Schválena modernizace stíhaček JAS-39 Gripen na standard E/F

Gripen NG
Foto: Navrhovaný kokpit stíhačky JAS39E/F  Gripen / SAAB

Švédský úřad pro vojenský materiál FMV (Försvarets materielverk) uzavřel s firmou SAAB první dohodu na modernizaci stíhaček švédského vojenského letectva. Celkový kontrakt v hodnotě 7,5 miliard dolarů se bude týkat modernizace a rozvoje 60 stíhaček JAS-39 Gripen.

Švédové plánují modernizační program spustit v roce 2018 a ukončit ho o sedm let později. Výsledné stroje ponesou označení JAS-39 E/F Gripen a budou tvořit jádro švédského letectva až do roku 2050.

Kontrakt na samotné letouny má být uzavřen do konce letošního roku. O rok později má být uzavřena dohoda o speciálním vybavení letounů, servisu a údržbě. Součástí uzavřené dohody je i podpora v zavádění 22 švédských stíhaček JAS-39E/F Gripen do švýcarské armády.

Důvodem je fakt, že Švýcaři podmínili nákup Gripenů verze E/F právě tím, že švédská strana recipročně nakoupí pro svou armádu 40 – 60 strojů stejné verze. Díky tomu mohla klesnout cena, jak za jednotlivý stroj, tak i za servis, výcvik apod.

Video: Gripen NG: nová generace je připravena. Vy také? / YouTube JAS-39E/F Gripen bude vycházet z technologického demonstrátoru Gripen NG a bude se tak od svých předchůdců zásadně odlišovat. Změny se dotknou nejen software, ale i hardware. Stíhačka dostane nový výkonnější motor, větší palivové nádrže a naroste počet závěsných bodů pro nesenou výzbroj.

Větší palivové nádrže a větší nosnost výzbroje dovolí provádět delší a náročnější bojové mise. Společně s novým radarem s plošnou fázovou anténou AESA to bude znamenat významné posílení bojové hodnoty stíhačky JAS-39 Gripen.

K zásadní změně dojde i uvnitř kokpitu, kde podobně jako u letadel F-35 Lightning II bude dominovat jeden centrální displej. Ten může v jediném zobrazení ukazovat taktickou situaci kolem letounu, nebo v menších oknech letové údaje, obrazové informace ze senzorů apod.

Zdroj: Defense Industry Daily

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Gripen NG: Nová generace úspěšného stíhače

Nadzvukový stíhací letoun JAS-39 Gripen se stal navzdory mnoha kritikům poměrně úspěšným. V současné době jej mají ve své výzbroji letectva pěti zemí a v nedávné době se pro něj rozhodlo také ...

Potvrzeno! Švýcarsko nakupuje stíhačky JAS 39 Gripen

Švédský vojenský průmysl může slavit další úspěch. Po České republice, Maďarsku, Jihoafrické republice a Thajsku se Švýcarsko se stane další zemí, ve které budou létat bojové stíhačky JAS 39 Gripen. ...

Švédské letectvo žádá až 80 Gripenů nové generace

Švédské letectvo žádá prostřednictvím vlády parlament o schválení nákupu 60 – 80 nových víceúčelových stíhacích letounů JAS-39 Gripen nové generace. Počet má vycházet z provozních předpokladů a ...

Maďarské Gripeny budou chránit Slovinsko, Švédsko a Finsko zase Island

Maďarsko by se mělo zapojit v nejbližší době do ochrany vzdušného prostoru Slovinska, které nedisponuje vlastním taktickým letectvem. Výhledově se pak v letech 2015 až 2018 očekává i s nasazením ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře