Scipio se dvoří slovenské armádě

Foto: Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio; větší foto / PGZ
Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio; větší foto / PGZ

Minulý týden Polská zbrojní skupina (Polska Grupa Zbrojeniowa) ve slovenském výcvikovém prostoru Záhoří předvedla nové polsko-slovenské kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio. Nový stroj je primárně nabízen slovenské armádě jako náhrada za vyřazené transportéry OT-64 SKOT.

Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio veřejnost poprvé spatřila na letošní vojenské výstavě IDET 2015 v Brně. Základ stroje tvoří polská kolová platforma Rosomak (8x8) a dálkově ovládaná bojová věž Turra 30 od slovenské společnosti EVPÚ.

Věž Turra 30 původně vznikala pro vozidlo Šakal, hloubkově modernizované slovensko-české bojové vozidlo pěchoty BVP-1/2. Vozidlo Šakal se uchází o místo v české a slovenské armádě. Obě armády však zvažují další možnosti modernizace pásových bojových vozidel, včetně nákupu zcela nových strojů západní provenience.

Během prezentace ve výcvikovém prostoru Záhoří vozidlo Scipio prokazovalo své schopnosti jízdy v terénu i bojové možnosti. Vozidlo střílelo ze svého 30mm kanónu a 7,62mm kulometu na terče až do vzdálenosti 2000 m, v pohybu i klidu. Prezentace se zúčastnili přední zástupci slovenské armády a zbrojního průmyslu.

Polská zbrojní skupina (PGZ) vlastní kompletní práva na licenční výrobu finských vozidel AMV od firmy Patria, v Polsku známých jako Rosomak. Polský průmysl provedl na vozidle konstrukční změny a, podle tiskové zprávy PGZ, více než 200 vylepšení. PGZ nyní usiluje o export vozidla Rosomak na další trhy.

„Při tak rozsáhlých aktivitách se nemůžeme spoléhat pouze na smlouvy domácích zákazníků, tedy ministerstva obrany, ministerstva vnitra a jiných útvarů. Je tedy přirozené, že cílíme na zahraniční trhy," uvedl Wojciech Dąbrowski, generální ředitel PGZ. „Naše inovace změnily vozidlo a učinily ho jedním z nejlepších vozů ve své třídě, které můžete na světových trzích potkat."

V současné době není známo, zda a v jakém počtu Slovensko vozidla Scipio skutečně nakoupí. Počáteční objednávka se odhaduje na 30 kusů. Slovenská armáda poptává přibližně 100 nových klových transportérů a kolových bojových vozidel pěchoty.

Blíží informace přinesou až jednání mezi slovenskými ministrem obrany Martinem Glváčem a polským místopředsedou vlády Tomaszem Siemoniakiem. Zda Slovensko nakoupí polská vozidla přímo, rozhodne především rozsah zapojení slovenského průmyslu do programu. Pokud nebude polská nabídka pro Slovensko dostatečně zajímavá, vypíše se klasické výběrové řízení.

Prodej vozidel Rosomak je součástí širší strategie polské vlády. V jejím rámci se bude polská armáda šířeji angažovat v podpoře prodeje polských zbraní nejbližším sousedům. Součástí polské strategii jsou také výhodné půjčky na nákup polských zbraní.

Podle generála Wlodzimierza Nowaka, ředitel odboru politiky vyzbrojování na polském ministerstvu obrany, Polsko sleduje strategií tří cíle – posílit domácí zbrojní průmysl, dosáhnout nižší ceny zbraní díky výrobě větších sérií pro domácí i zahraniční zájemce a posílit vojenské schopnosti sousedů, čímž se posílí bezpečnost Polska.

Připomeňme, že vhodný produkt vlastní také česká společnost Excalibur Army. Na začátku roku 2015 Excalibur Army uzavřela dohodu o spolupráci s nadnárodním koncernem General Dynamics European Land Systems. V rámci této spolupráce společnost Excalibur Army získala exkluzivní právo na propagaci, prodej a údržbu rodiny obrněných vozidel Pandur II 8x8 v České republice a dalších vybraných trzích ve východní Evropě a Asii.

Zdroj: RzecpospolitaPGZ

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polské transportéry Rosomak pro slovenskou armádu?

Slovenský ministr obrany Martin Glváč a jeho polský kolega Tomasz Siemoniak vedou rozhovory o ...

Nová slovenská húfnica EVA

19. mája 2015 predstavil slovenský minister obrany Martin Glváč na veľtrhu IDET v Brne novú ľahkú ...

Slovensko modernizuje protivzdušný systém S-300 PMU

Premiér Robert Fico na návštěvě Moskvy potvrdil zájem Slovenska modernizovat protiletecký a ...

Slovak Challenge 2015 na Lešti

Vo Výcvikovom priestore Vojenského obvodu Lešť prebehlo v dňoch 15. až 18. júna taktické cvičenie ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • belkin
  17:16 09.07.2015

  stirling souhlas

  stirling souhlas

 • stirling
  17:06 09.07.2015

  Navíc někdo udává pouze minimum, takže ve skutečnosti je odolnost vyšší. Fyzika ale je jasná pokud je to podobně těžké rozdíl musí být malé. Možná s nějakou hi-tech technologií by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Navíc někdo udává pouze minimum, takže ve skutečnosti je odolnost vyšší. Fyzika ale je jasná pokud je to podobně těžké rozdíl musí být malé. Možná s nějakou hi-tech technologií by to šlo, ale to by byla také úplně jiná cena.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  15:13 09.07.2015

  Niko:Od toho jsou diskuze,náhodou to bylo poučné,já si taky myslem že level 4 vydrží víc a ono prd.

  Niko:Od toho jsou diskuze,náhodou to bylo poučné,já si taky myslem že level 4 vydrží víc a ono prd.

 • niko
  15:04 09.07.2015

  Ok. berem.

  Ok. berem.

 • belkin
  14:52 09.07.2015

  Pěkně vysvětleno: STANAG 4569 Annex A - Lukáš Visingr
  Tj. 30 mm kanon rosfláká všechno, dodatečná ochrana je pouze kvůli těžším kulometům a rpg. Naprosto zbytečné porovnání Pandur ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pěkně vysvětleno: STANAG 4569 Annex A - Lukáš Visingr
  Tj. 30 mm kanon rosfláká všechno, dodatečná ochrana je pouze kvůli těžším kulometům a rpg. Naprosto zbytečné porovnání Pandur Rosomak ( pravdu má jura)
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  14:35 09.07.2015

  Tak co sem našel já: Level 4 - 14,5 x 114 mm ap kinetická, Level 4a protiminová, kola, 4b protiminová střed korby.
  Level 5 kinetická 25 mm apdst

  Tak co sem našel já: Level 4 - 14,5 x 114 mm ap kinetická, Level 4a protiminová, kola, 4b protiminová střed korby.
  Level 5 kinetická 25 mm apdst

 • niko
  14:02 09.07.2015

  Pre pana jana Jura99 vidim, ze mi neveris ked som pisal, ze som googloval 4 hodiny. Samozrejme, ze som si pozrel tabulku STANAG 4569. A tak isto ako ty, som aj ja nasiel, ze na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pre pana jana Jura99 vidim, ze mi neveris ked som pisal, ze som googloval 4 hodiny. Samozrejme, ze som si pozrel tabulku STANAG 4569. A tak isto ako ty, som aj ja nasiel, ze na wikipedii a ani na naj prilozenych linkoch neexistuje kategoria IV +. Iba Kategorie IV a a b. No to neznamena, ze ked to neje na wiki, ze to fakt neexistuje. A tiez to nevysvetluje to, co tymto pomenovanim myslel vyrobca. Cize stale nemame udaj o tom, co tym chcel basnik rici.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:27 09.07.2015

  niko: nejlíp bys udělal, do specifikace STANAG 4569 se podívat. Zjistíš, že level 4+ vůbec neexistuje a level 5 odolá 25mm, takže i ten hypotetický 4+ by logicky nebyl lepší. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: nejlíp bys udělal, do specifikace STANAG 4569 se podívat. Zjistíš, že level 4+ vůbec neexistuje a level 5 odolá 25mm, takže i ten hypotetický 4+ by logicky nebyl lepší. Odolnost věže u otevřené koncepce Samson na Panduru je též nejspíš nepotřebný parametr.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  11:27 09.07.2015

  Dvě cca stejně velká a těžká vozidla (verze pro afghanistan) budou mít přibližně i stejnou odolnost. Pokud by to tak nebylo,muselo by mít jedno z vozidel výrazně horší a stejně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dvě cca stejně velká a těžká vozidla (verze pro afghanistan) budou mít přibližně i stejnou odolnost. Pokud by to tak nebylo,muselo by mít jedno z vozidel výrazně horší a stejně těžké pancéřování ( asi z olova) což je přece blbost.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:26 09.07.2015

  stirling vobec nie. Pravdu povediac googlujem tu po tom uz 4 hodiny a prechadzam vsetko co sa da. Ten link som tu hodil, kedze porovnava rosomaka s pandurom. Faktom ale je, ze na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling vobec nie. Pravdu povediac googlujem tu po tom uz 4 hodiny a prechadzam vsetko co sa da. Ten link som tu hodil, kedze porovnava rosomaka s pandurom. Faktom ale je, ze na nete si mozes vybrat asi 85 % stranok pise, ze Rosomak v afganskej verzii ziskal opät odolnost voci 30 mm granatom. 10 % pise nepresne blbosti o celkovej odolnosti pomiesane Rosomak a Rosomak M1 niekde medzi 3 a 4 a jedine jeden link z defenceforumindia, kde pise jeden diskuter, ze STANAG IV+ znamena, ze je to zvysena odolnost voci RPG. Takze pravdu povediac si kazdy nieco najde.
  Podla mna je realita asi takato: STANAG 4 korba, STANAG 4+ celo a veza. Ci STANAG IV+ znamena, ze je odolny voci 30 mm granatom, alebo ze je to zvysena odolnost voci RPG neviem potvrdit.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  11:15 09.07.2015

  niko: a myslíš, že tento zdroj je opravdu správný? bereš jeden článek jako by to byla oficiální zpráva.
  Já když jsem se tu hádal, že ta věž stojí za starou bačkoru "musel" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: a myslíš, že tento zdroj je opravdu správný? bereš jeden článek jako by to byla oficiální zpráva.
  Já když jsem se tu hádal, že ta věž stojí za starou bačkoru "musel" dokládat info o tom co vlastně vše má věž u pandura tak jsem šel zkopíroval oficiální info z webu mo a ty sem házíš jako argument odkaz na nějaký článek....
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:06 09.07.2015

  Inak snazil som sa vypatrat, ci ten udaj o odolnosti voci 30 mm je fakt prebraty z Patrie, alebo plati. No marne.Faktom ale je, ze celny pancier na Rosomakovy, ktory je odolny voci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak snazil som sa vypatrat, ci ten udaj o odolnosti voci 30 mm je fakt prebraty z Patrie, alebo plati. No marne.Faktom ale je, ze celny pancier na Rosomakovy, ktory je odolny voci 14,5 mm AP v zaklade je vyditelne este zosilneny o pridavne pancierovanie.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:05 09.07.2015

  Rosomak ma vo verzii M1 celny pancier a pancier veze o sile STANAG IV+ nie STANAG IV. Teda odolava 30 mm municii. Zbytok je o sile STANAG IV.
  vid.: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rosomak ma vo verzii M1 celny pancier a pancier veze o sile STANAG IV+ nie STANAG IV. Teda odolava 30 mm municii. Zbytok je o sile STANAG IV.
  vid.: http://www.onwar.eu/tag/rosoma...

  Cize Rosomak ma oproti Pandurovy II vyhodu silnejsieho celneho a vezoveho panciera. Inak odolnost voci 14,5 mm - celo a 7,62 mm boky v zakladnej verzii bez pridavneho pancierovania maju aj Strikery, BTR 90, atd.. Zda sa, ze to nie je nic vynimocne, skor standard.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:49 09.07.2015

  niko: pokud se nepletu tak Pandur ve verzi M1 pro Afghánistán má přídavnou keramiku na Stanag level IV a Rosomak, který má v základu čelo Stanag IV, má doplněné na level IV i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: pokud se nepletu tak Pandur ve verzi M1 pro Afghánistán má přídavnou keramiku na Stanag level IV a Rosomak, který má v základu čelo Stanag IV, má doplněné na level IV i zbytek vozidla, takže odolnost by u obou měla být stejná. Odolnost 30mm má originální Patria.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:11 09.07.2015

  to Jura99: Ano myslel som tie darovane od USA. Nikde som netvrdil, ze ich OS SR kupila.

  Inak Rosomak, podla informacii, ktore sa mi za posledny cas podarilo vygooglit v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Jura99: Ano myslel som tie darovane od USA. Nikde som netvrdil, ze ich OS SR kupila.

  Inak Rosomak, podla informacii, ktore sa mi za posledny cas podarilo vygooglit v afganskej verzii odolava: celny pancier 30 mm strela APFSDS, boky 14,5 mm strela AP, spodok 10 kg TNT. RPG siete by mali zachytavat do 65 % striel.
  Cize 20 mm strele na celny pancier by Rosomak teoreticky odolal.

  Aka je odolnost Pandura II po doplneni pridavneho pancierovania ? Niekde som pocul, ze dookola 14,5 mm a z dola 6 kg TNT. Sedi to ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:38 08.07.2015

  KOLT: podvozek Pandur II má podle veřejně dostupných údajů (např. valka.cz) lepší parametry než Rosomak téměř ve všech ohledech (světlá výška 448mm/430mm, svah 32°/27°, boční ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: podvozek Pandur II má podle veřejně dostupných údajů (např. valka.cz) lepší parametry než Rosomak téměř ve všech ohledech (světlá výška 448mm/430mm, svah 32°/27°, boční náklon 18°/16°, překročivost 2,2m/2,1m, výstupnost 0,6m/0,7m, jízdní dosah silnice 700km/600km) - údaj před lomítkem Pandur, za lomítkem Rosomak
  Zde hojně propíráná horší balistická odolnost se týká čela a boků, spodek je stejný. Čelo a boky se snadno doplní přídavnou balistikou, ale zvýšení na STANAG 3/4 stejně nic neřeší. Rám proti RPG dělá službu stejnou na obou vozidlech a proti střele např. z kanonu 20mm neodolá ani Rosomak.

