrom-2 / KB Južnoje (Zvětšit)

Hrom-2 je takticko-operační mobilní raketový systém vyvinutý ve spolupráci ukrajinské konstrukční kanceláře KB Južnoje (Státní konstrukční kancelář „Jih“) a saúdskoarabského vědeckého centra KACST (King Abdulaziz City for Science and Technology). Saúdská Arábie plánuje raketový komplex Hrom-2 zavést co nejdříve do výzbroje.

Nejvýkonnější saúdské balistické rakety jsou čínské střely DF-3 a DF-21 zařazené ve strategických silách saúdské armády RSSMF (Královské Saúdské strategické raketové síly). Balistické střely DF-3 dodané do Saúdské Arábie v roce 1988 dokáží na vzdálenost 4000 až 5000 km doručit bojovou hlavici o hmotnosti 2150 kg. Počet střel je tajných, ale podle různých zdrojů je stále aktivních zhruba devět až 12 odpalovacích vozidel a 30 až 120 střel DF-3.

Podle všeho Saúdská Arábie také nakoupila novější střely DF-21, které na rozdíl od DF-3 využívají pevné palivo. Dolet DF-21 je 1700 km, hmotnost bojové hlavice 600 kg a kruhová odchylka (CEP) v cíli 30 m.

U pozemního vojska KSA (Royal Saudi Land Forces) je nejvýkonnější raketový systém americký M270 ráže 270 mm. Saúdská Arábie provozuje papírově 50 odpalovacích vozidel M270, ale počet ani typ použitelných střel není znám.

Raketové jednotky KSA získají v roce 2022 výraznou posilu v podobě ukrajinsko-saúdského raketového systému Hrom-2 (Hrim-2). Hrom-2 je exportní označení pro ukrajinský vyvíjený takticko-operační raketový systém Sapsan (Sapsan a Hrom-2 se vyvíjí společně). Saúdská Arábie zvolila ukrajinskou cestu, protože se ji dlouhodobě nedařilo získat americké taktické rakety ATACMS (pro M270) nebo ruské Iskander-M.

„Do Saúdské Arábie pro první testovací fázi byla dodána první šarže motorů, náhradních dílů a různých konvenčních hlavic,“ cituje svůj nejmenovaný zdroj web Defence Blog.

Ukrajinský raketový systém Sapsan má dostřel 480 km. Kvůli omezení vyplývající ze smlouvy o nešíření raket středního doletu exportní verze Hrom-2 dokáže ničit cíle na vzdálenost „jen“ 50 až 280 km. S testováním komplexů Hrom-2 se v Saúdské Arábii začne v letošním roce (září nebo říjen). S dokončením vývoje komplexů Sapsan / Hrom-2 počítá v roce 2020. V ukrajinské armádě raketomety Sapsan později nahradí zastaralé raketové komplexy Scud a OTR-21 Točka.

Pro komplexy Sapsan a Grim-2 jsou připraveny čtyři typy hlavic ‒ elektronno-optická, infračervená, radiolokační a kombinovaná (elektronno-optická a radiolokační). Kombinovaná hlavice dokáže údajně navést střelu na cíl s CEP do dvou metrů. Odpal střely Sapsan / Hrom-2 provede z pochodové pozice do dvou minut.

Pro použité střely země-země je k dispozici několik bojových hlavic o hmotnosti do 480 kg. Na cíl lze doručit například tříštivo-trhavou nebo kazetovou bojovou hlavici. V kazetové hlavici se nachází 54 kusů submunice (54×7,5 kg).

Podle ukrajinského webu Military Navigator je Sapsan (zřejmě tedy i Hrom-2) v podstatě multifunkční raketový systém pro odpalování střel země-země a země-vzduch. „Sapsan je vytvořen jako multifunkční komplex podle zásady ‚tři v jednom‘. To znamená, že kombinuje schopnosti takticko-operačních raketových komplexů (dosah do 480 km), protiletadlových komplexů (90 km) a protiletadlových řízených střel dlouhého dosahu (150 km),“ píše Military Navigator.

