Scipio se dvoří slovenské armádě

Foto: Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio; větší foto / PGZ
Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio; větší foto / PGZ

Minulý týden Polská zbrojní skupina (Polska Grupa Zbrojeniowa) ve slovenském výcvikovém prostoru Záhoří předvedla nové polsko-slovenské kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio. Nový stroj je primárně nabízen slovenské armádě jako náhrada za vyřazené transportéry OT-64 SKOT.

Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio veřejnost poprvé spatřila na letošní vojenské výstavě IDET 2015 v Brně. Základ stroje tvoří polská kolová platforma Rosomak (8x8) a dálkově ovládaná bojová věž Turra 30 od slovenské společnosti EVPÚ.

Věž Turra 30 původně vznikala pro vozidlo Šakal, hloubkově modernizované slovensko-české bojové vozidlo pěchoty BVP-1/2. Vozidlo Šakal se uchází o místo v české a slovenské armádě. Obě armády však zvažují další možnosti modernizace pásových bojových vozidel, včetně nákupu zcela nových strojů západní provenience.

Během prezentace ve výcvikovém prostoru Záhoří vozidlo Scipio prokazovalo své schopnosti jízdy v terénu i bojové možnosti. Vozidlo střílelo ze svého 30mm kanónu a 7,62mm kulometu na terče až do vzdálenosti 2000 m, v pohybu i klidu. Prezentace se zúčastnili přední zástupci slovenské armády a zbrojního průmyslu.

Polská zbrojní skupina (PGZ) vlastní kompletní práva na licenční výrobu finských vozidel AMV od firmy Patria, v Polsku známých jako Rosomak. Polský průmysl provedl na vozidle konstrukční změny a, podle tiskové zprávy PGZ, více než 200 vylepšení. PGZ nyní usiluje o export vozidla Rosomak na další trhy.

„Při tak rozsáhlých aktivitách se nemůžeme spoléhat pouze na smlouvy domácích zákazníků, tedy ministerstva obrany, ministerstva vnitra a jiných útvarů. Je tedy přirozené, že cílíme na zahraniční trhy," uvedl Wojciech Dąbrowski, generální ředitel PGZ. „Naše inovace změnily vozidlo a učinily ho jedním z nejlepších vozů ve své třídě, které můžete na světových trzích potkat."

V současné době není známo, zda a v jakém počtu Slovensko vozidla Scipio skutečně nakoupí. Počáteční objednávka se odhaduje na 30 kusů. Slovenská armáda poptává přibližně 100 nových klových transportérů a kolových bojových vozidel pěchoty.

Blíží informace přinesou až jednání mezi slovenskými ministrem obrany Martinem Glváčem a polským místopředsedou vlády Tomaszem Siemoniakiem. Zda Slovensko nakoupí polská vozidla přímo, rozhodne především rozsah zapojení slovenského průmyslu do programu. Pokud nebude polská nabídka pro Slovensko dostatečně zajímavá, vypíše se klasické výběrové řízení.

Prodej vozidel Rosomak je součástí širší strategie polské vlády. V jejím rámci se bude polská armáda šířeji angažovat v podpoře prodeje polských zbraní nejbližším sousedům. Součástí polské strategii jsou také výhodné půjčky na nákup polských zbraní.

Podle generála Wlodzimierza Nowaka, ředitel odboru politiky vyzbrojování na polském ministerstvu obrany, Polsko sleduje strategií tří cíle – posílit domácí zbrojní průmysl, dosáhnout nižší ceny zbraní díky výrobě větších sérií pro domácí i zahraniční zájemce a posílit vojenské schopnosti sousedů, čímž se posílí bezpečnost Polska.

Připomeňme, že vhodný produkt vlastní také česká společnost Excalibur Army. Na začátku roku 2015 Excalibur Army uzavřela dohodu o spolupráci s nadnárodním koncernem General Dynamics European Land Systems. V rámci této spolupráce společnost Excalibur Army získala exkluzivní právo na propagaci, prodej a údržbu rodiny obrněných vozidel Pandur II 8x8 v České republice a dalších vybraných trzích ve východní Evropě a Asii.

Zdroj: RzecpospolitaPGZ

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polské transportéry Rosomak pro slovenskou armádu?

Slovenský ministr obrany Martin Glváč a jeho polský kolega Tomasz Siemoniak vedou rozhovory o ...

Nová slovenská húfnica EVA

19. mája 2015 predstavil slovenský minister obrany Martin Glváč na veľtrhu IDET v Brne novú ľahkú ...

Slovensko modernizuje protivzdušný systém S-300 PMU

Premiér Robert Fico na návštěvě Moskvy potvrdil zájem Slovenska modernizovat protiletecký a ...

Slovak Challenge 2015 na Lešti

Vo Výcvikovom priestore Vojenského obvodu Lešť prebehlo v dňoch 15. až 18. júna taktické cvičenie ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • niko
  14:47 06.07.2015

  belkin odkial mas, ze gulomentna veza od EVPU nie je pouzitelna na IVECO s gulometom raze 12,7 mm ? 5. psu ich bezne pouziva od roku 2010. Zatial som ziadne vyzne vyhrady nepocul.

  belkin odkial mas, ze gulomentna veza od EVPU nie je pouzitelna na IVECO s gulometom raze 12,7 mm ? 5. psu ich bezne pouziva od roku 2010. Zatial som ziadne vyzne vyhrady nepocul.

 • belkin
  13:50 06.07.2015

  hurvo:aby jsme si rozuměli Rosomak Scipio je super vozidlo,pokud turra dodá kvalitní a dostačující optiku máte perfektní zbraň, o tom není pochyb. Tady pouze vznikl malicherný ...Zobrazit celý příspěvek

  hurvo:aby jsme si rozuměli Rosomak Scipio je super vozidlo,pokud turra dodá kvalitní a dostačující optiku máte perfektní zbraň, o tom není pochyb.
  Tady pouze vznikl malicherný spor o to, která platforma je lepší.
  Lepší je samozřejmě Pandur s izraelskou věží, ale taky podstatně dražší.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:41 06.07.2015

  hurvo:Takže nevíte jak je polská puška dobrá. Co je pouze bezpečně známo je to, že se podařilo snížit váhu z prototypu ze 4 kg na současných 3,6 kg.

  hurvo:Takže nevíte jak je polská puška dobrá. Co je pouze bezpečně známo je to, že se podařilo snížit váhu z prototypu ze 4 kg na současných 3,6 kg.

 • hurvo
  13:37 06.07.2015

  Ono poliaci cely predaj rosomakov asi skor beru ako reklamnu akciu. Predali rosomaka velmi lacno a financuje to polska vlada nasi to maju na splatky, pristali na skoro 100% offset. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono poliaci cely predaj rosomakov asi skor beru ako reklamnu akciu. Predali rosomaka velmi lacno a financuje to polska vlada nasi to maju na splatky, pristali na skoro 100% offset. A dovolili na to namontovat ten bazmek zo sakala. Toto naznacuje ze poliaci velmi stali o referenciu rosomaka od inej armady nato.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:34 06.07.2015

  Nic ve zlém,jen si trochu rýpnu. Aby to neskončilo jako u iveca, kde chtělo slovensko ušetřit a místo norských věží namontovali slovenské (mám dojem že stejný výrobce jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Nic ve zlém,jen si trochu rýpnu. Aby to neskončilo jako u iveca, kde chtělo slovensko ušetřit a místo norských věží namontovali slovenské (mám dojem že stejný výrobce jako turra),aby pak zjistili, že věž prekračuje hmotnostní konstrukční limity vozidla a je tedy nepoužitená (v ráži 12,7) Takže pozor na Turru, je to jen pořádně nevyzkoušený prototyp.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  13:31 06.07.2015

  Polska armada msbs ESTE nezaviedla. V normalnych armadach sa vyrobok totiz vyrobok testuje pred nakupom nie az po nakupe ako je nasa ceskoslovenska tradicia.

  Polska armada msbs ESTE nezaviedla. V normalnych armadach sa vyrobok totiz vyrobok testuje pred nakupom nie az po nakupe ako je nasa ceskoslovenska tradicia.