  Karlos73: že Excalibur přišel s nabídkou až po podpisu s Poláky naopak není zajímavé vůbec. Pokud je něco zajímavé, tak to, že slovenská státní správa hojně obchází vyhlašování VŘ. Ve státní správě nemá soukromý výrobce bez výzvy k podání nabídky vůbec nárok proč obtěžovat úřad svými nabídkami, tam se funguje trochu jinak než v soukromém sektoru. Naopak to že slovenská obrana potutelně jednala s Poláky a pak se vytasila rovnou s podepsanou smlouvou, je obcházení pravidel.

  niko: nevím že by OSSR nakoupily MRAPy, pokud nemyslíte půjčené resp. darované Maxxpro od Američanů.
  Skrýt celý příspěvek

 • butters
  14:24 08.07.2015

  nie nekupi, ale necha si opravit hufnice DANA

  "Poľsko dodá Slovensku obrnené vozy a objedná si u nás opravu bojovej techniky. Čambalík spresnil, že by mohlo ísť o opravu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nie nekupi, ale necha si opravit hufnice DANA

  "Poľsko dodá Slovensku obrnené vozy a objedná si u nás opravu bojovej techniky. Čambalík spresnil, že by mohlo ísť o opravu samohybných kanónových húfnic DANA, bojových vozidiel pechoty (BVP), tankov a kanónov."
  Skrýt celý příspěvek

 • 3RMO
  14:07 08.07.2015

  do teď všechny projekty ve zbrojení v rámci V4 je scipio (poslední projekt 3D radar) první vlaštovkou. škoda že neznáme podrobnosti nabídek poláků a čechů. Možná zas poláci koupi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  do teď všechny projekty ve zbrojení v rámci V4 je scipio (poslední projekt 3D radar) první vlaštovkou. škoda že neznáme podrobnosti nabídek poláků a čechů. Možná zas poláci koupi evy...
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:02 08.07.2015

  Rosomak je těžší,jeho podvozek je dimenzován na vyšší zátěž,má silnější motor
  a teoreticky by měl být dražší než Pandur (ten ale zase má elektronicky řízenou trakci kol), ale i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rosomak je těžší,jeho podvozek je dimenzován na vyšší zátěž,má silnější motor
  a teoreticky by měl být dražší než Pandur (ten ale zase má elektronicky řízenou trakci kol), ale i tak by cena holého Panduru měla být nížší.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  12:31 08.07.2015

  Slovensko nepotrebuje mrapy a uz vobec nie vegu. Naco?
  Ascod ano, rosomak ano ale s inou vezou, pandur ano ale bie za cesku cenu.

  Slovensko nepotrebuje mrapy a uz vobec nie vegu. Naco?
  Ascod ano, rosomak ano ale s inou vezou, pandur ano ale bie za cesku cenu.

 • Rase
  12:22 08.07.2015

  Otázkou je zda Glaváč vůbec porovnával nějaké nabídky, nebo se jen koukl na wikipedii na cenu Rosomáka (pro polskou armádu) a cenu Pandura II (pro AČR), načež rovnou nekontaktoval ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otázkou je zda Glaváč vůbec porovnával nějaké nabídky, nebo se jen koukl na wikipedii na cenu Rosomáka (pro polskou armádu) a cenu Pandura II (pro AČR), načež rovnou nekontaktoval Polskou stranu ohledně dalších možností...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  12:06 08.07.2015

  Myslím, že to jestli je vozidlo svařeno celé z 8mm plechu (Pandur) nebo má někde na čele navařený kus tlustší desky (Rosomák) je skutečně tím nejdůležitějším kritériem kvality. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že to jestli je vozidlo svařeno celé z 8mm plechu (Pandur) nebo má někde na čele navařený kus tlustší desky (Rosomák) je skutečně tím nejdůležitějším kritériem kvality. Zvlášť když na obě jde namontovat přídavný pancíř.....
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:06 08.07.2015

  stirling MRAPy uz mame. ;) Aj ked samozrejme nie v mechanizovanych utvaroch.

  Podla mna autor zverejnil ponuku Exkaliburu, ktorou sa MO zaoberalo pri rozhodovani ci ist do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling MRAPy uz mame. ;) Aj ked samozrejme nie v mechanizovanych utvaroch.

  Podla mna autor zverejnil ponuku Exkaliburu, ktorou sa MO zaoberalo pri rozhodovani ci ist do Rosomaka, alebo Pandura II. Pochybujem, ze je to este aktualne. No na druhej strane, podpisane LOI je pravne nezaväzne.Takze minimalne pravna moznost zvolit inu cestu tu je.
  Skrýt celý příspěvek

 • butters
  11:01 08.07.2015

  myslim ze redaktor nema problem s jednotlivymi vozidlami, ale s tym, ze nebolo vypisane vyberove riadenie...

  myslim ze redaktor nema problem s jednotlivymi vozidlami, ale s tym, ze nebolo vypisane vyberove riadenie...

 • stirling
  11:00 08.07.2015

  A je to zpět - ano je lepší pokud hodnotíte balistickou ochranu (má prý stejnou jako puma..:) - opravdu tohle je jediné kritérium, které rozhoduje? Pokud tohle potřebuje slovensko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A je to zpět - ano je lepší pokud hodnotíte balistickou ochranu (má prý stejnou jako puma..:) - opravdu tohle je jediné kritérium, které rozhoduje? Pokud tohle potřebuje slovensko tak, ale kupuje úplně špatný typ vozidla, potřebuje totiž MRAP.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  10:29 08.07.2015

  Ďalší z článkov Denníka N , ktorý múti vodu...Je zaujímavé, že Excallibur vyšiel s ponukou až po podpise predbežnej zmluvy s Poľskou stranou, dovtedy o nich nebolo počuť! MO SR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ďalší z článkov Denníka N , ktorý múti vodu...Je zaujímavé, že Excallibur vyšiel s ponukou až po podpise predbežnej zmluvy s Poľskou stranou, dovtedy o nich nebolo počuť! MO SR (cez ministra Glváča), sa vyjadrili, že rokovali s viacerými stranami... ""My sme zvažovali viacero možností, avšak v pomere cena, kvalita, podpora domáceho zbrojárskeho priemyslu, naši odborníci vyhodnotili, že ide o najlepšie možné riešenie...." Z toho vychádza, že Česká strana a Excallibur nedali Slovenskej strane takúto ponuku! Je zaujímavé, že redaktor Vladimír Šnídl tu píše v prospech Pandurov a firmy Excallibur, ale ešte v roku 2010 písal ako sa Pandury absolútne nehodia do konfliktu v Afganistane, pre ich slabú ochranu... LOL. http://domaci.ihned.cz/c1-4080... http://zpravy.aktualne.cz/doma...
  Jura99, už sa opakuješ a s tebou viacerí. V základnej verzii je Rosomák/Patria (Scipio) lepšia ako Pandur II (máš to aj v tom článku od Šnídla, včom Pandur zaostáva za Rosomakom...) Ale odporúčam ti článok od Dušana Rovenského... http://www.onwar.eu/tag/rosoma...
  -
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:10 08.07.2015

  No hlavně to ukazuje zase to, že nepřítomnost výběrového řízení je nelogická a minimálně mohlo byt zase krásné srovnání pro nás.
  Ve finále by to výběrko vyhrál "nexter bumerang" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No hlavně to ukazuje zase to, že nepřítomnost výběrového řízení je nelogická a minimálně mohlo byt zase krásné srovnání pro nás.
  Ve finále by to výběrko vyhrál "nexter bumerang" ten by se k té věži i hodil.:o)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:45 08.07.2015

  "...Rosomak nemá po stránce technických parametrů nic lepšího co nabídnout (spíš naopak)..."

  To je hodně odvážné tvrzení...

  "...Rosomak nemá po stránce technických parametrů nic lepšího co nabídnout (spíš naopak)..."

  To je hodně odvážné tvrzení...

 • Jura99
  06:22 08.07.2015

  S tou nabídkou Excaliburu to bude zajímavé, resp. se to Glváčovi bude špatně vysvětlovat. Se slovenskou věží může být cena klidně stejná nebo nižší než u Rosomaka a navíc bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S tou nabídkou Excaliburu to bude zajímavé, resp. se to Glváčovi bude špatně vysvětlovat. Se slovenskou věží může být cena klidně stejná nebo nižší než u Rosomaka a navíc bude nejspíš nabídnuta výroba i podvozku na Slovensku, takže zapojení domácího průmyslu, se kterým Glváč tak operoval. Rosomak nemá po stránce technických parametrů nic lepšího co nabídnout (spíš naopak), takže je to pouze věc ceny a místa výroby.
  Skrýt celý příspěvek

 • butters
  21:36 07.07.2015

  Myslel som to samozrejme ironicky, v clanku je ze chcu "prebit " aktualnu ponuku, tak musia predstavit nieco zaujimavejsie. Cena za ktoru ho kupila ACR bola samozrejme premrstena.

  Myslel som to samozrejme ironicky, v clanku je ze chcu "prebit " aktualnu ponuku, tak musia predstavit nieco zaujimavejsie. Cena za ktoru ho kupila ACR bola samozrejme premrstena.

 • Petr M
  21:33 07.07.2015

  butters. Silně pochybuji, že by pandur byl levnější než rosomák...vzhledem k ceně, za jakou ho koupila ačr, a ceně za jakou poláci koupili patrie.

  butters. Silně pochybuji, že by pandur byl levnější než rosomák...vzhledem k ceně, za jakou ho koupila ačr, a ceně za jakou poláci koupili patrie.

 • butters
  21:19 07.07.2015

  Excalibur ponukol Pandurov, ale myslim ze aj keby ponukli polovicnu cenu oproti poliakom, nasi su uz dohodnuti a provizie rozdelene ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Excalibur ponukol Pandurov, ale myslim ze aj keby ponukli polovicnu cenu oproti poliakom, nasi su uz dohodnuti a provizie rozdelene :)

  https://dennikn.sk/181173/cesi...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  07:36 07.07.2015

  Je to trochu mimo téma, ale když jsem v té reportáži slyšel komentář mistra Bulanta, otevírala se mi kudla v kapse...

  Je to trochu mimo téma, ale když jsem v té reportáži slyšel komentář mistra Bulanta, otevírala se mi kudla v kapse...

 • 3RMO
  00:34 07.07.2015

  v roce 2017 tohle posune pandur mezi špičku. ..
  http://m.youtube.com/watch?v=n...

  v roce 2017 tohle posune pandur mezi špičku. ..
  http://m.youtube.com/watch?v=n...

 • stirling
  00:18 07.07.2015

  Souhlas s tím, že od poláků dostanou dobré vozidlo a to ostatní už je na slovensku. Sám jsem zvědav jaký bude výsledek. Kolik vůbec stoji Turra 30? V "ruské" a v "západní" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas s tím, že od poláků dostanou dobré vozidlo a to ostatní už je na slovensku. Sám jsem zvědav jaký bude výsledek. Kolik vůbec stoji Turra 30? V "ruské" a v "západní" variantě?
  Ohledně věží na cz pandurech doufám, že zůstaneme u RCWS-30, myslím že pro takovéto vozidlo je to ideální verze. Samson Mk I RWS můžou osadit např. na ascod jestli někdy bude...
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  21:35 06.07.2015

  Ano optika pre velitela vozidla sa tam domontovat da , ano bola na fotkach prveho prototypu bvp m2SKCZ na idete. ale potom co acr zistila ake kvality ma vytvor excaliburu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano optika pre velitela vozidla sa tam domontovat da , ano bola na fotkach prveho prototypu bvp m2SKCZ na idete. ale potom co acr zistila ake kvality ma vytvor excaliburu a vysrala sa na celeho sakala uz nikde nebola veza prezentovana s optikou pre velitela, ani na vojskovych skuskach sakala u ossr.
  Ano na idete bola veza turra s mk44. Otazne je co to vlastne pod tou maskovackou bolo. funkcna vzorka alebo maketa s laufom z mk44.
  Moznost ze sa dodatocne nakupia kanony mk44 a prehodi sa to so starymi 2A42 je podla mna asi taka pravdepodobna ako ze sa nakupia do armady plosne termo predsadky skeetir na samopaly, ano da sa to namontovat na unikat z brodu ale realne to nie je.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pekuc
  18:53 06.07.2015

  hurvo a to jste našel kde?

  Pokud to souhlasí, Samson Mk I RWS pandurů je na tom s kapacitou hůř než turra,
  200 kanon, 230 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hurvo a to jste našel kde?

  Pokud to souhlasí, Samson Mk I RWS pandurů je na tom s kapacitou hůř než turra,
  200 kanon, 230 kulomet
  http://www.rafael.co.il/market...
  Skrýt celý příspěvek

 • Pekuc
  18:47 06.07.2015

  Docela by mě zajímaly podrobné informace o věži turra 30, nikde jsem je nenašel.

  Konkurs-M sv. spike lr
  penetrační schopnost obou je více než 700 milimetrů, dostřel 4 km.
  Z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela by mě zajímaly podrobné informace o věži turra 30, nikde jsem je nenašel.

  Konkurs-M sv. spike lr
  penetrační schopnost obou je více než 700 milimetrů, dostřel 4 km.
  Z mého pohledu je to celkem jedno, levné Konkurs-M jim na turry s ruským kanonem stačí.

  na naše pandury, které bude v budoucnu ačr pořizovat bych očekával Samson Mk II RWS
  http://www.rafael.co.il/market...
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  18:38 06.07.2015

  300 do kanona a 600 do pkt. To je celkom solidny downgrade oproti bvp2.

  300 do kanona a 600 do pkt. To je celkom solidny downgrade oproti bvp2.

 • Lukas
  18:00 06.07.2015

  MSBS przeszedł wosjowe testy - w tym roku ponoć pojawi sie w armii
  Ale dużych zakupów nie bedzie - wojsko czeka na "Tytana" (polski program żolnierza przyszłości).
  MSBSy będą ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MSBS przeszedł wosjowe testy - w tym roku ponoć pojawi sie w armii
  Ale dużych zakupów nie bedzie - wojsko czeka na "Tytana" (polski program żolnierza przyszłości).
  MSBSy będą kupowane w ramach zestawu "Tytan"

  Wieża to problem słowacki - moim zadniem nie potrzeba nowego działka, a nowoczesnych systemów obserwacji terenu (termowizja, dodatkowe kamery)
  oraz nowoczesne pociski przeciwpancerne

  My sprzedajemy Rosomaka - czyli XC-360P - czyli modułową platforme 8x8
  A to co zamontuje klient - jego sprawa...

  My kupiliśmy Hitfista 30P bo w Polsce nie produkowano żadnej wieży
  Hitfist 30P oferował dobrą relacje między poziomem ochorny a wagą...
  Ma swoje wady - ale i zalety też ma...

  Od 2005 roku MON palnuje zakup wieży bezzałogowej (conajmniej 122 wieże). Chciano kupić zagraniczne - izraelski RCWS-30 byl faworytem....
  Ale nie przeszedł testów klimatycznych (przy - 20 stopniach wieża miała problemy z mechanizmami oraz elektoroniką)
  http://www.altair.com.pl/news/...

  Oferowano też Hitfista OWS, który miał być nie tylko produkowany w Polsce, ale też Polska miala mieć wyłączność na sprzedaż tej wieży.
  Ale ostatecznie MON nie chciał jej kupić... I teraz oracujemy nad własną wieżą...
  https://pbs.twimg.com/media/CF...
  (Bardziej przypomina Protector MCT niż RCWS-30)
  http://www.defence24.pl/news_m...
  A tutaj kilka słów o możliwościach dalszego rozwoju Rosomaka...

  Generalnie przed Rosomakiem jest dalsza perspektywa roswoju. Mapy pełnie praw - mamy doświadczenia z eksploatacji (W Afganistanie Rosomaki były w reżimie wojennym - odblokowana w pelni moc silników, pelne obciążenie dopuszczalne itd...), ponad 400 dokonanych poprawek...


  Ja się nie dziwie Słowakom - wydali $ na UH-60M (moim zdaniem inwestycja bez sensu), potrzebują nowoczesnych pojazdów - i kupują je tam gdzie jest tanio i z kredytem....
  A jest tanio bo kupiliśmy tanio licencjie, oraz wyprodukujemy prawie 1000 pojazdów dla WP.


  Czesi nie mogą zaoferować takich warunków - tak samo jak nie mogą sobie pozwolić na zakup 100 nowych CV90/ASCOD w najnowszym (najcięższym) wariancie..
  Proste...
  Skrýt celý příspěvek

 • saracen
  17:55 06.07.2015

  Hurvo:
  Rád by som vedel čo je to nedostatočný palebný priemer, nakoľko som nikde nenašiel žiadne relevantné údaje o množstve munície vo veži. BVP-2 má v zásobníkoch cca. 500 ks 30 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hurvo:
  Rád by som vedel čo je to nedostatočný palebný priemer, nakoľko som nikde nenašiel žiadne relevantné údaje o množstve munície vo veži. BVP-2 má v zásobníkoch cca. 500 ks 30 mm nábojov.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:38 06.07.2015

  Oprava. IDET 2015 som myslel.

  Oprava. IDET 2015 som myslel.

 • niko
  15:38 06.07.2015

  - pozorovaci pristroj velitela sa da domontovat. Deklaroval to aj vyrobca. To, ze ho nemal demonstrator v principe neznamena nic.
  - na IDET 2012 bola prezentovana Turra 30 s Mk ...
  Zobrazit celý příspěvek

  - pozorovaci pristroj velitela sa da domontovat. Deklaroval to aj vyrobca. To, ze ho nemal demonstrator v principe neznamena nic.
  - na IDET 2012 bola prezentovana Turra 30 s Mk 44. Takze montaz mozna je. Vid link:
  http://www.militarybox.cz/news...
  - rakety Spike nepovazujem za problem namontovat-delkaruje aj vyrobca
  - tak isto doplnenie elektronickymi vymozenostami - je to vecou ceny, na co zakaznik ma

  - nedostatocnu zasobu municie povazujem ale za realny problem veze.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  15:27 06.07.2015

  Problem s vezickami bol no neboli to vezicky zrds ale nieco zbuchane zo starych platov z befka. Zacul som nieco o nevyvazeni ze sa vezicka nedala otocit pokial neboli kolesa v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problem s vezickami bol no neboli to vezicky zrds ale nieco zbuchane zo starych platov z befka. Zacul som nieco o nevyvazeni ze sa vezicka nedala otocit pokial neboli kolesa v rovine.
  Co sa turry tyka
  Stary kanon
  Nie je k tomu moderna municia
  Stabilizator z bvp2
  Stare ptrs
  Nedostatocny palebny priemer
  Absencia zaloznych zameriavacov
  Velitel nema optiku
  A deklarovana zamenitelnost za iny kanon je podla mna len reklamny zvast ktory realne neexistuje podobne ako multirazovost brena
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  15:05 06.07.2015

  belkin - Odkiaľ máš túto sprostosť, že pri Iveco LMV "Aby to neskončilo jako u iveca, kde chtělo slovensko ušetřit a místo norských věží namontovali slovenské (mám dojem že stejný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  belkin - Odkiaľ máš túto sprostosť, že pri Iveco LMV "Aby to neskončilo jako u iveca, kde chtělo slovensko ušetřit a místo norských věží namontovali slovenské (mám dojem že stejný výrobce jako turra),aby pak zjistili, že věž prekračuje hmotnostní konstrukční limity vozidla a je tedy nepoužitená (v ráži 12,7)" ???
  Niko ma predbehol s reakciou....
  Kde chodíte na tieto hlúposti? To si myslite, že EVPU si môže niečo svojvoľne namontovať a nemať to odkonzultované od výrobcu Iveco LMV? Ako píše Niko, 5. PSU v Žiline ich prevádzkujú v pohode...
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  14:47 06.07.2015

  belkin odkial mas, ze gulomentna veza od EVPU nie je pouzitelna na IVECO s gulometom raze 12,7 mm ? 5. psu ich bezne pouziva od roku 2010. Zatial som ziadne vyzne vyhrady nepocul.

  belkin odkial mas, ze gulomentna veza od EVPU nie je pouzitelna na IVECO s gulometom raze 12,7 mm ? 5. psu ich bezne pouziva od roku 2010. Zatial som ziadne vyzne vyhrady nepocul.

 • belkin
  13:50 06.07.2015

  hurvo:aby jsme si rozuměli Rosomak Scipio je super vozidlo,pokud turra dodá kvalitní a dostačující optiku máte perfektní zbraň, o tom není pochyb.
  Tady pouze vznikl malicherný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hurvo:aby jsme si rozuměli Rosomak Scipio je super vozidlo,pokud turra dodá kvalitní a dostačující optiku máte perfektní zbraň, o tom není pochyb.
  Tady pouze vznikl malicherný spor o to, která platforma je lepší.
  Lepší je samozřejmě Pandur s izraelskou věží, ale taky podstatně dražší.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:41 06.07.2015

  hurvo:Takže nevíte jak je polská puška dobrá. Co je pouze bezpečně známo je to, že se podařilo snížit váhu z prototypu ze 4 kg na současných 3,6 kg.

  hurvo:Takže nevíte jak je polská puška dobrá. Co je pouze bezpečně známo je to, že se podařilo snížit váhu z prototypu ze 4 kg na současných 3,6 kg.

 • hurvo
  13:37 06.07.2015

  Ono poliaci cely predaj rosomakov asi skor beru ako reklamnu akciu. Predali rosomaka velmi lacno a financuje to polska vlada nasi to maju na splatky, pristali na skoro 100% offset. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono poliaci cely predaj rosomakov asi skor beru ako reklamnu akciu. Predali rosomaka velmi lacno a financuje to polska vlada nasi to maju na splatky, pristali na skoro 100% offset. A dovolili na to namontovat ten bazmek zo sakala. Toto naznacuje ze poliaci velmi stali o referenciu rosomaka od inej armady nato.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:34 06.07.2015

  Nic ve zlém,jen si trochu rýpnu. Aby to neskončilo jako u iveca, kde chtělo slovensko ušetřit a místo norských věží namontovali slovenské (mám dojem že stejný výrobce jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nic ve zlém,jen si trochu rýpnu. Aby to neskončilo jako u iveca, kde chtělo slovensko ušetřit a místo norských věží namontovali slovenské (mám dojem že stejný výrobce jako turra),aby pak zjistili, že věž prekračuje hmotnostní konstrukční limity vozidla a je tedy nepoužitená (v ráži 12,7) Takže pozor na Turru, je to jen pořádně nevyzkoušený prototyp.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  13:31 06.07.2015

  Polska armada msbs ESTE nezaviedla. V normalnych armadach sa vyrobok totiz vyrobok testuje pred nakupom nie az po nakupe ako je nasa ceskoslovenska tradicia.

  Polska armada msbs ESTE nezaviedla. V normalnych armadach sa vyrobok totiz vyrobok testuje pred nakupom nie az po nakupe ako je nasa ceskoslovenska tradicia.

 • niko
  13:01 06.07.2015

  Vobec to nie je o tom, ze by Scipio mal byt lacny. Pokial som to spravne pochopil, polska strana poskytne OS SR Rosomaky aj s financovanim. Teda dostaneme Rosomaky a budeme ich za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vobec to nie je o tom, ze by Scipio mal byt lacny. Pokial som to spravne pochopil, polska strana poskytne OS SR Rosomaky aj s financovanim. Teda dostaneme Rosomaky a budeme ich za zvyhodnenych podmienok splacat Polsku 10-20 rokov.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  12:34 06.07.2015

  MSBS je takový zázrak že ho polská armáda nezavedla.
  Karlos:My sme zvažovali viacero možností, avšak v pomere cena, kvalita, podpora domáceho zbrojárskeho priemyslu.
  Přeloženo do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MSBS je takový zázrak že ho polská armáda nezavedla.
  Karlos:My sme zvažovali viacero možností, avšak v pomere cena, kvalita, podpora domáceho zbrojárskeho priemyslu.
  Přeloženo do češtiny, chceme to nejlevnější.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  12:26 06.07.2015

  Logicky dalsi krok pri zjednocovani vyzbroje by malo byt nakupenie polskej karabiny MSBS 5,56 a predat breny mexiku, egyptu alebo dat do zberne surovin za cenu hliniku.

  Logicky dalsi krok pri zjednocovani vyzbroje by malo byt nakupenie polskej karabiny MSBS 5,56 a predat breny mexiku, egyptu alebo dat do zberne surovin za cenu hliniku.

 • Karlos73
  11:33 06.07.2015

  Pre viacerých, ktorí tu písali, že prečo Slovensko nedalo prednosť Pandurom... Odpoveď dalo MOSR (minister Glváč) :
  "My sme zvažovali viacero možností, avšak v pomere cena, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pre viacerých, ktorí tu písali, že prečo Slovensko nedalo prednosť Pandurom... Odpoveď dalo MOSR (minister Glváč) :
  "My sme zvažovali viacero možností, avšak v pomere cena, kvalita, podpora domáceho zbrojárskeho priemyslu, naši odborníci vyhodnotili, že ide o najlepšie možné riešenie. Viac ako 70 percent pozemnej techniky je po životnosti a my túto situáciu musíme akútne riešiť. Na samite vo Walese prezident, ktorý je hlavným veliteľom ozbrojených síl, deklaroval navyšovanie rozpočtu rezortu obrany,“ povedal minister obrany SR Martin Glváč. Zároveň zdôraznil, že z pohľadu pozemných síl pôjde o najväčší modernizačný projekt v histórii, pričom financovanie bude do budúcnosti nastavené tak, že ho bude možné zvládnuť z rozpočtu rezortu obrany."
  "S nákupom vozidiel 8x8 počíta Biela kniha o obrane SR. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Milan Maxim zdôraznil, že vozidlá Rosomak sú odskúšané v náročných podmienkach v Afganistane a sú plne kompatibilné v rámci NATO. „Navyše získame okamžite obranné spôsobilosti tohto druhu, čo je vzhľadom na zastaranú pozemnú techniku tou najväčšou výhodou,“ uviedol.""
  http://www.mod.gov.sk/35348-sk...
  Z tohoto vyjadrenia jasne vyplýva, že MOSR jednalo s veľkou pravdepodobnosťou aj českou stranou a Excalliburom ohľadne Pandur II. Reálnym projektom sa ukázal Poľsko-Slovenský projekt Scipio.
  Cela tato diskusia mi príde ako hádka detí na pieskovisku, kto ďalej dočurá...
  Každý štát ma svoju odbornú verejnosť, ktorá určí, čo ktorý štát potrebuje, aký bojový prostriedok, s akými špecifikáciami bude vybavený a čo konkrétne bude plniť... Česko si vybralo Pandur II s izraelskou vežou, Portugalsko si vybralo Pandur II. s 30 mm Maschinenkanone Mauser Modell MK-30-2 (Ulan/Pizzaro)... Slovensko dalo prednosť polskému Rosomaku so slovenskou vežou, kde ma zabezpečenú dodávku kľúčových komponentov vyrábaných v licencii. (svoj názor som napísal, že by som bol radšej, ak by už Scipio bolo vyzbrojené v konfigurácii NATO). Odborná komisia pri MOSR určila túto koncepciu ako vhodnú pre OS SR...
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  10:13 06.07.2015

  Kolt:já nepsal že je Rosomak horší,ale že je těžší a z toho plynoucí plusy a mínusy.
  Pandur má navíc co vím elektronicky řízenou trakci kol,podobné zařízení pokud se nepletu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt:já nepsal že je Rosomak horší,ale že je těžší a z toho plynoucí plusy a mínusy.
  Pandur má navíc co vím elektronicky řízenou trakci kol,podobné zařízení pokud se nepletu Rosomak nemá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:59 06.07.2015

  Kolt: ano, omluva. Už se mi ty ASCODy a Pandury plandají.
  Mám jen obavu že cena bude až na prvním místě a pokud se byť jen přiblíží Panduru, bude z toho zase pozdvižení.

  Kolt: ano, omluva. Už se mi ty ASCODy a Pandury plandají.
  Mám jen obavu že cena bude až na prvním místě a pokud se byť jen přiblíží Panduru, bude z toho zase pozdvižení.

 • KOLT
  09:11 06.07.2015

  niko: Přesně tak, počkejme. Ono to i s tou cenou nakonec nemusí být tak "horké". Myšleno tak, že výsledné Scipio nemusí být o tolik levnější než Pandur. Stačí, když si MO SR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: Přesně tak, počkejme. Ono to i s tou cenou nakonec nemusí být tak "horké". Myšleno tak, že výsledné Scipio nemusí být o tolik levnější než Pandur. Stačí, když si MO SR nadiktuje obdobné přístrojové vybavení, jako jsme si nadiktovali u nás.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:07 06.07.2015

  Race: Španělé se podíleli na ASCODu, ne na Panduru, ne? Rosomáky jsou oproti Patrii přecijen dost upravené, což si dělali Poláci sami, asi i včetně vývoje. Pandury jsou oproti tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Race: Španělé se podíleli na ASCODu, ne na Panduru, ne? Rosomáky jsou oproti Patrii přecijen dost upravené, což si dělali Poláci sami, asi i včetně vývoje. Pandury jsou oproti tomu u nás skutečně jen montované. Úpravy proti "standardní" versi (kupř. dno) projektovaly, pokud vím, Rakušané. Ale zase je dobře, že si na to vyvíjíme pancíř a aktivní ochranu, protože to jsou oboje věci, které se dají uplatnit i jinde a mají vývozní potenciál. A přál bych si, kdyby se více prohloubila spolupráce s Izraelskými zbrojovkami, protože jednak jsou na špici, jednak jsou Izraelci z historických důvodů nadočekávání ochotni s námi spolupracovat. A je naše velká chyba, že jsme tuto spolupráci nedokázali dodnes pořádně využít.

  belkin: Moc nechápu, v čem by Scipio mělo být principielně horší platformou než Pandur. Pokud se jednou rozhodnou narvat tam lepší elektroniku a věž, budou mít obdobu našich Pandurů.

  Osobně jsem u armád velikosti a nastavení naší AČR příznivcem pořizování spíše špičkových systémů než nějaké masovky. Ta je dobrá pro branecké armády a průtokové ohřívače typu US Army. Malá profesionální armáda potřebuje mít nadprůměrné vybavení i za cenu vyšších výdajů, protože si prostě nemůže dovolit takové ztráty.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:05 06.07.2015

  "Slováci chtějí stroj který bude mít dobrou balistickou ochranu, bude levný, bude točit věží a můžou ho poslat na armádní cvičení atd ... "

  A to je presne to, co nevieme. Proste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Slováci chtějí stroj který bude mít dobrou balistickou ochranu, bude levný, bude točit věží a můžou ho poslat na armádní cvičení atd ... "

  A to je presne to, co nevieme. Proste nevieme co OS SR vlastne chce. My tu cely cas porovnavame nejaky technologicky demonstrator Scipia s bojovou verziou Pandura II v ACR. Co je v podstate blbost. Fakt je, ze slovenske MO podpisalo s polskym LOI (Letter of intend), ktory v sebe s zahrna nasledne kroky. Prvym bude, ze OS SR definuju ako vybaveneho Rosomaka a Turru chceju. Dalsim bude nacenenie a nasledne priprava ostrej zmluvy o dodavke za taku a taku cenu s takym a takym vybavenim. Takze pockajme si na to, co si navyberaju OS SR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  00:42 06.07.2015

  strelec: a právě tohle je argument díky kterému se těch třicet scipiů koupí. Mohli sme mít 8 Pandurů, ale máme třicet Scipiů, které jsou krásné a moderní.
  Osobně beru Pandur jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strelec: a právě tohle je argument díky kterému se těch třicet scipiů koupí. Mohli sme mít 8 Pandurů, ale máme třicet Scipiů, které jsou krásné a moderní.
  Osobně beru Pandur jako speciální nástroj, ano pro AČR je možná předimenzovaný a tedy drahý, ale rozhodně má větší potenciál do budoucna než nějaký modernizovaný SKOT (to se mohlo klidně stát - výsledek by byl horší jak šakal) nebo jiné OT které šlo tehdy koupit.
  Slováci chtějí stroj který bude mít dobrou balistickou ochranu, bude levný, bude točit věží a můžou ho poslat na armádní cvičení atd. - navíc se pro ně nebude muset kupovat nová munice. Nechť tedy mají Scipia. Požadavky plně splňuje tak proč jej hanit. Můžou jen doufat že Scipia budou kvalitněji vyrobené než SKOTy.
  Nechci jim ten plán brát, přeci jen jsem rád že AČR šlo komplikovanější cestou a jako hlavní plus beru že si je montujeme doma (byť to není poznat) a lehce se prohloubila spolupráce s izraelskými zbrojovkami (které jsou dost vysoko). Přeci jen je Rosomák finská Patria s italskou věží, tak jako je Pandur jen Rakousko-Španělský násroj s Izraelskou prskavkou. O nějaké samostatné konstrukci nemůže být moc řeč (jak v Polsku tak v ČR).
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  00:05 06.07.2015

  Přesně tak.To je to, co psali ostatní a já.Rozdíl: zbraňová zaměřovací PLATFORMA. (jen cena chlazeného čidla je velmi zajímavá)

  Přesně tak.To je to, co psali ostatní a já.Rozdíl: zbraňová zaměřovací PLATFORMA. (jen cena chlazeného čidla je velmi zajímavá)

 • strelec
  23:58 05.07.2015

  Nebudu zde obhajovat pandura nebo rosomaka, ale podstatné je , že slováci zaplatí za Scipio 1-1,3 milionu euro bez věže.

  Když tam hodí turru s raketami Konkurz, které si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nebudu zde obhajovat pandura nebo rosomaka, ale podstatné je , že slováci zaplatí za Scipio 1-1,3 milionu euro bez věže.

  Když tam hodí turru s raketami Konkurz, které si licenčně vyrábí, tak pořídí 4 Scipia za cenu jednoho panduru.

  http://agentury.sme.sk/c/78958...
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  23:17 05.07.2015

  Murphy: ale jezdí, to je prostě fyzika,ve strojírenství jinak nelze,
  při cca stejné technologické úrovni bude lehčí vozidlo ovladatelnější,agilnější,
  na provoz levnější a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Murphy: ale jezdí, to je prostě fyzika,ve strojírenství jinak nelze,
  při cca stejné technologické úrovni bude lehčí vozidlo ovladatelnější,agilnější,
  na provoz levnější a pružnější než vozidlo těžší. Je to naprosto stejné jako u každého jiného technologického celku. Prostě něco za něco.
  Větší hmotnost,vyšší náklady na provoz,dražších častější a nákladnější opravy,
  vyšší spotřeba phm. Navíc je Pandur zbraňová platforma a tu máme opravdu co se týká střední evropy nejlepší. Je opravdu nutné vidět Pandura jako systém,
  ne jako vozidlo a tam se domnívám že český Pandur s izraelskou věží je opravdu někde jinde než rosomak z melerou nebo z turrou.Je opravdu potřeba
  přesně zvážit doktrínu použití platformy vozidla a ta je na rozdíl od polska pro slovensko jiná.Tím ale nechci vůbez snižovat kolovou platformu na bázi Oy.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  23:09 05.07.2015

  Pořád si myslím, že u těchto typů vozidel je důležitější průchodnost terénem a senzorické vybavení, kvalitní protitankové střely jsou bonus, ale důležitější je dobrý kanón - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pořád si myslím, že u těchto typů vozidel je důležitější průchodnost terénem a senzorické vybavení, kvalitní protitankové střely jsou bonus, ale důležitější je dobrý kanón - cokoliv nad 30 mm je pro tento typ vozidla nesmysl, tím nemyslím minomet.
  A teď k místnímu tématu rosomak je určitě kvalitní vozidlo, ale jeho bojovou hodnotu (když nepočítám kvalitně vycvičenou posádku) neurčuje balistická ochrana, ale kvalitní zbraně a senzory a v tom ať si říká co chce podle mě turra 30 pokulhává. Mimochodem pro zdejší fandy balistické ochrany - turra má ochranu pouze level 1 což je méně než RCWS-30.
  Balistická ochrana holých vozidel které budou vážit podobně bude velice podobná, nikdo totiž neumí žádné zázraky. Navíc někdo uvádí minimální hodnoty a někdo naopak maximální. Např. taková puma, kterou tady má každý za současný etalon bvp má v základu balistickou ochranu 14,5 mm jako rosomak v základu?
  Dále se tu uvádí parametry průchodnosti terénem, ale ty rozhodně nejsou z vozidel které na sobě mají maximální přídavné pancéřování, takové vozidlo na kolech naopak v terénu velice snadno uvízne.
  Balistická ochrana je určitě hodně důležitá a proto si cením i přístupu ačr (ministerstva), že dále rozvíjí tento koncept a vyvíjí nový typ lehčího pancéřování a hlavně aktivní ochranu. Rozhodně se musí brát vozidlo jako celek a ne jen vyzdvihnout klady. v tomto mě vychází koncept pandur2 cz jako vyváženější a použitelnější. Na hlídkování do afganistanu, bych samozřejmě radši baral rosomaka s největší možnou balistickou ochranou, ale zde narážíme zase na spodek a jeho odolnost a proto byl na tuto činnost vymyšlen mrap.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  22:41 05.07.2015

  belkin, to že je niečo o pár ton ľahšie neznamená že to bude jazdiť lepšie.

  belkin, to že je niečo o pár ton ľahšie neznamená že to bude jazdiť lepšie.

 • belkin
  18:34 05.07.2015

  Vozidlo Rosomak je již v základu těžší,pokud budeme porovnávat s Pandurem
  v hmotnostní kategorii 22tun, tak je z hlediska vývoje a výzkumu balistické ochrany
  velmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vozidlo Rosomak je již v základu těžší,pokud budeme porovnávat s Pandurem
  v hmotnostní kategorii 22tun, tak je z hlediska vývoje a výzkumu balistické ochrany
  velmi nepravděpodobné aby dvě vozidla stejné hmotnosti měly o level rozlišnou odolnost.Tady je v případě modularity připomenut, že právě AČR trvala na posilnění
  spodku na level 3a, partie které není možné dodatečně posilnit ma stejnou úroveň
  jako Rosomak.Samozřejmě že Rosomaka jde lépe opancéřovat až do cca 26 tun,
  Pandur má limit 22tun. Co to ale udělá z jízdními vlastnostmi je jasné.
  V základu (tedy lehčí Pandur) má opravdu lepší jízdní vlastnosti.
  Ono se nesmí zapomínat ani na hmotnostní rozdíl mezi samsomem a turrou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  17:18 05.07.2015

  Jura99: Mýlite si pojmy s dojmami, rozličné nasadenie vozidiel rady IFV (KBVP,BVP) a ACP (KOT).

  Dôvod prečo Poliaci znížili balistickú ochranu oproti pôvodnej Patrii je možnosť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Mýlite si pojmy s dojmami, rozličné nasadenie vozidiel rady IFV (KBVP,BVP) a ACP (KOT).

  Dôvod prečo Poliaci znížili balistickú ochranu oproti pôvodnej Patrii je možnosť plavby a prepravy vzduchom, tak isto ako to je u českých Pandurov. Čo je dôležité pripomenúť je, že Poľský Rosomak v základnej verzii poskytuje vyššiu balistickú odolnosť než český Pandur II a stále si udržiava schopnosť plavby.

  Nemci nemajú inú doktorínu nasadenia KOT alebo IFV. Len stupne balistickej ochrany sú vyššie na úkor plavby.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:18 05.07.2015

  Sgt Murphy: Vaše péče o čistotu zdejší diskuse je dojemná, ale abyste neplevelil pro změnu vy. Nikde jsem netvrdil, že by se lišil způsob nasazení Panduru a Rosomaku. Psal jsem o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: Vaše péče o čistotu zdejší diskuse je dojemná, ale abyste neplevelil pro změnu vy. Nikde jsem netvrdil, že by se lišil způsob nasazení Panduru a Rosomaku. Psal jsem o rozdílu mezi českou a německou doktrínou nasazení KOT, kdy ta česká, (doprava družstva k bojišti), neklade důraz na maximální balistickou ochranu, takže zdejší odsouzení Panduru za poněkud menší balistickou ochranu v základu je bezvýznamné. Pokud se dostane na bojiště, je všechno pod odolnost cca 30mm hazardem. Originál Patria je odolná proti zásahu 30mm, Poláci to na Rosomaku snížili. V čem jsem se skutečně zmýlil, je počet členů výsadku u věžové verze Panduru.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  15:56 05.07.2015

  Rosomak M1M zwany jest wersja afgańską (Afgańczykiem) - ma dodatkowy pancerz i siatki RPGnet.

  W tej wersji montowano 6 foteli - dlaczego?

  Bo chciano napewnić większy komfort ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rosomak M1M zwany jest wersja afgańską (Afgańczykiem) - ma dodatkowy pancerz i siatki RPGnet.

  W tej wersji montowano 6 foteli - dlaczego?

  Bo chciano napewnić większy komfort drużynie.
  W wozie bylo więcej miejsca na amunicjie, wode, sprzęt...

  Amerykanie często na burtach Strykera wieszają plecaki - u nas się tego nie robi...

  A specyfika misji w Afganistanie wymagała aby drużyny miały duże zapasy...

  Generalnie w Afganistanie była inna organizacjia plutonów i drużyn...
  Pluton miał 3 KBWP (Rosomak M1M) i 1 transporter (Rosomak M3 z obrotnicą z granatnikiem mk 19 i PKM) oraz 1 MRAP.

  drużyna była mniejsza - zaloga + 5 żołnierzy - ale za to zabierano np. JTAC / ratownika medycznego/ sapera

  Mimo, iż Rosomak ma 8 foteli to drużyna piechoty zmotoryzowanej liczy 6 żołnierzy...
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  13:26 05.07.2015

  Lukas, 12 osob sa do Panduru zmesti bez veze, tak ako do Rosomaku 11. Mimochodom, polska wiki tvrdi toto: "Bojowy Rosomak-1 może przewozić 11 osób (kierowca, dowódca, działonowy i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas, 12 osob sa do Panduru zmesti bez veze, tak ako do Rosomaku 11. Mimochodom, polska wiki tvrdi toto: "Bojowy Rosomak-1 może przewozić 11 osób (kierowca, dowódca, działonowy i 8 (6 w wersji afgańskiej) żołnierzy desantu)."

  V com spociva afganska verzia?
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  13:17 05.07.2015

  Długość / szerokość
  Pandur II - 7.54 m / 2.67 m
  Rosomak / AMV - 7.77 m / 2.83 m

  Nie wiem jak Pandur ma wiecej miejsca dla żolnierzy...

  Myśle że te 12 to tylko teoria - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Długość / szerokość
  Pandur II - 7.54 m / 2.67 m
  Rosomak / AMV - 7.77 m / 2.83 m

  Nie wiem jak Pandur ma wiecej miejsca dla żolnierzy...

  Myśle że te 12 to tylko teoria - żołnierze musieliby siedzieć "na ławkach" jak w BVP-1
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  12:48 05.07.2015

  Jura99: Najprv odporúčam čítať technické info o danej technike a až potom o nej niečo písať. Aby ste zas neplevil diskusiu nezmyslami. Nasadenie vozidiel KTO Rosomak a KBVP Pandur ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Najprv odporúčam čítať technické info o danej technike a až potom o nej niečo písať. Aby ste zas neplevil diskusiu nezmyslami. Nasadenie vozidiel KTO Rosomak a KBVP Pandur II sa taktiež nelíši. Zas plevíte diskusiu nezmyslami. Na nasadenie ako píšete vy je určená prieskumná verzia Panduru ktorá nemá rakety. Jazdené vlastnosti oboch vozidiel sa mi podľa technických parametrov zdajú totožné (+- pár cm v priechodnosti, 100 km vyšší dojazd u Rosomaku). Ochrana veže sa bude dať u Turra 30 určite zvýšiť z level 1 pomocou addon panelov na vyššiu, zatiaľ čo slabá ochrana veže u Panduru II ťažko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:39 05.07.2015

  Patrně si jenom pořádně nepřečetl článek na wikipedii. Tady je vyňatek: "Posádku tvoří dva muži, varianta bez věže pojme 12 vojáků, s věží pouze 7". Patrně i u Patrie záleží zda má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Patrně si jenom pořádně nepřečetl článek na wikipedii. Tady je vyňatek: "Posádku tvoří dva muži, varianta bez věže pojme 12 vojáků, s věží pouze 7". Patrně i u Patrie záleží zda má věž a kolik místa zabere z prostoru osádky (patrně se to může lišit podle typu). Podle wikipedie to bude patrně 12 vojáků v holé variantě a 8 s věží. Upravený Rosomák (na kterém má stát Scipio) na tom bude patrně obdobně jako Patria.
  Přivedlo mě to myšlence, proč se slováci neobrátili s plánem na nové vozidlo rovnou na Patriu. Přeci jen to udělali Slovinci, Chorvati a JAR. Nabídli Poláci jen lepší cenu (za hromadnější obědnávku) nebo se jedná o nějakou lobby ze strany polských zbrojovek (vyrábět techniku v polsku, ale ne licenčně u sebe doma jak to umožňuje Patria).
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  12:16 05.07.2015

  Jura99 sa prepočítal, lebo české KBVP Pandur II unesie výsadok 7 plus 3 členovia posádky :D

  Jura99 sa prepočítal, lebo české KBVP Pandur II unesie výsadok 7 plus 3 členovia posádky :D

 • Alpacino36
  12:11 05.07.2015

  Jinými slovy, Jura99 nevie počítať pretože 14-11=3 nie 4.

  Jinými slovy, Jura99 nevie počítať pretože 14-11=3 nie 4.

 • Jura99
  09:37 05.07.2015

  Vestly: Výsledná ochrana po instalaci přídavného pancíře je jaksi závislá na parametrech toho přídavného pancíře. Neznamená to, že pokud je dnes k dispozici pancíř s nějakými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: Výsledná ochrana po instalaci přídavného pancíře je jaksi závislá na parametrech toho přídavného pancíře. Neznamená to, že pokud je dnes k dispozici pancíř s nějakými parametry, že za pět let nebude jiný. Přídavný pancíř lze pořizovat či modernizovat snáz, než celé vozidlo. Pokud se nepletu, spolu s aktivní ochranou pro Pandury se vyvíjí přídavný pancíř z lehkých materiálů. Česká doktrína nepočítá s KOT pro účely dopravy pěšáků do ohniska bojiště, na rozdíl třeba od německé, ale pouze na hranu bojiště. Pandur pro AČR je konfigurován tak, aby sbíral informace o bojišti a poskytoval je vlastnímu výsadku, který vysadil na bojišti.

  Lukas: ano, do Rosomaka se vejde 3+8, ale do Panduru 2+12, tedy počet výsadku je v Panduru o nezanedbatelné 4 navíc (!). Jinými slovy, tam kde AČR doveze na bojiště vojáky dvěma Pandury, OSSR bude muset použít Rosomaky tři, tj. pořídit o jeden navíc, servisovat ho atd. atd.. To je při pořizování techniky nezanedbatelná chyba v uvažování, efektivita provozu. Stejně to platí pro obsluhu techniky, je žádoucí kupovat např. takové samohybné houfnice, které obslouží co nejmenší počet vojáků, při zachování špičkových parametrů. Každý voják navíc nebo každá technika navíc znamená mzdy, výsluhy, servisní náklady atd. a přitom výstupní výkon může být stejný i při menším počtu.
  Skrýt celý příspěvek

 • black hole
  20:48 04.07.2015

  U Glváča nikto nevie, ale ak by sa ešte pred voľbami, alebo ak Smer vyhrá, rozhodol aj o akvizícií pásových BVP, bol by to pravdepodobne podvozok ASCOD so Slovenskou vežou, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U Glváča nikto nevie, ale ak by sa ešte pred voľbami, alebo ak Smer vyhrá, rozhodol aj o akvizícií pásových BVP, bol by to pravdepodobne podvozok ASCOD so Slovenskou vežou, nečudoval by som sa, ak sa takýto hybrid objaví na budúcoročnom IDEBe v Bratislave. Podľa mňa je len otázkou času, kedy General Dynamics, alebo jej budúci prostredník EXCALIBUR, príde s takouto ponukou pre OSSR. CV 90 vylučujem a Šakal je už mimo hru. Ale je to iba moja úvaha.
  Skrýt celý příspěvek

 • black hole
  20:48 04.07.2015

  U Glváča nikto nevie, ale ak by sa ešte pred voľbami, alebo ak Smer vyhrá, rozhodol aj o akvizícií pásových BVP, bol by to pravdepodobne podvozok ASCOD so Slovenskou vežou, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U Glváča nikto nevie, ale ak by sa ešte pred voľbami, alebo ak Smer vyhrá, rozhodol aj o akvizícií pásových BVP, bol by to pravdepodobne podvozok ASCOD so Slovenskou vežou, nečudoval by som sa, ak sa takýto hybrid objaví na budúcoročnom IDEBe v Bratislave. Podľa mňa je len otázkou času, kedy General Dynamics, alebo jej budúci prostredník EXCALIBUR, príde s takouto ponukou pre OSSR. CV 90 vylučujem a Šakal je už mimo hru. Ale je to iba moja úvaha.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  12:41 04.07.2015

  A bym zapomniał - do Rosomaka wejdzie 11 żołnierzy - kierowca, strzelec, dowódca + 8.

  A bym zapomniał - do Rosomaka wejdzie 11 żołnierzy - kierowca, strzelec, dowódca + 8.

 • Lukas
  12:35 04.07.2015

  Wyjaśnimy sobie coś
  Nie ma jeszcze umowy - jest tylko list intencyjny
  Ponoć 30 wozów ma kosztować 120 mln zł - tanio... (mniej niż 1 mln Euro za wóz - bez wieży)
  Dodatkowo mamy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wyjaśnimy sobie coś
  Nie ma jeszcze umowy - jest tylko list intencyjny
  Ponoć 30 wozów ma kosztować 120 mln zł - tanio... (mniej niż 1 mln Euro za wóz - bez wieży)
  Dodatkowo mamy dać kredyt oraz kilka innych bonusów...
  Generlanie - finansowo nie zarobimy :/ - ale nie każdy sukces mierzy się ilością zarobionej $.
  Warunki dodatkowe - to jest powód dla ktorego słowackie Ministerstwo Obrony
  negocjuje bez przetargu...


  Na zdjęciu Rosomak - Scipio ma dodatkowe panele pancerza na burtach kadłuba
  - więc odpornośc tam jest wyższa (spokojnie wytrzyma 14.5 z < 200 m)

  Jeśli OSSR kupi wóz w tej konfiguracji - to bedzie miał pojazd który pod wieloma wzgledami przewyższa BVP-2 oraz BMP-3

  A przecież można jeszcze dopancerzyć przód i zamontować RPG-net - wówczas wóz wytrzyma ostrzał z popularnych rpg-7.

  Z resztą mając taki wóz nie nalezy powielać taktyki z czasów Układu Warszawskiego
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  11:10 04.07.2015

  V zakladnej verzii Rosomak odola protipancierovej 14,5, zatial co Pandur 7,62.
  S pridavnym pancierom moze Rosomak odolat 30 mm kanonu s apfsds municou, zatial co Pandur vie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V zakladnej verzii Rosomak odola protipancierovej 14,5, zatial co Pandur 7,62.
  S pridavnym pancierom moze Rosomak odolat 30 mm kanonu s apfsds municou, zatial co Pandur vie odolat 14,5.

  Cize rozdiel tam je pomerne velky.

  Kedze tvrdis, že nieje rozdiel medzi ochranou voci 7,62 a 14,5, naco ma vobec Pandur pridavny pancier? Ved aj s nim to je v Pandure podla tvojich slov stale "pokus o samovrazdu".
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:11 04.07.2015

  Balistická odolnost obou vozidel se tu probírá stále dokola. Rosomak je v základu o cosi odolnější (čelo do 14,5mm, boky 7,62), ale to je stále v rovině pokusu o sebevraždu, dostat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Balistická odolnost obou vozidel se tu probírá stále dokola. Rosomak je v základu o cosi odolnější (čelo do 14,5mm, boky 7,62), ale to je stále v rovině pokusu o sebevraždu, dostat se s ním do první linie, kde lítá všechno možný a prostřelí to třeba protimateriálová puška. Pandur má lepší parametry v průchodu terénem (překonání schodu, stoupavost, boční náklon..) a rovněž veze větší výsadek (12osob proti pouhým 8 u Rosomaka). Balistickou odolnost lze přitom zvýšit přídavnými panely. Rosomak je po většině parametrů horší stroj, ale je hezčí. Pak ať nikdo neříká, že dizajn vojenskou techniku neprodává.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:52 04.07.2015

  niko: vyčítáte stirlingovi, že údajně není přesný, ale vůbec vám nevadí vyřknout tvrzení "takže zmluva je podpisaná". Jaká smlouva, na co? Kolik vozidel, jak vybavených a za kolik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: vyčítáte stirlingovi, že údajně není přesný, ale vůbec vám nevadí vyřknout tvrzení "takže zmluva je podpisaná". Jaká smlouva, na co? Kolik vozidel, jak vybavených a za kolik peněz? Pokud se nepletu, tak není podepsaná žádná smlouva o dodávce vozidel, pouze je podepsaná jakási deklarace a spolupráci v dodávkách vojenské techniky. Z toho se sice nejspíš konkrétní smlouva vyklube, ale pokud se nepletu, tak ještě žádná není. Slováci se s výběrovými řízeními, jak je vidno, moc nepářou, prostě něco koupí, aniž by udělali VŘ aspoň naoko. Je to případ Spartana, UH-60, CZ805 a teď se schyluje k Rosomakovi. Každý trochu schopný hospodář se zeptá u konkurence, za kolik dostane obdobný výrobek. Ještě bude asi zajímavá situace, až bude daňovému poplatníkovi předložen účet k zaplacení. Techniku, která se normálně kupuje v průběhu desetiletí, se Glváč rozhodnul koupit v jednom roce.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  00:30 04.07.2015

  niko: nevím o co tady jde, ale popis jeho schopností jsem našel asi tak za 1 min, tak pokud to někoho zajímá proč to chce po mě, když žijeme v době internetu.?
  VĚŽ RAFAEL ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: nevím o co tady jde, ale popis jeho schopností jsem našel asi tak za 1 min, tak pokud to někoho zajímá proč to chce po mě, když žijeme v době internetu.?
  VĚŽ RAFAEL RCWS-30
  Sklopný dálkově ovládaný vrchní zbraňový
  systém. Hlavní zbraň: ATK MK44 30 mm.
  Sekundární zbraň: kal. 7.62 mm souosý kulomet.
  Dodatečná výzbroj: ATGM SPIKE, granátomet pro
  kouřové granáty. Stabilizátor střelecké věže
  a výzbroje: dvouosý LOF stabilizátor. Řízení palby
  a pozorovací zařízení: Denní vidění: barevná CCD
  kamera, noční vidění: chlazený termální zobra-
  zovač (tepelný snímač), laserový zaměřovač,
  automatické cílové navádění. Další funkce: mož-
  nost vyzbrojení a propojení s externím řízením.
  ELEKTRONICKÉ VYBAVENÍ
  VOZU PANDUR II
  Jedná se o nejmodernější systém s otevřenou
  architekturou založený na nových technologiích
  a bojové filozofii. Systém funguje na principu
  spojení a přenosu digitálních dat a identickém
  decentralizovaném zpracování dat nezávislými
  jednotkami. Systém zahrnuje i dříve standardní
  podsystémy nutné k provozu vozidla. Informace
  jsou zobrazovány podle situace nebo velitelských
  nastavení.
  K aktivní ochraně, nevím jestli to půjde na trh, ale doufám, že to půjde na pandury a dále se bude rozšiřovat v ačr. Nikdy jsem nepoužil slovo, že už je vše hotovo pouze, že bude. Zrovna tak jako sk bude mít rosomaky tak pandur v ačr bude mít aktivní ochranu a ve finále ani jedno se nemusí realizovat... Já chci normálně diskutovat a né tu řešit nějaké slovíčkaření a vaše pocity.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  19:37 03.07.2015

  Takze zmluva je podpisana. Podla hlavnych sprav RTVS Ozbrojene sily objednaju viac ako 60 vozidiel v roznych verziach. V prvej varke ma dojst 31 Rosomakov. Presnu technicku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takze zmluva je podpisana. Podla hlavnych sprav RTVS Ozbrojene sily objednaju viac ako 60 vozidiel v roznych verziach. V prvej varke ma dojst 31 Rosomakov. Presnu technicku specifikaciu, teda vyzbroj, elektorniku atd. maju vyspecifikovat OSSR v najblizsom case. To znamena, ze co si vojaci nadefinuju, to aj dostanu. Povazujem to za rozumne.
  Skrýt celý příspěvek

 • butters
  18:35 03.07.2015

  tak to vyzera ze to idu fakt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak to vyzera ze to idu fakt kupit:

  http://www.aktuality.sk/clanok...
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:42 03.07.2015

  Stirling, myslim ze ja osobne rozumiem cestine velmi dobre. Takze podme na to linguisticky. Ak si pisal, "aktivní ochrana posune pandur zase o level dále" (citat). Tak ja vravim, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stirling, myslim ze ja osobne rozumiem cestine velmi dobre. Takze podme na to linguisticky. Ak si pisal, "aktivní ochrana posune pandur zase o level dále" (citat). Tak ja vravim, ze kedze je tato aktivna ochrana vo vyvoji, tak sa kludne moze stat, ze sa nikdy na trh nedostane a neposunie ho vobec nikde. Teda vehementne tvrdit, ze ho niekam posunie ja zavadzanie.
  Co sa tyka pristrojoveho vybavenia. Vesty sa ta velmy spravne opytal o ake pristrojove vybavenie ide, ked je take dobre a podstatne lepsie ako u Scipia. Nato si ty zavesil link na prieskumny Pandur II. Cize vlastne si na otazku neodpovedal, kedze porovnavas jablka s hruskami. Myslim, ze je asi kazdemu jasne, ze pristrojove vybavenie prieskumneho vozidla musi byt zakonite lepsie ako standardu.
  Otazka teda je, kto tu koho nepochopil.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  14:59 03.07.2015

  niko: nevím jestli je to že nerozumíte češtině, ale ja psal, že aktivní ochrana posune pandur zase o level dále - je tam úmyslně použit budoucí čas. Jinak by to znělo aktivní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: nevím jestli je to že nerozumíte češtině, ale ja psal, že aktivní ochrana posune pandur zase o level dále - je tam úmyslně použit budoucí čas. Jinak by to znělo aktivní ochrana posouvá pandura o další level výše. Přikládám text: "pandur má daleko kvalitnější výzbroj, ale hlavně senzorické vybavení a o další level dále ho posune aktivní ochrana.Snad toto scipio brzo doplní aspoň nějaká průzkumná vozidla s pořádným vybavením. Každopádně cokoli teď pořídí bude lepší než to co mají tedy spíše nemají."
  Jinak teď jsem si hledal něco o té super věži co na tom bude a hrozně mě rozesmálo, že má ochranu level1 to nevím jestli z toho Vestly usne
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  14:15 03.07.2015

  stirling myslim, ze nemozes porovnavat prieskumnu verziu Pandura so standardnou Scipia. Taktiez pisat o aktivnej ochrane, ktora je vo vyvoji ako o hotovej veci mi pride nie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling myslim, ze nemozes porovnavat prieskumnu verziu Pandura so standardnou Scipia. Taktiez pisat o aktivnej ochrane, ktora je vo vyvoji ako o hotovej veci mi pride nie korektne.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  13:43 03.07.2015

  Vestly: chápu, že bráníš svoje, ale zkus se na to podívat normálně bez zabarvení. Já porovnával vozdilo tak jak je prezentováno s cz pandurem, nechápu co je na tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: chápu, že bráníš svoje, ale zkus se na to podívat normálně bez zabarvení. Já porovnával vozdilo tak jak je prezentováno s cz pandurem, nechápu co je na tom nepochopitelného? Pokud víš, že se scipio bude měnit tak sem s tím jsem zvědav. O tvojí modle jménem balistická ochrana nemá cenu debatovat, ten rozdíl je malý a naopak mě přijde praktičtější provozovat lehčí vozidlo a přídavný pancíř a aktivní ochranu domontovat když je potřeba. Zrovna tak se to totiž bude dělat i u rosomaku, protože ten v základu do ostrého nasazení také nikdo neposílá.
  O tom čím je vybaven pandur snad není potřeba psát jsou to všeobecně známá fakta a najdeš je asi tak během sekundy např.:
  http://forum.valka.cz/topic/vi...
  Aktivní ochrana je vyvíjena, proto jsem psal, že posune viz zde:
  http://www.armadninoviny.cz/ul...
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  12:04 03.07.2015

  stirling, mozes sem presne napisat, akym presne senzorickym vybavenim a aktivnou ochranou je cz pandur vybaveny?

