SeaGuradian: Bezpilotní lovec ponorek

-
18. 2. 2021
-
6 komentářů
-
Jan Feryna
Společnost General Atomics, výrobce dronu MQ-9 Reaper, nedávno oznámila, že provedla test protiponorkových schopností pro dron Reaper, resp. jeho námořní variantu SeaGuardian. Test ukazuje na stoupající důležitost dronů a rozšiřování spektra jejich nasazení v rámci odstrašení odhalením.
Dron Reaper
Reaper je přímým následovníkem slavného dronu Predator. Jedná se o dron kategorie MALE (Medium Altitude Long Endurance). Ve vzduchu vydrží více jak 27 hodin a dokáže operovat ve výšce až 15 km. Může nést zhruba 1700 kg různých kontejnerů, radarů nebo zbraní. Mezi tento náklad patří kontejnery pro SIGINT (Signal Intelligence) a ESM (Electronic Support Measures – prostředky elektronické podpory), komunikační a elektrooptické systémy nebo zbraně jako jsou protitankové řízené střely Hellfire nebo laserem naváděné bomby Paveway II. Reaper může být přepraven letounem C-130.
SeaGuardian a jeho schopnosti
SeaGuardian je vylepšenou verzí dronu Reaper. Byl vyvinut společně s dronem SkyGuardian – verzí dronu Reaper pro evropské země NATO. SeaGuardian ve své námořní průzkumné a protiponorkové verzi vydrží ve vzduchu až 18 hodin a má dosah přes 2000 km. SeaGuardian je speciálně určen k plnění misí námořního průzkumu a boje, mezi které patří boj proti ponorkám a hladinovým lodím nebo záchranné operace. Momentálně probíhá vývoj systémů, které poskytnou SeaGuardianu schopnosti pro boj proti námořním minám.
Platforma Predator / Reaper je operačně i exportně mimořádně úspěšná
Jak již bylo zmíněno, společnost General Atomics provedla ve spolupráci s americkým námořnictvem test, při kterém byly na SeaGuardian nainstalovány kontejnery pro shazování protiponorkových bójí. Kontejnery SDS (Sonobuoy Dispenser System) mohou nést deset bójí kategorie A a dvacet bójí kategorie G (podle velikosti). SeaGuardian je schopen nést až čtyři takové kontejnery. Během testu bylo použito deset kusů bójí kategorie A. Jednalo se o jeden kus systému AN/SSQ-36B, dva kusy systému AN/SSQ-62F a sedm kusů systému AN/SSQ-53G.
AN/SSQ-36B je určen k detekci ponorek pomocí sledování změn teploty mořské vody, AN/SSQ-62F je vybaven aktivním sonarem a AN/SSQ-53G je vybaven pasivním systémem pro shromažďování akustických dat.
MQ-9 během testu odesílal data do pozemního kontrolního stanoviště, jehož obsluha poté úspěšně odhalila a sledovala cvičný cíl v podobě speciálního zařízení EMATT (Expendable Mobile Anti-Submarine Warfare Training Target).
Hlavní výhodou instalace zařízení pro protiponorkový boj na bezpilotní prostředky je bezpochyby výrazně nižší akviziční a provozní cena, než v případě pilotovaných letadel jako je například P-8 Poseidon. SeaGuardiany (pokud budou zavedeny) lze navíc z P-8 přímo ovládat a zvýšit tak efektivní pátrací / bojový dosah tohoto výkonného pilotovaného námořního letounu. Zároveň lze pokrýt větší oblast oceánu než v případě nasazování čistě pilotovaných letounů.
Kromě výše zmíněných protiponorkových systémů do budoucna SeaGuardian ponese přesné zbraně nebo menší drony, což ze SeaGuardianu učiní prostředek vhodný jak k průzkumu, tak ke kinetickému ničení nepřátelských ponorek.
SeaGurdian je nabízen řadě zemí, včetně Indie
Odstrašení odhalením
Poměrně novým typem odstrašení je vedle konceptů odstrašení potrestáním, odmítnutím a rozšířeným odstrašením koncept odstrašení odhalením. V tomto konceptu hrají bezpilotní prostředky klíčovou roli. Koncept odstrašení odhalením je postaven na předpokladu, že protivník nenaplní své záměry, pokud bude vědět, že je sledován a že data o jeho sledování budou zveřejněna. Útok nebo vyřazení prostředků ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) bude vnímáno jako potvrzení nepřátelských úmyslů, jelikož si protivník nepřeje být sledován. V případě nepřátelského útoku (selhání odstrašování) mohou data ze sledování posloužit jako podklady pro adekvátní reakci a případný protiútok.
SeaGuardian jako prostředek pro odstrašení odhalením
Z výše uvedeného lze dovodit, že SeaGuardian s protiponorkovými kontejnery a prostředky ISR poslouží k provádění odstrašení odhalením v zájmových oblastech po celém světě.
V případě odstrašování Ruska v Severním ledovém oceánu, a hranici Barentsova moře směrem do Norského moře, lze drony SeaGuardian využít ke sledování pohybu ruských jaderných a dieselelektrických ponorek a jejich pravidelných hlídkových plaveb. Rusko pokračuje v modernizaci a nahrazovaní starších tříd ponorek třídou Borej a Borej-A. Zároveň Rusko vyvíjí a zavádí do svých ponorek systém Burak-M, jehož hlavním úkolem je rušit výše zmíněné protiponorkové systémy. Kromě vývoje a zavedení výkonnějších a odolnějších systémů také bude třeba vylepšit taktiku nasazení dronů SeaGuardian.
Princip nasazení SeaGuradianu
Druhým případem, kdy lze dron SeaGuardian využít je odstrašení Číny zejména v oblasti Jihočínského moře. Čína, jak známo z řady analýz, má největší námořnictvo na světě a pokračuje ve výstavbě jaderních i dieselelektrických útočných ponorek. Ty tvoří páteř námořního prvku jaderného odstrašení a Čína neustále navyšuje počet jaderných hlavic a zároveň se připravuje na zavedení strategie Launch-on-Warning, což znamená, že Čína může odpálit balistické střely jako protiútok ve chvíli, kdy čínské satelity a systémy včasného varování zachytí balistické střely odpálené proti Číně. Čínské námořnictvo, ruku v ruce s tím, jak porostou jeho schopnosti, bude ambicióznější a bude rozšiřovat sféru svého vlivu v jihovýchodní Asii.
Třetím případem, kde lze uvažovat o použití dronů SeaGuardian je pašování drog z Jižní Ameriky. SeaGuardian může odstrašovat pašeráky drog, kteří materiál přepravují pomocí speciálně upravených ponorek. Jelikož tyto ponorky nejsou nikterak technologicky pokročilé (v porovnání s čistě vojenskými ponorkami), s jejich detekcí nebude žádný problém. SeaGuardian umožní snížit počet vojáků potřebných k chytání pašeráků drog na moři – bez zásahu lidského operátora odešle polohu a další data o cíli, což pozemnímu personálu umožní připravit se na zadržení ponorky.
Jak již bylo naznačeno, spolupráce dronu SeaGuardian vybaveného systémy pro boj proti ponorkám s letounem P-8 Poseidon umožní snížení nákladů na protiponorkový boj a zároveň zvýšení dosahu jednotlivých systémů. Pokud americké námořnictvo nebo pobřežní stráž ztratí dron, nebude to tak zásadní ztráta jako v případě pilotovaného letounu a nahrazení dronu bude otázkou hodin. Bezpilotní prostředky vybavené senzory ISR budou moci ve větší míře uplatňovat koncept odstrašení odhalením, a tak donutí protivníka k ukončení akcí nebo k použití pokročilých technik maskování. Zavedením pokročilých protiponorkových schopností tedy dojde k hlubšímu prosazení dronů ve vojenské oblasti a posunu blíž konceptům jako jsou Network-Centric Warfare nebo Multi-Domain Operations.
Zdroje: CSBA, General Atomics, General Atomics, General Atomics, The Drive, The Drive
Související články
Válka dronů: MQ-9 Reaper získá zbraně vzduch-vzduch
Americké letectvo (USAF) letos vyřadí z výzbroje ikonická bezpilotní letadla MQ-1 Predator. ...
-
13.03.2018
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
Bezpilotní tanker MQ-25A Stingray poprvé ve vzduchu
19. záři provedl svůj první let první prototyp (T1) bezpilotního tankovacího letadla MQ-25A Stingray ...
-
24.09.2019
-
20 komentářů
-
Jan Grohmann
Primoco UAV – český bezpilotní letoun se světovými technologiemi
Primoco UAV, autor Bezpilotní letouny české společnosti Primoco UAV SE v poslední době vídáme na ...
-
05.09.2020
-
7 komentářů
-
JUDr. Jakub Fojtík, Ph.D.
BEML a PRIMOCO UAV uzavřeli dohodu o spolupráci pro bezpilotní technologie v Indii
Přední technologická indická společnost BEML a česká inovační společnost Primoco UAV se dohodly na ...
-
03.02.2021
-
9 komentářů
-
Tisková zpráva
Komentáře
Docela zajímavá hračka ta bóje AN/SSQ-62F. Operuje až v hloubkách 400 metrů. Škoda, že není k dohledání alespoň dohad jak daleko je v takové hloubce schopna něco detekovat.
Docela zajímavá hračka ta bóje AN/SSQ-62F. Operuje až v hloubkách 400 metrů. Škoda, že není k dohledání alespoň dohad jak daleko je v takové hloubce schopna něco detekovat.
Upřímně si myslím, že schování nejzajimavějších článků za paywall vám moc nepomůže. Stránky jako Defenseblog nebo DefenseNews mají více obsahu a lepší design + žádný paywall. + ...
Zobrazit celý příspěvekUpřímně si myslím, že schování nejzajimavějších článků za paywall vám moc nepomůže. Stránky jako Defenseblog nebo DefenseNews mají více obsahu a lepší design + žádný paywall. + malé rýpnutí neignorují vědce a klimatické změny. No nic. Hodně štěstí..
Skrýt celý příspěvekReklamy by možná byly lepší, to dnes asi pochopí většina. Chápu, že uvedené anglicky psané stránky jsou zdarma, ale to je jejich výhoda. Najdou si řádově víc čtenářů, než česky ...
Zobrazit celý příspěvekReklamy by možná byly lepší, to dnes asi pochopí většina. Chápu, že uvedené anglicky psané stránky jsou zdarma, ale to je jejich výhoda. Najdou si řádově víc čtenářů, než česky psané armádní noviny.
Skrýt celý příspěvek...jasně... mě nezajímá obsah zdarma, jediné co mě zajímá je to, že někdo má placený přístup k obsahu který já nevidím...
Ale já chci zdarma a to VŠECHNO!!!!
...
...na to mohu ...
Zobrazit celý příspěvek...jasně... mě nezajímá obsah zdarma, jediné co mě zajímá je to, že někdo má placený přístup k obsahu který já nevidím...
Ale já chci zdarma a to VŠECHNO!!!!
...
...na to mohu říct je slavné Kodetovo "proletáři všech zemí, ............del".
Skrýt celý příspěvekJá jen říkám, Anglicky umím, stěhuji se..
Já jen říkám, Anglicky umím, stěhuji se..