Se začátkem školního roku se vrací také projekt POKOS
- 6. 9. 2024
- 0 komentářů
- Tisková zpráva
V rámci projektu POKOS (Příprava občanů k obraně státu) si děti na dvou jihomoravských školách nacvičovaly základní prvky sebeobrany, vyzkoušely si protichemické masky i obleky, trénovaly, jak poskytnout první pomoc a zlepšovaly svou kondici ve sportovních hrách. A vědí už také, proč jsme vstoupili před pětadvaceti lety do NATO a co z toho pro Českou republiku vyplývá.
Vojáci z vyškovského Velitelství výcviku – Vojenské akademie a Krajského vojenského velitelství (KVV) Brno představili svou speciální techniku a schopnosti dětem z Tyršovy základní školy v Brně a Základní školy v Bílovicích nad Svitavou. Kdyby se nezaujatý pozorovatel procházel ve středu nebo ve čtvrtek po chodbách obou budov, divil by se, proč jsou třídy prázdné...
Děti nesedí ve třídách, ale jsou na POKOS…
…a to znamená, že například zrovna závodí na školním hřišti, trénují na dvoře nasazování chemických obleků anebo cvičí některý z prvků první pomoci. Jiné skupinky zkouší první hmaty v sebeobraně v rámci představení vojenského boje zblízka. Další se seznamují s vojenskou výstrojí i technikou. Doslova prolézt si mohou nejmodernější sanitku Mercedes, obrněné Iveco i obrovskou nákladní Tatru. A po hodině si vymění stanoviště a zkouší zase něco jiného.
Uniformy, hodnosti, barety
Také je možné, že sedí v aule a debatují o české armádě a dozvídají se odpovědi na různé otázky, které je napadají, když si s vojáky povídají. „Děti se dozví, že existují různé stupně krizových stavů, jakou roli v nich hrají vojáci, a hlavně jakým způsobem v nich pomáhají,“ vysvětlil kapitán Emil Kamenský z KVV Brno a pokračoval: „Vysvětluji žákům, že se armáda dělí na různé složky, jejichž příslušníci nosí odlišné uniformy, nášivky na rukávech či různě barevné barety. Velmi je zajímalo hodnostní označení na uniformách a vůbec posloupnost hodností v naší armádě. Také jsme si povídali o tom, jaké úkoly plní vojáci nejen doma, ale i v zahraničních misích,“ uzavřel Kamenský.
Vojenská cesta vždy začíná ve Vyškově
Poslání Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov přiblížila dětem kapitánka Monika Nováková: „Jsme ti, co připravují všechny vojáky, ale i zálohy a dobrovolníky při vstupu do armády, včetně jejich dalšího kariérového, odborného a specializovaného vzdělávání a výcviku.“ Prvním krokem pro to stát se profesionálním vojákem, je úspěšné absolvování kurzu základní přípravy, po kterém absolventi složí vojenskou přísahu. Ale tady jejich cesta teprve začíná.
Související články
Vojáci předávali dětem v rámci projektu POKOS své zkušenosti
Dalšími zastávkami pracovníků odboru komunikace MO k projektu Příprava občanů k obraně státu (POKOS) ...
- 21.09.2023
- 0 komentářů
- Tisková zpráva
V jednotě je síla. Projekt POKOS pokračuje na Olomoucku.
Ve dnech 11. a 12. října zavítali zástupci Odboru komunikace Ministerstva obrany s projektem ...
- 16.10.2023
- 31 komentářů
- Tisková zpráva
Výuka v režii logistů. Školáci z Pardubicka si díky projektu POKOS vyzkoušeli základní vojenské dovednosti.
O tom, jak důležitá je v rámci armády úloha logistů, se mohly přesvědčit děti ze základních škol v ...
- 24.10.2023
- 0 komentářů
- Tisková zpráva
Armáda představila projekt POKOS na Valašsku
Poslední listopadový týden patřil na Valašsku tématu POKOS (Příprava občanů k obraně státu). ...
- 05.12.2023
- 2 komentářů
- Tisková zpráva
Načítám diskuzi...