  Zatial sa nevie ani aku bude mat vo fianlnej podobe scipio ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling, mozes sem presne napisat, akym presne senzorickym vybavenim a aktivnou ochranou je cz pandur vybaveny?

  Zatial sa nevie ani aku bude mat vo fianlnej podobe scipio vyzbroj, ani uroven ochrany aj ked v zakladnej verzii znacne prevysuje ochranu Panduru, a ani cenu. Ked sa to zisti, tak sa budeme moc bavit , ci je lepsi Pandur alebo Rosomak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  11:54 03.07.2015

  Jura99, ale veď to je jasné, že kľúčovú výrobu Scipio obstará Poľská strana.
  Uvedom si, že Exallibur s Pandurom 8x8 neprišiel s takou ponukou, ako Polską Grupę Zbrojeniową s ich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99, ale veď to je jasné, že kľúčovú výrobu Scipio obstará Poľská strana.
  Uvedom si, že Exallibur s Pandurom 8x8 neprišiel s takou ponukou, ako Polską Grupę Zbrojeniową s ich Rosomakom., ktorí boli ochotní ísť do novej koncepcie Scipio! Poľská strana sa s touto úpravou, snaží preraziť na trhoch tretích krajin. Ako tu viacerí napísali, kanón 2A42 a strelivo 30x165, 9M113 Konkurs, používa veľké množstvo štátov, pre nich je určený koncept Scipio... uvidíme.
  http://wyborcza.pl/1,91446,182...
  http://zahranicni.ihned.cz/c1-...
  Osobne by som bol radšej, ak by IFV Scipio bolo vybavené (licenčne vyrábaná) napríklad bojovou vežou 30 mm Maschinenkanone Mauser Modell MK-30-2 ako pri ASCOD (Ulan/Pizzaro), alebo Kongsberg PROTECTOR MCT-30...ale všetko sú to drahé systémy. Porovnajte si Portugalské Pandur II., ktoré vyšli lacnejšie ako Český variant s Izraelskou vežou (ale všetko je to v autonómnych špecifikáciách jednotlivých armád....) http://defence-blog.com/?p=182...
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  09:52 03.07.2015

  Pokud sk pořídí rosomaky takhle jak je prezentováno scipio tak se vůbec nemusíme bavit jaké vozidlo je lepší, jestli cz pandur nebo sk rosomak - pandur má daleko kvalitnější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud sk pořídí rosomaky takhle jak je prezentováno scipio tak se vůbec nemusíme bavit jaké vozidlo je lepší, jestli cz pandur nebo sk rosomak - pandur má daleko kvalitnější výzbroj, ale hlavně senzorické vybavení a o další level dále ho posune aktivní ochrana.
  Snad toto scipio brzo doplní aspoň nějaká průzkumná vozidla s pořádným vybavením. Každopádně cokoli teď pořídí bude lepší než to co mají tedy spíše nemají.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  07:44 03.07.2015

  Vestly: myslel jsem spíš schopnosti v terénu, spotřebu atd. Samozřejmě jsou Patrie (Rosomák), novější konstrukce, hezčí atd.
  saracen: tuším že se mluvilo o lepší elektronice a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: myslel jsem spíš schopnosti v terénu, spotřebu atd. Samozřejmě jsou Patrie (Rosomák), novější konstrukce, hezčí atd.
  saracen: tuším že se mluvilo o lepší elektronice a přístrojích pro lepší přehled o bojišti (dříve si nepřítele všimnout). Schopnost plavat byla taky za příplatek (byť ji můžou mít jiná OT také), celkově by šly tyto schopnosti nacpat i do Patrie a jakýchkoliv jiných moderních OT (jsem ale rád že máme stroje jako rakousko).
  Pro slovensko mi přijde Scipio jako lepší volba než Pandur. Alespoň to trochu proštěrchá sebevědomím Exculiburu
  Skrýt celý příspěvek

 • saracen
  23:56 02.07.2015

  Rase : aké vychytávky má Pandur???

  Rase : aké vychytávky má Pandur???

 • saracen
  23:54 02.07.2015

  Stále nerozumiem narážkam na slovenskú vežu Turra 30. Je možné osadiť výzbroj východnú ako aj západnú ( myslím tým kanón ) ako aj riadené strely. Má menšiu depresiu kanóna, ale to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stále nerozumiem narážkam na slovenskú vežu Turra 30. Je možné osadiť výzbroj východnú ako aj západnú ( myslím tým kanón ) ako aj riadené strely. Má menšiu depresiu kanóna, ale to asi nebude až taký problém pri porovnaní s vežami s posádkami na západných strojoch. Neviem v čom je česká verzia pandura II ( a to sa mi veľmi páči ) s izraelskou vežou okrem depresie kanóna ktorá je až -20 taká úžasná, asi až na to, že ste jediný na svete, ktorý túto vežu má, ale pokiaľ sa mýlim kľudne ma opravte. Pokiaľ je z iného vlákna pravda čo tvrdí Lukas a z ceny kolesového BVP je veža 40 až 50% je to len prínosom, že táto je domácim výrobkom. Inak sedel som v Pandure, Rosomáku, CV90 i Ascode, ale osobne pri mojej výške 189 cm bol pre mňa najlepší priestor pre výsadok v Šakalovi a to bez ohľadu na to akú má ochranu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  22:47 02.07.2015

  2A42 to nie problem - jeśli produkujecie amunicjie itd to nie ma problemu.
  Pociski przeciwpancerne - to jest temat...
  Tą sprawe najlepiej zalatwić TERAZ - przed zakupem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2A42 to nie problem - jeśli produkujecie amunicjie itd to nie ma problemu.
  Pociski przeciwpancerne - to jest temat...
  Tą sprawe najlepiej zalatwić TERAZ - przed zakupem wozów...
  Bo poźniej bywają problemy...

  Co do osłony - Turra 30 waży 1500-1800 kg - tak?
  Czyli jest lżejsza o 1000 kg od Hitfist 30p.

  1000 kg = dodatkowy pancerz (np. boki kadłuba)
  Trudno więc mówić o ochronie - skoro kazdy pojazd może miec inną konfiguracje...

  Co do haubic - podejrzewam, że Polska zaoferuje systemy zarzadzania dowodzenia i łaczności - ZZKO Topaz, FONET - WB Electronics. (Słowacy moga je wykożystac w swoich haubicach i nie tylko...)


  Kolejnym tematem będzie amunicja 155 mm (kooperacja między naszymi zakładami i słowackimi)
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  21:59 02.07.2015

  Rosomak ma lepsiu ochranu, uz to tu bolo vela krat spomenute. Zatial to vypada, že Rosomak vyhra a aby som pravdu povedal, aj som rad.

  Rosomak ma lepsiu ochranu, uz to tu bolo vela krat spomenute. Zatial to vypada, že Rosomak vyhra a aby som pravdu povedal, aj som rad.

 • Rase
  21:45 02.07.2015

  Jak si vlastně stojí hrubě osekaný Pandur (jako mají třeba Portugalci) oproti Rosomákovi v základu ? Je v nich nějaký zásadní rozdíl, nebo se jedná o obdobná vozidla (konstrukčně, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak si vlastně stojí hrubě osekaný Pandur (jako mají třeba Portugalci) oproti Rosomákovi v základu ? Je v nich nějaký zásadní rozdíl, nebo se jedná o obdobná vozidla (konstrukčně, cenově, výkonově atd.)? Očekávám že poptávka bude na co nejlevnější řešení (tedy asi žádné vychytávky jako má náš Pandur II), které se osadí věží Turra. Bojeschopnost bude někde pod úrovní BVP2, ale bude to nové a levné:)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  20:15 02.07.2015

  Karlos73: kdo tahá za jak dlouhý konec provazu v té spolupráci je asi jasné. Jinými slovy: Slováci kupte si od nás Rosomaky (ale vyrobíme je v Polsku) a klidně si na ně nasaďte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos73: kdo tahá za jak dlouhý konec provazu v té spolupráci je asi jasné. Jinými slovy: Slováci kupte si od nás Rosomaky (ale vyrobíme je v Polsku) a klidně si na ně nasaďte svoji věž Turra a ty houfnice? Kdo jiný, než bývalý výrobce, by měl polské houfnice Dana odservisovat? S podobnou či lepší nabídkou by mohl přispěchat i Excalibur: dodáme vám Pandury, které navíc vyrobíme na Slovensku (Excalibur má VOP Trenčín a Nováky) a věž Turra vám tam taky dáme, když se vám tak líbí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  19:31 02.07.2015

  http://spravy.pravda.sk/domace...
  "Slovensko a Poľsko plánujú spoluprácu pri výrobe armádnych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://spravy.pravda.sk/domace...
  "Slovensko a Poľsko plánujú spoluprácu pri výrobe armádnych obrnených vozidiel a pri opravách húfnic. Dohodu o spolupráci vo vojenskej oblasti medzi oboma krajinami podpíše premiér Róbert Fico počas piatkovej návštevy Poľska s tamojšou premiérkou Ewou Kopaczowou, informoval vo štvrtok úrad slovenskej vlády...."
  Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  19:24 01.07.2015

  Tak jsem trošku googlil a hle, nová munice pro 2a42 se vyvíjela i u nás:

  http://www.isvav.cz/h09/projec...

  a parametry také slušné:

  APFSDS-T: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jsem trošku googlil a hle, nová munice pro 2a42 se vyvíjela i u nás:

  http://www.isvav.cz/h09/projec...

  a parametry také slušné:

  APFSDS-T: penetrátor 195g, v=1325m/s průraznost 47mm/60° na 1km (tzn. 94mm kolmo)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  13:51 01.07.2015

  Rase, je otázkou co považovat za munici NATO. Paradoxně je ruská 30x165 asi nejrozšířenější 30mm municí mezi armádami NATO :-)

  Rase, je otázkou co považovat za munici NATO. Paradoxně je ruská 30x165 asi nejrozšířenější 30mm municí mezi armádami NATO :-)

 • Rase
  12:16 01.07.2015

  Myslíte že by byl velký problém upravit (překonstruovat) kanón 2A42 na ráži NATO ? Přeci jen když už se ty kanóny vyrábějí na slovensku, tak proč toho nevyužít. Když jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslíte že by byl velký problém upravit (překonstruovat) kanón 2A42 na ráži NATO ? Přeci jen když už se ty kanóny vyrábějí na slovensku, tak proč toho nevyužít. Když jsou Bushmastery drahé a ruská munice je nekompatibilní s NATO, tak by to bylo víc než vhodné řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  10:02 01.07.2015

  Sgt Murphy, máš pravdu...9M113 Konkurs, kanón 2A42 a strelivo sa na Slovensku licenčne vyrábajú...

  Sgt Murphy, máš pravdu...9M113 Konkurs, kanón 2A42 a strelivo sa na Slovensku licenčne vyrábajú...

 • Jenda
  22:33 30.06.2015

  Nic proti Buschmasteru, ale nějak nesdílím americkou zálibu v externě poháněných zbraních...

  Nic proti Buschmasteru, ale nějak nesdílím americkou zálibu v externě poháněných zbraních...

 • Sgt Murphy
  22:18 30.06.2015

  Pokiaľ viem licenčná výroba 9M113 Konkurs montovaná na vež Turra 30 je tiež licenčne vyrábaná na slovensku. Aj kanón. Tiež určite munícia.

  Pokiaľ viem licenčná výroba 9M113 Konkurs montovaná na vež Turra 30 je tiež licenčne vyrábaná na slovensku. Aj kanón. Tiež určite munícia.

 • Blake
  22:09 30.06.2015

  To je ale podla mna politicka zalezitost - predpokladam, ze ide o nejaky druh licencnej vyroby v spolupraci s ruskou stranou. Netusim, ake tazke by bolo ziskat licenciu na vyrobu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je ale podla mna politicka zalezitost - predpokladam, ze ide o nejaky druh licencnej vyroby v spolupraci s ruskou stranou. Netusim, ake tazke by bolo ziskat licenciu na vyrobu Bushmasterov a ci by toho vobec bola nejaka slovenska firma schopna v dostatocnej kvalite vyrobit, ale nemyslim, ze by bolo nemozne (v pripade ochoty zo strany vyrobcu Bushmasteru) nakupit par kusov, dovyrobit zbytok a potom dlho udrziavat ako taky prijem z udrzby.

  Aj ked... na to asi nie su prostriedky, ked sa vezme do uvahy, ze (minimalne u vas) ta vyroba uz prebieha, ako taky zmysel to dava.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  21:59 30.06.2015

  Blake, předpokládám, že se i tyto kanóny na Slovensku vyrábí. Minimálně je dělá Excalibur Army jako cz30.

  Blake, předpokládám, že se i tyto kanóny na Slovensku vyrábí. Minimálně je dělá Excalibur Army jako cz30.

 • Blake
  21:53 30.06.2015

  Jenda, fenri, zmenila sa ale za posledne roky municia nejak znacne? Lebo to je predsa len neodmyslitelna sucast zbranoveho systemu. Co sa tyka stabilizacie a zameriavacov, bolo by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenda, fenri, zmenila sa ale za posledne roky municia nejak znacne? Lebo to je predsa len neodmyslitelna sucast zbranoveho systemu. Co sa tyka stabilizacie a zameriavacov, bolo by treba vediet, nakolko rozdielne by tieto boli v ramci dvoch verzii Turra 30 - ci by sa napr. ten system stabilizacie musel menit zasadne pri vymene kanona, alebo je postavena tak, aby slo len o zmenu par rozmerov, popripade dielov.

  Cisto ma teraz zaujima technicka stranka veci, rozhodnut, ci je rozumne montovat 2A42 necham na kompetentnejsich.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:32 30.06.2015

  Blake Jenda - vyšší dostřel Bushmasteru na Bradley vychází i z modernější munice, stabilizace a zaměřovačů. Jde o vyšší efektivní dostřel.
  Ten ruský kanon je celkem OK, jen visel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake Jenda - vyšší dostřel Bushmasteru na Bradley vychází i z modernější munice, stabilizace a zaměřovačů. Jde o vyšší efektivní dostřel.
  Ten ruský kanon je celkem OK, jen visel na staré platformě. Pokud mají Slováci hodně těch kanonů a munice do nich a zároveň málo peněz, tak celkem chápu že je použili, zvláš't pokud zvýší jejich efektivitu. Při nějakém MLU tam nahodí Bushmaster. Není to ideální, ale pořád efektivita těch Rosomáků a jejich perspektivy budou jinde než u starých BVP.
  Skrýt celý příspěvek

 • Falco
  16:17 30.06.2015

  Pozitívne je ze sa technika obmieňa a jedná sa o tom akú reálne zakúpia. Nielen o tom vykecať a plánovať, ze co by bolo ak by bolo :)

  Pozitívne je ze sa technika obmieňa a jedná sa o tom akú reálne zakúpia. Nielen o tom vykecať a plánovať, ze co by bolo ak by bolo :)

 • niko
  13:16 30.06.2015

  No pri ISTARe sa moze jednat akurat tak o par vozidiel pre byvalu prieskumnu rotu - max. do 10 ks. Tie by ale mali mat ine vybavenie,ako sucasne Scipio, teda mali by umoznovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No pri ISTARe sa moze jednat akurat tak o par vozidiel pre byvalu prieskumnu rotu - max. do 10 ks. Tie by ale mali mat ine vybavenie,ako sucasne Scipio, teda mali by umoznovat prieskum. Taka verzia ale predpokladam, ze este neexistuje. No a uz pocet 32 napoveda, ze sa jedna o klasicke mnozstvo mech. prap. Podla mna Glvac nevie co hovori.
  Novy 23. prapüor, kedze bude motorizovany nie mechanizovany by mal mat podla vsetkeho lahsiu vyzbroj ako klasicke kolesove BVP. Ale tak nechajme sa prekvapit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  12:48 30.06.2015

  http://m.aktuality.sk/clanok/2...

  "Pripravuje sa v krátkom čase pravdepodobne tender na kolesové vozidlá 8x8, aby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://m.aktuality.sk/clanok/2...

  "Pripravuje sa v krátkom čase pravdepodobne tender na kolesové vozidlá 8x8, aby sme vedeli splniť naše ciele, to znamená ISTAR," povedal v polovici mája v diskusnej relácii šéf rezortu obrany Martin Glváč.

  „Bez ohľadu na to, či má isť o nákup ľahších vozidiel 4x4 pre modernizáciu mechanizovaného práporu (tak ako to deklarovala biela kniha), alebo ťažších vozidiel 8x8 pre prápor ISTAR, by bolo vhodné, aby viac otvorilo svoj výberový proces čo najväčšej verejne kontrole a aby jasne zdôvodnilo dôvody nákupu a technické požiadavky výberového procesu,“ povedal Vladimír Bednár.
  V tomto súhlasim s Bednárom.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  12:15 30.06.2015

  Nemyslim ze by nieco z toho dostala prva mb. Najskor 23. Motorizovany. A prva mb si pocka do 2020 na ascody.

  Nemyslim ze by nieco z toho dostala prva mb. Najskor 23. Motorizovany. A prva mb si pocka do 2020 na ascody.

 • niko
  11:48 30.06.2015

  Karlos73 odkial mas tu info ? Uprimne povedane silno pochybujem, ze 30-32 Scipio bude zaradene do byzbroje ISTARu. Co by s nimi robili ? Istar je v postate ucelove zoskupenie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos73 odkial mas tu info ? Uprimne povedane silno pochybujem, ze 30-32 Scipio bude zaradene do byzbroje ISTARu. Co by s nimi robili ? Istar je v postate ucelove zoskupenie zaoberajuce sa prieskumom, pricom len byvala prieskumna rota 2. mbr. je skutocne polna jednotka. Vsetko ostatne su obsluhy radarov, odpocuvania, jednotka elektronickeho boja atd. atd. Inak s celeho praporu ISTAR je v Battle Group V4 zaradena tusim len jedna cata. Cize Scipia urcite pojdu mechanizovanemu utvaru a to s najväcsou pravdepodobnostou najprv k mpr. Martin.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  11:18 30.06.2015

  Malo by ísť zatiaľ o výzbroj pre ISTAR (ISTAR je nový špecializovaný vojenský útvar, ktorý buduje slovenská armáda pre využitie v medzinárodnej jednotke Battle Group.)
  Glváč ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Malo by ísť zatiaľ o výzbroj pre ISTAR (ISTAR je nový špecializovaný vojenský útvar, ktorý buduje slovenská armáda pre využitie v medzinárodnej jednotke Battle Group.)
  Glváč (minister obrany SR) sa vyjadril o začiatočnej potrebe 30~32ks. Nasledné dodávky by už dostali aj slovenské útvary...o počte je možné zatiaľ špekulovať.
  Uvidíme, ako dopadne tento spoločný Poľsko-Slovenský projekt Scipio. Vojenská prezentácia funkčného demonštrátora prebehla dobre...
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:00 30.06.2015

  S najväcsou pravdepodobnostou dostanu nove Scipia utvary 1. mbr. Teda podla mna urcite mpr. Martin a pravdepodobne mpr. Nitra. Tak je to aj v bielej knihe tusim a tak to uz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S najväcsou pravdepodobnostou dostanu nove Scipia utvary 1. mbr. Teda podla mna urcite mpr. Martin a pravdepodobne mpr. Nitra. Tak je to aj v bielej knihe tusim a tak to uz viackrat dekladovali aj OS SR. Utvar, ktory vznikne v Michalovciach, resp. Trebisove ma byt lahky mobilny kolesovy utvar a ked dostane Scipia, tak vo variante bez vezi, iba ako OT.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  09:23 30.06.2015

  Lukas :

  Velmi pravdepodobne dostane nove masiny uplne novy batalion - 23.mp, sucast 2.brigady. Ma vzniknut do konca roka 2015. Ak nie, tak potom to tipujem na mechanizovany ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas :

  Velmi pravdepodobne dostane nove masiny uplne novy batalion - 23.mp, sucast 2.brigady. Ma vzniknut do konca roka 2015. Ak nie, tak potom to tipujem na mechanizovany prapor (22.mp) Michalovce. Ak by sa kupovali 100 masin, tak ich dostanu obidva mech. prapory 2. brigady. Pre 21. zmiesany prapor sa nakupia pasove BVP.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:17 30.06.2015

  Która brygada dostanie nowy sprzęt?

  2. Brygada? (akurat 100 wozów wystarczy)

  62 KBVP
  6 transporterów (KBVP?) z obsługami przenośnych wyrzutni "Konkurs" (2 plutony ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Która brygada dostanie nowy sprzęt?

  2. Brygada? (akurat 100 wozów wystarczy)

  62 KBVP
  6 transporterów (KBVP?) z obsługami przenośnych wyrzutni "Konkurs" (2 plutony przeciwpancerne)
  13 wozów rozpoznawczych

  19 wozów specjalistycznych i wsparcia...

  Czy Slowacja ma zamiar wycofać czołgi?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  08:14 30.06.2015

  Blake: Otázka efektivního dostřelu při střetu PVP-2 a LAV-25 nebude jen o výkonu kanónu, ale i o odolnosti obou vozidel. Vzhledem k tomu, že Rusové neměli pro 2A42 podkaliberní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake: Otázka efektivního dostřelu při střetu PVP-2 a LAV-25 nebude jen o výkonu kanónu, ale i o odolnosti obou vozidel. Vzhledem k tomu, že Rusové neměli pro 2A42 podkaliberní munici APFSDS-T, tak bude průraznost 25x137 APFSDS-T asi o něco větší než průraznost rážové 30x165. Vzhledem k většímu výkonu 30x165 ten rozdíl nebude příliš veliký. Důležitější bude, že BVP-2 musí prostřelit silnější pancíř než musí překonávat LAV-25 při střelbě na BVP-2.
  Skrýt celý příspěvek

 • m164
  23:12 29.06.2015

  lorgarius: niekde vzadšie som tuším dal i link; v skratke, vozidlo sa testuje a rokuje sa o offsetoch. Ak nebudú offsety vyhovovat (neviem, aké ma MOSR kritéria), potom bude tender ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lorgarius: niekde vzadšie som tuším dal i link; v skratke, vozidlo sa testuje a rokuje sa o offsetoch. Ak nebudú offsety vyhovovat (neviem, aké ma MOSR kritéria), potom bude tender a bude sa musiet Scipio uchádzať o kšeft v boji s konkurenciou.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  21:34 29.06.2015

  vypisalo ministerstvo obrany vyberove konanie, alebo je to zatial len propagacia a lobing? len aby som vedel ci Glvac ide opat nakupovat alebo je to v nedohladne.

  vypisalo ministerstvo obrany vyberove konanie, alebo je to zatial len propagacia a lobing? len aby som vedel ci Glvac ide opat nakupovat alebo je to v nedohladne.

 • Blake
  20:39 29.06.2015

  Jenda, v americkom manuale k taktikam s LAV-25 som cital, ako dost stavali na tom, ze BMP-2 ma znacne nizsi efektivny dostrel. Slo sice o 25 mm Bushmaster. Vie niekto povedat, ci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenda, v americkom manuale k taktikam s LAV-25 som cital, ako dost stavali na tom, ze BMP-2 ma znacne nizsi efektivny dostrel. Slo sice o 25 mm Bushmaster. Vie niekto povedat, ci ma Bushmaster II nizsi efektivny dostrel, nez povodny 25 mm?
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  20:35 29.06.2015

  rosomák je kvalitní vozidlo ( tu averzi k panduru uz si nechte od cesty). ale i z dobreho vozidla se dá poskládat solidní šunt, Fandim SVk aby se to nestalo..30 kůsu s minimalnim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  rosomák je kvalitní vozidlo ( tu averzi k panduru uz si nechte od cesty). ale i z dobreho vozidla se dá poskládat solidní šunt, Fandim SVk aby se to nestalo..30 kůsu s minimalnim vybavením, jen aby to jezdilo. At je pandur jaky je, tak napřesrok po osazeni aktivni obranou a novym pancerovaním, to bude zas o kousek jinde.
  Proste vybaveni senzory a zbranovymi systemy je tak 70%. Bez toho to muze mit tabulkovou životnost 30 let a bojovou 5 minut.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  20:19 29.06.2015

  podla mna je to blud zeby armada kupila vozidla bez kanona ze si tam namontuje kazdy utvar stare kanony z bvp. to je akoby nakupili samopaly bez hlavni ze sa tam namontuju stare z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  podla mna je to blud zeby armada kupila vozidla bez kanona ze si tam namontuje kazdy utvar stare kanony z bvp. to je akoby nakupili samopaly bez hlavni ze sa tam namontuju stare z vz.58. -proste blud.
  Nakupia veze , kupia spolu s nimi aj stare kanony ktore armada uz raz predala.
  Som ozaj jediny ktoremu to pripada ako scena z monty pythona?
  kupime nove vozidlo ale so starym kanonom a polovicnym palebnym priemerom?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  20:13 29.06.2015

  Proč taková averze proti ruskému 30mm 2A42? Stačí si porovnat váhu střely, úsťovou rychlost, aby bylo jasné, že výkon 30x165 a 30x173 je naprosto srovnatelný. Nevím, jak je to s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proč taková averze proti ruskému 30mm 2A42? Stačí si porovnat váhu střely, úsťovou rychlost, aby bylo jasné, že výkon 30x165 a 30x173 je naprosto srovnatelný. Nevím, jak je to s rozptylem. 2A42 má větší kadenci a tak i lepší předpoklady proti vzdušným cílům. NATO už dávno není jen západ a téhle munice je v NATO spousta....stačí jen udělat na doplnění novější munici (protipancéřovou, programovatelnou) Jako se to udělalo pro tankový kanon 125mm. Navíc i západní armády postupně přejdou na větší ráži u svých BVP, tak ani 30x173 nemá větší perspektivu....jen větší cenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  20:12 29.06.2015

  Osadil ju kanonom bushmaster alebo len tvrdi ze sa to mozno da? CZUB tiez tvrdi ze bren je multirazovy ale nikde este bren v inom kalibri nie je.

  Osadil ju kanonom bushmaster alebo len tvrdi ze sa to mozno da? CZUB tiez tvrdi ze bren je multirazovy ale nikde este bren v inom kalibri nie je.

 • Vestly
  19:54 29.06.2015

  butters
  veza bola osadena aj bushmasterom II, takze neviem o com hovoris..

  hurvo
  mozu to spravit aj tak, ale pochybujem, že by na skladoch neboli nahradne 2a42

  butters
  veza bola osadena aj bushmasterom II, takze neviem o com hovoris..

  hurvo
  mozu to spravit aj tak, ale pochybujem, že by na skladoch neboli nahradne 2a42

 • alexa123
  19:36 29.06.2015

  Butters

  Spomenul tu nieto nákup nových ruských 30mm kanónov? Sorry ale nevšimol som si to. Podľa mňa celá pointa je v tom, že existujúce sovietske kanóny 30mm sa preložia do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Butters

  Spomenul tu nieto nákup nových ruských 30mm kanónov? Sorry ale nevšimol som si to. Podľa mňa celá pointa je v tom, že existujúce sovietske kanóny 30mm sa preložia do novej veže a po skončení ich životnosti sa nahradia kanónmi NATO. Sorry, je to bežný a logický postup pre chudobné štáty medzi ktoré Slovensko patrí.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  19:25 29.06.2015

  Hurvo
  ako ze nebude. pokial OSSR kupi scipio kupi ho kompletne aj s kanonom. Ci mas dojem ze armada vymontuje kanon z BVP-2 v leviciach a namontuje ho do scipia?

  Presne tak. Čo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hurvo
  ako ze nebude. pokial OSSR kupi scipio kupi ho kompletne aj s kanonom. Ci mas dojem ze armada vymontuje kanon z BVP-2 v leviciach a namontuje ho do scipia?

  Presne tak. Čo je na tom nelogické? Je X prípadov, keď sa nejaká výzbroj demontovala z nejakého jeho "nosiča" a preložila sa do iného "nosiča"?
  Skrýt celý příspěvek

 • butters
  19:21 29.06.2015

  @Vestly:
  Obhajujes neobhajitelne. Preco preboha mame kupovat stary sovietsky kanon na nove stroje. Lebo ich vyrobca veze uz nakupil? Vyrobca je sukromna spolocnost, preco ma stat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Vestly:
  Obhajujes neobhajitelne. Preco preboha mame kupovat stary sovietsky kanon na nove stroje. Lebo ich vyrobca veze uz nakupil? Vyrobca je sukromna spolocnost, preco ma stat zaujimat, ze bude mat kvoli tomu nejaku stratu?

  "neskor uz dokupit novy kanon nieje problem" - no zjavne to je problem, lebo to vyrobca nevie osadit inym kanonom. Ak by to vedel tak to spravi.

  Zahram sa na proroka, ale skonci to podla mna takto: Scipio sa nakupi s 2A42 (preco by ho inak testovali s nim?) Kupi sa nejaky smiesny pocet (15) len preto, aby sa pri zmene ludi vo vedeni MO uz muselo pokracovat v nakupoch (unifikacia atd, rovnaky postup ako pri CZ 805 pre OSSR). Cena za kus bude taka, ze este aj cesky nakup Pandurov bude vyzerat ako super kseft. Minister Glvac bude mat tlacovku, kde vysvetli, ze vsetko je to v poriadku.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  19:17 29.06.2015

  Jura99
  ... obvykle se používá fráze, že nejsme tak bohatí abychom mohli kupovat levné věci, takže raději zdánlivě nešetřit a koupit kanon jen jeden, ale hned ten správný, v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  ... obvykle se používá fráze, že nejsme tak bohatí abychom mohli kupovat levné věci, takže raději zdánlivě nešetřit a koupit kanon jen jeden, ale hned ten správný, v kalibru NATO...

  Životnosť dnešnej výzbroje je min 30 rokov. Počas týchto min. 30 rokov je min. 2x modernizovaná. Prečo by pri prvej modernizácii po cca 10 rokoch nemohol byť ruský kanón nahradený kanónom NATO? Čo je na tom z ekonomickej stránky nelogické? Súhlasím s tým, že podiel slovenskej strany je zanedbateľný - cca 90% je dodávka poľskej strany, cca 10% je dodávka slovenskej strany. A to som ešte možno optimista.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:08 29.06.2015

  ako ze nebude. pokial OSSR kupi scipio kupi ho kompletne aj s kanonom. Ci mas dojem ze armada vymontuje kanon z BVP-2 v leviciach a namontuje ho do scipia?

  ako ze nebude. pokial OSSR kupi scipio kupi ho kompletne aj s kanonom. Ci mas dojem ze armada vymontuje kanon z BVP-2 v leviciach a namontuje ho do scipia?

 • Vestly
  18:56 29.06.2015

  hurvo, nikto kupovat nove 2a42 nebude, tie tu uz davno su, staci ich nasadit na nove vez a je vybavene.. neskor uz dokupit novy kanon nieje problem

  hurvo, nikto kupovat nove 2a42 nebude, tie tu uz davno su, staci ich nasadit na nove vez a je vybavene.. neskor uz dokupit novy kanon nieje problem

 • hurvo
  18:38 29.06.2015

  ono pri scipiu nie je problem v rosomaku ale prave v tej slovenskej casti. Turra 30 ma rovnaky kanon gulomet a PTRS ako BVP-2 akurat ma na vsetko iba polovicny palebny priemer. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ono pri scipiu nie je problem v rosomaku ale prave v tej slovenskej casti. Turra 30 ma rovnaky kanon gulomet a PTRS ako BVP-2 akurat ma na vsetko iba polovicny palebny priemer. Cize ostavaju stare zle veci a este ich trosku dokurv..me. takto by to neslo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:32 29.06.2015

  alexa: Obvykle se používá fráze, že nejsme tak bohatí abychom mohli kupovat levné věci, takže raději zdánlivě nešetřit a koupit kanon jen jeden, ale hned ten správný, v kalibru ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alexa: Obvykle se používá fráze, že nejsme tak bohatí abychom mohli kupovat levné věci, takže raději zdánlivě nešetřit a koupit kanon jen jeden, ale hned ten správný, v kalibru NATO. Munice do 2A42 se bude dát použít třeba v zálohách, pokud by dostaly BVP-2. Myšlenka, že budu měnit kanon v technice podle toho, jakou budu mít zrovna k dispozici munici, mi přijde kuriozní, kocourkovská a rozhodně nepovede k šetření financí. Též nechápu, že Scipio je považováno za výhodné z důvodu slovenského podílu na konstrukci, pokud tímto podílem je pouze věž. Slovenskou věž by byl nepochybně ochotný nechat osadit jakýkoliv výrobce spodku a výsledný stroj by nebyl o nic méně slovenský, než Scipio.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  18:25 29.06.2015

  Francuzi i Włosi nadal używają 25mm

  To nie jest proste - własna wieża to bardzo dużo...
  Na przykład - obecnie MON podpisal kontrakt na 320 mln zł (77 mln Euro) na części do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Francuzi i Włosi nadal używają 25mm

  To nie jest proste - własna wieża to bardzo dużo...
  Na przykład - obecnie MON podpisal kontrakt na 320 mln zł (77 mln Euro) na części do armaty mk 44 i wieży Hitfist 30p.
  Części na 4 lata!
  Gdybyśmy mieli polską wieże - te pieniądze zostałyby w Polsce...

  A tak...

  30x165 to mały problem - przecież można opracować nową, lepszą amunicjie...
  Przeciwpancerne pociski kierowane - to jest temat do dyskusji...
  Spike ?
  Javelin ?
  MMP (Missile Moyenne Portée) ?

  Ciekawy jestem jaki offset chce Słowacja... Kontrakt na 30 maszyn to niewiele... 100 maszyn? Chorwaci montowali w Duro Dakovic, ale Szwedzi kupili gotowe... Trzeba pamiętać że za "licencyjną produkcje" płaci się extra...
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  18:17 29.06.2015

  alexa : praveze slovensko nie je take bohate aby mohlo kupovat rusky kanon a potom prezbrojit na nieco pouzitelne. Kupit moderny kanon hned alebo kupit 2 kanony jeden rusky a potom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alexa : praveze slovensko nie je take bohate aby mohlo kupovat rusky kanon a potom prezbrojit na nieco pouzitelne. Kupit moderny kanon hned alebo kupit 2 kanony jeden rusky a potom jeden moderny?
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  18:15 29.06.2015

  Keby sa v tom niekto velmi stural tak by sa nejake prepojenie naslo medzi vsetkymi privilegovanymi firmami v cesku a na slovensku. CZUB, excalibub, meopta, EVPU, MSM. To ze tieto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Keby sa v tom niekto velmi stural tak by sa nejake prepojenie naslo medzi vsetkymi privilegovanymi firmami v cesku a na slovensku. CZUB, excalibub, meopta, EVPU, MSM. To ze tieto firmy vyhravaju tendre so svojimi ehm s prepacemi vyrobkami a ak nie so svojimi tak kupia co je na trhu a s tym vyhraju, vid vesty od alpu, samopal LAUGO a S 805 predavane s logom CZUB.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  18:06 29.06.2015

  Jura99
  Kupovat kanon z důvodu jakkoliv velké zásoby munice by byla hrubá, školácká chyba. Ta technika má sloužit dalších cca 40let....

  Aj základná verzia tanku M1 Abrams bola ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  Kupovat kanon z důvodu jakkoliv velké zásoby munice by byla hrubá, školácká chyba. Ta technika má sloužit dalších cca 40let....

  Aj základná verzia tanku M1 Abrams bola vyzbrojená kanónom 105mm pričom všetci vedeli že je to iba dočasná záležitosť kým sa po niekoľkých rokoch nevymenil za kanón 120mm . Prečo by teda bola hlúposť na začiatok použiť exsitujúci a nevyužitý kanón 30mm a neskôr ho nahradiť kanónom kompatibilným s NATO? Slovensko podobne ako Česko nie je také bohaté, aby si mohlo dovoliť kupovať moderné zbrane takže potom sa objavujú podobné kompromisy.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  18:04 29.06.2015

  Myslim, ze EVPU ma uz pripraveny upgread. Turra 40? Vymena kanonov a gulometov nie je problem. Cele sa to vyraba v SR , takze v tom problem nevidim. Horsie to bude s tym vyberovym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslim, ze EVPU ma uz pripraveny upgread. Turra 40? Vymena kanonov a gulometov nie je problem. Cele sa to vyraba v SR , takze v tom problem nevidim. Horsie to bude s tym vyberovym konanim, ovsetmi ... cize s klasickou slovenskou zlodejinou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:56 29.06.2015

  Kupovat kanon z důvodu jakkoliv velké zásoby munice by byla hrubá, školácká chyba. Ta technika má sloužit dalších cca 40let. Jedině, že by OSSR pro jistotu chtěly sedět na dvou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kupovat kanon z důvodu jakkoliv velké zásoby munice by byla hrubá, školácká chyba. Ta technika má sloužit dalších cca 40let. Jedině, že by OSSR pro jistotu chtěly sedět na dvou židlích, kdyby se vrátili rusové? Spíš bych se přikláněl k názoru hurva, že výrobce umí stavět staré věže pro BVP-2, takže z ní vyšel, nově okastloval a přidal sem tam nějaký ten senzor. Jinak např. deprese kanonu je ve srovnání s věží Rafael na českých Pandurech podstatně menší. Hurvo, neplést MSM Martin, kterou ovládá Excalibur, s EVPÚ, výrobcem věžeTurra, kterou ovládá někdo jiný :-).
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  17:47 29.06.2015

  Hurvo, ale veža Turra 30 je vyvýjaná spoločnosťou EVPU a.s.
  http://www.evpu.sk/systemy-ria...

  Tá veža má potenciál, ale mala by byť ponúkaná v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hurvo, ale veža Turra 30 je vyvýjaná spoločnosťou EVPU a.s.
  http://www.evpu.sk/systemy-ria...

  Tá veža má potenciál, ale mala by byť ponúkaná v modifikacii NATO...
  Treba si uvedomiť, že zbraňový systém, ako bojová veža tvorí nemalé finančné náklady na BVP Scipio. Pokiaľ modernú bojovú vežu vie dodať domáci výrobca, malo by to byť výhodnejšie... uvidíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  17:16 29.06.2015

  2A42 nepouzili kvoli tomu ze by bolo mnozstvo municie v sklade(nie je a sukromnu firmu to nemusi zaujimat) ale preto ze nicomu inemu nerozumeju a ze maju tie kanony v sklade ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2A42 nepouzili kvoli tomu ze by bolo mnozstvo municie v sklade(nie je a sukromnu firmu to nemusi zaujimat) ale preto ze nicomu inemu nerozumeju a ze maju tie kanony v sklade (excalibur - srotovisko oboch armad) a nemusia vymyslat stabilizator spustanie , nabijanie staci ked to namontuju z bvp-2. Treba si uvedomit ze MSM/excalibur nema ziadne vyvojove a vyrobne kapacity , ma len byvale vojenske opravarenske podniky v prenajme kde dokazu zo starych a komercnych komponentov zbastlit nejakeho sakala.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  16:48 29.06.2015

  kanon sa da vymenit, cize v tom problem nevidim, 2a42 tam dali pravdepodobne kvoli mnozstvu municie v skladoch, co je pochopitelne, bola by skoda to nevystrielat

  kanon sa da vymenit, cize v tom problem nevidim, 2a42 tam dali pravdepodobne kvoli mnozstvu municie v skladoch, co je pochopitelne, bola by skoda to nevystrielat

 • m164
  16:27 29.06.2015

  stirling: Tender nebude iba ak Poliaci poskytnú dostatočný offset (bližšie upresnenie, čo si pod tým MOSR predstavuje, som nenašiel). Ak nebudú spokojní s offsetom, má sa vyhlásiť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling: Tender nebude iba ak Poliaci poskytnú dostatočný offset (bližšie upresnenie, čo si pod tým MOSR predstavuje, som nenašiel). Ak nebudú spokojní s offsetom, má sa vyhlásiť klasický tender. Osobne som veľmi, veľmi zvedavý, ako to celé dopadne. Posledne MOSR milo prekvapuje. Hádam vyberú dobre, no nechcem si robiť zbytočné ilúzie.

  Tu je o tom bližší článok z Poľskej strany:
  http://www.defence24.com/23597...

  O kvalite Rosomákov príliš nepochybujem, no pri veži si už nie som tak istý. Na druhej strane, ak sa nemýlim, má sa jednať o úplne novú vežu, takže konštruktéri mali možnosť aplikovať všetky dostupné vymoženosti a pripraviť modulárnosť na ich použitie, ako napríklad s hlavnou zbraňou. Uvidíme.

  Navyše je tu stále možnosť, že sa na všetko vykašľú a budeme jazdiť na BVP dokým neodpadne posledná skrutka, z našej vlády by to vystalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  16:17 29.06.2015

  Scipio - Rosomak, palec hore.
  Pri súčasnej výzbroji bojovej veži Turra 30 som skeptický, OS SR by už nemali ďalej investovať a udržiavať zbraňové systémy nekompatibilné s NATO, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scipio - Rosomak, palec hore.
  Pri súčasnej výzbroji bojovej veži Turra 30 som skeptický, OS SR by už nemali ďalej investovať a udržiavať zbraňové systémy nekompatibilné s NATO, pri novo-zavádzaných zbraniach... Ak je vyrobený xx počet týchto veží v konfigurácii Varšavskej zmluvy, potom by sa mali osadiť na BVP-2....
  Skrýt celý příspěvek

 • 3RMO
  16:16 29.06.2015

  zajímalo by mne co nabízel Excaliburarmy.jakou vež a cenu+podíl na výrobě?

  zajímalo by mne co nabízel Excaliburarmy.jakou vež a cenu+podíl na výrobě?

 • stirling
  16:13 29.06.2015

  Vypadá to, že toto vozidlo je taková hurá akce, když ta slavná věž je i jiné barvy než rosomak... hlavně vůbec nechápu absenci výběrového řízení to i u nás se snažili navodit pocit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vypadá to, že toto vozidlo je taková hurá akce, když ta slavná věž je i jiné barvy než rosomak... hlavně vůbec nechápu absenci výběrového řízení to i u nás se snažili navodit pocit výběru.:)
  Skrýt celý příspěvek

 • 3RMO
  16:00 29.06.2015

  myslím že Excaliburarmy s pandurem u slováků moc nepochodil.rosomak je dobra volba ale ta věž....

  myslím že Excaliburarmy s pandurem u slováků moc nepochodil.rosomak je dobra volba ale ta věž....

 • hurvo
  13:50 29.06.2015

  Ked vam lezi 30 vezi v sklade na zemi tak sa s tym musi nieco spravit ze? :D
  Rosomak je fajn, ale veza by potrebovala vymenit kanon, gulomet, PTRS, zvacsit zasobu municie, vymenit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ked vam lezi 30 vezi v sklade na zemi tak sa s tym musi nieco spravit ze? :D
  Rosomak je fajn, ale veza by potrebovala vymenit kanon, gulomet, PTRS, zvacsit zasobu municie, vymenit software veze za funkcny, a pridat samostatny pozorovaci pristroj pre velitela aby memusel mat iba klonovany obraz zo strelcovho zameriavaca.
  Alebo pouzit vezu oto melara hitfist ako maju poliaci a je po probleme. Predsa len dava rozum zjednotit vyzbroj s najsilnejsou a jedinou funkcnou armadou V4. Taky rosomak s vezou hitfist, a druzstvo vyzbrojene MSBS, glockmi, minimi, AW 338 a s harrismi falcon 3, je v boji pouzitelnejsie ako typicka slovenska BVP-1 s RF-10 brenmi a dragunovkou.
  Skrýt celý příspěvek