Sebevražedný atentátník zabil v Afghánistánu 41 lidí

Faryab
Foto: Mezi obětmi pátečního útoku byly bohužel i děti / Autor

Čtyřicet jedna lidí zemřelo a 56 dalších bylo zraněno při sebevražedném útoku před mešitou v hlavním městě provincie Faryab Maimana. Členové bezpečnostních složek, civilisté, včetně dětí zahynuli při útoku v 9:30 ráno místního času před vchodem do mešity, když se věřící připravovali k modlitbě na počest Velkého svátku (Íd al-adhá).

 

Oficiální policejní místa mluví o tom, že útočník odpálil nálož kolem členů bezpečnostních složek, když policejní šéf a ostatní členové policejního sboru odcházeli po modlitbě z mešity.

 

Jeden ze zraněných policistů řekl: “Právě jsme opouštěli mešitu, když nás oslovil muž oblečený v policejní uniformě. Mysleli jsme, že to je náš kolega, ale najednou odpálil svou nálož.“

 

Zatím se nikdo nepřihlásil k odpovědnosti za útok ve městě Maimana. Podle ministr vnitra Afghánistánu však všechny důkazy ukazují na to, že akce byla připravena tálibánskými povstalci.

Afghánský prezident Hámid Karzaj navštívil severní provincii Faryab, kde proběhl zmiňovaný páteční krvavý útok. Prezident Krazaj útok odsoudil a vyjádřil soustrast pozůstalým rodinám.Video: POZOR! POTENCIÁLNĚ DRASTICKÉ ZÁBĚRY! Video zachycující situaci bezprostředně po výbuchu / YouTube

 

Vláda Afghánistánu pomůže rodinám obětí a vyplní jejich potřeby“ řekl prezident Karzaj na shromáždění v kanceláři gubernátora provincie. Dodal také, že vláda Afghánistánu poskytne půdu rodinám obětí a zajistí bezplatné vzdělání pro jejich děti. Karzaj promluvil také k dítěti, které při pátečním útoku ztratilo šest členů své rodiny: „Buď si jistý, že budeš mít dostatek jídla a bezplatné vzdělání, to je povinnost afghánské vlády.“

 

Sliby však nebyly přijaty některými účastníky setkání, kteří kritizovali prezidenta Hámida Krazajího. Jeden účastník setkání se zeptal Karazjího:“Jestliže sloužíš lidem, proč propouštíš povstalce z vězení, kteří pak dělají takové tragédie.“ Karzaj přijal kritiku a uznal, že dotyčný má pravdu.

Připomeňme, že na začátku září Hámid Karzaj propustil na znamení dobré vůle při příležitosti 93. výročí nezávislosti Afghánistánu na 1000 vězňů, včetně povstalců z věznice Pul-i-Charkhi. V blízké budoucnosti má být propuštěno dalších 2 000 vězňů.  Redakce AN

Útok způsobil rozsáhle reakce nejen v Afghánistánu, ale i v zahraničí. Mise OSN v Afghánistánu odsoudila útok a požaduje pečlivé vyšetření útoku. Ekmeleddin Ihsanoglu, hlavní sekretář Organizace pro islámskou spolupráci (OIC), útok rovněž odsoudil a nazval ho šokujícím.

 

Zdroje: Pajhwok,  BBC8AM

 

Originální článek: Faryab suicide bombing killed 41people

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Mohammad Ranjbar

Dnes si představíme našeho nového afghánského spolupracovníka Mohammada Ranjbara. Pana Ranjbara jsme požádali, aby nám o sobě napsal pár slov. Jelikož jeho příběh nám hodně napovídá o životě v současném Afghánistánu, rozhodli jsme se jeho biografii zveřejnit v klasickém článku.

Britské ztráty v Afghánistánu z pohledu statistiky

Britská armáda ztratila od počátků bojů v Afghánistánu stovky vojáků. Celkově v této muslimské zemi padlo již 433 příslušníků britské armády ale i Královského letectva RAF, speciálních sil a dalších jednotek. Ne všechna úmrtí jsou však způsobená smrtelnými zraněními z boje. I stres a deprese si vybírají svou daň. Pojďme si rozebrat tuto tragickou bilanci z pohledu nejčastějších smrtelných poranění Britských vojáků v boji i mimo něj.

NATO v Afghánistánu i po roce 2014

Stáhnutí zahraničních vojáků z Afghánistánu je naplánováno na rok 2014, aspoň tak je to prezentováno západními médií. Už nyní je ale prakticky jisté, že i po roce 2014 zůstanou v Afghánistánu zahraniční vojenské jednotky. V opačném případě se může stát, že slabá afghánská vláda, armáda a policie nebude schopna čelit očekávanému náporu radikálních islamistů.

OSN - Tálibán musí zastavit pokládání bomb podél cest v Afghánistánu

Podpůrná mise OSN (UNAMA) v Afghánistánu požádala Tálibán, aby zastavil pokládání bomb podél cest. Požadavek přišel po pátečním incidentu v provincii Balkh v Afghánistánu, kdy nastražená bomba zabila skupinu svatebních hostů a mnoho jich zranila. OSN vydala svůj požadavek v oficiálním prohlášení.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře