Sechter: Vodní cesty jsou důležité tepny státu

Sechter: Vodní cesty jsou důležité tepny státu
Jan Sechter / @jan6869 (Zvětšit)

V posledních letech se v rámci regionu střední a východní Evropy připravují velké projekty dopravní infrastruktury. Schopnost rychle, plynule a energeticky efektivně přepravovat ve strategickém množství suroviny a velkorozměrové výrobky je klíčem k hospodářské prosperitě a bezpečnosti naší země a celého regionu.

Na strategické projekty dopravní infrastruktury České republiky a našeho regionu jsme se zeptali nového náměstka ministra dopravy pro nesilniční sekci (železnice, vodní doprava, civilní letectví, vesmír, věda a výzkum atd.) a mezinárodní vztahy v dopravě Jana Sechtera. Pan Sechter v letech 2008 až 2013 působil jako velvyslanec ČR v Polsku a mezi roky 2013 až 2017 jako velvyslanec ČR v Rakousku. Poté v letech 2018 až 2020 přijal funkci poradce předsedy Poslanecké sněmovny pro zahraniční politiku a EU. 

Pro kontext připomeňme, že zejména v rámci iniciativy Trojmoří se připravují významné projekty dopravní infrastruktury, které umožní strategické dopravní propojení zemí střední a východní Evropy, zejména na ose sever-jih. To má naprosto zásadní význam nejen pro hospodářský rozvoj a spolupráci propojených zemí, ale především klíčový bezpečnostní a vojenský význam.

Robustnější dopravní a nákladní propojení zemí střední a východní Evropy, ať už po silnici, železnici nebo pomocí vodních cest, politicky i finančně podporují Spojené státy. Důvodů je více, ale zřejmě ten nejdůležitější je bezpečností – bez kvalitní a robustní dopravní infrastruktury výrazně klesá schopnost dané země nebo regionu přesouvat vojenské schopnosti, suroviny nebo zdroje. Lapidárně řečeno, bez kvalitních dopravních tepen výrazně stoupá zranitelnost regionu jak v očích spojenců, tak případných protivníků. A Spojené státy potřebuji země střední a východní Evropy bezpečné a prosperující, ať už si za důvody dosadíme cokoliv.


Nedávné setkání na americké ambasádě; větší foto@jan6869

Které klíčové projekty dopravní infrastruktury jsou zásadní pro hospodářský a bezpečnostní rozvoj ČR?

I když je v operačních plánech ČR a NATO prioritní pro mobilitu silniční a železniční síť, věnuje se vnitrozemským vodním cestám a jejich vazbě na námořní přístavy napojení na přístavy stále větší pozornost.
Silniční i železniční síť však v posledních letech kapacitně nestačí a je stále větším problémem sladit potřeby vojenské logistiky s hladkým chodem dopravy pro civilní ekonomiku.
Vodní doprava má zase význam pro přepravu velkých strategických přeprav například pro tepelné a jaderné elektrárny (turbíny, reaktory). Vodní dopravou jsou v rámci NATO přepravovány také zbraně a vojenská technika a výstavba sítě vodních cest by umožnila také přepravu strategických surovin – ropných produktů, LNG apod.
Vodní dopravní cesty na Dunaji, na Labi a na Odře mohou doplnit současnou transevropskou dopravní síť TEN-T. Vojenská logistika by mohla využít dopravu po řekách k přepravě rozměrných nákladů, těžké bojové techniky, ale také zásob a vybavení, především u nasazení sil a prostředků při spojeneckých cvičeních.


TEN-T se zaznačeným kanálem Dunaj-Odra-Labe; větší foto / d-o-l.cz

Nedávno jste na americké ambasádě diskutoval hlavní projekty dopravní infrastruktury ČR. Proč Američany tyto projekty zajímají?

Do projektu Tří moří každý zúčastněný stát v roce 2018 nahlásil svoje prioritní projekty v infrastruktuře, v energetice a v digitalizaci. Protože státy Tří moří zakládají společný investiční fond, zajímá naše americké kolegy diplomaty jednak náš přístup a priority k Fondu Tří moří. Na chystaném letošním summitu v estonském Tallinnu (proběhne videokonferenčně 19.10.) se chystá m.j. vstupní evaluace přihlášených projektů.

Jaký mají názor Američané na projekt vodního koridoru Dunaj-Odra? Lze od nich čekat v tomto projektu podporu?

V první fázi vláda ČR schválila zahájení příprav ke splavnění Odry z Ostravy do Kędzierzyn-Koźle Osobně si myslím, že je důležité u nejvýznamnějších projektů dosáhnout jejich atraktivity i pro privátní finanční investory, včetně do budoucna zvažovaných PPP a zajistit synergie s financováním z fondů EU. Proto je důležité pozitivní hodnocení USA a zejména amerických finančních institucí, které chceme ve střední a ve východní Evropě angažovat


Silniční tepna Via Carpathia / sejm.gov.pl

Lze napojení Ostrava-Odra využít k exportu českých zbraní, aniž bychom museli vysvětlovat Polsku, kde zbraně exportujeme? Bavíte se o tom s Polskem, nebo toto téma není vůbec na stole?

Od lidí z našeho obranného průmyslu vím, že se pro export velmi dobře etabluje přístav Štětín. Z hlediska nákladů i flexibility odbavení. Spojení řekou Odrou by mu samozřejmě velmi pomohlo. Konkurence přístavů je velmi důležitá téma, kam vyvážet a kam nikoliv je tématem permanentního dialogu členských států EU. I když máme v EU jednotný systém kontroly, naše konkurenceschopnost je závislá právě na logistice.

Lze po napojení Ostravy na Odru nakládat v Ostravě lodě, které mohou plout nejen po řece, ale i v pobřežních vodách například až do Pobaltí, nebo kolem Polska, Německa až do Velké Británie?

Odra zatím do Štětína splavná není. Polsko ale na tom systematicky pracuje, i když řeka asi nebude mít parametry pro velké lodě. První úsek z Ostravy do Polska a Gliwický kanál z Koźle vytvoří přes 100 km intra-industriální vodní cestu pro slezskou aglomeraci s pěti milióny obyvatel. I to má svůj význam pro dopravu v regionu, kde se kříží nebo plánují křižovatky dálnic a vysokorychlostních železnic ze severu na jih a ze západu na východ. 

Američané kvůli Rusku zesilují svou přítomnost v Polsku a doporučují maximálně investovat do dopravní infrastruktury, a to kvůli strategické mobilitě vojenských jednotek. Mluvíte také o těchto vojenských problémech v rámci ČR? Jaké dopravní linie jsou klíčové pro přesun spojeneckých vojsk v rámci ČR? 

Lepší operabilita logistiky vojsk NATO je na východním křídle důležitá – ze západu, i v ose sever – jih.

 
Železniční tepna Rail Baltica / RB Rail AS, CC BY-SA 4.0

V rámci iniciativy Trojmoří se mluví o obřích investicích do dopravní infrastruktury na ose sever-jih. Jaké zajímavé projekty se v tomto připravují?

Z nejvýznamnějších je to kromě Dunaj – Odra – Labe, transevropská dálnice od Baltu k Černému moři Via Carpathia. Tyto projekty by v budoucnu mohly doplnit sítě vysokorychlostních železnic, které zatím ale v první fázi koordinujeme ve Visegrádské skupině a železniční projekt EU Rail Baltica.

Cítíte nějaký tlak z Ruska, Číny nebo EU proti těmto projektům?

Registrujeme více či méně kvalifikovaný zájem.

Nebojíte se, že Rusko využije ekologické spolky a bude blokovat klíčové projekty dopravní infrastruktury v regionu V4?

S ekologickými aktivisty se musí vypořádávat investoři dopravní infrastruktury všude v Evropě. Často na blokaci stačí jedno fundovaně zdůvodněné stanoviště chráněné rostliny nebo motýla. Rusko k tomu podle mě ani nepotřebují.  

Nahlásit chybu v článku


Související články

Generál Feix: Otevřená komunikace je nejjednodušší krok k armádě 21. století

Armáda začala přímo a srozumitelně mluvit s veřejností. Proměnil se styl její komunikace na ...

Fiala: Do armády musíme investovat

Nač máme armádu? Jaké je její poslání? K čemu slouží zahraniční mise? Kdo je spojenec a kdo nepřítel ...

Ivo Zelinka: Operační nasazení je nejlepší průprava

Chrudimské výsadkáře čekají na podzim zásadní změny. 43. výsadkový prapor se změní na pluk. Rozroste ...

Jana Černochová: Budování armády je nekonečný proces

V české armádě jsou investice tématem už od 90. let. V posledních letech je o nich více slyšet. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Padesátýpátý
  20:55 23.10.2020

  Jeden názor policie:

  Autory studie obhajující "Zemanův" kanál policie podezřívá z manipulace zakázek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jeden názor policie:

  Autory studie obhajující "Zemanův" kanál policie podezřívá z manipulace zakázek
  https://www.seznamzpravy.cz/cl...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:11 23.10.2020

  Jeden názor pána, který si říká biolog a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jeden názor pána, který si říká biolog a kapitán.

  https://ekolist.cz/cz/publicis...
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  09:47 18.10.2020

  1) Projekt trojmoří promítá americký vliv bránicí spolupráci Německa a Ruska. Při pohledu na mapu to musí dojít každému.

  2) Projekt trojmoří není o vodním díle DOL. Je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1) Projekt trojmoří promítá americký vliv bránicí spolupráci Německa a Ruska. Při pohledu na mapu to musí dojít každému.

  2) Projekt trojmoří není o vodním díle DOL. Je to zejména o severojižním propojení plynovodů na pobřežní terminály LNG s cílem vytlačit ruský zemní plyn a nahradit jej americkým plynem.

  3) Projekt trojmoří je pro Američany nástroj k získání možnosti rychlé přepravy jednotek na ruské hranice.

  Narvat do toho DOL mi přijde úsměvné :-) Na druhou stranu, když si americká ambasáda bez zájmu médií selektuje kandidáty na pražského primátora a podle výsledků mají či nemají mediální podporu, je logickým krokem, že de někdo snaží dostat DOL na seznam podporovaných projektů.

  Mimochodem DOL po přečtení části studie zveřejněné v časopise stavebnictví nepovažuji ani tak za nástroj k vodní přepravě, ale spíše nástroj pro eliminaci vlivu neřiditelných obnovitelných zdrojů. Přečerpávání vody z povodí do povodí jsou defakto obrovské Dlouhé Stráně. A osobně se těším na turismus. Dnešní Baťův kanál je plný a již není v některých přístavech možné objednat si dlouhodobé stání dalších lodí.
  Skrýt celý příspěvek

  • pks_
   17:41 18.10.2020

   Trojmoří - Asi jsem trochu natvrdlý, ale jak to může zabránit spolupráci Ruska a Německa? Vždyť by museli zaminovat Baltské moře!
   Vytlačení ruského zemního plynu lze (dnes) jedině ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Trojmoří - Asi jsem trochu natvrdlý, ale jak to může zabránit spolupráci Ruska a Německa? Vždyť by museli zaminovat Baltské moře!
   Vytlačení ruského zemního plynu lze (dnes) jedině konkurenceschopnou nabídkou. Toho je americký plyn schopen jen, pokud bude dotovaný. Druhá cesta, ze které naše spojence podezírám, je, že chtějí ruský plyn zakázat - případně malou sabotáží na dně moře přerušit. Jako že už nepůjde říci - "nemůžeme - jsme na něm závislí", protože řeknou "tak si kupte americký".
   Někde v zdůvodňování DOL je, že se může převážet kanálem LNG. Asi to teoreticky půjde, ale ekonomicky výhodné to určitě nebude. Musely by na to být lodě a terminály - i vnitrozemské.

   Rychlá přeprava jednotek na ruské hranice - na to budou spíše železnice, DOL se k tomu hodí podobně, jako Ťokův průsmyk.

   Obrovské Dlouhé Stráně: já se domnívám, že efektivita DOL jako přečerpávací elektrárny bude mizerná z několika důvodů:
   a) jednotlivé stupně budou mít malé převýšení
   b) budou to desítky přečerpávacích zařízení s malým výkonem a horší účinností
   c) buď to bude přečerpávací elektrárna, nebo dopravní tepna - ty dvě funkce jsou obtížně slučitelné. Pokud budu muset před každou komorou čekat, až bude elektřina na burze levnější ... tak se nikam nedostanu.

   Turismus: vždy jsem tuto složku podceňoval, ale ekonomický přínos může být značný - zejména v ubytování v okolí a službách a zvýšení ceny nemovitostí v okolí. Na druhou stranu si myslím, že turismus a doprava se když ne úplně vylučují, tak nejsou bezproblémově kooperující. Doprava bude chtít dlouhé a velké plavební komory a plnit takovou obrovskou komoru kvůli pár lodičkám bude buď drahé (čerpadla) nebo to bude trvat dlouho (přirozeným tokem v kanálu). Turistika se navíc bude realizovat primárně v létě, kdy je vody spíše nedostatek. Z toho mi vychází ideální nějaké dělené plavební komory - pro turistické účely by se použila jen 1/4 plavební komory, pro dopravu celá. Znamená to ale vyšší náklady - kvůli vratům navíc.
   Skrýt celý příspěvek

 • danny
  22:54 16.10.2020

  Investice do vodních děl nejsou ani dnes, přes tvrzení mnoha diskutujících, nic ojedinělého. Nechci ale psát o těch gigantických, jako severojižní kanál v Číně, rozšíření a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Investice do vodních děl nejsou ani dnes, přes tvrzení mnoha diskutujících, nic ojedinělého. Nechci ale psát o těch gigantických, jako severojižní kanál v Číně, rozšíření a vybudování paralelního Suezského průplavu, nedávné rozšíření Panamského průplavu atd...

  Ale značné prostředky do vodních kanálů investuje třeba takové Německo. To samozřejmě nestaví nové, jejich síť má přes 5 tis. km. Ale celkem intenzivně je modernizuje a dokončuje. Jako příklady z nedávné doby např. kilometrový vodní most u Magdeburgu na Mittellandkanálu, kde překonává Elbe-Havel kanál. Nějakých 180 km od hranic máme nové lodní zdvihadlo Niederfinow. Doporučuji jako hezký tip na výlet. Pohled na výtah, který tahá až 115 m a 2 300 t. lodičky do 36 m výšky je fakt impozantní.
  Francouzi v r. 2008 začali stavět 105 km Seina-severní Evropa, do r. plánují dodělat 180 km Saona-Mosela. Jeho ambicí je propojit evropskou vodní síť se Středozemním mořem.
  Pak tady máme Chorvaty. Ti se perou s přípravnými pracemi na kanálu Dunaj - Sáva, hotové jsou zatím části určené k zavlažování a snad zesplavněný první úsek. Průběžně probíhají práce na budování a propojování kanálů v severní Itálii.

  V tomto kontextu mi nepřipadá, že by bylo apriori jasné, že je že je celá myšlenka úplně dementní. Nepochybně některé její části. Nebo provedení. Ale chce to otevřenou diskusi o všech aspektech (např. i ty strategické, návaznost na projekty jako SONORA atd...) a v klidu, bez těch zbytečných emocí.

  Určitě si všichni vzpomenou na velmi zpolitizované informování o čínských Třech soutěskách. Nesmysl, zrůdnost, celé jim to spadne, nikdy to nebude fungovat. Moc rád bych si po pár letech přečetl nějaké střízlivé zhodnocení tohoto projektu s nějakým časovým odstupem. Jak se tyto katastrofické prognózy naplnily. Co kladného přinesla, co ne.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   00:11 17.10.2020

   Německo nebo Francie jsou bohaté země, které mají dokončenou dálniční i železniční síť. My nemáme na dálnice a železnice peníze. Dávat v této situaci miliardy do kanálu místo do ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Německo nebo Francie jsou bohaté země, které mají dokončenou dálniční i železniční síť. My nemáme na dálnice a železnice peníze. Dávat v této situaci miliardy do kanálu místo do silničně-železniční sítě mi přijde z laického pohledu nesmyslné.

   Možná ale, že mě v příštím článku pan Sechter nebo AN vyvedou z omylu, srovnají investici 15 miliard
   a) do 15 km kanálu Ostrava-Polsko
   b) do 100 km nových dálnic
   a doloží, že efektivnější je investovat do kanálu než do dálnic. Těším se na takový článek.

   (podle ministerstva dopravy vyjde kilometr dálnice v průměru na 152 milionů)
   Skrýt celý příspěvek

   • logik
    10:12 17.10.2020

    Zaprve.
    Zadruhé to jsou placky, kde se kanály staví podstatně levněji, než u nás, a zároveň mají velké řeky, které mají dopravně podstatně větší význam, než u nás, kde není dost ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zaprve.
    Zadruhé to jsou placky, kde se kanály staví podstatně levněji, než u nás, a zároveň mají velké řeky, které mají dopravně podstatně větší význam, než u nás, kde není dost vody.
    Skrýt celý příspěvek

    • danny
     11:47 17.10.2020

     Ano, to je dobrý argument. Profil krajiny jasně determinuje, zda je stavba vodního díla technicky proveditelná a záměr příčetný.
     Naopak nedostatek vody spíš opravňuje úvahy ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano, to je dobrý argument. Profil krajiny jasně determinuje, zda je stavba vodního díla technicky proveditelná a záměr příčetný.
     Naopak nedostatek vody spíš opravňuje úvahy prakticky o jakémkoli vodním díle. Od vsakovacích pásů a rašelinišť na horních tocích, po rybníky, nádrže, poldry, kanály a velké přehrady na dolních částí toku. Problém ČR je v tom, že jsme prostě střecha. A všechna voda od nás odteče. Budování jakéhokoli vodního díla, které pro svůj komerční provoz potřebuje udržovat stálou hladinu vody je pro mě zárukou toho, že se k problému zadržování vody jak z povodní, tak její postupné distribuci v celém povodí vodního díla bude dávat patřičná pozornost.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      14:29 17.10.2020

      1) sels¨ký rozum¨
      To jako že od nás voda odteče a v Polsku se hromadí? To je přeci nesmysl. Voda odtéká a vypařuje se z každého území. A kanál způsobí větší odpar. Přečti si ...
      Zobrazit celý příspěvek

      1) sels¨ký rozum¨
      To jako že od nás voda odteče a v Polsku se hromadí? To je přeci nesmysl. Voda odtéká a vypařuje se z každého území. A kanál způsobí větší odpar. Přečti si příspěvek 07:58 16.10.2020 níže.

      2) vědecký pohled
      To, co píšeš, je v rozporu s prohlášením vědců zde: https://www.limnospol.cz/cz...
      Rád si přečtu, jakým způsobem vyvrátíš jejich argumenty.
      Skrýt celý příspěvek

     • danny
      18:21 17.10.2020

      Jan Padesátýpátý: od nás voda jen odtéká. Řeky tady pramení. Do Polska také přitékají. My jsme prostě závislí na tom, co zde naprší, a co se nám povede na území zadržet.
      Pokud ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jan Padesátýpátý: od nás voda jen odtéká. Řeky tady pramení. Do Polska také přitékají. My jsme prostě závislí na tom, co zde naprší, a co se nám povede na území zadržet.
      Pokud vodu zadržíš v jakékoli nádrži (plavební kanál je také nádrž), zpomaluješ proud a reguluješ množství vody, která odtéká. Ztráty odparem odpovídají ploše vodní hladiny, teplotě a vlhkosti vzduchu. Což např. po deštích nebo při jarním tání vychází výrazně ve prospěch vodní nádrže. V regulovaném korytě, jakých je v ČR naprostá většina, ti voda vysokou rychlostí opustí území, pokud po cestě ještě nenapáchá škody.
      Odpar je sice ztrátou z pohledu splavnosti kanálu. Rozhodně ale nepůsobí negativně na ekosystém. Odpar ochlazuje vzduch a vodní masa zmírňuje výkyvy teploty.

      Prohlášení České limnologické společnosti jsem četl, bohužel, těch argumentů jsem tam moc nenašel. Věty, jako "Podle nich jde zcela zbytečný a neúměrně drahý projekt" jsou tvrzením, které se zcela vymyká odbornosti podepsaných akademiků.

      Navíc vláda schválila zahájení příprav Oderské části. Ne zahájení stavby. K tomu by mohlo dojít nejdřív za deset let. Mezi tím bude probíhat spousta přípravných prací, z nichž každá může celý projekt snadno zhatit. Např. taková EIA.

      Osobně udělám maximum pro ochranu Moravské Amazonie. To je fakt unikátní území a zaslouží si co nejcitlivější zacházení. Ale o jeho likvidaci, nebo ovlivnění stavbou kanálu se v nejbližších deseti letech vůbec hrát nebude.

      Jinak z pohledu hospodaření s vodou v krajině by měl i celý a úplně špatně pojatý kanál těžko měřitelný vliv ve srovnání s devastujícím vlivem pěstování kukuřice pro využití v bioplynových stanicích. Nebo nedodržováním osevních postupů a opakované setbě pšenice. Nedostatečná skladba plodin v osevních postupech, kdy se jich často střídá max. 5 a jedinou půdotvornou v celém cyklu je řepka, nemá smysl z pohledu ekologie kanál řešit, i kdyby byl celý v betonovém korytě.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      22:16 17.10.2020

      Ne, nečetl jsi prohlášení České limnologické společnosti. Věta kterou cituješ je z tiskové zprávy.

      Tvoje tvrzení a je v zásadním rozporu s tím, co tvrdí vědci:
      Voda nateklá do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ne, nečetl jsi prohlášení České limnologické společnosti. Věta kterou cituješ je z tiskové zprávy.

      Tvoje tvrzení a je v zásadním rozporu s tím, co tvrdí vědci:
      Voda nateklá do kanálu je totiž k ničemu, vodu je třeba zadržovat už v přírodě:

      "Z hlediska ochrany vodních toků, mokřadů, lužních lesů a a luviálních luk v ČR je tato varianta koridoru kategoricky nepřijatelná, protože ji nelze realizovat, aniž by nedošlo k plošné a rozsáhlé likvidaci těchto ekosystémů a k zásadnímu zhoršení ekologického stavu ekosystémů dotčených nepřímo "

      "Značná hydrologická rizika projektu spatřujeme v zajištění dostatku vody pro plavbu. Vzhledem k očekávaným důsledkům klimatického scénáře pro naši republiku považujeme prakticky za nemožné zajistit přísun vody do kanálu čerpáním přes hranice jednotlivých povodí, a to včetně Dunaje. Tato praxe by ve svém důsledku vedla k dalšímu odvodnění a vysoušení okolní krajiny."

      https://www.limnospol.cz/useru...
      Skrýt celý příspěvek

     • padre
      10:34 18.10.2020

      Kanál DOL je jedním z velmi ambiciózních projektů ,které byly široce medializovány koncem šedesátých a počátkem sedmdesátých let spolu s projektem silničního tunelu Špindlerův Mlýn ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Kanál DOL je jedním z velmi ambiciózních projektů ,které byly široce medializovány koncem šedesátých a počátkem sedmdesátých let spolu s projektem silničního tunelu Špindlerův Mlýn - Pec pod Sněžkou a sci-fi projektem železničniho tunelu České Budějovice - Koper(Slo).Bohužel vizualizace a futuristické náčrty jsou jedna věc a praktické provedení věc druhá.Kromě téměř prakticky téměř neuskutečnitelneho jižního zaustění do Dunaje má spoustu problémů i severní část kanálu DO.Přikladem může být jez u Koblova na Odře (vybudovaný v letech 1934-1937 )která měla být podle projektu ze začátku 30 let využita v úseku Bohumín - ustí Opavy jako součást průplavu DO a tento jez měl být jeho součástí.Přilehlé úseky řeky byly proto regulovány.Tento jez však poměrně rychle dosloužil z důvodu důlních poklesů.Na území Ostravy s množstvím starých horních děl bude stavba průplavu zřejmě velkou výzvou.
      Skrýt celý příspěvek

   • danny
    12:07 17.10.2020

    Jan Padesátýpátý: těší mě, že používáš selskou logiku. Čím dál vzácnější jev. Bohužel, ta u státních investic a ještě ke všemu infrastrukturních projektů strategického významu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jan Padesátýpátý: těší mě, že používáš selskou logiku. Čím dál vzácnější jev. Bohužel, ta u státních investic a ještě ke všemu infrastrukturních projektů strategického významu nefunguje.
    1. část důvodů pro vznik nebude nikdy zveřejněna
    2. návratnost nebo efektivita investice se počítá v ekonomických cyklech, které nám z pohledu businessu, který známe, nedávají smysl. Vzpomeň si, jak byl Jančura po velkohubých prohlášeních překvapený, když si místo autobusů koupil lokomotivy a nestačil se divit.
    3. dilema, které nastoluješ, je falešné. Není žádné buď 15 km kanálu, nebo 100 km dálnic. Neexistuje dilema buď Babišova vládní čtvrť v Letňanech, nebo městský okruh, nebo Čunkova nemocnice versus sociální byty. Neplatí rovnice, že když se něco nepostaví, tak se peníze ušetří na něco užitečnějšího.

    Myslíš si, že vlakové spojení Praha - Kladno s odbočkou na letiště nestojí proto, že by na něj nebyly peníze? Že se ty ušetřené peníze investovaly smysluplněji? Třeba do permanentní 9 let trvající opravy Patočkovy ulice, na které se znovu a znovu vyměňuje povrch a zase rozkopává, kvůli údajným pracem na kanalizaci? Nebo za provoz tunelu Blanka, který je závislý na velmi drahém servisu a permanentím odčerpávání prosakující vody?
    Ne, mám opakovaně z více důvěryhodných zdrojů potvrzeno, že jediným důvodem je to, že úprava stávajícího drážního tělesa na dvoukolejné a dobudování okolní infrastruktury prostě vychází příliš levně, proto se na něm nenašla politická shoda.
    Přitom na této trati vůbec není diskuse o tom, zda ano, nebo ne. Měla stát už třicet let a řešila by řadu palčivých problémů Prahy. Ano, dá se diskutovat, jestli má smysl budovat rychlodráhu s rychlostí 200 km/h +, nebo stačí s High Speed Tram s lehkou skříní a limitem 140. Jestli mají jít všechny části do tubusu a některé úseky pod zem. Zda mají být nádraží čtyřkolejná, zda mají být pod zemí a v nadzemní části patrový P+R parkovací dům. Atd... A to je relevantní diskuse. Protože při nastavení nesmyslných parametrů - 300 km/h a celá trať pod zemí, se z vynikajícího projektu stává loupež století.
    A tak je to se vším. Proto neříkám, jestli se kanál má stavět, nebo ne. Já fakt nevím. Ale považuju za chybu diskusi odmítnout s tím, že je to kravina, že potřebujeme jiné věci víc a navíc to navrhnul Ovar, takže nikdy.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     15:03 17.10.2020

     1. Tak s tím souhlasím. Těžko bude zveřejněno třeba to, že důvodem je, aby se napakovaly firmy, kterým Zeman kanál slíbil, nebo že Babiš potřebuje aby jej Zeman po volbách jmenoval ...
     Zobrazit celý příspěvek

     1. Tak s tím souhlasím. Těžko bude zveřejněno třeba to, že důvodem je, aby se napakovaly firmy, kterým Zeman kanál slíbil, nebo že Babiš potřebuje aby jej Zeman po volbách jmenoval premiérem a případně nechal vládnout bez důvěry.

     2. Nerozumím

     3. Chceš snad říct, že mezi politiky existuje shoda, že trať Praha-Kladno jsou nejlépe proinvestované peníze ze všech možných projektů?
     Politická shoda ohledně tratě Praha-Kladno není, protože se politici nemohou shodnout 1) jestli lze peníze investovat smysluplněji 2) jak tu trať postavit.

     danny napsal: "Neexistuje dilema buď Babišova vládní čtvrť v Letňanech, nebo městský okruh, nebo Čunkova nemocnice versus sociální byty"

     Ano, v tom s tebou souhlasím. Vládní čtvrti totiž platí stát, pražský okruh platí Praha, Čunkovu nemocnici platí zlínský kraj a sociální byty většinou obce.
     Jenomže kanál i dálnice platí stát a v obou případech jde o investici do dopravy.

     danny napsal: "Ale považuju za chybu diskusi odmítnout s tím, že je to kravina"

     Diskuze měla především proběhnout před tím, než to vláda schválila.
     A podívej se, jaká diskuze probíhá teď: Vědci přinesli konkrétní argumenty proč je to špatně a co je špatně na studii proveditelnosti. Naopak Sechter říká prázdné propagandistické tlachy a nekonkrétně mlží.
     Skrýt celý příspěvek

     • danny
      18:53 17.10.2020

      Hele, tohle je trochu číp argumentace. Snažím se normálně diskutovat, nemám potřebu jít do nějakých faulů. A jak sis všiml, nehájím stavbu kanálu. Nejsem skalní fanoušek.
      Neznám ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hele, tohle je trochu číp argumentace. Snažím se normálně diskutovat, nemám potřebu jít do nějakých faulů. A jak sis všiml, nehájím stavbu kanálu. Nejsem skalní fanoušek.
      Neznám žádnou stavební firmu, která by slintala blahem, že jí Zeman slíbí, že za 15 let bude moct bagrovat. To je daleko za horizontem myšlení jakéhokoli manažera stavební firmy.
      A ne, kanál by nestavěli ani Rusové, ani Číňani, kdybys to chtěl ještě rozvést.

      Snažil jsem se jen naznačit, že efektivita investice se trochu jinak počítá u autobusu a lokomotivy. Kancelářské budovy a přehradní hrázi s vodní elektrárnou. Plynovou elektrárnou a JE. Dálničním odpočívadlem a přístavem. Takže porovnávat je dle stejných kritérií je zavádějící.

      Na trati Kladno-Praha existuje shoda všech dopravních expertů. Politická nikoli, protože částka byla vždy příliš nízká, než aby se na ní došlo dost prostředků na provize.

      U velkých projektů je úplně jedno, jestli na něj nasype stát peníze kraji, municipalitě, nebo ho financuje stát. I v případě kanálu by část prostředků tekla z různých fondů.

      Vědci přinesli řadu konkrétních argumentů, řadu nekonkrétních a taky se vyjádřili ke spoustě věcí, do kterých nemají co mluvit. Tedy mohou, ale z pozice občana, ne se zastřešovat svou pozicí. Je to jako když profesor Pirk komentuje epidemiologické opatření a zkouší posuzovat politická rozhodnutí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      21:18 17.10.2020

      1. Rozvést od tebe bych chtěl co jsi tedy myslel tím "část důvodů pro vznik nebude nikdy zveřejněna".

      2. Ale já nikomu nevnucuju aby porovnával podle stejných kritérií. Jenom chci ...
      Zobrazit celý příspěvek

      1. Rozvést od tebe bych chtěl co jsi tedy myslel tím "část důvodů pro vznik nebude nikdy zveřejněna".

      2. Ale já nikomu nevnucuju aby porovnával podle stejných kritérií. Jenom chci vysvětlit proč je 15 km kanálu efektivnější než 100 km dálnice.

      3. Praha-Kladno: chci se držet věci a nebudu se vyjadřovat k tvým novým tématům jako jsou provize.
      Podívej se na wikipedii, kde je historie plánů trati Praha-Kladno. Je to tak jak jsem říkal - politici se roky dohadují o efektivnosti jednotlivých variant ale i tratě jako celku. Dokonce i Miloš Zeman porovnává s okruhem:
      "Prezident republiky Miloš Zeman koncem dubna 2015 na setkání se zástupci Středočeského kraje prohlásil, že by bylo vhodnější peníze na výstavbu rychlodráhy použít na dostavbu silničního Pražského okruhu"
      Skrýt celý příspěvek

 • JerzyŔ
  20:04 16.10.2020

  nemusíme se rozčilovat, my, co tady diskutujeme, se nedožijeme v Česku či na Slovensku ani VRT, ani dobudování dálniční sítě, ani kanálu.

  a když se nebavím o velkých dálnicích ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nemusíme se rozčilovat, my, co tady diskutujeme, se nedožijeme v Česku či na Slovensku ani VRT, ani dobudování dálniční sítě, ani kanálu.

  a když se nebavím o velkých dálnicích jako Brno - Moravská Třebová nebo PL - Hradec Králové - Mohelnice nebo Praha - České Budějovice - my se nedočkáme ani dokončení již mnoho desítek let rozpracovaných kousků dálnic nebo obchvatů, kde už části jsou hotovy, a zbývá propojit opravdu jen pár kilometrů - např. Mohelnice - Šumperk, obchvat Přerova atd.

  železnice? před několika lety se dokonce v PS hlasovalo, zda nové tratě mají být pro 200 nebo nad 300 km/h. Od té doby - tunely u Ejpovic - 160 km/h dle novinářů s možností zvýšit na 200, teď nějaký kus tratě u Sudoměřic rekonstruovaný na 160 km/h opět s možností zvýšit na 200 km/h - nevím, co to znamená ta možnost, proč tam teda tolik nejezdí, ale asi by musel být větší délka trati takto upravené, v každém případě - je rok 2020, a toto jsou v celé ČR dvě místa každé několik málo km, jinak nic. Prosákly medii před lety informace, že se má na 200 km/h rekonstruovat Hranice n.M. - Val.Mez - zase jen pár kilometrů, ale zaplať pánbu za ty dary. Ano? Nikoliv - ticho po pěšině. Přerov - Brno - studie, varianty trasování, kromě zrychlení též zdvojkolejnění - plné noviny toho byly jednu dobu - a nic. Jinak je vidět, že na penězích nezáleží - stát zadal studii nějaké firmě, která vypočetla, že při 300 km/h budou vlaky pomalejší než při 200 km/h. A dnes? v nedohlednu ani 300 ani 200. A spojení Prahy ze Saskem nebo s Bavorskem, nebo třeba jenom rozsahem oproti uvedeným malá drážka Praha-letiště-Kladno - co už bylo projektů, příprav, studií, posuzování - a tyto práce nedělají lidé a konzultačně-poradensko-projekční firmy za hubičku.
  No a přebytečné peníze se utrácejí za výměnu asfaltu a svodidel tam, kde netřeba. Třeba.

  No a za takové situace si pan náměstek pro nesilniční dopravu a mezinárodní vztahy v dopravě (půvabný název povolání) s autorem článku už v duchu představují, jak tyto neexistující dálnice, železnice a vodní toky brázdí sympatičtí US hoši spěchající nás zachránit před divými rusko-čínskými hordami.

  Jenže, i kdyby - toto je dvousečné. Pokud US hoši prohrají, tak stejně tak dobře poslouží tyto komunikace rusko-čínským hordám při tažení sem, ne? Však wehrmacht měl obrovské problémy v Rusku mj. proto, že tam měli na houbelec cesty nebo žádné, tak Němci nemohli postupovat, tak jak měli v plánu, a zásobovat jednotky, ne?
  Skrýt celý příspěvek

  • JerzyŔ
   20:23 16.10.2020

   i když, třeba se pletu. Pan náměstek byl zástupcem velvyslance v Německu, v Polsku i Rakousku, jedni mají Labe, druzí Odru, třetí Dunaj, pak byl v organizaci pro uchování památky ...
   Zobrazit celý příspěvek

   i když, třeba se pletu. Pan náměstek byl zástupcem velvyslance v Německu, v Polsku i Rakousku, jedni mají Labe, druzí Odru, třetí Dunaj, pak byl v organizaci pro uchování památky holokaustu a vzdělávání o židovství (to není přesný překlad názvu té organizace), takže tam se mohl seznámit s podnikateli, kteří by to zafinancovali. Vystudoval zemědělku, tak počítá, že kanál kromě vodní dopravy by i zavlažil. Tak to vše do sebe zapadá. No a když teď běžel to konzultovat k sovětským soudruhům, a ti to podporují, tak to musí být O.K. Pardon, k americkým soudruhům. Pardon, ne soudruhům, američtí nejsou soudruzi, to ví každý, jsem já to ale popleta.
   Už se těším na tu plavbu ze Štětína přes Ostravu a Bratislavu do Budapesti a nazpátek odbočím a vemu to přes Mělník do Hamburku.
   Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:26 16.10.2020

   Víc než 160 se na železnici nejedí protože to legislativa zatím neumožňuje. Také je nutné upravit zabezpečovací zařízení a zrušit všechna úrovňová křížení. První delší úsek kde se ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Víc než 160 se na železnici nejedí protože to legislativa zatím neumožňuje. Také je nutné upravit zabezpečovací zařízení a zrušit všechna úrovňová křížení. První delší úsek kde se patrně provede bude Brno -Břeclav.
   Skrýt celý příspěvek

   • danny
    21:43 16.10.2020

    Scotty: kdysi jsem četl, že má rychlostní limit důvod také v konstrukci železničního tělesa. Pokud není štěrk zajištěn, může ho vzdušné proudění při vysokých rychlostech vířit. Už ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Scotty: kdysi jsem četl, že má rychlostní limit důvod také v konstrukci železničního tělesa. Pokud není štěrk zajištěn, může ho vzdušné proudění při vysokých rychlostech vířit. Už si ale nepamatuju pro jaké to bylo rychlosti. U VTR je kromě mimoúrovňového křížení také požadován podstatně širší bezpečnostní koridor.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:04 16.10.2020

     U 200 km/h to určitě neplatí.

     U 200 km/h to určitě neplatí.

 • fotr
  19:17 16.10.2020

  Nevím kdo pana Sechtera platí, nebo případně jak dospěl k názoru že pro ČR jsou strategické vodní cesty.
  Nejsou a nebudou, jednak jsou velkou část roku pro cokoliv většího ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím kdo pana Sechtera platí, nebo případně jak dospěl k názoru že pro ČR jsou strategické vodní cesty.
  Nejsou a nebudou, jednak jsou velkou část roku pro cokoliv většího nesplavné a druhak je vodní doprava zcela nestrategicky pomalá a nejde na ní měnit trasu. Při našich domácích vzdálenostech, lze cokoliv ,,strategického převézt za jednotky hodin z jednoho konce státu na druhý.
  Pojem strategická vodní tepna, dostává zcela jiný rozměr v případě států jako je třeba USA nebo Kanada, které tak přepravují miliony tun, za použití velkých lodí. To u nás nehrozí a tak se opravdu nemůžeme bavit o nějaké, zásadní, strategické dopravní tepně.
  Skrýt celý příspěvek

  • Sidon
   21:24 16.10.2020

   Ad USA: Zil jsem dva roky v Cincinnati, ve state Ohio. V 19. stoleti prumyslove-zemedelsky region s raketove rostouci ekonomikou. Prvne zacali stavet kanaly - je to tam vicemene ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ad USA: Zil jsem dva roky v Cincinnati, ve state Ohio. V 19. stoleti prumyslove-zemedelsky region s raketove rostouci ekonomikou. Prvne zacali stavet kanaly - je to tam vicemene placaty, spousta vody (Ohio river je fakt velky tok s intenzivni ricni dopravou), navic spojeni s jezerem Erie dava fakt smysl. Ale jakmile se zeleznice dostala technicky do pouzitelneho stavu, vyhrala na cele care, kanaly krachovaly a dodnes z nich zbyly v podstate turisticke trosky. Jiste, krachovalo i spousta zeleznicnich spolecnosti, nektere malo vytizene trate se kvuli rozvoji silnicni dopravy hlavne od poloviny 20. stol taky zrusily, ale vodni doprava v kanalech se fakt nikde neobnovuje (mozna minimalni kousky z muzealnich nebo turistickych duvodu). Pro mne to bylo zajimave - mesta, co vyrostla na kanalech, se vicemene zakonzervovala v druhe pulce 19. stoleti, ale zit bych tam nechtel ani za nic, proste chcipl tam pes. Ono se nijak zvlast nedari ani velkym ocelarskym celkum na Jezerech nebo na samotnem Ohiu - cela mesta zeji prazdnotou, co mistni hute sly do kopru a to davno nekdy po WWII. A vodni doprava nepomohla. Oproti zazitemu predpokladu, ze v USA se ocel nevyrabi, opak je pravdou, existuji velmi ziskove podniky, ale jsou to jen ty, kde investovali do modernich technologii a pri pomeru cena/vykon pro ne cinska ocel neni konkurent.
   Takze shrnuto podtrzeno - lekce z mene prodotovane ekonomiky - kanaly fakt ne. Zkapacitnit a modernizovat zeleznicni a silnicni dopravu - to je skutecne perspektivni reseni.
   Skrýt celý příspěvek

 • Janicekmac
  16:17 16.10.2020

  Nejen, že to z ekologického hlediska je špatný nápad, ale je to špatný nápad i z pohledu ekonomiky. Mnohem důležitější je silniční, dálniční a železniční síť. Železnice stále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejen, že to z ekologického hlediska je špatný nápad, ale je to špatný nápad i z pohledu ekonomiky. Mnohem důležitější je silniční, dálniční a železniční síť. Železnice stále vyhrává v objemu přepravitelného materiálu, ceně, rychlosti a náročnosti na údržbu. Radši postavit novou síť VRT nebo dostavit kompletní navrženou dálniční síť do roku 2050.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:54 16.10.2020

  Labská větev ve mě vyvolává značné pochybnosti směrem ke smysluplnosti. Dunajská vzhledem k náročnosti projektu. Ale proti napojení na Odru nic nemám. Jedná se o marginální náklady ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Labská větev ve mě vyvolává značné pochybnosti směrem ke smysluplnosti. Dunajská vzhledem k náročnosti projektu. Ale proti napojení na Odru nic nemám. Jedná se o marginální náklady a navíc Poláci na zesplavnění Odry sami pracují.
  Byť celková částka vypadá giganticky, při rozložení do předpokládané doby výstavby + jisté zpoždění a časové hodnotě peněz se nejedná o nic tragického. Rozhodně ne o částky, které by nějak ohrožovaly výstavbu silniční a železniční sítě. Ty se potýkají spíše s délkou přípravy než nedostatečnými zdroji.
  Ekologické dopady nedokážu moc posoudit. Ale fakt vám připadá, že by vodní kanál devastoval krajinu víc, než těleso dálnice a s ním spojené hlukové emise? Ne tak dávno jsem se byl podívat na slavné meadry Odry. Miluju litovelské Pomoraví a Podyjí, takže jsem byl trochu v šoku. To zklamání bylo velké. Spíš než fungující lužní lesy mi to připomínalo ostravské laguny... A jen tak mimochodem. I to Pomoraví je z velké části tvořeno umělými kanály, které se staly nedílnou součástí unikátního biotopu.
  Pokud to vezmeme optikou dnešního přístupu k ochraně přírody, jednou z největších devastací české krajiny bylo zalesnění pohraničních hor invazními stromy. Rozumím, že každý zásah do krajiny nějak narušuje skladbu přírodních společenstev a zvětšením vlhkosti v důsledku přítomnosti vodního díla mění mikroklima. Přerušuje migrační trasy atd... Ale znovu. Jak to vypadá s vlivem i v diskusi níže navrhované alternativní dálnice?

  Úplně nechápu některé argumenty týkající se ztrát vody díky odparu a průsakům. Ano, mohou výrazně ovlivňovat ekonomiku takového vodního díla. Ale to, že se zde voda odpaří, nebo vsákne do půdy je pořád lepší, než když odteče, ne?

  Chápu emoce, které diskuse budí, protože myšlenku podporuje kontroverzní Zeman. Ale nepřipadá mi rozumné v záchvatu spravedlivého rozhořčení vylévat dítě i s vaničkou a tu pak ještě vzteky rozšlapat. Je jasné, že dnes by podobné emoce budily úvahy o budování předražené ekologické katastrofy typu Vltavská kaskáda. Neefektivní výroba elektřiny a zničení unikátního koryta Vltavy, zatopení vesnic a vysídlení jejich obyvatel. Nevím, nechtělo by to rozjet nějakou aktivitu za odstřel a rekonstrukci do původního stavu?
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   16:16 16.10.2020

   /Ale fakt vám připadá, že by vodní kanál devastoval krajinu víc, než těleso dálnice a s ním spojené hlukové emise?/
   Drobný rozdíl je v tom že dálniční síť se bude muset stavět tak ...
   Zobrazit celý příspěvek

   /Ale fakt vám připadá, že by vodní kanál devastoval krajinu víc, než těleso dálnice a s ním spojené hlukové emise?/
   Drobný rozdíl je v tom že dálniční síť se bude muset stavět tak jako tak. Ovšem kanál je zbytečná zátěž navíc.

   /Úplně nechápu některé argumenty týkající se ztrát vody díky odparu a průsakům. Ano, mohou výrazně ovlivňovat ekonomiku takového vodního díla./
   K čemu je pak stavba která nebude moct kvůli tomu plnit část roku svou funkci? Případně její udržení provozuschopnosti bude stát neúměrné peníze. Navíc ta voda už dnes krajinou protéká vsakuje se a odpařuje.

   /Neefektivní výroba elektřiny a zničení unikátního koryta Vltavy, zatopení vesnic a vysídlení jejich obyvatel. Nevím, nechtělo by to rozjet nějakou aktivitu za odstřel a rekonstrukci do původního stavu?/
   naopak výroby elektřiny z vody je poměrně efektivní záležitost. U přehrad nikdo nezpochybňuje jejich přínosy. To že to byl velký zásah do krajiny a přírody je jistě pravda, ale o důvody víc u těchto projektů pečlivě zvažovat přínosy a ztráty. Úlohu přehrad při zadržování vody v krajině případně ochranu před povodněmi nemůže zajistit nic tak efektivně jako přehrada. Ovšem dopravu jakéhokoli materiálu zajistí mnohem efektivněji a rychleji železniční případně automobilová doprava.

   Celé je to naprosto bizarní. Náš stát není schopen dobudovat páteřní síť dálnic a železnic , ale hrne se do stavby obrovského díla pro doplňkový způsob dopravy. To je jako začít stavět střechu když ještě nemám ani základy.
   Skrýt celý příspěvek

   • danny
    17:00 16.10.2020

    Scotty: v obecné rovině s tebou celkem souhlasím. Jen jsem v průběhu života dospěl k závěru, že otázka nezní vždy jestli ano, nebo ne, ale za jakých podmínek a parametrů ano, a za ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Scotty: v obecné rovině s tebou celkem souhlasím. Jen jsem v průběhu života dospěl k závěru, že otázka nezní vždy jestli ano, nebo ne, ale za jakých podmínek a parametrů ano, a za jakých ne. Zatím mi diskuse kolem vodní cesty připadá zbytečně emotivní.
    Přehrada má taky odpar a průsaky, ale překvapivě se dá odtok regulovat. Nevidím až takový rozdíl mezi plněním koryta současné řeky a objemnějšího koryta plavebního kanálu. Náročná je fáze napouštění, ale i zde existují řešení pro zachycení jarního tání a postupné distribuce do koryta.
    Co se týče návratnosti investice, samozřejmě, že železnice z pohledu ekonomiky nedává smysl. Pokud ji porovnáváme optikou autobusové dopravy. A z pohledu kamionové dopravy je lodní doprava úplný nesmysl. Paradoxně, po celém světě je řada míst, kde se na zesplavnění řek pracuje a stále se staví říční nákladní čluny. divný, ne?

    S tím, že je dopady a způsob provedení sakra důležité pořádně rozebrat a objektivně posoudit zcela souhlasím. Jen mi řada argumentů proti připadá poněkud unáhlená a laciná.

    Jinak mi stavba tohoto díla vzhledem k časovému rozložení investice a ne nutnému budování všech zvažovaných prvků jako takový bizár nepřijde. Bizár je to, že nemáme paralelní spojení Praha-Brno a tahá se to přes Českou Třebovou. To je fakt průser, ale to se nevyřeší tím, že se nebude stavět klidně vůbec nic.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     17:09 16.10.2020

     Bizár je, když těch 15 miliard půjde do kanálu, místo aby šly na jakoukoli smysluplnou investici, např. na paralelní spojení Praha-Brno.

     Bizár je, když těch 15 miliard půjde do kanálu, místo aby šly na jakoukoli smysluplnou investici, např. na paralelní spojení Praha-Brno.

  • Poly
   19:45 16.10.2020

   Seš fakt mimo. Jak můžeš porovnávat něco, co vznikalo už na počátku 20. stolení a bylo poplatné své době s tím, co se má stavět v 21. století??? Část kaskády se budovala v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Seš fakt mimo. Jak můžeš porovnávat něco, co vznikalo už na počátku 20. stolení a bylo poplatné své době s tím, co se má stavět v 21. století??? Část kaskády se budovala v meziválečném období a to jaksi dálnice ani poptávka po rychlé dopravě fakt nebyla. Navíc je u nás útlum těžkého průmyslu a odklon od využívání uhlí. Celej ten pošahaný nápad je stejně obstarožní, přežitý a těžkopádný jako ten, kdo za něj už dlouhé roky lobuje.
   Skrýt celý příspěvek

 • JaHoDa
  13:56 16.10.2020

  Souhlasím s AN, že ze strategického hlediska jde o další důležitý pilíř dopravy na našem území. S čím ale nesouhlasím je to, že by byl tomuto pilíři uvolněn takový budget, který by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlasím s AN, že ze strategického hlediska jde o další důležitý pilíř dopravy na našem území. S čím ale nesouhlasím je to, že by byl tomuto pilíři uvolněn takový budget, který by naopak byl potřeba na stávajících pilířích - silnice, železnice. A selský rozum mi říká, že pokud bychom dokázali skokově zkvalitnit naší silniční a železniční síť, měl by z toho okamžitý a trvalý úžitek skoro každý občan ČR , potažmo průmysl, potažmo stát. Na rozdíl od zmíněného kanálu, kde ten profit musí být zákonitě a nesrovnale menší. Zkrátka za ty investované prostředky dostanu u kanálu mnohonásobně méně než u zkvalitněných silnic a kolejí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  13:33 16.10.2020

  Pokud si někdo opravdu myslí že se tahle věc začne někdy stavět tak odkazuji na příklad dostavby plavebního stupně Děčín. A to je v porovnání s tímhle vlhkým snem v podstatě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud si někdo opravdu myslí že se tahle věc začne někdy stavět tak odkazuji na příklad dostavby plavebního stupně Děčín. A to je v porovnání s tímhle vlhkým snem v podstatě prkotina.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Padesátýpátý
  13:27 16.10.2020

  Velmi oceňuji, že redakce u tohoto "článku" nezakázala diskuzi. Doufám. že tak bude i u dalších avizovaných článků podporujících kanál.

  Velmi oceňuji, že redakce u tohoto "článku" nezakázala diskuzi. Doufám. že tak bude i u dalších avizovaných článků podporujících kanál.

 • fotr
  13:16 16.10.2020

  I když si odmyslíme finanční stránku věci,dopady na životní prostředí a další aspekty, tak stále zůstává tento projekt nesmyslným z jednoho, jediného ale naprosto zásadního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  I když si odmyslíme finanční stránku věci,dopady na životní prostředí a další aspekty, tak stále zůstává tento projekt nesmyslným z jednoho, jediného ale naprosto zásadního důvodu.
  Nedostatek vody v říčních tocích!!
  V posledních letech je tento stav natolik katastrofální, že krachují firmy provozující vodní dopravu a další na ní napojené a nákladní lodě, které se u nás vyrábějí, zejména pro Holandsko, čekávají dlouhé měsíce na místě výroby než můžou být přepraveny zákazníkovi. I v době kdy je hladina vysoko, nemohou tyto lodě odplout plně dokončené, pouze maximálně odlehčené, bez motoru, nástaveb a pod. aby se ponor snížil co to jde.
  O to více je varující, jakou mocí disponuje ten nesoudný člověk na Hradě, který i přes všechny skutečnosti a varování odborníků a vědců, klidně tento šílený nápad prosadí aniž by skončil na psychiatrickém oddělení.
  Současná garnitura, která vládne této zemi, se nedá nazvat jinak než naprosto katastrofická a dle mého, je ta naprosto nejhorší od roku 1989.
  Skrýt celý příspěvek

  • pks_
   18:21 16.10.2020

   Když se chce, všechno jde. Kanál se dá udělat i tak, že bude jednou naplněn a bude používat pořád stejnou vodu (se zanedbáním odpařování a průsaků). Jen se bude muset voda do komor ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Když se chce, všechno jde. Kanál se dá udělat i tak, že bude jednou naplněn a bude používat pořád stejnou vodu (se zanedbáním odpařování a průsaků). Jen se bude muset voda do komor čerpat ze spodní hladiny a proud bude nulový. Bylo by to jako soustava přečerpávacích elektráren - jen jich bude mnoho a budou mít minimální zásobní prostor a jejich činnost bude řízena požadavky na dopravu spíše než aktuální situací v síti.

   Reálně to bude něco mezi. Pokud by hrozil nedostatek vody, musí být plavební komory schopny čerpat vodu proti proudu a úseky mezi komorami musí být vodorovné.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    19:41 16.10.2020

    Zanedbat odpařování a průsaky u kanálu, to je jako zanedbat spotřebu paliv a maziv u auta a jezdit autem zadarmo.

    Dusanh to popisuje níže v detailu.

    Zanedbat odpařování a průsaky u kanálu, to je jako zanedbat spotřebu paliv a maziv u auta a jezdit autem zadarmo.

    Dusanh to popisuje níže v detailu.

 • skelet
  10:23 16.10.2020

  Kanál se stavět nebude a je to jen Babišova úlitba Zemanovi, kterého potřebuje kvůli příštím volbám.
  Jinak je to pochopitelně nesmysl. Na ostravsku a bohumínsku je vůči této ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kanál se stavět nebude a je to jen Babišova úlitba Zemanovi, kterého potřebuje kvůli příštím volbám.
  Jinak je to pochopitelně nesmysl. Na ostravsku a bohumínsku je vůči této stavbě celkem silný odpor, prakticky není žádný důvod, aby se to stavělo. Tedy vlastně je, aby se sem tahalo polské uhlí na lodích. No a to je tak vše.
  Kanál se staví od Karla IV a všichni si spočetli, že je to nesmysl. Ekonomicky to nevycházelo mocnářství, První republice, Třetí říši a ani komančeros. A to Ostrava absorbovala uhlí a rudu ve velkém.
  S volbami roku 2021 výstavba kanálu doslova a do písmene zdechne.
  Kdyby se ty peníze investovali do železniční sítě (VRT) nebo dálnic, tak by se udělalo lépe. Jenže z Ostravy je to do Prahy a k Pánu Bohu daleko.
  Skrýt celý příspěvek

  • satai
   10:30 16.10.2020

   Vyhodou tohohle planu je, ze je neskonale a ocividne debilni. Az se zarizne, tak nikdo ani nebude zkoumat, kam se penize za ruzne studie proveditelnosti odparily...

   Vyhodou tohohle planu je, ze je neskonale a ocividne debilni. Az se zarizne, tak nikdo ani nebude zkoumat, kam se penize za ruzne studie proveditelnosti odparily...

 • StandaBlabol
  09:09 16.10.2020

  Myslím, že tu ještě nebyl článek, se kterým by nesouhlasil vůbec nikdo. Tenhle je první.

  Škoda, že když se stát rozhodl investovat do PR článků na tomto webu - a to je dobře - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že tu ještě nebyl článek, se kterým by nesouhlasil vůbec nikdo. Tenhle je první.

  Škoda, že když se stát rozhodl investovat do PR článků na tomto webu - a to je dobře - tak nás přesvědčuje o takovém nesmyslu. Přitom tu mohl propagovat aktivní zálohy, chlubit se účastí na misích, atd.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   09:28 16.10.2020

   Investovat? Věřte, že stát do AN zatím neinvestoval za 10 let ani korunu. A bez obav, jde jen o první článek ze série podporující vodní cesty v ČR.

   Investovat? Věřte, že stát do AN zatím neinvestoval za 10 let ani korunu. A bez obav, jde jen o první článek ze série podporující vodní cesty v ČR.

   • satai
    10:07 16.10.2020

    Vodni cesty, Trojmori... A to mi zatim Armadni noviny prisly celkem malo posahane :-/

    Vodni cesty, Trojmori... A to mi zatim Armadni noviny prisly celkem malo posahane :-/

   • Bernis
    10:17 16.10.2020

    Tak jestli jsem Vás správně pochopil, tak si tento PR článek pan náměstek zaplatil ze svého (?)

    Tak jestli jsem Vás správně pochopil, tak si tento PR článek pan náměstek zaplatil ze svého (?)

   • satai
    10:22 16.10.2020

    A kdyz jsme u toho, ze "neinvestoval", tak, pojdme si zaslovickarit, platil neco za sluzby, rekneme nejake PR clanky?

    A kdyz jsme u toho, ze "neinvestoval", tak, pojdme si zaslovickarit, platil neco za sluzby, rekneme nejake PR clanky?

   • Scotty
    12:54 16.10.2020

    Pane Grohmanne vy evidentně chcete příští rok dostat medaili a zásluhy, co? Plánujete taky sérii článků o prospěšnosti čínských investic?
    To už je druhý případ kdy tu obhajujete ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pane Grohmanne vy evidentně chcete příští rok dostat medaili a zásluhy, co? Plánujete taky sérii článků o prospěšnosti čínských investic?
    To už je druhý případ kdy tu obhajujete fantasmagorie senilního starce. V tom prvním případě bylo alespoň něco na té základní myšlence, ale tohle je čisté bláznovství. Propagovat takový drahý nesmyl v době kdy je tlak na stagnaci obraného rozpočtu je výsměch všem vojákům.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     13:46 16.10.2020

     Řešení je velmi jednoduché - nečtete to.

     Řešení je velmi jednoduché - nečtete to.

     • Arccos
      14:33 16.10.2020

      To je doporučení redaktora čtenářům? Opravdu?

      To je doporučení redaktora čtenářům? Opravdu?

     • Scotty
      14:46 16.10.2020

      Děkuji za radu. Vy nejste jako ta novinářská žumpa.
      Co třeba prvně vysvětlit o jaké racionální argumenty opíráte své nadšení pro tenhle prů(ser)plav. Třeba potom uznáme svojí chybu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Děkuji za radu. Vy nejste jako ta novinářská žumpa.
      Co třeba prvně vysvětlit o jaké racionální argumenty opíráte své nadšení pro tenhle prů(ser)plav. Třeba potom uznáme svojí chybu a připijeme si společně stakanem Becherovky na zdar projektu.
      Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    13:02 16.10.2020

    Tak to se divím, vážně to vypadá jako rozhovor, kdy si ty otázky připraví tázaný sám. A jestli se můžu zeptat, proč teda ten zájem AN o tento projekt a jeho podpora? Přece jenom to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak to se divím, vážně to vypadá jako rozhovor, kdy si ty otázky připraví tázaný sám. A jestli se můžu zeptat, proč teda ten zájem AN o tento projekt a jeho podpora? Přece jenom to má s tématikou webu společného hodně málo...
    Skrýt celý příspěvek

    • satai
     13:22 16.10.2020

     Nejak se zahackovali, vcera davali na TW RT toho polskeho trojmorskeho nesmyslu. Take o vodni doprave...

     Nejak se zahackovali, vcera davali na TW RT toho polskeho trojmorskeho nesmyslu. Take o vodni doprave...

   • Jan Padesátýpátý
    13:22 16.10.2020

    Nevím, jestli si to uvědomujete, ale tohle nevypadá jako článek, ale jako reklama kdy otázky i odpovědi psala stejná osoba.
    Proč k tématu nevydáte něco seriózního? Mohli byste ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nevím, jestli si to uvědomujete, ale tohle nevypadá jako článek, ale jako reklama kdy otázky i odpovědi psala stejná osoba.
    Proč k tématu nevydáte něco seriózního? Mohli byste například sehnat jednoho renomovaného odpůrce stavby, jednoho zastánce, a pokládat jim otázky na tělo. Takové, abychom se o věci opravdu něco dozvěděli.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     13:44 16.10.2020

     Kritiky je na internetu dost. Na AN budeme naopak projekt splavnění Odry do Ostravy plně podporovat.

     Kritiky je na internetu dost. Na AN budeme naopak projekt splavnění Odry do Ostravy plně podporovat.

     • skelet
      15:09 16.10.2020

      důvod?

      důvod?

     • flanker.jirka
      15:10 16.10.2020

      Splavnění Odry beru jako možnou cestu přilepšit ocelářům na ostravsku. Alespoň získáme vodní cestu k moři jinudy než přes německý chalífát.

      Splavnění Odry beru jako možnou cestu přilepšit ocelářům na ostravsku. Alespoň získáme vodní cestu k moři jinudy než přes německý chalífát.

     • Scotty
      15:31 16.10.2020

      flanker.jirka
      Už vás někdo seznámil s vymožeností kterou někteří nezívají železná dráha? Mám pocit že je na ní Ostravsko napojeno celkem dostatečně a to do všech směrů.

      flanker.jirka
      Už vás někdo seznámil s vymožeností kterou někteří nezívají železná dráha? Mám pocit že je na ní Ostravsko napojeno celkem dostatečně a to do všech směrů.

     • Jan Padesátýpátý
      15:36 16.10.2020

      @Jan Grohmann
      Na internetu je hlavně dost monologů a jednostranných názorů.
      Co chybí je dialog, konfrontace opačných názorů, vzájemná reakce na argumenty protistrany.

      Ale je to na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Jan Grohmann
      Na internetu je hlavně dost monologů a jednostranných názorů.
      Co chybí je dialog, konfrontace opačných názorů, vzájemná reakce na argumenty protistrany.

      Ale je to na vás, buď můžete přinášet čtenářúm zajímavé informace, nebo "podporovat".
      Skrýt celý příspěvek

     • tctx
      16:35 16.10.2020

      Regionalni patriotismus predpokladam https://opavsky.denik.cz/zprav...

      Regionalni patriotismus predpokladam https://opavsky.denik.cz/zprav...

     • flanker.jirka
      16:35 16.10.2020

      Scotty
      železnice má značně omezný průřez přepravy rozměrnějšího zboží, po vodě se dají přepravit rozměrné výrobky mnohem levněji než po železnici i po silnici.
      Bavím se stále ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      železnice má značně omezný průřez přepravy rozměrnějšího zboží, po vodě se dají přepravit rozměrné výrobky mnohem levněji než po železnici i po silnici.
      Bavím se stále pouze o splavnění části Odry, které se už na poslké straně děje, ne o propojení s Dunajem. I když, i to už započalo mnohem dříve. U Vídně a v Polsku se pracovalo na kanálu Odra-Dunaj v letech 1939-1943.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:38 16.10.2020

      Scotty
      bavím se o možných subdodávkách pro oceláře ve formě komponent pro loděnice na pobřeží baltu, které nemohou nyní vůbec dostat, protože nemají jak "výrobek" dopravit ke ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      bavím se o možných subdodávkách pro oceláře ve formě komponent pro loděnice na pobřeží baltu, které nemohou nyní vůbec dostat, protože nemají jak "výrobek" dopravit ke kompletaci
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      16:54 16.10.2020

      flanker.jirka napsal
      "železnice má značně omezný průřez přepravy rozměrnějšího zboží, po vodě se dají přepravit rozměrné výrobky mnohem levněji než po železnici i po ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka napsal
      "železnice má značně omezný průřez přepravy rozměrnějšího zboží, po vodě se dají přepravit rozměrné výrobky mnohem levněji než po železnici i po silnici."

      mnohem levněji ano, pokud máme k dispozici přírodní vodní tok nebo moře.

      Ale to není náš případ. V našem případě by taková doprava byla extrémně drahá. Stačí srovnat čísla:
      Studie proveditelnosti (vypracovaná subjektem zainteresovaným na výstavbě) předpokládá příjem z lodní dopravy 64 milionů za rok. Náklady na výstavbu 15 miliard.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:04 16.10.2020

      flanker.jirka
      A je na polské straně zájem trvale a pravidelně odebírat zboží které se nadá přepravit po železnici? Protože to že se tak jednou může možná dít je dost chabé. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      A je na polské straně zájem trvale a pravidelně odebírat zboží které se nadá přepravit po železnici? Protože to že se tak jednou může možná dít je dost chabé. Ostravsko si celou svou historii vystačilo s železniční dopravou a to tam byl těžký průmysl mnohem početnější než dnes.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:07 16.10.2020

      flanker.jirka: Mám pro Vás šokující informaci. Respektive dvě!
      1) ocelářství v mém kraji a v mém městě již takřka dvě stě let! A ani v dobách největší slávy se ten kanál ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: Mám pro Vás šokující informaci. Respektive dvě!
      1) ocelářství v mém kraji a v mém městě již takřka dvě stě let! A ani v dobách největší slávy se ten kanál nevyplatil.
      2) ocelářství je na Ostravsku na ústupu

      tctx: to nebude regionální patriotismus. Neznám osobně nikoho, kdo by tuhle myšlenku podporoval. Všichni si spíše odplivli a procedili mezi zuby "kdyby radši opravili dálnici" a postavili VRT. Zatím bude něco jiného.. třeba záliba v lodičkách.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:37 16.10.2020

      Skelet
      Nepíšu to jako obhajobu celého kanalu, ale jako argument pouze pro splavnění Odry do Ostravy, na tom má zajem polská strana.
      Váš kraj bude potřebovat více možností než jen ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet
      Nepíšu to jako obhajobu celého kanalu, ale jako argument pouze pro splavnění Odry do Ostravy, na tom má zajem polská strana.
      Váš kraj bude potřebovat více možností než jen montovat korejská auta.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:07 16.10.2020

      flanker.jirka
      Jenže ty možnosti v hypotetickém vožení hypotetických výrobků určitě nejsou.

      flanker.jirka
      Jenže ty možnosti v hypotetickém vožení hypotetických výrobků určitě nejsou.

   • Sidon
    20:42 16.10.2020

    Muzu se zeptat, zda vam cely "rozhovor" prisel tak, jak je zde uverejnen, nebo skutecne delate interview timto zpusobem? Neslo by tomu pak rikat treba "moderovana prezentace ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Muzu se zeptat, zda vam cely "rozhovor" prisel tak, jak je zde uverejnen, nebo skutecne delate interview timto zpusobem? Neslo by tomu pak rikat treba "moderovana prezentace politika"?
    Skrýt celý příspěvek

 • Dusanh
  07:58 16.10.2020

  Dalo by se k tomu (v negativním smyslu) napsat mnoho. Proto jen heslovitě:
  1) na základě zkušeností s kanálem Rýn-Mohan-Dunaj (RMD, vybudován cca 1965-1995) v SRN se dá odhadnout ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dalo by se k tomu (v negativním smyslu) napsat mnoho. Proto jen heslovitě:
  1) na základě zkušeností s kanálem Rýn-Mohan-Dunaj (RMD, vybudován cca 1965-1995) v SRN se dá odhadnout ztráta vody v kanále (odpařování, netěsnosti). Vychází to na cca 8m3/s pro větev Dunaj-Odra. Těchto 8m3/s je třeba dopravit na rozvodí (u Hranic na Moravě). Kde se vezmou? Můžeme je vzít z jiných (moravských) řek? Když vody je obecně málo a bude ještě méně? Pro srovnání - průměrný průtok Moravy v Olomouci je 16m3/s. PRŮMĚRNÝ. Můžeme z toho vzít polovinu a odčerpat ji na rozvodí? Asi těžko. Zastánci kanálu argumentují využitím vody z Dunaje. On nám je někdo (Rakousko) povinen ji dát??? Počítali jsme i roční spotřebu energie při hypotetickém čerpání této dunajské vody na rozvodí. Vychází to asi na 80% energie, kterou v celé ČR za rok spotřebuje nákladní železniční doprava

  2) RMD ukazuje tři věci
  2a) lodní doprava prakticky nevygenerovala žádné nové průmyslové příležitosti kolem kanálu. Firmy, které v této oblasti existují, se musely obejít bez vodní dopravy (protože tam do postavení kanálu žádná nebyla), takže se bez ní obejdou i teď. Naopak firmy podél Rýna, což je historická vodní cesta, na vodní dopravu nastavené jsou a úspěšně ji využívají
  2b) použití kanálu RMD pro přepravu zboží setrvale klesá, stačí oficiální statistiky
  (mimochodem ten RMD má na rozdíl od DOL alespoň velmi pěkně a EFEKTIVNĚ vyřešenou vodní bilanci, mají totiž v oblasti zdroje vody, které využili)
  2c) přestože se obvykle žádná výstavba infrastruktury (v tvrdých číslech) nevyplatí, nepoměr nákladů a výnosů je u kanálu naprosto katastrofální

  3) pokud chtěl někdo pomáhat ostravskému průmyslu a výrobě velkých prvků, mohl už desítky let tlačit na úpravu stávající silniční sítě mezi Ostravou a Koźle v Polsku. Je to asi 90km, za několik miliard by se jistě nechaly silnice upravit tak, aby se tam daly převážet nadrozměrné náklady bez omezení. Protože ty výrobky se v ocelárnách stejně nakládají na podvalníky...
  Otázka je, co s ostravským těžkým průmyslem bude, ani v Ostravě ho už moc nechtějí. Dále si dovoluji připomenout, že nejúspěšnější česká strojírenská firma se bez vodní dopravy zcela obejde

  4) argumentace možností strategické přepravy je úsměvná, tohle slyším poprvé (a to se kanálem zabývám už dlouho). Je to pomalejší než cokoliv, co známe, a zároveň zranitelnější, než cokoliv, co již máme. Benefit vodní dopravy je v podmínkách ČR roven nule.

  5) ekonomie vodní dopravy závisí na přepravovaném objemu. Lodě se pohybují v prostředí 800x hustším, než vzduch, překonávaný odpor je tak v souhrnu výrazně větší, než odpor překonávaný auty nebo vlakem (letadla záměrně vynechávám, lodě a letadla nejsou konkurenční módy). Proto je nutné převážet lodí pokud možno co nejvíce, aby se to vyplatilo. Proto jsou ropa a kontejnery převáženy relativně malým množstvím obrovských lodí. Nějaké malé lodičky na kanále jsou zcela realitu ekonomiky přepravy.

  Suma sumárum - tento projekt je naprostý propadák a jediné, co funguje, je přelévání desítek milionů do spřátelených firem, které se tímhle šílenstvím zaobírají. Bohužel to celé má ještě jeden důsledek - trasa kanálu DOL je vyznačena v mapách územního rozvoje a "držena". Znamená to, že se jiné stavby (které se skutečně staví!) musí kanálu přizpůsobovat. To samozřejmě jejich realizaci - zcela zbytečně - prodražuje.
  Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   09:06 16.10.2020

   Ale zase může na Dny NATO připlout letadlová loď nebo ponorka :) .
   Co jsem četl, předpoklad je přístaviště v Ostravě a překládka na železnici.

   Ale zase může na Dny NATO připlout letadlová loď nebo ponorka :) .
   Co jsem četl, předpoklad je přístaviště v Ostravě a překládka na železnici.

  • pks_
   16:02 17.10.2020

   Pokud se bavíme o části Dunaj-Odra, tak nás může zajímat spíše průměrný průtok někde u Kroměříže za soutokem s Bečvou - tam má 50m3/s (viz ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokud se bavíme o části Dunaj-Odra, tak nás může zajímat spíše průměrný průtok někde u Kroměříže za soutokem s Bečvou - tam má 50m3/s (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/... Kanál bude mnohem blíže k Bečvě. Morava celkem u Dunaje má průměr 120m3/s, takže minimálně někde od přítoku Dyje (+44m3/s) je možné, pokud to bude nutné a vhodné, čerpat vodu proti proudu. Navíc část těch 8m3/s by se dalo čerpat i z druhé strany - Odra má v Bohumíně průměrně 42m3/s.

   Je potřeba si také vyjasnit, že omezené vsakování vody je žádoucí (pokud nevede k destrukci díla) a zvyšuje to hladinu podzemní vody. Odpařování má také pozitivní vliv - ochlazování ve vedrech, tvorba rosy ...

   Z vojenského hlediska by kanálem mohly plout korvety - a něco takového by si mohlo pořídit české námořnictvo. Je to velká palebná síla s velkou zásobou munice :-). Jen by se musela zajistit PVO všech plavebních komor, což by asi byl po záběrech z Náhorního Karabachu problém.

   Doprava nadrozměrných nákladů - to by třeba mohly být větrné elektrárny, které bychom mohli vyrábět a posílat lodí zákazníkům.

   K čerpání vody - např. Severokrymský kanál má délku 402km, protéká jím max 380m3/s a čerpá se do výšky téměř 35 metrů. Ještě nedávno zabezpečoval 80% vody na Krymu. Zřejmě se to nějakým způsobem vyplácelo.

   K čerpání vody proti proudu by se dalo využívat nočních přebytků elektřiny.

   S tou hustotou vody se to opravdu povedlo :-) Ve skutečnosti jsou jízdní odpory celkem v pohodě, pokud nechcete obrovskou rychlost. Lodní dno je totiž rovné a neklade výraznější odpor - kromě přídě, která jen musí vhodně tvarovanou vlnou odklonit vodu z místa, kde za chvíli bude trup.
   Skrýt celý příspěvek

   • satai
    17:49 17.10.2020

    Korvety. Tak určitě.

    Korvety. Tak určitě.

 • RiMr71
  07:21 16.10.2020

  ...až HO povezou na lafetě, tak si snad poprvé od 89tého připnu trikolóru...
  Tragické je, že si tento (ve volebním výsledku) koblihovekslácký národ za příštího prezidenta zvolí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...až HO povezou na lafetě, tak si snad poprvé od 89tého připnu trikolóru...
  Tragické je, že si tento (ve volebním výsledku) koblihovekslácký národ za příštího prezidenta zvolí Bureše. A jedeme ve sra*kách dál, od Topola podél skal...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sidon
  02:02 16.10.2020

  ...a tohleto platime se svych dani. Nemyslim jen plat tohoto exota, ale hlavne nesmysly, co se snazi prosazovat. Nema snad ani cenu hledat nejtragikomictejsi vetu v celem textu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...a tohleto platime se svych dani. Nemyslim jen plat tohoto exota, ale hlavne nesmysly, co se snazi prosazovat. Nema snad ani cenu hledat nejtragikomictejsi vetu v celem textu, kandidatu je az prilis mnoho, ale co zarazi jsou dve veci: 1) co, proboha, delaji takoveto slinty na tomto serveru, 2) horsi nez mizerna prace zpovidajiciho redaktora. Necha si vykladat do oci bijici nesmysly a vubec na to nereaguje. Nebo je to cele jen placene PR, zde oznacovane jako "Redakce AN"?
  Skrýt celý příspěvek

 • El Duderino
  22:56 15.10.2020

  Mapy ktore som videl akosi predpokladaju, ze sa kanal potiahne cez uzemie Slovenska a Rakuska - resp. vzdutim rieky Moravy na hranici. Na to mozu rovno zabudnut, to je uplne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mapy ktore som videl akosi predpokladaju, ze sa kanal potiahne cez uzemie Slovenska a Rakuska - resp. vzdutim rieky Moravy na hranici. Na to mozu rovno zabudnut, to je uplne Sci-fi. Odhliadnuc od toho, ze su tam uzemia s najvyssim 5. stupnom ochrany tak cez niektore zakruty rieky (napr. pri Vysokej pri Morave) by presla leda tak klbova lod. Tie zasahy by museli byt enormne. To je mozne leda tak v Cine. Ak si niekto mysli, ze Rakusania, ktori tam uz roky rozoberaju kamenne spevnenie brehu a vypustaju jesetera tam teraz pustia buldozery, aby lode z Ciny, ktore by sa inak vykladali vo Viedni dosli az do CR je asi cvok.
  Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
   06:09 16.10.2020

   Presne tak. Tento Zemanov mokrý sen nemá šancu prejsť na Slovenskej ale hlavne na Rakúskej strane. Je veľký záujem zväčšiť a prepojiť napríklad Národný park Donau-Auen s CHVÚ ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Presne tak. Tento Zemanov mokrý sen nemá šancu prejsť na Slovenskej ale hlavne na Rakúskej strane. Je veľký záujem zväčšiť a prepojiť napríklad Národný park Donau-Auen s CHVÚ Záhorské Pomoravie.
   Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
   18:21 17.10.2020

   Jen uvažovat o likvidaci říčních meandrů Moravy mezi Bzencem-přívozem a Hodonínem s mnoha chráněnými druhy a biotopy je zločinem na budoucích generacích. Celý ten koncept kanálu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jen uvažovat o likvidaci říčních meandrů Moravy mezi Bzencem-přívozem a Hodonínem s mnoha chráněnými druhy a biotopy je zločinem na budoucích generacích. Celý ten koncept kanálu O-D-L je poplatná své době a nemá žádný pozitivní ekonomický, politický a už vůbec ne ekologický dopad z pohledu občanů dotčených zemí. Je to stavba, za kterou stojí stavební lobby několika molochů, kteří musí spoustu svých významných podporovatelů včetně zemanovy kliky výrazně "podporovat". Doporučuji se podívat na vlastnické poměry pozemků v předpokládaném koridoru kanálu a dohledat některé rodinné, pracovní a přátelské vztahy zainteresovaných majitelů - určitě by pilný novinář či policista došel až ke jménům dříve a vlastně i dnes vysoce postaveným politikům a státním úředníkům.
   Skrýt celý příspěvek

 • Jan Padesátýpátý
  21:49 15.10.2020

  Takovouhle reklamštinu jsem už dlouho neviděl. Měla by se mi otvírat kudla v kapse z toho, jak bezostyšně tu někdo chce podojit stát o stovky miliard, ale musím se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takovouhle reklamštinu jsem už dlouho neviděl. Měla by se mi otvírat kudla v kapse z toho, jak bezostyšně tu někdo chce podojit stát o stovky miliard, ale musím se smát.

  Sechter: "Silniční i železniční síť však v posledních letech kapacitně nestačí a je stále větším problémem sladit potřeby vojenské logistiky s hladkým chodem dopravy pro civilní ekonomiku."

  Silničně-železniční síť nestačí, takže místo aby se nalily peníze do rošíření této sítě, postaví se za ně kanál. To je geniální a vojáci budou právem nadšeni.

  Otázka: "Jaký mají názor Američané na projekt vodního koridoru Dunaj-Odra? Lze od nich čekat v tomto projektu podporu?"
  Sechter: "... Proto je důležité pozitivní hodnocení USA a zejména amerických finančních institucí ..."

  Ta odpověď je krásně slizská. Úmyslně je napsaná tak, aby se dala interpretovat oběma dvěma způsoby:
  a) buď pozitivní hodnocení USA je už na stole, a věta konstatuje, že to hodnocení je pozitivní
  b) nebo žádné hodnocení USA neexistuje, a věta vyjadřuje přání, aby se hodnocení USA v budoucnu objevilo a bylo pozitivní
  Samozřejmě, že správně je b). Pokud by bylo správně a), to hodnocení by bylo nadšeně citováno.
  Ale třeba si to někdo neuvědomí, a uvěří, že USA se na projekt dívá pozitivně.

  Otázka: "Nebojíte se, že Rusko využije ekologické spolky a bude blokovat klíčové projekty dopravní infrastruktury v regionu V4?"

  Garantuju, že Rusko bude nadšené, pokud tu místo nových dálnic, železnic nebo mostů, které unesou tank, budeme mít kanál, který bude navíc každoročně vysávat státní rozpočet.
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  21:44 15.10.2020

  Výhody:
  - schopnost dopravovat nadrozměrné náklady z Ostravy/Olomouce bez rizika poškození cest
  - svezou se s tím protipovodňová opatření, která by se stejně musela udělat (jedna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Výhody:
  - schopnost dopravovat nadrozměrné náklady z Ostravy/Olomouce bez rizika poškození cest
  - svezou se s tím protipovodňová opatření, která by se stejně musela udělat (jedna povodeň nás přišla na 60-75 mld Kč škod)
  - jsou nějaké fámy o tom, že by 95% mohla zatáhnout EU. V takovém případě by se to těžce vyplatilo, i kdyby nakonec neprojela žádná loď.

  Nevýhody:
  - málo vody. Pro plavební komory 190x12.5m je potřeba ke zdvihu o 1m 2375m3 vody. Při průměrném průtoku Moravy 50-60m3/s (Lažhot - Kroměříž) by mělo stačit na naplnění komory o 1m 47s (při 100% vody). Celkový spád mezi Přerovem a Děvínem ~91m takže pro jednu cestu lodi na této trase bude potřeba 216125 m3 vody a to dává při 50m3/s 4322s. Za 24 hodin tak bude schopno tuto trasu absolvovat 19 lodí celkem (nezávisle na směru). Zanedbávám vyšší průtok na dolním toku, zanedbávám převýšení překonané na volně proudící vodě, zanedbávám nerovnoměrnost průtoku, zanedbávám nemožnost využít 100% vody jen pro plavební komory. Vše se dá vylepšit, pokud budeme vodu čerpat - ale účinnost bude nízká a cena vysoká.
  - turistika - plavební kanály lze použít pro turistiku, ale rozhodně to nebude finančně dostačující ani na běžný provoz (návratnost investice v nekonečnu). Plavební komory jsou velké a musí se naplnit s malým i velkým plavidlem stejně.
  - nedá se bez rekonstrukce použít Baťův kanál - ten je na lodě spíše kapesních rozměrů
  - je otázka, kde začít. Nemá smysl mít kanál v ČR, pokud nebude návaznost na Odru a Dunaj. Pro sousedy (Slovensko a Polsko) nemá smysl cokoliv budovat, pokud nebude propojení Odra - Dunaj.
  - schválená stavba Ostrava - Polsko má smysl jen pro nás, ale ne pro Poláky.
  - u Přerova je počítáno (snad) s komorami o převýšení 25m - bude to tvořit dominantu krajiny a asi to moc nezapadne
  - Labská větev je nejnáročnější a má nejhorší poměr cena/výkon - pravděpodobně se ani nebude realizovat, ale jak na to mohou v Praze odklepnout peníze, pokud budou přínosy jen na Moravě?
  - každý jednotlivý úsek se na desítky let zasekne v soudních sporech s ekology; dokud přitom není dostaveno celé (Dunaj-Odra) dílo, je jeho hodnota blízká nule a pravděpodobně ani nebude napojeno u sousedů.
  - pokud každý den projede 19 lodí a návratnost bude 100 let, tak jeden průjezd 281 000 000 000 / 19 / 365 / 100 = 405191 Kč. Pokud návratnost protáhneme na ekonomicky udržitelnějších 2000 let, tak jedna jízdenka na průjezd bude stát pouhých 20tis Kč + provozní náklady :-)
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   22:00 15.10.2020

   "jsou nějaké fámy o tom, že by 95% mohla zatáhnout EU. V takovém případě by se to těžce vyplatilo, i kdyby nakonec neprojela žádná loď."

   Jak by se nám vyplatilo, pokud by nám EU ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "jsou nějaké fámy o tom, že by 95% mohla zatáhnout EU. V takovém případě by se to těžce vyplatilo, i kdyby nakonec neprojela žádná loď."

   Jak by se nám vyplatilo, pokud by nám EU zaplatila kanál místo modernizace železnic?
   Navíc, pokud by EU byla schopná podpořit takovýhle nesmysl u nás, znamená to, že to dělá i v ostatních zemích. A to by znamenalo, že naše peníze, které posíláme EU, tečou doslova do kanálu.
   Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    22:09 15.10.2020

    To není projekt ČR, ale hlavně zájem PL, které chce splavint celou Odru. A Poláci chtějí aby se i ČR podílela vybudováním přístavu a překladiště v Ově, což je 8 km na našem ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To není projekt ČR, ale hlavně zájem PL, které chce splavint celou Odru. A Poláci chtějí aby se i ČR podílela vybudováním přístavu a překladiště v Ově, což je 8 km na našem území, protože opravdu pak Poláci hrají o to, že z 95% to zatáhne EU. Na VRT má ČR peníze předjednány od EU také, tam je problém-standartně český- pozemky, nesouhlas většiny obcí, atp.
    Skrýt celý příspěvek

   • pks_
    23:45 15.10.2020

    Pokud nás celá ta sranda (Odra-Dunaj) přijde na 14 miliard Kč (5% nákladů), a do naší ekonomiky se dostane 281 miliard Kč a ještě budeme mít zajištěnu ochranu proti povodním a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud nás celá ta sranda (Odra-Dunaj) přijde na 14 miliard Kč (5% nákladů), a do naší ekonomiky se dostane 281 miliard Kč a ještě budeme mít zajištěnu ochranu proti povodním a zásobování vodou (kanál potřebuje přehrady), tak je to pro nás nesmírně výhodný projekt.

    Už Viktor Kožený byl schopen přesvědčit běžného obyvatele, že "jistota desetinásobku" stojí za investici. Pokud EU nabízí 20 násobek - není o čem uvažovat.

    EU si tím řeší vlastní problém "budování dopravní sítě" a synergické efekty této celoevropské sítě se projeví spíše v celoevropském měřítku.

    Odvrácenou stanou je, že až vystoupíme za 15 let z EU, tak nám tu zůstane nedostavěné torzo.

    Když se podíváte na efektivitu investic do modernizace železnic, tak plánovaný 24km dlouhý tunel ze Smíchova do Berouna má stát více něž 50 miliard Kč a zkrátí cestování z 30 minut na 12 minut - takže ušetří každému cestujícímu 18 minut času.
    Nevím, kolik cestujících tam bude jezdit - řekněme 20 vlaků denně po 1000 cestujících po dobu 100 let. 50000000000 / 20 / 1000 / 365 / 100 = 68Kč za jednu jízdu tunelem a úsporu 18 minut času. Také to nevypadá nějak extra investičně zajímavě, bez ohledu na to, že cestující budou mít naopak jízdenku levnější, protože ujedou méně kilometrů a dopravce na každé jízdě takto tratí. Vydělají na tom hlavně spekulanti s pozemky, protože ty budou najednou "mnohem blíže ku Praze" - a zadarmo.
    Skrýt celý příspěvek

  • satai
   09:00 16.10.2020

   Ani jedna z tech vyhod se nebude konat.

   Ani jedna z tech vyhod se nebude konat.

 • PetrTechnik
  20:15 15.10.2020

  Žádný takový kanál nikdy nebude. V reálu na to stát nedokáže nikdy vykoupit pozemky, viz dálnice. Nemluvě o financování. S érou Zemana skončí i celá tahle vize. Snad jen škoda těch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Žádný takový kanál nikdy nebude. V reálu na to stát nedokáže nikdy vykoupit pozemky, viz dálnice. Nemluvě o financování. S érou Zemana skončí i celá tahle vize. Snad jen škoda těch peněz co padnou na studii, pokud se vůbec nějaká neuskuteční. Brzy zmizí ze politické scény i Andrej Babiš, on totiž není schopen s nikým vládnout, potřebuje jen bezpodmínečnou podporu (ČSSD a KSČM) od umírajících stran. Nezbývá než doufat, že to co přijde po ANO nebude ještě horší.
  Skrýt celý příspěvek

  • pks_
   00:10 16.10.2020

   Novelizace zákona č.416/2009 z letošního léta pravděpodobně umožní zrychlený výkup pozemků i v případě tohoto kanálu. Stavět lze i před vypořádáním vlastnických vztahů. Postižení ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Novelizace zákona č.416/2009 z letošního léta pravděpodobně umožní zrychlený výkup pozemků i v případě tohoto kanálu. Stavět lze i před vypořádáním vlastnických vztahů. Postižení vlastníci dostanou max 1.5 násobek odhadní ceny a nazdar.

   Vzhledem k tomu, že je to stavba "celoevropského významu" , tak to pojede jako po másle a žádný křeček nebo hnízdící kachna to neohrozí.

   Prosím přítomné, aby si uvědomili, že komunistická totalita již dávno skončila. Tehdy se stavělo jen to, na co si ekonomika vydělala. Dnes se jede na dluh a ten není nijak limitován. Proti zachraňování italských bank je toto investice, která je a) zanedbatelná, b) bude trvalým přínosem do budoucna.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    13:06 16.10.2020

    /Prosím přítomné, aby si uvědomili, že komunistická totalita již dávno skončila. Tehdy se stavělo jen to, na co si ekonomika vydělala./
    Tak to je fór roku.

    /Prosím přítomné, aby si uvědomili, že komunistická totalita již dávno skončila. Tehdy se stavělo jen to, na co si ekonomika vydělala./
    Tak to je fór roku.

    • pks_
     16:09 17.10.2020

     Jsem rád, že jsem vás pobavil :-)
     Trochu to tehdy kazila cenotvorba, která bránila nalezení tržní ceny - ale celkově byla ČSSR spíše mezinárodním věřitelem, nežli dlužníkem. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jsem rád, že jsem vás pobavil :-)
     Trochu to tehdy kazila cenotvorba, která bránila nalezení tržní ceny - ale celkově byla ČSSR spíše mezinárodním věřitelem, nežli dlužníkem. Odvrácenou stranou tehdejšího hospodaření byl růst vnitřního dluhu - zanedbané údržby.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:07 17.10.2020

      V systému plánovaného hospodářství těžko může vzniknout finanční dluh. Ovšem ne tak dluh vnitřní plus celkové zaostávání vlivem nedostatku financí. Vnitřní dluh je taky dluh, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V systému plánovaného hospodářství těžko může vzniknout finanční dluh. Ovšem ne tak dluh vnitřní plus celkové zaostávání vlivem nedostatku financí. Vnitřní dluh je taky dluh, ačkoli se nedá tak přesně vyčíslit. Navíc jsme byli věřitelé "spřátelených" zemí které stejně nebyli schopny splácet.
      Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  19:06 15.10.2020

  Mne na tomhle projektu pripada nejstrasnejsi, ze za ty penize by se daly postavit dalsi 2 Temeliny a mohla by byt vyresena elektroenergetika na dalsi desitky let. Oni nam totiz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mne na tomhle projektu pripada nejstrasnejsi, ze za ty penize by se daly postavit dalsi 2 Temeliny a mohla by byt vyresena elektroenergetika na dalsi desitky let. Oni nam totiz jaksi dochazeji zasoby uhli, tusim ze po roce 2030 ma zacit vyrazny utlum jeho tezby na celostatni urovni.

  Misto toho jakasi skupina zradcu tohoto statu (normalne se zdrzuji prikrych odsudku ale v tomhle pripade mi to nejde) propaguje vyhozeni strategicky obrovske castky doslova do kanalu, snad za ucelem vazneho ekonomickeho poskozeni nasi zeme. Pro mne je tento projekt nekde na urovni Bruselskeho Zeleneho udelu nebo jeste horsi. I zduvodneni mi pripada byt lzivejsi nez u Bruselskych planu.
  Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   19:28 15.10.2020

   Energetika je velmi dobře promyšlená. Levičácké zelené nápady jsou převlečené ruské lobby. Uhelné elektárny postupně přecházejí na plyn, na který nejsou stavěné. Plyn se používá v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Energetika je velmi dobře promyšlená. Levičácké zelené nápady jsou převlečené ruské lobby. Uhelné elektárny postupně přecházejí na plyn, na který nejsou stavěné. Plyn se používá v paroplynových elektrárnách (účinnost 58 %) a my ho začínáme pálit v kotlích na uhlí (účinnost 42%). Ekologicky a ekonomicky je to postavený na hlavu. Samozřejmě tím vzniká absolutní závislost na Rusku. Co nevidět se bude rozhodovat o nových reaktorech. Ovar bude u koryta a dá se očekávat, že Andrej nebude mít na výběr a zvolíme ruský VVER. Přece mu to leštidlo ruských klik neshodí celou vládu... To udělá z Hradu na počkání.
   Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   09:02 16.10.2020

   Temelín či Dukovany si musíme postavit za své, toto má cálovat z 95% EU, nás to má stát těch 15 mld, do Ostravy a pak stejně bude šlus. Ovšem na druhé straně to zase může vyvolat ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Temelín či Dukovany si musíme postavit za své, toto má cálovat z 95% EU, nás to má stát těch 15 mld, do Ostravy a pak stejně bude šlus. Ovšem na druhé straně to zase může vyvolat tlak na stavbu 1 VRT, která je už hezky dlouho plánovaná a zatím se k ní nikdo nehlásí, naopak, SŽDC se už snaží jednat s vlastníky pozemků pod budoucí trati. Tam nám také EU cpe peníze a my...škoda mluvit, jedna váda za druhou na to serou! Hlavně že budou "balíčky" s dárky-dluhy!
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    13:08 16.10.2020

    Garantuji vám že na to EU nedá ani euro.

    Garantuji vám že na to EU nedá ani euro.

 • flanker.jirka
  18:30 15.10.2020

  S říční dopravou v rámci plánování vojenské činnosti bych byl rychle hotov.
  Jsou zde značná omezení, které by musely být v případě nutnosti nahrazeny ostatními druhy dopravy. Tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S říční dopravou v rámci plánování vojenské činnosti bych byl rychle hotov.
  Jsou zde značná omezení, které by musely být v případě nutnosti nahrazeny ostatními druhy dopravy. Tak že je výhodnější rovnou investovat pouze do kapacity na železnici a silnici.

  A možné problémy:
  1. Sucho
  2. Velká voda
  3. Zamrzlý vodní toky po celé délce, nebo jen v částech, které budou třeba využít
  4. Jarní tání s ledními krami
  5. Malá hustota infrasturktury pro nakládku a vykládku
  6. Nikdy ta síť nebude tak hustá a dostupná jako železnice nebo silnice

  Oproti tomu, když se investuje do železnice, získá se kapacita a ryclost přepravy (na rychlostních tratích uhání i nákladní vlaky až 150 km/h naložené ISO kontejnery).
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:39 15.10.2020

   ...a zapoměl jsem na přestávky v době rozmnožování vzácných vodních živočichů :-)

   ...a zapoměl jsem na přestávky v době rozmnožování vzácných vodních živočichů :-)

  • Poly
   18:55 15.10.2020

   https://zpravy.aktualne.cz/eko...

   "Už" testujeme 200 km/h :-DDD byť stejně drtivá většina koridu umí jen 160 km/h...
   Zobrazit celý příspěvek

   https://zpravy.aktualne.cz/eko...

   "Už" testujeme 200 km/h :-DDD byť stejně drtivá většina koridu umí jen 160 km/h...
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    15:14 16.10.2020

    Taková první jarní vlaštovka.
    Každopádně, do budoucna, vidím v železnici i možnost náhrady vnitrozemské letecké dopravy.

    Taková první jarní vlaštovka.
    Každopádně, do budoucna, vidím v železnici i možnost náhrady vnitrozemské letecké dopravy.

    • satai
     15:19 16.10.2020

     Vnitrostatni letecka doprava u nas prakticky neexistuje.

     Vnitrostatni letecka doprava u nas prakticky neexistuje.

     • flanker.jirka
      16:39 16.10.2020

      sorry, mám na mysli dopravu v rámci evropského kontinentu

      sorry, mám na mysli dopravu v rámci evropského kontinentu

 • Poly
  18:29 15.10.2020

  Čili doba se zrychluje a zrychluje, expedice/sklad na in time, po celé Evropě se staví dálnice, asijští draci budují vysokorychlostní železnice a my tu budeme kopat kanály za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čili doba se zrychluje a zrychluje, expedice/sklad na in time, po celé Evropě se staví dálnice, asijští draci budují vysokorychlostní železnice a my tu budeme kopat kanály za biliónek. Kupředu levá, kupředu do středověku, vivat ovar.
  ČR směřuje k tomu, aby byla výstavním banánstánem v EU.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:31 15.10.2020

   Banánstátem už dávno jsme.

   Banánstátem už dávno jsme.

   • Poly
    18:40 15.10.2020

    Ale ne výstavním, pořád nás má kdo trumfnout

    Ale ne výstavním, pořád nás má kdo trumfnout

    • flanker.jirka
     15:06 16.10.2020

     Ale my to dáme, stačí se podívat na situaci s Covid-19, po pár měsících distanční vyuky vládní experti, jako by neznali matematiku a statistické výpočty, které jim na jaře přinesly ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale my to dáme, stačí se podívat na situaci s Covid-19, po pár měsících distanční vyuky vládní experti, jako by neznali matematiku a statistické výpočty, které jim na jaře přinesly úspěch.
     Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  17:41 15.10.2020

  Až budou moderní a funkční dálnice i železnice, tak pak ať si třeba koumou nějaký kanál. Do té doby je tady ale mnohem víc potřebnějších míst k investicím než tenhle "ego-projekt". ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Až budou moderní a funkční dálnice i železnice, tak pak ať si třeba koumou nějaký kanál. Do té doby je tady ale mnohem víc potřebnějších míst k investicím než tenhle "ego-projekt". Železnici máme na úrovni Rakouska-Uherska a všechno se jen flikuje. Kdo cestuje každý den po dálnici nebo vlakem, tak ví jaký je to náser.
  Skrýt celý příspěvek

  • pks_
   18:45 16.10.2020

   Můžete do dálniční sítě sypat stovky miliard - díky přetíženým kamionům a zimnímu období se bude pořád rozpadat. Když srovnáte ekologické náklady na dopravu tisíce tun po dálnici a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Můžete do dálniční sítě sypat stovky miliard - díky přetíženým kamionům a zimnímu období se bude pořád rozpadat. Když srovnáte ekologické náklady na dopravu tisíce tun po dálnici a kanálem, tak u toho kanálu se bude dát žít - zapadne do přírody, u dálnice to nejde.

   S neustálým bojem za snižování emisí se uškrtí nákladní kamionová doprava a budeme rádi, že máme pomalý kanál.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    19:36 16.10.2020

    Vědci mají na "zapadnutí do krajiny" jiný názor. V čem se podle vás mýlí?

    https://www.em.muni.cz/veda-a-...
    celý text: ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vědci mají na "zapadnutí do krajiny" jiný názor. V čem se podle vás mýlí?

    https://www.em.muni.cz/veda-a-...
    celý text: http://www.cspe.cz/prohlaseni-...
    Skrýt celý příspěvek

    • pks_
     16:45 17.10.2020

     Např.: Plány stavby počítají s kanálovou nebo říční variantou, přičemž druhá by měla částečně využít koryt řek Labe, Odry a Moravy. „Z hlediska ochrany vodních toků, mokřadů, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Např.: Plány stavby počítají s kanálovou nebo říční variantou, přičemž druhá by měla částečně využít koryt řek Labe, Odry a Moravy. „Z hlediska ochrany vodních toků, mokřadů, lužních lesů a aluviálních luk je tato varianta kategoricky nepřijatelná, protože ji nelze realizovat, aniž by nedošlo k plošné a rozsáhlé likvidaci těchto ekosystémů,“ uvádí se mimo jiné ve společném prohlášení.

     Takže výtka se týká říční varianty, tj. tvarování říčního koryta tak, aby splnilo parametry kanálu 50x4m. Jsou části koryta, kde nutné úpravy budou malé nebo žádné - např. Otrokovice - Kroměříž. Nejsem ekolog ale jejich vyjádření je takové obecné a nekonkrétní - paušalizující. Pokud se hledá technické řešení, tak se zvažují varianty a části budou jistě provedeny kanálovou a části říční variantou.

     Např.: "Nesmyslné jsou také argumenty zastánců stavby, že dílo bude zároveň ochranou proti povodním,“ řekl Vrba. Podle odborníků jsou totiž retenční, tedy zadržovací možnosti kanálu omezené a rozhodně menší než přirozené retenční prostory ve stávajících nivách řek.

     Tady je to také nepochopení. Pokud budu mít kanál 50x4 m navíc ke korytu řeky, tak mám schopnost odvést z povodí povodňovou vlnu 400-600m3/s (můj naivní odhad) a ochránit tak okolí před vylitím - přes otevřená zdymadla. Pokud budu mít v některých úsecích "jen říční variantu", tak stejně bude koryto prohloubeno a rozšířeno do požadovaného profilu a budu schopen odvést vlnu rychleji. Navíc kanál bude potřebovat vodu i v obdobích sucha a budou se tak muset "pro něj" vybudovat další přehrady, které budou schopny zadržovat vodu při povodních. Příkladem je přehrada Bystřička, který vznikla kvůli kanálu Odra-Dunaj již před +/-110 lety.

     Např.: Kromě toho se odborníci obávají také zavlékání nepůvodních druhů rostlin a živočichů, což by dál narušovalo stávající ekosystémy. „Existuje celá řada příkladů, kdy se díky propojení řek začaly šířit nové organismy do míst, kde dříve nežily. Například v Labi se vyskytuje druh blešivce s anglickým názvem killer shrimp (pontokaspický blešivec hřebenitý), který se sem dostal právě díky propojení evropských vodních toků na Západě a důsledně likviduje původní druhy našich vodních bezobratlých,“ podotkl Helešic.

     Život je boj a dinosauři také vyhynuli. Na ochranu před blešivcem recept nemám.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      22:36 17.10.2020

      pks_ napsal:
      "Nejsem ekolog ale jejich vyjádření je takové obecné a nekonkrétní - paušalizující."
      ...
      "Tady je to také nepochopení."

      Je to prohlášení, není to studie za 27 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      pks_ napsal:
      "Nejsem ekolog ale jejich vyjádření je takové obecné a nekonkrétní - paušalizující."
      ...
      "Tady je to také nepochopení."

      Je to prohlášení, není to studie za 27 milionů, jako si objednala vláda. Ale je pod tím podepsáno víc jak 50 rektorů, děkanů, vedoucích kateder a ředitelů různých přírodovědných společností. Divil bych se, pokud by něco nepochopili.

      -------------------------
      teď zkusím být trochu konkrétní:

      - výtka se netýká jen říční varianty, stačí větu dočíst do konce: "...k čemuž by došlo i při realizaci tzv. kanálové varianty"
      - nejde o to povodňovou vlnu hodit na lidi o stupeň níž. Jde o to zadržet vodu v krajině
      - na blešivce můžeme mít různé názory, ale na něm jejich prohlášení nestojí
      Skrýt celý příspěvek

     • pks_
      20:39 19.10.2020

      Jan Padesátýpátý:
      - u ochrany proti povodním jde o to, aby se voda nerozlila z koryta tam, kde napáchá velké škody. Možnost tvarovat povodňovou vlnu dalším kanálem se může hodit. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jan Padesátýpátý:
      - u ochrany proti povodním jde o to, aby se voda nerozlila z koryta tam, kde napáchá velké škody. Možnost tvarovat povodňovou vlnu dalším kanálem se může hodit. Navíc dál po proudu nemusí být situace tak zoufalá, jako nahoře, protože povodeň nenastává v celém povodí najednou a čím níže, tím je kapacita koryta vyšší.
      - pochybuji, že tu studii za 27 milionů četlo všech 50 rektorů a děkanů ... Přečetli to jednotky z nich a potom zavolali o podporu svým kamarádům s tím, že jim stručně vylíčili, jaká je to "šílená blbost" a získali tak jejich podpis.

      Až se mi podaří stáhnout 7GB studii (zde https://www.mdcr.cz/MDCR/media... tak snad budu moudřejší :-)
      Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    18:34 17.10.2020

    Mnohem ekologičtější je používal vlakovou dopravu, která u nás byla po revoluci upozaděna před kamionovou. Stačí najít politickou sílu, která adekvátně zdaní/zdraží kamionovou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Mnohem ekologičtější je používal vlakovou dopravu, která u nás byla po revoluci upozaděna před kamionovou. Stačí najít politickou sílu, která adekvátně zdaní/zdraží kamionovou dopravu s ohledem na její reálné "opotřebení" pozemních komunikací i ekologii a vlak bude v dopravě rázem No. 1.

    Celý kanál O-D-L není ekonomicky nezaplatitelný ani do konce století.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:20 17.10.2020

     Železniční doprava nikdy nemůže nahradit tu kamionovou. Zejména pro její minimální flexibilitu. Opravdu se vyplatí jen pokud přepravujete velkoobjemové zboží kde čas přepravy ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Železniční doprava nikdy nemůže nahradit tu kamionovou. Zejména pro její minimální flexibilitu. Opravdu se vyplatí jen pokud přepravujete velkoobjemové zboží kde čas přepravy nehraje velkou roli. Tedy přesně to co by dopravovalo po tom kanálu. Což je jeden z důvodů proč ta stavba nedává smysl. Byla by to jen další konkurence mnohem efektivnější a ekologičtější dopravě po železnici.
     Pokud by někdo zdražil kamionovou dopravu tak se to jen promítne do cen pro koncového zákazníka. To že by se ve velkém změnila přeprava ze silnic na železnici je nereálné představa. Zatím všechny takové pokusy ztroskotaly. Pro dopravu just in time, které je podstatná část, je železnice nepoužitelná. Navíc logisticky náročná. Prvně naložit na kamion, poté přivést na nádraží, poté naložit na vagon, poté čekat až se sestaví vlaková souprava, samotný čas přepravy a poté všechno znovu u příjemce. Nesmysl.
     Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:03 18.10.2020

     Rozhodně by se v rámci transevropské dopravy dal více využívat potenciál železnice pomocí kontejnerů. Ale lobby hájící řidiče sedící za kulatou lopatou v přetížených kamionech ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Rozhodně by se v rámci transevropské dopravy dal více využívat potenciál železnice pomocí kontejnerů. Ale lobby hájící řidiče sedící za kulatou lopatou v přetížených kamionech ničící silnice je obrovská, přitom přidanou hodnotu ekonomice vlastního státu nepřinášejí.
     Jak píše Scotty, zcela nahradit to nepůjde, ale stačí se podívat na přepravu přes Švýcarsko, které omezuje mezinárodní přepravu přes své území a snaží se kamiony dostat na železnici, ať už přepravou kontejnerů nebo systémem přepravy kamionů Ro-La. (jen pro zajímavost, u nás smí silnice ničit souprava o celkové hmotnosti až 45 tun, jinde v Evropě je to většinou 40 t a ve Švýcarsku to stáhli na 34 tun).
     Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:36 15.10.2020

  Źeleznice strácajú klientov... napr. dnes útlmom dopravy uhlia.

  Predstava, že vodná cesta bude úspešnejšia a firmy presunú dopravu na vodu je úplne absurdná ....

  Sledujem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Źeleznice strácajú klientov... napr. dnes útlmom dopravy uhlia.

  Predstava, že vodná cesta bude úspešnejšia a firmy presunú dopravu na vodu je úplne absurdná ....

  Sledujem Váš megalomanský projekt a len musím povedať, že politický projekt je vždy čistá ekonomická strata ....
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  17:32 15.10.2020

  I ta studie ukázala, že je kanál černá díra na peníze. A aby to nějak vycházelo, tak ekonomické výnosy (čti: kolik vydělá peněz dopravou zboží) ohodnotili jen jako 20 - 30%. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  I ta studie ukázala, že je kanál černá díra na peníze. A aby to nějak vycházelo, tak ekonomické výnosy (čti: kolik vydělá peněz dopravou zboží) ohodnotili jen jako 20 - 30%. A mnohem větší přínos má mít pro ekologii, turistiku, atd. Jak má kanál zadržovat vodu v krajině nebo ji do ní dokonce přivádět vůbec nevysvětlují. Je to gigantický tunel a doufám, že se nikdy stavět nebude.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   21:53 15.10.2020

   Ne 20-30%, ale 9.7%. Viz tabulka v odkaze.

   "Překvapivé je zjištění, že vlastní ekonomické přínosy kanálu D-O-L pro vodní dopravu autoři Studie proveditelnosti uvádí jen ve výši ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ne 20-30%, ale 9.7%. Viz tabulka v odkaze.

   "Překvapivé je zjištění, že vlastní ekonomické přínosy kanálu D-O-L pro vodní dopravu autoři Studie proveditelnosti uvádí jen ve výši 9,7 %. 90,3 % ekonomických přínosů předpokládají mimo vodní dopravu!"

   https://ekolist.cz/cz/publicis...
   Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    15:52 16.10.2020

    Hmm, já to střelil od boku, co jsem si pamatoval. Jestli je to jen necelých 10%, tak to je vážně hrůza. Na druhou stranu, čemu se divit, ani německé kanály postavené na mnohem ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Hmm, já to střelil od boku, co jsem si pamatoval. Jestli je to jen necelých 10%, tak to je vážně hrůza. Na druhou stranu, čemu se divit, ani německé kanály postavené na mnohem větších řekách a v oblastech s větší koncentrací lidí a průmysl nevydělávají...
    Skrýt celý příspěvek

 • Sunet
  17:11 15.10.2020

  To je snad zlý vtip, náměstek ministra dopravy pro nesilniční sekci je člověk, který nemá žádné technické vzdělání ani žádné praktické zkušenosti s problematikou přepravy zboží ať ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je snad zlý vtip, náměstek ministra dopravy pro nesilniční sekci je člověk, který nemá žádné technické vzdělání ani žádné praktické zkušenosti s problematikou přepravy zboží ať už po železnici, vzduchem, po vodě atd.

  A nebo je to něčí záměr, aby tam byl člověk, který tomu dokonale nerozumí a bude prosazovat to, co se mu poručí. Ty jeho argumenty v článku jsou jak z nepovedené černé komedie, kde hlavní postava si myslí, že hraje hlavní roli v epickém dramatu.

  Nejenže bude prosazovat naprosto nesmyslný projekt utopické vodní cesty, která i při nejstřízlivějších odhadech bude nás všechny stát stovky miliard Kč, ale zásadně se zpozdí realizace projektů vysokorychlostní železnice, či případně ještě ambicioznější sítě hyperloopů. Ministr Havlíček se musel zbláznit, nebo na něj něco mají a přitlačili ho ke zdi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dovi
  16:34 15.10.2020

  To co tady ten pán vyplodil, je ultragigantická lež. Stačí se podívat jak často vypadá naše jiná vodní “tepna” mezi Ústím a Děčínem... Nebo nastudovat podobný nedávný pokus v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To co tady ten pán vyplodil, je ultragigantická lež. Stačí se podívat jak často vypadá naše jiná vodní “tepna” mezi Ústím a Děčínem... Nebo nastudovat podobný nedávný pokus v Německu. Každý kdo se na tomhle tunelu podílí by měl být souzenej za podvod a rozkrádání státní kasy.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  16:29 15.10.2020

  Ten kanal by daval smysl mozna tak za toho Karla IV, ale v 21.st. (nebo spise uz na konci 20.st.) jsme se davno meli zamerit na rozvoj zeleznicni site, ktera se od dob komunistu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten kanal by daval smysl mozna tak za toho Karla IV, ale v 21.st. (nebo spise uz na konci 20.st.) jsme se davno meli zamerit na rozvoj zeleznicni site, ktera se od dob komunistu naprosto nezmenila a deli nas od zapadniho sveta. Takove cestovani v case (lze zazit i na Ceske poste). Ale ono celkove vystavba dulezite infrastruktury nejak extremne vazne...v podstate vsechny hlavni prehrady, vodni elektrarny atd. vznikly za komancu a jen ted na tom prezivame., ale nic nestavime. Vystavba necelych 18km dalnice rocne taky neni zrovna zadne terno. To by me zajimalo kde je zakopany pes.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bernis
  14:50 15.10.2020

  OMG ...
  Zřejmě odborník na dopravu :-)
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  OMG ...
  Zřejmě odborník na dopravu :-)
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  • Poly
   18:39 15.10.2020

   Tak to dopadá, když duté palice jdou k volbám za koblihu. Bureš střídá jednoho diletanta za druhým, jak kdyby se nechumelilo. Jeho předchůdkyně bl.ka Nováková obvinila Čechy, že si ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak to dopadá, když duté palice jdou k volbám za koblihu. Bureš střídá jednoho diletanta za druhým, jak kdyby se nechumelilo. Jeho předchůdkyně bl.ka Nováková obvinila Čechy, že si za drahé data můžou sami. Ale vylizování čínských ř*tí, to jí vcelku šlo...
   Skrýt celý příspěvek

  • hb74
   08:34 16.10.2020

   to je na tom prostě šílený, ten člověk nemá vůbec žádnou kvalifikaci pro tuto pozici - vůbec nic.
   Dost dobře si nedokážu představit, co na tom ministerstvu dělá. Tak doufám, že ...
   Zobrazit celý příspěvek

   to je na tom prostě šílený, ten člověk nemá vůbec žádnou kvalifikaci pro tuto pozici - vůbec nic.
   Dost dobře si nedokážu představit, co na tom ministerstvu dělá. Tak doufám, že jeho podřízení jsou na vyšší odborné úrovni než tento pán.
   Skrýt celý příspěvek

   • satai
    08:47 16.10.2020

    Ono je dokonce i mozne, ze vi, o cem mluvi. Ale zadani znelo jasne a tak proste lze a mlzi...

    Ono je dokonce i mozne, ze vi, o cem mluvi. Ale zadani znelo jasne a tak proste lze a mlzi...

 • Magister_Peditum
  14:46 15.10.2020

  Docela mě děsí, že se o tom nesmyslu pořád uvažuje. V oblasti dopravy máme tolik restů (dokončení dálniční sítě a oprava již postavených úseků, pražský okruh, vysokorychlostní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela mě děsí, že se o tom nesmyslu pořád uvažuje. V oblasti dopravy máme tolik restů (dokončení dálniční sítě a oprava již postavených úseků, pražský okruh, vysokorychlostní železnice...), které stále nestíháme plnit, že nějaký vodní kanál by měl být na úplném chvostu, ba přímo ve sci-fi sekci, priorit. Zvlášť v době, kdy vlivem koronaepidemie půjde ekonomika pod kytičky...
  Skrýt celý příspěvek

  • satai
   14:51 15.10.2020

   Duvody jsou dva
   - chce to kolaborant v Lanech. A protoze je to on, kdo rozhodne o milosti pro Babise a pripadne ho bude jmenovat za premiera i bez vetsiny... bude po jeho
   - daji se ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Duvody jsou dva
   - chce to kolaborant v Lanech. A protoze je to on, kdo rozhodne o milosti pro Babise a pripadne ho bude jmenovat za premiera i bez vetsiny... bude po jeho
   - daji se za to utratit miliardy. A protoze je to hovadina, tak se nikdy nezacne realne neco stavet, takze se nikdy neobjevi, ze ty studie nemaji s realitou nic spolecneho. Koncept viz napr. https://www.csfd.cz/film/27143...
   Skrýt celý příspěvek

 • satai
  14:40 15.10.2020

  Vlastně nevím, zda je větší nesmysl házet prachy do tohohle kanálu nebo politické body do Trojmoří, vedle kterého i V4 vypadá tak nějak rozumně.

  Vlastně nevím, zda je větší nesmysl házet prachy do tohohle kanálu nebo politické body do Trojmoří, vedle kterého i V4 vypadá tak nějak rozumně.

 • Arccos
  14:36 15.10.2020

  Víte, co mě děsí ještě víc, než že se postaví ten nesmysl Dunaj-Odra-Labe?
  Že se postaví a bude se jmenovat po Zemanovi.

  Víte, co mě děsí ještě víc, než že se postaví ten nesmysl Dunaj-Odra-Labe?
  Že se postaví a bude se jmenovat po Zemanovi.

  • satai
   14:52 15.10.2020

   Bugemos existuje pro kazdou prilezitost: https://www.bugemos.com/?q=nod...

   Bugemos existuje pro kazdou prilezitost: https://www.bugemos.com/?q=nod...

  • CerVus
   15:48 15.10.2020

   Nejhorší je, že Zemanovi je jedno kolik to bude stát. Jemu jde jen o to prosadit si za každou cenu svou. Jeho ego kombinované s pomstychtivostí a akoholickou demencí tenhle stát ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nejhorší je, že Zemanovi je jedno kolik to bude stát. Jemu jde jen o to prosadit si za každou cenu svou. Jeho ego kombinované s pomstychtivostí a akoholickou demencí tenhle stát společně s tou nerozhodnou sociopatickou loutkou z Agrofertu přivede na buben.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:34 15.10.2020

    Možná to bude horší než pouze ego, spíše zájmy vlivných skupin lidí v zákulisí.

    Možná to bude horší než pouze ego, spíše zájmy vlivných skupin lidí v zákulisí.

  • Poly
   19:38 15.10.2020

   Ono se to nepostaví, to je víceméně jasné. I kdyby se začalo, tak to utnou další vlády po Andrejkovi, protože prostě nebudou peníze. Ale na studiích a přípravách se dají utopit ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ono se to nepostaví, to je víceméně jasné. I kdyby se začalo, tak to utnou další vlády po Andrejkovi, protože prostě nebudou peníze. Ale na studiích a přípravách se dají utopit desítky miliard a o to tu jde. Aby si kámoši Zemana a Andrejka ještě rychle přišli na své. Mimochodem, Zeman blábolí o tom, jak posílá kus platu na dluh, ale pro následující rok si nechal zvýšit rozpočet o 200 milionů. Aktuálně tedy na svoji eldéenku potřebuje 634,3 milionu korun. Celou dobu je zalezlý, párkrát do roka vyleze jak zombie a všem to pěkně vytmaví, všechny náš venku zostudí a celá ta anabáze zblajzne víc jak půl miliardy. Asi to Kaťuška prolítá v helikoptéře...
   Skrýt celý příspěvek