Sebevražedné útoky: Ve jménu džihádu

Foto: Bojovníci Hamásu v pásmu Gazy. Palestinský islámský džihád vznikl pod vlivem íránské revoluce. Mezi proklamované cíle patří osvobození celého území Palestiny, zničení Státu Izrael a jeho následné nahrazení teokracií založenou na islámu. / Reuters
Foto: Bojovníci Hamásu v pásmu Gazy; ilustrační foto / Reuters

V nejbližších dnech se očekává, že bezpečnostní síly Iráku zahájí ofenzívu proti povstaleckým bojovníkům a bojovníkům různých teroristických organizací a skupin. Ty ale zahájily už svoji vlastní protiofenzivu a to způsobem, který je jim vlastní. Sebevražedný atentátník zaútočil na skupinu nových branců irácké armády a 23 z nich zabil. Je takový útok projevem náboženského fanatizmu přeneseného na bojiště? A nebo se jedná pouze o určitý druh taktiky?

 

Ve jménu džihádu

Tyto dva různé náhledy na výsledný efekt je potřebné od sebe na začátku oddělit i když na konci, ve výsledku, se s největší pravděpodobností bude jednat o ad hoc kombinaci jednotlivých aspektů.Hned na začátku se podíváme na možnost, že se jedná o velmi extrémní projev džíhádu. V současné době je v médiích pojem džíhád obecně používaný jako synonymum pro pojem „svatá válka“. Je pravdou, že tento terminus technicus má i tento význam. Tedy, že součástí celé množiny významů, které s sebou tento pojem přináší, je i ozbrojené šíření víry v Aláha. Je to jeden z významů, ale nikoliv jediný význam.Slovo džíhád je v arabské abecedě tvořeno písmeny „žín“, „ha“ a „dal“ – د ه ج – je vyjádřením upřimného snažení. Pokud se tyto tři písmena vyslovují jako džíhád, pak to znamená snahu o upevnění muslimské obce a upevnění a šíření Islámu.

 

Tato činnost je v islámské tradici dělená na čtyři základní typy nebo významy - džihád srdcem, jazykem, rukou a mečem. První tři významy jsou striktně zaměřeny dovnitř muslimské komunity a jejich cílem je prohloubení vlastního prožívání víry a pomoci ostatním, aby tohoto cíle dosáhli.Džihád srdcem se týká osobního prožívání víry každého jednotlivého muslima. Džihád jazykem je zaměřen na šíření zkušenosti s tímto prožíváním víry uvnitř komunity a také na aktivity týkající se výuky principů, na kterých je Islám založen. Třetí aspekt, džihád rukou, je pak charitativním aspektem, kde velkou roli hraje materiální pomoc chudým a nemajetným uvnitř muslimských komunit.Je tedy vidět, že se jedná zejména o spirituálně-společenskou doktrínu, která je zacílena na rozvoj duchovní, morální i společenské zralosti každého dospělého muslima.

 

Až poslední aspekt džíhádu - džihád mečem, v sobě nese základ šíření víry pomocí politických a také násilných prostředků směrem ven. Tato podoba šíření víry je ale založena na původním muslimském geopolitickém vnímání světa. V ní je svět rozdělený na dvě základní části – Svět Islámu a Svět války.

 

Svět Islámu je charakterizován tím, že je v něm prosazována š aría a politická moc podle učení Islámu. Svět války je pak územím, které je předurčeno k tomu, aby bylo připojeno k území již ovládanému muslimskou mocí.

 

Pokud se tedy díváme na džíhád takto, tak je jasně vidět, že první tři aspekty, označované některými školami také za velký džíhád, jsou zaměřeny dovnitř. Směrem do nitra muslimské obce a do nitra každého jednoho muslima.Menší džíhád, tedy džíhád mečem, je nasměřován mimo muslimské obce. Takové rozdělení je velmi logické a téměř samozřejmé. V Koránu se totiž píše, že pokud existují uvnitř společenství rozpory, pak je potřebné je vyřešit smírně. A pokud to není možné, pak přivést obě strany k odpovědnosti za rozvracení tohoto společenství.Sebevražedné útoky v Iráku

Na základě těchto premis je tedy možné podívat se na situaci v Iráku v rozmezí jedné dekády. Když v roce 2003 vstoupila vojska „koalice ochotných“ do Iráku v rámci operace Irácká svoboda, mnoho radikálních hnutí a organizací se postavilo na odpor této invazi pomocí džíhádu mečem.Taková reakce byla nejen očekávaná, ale z pohledu islámské politické teorie také pochopitelná. Ozbrojené síly „nevěřících“ států vstoupily na území státu s velmi silnou muslimskou většinou. Označení této situace jako ohrožení muslimské obce by tedy mohlo být považováno za zcela přirozené a z jistého úhlu pohledu i adekvátní.

 

Nyní, v roce 2014, když se v Iráku téměř nenacházejí žádné zahraniční jednotky, se už ale žádné extrémistické hnutí jako je Islámský stát v Iráku a Levantě nebo teroristická organizace Al-Káida v Iráku, nemůže schovávat za pláštík oprávněného džihádu.

 

Vést džíhád mečem proti jiným muslimům totiž není šířením víry v Aláha, ale rozvracením ummy – muslimské obce. Bojovník, ať již by se jednalo o člena povstaleckého hnutí nebo teroristické organizace, který provede takový útok, při kterém přijde o život dalších několik desítek muslimů, pak není mučedníkem, ale schizmatik.

 

Každopádně vědomí, že vůdci různých organizací, které destabilizují situaci na Středním východě nejsou dvakrát silní v náboženské teorii je jen slabou útěchou. Je nepopiratelným faktem, že minimálně v tomto případě ustoupilo náboženské přesvědčení politickým cílům a stalo se tak pouze další obětí války.Ve finále to ale ukazuje na jeden určitý fakt. Sebevražedné útoky, pokud jsou nábožensky motivované, jsou založené na mylném výkladu Koránu a muslimských tradic. A jako takové se mohou stát cílem pro účinné psychologické operace ze strany vládních sil.Další pokračování přinese úvahu o sebevražedných atentátech jako o čistě vojenské taktice.

 

Zdroj: Mendel, Miloš. Džihád: Islámské koncepce šíření víry. Brno. Atlantis 1997

Nahlásit chybu v článku


Související články

Podoba válek v 21. století: Příčiny válek v minulosti

Na našich stránkách jsme si již vysvětlili roli armády ve státě a její význam pro společnost. U nás ...

Podoba válek v 21. století: Ovládnutí klíčových bodů

Jedním z konceptů, které mohou ovlivňovat vývoj válek v budoucnosti, jak bylo zmíněno v předchozím ...

Podoba válek v 21. století: Terorismus

Článek o možném rozšíření válek do vesmíru nás zanesl do trochu vzdálenější budoucnosti. Ale ...

Irák 2013: Počty mrtvých stále rostou

Včera jsme si představili smutnou statistku padlých vojáků a civilistů v Afghánistánu. Nelehká ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • balm
  23:24 05.12.2018

  Co s nimi?

  Věškeré pragmatické nakládání s navrátilci končí v okamžiku, kdy se do celé věci vloží média a humanitní uvažovaní. Začně kvikot a připraví se živná půda pro budoucí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co s nimi?

  Věškeré pragmatické nakládání s navrátilci končí v okamžiku, kdy se do celé věci vloží média a humanitní uvažovaní. Začně kvikot a připraví se živná půda pro budoucí problémy, protože možnost začlenění zpět do naší společnosti se nezdá býti pravděpodobná. Ani u 1% a to jsem ještě optimista.

  Zrušit občanství a zabránit vpuštění zpět? Možná ano, ale jen u států s pravním systémem, který umožňuje zbravit takovéto kreatůry občanství.

  Zbývá dlouhodobá izolace s maximální ostrahou, bez přístupu různých "sociálních pracovníků a (ne)ziskovek", obdoba nucených prací. Zavřít v izolované oblasti a zahodit klíč, bez ohledu na řečí o víře, humanitě a všech práv. Kulka by byla nakonec levnější, ale naprosto nepřijatelná (osobně bych pro ně nezaplakal, ani kdyby se vrátila "rodinka").

  Ideální by bylo nechat je tam, kde jsou, protože v oblastech Iráků, Sýrie, ... se s nimi mazlit nebubou.

  Jakékoliv řešení se neobejde bez kvičení Mánertů, Barochových a dalších pomateců, ale to se musí prostě přetrpět, protože jinak se nám tu do 10 let budou samovolně rozjíždět dodávky. Německo a Francie už jsou ztracené, nenechme se zničit i my.
  Skrýt celý příspěvek

 • A.M.
  12:16 16.01.2014

  čo s týmito bláznami, ktorý sa riadia džihád mečem, operujú v rámci teroristických sietí a len obtiažne sa odhaľuje ich činnosť, neveští do nič dobré pre civilizovanú spoločnosť, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  čo s týmito bláznami, ktorý sa riadia džihád mečem, operujú v rámci teroristických sietí a len obtiažne sa odhaľuje ich činnosť, neveští do nič dobré pre civilizovanú spoločnosť, pripadá mi, ako keby nám ostávalo len čakať kedy kde čo bouchne, vôbec sa mi to nepáči
  Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  09:52 16.01.2014

  Ondro, díky moc za tento článek. Jsem za něj moc vděčný, protože pro řadu lidí přináší vysvětlení jak muslimové chápou sebe a svět kolem sebe. Je pravdou, že zabíjení šítů a sunitů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ondro, díky moc za tento článek. Jsem za něj moc vděčný, protože pro řadu lidí přináší vysvětlení jak muslimové chápou sebe a svět kolem sebe. Je pravdou, že zabíjení šítů a sunitů je na jednu stranu mimo, protože jsou oba muslimové, ale na druhou stranu je zcela pochopitelné. Známe to z naší oblasti z křesťanství, kdy římskokatolický klér pracoval na potírání "protestantských neznabohů" všemi prostředky a tehdy ve středověku a raném novověku to měli za zcela legitimní. Zcela v intecích tohoto problému pak je situace v Severním Irsku, kde proti sobě bojovali jak katolíci, tak protestanté, ale tam to mělo i další aspekty, nejen víru.
  Ještě doplním, jedno věc k tomu džihádu mečem. Muslimové považují za vrcholné období své existence dobu rozmachu Osmanské říše. To byla přesně doba, kdy osmanská vojska dělaly nájezdy na celou Evropu. Je to ta známá vojna s Turkem. Tehdy se Islám šířil po celém světě a všichni muslimové se měli dobře. Byly to pro ně ty staré dobré zlaté časy. Není divu, že jejich představa šíření islámu je dosti jiná od toho jakou my máme představu o šíření křesťanství. Křesťanství si prošlo tímto obdobím ve středověku a po velké francouzské revoluci je už zcela jiné. Ideály humanizmu, které zavládly evropou v 19. století pak absolutně změnily přístup křesťanství k násilnému postupu. V Islámu nikdy nic takového neproběhlo. Nemůžeme proto čekat, že muslimové z Blízkého východu, Asie a Afriky se na to budou dívat stejně jako Evropané, kteří mají za sebou jiný kulturní vývoj.
  Islám je v mnoha případech také státní náboženství a prolíná se s vládou v zemi. To co je dnes v Evropě nepřijatelné, je v islámských zemí jediné možné řešení a podle chápání většiny tamních obyvatel je to jediné správné a možné. U nás křesťanů se víra odehrává v rovině převáženě soukromé - Já a můj sladký Ježíš, Já a mé spasení, Já a má dobročinnost, abych byl jako Ježíš. Ve světě Islámu je víra kolektivní záležitostí, takže když někdo nepraktikuje, je povinností ostatních jej k tomu přimět, muslimové mají zodpovědnost za lidi kolem a svým způsobem i za nás, protože nás musí obrátit na Islám nebo zabít...Já vím, že v naprosto korektní Evropě se to dnes nenosí, ale veliká část muslimů to takto vnímá a vidí. Představa mnoha lidí u nás typu: Dejme jim pokoj a oni dají pokoj nám, je zcela mylná. Svět Evropy je naprosto nekompatibilní s vnímáním světa muslimy. Muslimové udělají pro své společenství a pro šíření své víry cokoliv. My máme problém si zamést před domem, aby se někomu jinému něco nestalo, ikdyž fakticky chodník patří městu. Muslim, pokud to uzná za vhodné a správné, nemá problém obětovat svůj život ve prospěch Islámu. Drtivá většina mužů v ČR absolutně nemá zájem o službu v Aktivních zálohách, protože pro ně by to byly povinnosti a omezení. Dnes tedy lidé v Evropě nedokáží pochopit, proč se někdo opáše výbušninou nebo nastoupí do auta plného výbušniny a vyrazí vstříc smrti. Není nám to blízké, nechápeme to.
  Z vojenského hlediska mají sebevražední atentátníci stejnou funkci jako brutální odstřelovači. Myslím tím odstřelovači v Sarajevu, kteří stříleli po civilních cílech nebo pro vojácích z mezinárodní mise. Jejich úkolem je vydeptat protistranu, aby přistoupila na podmínky vlastní strany. Dostat lidi v určité oblasti do stavu, kdy budou chtít odejít, budou se bouřit, zkrátka udělají všechno proto, aby se dostali z vlivu lidí, kteří je mohou kdykoliv a kdekoliv zabít. Použití těchto řešení má dvě mince - brutální odstřelovači i SA jednají buď na základě osobního přesvědčení z hlediska víry nebo třeba národnostní skupiny, ale jejich velitelé a lidé, kteří to organizují tak konají ze strategických důvodů, protože chtějí donutit terorem na obvytelstvu protistranu k určitým krokům. Paradoxní je to, že mnoho těch, kteří tyto akce organizují si smrt civilistů, běžných vojáků atd. vysvětluje a ospravedlňuje tak, že je to vlastně pro dobro všech a tudíž z jejich pohledu je zabití co největšího počtu lidí vlastně zcela legitimní. Je to zvrácené, ale je to tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:09 16.01.2014

  No, mě přijde, že mezi arabákama je vždycky dost frustrovanejch mladejch týpků, který nemaj do čeho "smočit", nebo zhrzelejch vdov, který pár šikovnejch vychcandírů dokáže ukecat, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, mě přijde, že mezi arabákama je vždycky dost frustrovanejch mladejch týpků, který nemaj do čeho "smočit", nebo zhrzelejch vdov, který pár šikovnejch vychcandírů dokáže ukecat, že vybuchnout tam a tam je v souladu s boží vůlí a vstupenka do ráje. Pokud se jedná o nenáviděný zápaďáky, který mají všechno, zatímco oni nic, je to jednoduchý, u bratrů muslimů se musí hrát na jinou nitku, ale tohle se vyřešilo s oddělením šíitský a sunnitský větve a tak si teď můžou musulmani zvesela podřezávat krky i mezi sebou.

  Je to prostě boj o moc, kde ty pěšáci jsou holt lépe manipulovatelní a ochotní zajít do větších extrémů než my u nás. Na druhou stranu, věřím, že spousta západních vojáků by neměla problém vysvačit náměstí plný bláznivejch arabáků s kalachama kryjících se ženskýma s dětma - a jediný, co je drží na uzdě, jsou média, který by ztropily ukrutnej povyk (ne že by těm pisálkům na nich nějak záleželo, ale sledovanost je sledovanost).
  Skrýt celý příspěvek