 • niko
  13:01 06.07.2015

  Vobec to nie je o tom, ze by Scipio mal byt lacny. Pokial som to spravne pochopil, polska strana poskytne OS SR Rosomaky aj s financovanim. Teda dostaneme Rosomaky a budeme ich za ...Zobrazit celý příspěvek

  Vobec to nie je o tom, ze by Scipio mal byt lacny. Pokial som to spravne pochopil, polska strana poskytne OS SR Rosomaky aj s financovanim. Teda dostaneme Rosomaky a budeme ich za zvyhodnenych podmienok splacat Polsku 10-20 rokov.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  12:34 06.07.2015

  MSBS je takový zázrak že ho polská armáda nezavedla. Karlos:My sme zvažovali viacero možností, avšak v pomere cena, kvalita, podpora domáceho zbrojárskeho priemyslu. Přeloženo do ...Zobrazit celý příspěvek

  MSBS je takový zázrak že ho polská armáda nezavedla.
  Karlos:My sme zvažovali viacero možností, avšak v pomere cena, kvalita, podpora domáceho zbrojárskeho priemyslu.
  Přeloženo do češtiny, chceme to nejlevnější.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  12:26 06.07.2015

  Logicky dalsi krok pri zjednocovani vyzbroje by malo byt nakupenie polskej karabiny MSBS 5,56 a predat breny mexiku, egyptu alebo dat do zberne surovin za cenu hliniku.

  Logicky dalsi krok pri zjednocovani vyzbroje by malo byt nakupenie polskej karabiny MSBS 5,56 a predat breny mexiku, egyptu alebo dat do zberne surovin za cenu hliniku.

 • Karlos73
  11:33 06.07.2015

  Pre viacerých, ktorí tu písali, že prečo Slovensko nedalo prednosť Pandurom... Odpoveď dalo MOSR (minister Glváč) : "My sme zvažovali viacero možností, avšak v pomere cena, ...Zobrazit celý příspěvek

  Pre viacerých, ktorí tu písali, že prečo Slovensko nedalo prednosť Pandurom... Odpoveď dalo MOSR (minister Glváč) :
  "My sme zvažovali viacero možností, avšak v pomere cena, kvalita, podpora domáceho zbrojárskeho priemyslu, naši odborníci vyhodnotili, že ide o najlepšie možné riešenie. Viac ako 70 percent pozemnej techniky je po životnosti a my túto situáciu musíme akútne riešiť. Na samite vo Walese prezident, ktorý je hlavným veliteľom ozbrojených síl, deklaroval navyšovanie rozpočtu rezortu obrany,“ povedal minister obrany SR Martin Glváč. Zároveň zdôraznil, že z pohľadu pozemných síl pôjde o najväčší modernizačný projekt v histórii, pričom financovanie bude do budúcnosti nastavené tak, že ho bude možné zvládnuť z rozpočtu rezortu obrany."
  "S nákupom vozidiel 8x8 počíta Biela kniha o obrane SR. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Milan Maxim zdôraznil, že vozidlá Rosomak sú odskúšané v náročných podmienkach v Afganistane a sú plne kompatibilné v rámci NATO. „Navyše získame okamžite obranné spôsobilosti tohto druhu, čo je vzhľadom na zastaranú pozemnú techniku tou najväčšou výhodou,“ uviedol.""
  http://www.mod.gov.sk/35348-sk...
  Z tohoto vyjadrenia jasne vyplýva, že MOSR jednalo s veľkou pravdepodobnosťou aj českou stranou a Excalliburom ohľadne Pandur II. Reálnym projektom sa ukázal Poľsko-Slovenský projekt Scipio.
  Cela tato diskusia mi príde ako hádka detí na pieskovisku, kto ďalej dočurá...
  Každý štát ma svoju odbornú verejnosť, ktorá určí, čo ktorý štát potrebuje, aký bojový prostriedok, s akými špecifikáciami bude vybavený a čo konkrétne bude plniť... Česko si vybralo Pandur II s izraelskou vežou, Portugalsko si vybralo Pandur II. s 30 mm Maschinenkanone Mauser Modell MK-30-2 (Ulan/Pizzaro)... Slovensko dalo prednosť polskému Rosomaku so slovenskou vežou, kde ma zabezpečenú dodávku kľúčových komponentov vyrábaných v licencii. (svoj názor som napísal, že by som bol radšej, ak by už Scipio bolo vyzbrojené v konfigurácii NATO). Odborná komisia pri MOSR určila túto koncepciu ako vhodnú pre OS SR...Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  10:13 06.07.2015

  Kolt:já nepsal že je Rosomak horší,ale že je těžší a z toho plynoucí plusy a mínusy. Pandur má navíc co vím elektronicky řízenou trakci kol,podobné zařízení pokud se nepletu ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt:já nepsal že je Rosomak horší,ale že je těžší a z toho plynoucí plusy a mínusy.
  Pandur má navíc co vím elektronicky řízenou trakci kol,podobné zařízení pokud se nepletu Rosomak nemá.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:59 06.07.2015

  Kolt: ano, omluva. Už se mi ty ASCODy a Pandury plandají.
  Mám jen obavu že cena bude až na prvním místě a pokud se byť jen přiblíží Panduru, bude z toho zase pozdvižení.

  Kolt: ano, omluva. Už se mi ty ASCODy a Pandury plandají.
  Mám jen obavu že cena bude až na prvním místě a pokud se byť jen přiblíží Panduru, bude z toho zase pozdvižení.

 • KOLT
  09:11 06.07.2015

  niko: Přesně tak, počkejme. Ono to i s tou cenou nakonec nemusí být tak "horké". Myšleno tak, že výsledné Scipio nemusí být o tolik levnější než Pandur. Stačí, když si MO SR ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: Přesně tak, počkejme. Ono to i s tou cenou nakonec nemusí být tak "horké". Myšleno tak, že výsledné Scipio nemusí být o tolik levnější než Pandur. Stačí, když si MO SR nadiktuje obdobné přístrojové vybavení, jako jsme si nadiktovali u nás.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:07 06.07.2015

  Race: Španělé se podíleli na ASCODu, ne na Panduru, ne? Rosomáky jsou oproti Patrii přecijen dost upravené, což si dělali Poláci sami, asi i včetně vývoje. Pandury jsou oproti tomu ...Zobrazit celý příspěvek

  Race: Španělé se podíleli na ASCODu, ne na Panduru, ne? Rosomáky jsou oproti Patrii přecijen dost upravené, což si dělali Poláci sami, asi i včetně vývoje. Pandury jsou oproti tomu u nás skutečně jen montované. Úpravy proti "standardní" versi (kupř. dno) projektovaly, pokud vím, Rakušané. Ale zase je dobře, že si na to vyvíjíme pancíř a aktivní ochranu, protože to jsou oboje věci, které se dají uplatnit i jinde a mají vývozní potenciál. A přál bych si, kdyby se více prohloubila spolupráce s Izraelskými zbrojovkami, protože jednak jsou na špici, jednak jsou Izraelci z historických důvodů nadočekávání ochotni s námi spolupracovat. A je naše velká chyba, že jsme tuto spolupráci nedokázali dodnes pořádně využít.

  belkin: Moc nechápu, v čem by Scipio mělo být principielně horší platformou než Pandur. Pokud se jednou rozhodnou narvat tam lepší elektroniku a věž, budou mít obdobu našich Pandurů.

  Osobně jsem u armád velikosti a nastavení naší AČR příznivcem pořizování spíše špičkových systémů než nějaké masovky. Ta je dobrá pro branecké armády a průtokové ohřívače typu US Army. Malá profesionální armáda potřebuje mít nadprůměrné vybavení i za cenu vyšších výdajů, protože si prostě nemůže dovolit takové ztráty.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:05 06.07.2015

  "Slováci chtějí stroj který bude mít dobrou balistickou ochranu, bude levný, bude točit věží a můžou ho poslat na armádní cvičení atd ... " A to je presne to, co nevieme. Proste ...Zobrazit celý příspěvek

  "Slováci chtějí stroj který bude mít dobrou balistickou ochranu, bude levný, bude točit věží a můžou ho poslat na armádní cvičení atd ... "

  A to je presne to, co nevieme. Proste nevieme co OS SR vlastne chce. My tu cely cas porovnavame nejaky technologicky demonstrator Scipia s bojovou verziou Pandura II v ACR. Co je v podstate blbost. Fakt je, ze slovenske MO podpisalo s polskym LOI (Letter of intend), ktory v sebe s zahrna nasledne kroky. Prvym bude, ze OS SR definuju ako vybaveneho Rosomaka a Turru chceju. Dalsim bude nacenenie a nasledne priprava ostrej zmluvy o dodavke za taku a taku cenu s takym a takym vybavenim. Takze pockajme si na to, co si navyberaju OS SR.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 11