Sapsan a Hrom-2 jsou papírově nepochybně velmi zajímavé raketové systémy. Důležitou otázkou však je, s jakou rychlostí a v jaké kvalitě dokáže ukrajinský průmysl (za saúdské peníze) raketové komplexy Sapsan / Hrom-2 (především rakety) nejen vyrábět, ale také je udržovat v provozu v ukrajinské a saúdské armádě.

Dodejme, že ruská armáda má již ve výzbroji minimálně 13 raketových brigád, s 12 odpalovacími (každé dvě střely) a 12 muničními vozidly (nesoucí rovněž dvě střely) Iskander-M v každé brigádě. Jedna ruská brigáda tedy může na cíle během jednoho nasazení odpálit 48 střel s doletem do 500 km. Rusové ale 12 brigád stavěli 12 let!

Zdroj: MilNavigator, Defence-Blog

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nový ukrajinský taktický raketový systém Hrom-2

Ukrajinská média zveřejnila fotografie nového ukrajinského mobilního raketového systému Hrom-2, ...

Vzestup ukrajinských raketových technologií

Na konci ledna letošního roku Ukrajina provedla první úspěšný odpal nové řízené střely Neptun. ...

Ukrajinská vojenská přehlídka: Vzestup ukrajinské armády

Ukrajina si minulý týden v pátek připoměla 27 let nezávislosti. Součástí oslav byla i historicky ...

Porazí ukrajinský raketový komplex Sapsan ruský Iskander?

Ukrajinská projekční kancelář KB Južnoje (Státní konstrukční kancelář „Jih“) intenzivně pracuje na ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • givicz
  12:09 07.01.2019

  vyjadřuji podobné pochybnosti jako kolegové níže... aby to nedopadlo jako další podobné hi-tech firmy na Ukrajině (např. Antonov jež prodal dokumentaci An 225 mrija Číně, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

  vyjadřuji podobné pochybnosti jako kolegové níže... aby to nedopadlo jako další podobné hi-tech firmy na Ukrajině (např. Antonov jež prodal dokumentaci An 225 mrija Číně, kdy odborníci prchají do Ruska, Číny, Západní Evropy do KLDR)

  Motory Kimových raket zřejmě pocházejí z Ukrajiny, Kyjev to popírá
  https://www.novinky.cz/zahrani...
  Raketové motory pohánějící nové severokorejské balistické rakety Hwasong-12 a Hwasong-14 pocházejí z Ukrajiny, z dněpropetrovské konstrukční kanceláře Južnoje a s ním spojeným podnikem Južmaš.

  Zajímavý článek doporučuji nastudovat...

  http://intpolicydigest.org/201...

  Je dobře známo, že mezinárodní finanční instituce vyvíjejí velké úsilí, aby stabilizovaly ukrajinskou ekonomiku a nalévají do ní miliardy dolarů. Avšak závratná korupce a neproduktivní výdaje na válku v Donbassu činí úsilí mezinárodního společenství zbytečným. Namísto očekávaného růstu vnitřního HDP zaznamenaly v uplynulých letech jeho neustálý pokles, neboť vzdělaní Ukrajinci uprchnou ze své vlastní země - dokonce hledají ekonomické útočiště v jiných nestabilních ekonomikách třetích zemí.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   15:44 07.01.2019

   No .... to už vyzerá dobre : ) Pred piatimi rokmi bola reálna hrozba rozpadu Ukrajiny ako štátu .... ruská agresia tento problém už vyriešila a bavíme sa "len" o obrovskej korupcii ...Zobrazit celý příspěvek

   No .... to už vyzerá dobre : )
   Pred piatimi rokmi bola reálna hrozba rozpadu Ukrajiny ako štátu .... ruská agresia tento problém už vyriešila a bavíme sa "len" o obrovskej korupcii a zaostalej ekonomike.
   Je bez diskusie, že Ukrajina je ešte na začiatku cesty medzi vyspelé štáty, ale ak sme si tým prešli úspešne my či i Vy .... tak to nevidím beznádejne ....
   Ale zas nie všetko je také čierno-biele, lebo napr. Ukrajina postupne bolestivo liberalizuje ceny energií .... v čom mimochodom predbehla i Rusko, kde štát masívne dotuje cez lacné ceny energií domácnosti i firmy. Tak isto Ukrajina schválila ukážkový zákon o preukazovaní majetku.... na rozdiel napr. od nášho, ktorý je úplne o ničom ...čisto formálny.
   Závratná korupcia nie je žiadna ukrajinská "špecialita" ... tú poznajú dobre i v takom "vyspelom" Rusku, kde ju spolu s neproduktívnymi nákladmi hrania sa na "veľmoc" dotuje export energetických surovín ...
   Ukrajina si však nemôže dovoliť "luxus" nerobenia reforiem, lebo to "medzinárodné spoločenstvo" nie len "nalieva miliardy dolárov", ale i tlačí na reformy a má páky si ich vymôcť. A Ukrajina ich naozaj i robí. Pomaly, neochotne, s veľkým krikom populistov, ale robí ....
   Čo sa týka Hwasongov .... "zrejme" viac nie je čo dodať ....Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    16:45 07.01.2019

    vzhledem k tomu, že jedním z největších (několik let vůbec největším) investorem na Ukrajině je Kypr ( známý to daňový ráj) tak si kladu otázku jestli to nejsou náhodou peníze ...Zobrazit celý příspěvek

    vzhledem k tomu, že jedním z největších (několik let vůbec největším) investorem na Ukrajině je Kypr ( známý to daňový ráj) tak si kladu otázku jestli to nejsou náhodou peníze Ukrajinský oligarchů kteří si je tam ulévají ...

    Jinak bylo by divné kdyby Rusko jako jeden z největších distributorů plynu a ropy nějakým způsobem nezvýhodňoval ceny energií pro domácí trh...Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     18:54 07.01.2019

     Ono to "divné" je ... v normálnej ekonomike. Rusko za tie roky mohlo kľudne zadotovať program zateplenia pre obyvateľstvo a dnes by nemuselo dotovať nič ... a ušetrilo by naopak ...Zobrazit celý příspěvek

     Ono to "divné" je ... v normálnej ekonomike.

     Rusko za tie roky mohlo kľudne zadotovať program zateplenia pre obyvateľstvo a dnes by nemuselo dotovať nič ... a ušetrilo by naopak miliardy dolárov, ktoré mohlo dať napríklad na vyššie dôchodky či na svoje zúfalé zdravotníctvo. Dotovanie je "prejedenie", ktoré Rusko skôr či neskôr dobehne.
     Ukrajinci to dnes robia .... lebo musia.... je tam deregulácia. Ukrajina sa v tomto ohľade stáva "normálnym" štátom. Samozrejme, že ťažko čakať, že obyvateľstvo z nízkymi platmi to bude "chápať" ... to je v podstate politická samovražda. A určite to nerobili Porošenko a spol. s radosťou. Tak isto sa do toho radi "zapájajú" oligarchovia, a radi si čosi "presunú" na svoje účty.... ale Ukrajina dereguláciou "normalizuje" svoje podnikateľské prostredie.
     Ťažko očakávať, že ukrajinských oligarchov "osvieti" a začnú budovať modernú demokratickú spoločnosť bez korupcie. Ale ak sa zmení prostredie na Ukrajine ... a ono sa pomaličky mení, tak sa Ukrajinci dožijú vyspelejšieho štátu.
     Mám kamarátov čo podnikajú v Ukrajine a pochvaľujú si. A keďže Ukrajine je ekonomicky už dnes otočená za západ (40 % exportu EÚ, 10 % Rusko), tak je isto budú pomaly pribúdať investície "západných" štátov v rátane Slovenska.
     Ukrajinský zbrojný priemysel už pekných pár rokov spolupracuje nie len s tou SA, ale i Čínou, Pakistanom, Indiou .... a nevidím dôvod prečo by sa minimálne časť firiem nemala "chytiť" po čase i na vyspelejších trhoch. A vojna na Donbase je samozrejme drahá ... ale ktorá dnešná armáda má také skúsenosti v boji s moderne vyzbrojeným protivníkom ?

     Mimochodom Izrael kúpil od Ukrajincov pasívny systém Kolčuga-M a určito to neurobil zo "sociálnych" dôvodov, ale určite preto, že považuje systém za svetovú špičku, lebo asi si nemusíme dokazovať, že Izrael je v REB svetová trieda.Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     11:23 08.01.2019

     A proc si myslis ze dotovat energie pro domaci trh je vyhodne a ekonomicky spravne ? Vzpominas si na casy za komary v cesku, kdy se kolikrat na jedne zbytecne plytvalo elekrikou, ...Zobrazit celý příspěvek

     A proc si myslis ze dotovat energie pro domaci trh je vyhodne a ekonomicky spravne ?
     Vzpominas si na casy za komary v cesku, kdy se kolikrat na jedne zbytecne plytvalo elekrikou, aby se pak za chvilu vyhlasovala energeticka krize a kdyz nemusite tak elektriku nepouzivejte ?
     A jakmile se cena elektriyk dostala na spravnou uroven pro spotrebitele (jak domacnost tak firmy) - tak svete div se, tak plytvani elektrikou prakticky ustalo. A energeticke krize se pak uz znovu nikdy nevyhlasovaly.
     Navoic levny plyn/elektika nikoho netlaci do zateplovani apod - a ze je to celkem velky biznis i v malem cesku. Co teprve v sirem a studenem rusku.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    17:09 07.01.2019

    Dusan: pořád se, bohužel, bavíme o zhrouceném státu, který není schopen výkonu základních funkcí ani mimo oblasti, na kterých probíhá ATO. Podle většiny parametrů je Ukrajina ...Zobrazit celý příspěvek

    Dusan: pořád se, bohužel, bavíme o zhrouceném státu, který není schopen výkonu základních funkcí ani mimo oblasti, na kterých probíhá ATO. Podle většiny parametrů je Ukrajina fakticky v bankrotu.
    Bolestivá liberalizace cen energií není nic jiného, než bolestivé přeorientovávání se na západní energetické burzy. Těžko říct, zda se to dá označit za jev pozitivní, neutrální nebo negativní. Liberalizace nebo částečná liberalizace proběhla v řadě zemí, někde velmi úspěšně (Velká Británie např.), jinde velmi neúspěšně. Perspektivy té ukrajinské je třeba hodnotit v kontextu dalších politicko-ekonomických změn.
    Ukrajinskou specialitou ani tak není obrovská korupce, s tou se lze setkat i jinde. Tou specialitou je velmi mizivé množství hodnot, k jejichž vzniku nakonec dojde. Kapříci připlují, ale silnice nestojí.
    Jen díky neuvěřitelné houževnatosti Ukrajinců a tomu, že si na příšerné podmínky prostě zvykli.Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     11:27 08.01.2019

     Muzes tu napsat staty kde se liberizace trhu s enegiemi nevyplatila a stat se zhroutil co na to doplatil ? Ano ukrajina je na pokraji zhrouceni a bankrotu, ale je tady sance na ...Zobrazit celý příspěvek

     Muzes tu napsat staty kde se liberizace trhu s enegiemi nevyplatila a stat se zhroutil co na to doplatil ?
     Ano ukrajina je na pokraji zhrouceni a bankrotu, ale je tady sance na zachranu pacienta.
     Ale hlavne si uvedom - ze vse co rusove vuci ukrajine podnikly - jak kradez krymu, tak vytvoreni/podpora lidovych republik, byla mozna jen prave proto, ze ukrajina je v takovem srabu jakem je.
     Kdyby to byl zdravy stat - jak vladne, tak i financne - rekneme srovnatelne s polskem, tak by si na ty dobrodruzstvi rusove nikdy neodvazily.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:51 07.01.2019

  Přeji konstrukční kanceláři KB Južnoje úspěch. Ukrajina zoufale potřebuje investice a projekty s jakýmkoli exportním potenciálem. Pokud se povede produkce tohoto systému, na výrobu ...Zobrazit celý příspěvek

  Přeji konstrukční kanceláři KB Južnoje úspěch. Ukrajina zoufale potřebuje investice a projekty s jakýmkoli exportním potenciálem. Pokud se povede produkce tohoto systému, na výrobu se nabalí spousta subdodavatelů a lidí, kteří dostanou kvalifikovanou práci. Povedený projekt přitahuje další podobné zakázky. Monarchie ze zálivu jsou jedním z mála subjektů, které jsou schopny Ukrajině dostat se ze současného svrabu a neštovic (určitě lépe, než MMF například). Přeji si, aby na východ od Slovenských hranic byla země, ve které žijí relativně spokojení lidé s vidinou perspektivy a ve fungujícím státě.Skrýt celý příspěvek

 • bobby
  23:20 05.01.2019

  len ktohovie či bude v roku 2022 ešte ukrajina existovať, herojom sláva

  len ktohovie či bude v roku 2022 ešte ukrajina existovať, herojom sláva

  • PavolR
   09:00 06.01.2019

   To očakávanie rozpadu Ukrajiny mi pripomína čakanie na koniec sveta - vždy sa posúva v čase ďalej a ďalej. :-D Pritom paradoxne krajinou s najväčším sklonom k rozpadom v moderných ...Zobrazit celý příspěvek

   To očakávanie rozpadu Ukrajiny mi pripomína čakanie na koniec sveta - vždy sa posúva v čase ďalej a ďalej. :-D
   Pritom paradoxne krajinou s najväčším sklonom k rozpadom v moderných dejinách Európy je susedné Rusko ;-)Skrýt celý příspěvek

   • bobby
    13:49 06.01.2019

    Paľo máš pravdu , tiež si myslím že Rusko zhltne naspet celú svoju provinciu , nie len časť.

    Paľo máš pravdu , tiež si myslím že Rusko zhltne naspet celú svoju provinciu , nie len časť.

   • Slavoslav
    16:33 06.01.2019

    krmis trolla

    krmis trolla

    • Czertik
     23:44 06.01.2019

     krmime, krmime - prece nejsi nelida a nechces aby jeho deti zebrali, ze ne ?

     krmime, krmime - prece nejsi nelida a nechces aby jeho deti zebrali, ze ne ?

 • astor
  14:09 05.01.2019

  Přeji ukrajinským zbrojovkám, aby se jim podařil zastavit úprk kvalifikovaných odborníků že země na všechny světové strany a aby se zbylým odpadem dokázaly realizovat dodávky svého ...Zobrazit celý příspěvek

  Přeji ukrajinským zbrojovkám, aby se jim podařil zastavit úprk kvalifikovaných odborníků že země na všechny světové strany a aby se zbylým odpadem dokázaly realizovat dodávky svého zboží zákazníkům na druhořadá bojiště alespoň v takové kvalitě, aby se jim nerozpadlo dopravou. S pozdravem Heil Bandera! Sláva herojom!
  AstorSkrýt celý příspěvek

  • Czertik
   00:44 06.01.2019

   Sen cekal ze trolli farma plati za lepsi komentare. Holt ani tady rusove nemaji uroven.

   Sen cekal ze trolli farma plati za lepsi komentare. Holt ani tady rusove nemaji uroven.

 • faraonamumu
  18:38 04.01.2019

  Kupovat zbraně z Ukrajiny je taková ruská ruleta

  Kupovat zbraně z Ukrajiny je taková ruská ruleta

  • markus223
   19:33 04.01.2019

   Musím říct, že tohle mě pobavilo. :-D

   Musím říct, že tohle mě pobavilo. :-D

 • Jilex
  16:56 04.01.2019

  V rámci této zakázky Státní konstrukční kancelář "Južnoje" uvedla do provozu nové multifunkční zkušební provozní středisko, nové superpočítačové centrum a část linky pro sériovou ...Zobrazit celý příspěvek

  V rámci této zakázky Státní konstrukční kancelář "Južnoje" uvedla do provozu nové multifunkční zkušební provozní středisko, nové superpočítačové centrum a část linky pro sériovou výrobu raket.
  Videa:
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  16:45 04.01.2019

  Sapsan se vývíjí od roku 2006...za 12 let má UK kolik brigád? Bych to s tou supervýkonností něco na UK zkontruovat neviděl zas tak růžove. Dokážou dobrý věci, ale nic není tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Sapsan se vývíjí od roku 2006...za 12 let má UK kolik brigád? Bych to s tou supervýkonností něco na UK zkontruovat neviděl zas tak růžove. Dokážou dobrý věci, ale nic není tak růžové, jak se zdá.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   17:42 04.01.2019

   ked sa tu uz spominal Iskander v clanku tak ten zacal s vyvojom v 88-mom a do vyroby sa dostal v 2005-2006 takze zas az tak zle na tom nie su ak ho dostanu do vyroby v 2020-22

   ked sa tu uz spominal Iskander v clanku tak ten zacal s vyvojom v 88-mom a do vyroby sa dostal v 2005-2006 takze zas az tak zle na tom nie su ak ho dostanu do vyroby v 2020-22

   • bobby
    23:25 05.01.2019

    až na to že ukrajina nie je Rusko...že,

    veľmi by som Rusom aj tým menšinám čo žijú na území nateraz nazývanom ukrajina prial spokojnejší život.

    až na to že ukrajina nie je Rusko...že,

    veľmi by som Rusom aj tým menšinám čo žijú na území nateraz nazývanom ukrajina prial spokojnejší život.

    • Czertik
     13:42 06.01.2019

     A co ti vadi ze to uzemi je "nateraz" nazyvana ukrajinou ???
     I kdyz ja zapomel, ty zijes v hornich uhrach.

     A co ti vadi ze to uzemi je "nateraz" nazyvana ukrajinou ???
     I kdyz ja zapomel, ty zijes v hornich uhrach.

     • bobby
      13:50 06.01.2019

      vo Veľkomoravskej ríši

      vo Veľkomoravskej ríši

     • bobby
      13:52 06.01.2019

      doprial by som im aby sa jeden národ v dvoch republikách znovu spojil

      doprial by som im aby sa jeden národ v dvoch republikách znovu spojil

     • PavolR
      16:08 06.01.2019

      bobby: Rusi sa už z princípu nie sú schopní spojiť. Nemajú na to silu ani vôľu - nikto sa nie je ochotný vzdať už získanej moci v prospech iného. Donecká a Luhanská no-go zóna sú ...Zobrazit celý příspěvek

      bobby: Rusi sa už z princípu nie sú schopní spojiť. Nemajú na to silu ani vôľu - nikto sa nie je ochotný vzdať už získanej moci v prospech iného. Donecká a Luhanská no-go zóna sú pekným príkladom, ako to bude vyzerať v Rusku, keď padne Putinov režim (a skôr či neskôr padne).Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      23:46 06.01.2019

      Ve velkomoravske risi ??? Takze ty si naplavenina jak babis ? Boze za co nas cechy a morovaky trestas slovaky.

      Ve velkomoravske risi ??? Takze ty si naplavenina jak babis ? Boze za co nas cechy a morovaky trestas slovaky.

  • kisam
   20:20 04.01.2019

   UK je United Kingdom, Ukraina je UA, už sa to prosím naučte

   UK je United Kingdom, Ukraina je UA, už sa to prosím naučte

Načítám diskuzi...