Polsko-americká vojenská spolupráce: Polsko přijme americkou obrněnou divizi

Polsko-americká vojenská spolupráce: Polsko přijme americkou obrněnou divizi
Polští a američtí vojáci na základně v Polsku / Public Domain (Zvětšit)

Polský prezident Andrzej Duda a americký Donald Trump se minulý týden v Bílém domě dohodli na rozšíření americké vojenské přítomnosti v Polsku. Podle nové polsko-americké dohody bude v Polsku trvalé (na rotační bázi) přítomno 5500 amerických vojáků.

Nejprve si shrňme současný stav. Od ruské anexe Krymu v roce 2014 se země východní Evropy, ale i Skandinávské země, obávají opakování krymského scénáře na svém území. Bez ohledu na procentuální reálnost této hrozby, úkolem každé armády je připravit se vždy na nejhorší možnou variantu.

Nejsilněji události roku 2014 rezonují v Polsku, které se netají snahou zřídit na svém území trvalou americkou vojenskou základnu. Není divu, veškeré teoretické scénáře velkého ozbrojeného střetu na ose východ-západ počítají s přesunem mechanizovaných jednotek přes rovinaté Polsko. Právě trvalá vojenská americká přítomnost v Polsku je podle Varšavy jedinou skutečnou bezpečnostní zárukou, aby o nejhorší variantě nikdo ani neuvažoval.

V současné době americká armáda (US Army), resp. její evropská odnož USAREUR (U.S. Army Europe), vede několik operací s cílem ubezpečit své spojence ve střední a východní Evropě o tom, že Washington plní své bezpečností závazky. V rámci operace Atlantic Resolve americká armáda v Bulharsku, Estonsku, Maďarsku, Litvě, Lotyšsku, Polsku a Rumunsku na rotační bázi udržuje 6000 vojáků.

Letecká složka Atlantic Resolve má kromě několika desítek dopravních vrtulníků take 20 bitevních vrtulníků Apache. V pozemní složce se kromě 3500 vojáků nachází 80 tanků Abrams, 120 bojových vozidel Bradley nebo 15 samohybných houfnic Paladin. Tyto jednotky se účastní cvičení ve jmenovaných zemích spolu s dalšími aliančními zeměmi. USAREUR má také menší programy vojenské spolupráce na Ukrajině, Gruzií a Kosovu.

Druhým klíčovým programem je Enhanced Forward Presence (eFP), který nespadá pod americkou armádu ale pod velení NATO v Bruselu. V rámci tohoto programu se Aliance snaží posílit svou přítomnost na východním křídle. V Pobaltí a Polsku jsou na rotační bázi rozmístěny čtyři vícenárodní prapory. Vedoucími zeměmi praporů je Velká Británie, Kanada, Německo a Spojené státy.


Americké tanky Abrams a polské Leopardy na cvičení v Polsku

Ve všech případech jde však o dočasnou vojenskou přítomnost. Polská diplomacie se přitom snaží přesvědčit Američany, aby na polském území, podobně jako v Německu nebo Itálii, vznikla trvalá americká základna. Polsko je přitom do této přítomnosti ochotno investovat miliardy dolarů.

Polská vláda mimo jiné ve velkém nakupuje americké zbraně, což mimo jiné znamená další prohlubování, politické, bezpečnostní a ekonomické spolupráce. Mezi klíčové projekty patří nákup 32 letounů F-35A Lightning II, nákup systémů protivzdušné obrany Patriot nebo raketometů HIMARS, stejně jako například letecké výzbroje. Při příležitosti setkání obou prezidentů byla navíc podepsána dohoda o dodávkách dvou miliard kubíků amerického kapalného plynu v hodnotě osmi miliard dolarů.

Podle nejnovější americko-polské dohody sice Američané v Polsku prozatím nevybudují stálou základnu pro mechanizované jednotky, ale i tak půjde o značné rozšíření americké přítomnosti v Polsku a o posílení polské obranyschopnosti.

V Polsku bude nově stále přítomno (na rotační bázi) 5500 amerických vojáků a zároveň se vytvoří logistická, organizační a administrativní struktura pro případný rychlý příchod jedné americké obrněné divize (12 000 až 20 000 vojáků) v případě krize.

S větší americkou přítomností souvisí i velké alianční cvičení Defender 2020, které se v roce 2020 uskuteční zejména v Polsku. Defender 2020 poprvé od konce studené války otestuje americkou schopnost rychle přesunout do Evropy obrněnou divizi.


Vykládka americké obrněné techniky v přístavu v Gdaňsku

Na rozdíl od nasazení amerických jednotek v Iráku nebo Afghánistánu, kde všechno vybavení a infrastruktura se trvale nachází přímo ve válečné zóně, v případě cvičení Defender 2020 si americké jednotky musí vzít všechno vybavení sebou.

Nejprve je nutné ze základen ve Spojených státech vše umístit na železniční vagóny, poté umístit na dopravní lodě a po několika dnech (zhruba po týdnu plavby) vyložit v polském přístavu Gdaňsk a následně se dostat přes Polsko do svých pozic. Americké jednotky se přitom musí vyrovnat se „středovýchodní“ dopravní infrastrukturou (mosty), která byla postavena za komunismu pro podporu mnohem lehčích sovětských obrněných jednotek. Ostatně mimo jiné proto Američané nakupují tahače tanků.

Podle velení americké armády jde v podstatě o navázání na studenoválečná cvičení Reforger, která měla otestovat americkou, kanadskou a britskou schopnost rychle zvýšit svou přítomnost v Německu (v případě sovětské invaze). Například do cvičení Reforger v roce 1988 bylo zapojeno 125 000 vojáků.

Kolik vojáků se zapojí do cvičení Defender 2020 není známo, ale má jít o největší alianční cvičení za 25 let. Zatím největší alianční cvičení se uskutečnilo minulý rok v Norsku ‒ do cvičení Trident Juncture 18 bylo zapojeno 50 000 vojáků z 31 zemí.

Zpět k nové americko-polské vojenské spolupráci. Američané vytvoří v Polsku trvalou logistickou a administrativní strukturu, která umožní udržet (nebo v případě potřeby rychle rozšířit) americkou vojenskou přítomnost v Polsku.


Reforger 1987

Základní elementy spolupráce jsou:

 • Vytvoření trvalého divizního velitelství, které naváže úzkou spolupráci s polskými ozbrojenými silami, bude řešit vojenská cvičení v Polsku, zajistí vytvoření logistické sítě pro případné rozmístění většího počtu amerických vojáků a techniky, atd. Podle Breaking Defense může jít dokonce o plnohodnotné operační velitelství divize;
 • Vytvoření administrativní „skupiny pro oblastní podporu“, podobně jaká jsou v Kuvajtu nebo Kataru. Skupina bude řešit přijetí amerických jednotek na polském území a jejich přípravu pro nadcházející cvičení / operace;
 • Vytvoření leteckého přístavu, pro případné rychlé přijetí velkého počtu vojáků a techniky.
 • Centrum pro podporu speciálních operací ve vzduchu, na moři a na zemi. Cílem amerických speciálních sil bude spolupráce a výcvik s polskými partnery a zajišťování průzkumu na dlouhé vzdálenosti;
 • Letecká jednotka dronů MQ-9 Reaper pro zajišťování leteckého průzkumu, sledování a zpravodajství (ISR), a to ve prospěch amerických i polských sil. Drony Reaper v amerických silách spadají pod velení divize;
 • Vytvoření infrastruktury pro přijetí a zajištění pobytu americké obrněné brigády (ABCT), letecké brigády pozemních sil (dopravní / bitevní vrtulníky) a logistického praporu. Jak připomíná Breaking Defense, obrněná divize US Army má minimálně dvě obrněné brigády. Není jasné, zda Polsko zajistí podporu pro další obrněnou brigádu nebo se do zmíněné brigády počítají „pouze“ jednotky, které se v současné době nachází v Polsku (nyní 1st Armored Brigade Combat Team, 1st Infantry Division);
 • Stavba výcvikového centra, podobného tomu, jaké se nachází v německém Grafenwoehru.

Jak připomíná Breaking Defense, pokud vezmeme všechny americké jednotky v Evropě, včetně obrněné techniky a zbraní nacházející se v předsunutých skladech APS (Army Prepositioned Stock) v Německu, Itálii, Belgii, Nizozemsku a Polsku, včetně střední brigády Stryker umístěné v Německu a výsadkovou brigádu umístěnou v Itálii, americká armáda může v Evropě nasadit robustní vševojskovou divizi.

Celkově tedy americká armáda bude mít v Evropě dvě nebo tři obrněné brigády, střední brigádu Stryker pro zajištění křídel a k průzkumu, lehkou brigádu pro boj ve městech, lesích nebo horách a vrtulníkovou brigádu pro rychle zajištění letecké podpory, rychlé posílení jednotek a logistické zabezpečení.

Polsko zřejmě jako jediné ze zemí střední a východní Evropy si plně uvědomuje klíčovou podmínku fungování vojenské aliance. Pokud očekáváme v případě krize pomoc od spojenců, je nutné pro to na svém území vytvořit vhodné podmínky.

Jak by asi Česká republika logisticky, organizačně a administrativně zvládla situaci, kdy na letištích bude z desítek dopravních letounů C-17 vystupovat tisíce vojáků a po cestách a železnici se budou do České republiky přesouvat tisíce tun obrněné techniky, nákladu, munice, paliv, atd. Kde tyto vojáky a techniku umístíme, ubytujeme, nasytíme a jak jim zajistíme bezpečnost?

Ostatně pro příklad (jak by to zřejmě vypadalo) nemusíme jít daleko, stačí se podívat na dopravní kolaps při přesunu jediného amerického středního mechanizovaného praporu přes dálnici D1.

Zdroj: Breaking Defense, Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko požaduje 10 000 vojáků NATO na svém území

Na současnou ukrajinskou krizi reagují státy různým způsobem. Nejaktivněji vystupuje jednoznačně ...

Raketomet Homar pro polskou armádu

Polský Inspektorát pro vyzbrojování začíná s firmou Huta Stalowa Wola (HSW) dojednávat konečnou ...

Polsko směřuje k raketovému systému Patriot

V úterý polské ministerstvo obrany informovalo o podepsání memoranda o porozumění mezí polskou ...

Tisíce bojových dronů pro polskou armádu

Polské ministerstvo obrany plánuje nakoupit tisíce taktických útočných dronů, především od domácích ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • analytic
  22:55 20.06.2019

  GlobalElement:;
  Vzdávám se. Máte pravdu, Německo v r. 1933 testovalo v SSSR 2 (slovy dva) kusy prototypů svých tanků.

  K Hitlerovi:
  Mění jakékoliv teoretické úvahy něco na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GlobalElement:;
  Vzdávám se. Máte pravdu, Německo v r. 1933 testovalo v SSSR 2 (slovy dva) kusy prototypů svých tanků.

  K Hitlerovi:
  Mění jakékoliv teoretické úvahy něco na faktu, že ačkoli neměl v parlamentu nadpoloviční většinu, tak se stal kancléřem?
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:17 21.06.2019

   K Hitlerovi - ne, nemění. Německo bylo prezidentskou republikou a o tom, kdo bude jmenován premiérem, rozhodoval prezident.

   K Hitlerovi - ne, nemění. Německo bylo prezidentskou republikou a o tom, kdo bude jmenován premiérem, rozhodoval prezident.

  • Pavel II
   09:47 21.06.2019

   Oni by tam rádi testovali víc. Ale jaxik neměli co víc testovat...

   Oni by tam rádi testovali víc. Ale jaxik neměli co víc testovat...

 • Pavel II
  11:06 20.06.2019

  analytic
  21:45 19.06.2019

  (0)
  (0)

  Příteli, nejprve vám doporučuji ověřit si, kdy začala sériová výroba tanků v SSSR.

  Guderian si na ruských tankových divizích, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  analytic
  21:45 19.06.2019

  (0)
  (0)

  Příteli, nejprve vám doporučuji ověřit si, kdy začala sériová výroba tanků v SSSR.

  Guderian si na ruských tankových divizích, nic ověřovat nemohl, protože když byl v Kazani, tak žádné neexistovaly.

  Sověti začali vytvářet tankovové divize až po zkušenostech ze Zimní války, ale především po analýze použití německých tankových divizi ve válce s Francii.

  Takže to bylo přesně opačné: Sověti se učili taktiku použití tankových jednotek od Guderiana...

  :))))))))))))))))))))))) Takže, nebudu zacházet do ,,dřevních" počátků sovětských obrněných sil, (ani ty nebyly co do počtů a organizace zanedbatelné, ve srovnání s německým ,,ničím" byla převaha absolutní. Ale už v roce 1930 (to byl pan Hitler zadlužený soukromník, plantal se po hospodách a jeho grázlíci se pěšky rvali s jinak úchylnými levičáky) byla zřízena v SSSRsamostatná mechanizovaná brigáda. V roce 1931 druhá, a v 1932 dalších pět. Každá v síle (tabulkově) do 300 tanků! Už v těchto dvou letech byly zformovány mechanizované sbory, hned tři. Tyto sbory, každý po cca 500 tanků a 215 obrněných aut, neobsahovaly ony výše zmíněné samostatné brigády. A neobsahovaly ani další jednotky, dvanáct mechanizovaných pluků, a čtyři oddíly pro jezdectvo, ty pluky měly (mnohé naplněné stavy) po třicet tanků, dvanáct OA a 67 náklaďáků. A ještě mimo to 15 samostatných tankových praporů, a 65 praporů tančíků. On tady někdo bude rypákovat, jistěže bude, že ,,to byly tanky takové nebo makové, a tančíky, to už vůůůůbec..., ale oni hitlerovci přesně v téže době jezdili na ty srazy na kolech, a redukovaná armáda Německa chodila pěšky. To v SSSR měli už v roce 1935 čtyři mechanizované sbory, šest samostatných mechanizovaných brigád, čtrnáct pluků tanků a 80 tankových praporů mimo to, celkově se udává počet tanků na deset tisíc. V Něm,ecku v té době začali opatrně experimentovat s maketami z překližky na osobních autech a sajdkárách, a na koleně montovali prví kusy pzkpfw I. Takže německé tankové divize o počtu okolo 500 (necelých) tanků (těch prvních šest), se krásně mohly inspirovat tím, čemu v sajůzu říkali samostatný mechanizovaný sbor (přes 700 ks obrněné techniky) u svých levicových soudruhů na vostóke...

  :¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
  Skrýt celý příspěvek

  • analytic
   15:42 20.06.2019

   Prvním sériové vyráběným tankem v SSSR byl BT-2 Molel 1932. Takže bych chtěl vidět těch vašich do 300 tanků první samostatné mechanizované brigády v roce 1930. Ale Je jedno.

   Vaš ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Prvním sériové vyráběným tankem v SSSR byl BT-2 Molel 1932. Takže bych chtěl vidět těch vašich do 300 tanků první samostatné mechanizované brigády v roce 1930. Ale Je jedno.

   Vaš post vůbec nevyvrací to, co jsem tvrdil v reakci na GlobalElementa: Guderian si na ruských tankových divizích nic ověřovat nemohl, protože neexistovaly. Byly až po Zimní válce.

   Nikde jsem nepopíral, že po r. 1932 SSSR chrlil ohromné množství tanků.

   Do polemiky, kdo se kde a od koho inspiroval, se raději s vámi pouštět nebudu. Operační umění je věda.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    15:59 20.06.2019

    Sovětské Rusko vyrábělo tanky od roku 1920. Jednalo se o lehké tanky odvozené od modelu Renault.
    Prvním skutečně ruským/sovětským tankem byl T-18. Výroba začala v roce 1928 a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Sovětské Rusko vyrábělo tanky od roku 1920. Jednalo se o lehké tanky odvozené od modelu Renault.
    Prvním skutečně ruským/sovětským tankem byl T-18. Výroba začala v roce 1928 a vyrobilo se přes 600 kusů. V roce 1931 byla výroba ukončena.
    Skrýt celý příspěvek

   • Pavel II
    08:55 21.06.2019

    Úplně první série tanků v Rusku byl Russkij Reno, tank okopírovaný FT 17, kterých v roce 1921 smontovali SÉRIOVĚ (ruské zdroje a Obrněná technika 3, Ivo Pejčoch) 15 exemplářů. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Úplně první série tanků v Rusku byl Russkij Reno, tank okopírovaný FT 17, kterých v roce 1921 smontovali SÉRIOVĚ (ruské zdroje a Obrněná technika 3, Ivo Pejčoch) 15 exemplářů. Vzhledem k tomu jak tady obhajujete na článku o Su 57 tu fotku zahájení ,,sériové" výroby, patnáct kousků JE série. Poté, jak správně píše GlobeElement, T 18ka, ale nebylo jich jen 600, ale 959 ks. Ono 359 tanků v té době nemělo moc států, Německo nemělo ani jeden, slovy jeden. Bazírovat na tom, že ,,Guderian si na ruských tankových divizích nic ověřovat nemohl, protože neexistovaly. "...., takže Napoleon nemohl zvítězit 14. června 1800 u Marenga, protože ve francii červen neměli, ten revoluce zrušila a zavedla messidor (měsíc žní), Rusko nemohlo za války přijít o žádnou bitevní loď, nemělo je přeci, mělo řadové lodi. Oslavovaní němečtí parašutisté jsou mýtus. Německo nikdy nemělo ani jednoho parašutistu, ani výsadkáře, a za tím si stojím. Mělo jakési padákové myslivce, a myslivec, to je přec mužík v zelené kamizole, co laškuje po okreskách s panenkama. A tak dále a podobně..., ne, vážně, pokud ten Guderian mohl v roce 1932 cvičit u školního tankového pluku, navštívit základnu samostatné tankové brigády, možná vidět její přesun na polygon, seznámit se s existencí samostatného tankového sboru, jeho organizací, logistikou, pak je jedno, jak takovému uskupení říkali sověti, a jak mu říkal později on. Howgh!
    Skrýt celý příspěvek

   • Pavel II
    09:01 21.06.2019

    Ano, operční umění je skutečně věda, a i tu bleskovou válku popsal, zdůvodnil a její zákony stanovil, včetně vzorců a diagramů Triandafilov dávno před nácky, jen jí říkal ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano, operční umění je skutečně věda, a i tu bleskovou válku popsal, zdůvodnil a její zákony stanovil, včetně vzorců a diagramů Triandafilov dávno před nácky, jen jí říkal ,,Hloubková operace". Ostatně i v praxi použili její pěchotně-jezdeckou variantu Rusáci, konkrétně Brusilov, ještě před Stosstruppen.
    Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:07 19.06.2019

  Polsko bylo problematický stát,který se podílel na rozpoutání 2.sv.v.Nechápu proč se opakuje kritika paktu Německo-SSSR zatím co polská smlouva s Německem se opomíjí.
  Již v roce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Polsko bylo problematický stát,který se podílel na rozpoutání 2.sv.v.Nechápu proč se opakuje kritika paktu Německo-SSSR zatím co polská smlouva s Německem se opomíjí.
  Již v roce 1930 prohlašoval Mocarstwowiec, deník blízký polské vládě, že „celý svět překvapíme svou válkou proti Německu“. V roce 1933 nabídlo Polsko třikrát v tajných vyjednáváních Francii společnou válku proti Německu. V roce 1939 Poláci nabyli dojmu, že pomocí svých vojenských spojenců, Anglie a Francie, lehce srazí Německo na kolena, a nařídili 23. března 1939 částečnou mobilizaci svých branných sil, kdy velitelé dostali podrobné plány pro vpád do Německa. Německá branná moc vzala polskou mobilizaci na vědomí, ale kromě preventivních opatření na hranici nic nepodnikla, Berlín nechtěl ohrozit svá diplomatická vyjednávání s Varšavou.
  Mimo to by si Polsko s Maďarskem rozparcelovalo ČSR pokud by to Němci připustili.
  Nyní se chtějí stát regionální velmocí a díky svému historicky protisovětskému a protiruskému postoji
  jsou pro USA ideálním partnerem.
  Skrýt celý příspěvek

  • Pavel II
   11:09 20.06.2019

   Polská smlouva s Německem byla o neútočení. A nebylo to Polsko, kdo ji porušil. Zatímco pakt těch dvou socialistickžch lupínků si dělil Evropu (a svět) jak koláč. Ale ano, Poláci ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Polská smlouva s Německem byla o neútočení. A nebylo to Polsko, kdo ji porušil. Zatímco pakt těch dvou socialistickžch lupínků si dělil Evropu (a svět) jak koláč. Ale ano, Poláci byli v té době skutečně nemístně sebevědomí, arogantní, a přes hranice šilhali do všech směrů. To je fakt.
   Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    18:14 20.06.2019

    V létě 1939 prohlásil generální inspektor polské armády Rydz-Śmigly v přednášce k polským důstojníkům: „Polsko chce válku s Německem a Německo tomu nebude moci zabránit, ani kdyby ...
    Zobrazit celý příspěvek

    V létě 1939 prohlásil generální inspektor polské armády Rydz-Śmigly v přednášce k polským důstojníkům: „Polsko chce válku s Německem a Německo tomu nebude moci zabránit, ani kdyby chtělo!“ V Polsku přiostřovala atmosféru i katolická církev a paramilitaristické bojové svazy. Státní místa více méně přihlížela a přikláněla se na stranu nacionalistů.
    Pokud k tomu přidáme již zmíněnou mobilizaci,což mohlo být vnímáno jako nepřátelský akt,tak se Němcům nedivím.Poláci dostali co si zasloužili.
    Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  11:47 19.06.2019
 • Pavel II
  10:05 19.06.2019

  A ještě k té debatě úúúplně dole o tom, čí je jaké území obecně na Ukrajině, Bělorusku a Polsku..., to víte, že ke konci IWW byl o uvažováno i o Ukrajinském království, v čele s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A ještě k té debatě úúúplně dole o tom, čí je jaké území obecně na Ukrajině, Bělorusku a Polsku..., to víte, že ke konci IWW byl o uvažováno i o Ukrajinském království, v čele s habsburským arcivévodou? A měl na Ukrajině i slušnou podporu, krátce, měl přezdívku Vasilij Vyšivanyj.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel II
  09:47 19.06.2019

  Poláci tímto udělali pro svou obranu dobrou věc. To je bez debat. Jinak k té debatě dole, hlavně na Lukyho...

  Západ pomohl Německu povstat z děsivého ekonomického úpadku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poláci tímto udělali pro svou obranu dobrou věc. To je bez debat. Jinak k té debatě dole, hlavně na Lukyho...

  Západ pomohl Německu povstat z děsivého ekonomického úpadku půjčkami, jak správně vyvozujete, i technologiemi, například v automobilovém průmyslu (Ford Rhein, Opel), ale vojensky ho dával na nohy, a to navzdory všem omezením a sankcím, jen SSSR, Guderian viděl poprvé opravdový tank nikoliv ve Francii, někde na skotském vřesovišti nebo na Středozápadě, ale v Kazani. Němečtí dělostřelci stříleli z těžkých děl v Rusku, piloti se tam učili bombardovat, chemici pouštět ty svoje sračky. A bez Stalina by Hitler NIKDY na místo kancléře neusedl. Byl totálně zadlužený, on i NSDAP, a další zastávka pro něj byla vězení pro dlužníky. Volby totiž vyhrál, ale neměl většinu. Měl 43%, komunisté spolu se sociálními demokraty měli 49%, a mohli vytvořit vládu, ale soudruh Thalmann se ,,rozhodl" že raději zemře v nacistickém kriminále. Jenže tenhle soudruh se bez příkazu z Moskvy ani nevyprazdňoval. Tož tak. Fakt, že i do toho Dunkerku přijeli na rusácký benzin, a ještě za to obdrželi od rusáků bezbřehý obdiv a četné gratulace, to už je jen pomyslná třešnička na dortu.
  Skrýt celý příspěvek

  • analytic
   13:44 19.06.2019

   Je potřeba rozlišovat mezi výmarskou republikou (1919 - 1933) a nacistickým Německém (1933 -). Výmarská republika měla demokratickou ústavu, tedy to byl víceméně demokratický ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je potřeba rozlišovat mezi výmarskou republikou (1919 - 1933) a nacistickým Německém (1933 -). Výmarská republika měla demokratickou ústavu, tedy to byl víceméně demokratický stát.

   Vojenská spolupráce se SSSR začala v r. 1922 (Rapallská smlouva) a byla ukončena po nástupu Hitlera k moci (1933).

   Obě strana tím neporušovaly Varseillskou smlouvu, Německo nemohlo vyvíjet zbraně na svém území, a SSSR nebyl signatářem.

   To, že komunisti se sociálními demokraty mohli mít parlamentní většinu, prostě není pravda.

   Většinu měla NSDAP spolu s Německou národní lidovou stranou a brzy po volbách se obě strany sloučily.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    14:08 19.06.2019

    A s touto demokratickou výmarskou republikou spolupracovaly ty americké banky.

    Německo nesmělo vlastnit tanky vůbec, nejen na svém území, co je to zase za kreativní lež? Také ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A s touto demokratickou výmarskou republikou spolupracovaly ty americké banky.

    Německo nesmělo vlastnit tanky vůbec, nejen na svém území, co je to zase za kreativní lež? Také nesmělo vlastnit válečné lodě těžší než 10 000 tun, podle analyticova výkladu ovšem jen v německých přístavech, na volném moři mohlo mít patrně cokoliv, nebo ne? SSSR vědomě umožnil vývoj německých tanků na svém území. Ano, nebyl signatářem Versailleské smlouvy, to však na faktu, že spolupracoval na vývoji německých tanků, nic nemění.
    A vojenská spolupráce pokračovala i po nástupu Hitlera k moci. SSSR nakupoval německou průmyslovou produkci včetně vojenských dodávek a na oplátku dodával Německu strategické suroviny, viz smlouva z roku 1936. Byl to Hitler, kdo chtěl tuto spolupráci ukončit, ne Stalin. Německé firmy dodávaly vojenské komponenty i přes Hitlerův zákaz, deklarovaly kupříkladu pancíř jako plech a podobně, aby omezení obešly.
    Onen slavný pakt Ribbentrop-Molotov byl ve skutečnosti tajným dodatkem smlouvy o ekonomické spolupráci mezi nacistickým Německem a SSSR, která byla podepsána v roce 1939.
    Skrýt celý příspěvek

    • analytic
     19:49 19.06.2019

     Nejsem ďablovým advokátem ani jednoho z těch dvou nejhorších kreatur všech dob. Netvrdil jsem, že SSSR a Německo si vzájemně nepomahali, včetně výcviku německých vojáků v SSSR ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nejsem ďablovým advokátem ani jednoho z těch dvou nejhorších kreatur všech dob. Netvrdil jsem, že SSSR a Německo si vzájemně nepomahali, včetně výcviku německých vojáků v SSSR atd.

     Jen jsem upozornil na rozdíl mezi Výmarskou republikou a nacistickým Německém.

     V čem spočívá ta moje kreativní lež? Tím, že Němci cvičili na sovětských tancích, tak ty tanky vlastnili? Viděl Guderian a asi 39 dalších Německých vojáků ty tanky v SSSR před nebo po r. 1933?
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:29 20.06.2019

      Ano, Německo v Rusku testovalo své vlastní tanky.

      Ano, Německo v Rusku testovalo své vlastní tanky.

   • GlobeElement
    14:20 19.06.2019

    A k výsledkům voleb v roce 1932.

    V květnových volbách měla NSDAP 230 křesel a její partner, DNVP 37 křesel. To je dohromady 267 poslanců.

    Parlament měl 608 poslanců, takže Hitler ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A k výsledkům voleb v roce 1932.

    V květnových volbách měla NSDAP 230 křesel a její partner, DNVP 37 křesel. To je dohromady 267 poslanců.

    Parlament měl 608 poslanců, takže Hitler neměl většinu. Sociální demokraté s komunisty a centristy měli o 30 poslanců více.

    V opakovaných volbách v listopadu měla koalice NSDAP a DNVP 247 křesel, takže méně, než v červnu. Komunisti se sociálními demokraty a centristy měli 291 poslanců, těsně neměli nadpoloviční většinu (parlament měl tentokrát jen 584 poslanců).

    Hitler mohl snadno skončit v opozici, kdyby se levicové a středové strany dokázaly domluvit.
    Skrýt celý příspěvek

    • analytic
     19:56 19.06.2019

     Hitler byl v opozici (mimo vládu) i po volbách v r. 1932 i když NSDAP vyhrála. Opravdu si myslíte, že by Hindenburg jmenoval kancléřem někoho, kdo by vládnul s komunisty? Svatá ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Hitler byl v opozici (mimo vládu) i po volbách v r. 1932 i když NSDAP vyhrála. Opravdu si myslíte, že by Hindenburg jmenoval kancléřem někoho, kdo by vládnul s komunisty? Svatá prostoto!
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      16:01 20.06.2019

      Mění jakékoliv teoretické úvahy něco na faktu, že Hitler nikdy neměl v parlamentu nadpoloviční většinu?

      Mění jakékoliv teoretické úvahy něco na faktu, že Hitler nikdy neměl v parlamentu nadpoloviční většinu?

  • Luky
   18:22 19.06.2019

   Já se v tom nebudu dál vrtat, protože ten, komu jsem odkaz postnul si to doteď nebyl schopen přečíst, jinak by nemohl psát co píše.
   Guderian viděl a myslím i řídil poprvé tank ve ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Já se v tom nebudu dál vrtat, protože ten, komu jsem odkaz postnul si to doteď nebyl schopen přečíst, jinak by nemohl psát co píše.
   Guderian viděl a myslím i řídil poprvé tank ve Švédsku, spolupracoval i s Brity.
   Náckové nebyli pro nácvik a získávání zkušeností s bojem a bombardováním odkázáni na polygony Svazu, když si tři roky před světovou válkou vesele bojovali a řezničili ve Španělské občanské válce, kde se to Štukami a Messry hemžilo.
   Nevím, jak moc Rusáci za Výmarské republiky pomohli, ale kapitál určitě neměli. Zato s nástupem Hitlera se jasně prohlubovala nekompatibilita komoušů a nácků, kteří se stali úhlavními nepřáteli (zatímco s kapitálem si náckové sedli a byli pokládáni za nadějnou hráz komoušům).
   Ale tak můžete si dál mlátit černochy (já Stalinský Svaz nemám zájem hájit, tak se do té role ani Elementem ani Logikem nenechám vmanévrovat).
   Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    20:16 19.06.2019

    No ale vesele ho hájíš. Stylem "Babiše jsem nevolil, ale..." Co znamená "kapitál neměli"? Co znamená "spolupracoval s Brity"? Polygony v SSSR v Kazani byly pro Guderiana naopak ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No ale vesele ho hájíš. Stylem "Babiše jsem nevolil, ale..." Co znamená "kapitál neměli"? Co znamená "spolupracoval s Brity"? Polygony v SSSR v Kazani byly pro Guderiana naopak naprosto zásadní. Kazaň byla totiž tanková škola. Tam měl možnost ověřovat své teorie na Ruských tankových divizích. Výcvik samotných osádek byl druhořadý. Totéž Španělsko, tam mohli získat (a získávali) zkušenosti z boje malých jednotek. Ale pohyb velkých jednotek si jinde než v Rusku vyzkoušet nemohl.
    Skrýt celý příspěvek

    • Luky
     20:50 19.06.2019

     Kapitál neměli znamená, že měli jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou. Absolutně neměli schopnost zvednout Německo ze dna, pouze navázali pragmatickou spolupráci, ze které víc ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Kapitál neměli znamená, že měli jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou. Absolutně neměli schopnost zvednout Německo ze dna, pouze navázali pragmatickou spolupráci, ze které víc těžili, než dávali. Nikoho neměli, byli v izolaci. A v roce 33 to skončilo, komouši a náckové si pak šli po krku (když byli v dosahu).
     Já se ale od začátku bavil o anglofonní plutokracii, Rusáky/"černochy" do toho začali tahat jiní experti...tak nechápu, proč se mě na ně pořád někdo ptá.
     Skrýt celý příspěvek

     • Pavel II
      11:44 20.06.2019

      Sověti financovali převraty po celé Evropě hned od vzniku sovětského Ruska. Každý zmetek mohl nastrčit pracku, a dostal carských briliantů, nebo později otroky čerstvě natěžených v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sověti financovali převraty po celé Evropě hned od vzniku sovětského Ruska. Každý zmetek mohl nastrčit pracku, a dostal carských briliantů, nebo později otroky čerstvě natěžených v Jakutsku. (Obrazně, ale jen částečně, někde mám, jak tohle popisuje Karl Radek.)
      Skrýt celý příspěvek

    • analytic
     21:45 19.06.2019

     Příteli, nejprve vám doporučuji ověřit si, kdy začala sériová výroba tanků v SSSR.

     Guderian si na ruských tankových divizích, nic ověřovat nemohl, protože když byl v Kazani, tak ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Příteli, nejprve vám doporučuji ověřit si, kdy začala sériová výroba tanků v SSSR.

     Guderian si na ruských tankových divizích, nic ověřovat nemohl, protože když byl v Kazani, tak žádné neexistovaly.

     Sověti začali vytvářet tankovové divize až po zkušenostech ze Zimní války, ale především po analýze použití německých tankových divizi ve válce s Francii.

     Takže to bylo přesně opačné: Sověti se učili taktiku použití tankových jednotek od Guderiana.
     Skrýt celý příspěvek

     • Pavel II
      11:12 20.06.2019

      :))))))))))))))))))))))) Takže, nebudu zacházet do ,,dřevních" počátků sovětských obrněných sil, (ani ty nebyly co do počtů a organizace zanedbatelné, ve srovnání s německým ...
      Zobrazit celý příspěvek

      :))))))))))))))))))))))) Takže, nebudu zacházet do ,,dřevních" počátků sovětských obrněných sil, (ani ty nebyly co do počtů a organizace zanedbatelné, ve srovnání s německým ,,ničím" byla převaha absolutní. Ale už v roce 1930 (to byl pan Hitler zadlužený soukromník, plantal se po hospodách a jeho grázlíci se pěšky rvali s jinak úchylnými levičáky) byla zřízena v SSSRsamostatná mechanizovaná brigáda. V roce 1931 druhá, a v 1932 dalších pět. Každá v síle (tabulkově) do 300 tanků! Už v těchto dvou letech byly zformovány mechanizované sbory, hned tři. Tyto sbory, každý po cca 500 tanků a 215 obrněných aut, neobsahovaly ony výše zmíněné samostatné brigády. A neobsahovaly ani další jednotky, dvanáct mechanizovaných pluků, a čtyři oddíly pro jezdectvo, ty pluky měly (mnohé naplněné stavy) po třicet tanků, dvanáct OA a 67 náklaďáků. A ještě mimo to 15 samostatných tankových praporů, a 65 praporů tančíků. On tady někdo bude rypákovat, jistěže bude, že ,,to byly tanky takové nebo makové, a tančíky, to už vůůůůbec..., ale oni hitlerovci přesně v téže době jezdili na ty srazy na kolech, a redukovaná armáda Německa chodila pěšky. To v SSSR měli už v roce 1935 čtyři mechanizované sbory, šest samostatných mechanizovaných brigád, čtrnáct pluků tanků a 80 tankových praporů mimo to, celkově se udává počet tanků na deset tisíc. V Něm,ecku v té době začali opatrně experimentovat s maketami z překližky na osobních autech a sajdkárách, a na koleně montovali prví kusy pzkpfw I. Takže německé tankové divize o počtu okolo 500 (necelých) tanků (těch prvních šest), se krásně mohly inspirovat tím, čemu v sajůzu říkali samostatný mechanizovaný sbor (přes 700 ks obrněné techniky) u svých levicových soudruhů na vostóke...
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel II
      12:24 20.06.2019

      Ad sériovka tanků v SSSR, Guderian byl v traktorovém závodě v Charkově tuším v roce 1932, na exkurzi. A viděl vedlejší produkci traktorového závodu 22 ks tanků (tančíků, jednalo se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ad sériovka tanků v SSSR, Guderian byl v traktorovém závodě v Charkově tuším v roce 1932, na exkurzi. A viděl vedlejší produkci traktorového závodu 22 ks tanků (tančíků, jednalo se zejména o T27, denně. V Německu neměli nic ani na papíře. Dokonce ani pod papírem.
      Skrýt celý příspěvek

   • Pavel II
    11:17 20.06.2019

    S nástupem Hitlera se naopak projevila skvělá kompatibilita komoušů s nácky. V emigraci, kriminále a ,,podzemí" neskončili zdaleka všichni němečtí komunisté. Mnozí šli obhajovat ...
    Zobrazit celý příspěvek

    S nástupem Hitlera se naopak projevila skvělá kompatibilita komoušů s nácky. V emigraci, kriminále a ,,podzemí" neskončili zdaleka všichni němečtí komunisté. Mnozí šli obhajovat zájmy proletariátu do řad NSDAP a SA, v některých spolkových zemích to bylo až 60% středního stranického aparátu KPD...
    Skrýt celý příspěvek

    • Pavel II
     09:05 21.06.2019

     Jak TOHLE musí tu zdejší buňku kominterny vytáčet...

     Jak TOHLE musí tu zdejší buňku kominterny vytáčet...

 • Lukas
  22:08 18.06.2019

  Panowie
  Ja też nie jestem entuzjastą bazy USA w PL
  A na pewno nie na warunkach gdzie rząd "prosi" o bazę - wolałbym jak nimcy zachodnie - wsparcie sprzętowe i ekonomiczne tak by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Panowie
  Ja też nie jestem entuzjastą bazy USA w PL
  A na pewno nie na warunkach gdzie rząd "prosi" o bazę - wolałbym jak nimcy zachodnie - wsparcie sprzętowe i ekonomiczne tak by samemu zbudować "drugą bundeswehrę"

  Ale realia sie zmieniły USA w dobie Trumpa gra biznesowo i nie ma nic "w imię idei" - co powiedział sam Donald Trump (Że sojusznicy będą płacić)

  Korea południowa czy Niemcy płacą - ale są to niewielkie kwoty w stosunku do zysków (czyli tego co samo USA wkłada )

  U nas jest gorzej bo raz
  "słynny traktat" - NATO-Rosja
  Nie jesteśmy priorytetem - priorytet to Azja
  "głupia polityka" - bo baza USA musi być

  Nasi politycy myślą że baza zabezpieczy ich przed powtórką września 1939...
  Co więcej myślą ze baza pozwoli na realną redukcje wydatków na wojsko polskie -tak by środki transferować na bardziej korzystne politycznie programy socjalne...
  Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   23:02 18.06.2019

   Každá mince má dvě strany, navíc jako kdyby Polsko chtělo říci, že NATO nefunguje a je zapotřebí se pojistit základnou USA na svém území, kterou si navíc musí Polsko zaplatit. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Každá mince má dvě strany, navíc jako kdyby Polsko chtělo říci, že NATO nefunguje a je zapotřebí se pojistit základnou USA na svém území, kterou si navíc musí Polsko zaplatit.

   Pokud má kolektivní obrana NATO fungovat, tak nejsem proti, aby obdobné základny jako v Polsku vznikali v dalších státech NATO, aby členské státy NATO dokázali hostit spojenecké síly.
   Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:19 18.06.2019

  Nechápu, proč někteří gratulují Polsku???
  Gratulovat se má USA.
  Polsko zaplatí USA za jejich základnu. Který stát platí či jinak dotuje USA základny ve své zemi?

  Jestli si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu, proč někteří gratulují Polsku???
  Gratulovat se má USA.
  Polsko zaplatí USA za jejich základnu. Který stát platí či jinak dotuje USA základny ve své zemi?

  Jestli si někdo myslí, že armáda USA působí na základě filantropie, tak si asi špatně nastavili budík.
  Cizí vojenská základna v zemi neslouží jen a pouze pro účely obrany té dané země či regionu, ale také k prosazování vlivu země, která má ony základny.

  Proto gratulace Polsku je taková zvláštní, když snad celá ta paráda jde z jejich peněz. Když to přeženu, takto by USA mohli mít základnu téměř v každé zemi.
  Skrýt celý příspěvek

  • analytic
   21:43 18.06.2019

   Milý Semtame. To, že nechápete, je váš problém. A vaše argumentace svědčí o tom, že opravdu nechápete.

   Neřešte, nepřepínejte. Polsko je suverénní stát a pokud by potřebovali ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Milý Semtame. To, že nechápete, je váš problém. A vaše argumentace svědčí o tom, že opravdu nechápete.

   Neřešte, nepřepínejte. Polsko je suverénní stát a pokud by potřebovali poradit, určitě se vám ozvou.
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    22:52 18.06.2019

    analytic

    Když nevíte jak reagovat, tak prosím nereagujte. Je to hlavně ve vašem zájmu.

    analytic

    Když nevíte jak reagovat, tak prosím nereagujte. Je to hlavně ve vašem zájmu.

  • Radovan
   09:07 19.06.2019

   Tak já vám to ještě jednou zopakuji. Každý pořádný a odpovědný stát se snaží si zajistit svoji bezpečnost a národní existenci a počítá do budoucnu se všemi možnými scénáři.
   A ten ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak já vám to ještě jednou zopakuji. Každý pořádný a odpovědný stát se snaží si zajistit svoji bezpečnost a národní existenci a počítá do budoucnu se všemi možnými scénáři.
   A ten nejhorší možný scénář pro celý prostor mezi Německem a Ruskem je ten, že dojde v budoucnu k velkým politickým a bezpečnostním změnám a zdaleka největší ekonomická mocnost Evropy Německo a zdaleka největší vojenská mocnost Evropy Rusko začnou spolu agresivně spolupracovat v zahraniční politice. Vždy když tato situace v minulosti nastala, tak to bylo pro prostor mezi Německem a Ruskem smrtelné. První vlaštovka v podobě plynovodu po dně Baltu tu už ostatně je.
   Kdyby tohle jednou nedej bůh nastalo, tak tady vojenská základna USA, které nejsou na Německu a Rusku ničím závislé, dost podstatným způsobem mění karty v ruce. Tlak Německa a Ruska by měl jasný limit, po jehož překročení by museli počítat se vtažením USA do věci. A opravdu pochybuji, že by se zájem USA kryl se zájmy Ruska a Německa.
   Proto velká gratulace Polsku, že je tak odpovědné a důsledné. Vzalo odpovědnost a s tím spojené i nemalé náklady na sebe a ohromně tím pomohlo i nám. Díky Poláci!
   Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    09:20 19.06.2019

    Akorát, že se jedná o anglosaské mýty 19. století, které se u nás stále nadšeně pajcují.

    Je to docela srandovní, najednu stranu se mluví o společné Evropě, ale často to ti samí ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Akorát, že se jedná o anglosaské mýty 19. století, které se u nás stále nadšeně pajcují.

    Je to docela srandovní, najednu stranu se mluví o společné Evropě, ale často to ti samí lidé podmiňují vojenskou přítomností USA, protože vozová hradba a kaprokachní hospodářství....

    Je to takové těkavé kroucení hlavou do roku 2050 a 1850, až se hlava utrhne.
    Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:16 18.06.2019
  Oblíbený příspěvek

  ...no, podle očekávání takový článek vyvolal červený poplach ve strukturách bolševických trollů, jejich reálná síla se ukázala při jejich "slavném" blokování konvoje USA přes ČR. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...no, podle očekávání takový článek vyvolal červený poplach ve strukturách bolševických trollů, jejich reálná síla se ukázala při jejich "slavném" blokování konvoje USA přes ČR. Kde jste všichni byli, soudruzi?! Nechali jste v tom toho svého komika Vyvadila samotného! Víte jaký dostal chudák pak na ruském velvyslanectví kartáč?!
  Ale darmo plýtvat časem nad vlastizrádci, tím tuplem těmi virtuálními.
  __________________

  "všechny americké jednotky v Evropě... v Německu, Itálii, Belgii, Nizozemsku a Polsku, ...v Itálii"

  neoživili náhodou nedávno ty americké sklady v jeskyních v Norsku?
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   14:37 18.06.2019

   Když ono je do střední Evropy z Petrohradu daleko... :-)

   Když ono je do střední Evropy z Petrohradu daleko... :-)

   • semtam
    20:10 18.06.2019

    A co Kaliningrad? Nebo ho máš podvědomky stále v Říši....:)

    A co Kaliningrad? Nebo ho máš podvědomky stále v Říši....:)

 • Rudolf16
  08:40 18.06.2019
  • (13)

  Všem amíkofilům doporučuji, zadat do googlu ozbrojené konflikty s účastí USA v posledních 100 letech. S překvapením zjistíte jak hodně jich bylo a všude po světě. Obrana demokracie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všem amíkofilům doporučuji, zadat do googlu ozbrojené konflikty s účastí USA v posledních 100 letech. S překvapením zjistíte jak hodně jich bylo a všude po světě. Obrana demokracie je jen záminka k permanentnímu válčení nejagresivnějšího státu světa! Kdo si myslí, že by amík bránil Poláka proti Rusku, tak je naivní blázen! Amík vždy sleduje jen vlastní zájmy, třeba prodej svého vojenského šrotu. Nejsem komunista, rusofil ani troll, jen nemám hlavu hluboko v americkém zadku!
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   09:18 18.06.2019
   • (4)
   Oblíbený příspěvek

   Máš naprostou pravdu. Právě v těchto dnech jsme si připomněli další americkou agresi, kdy proradní imperialisti z USA bezdůvodně napadli německé turisty v Normandii a nakonec ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Máš naprostou pravdu. Právě v těchto dnech jsme si připomněli další americkou agresi, kdy proradní imperialisti z USA bezdůvodně napadli německé turisty v Normandii a nakonec zničili německý sociální stát.
   Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    09:21 18.06.2019
    • (14)

    Poté co US plutokracie skoupila dluhy tohoto státu a zafinancovala jeho vojenský rozmach.

    Poté co US plutokracie skoupila dluhy tohoto státu a zafinancovala jeho vojenský rozmach.

    • GlobeElement
     09:44 18.06.2019
     • (6)

     Samozřejmě. Zejména dodávkami ruské ropy a oceli a vývojem tanků na ruských polygonech.

     Vrazi z Wall Streetu.

     Samozřejmě. Zejména dodávkami ruské ropy a oceli a vývojem tanků na ruských polygonech.

     Vrazi z Wall Streetu.

     • Luky
      09:48 18.06.2019

      Ale to jsi se posunul v čase Elemente.
      Co jsem psal já bylo dříve, co jsi psal ty bylo potom.

      Ale to jsi se posunul v čase Elemente.
      Co jsem psal já bylo dříve, co jsi psal ty bylo potom.

     • GlobeElement
      09:58 18.06.2019

      Tím hůř.

      Tím hůř.

     • Luky
      11:53 18.06.2019

      a uvědomuješ si, že je to jen klasické "bití černochů"....a navíc dost hapruje, protože Rusák nácky fakt nepostavil na nohy

      a uvědomuješ si, že je to jen klasické "bití černochů"....a navíc dost hapruje, protože Rusák nácky fakt nepostavil na nohy

     • GlobeElement
      12:21 18.06.2019
      • (7)

      Ale žádné bití černochů. nejdřív tu jeden inteligent něco psal o amerických válkách a když jsem poukázal na fakt, že mezi jsou mezi ně počítány i války které vedly k porážce ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale žádné bití černochů. nejdřív tu jeden inteligent něco psal o amerických válkách a když jsem poukázal na fakt, že mezi jsou mezi ně počítány i války které vedly k porážce nacismu vystartoval jsi ty s absurdním obviněním o nějaké plutokracii.
      USA nacismu nepomohly. Určitě bys v USA našel lidi, kteří s nacismem sympatizovali (např Ford), ale americká vláda naopak uvalila embargo na dodávky strategických surovin (proto kupříkladu německé vzducholodě neměla hélium, ale vodík) a v průběhu války financovala německé nepřátele - a to i v době, kdy byly USA oficiálně neutrální.
      Byl to SSSR, kdo umožnil Německu vývoj tanků, byl to SSSR, kdo dodával nacistům suroviny a to i v době, kdy luftwaffe bombardovala Londýn, byl to SSSR, kdo podle spojenecké smlouvy s nacistickým Německem napadl Polsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Finsko, Rumunsko. Stalin blahopřál Hitlerovi k obsazení Paříže.

      "Velvyslanec Schulenburg – MZV Německo

      Telegram

      Moskva, 18. června 1940 – 1:40

      přijat 18. června 1940 – 4:00

      Č. 1167 dne 17. června
      Spěšný telegram!

      Molotov mne pozval dnes večer do kanceláře a vyjádřil mně nejvřelejší blahopřání sovětské vlády u příležitosti brilantního úspěchu německých ozbrojených sil.
      Dále mne Molotov informoval o sovětské spolupráci ve vztahu k pobaltským zemím. Souhlasil s argumenty, publikovanými v novinách, a dodal, že je již třeba ukončit všechny intriky Anglie a Francie, které se pokoušejí zasít nedůvěru a kontroverzi mezi Německo a Sovětský Svaz v pobaltských zemích."
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      13:30 18.06.2019

      http://zidovskelisty.blog.cz/1...

      ....Mluvě o ekonomickém pozadí druhé světové války, nutně narazíme na BIS, která hrála nejen v jejím ...
      Zobrazit celý příspěvek

      http://zidovskelisty.blog.cz/1...

      ....Mluvě o ekonomickém pozadí druhé světové války, nutně narazíme na BIS, která hrála nejen v jejím průběhu extrémně významnou roli. Není to však Bezpečnostní informační služba, nýbrž Banka pro mezinárodní vyrovnávací platby (Bank for International Settlements), sídlící v Basileji.

      Založena byla v roce 1930, v rámci tzv. Youngova plánu (splácení německých reparací po I. světové válce). Do jejího čela byli jmenováni zástupci vítězných velmocí a Německa. BIS fungovala jako banka a vykazovala zisky. Dividendy pak převáděla na konta svých zakladatelů (Bank of England, Říšská banka, Belgická, Italská a Francouzská centrální banka, First National NY, First National Chicago, J. P. Morgan, Bank of Japan). Není od věci si je zapamatovat.

      Youngův plán byl zřejmým začátkem masivních americko-německých finančních transakcí. Zaškrcené německé hospodářství nebylo schopno splácet reparace. Německo si na ně tedy půjčilo z Ameriky, zejména prostřednictvím firmy Sullivan & Cromwell. Ta zařizovala nejprve prodej německých dluhopisů, posléze i americké investice do Německa. Německo tak zaplatilo reparace Francii a Británii, o to větší pohledávky však vznikly v USA. Ty byly tak úspěšně v Německu kapitalizovány, že rozpoutaly přímo investiční smršť. Za druhou polovinu 20. let to údajně bylo 1,5 miliardy dolarů! Takový odliv volného amerického kapitálu svým dílem dokonce přispěl ke krachu na burze a následné hospodářské krizi na straně jedné, a na straně druhé pak k rozhodujícímu rozmachu nacionálního socialismu, se všemi důsledky.

      Na německé straně byl v té době klíčovou figurou prezident Říšské banky a ministr financí Hjalmar Schacht, kterého vysoce respektovaly západoevropské a americké finanční trhy. Schacht z Hitlerova popudu neustále žádal o další americké a anglické půjčky - a dostával je. Ford a General Motors tak pomohli prostřednictvím svých pobočných závodů v Německu vybudovat motorizované útvary, a J. P. Morgan Göringovo letectvo (a ještě po celou válku financoval výrobu letadel Focke Wulf). IG Farben byl kapitálově propojen se Standard Oil - který zásoboval německé letectvo benzínem a mazadly.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      14:42 18.06.2019

      Luky: A? Německo v IWW způsobilo do té doby asi největší válku v dějinách. Je něco divného, že za to platilo? Reparace po něm požadovala Francie a VB, ne USA, to jen pomohlo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Luky: A? Německo v IWW způsobilo do té doby asi největší válku v dějinách. Je něco divného, že za to platilo? Reparace po něm požadovala Francie a VB, ne USA, to jen pomohlo Německu je zaplatit.

      A že zafinancovala vojenský rozmach je jednoznačně lež. Ty transakce, o kterých mluvíš jsou před krizí, v tu dobu se žádný rozmach nekonal. Vojenský rozmach se konal po krizi, kdy byl prokazatelně a daleko největším obchodním partnerem Německa Sovětský svaz.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:44 18.06.2019

      Tyhle fantasmagorie si můžeš vylepit v ložnici.

      Fakta jsou jasně proti tobě. 29. dubna 1936 podepsal SSSR s Hitlerovským Německem smlouvu o ekonomické spolupráci, ve které ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tyhle fantasmagorie si můžeš vylepit v ložnici.

      Fakta jsou jasně proti tobě. 29. dubna 1936 podepsal SSSR s Hitlerovským Německem smlouvu o ekonomické spolupráci, ve které deklaroval, že nedopustí přerušení hospodářských vztahů s říší ze zahraničně-politických důvodů a zavázal se k zaplacení ještě neamortizovaných úvěrových závazků ve zlatě a devizách. Výše zahraničního obchodu s nacistickým Německem dosáhla 30 milionů říšských marek. Jestli Německo někdo držel ekonomicky nad vodou, byl to SSSR.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      14:58 18.06.2019

      Když neumíte nebo nechcete číst - váš problém.
      Vazby a částky, které jsem postoval jsou mnohem závažnější, než nějaký telegram.
      Vy jste ale zametači, takže vás chápu.

      Když neumíte nebo nechcete číst - váš problém.
      Vazby a částky, které jsem postoval jsou mnohem závažnější, než nějaký telegram.
      Vy jste ale zametači, takže vás chápu.

     • GlobeElement
      15:06 18.06.2019

      My číst umíme. A proto víme, že cokoliv se událo ve 20. letech, jak píšeš, nemohlo být pomocí Hitlerovi, který byl zvolen až v roce 1933.

      Kdežto smlouva o ekonomické spolupráci ...
      Zobrazit celý příspěvek

      My číst umíme. A proto víme, že cokoliv se událo ve 20. letech, jak píšeš, nemohlo být pomocí Hitlerovi, který byl zvolen až v roce 1933.

      Kdežto smlouva o ekonomické spolupráci mezi SSSR a Německem, podepsaná v roce 1936, Hitlerovu Německu velice prospěla.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      15:20 18.06.2019

      Nečteš, nevíš.
      Přečti si celý článek, máš tam jasně mapovanou aktivitu po celou válku i před ní. Nejen ve dvacátých letech...a mimochodem, díky tomu ekonomickému investičnímu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nečteš, nevíš.
      Přečti si celý článek, máš tam jasně mapovanou aktivitu po celou válku i před ní. Nejen ve dvacátých letech...a mimochodem, díky tomu ekonomickému investičnímu zázraku mohl Hitler narůst. Zásadně to pomáhalo umlčovat odpůrce.

      Takže potřetí - bylo to za krize, po krizi, před válkou i za války. Vím, že to bolí a ideály erodují, ale holt plutokracie.. :)
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:35 18.06.2019

      To je zase kravina. Hitler získal přízeň voličů právě proto, že se Německo ocitlo ekonomicky v krizi! Ne proto, že by díky jakékoliv spolupráci s kýmkoliv (třeba s USA) Německo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To je zase kravina. Hitler získal přízeň voličů právě proto, že se Německo ocitlo ekonomicky v krizi! Ne proto, že by díky jakékoliv spolupráci s kýmkoliv (třeba s USA) Německo ekonomicky kvetlo.
      Až do roku 1933 byla v Německu demokratická Výmarská republika, můžeš mi prozradit, proč by kdokoliv nemohl obchodovat s Výmarskou republikou?

      Zato vyvíjet tanky, to Německu zakazovaly podmínky mírové smlouvy.

      A SSSR byl jediný, kdo s Německem po nástupu Hitlera uzavřel smlouvu o ekonomické i o vojeské spolupráci.
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      15:47 18.06.2019

      Luky,

      slepě kopíruješ nesmysly, kterým nerozumíš.

      1) Skoupení dluhů nikoho nezafinancuješ, protože peníze pošleš věřiteli, ne dlužníkovi. Jen nad dlužníkem získáš kontrolu.
      2) ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Luky,

      slepě kopíruješ nesmysly, kterým nerozumíš.

      1) Skoupení dluhů nikoho nezafinancuješ, protože peníze pošleš věřiteli, ne dlužníkovi. Jen nad dlužníkem získáš kontrolu.
      2) Dokázal by jsi vysvětlit, jak kapitalizací dluhu rozpoutáš investiční smršť?
      3) "Za druhou polovinu 20. let to údajně bylo 1,5 miliardy dolarů! Takový odliv volného amerického kapitálu svým dílem dokonce přispěl ke krachu na burze " To je totální blábol. Roční HDP USA v té době bylo ve stovkách miliard. 1,5 miliardy za 5 let je pakatel.
      4) Nárůst extremismu v Německu po 1.sv.v. (a obecně) je spojován s ekonomickými problémy. Za nacismus můžou příliš vysoké válečné reparace uvalené na Německo, nikoliv mezinárodní obchod.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      15:52 18.06.2019

      Ale tak debata předpokládá nějaký elementární rozhled a pochopení.
      Chceš popírat, že se pak Hitlerovi dařilo vykazovat dobré výsledky? O tom je přeci celou dobu řeč. Bez kapitálu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale tak debata předpokládá nějaký elementární rozhled a pochopení.
      Chceš popírat, že se pak Hitlerovi dařilo vykazovat dobré výsledky? O tom je přeci celou dobu řeč. Bez kapitálu by to nedokázal a nezačal si tak vyskakovat...nešlo o nějaký telegram zkraje války nebo 30 milionů marek. Tady šlo o zásadní podíl na vzestupu, který ale prorůstal i přímo do vojenského průmyslu. Přeci nepotřebuješ, abych ti tady citoval jednotlivé odstavce.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      16:14 18.06.2019

      Jaké dobré výsledky se dařilo Hitlerovi vykazovat? HDP? Rozpočet?

      NSDAP, jako klasická levicová strana, rozjela sociální programy, státní zakázky kvůli zvýšení zaměstnanosti, ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jaké dobré výsledky se dařilo Hitlerovi vykazovat? HDP? Rozpočet?

      NSDAP, jako klasická levicová strana, rozjela sociální programy, státní zakázky kvůli zvýšení zaměstnanosti, ale nic z toho nevedlo k hospodářskému růstu. Naopak, německý rozpočet šel rychle dolů, proto byly vymyšleny MEFA směnky a proto byl arizován židovský majetek.

      A na nic z toho neměly USA naprosto žádný vliv.

      S Hitlerem spolupracoval Stalin a ne Roosevelt.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      16:41 18.06.2019

      Luky - nepřijde Ti poněkud trapné

      - na jedné straně vytahovat obchody v množství 500 tun, navíc uzavřené a zaplacené před válkou (což Tebou postovaný článek cudně zamlčuje), ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Luky - nepřijde Ti poněkud trapné

      - na jedné straně vytahovat obchody v množství 500 tun, navíc uzavřené a zaplacené před válkou (což Tebou postovaný článek cudně zamlčuje), konané soukromou společností - navíc když i ten evidentně protiamerický článek nedovede zamlčet, že byla snaha podobným obchodům ze strany státu bránit.

      - a na druhé straně nechat bez povšimnutí a kritiky to, když nikoli soukromé firmy, ale stát, uzavíral obchodní dohody s nacistickým německem i během války, a to nikoli na stovky tun válečného materiálu, ale na miliony a více tun?

      Tobě to fakt přijde alespoň srovnatelné?
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      16:43 18.06.2019

      Tak já už vím, že tvoje Mccarthystická nátura uvažuje v jednoduchých schematech "za vše můžou komunisti", takže i tady docházíš k resolutnímu "ne Roosevelt, ale Stalin" (ale já ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak já už vím, že tvoje Mccarthystická nátura uvažuje v jednoduchých schematech "za vše můžou komunisti", takže i tady docházíš k resolutnímu "ne Roosevelt, ale Stalin" (ale já nemluvil o Rooseveltovi, ani dalších běžných Amících). Samozřejmě, když se ti bude hodit, má cokoli v Rusku menší ekonomickou moc než Andorra, ale Hiltera dle tebe zásadně zafinancovali.
      Být v područí dluhů je dost těžké a zásadní, věřitel má vždy velkou moc. Když se Hitler dostal k moci, dost se oprostil od levicové politiky a začal se právě kamarádit s velkými průmyslníky a zejména těmi s vazbami na zámoří. Čili to byl velký byznys, zásadního významu a k tomu se mu dařilo nakopnout výstavbu - ať už byty nebo dálnice, případně se zeptej nějakýho Sudeťáka, ten se bude rozplývat, jak dotovali pily a další podniky v pohraničí...takže asi ne, že by se nedařilo.

      A heč, teď mi prolítly nad barákem 6x Apache! :)
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      17:15 18.06.2019

      tak to bylo 7x Apache....vpředu letělo 5 strojů a za nimi ještě dva.

      Dark Blade už skončil (ani tam myslím Amíci nebyli) a nic teď neprobíhá - myslím. Jednalo se asi jen o nějaký ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tak to bylo 7x Apache....vpředu letělo 5 strojů a za nimi ještě dva.

      Dark Blade už skončil (ani tam myslím Amíci nebyli) a nic teď neprobíhá - myslím. Jednalo se asi jen o nějaký přelet.
      Skrýt celý příspěvek

  • bigles
   09:38 18.06.2019

   Zadat do amerického Googlu? Fuj!

   Zadat do amerického Googlu? Fuj!

 • flanker.jirka
  18:03 17.06.2019

  Z politického hlediska Poláci vědí co dělají, nemohou se spolehnout na nikoho než na sebe, tomu odpovídají jejich vlastní výdaje na obranu a i tento krok lze brát jako posílení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z politického hlediska Poláci vědí co dělají, nemohou se spolehnout na nikoho než na sebe, tomu odpovídají jejich vlastní výdaje na obranu a i tento krok lze brát jako posílení vlastní obrany. Nikdo silnější než USA by jim moc nepomohl, protože tu nikdo takový v Evropě není. A Rusko se zdá býti nevyzpytatelné. Samozřejmě, vždy může dojít k tomu, že je USA jen využijí pro své vlastni zájmy, ani to by nebylo poprvé.
  Zajímalo by mne zda zvažovali i případ, že by finance dali do vlastní armády než pro vytvoření podmínek pro ty americké. ...jsem toho názoru, že stále by bylo lepší investovat to do vlastních lidí a prostředků.
  Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   18:53 17.06.2019
   Oblíbený příspěvek

   Silneho spojence nevynahradi nic, kdyz je tim silnym spojencem ten uplne nejsilnejsi, tim spis. Polaci by mohli investovat (tak jak i investuji) do vlastniho, ale nikdy by tim ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Silneho spojence nevynahradi nic, kdyz je tim silnym spojencem ten uplne nejsilnejsi, tim spis. Polaci by mohli investovat (tak jak i investuji) do vlastniho, ale nikdy by tim neziskali to co ziskavaji s 5k+ americanu na svem uzemi. Navic, americani byli a jsou jedinou moznosti. Evropa je slaba, Evropa je jednotna jen do prvni vazne krize, Evropa rada haze "ty bezvyznamne vychodni" cez palubu. American ne.
   Budu se opakovat, ale timhle dle me Polaci ucinili pro vlastni obranu vic nez kterymkoliv jednotlivym modernizacnim programem sve armady, ktery probehl, probiha nebo kdy probehne (s jedinou sci fi vyjimkou, kdyby se Polsku nekdy povedlo dostat do atomoveho klubu)
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    09:35 22.06.2019

    Evropa je slabá jen tak, na kolik se slabou ukazuje. Polsko je na tom s obranou dobře i bez přítomnosti US vojáků. Nejlepším spojencem je vždy ten, kterého nebudete nakonec muset ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Evropa je slabá jen tak, na kolik se slabou ukazuje. Polsko je na tom s obranou dobře i bez přítomnosti US vojáků. Nejlepším spojencem je vždy ten, kterého nebudete nakonec muset potřebovat. Může se stát, že přítomnost a "závazky" vůči tomu spojenci Vás mohou začít omezovat ve vlastním svobodném jednání a strategii, to vše je nutné zvážit. V tomto případě je spojenec sice vojensky nejslinější, ale za posledních 30 let v době po ukončení studené války, také o největšího agresora s mnohdy záludnými úmysly. A nikdy nebudete mít tu jistotu, že Vás k něčemu takovému nepoužije. Už tu jistě někdě padl často používaný citát Kisingera o tom, že Amerika nemá spojence, ale pouze své zájmy a pokud by nebylo ve vlastním zájmu USA mít své jednotky v Polsku, tak by tam nešli i kdyby jim zaplatili trojnásobek zmiňované ceny.
    Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   09:39 18.06.2019

   My jsme také měli smlouvy a spoléhali na pomoc západních spojenců v r.38. Hodili nás "přes palubu" a to samé udělají Amíci s Pšonky, pokud se cokoliv v Evropě bude dít. Oni chtějí ...
   Zobrazit celý příspěvek

   My jsme také měli smlouvy a spoléhali na pomoc západních spojenců v r.38. Hodili nás "přes palubu" a to samé udělají Amíci s Pšonky, pokud se cokoliv v Evropě bude dít. Oni chtějí mít vše pod kontrolou a klídek za Atlantikem.
   Nikdo za Poláky nebo země ve Východní Evropě bojovat nebude. Jediná šance je spojit síly ve středoevropském prostoru v režimu V4.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    10:19 18.06.2019
    Oblíbený příspěvek

    Pak se Rusko nemá čeho bát a přítomnost amerických vojáků v Polsku ho může nechat chladným.

    Pak se Rusko nemá čeho bát a přítomnost amerických vojáků v Polsku ho může nechat chladným.

 • theo
  17:44 17.06.2019
  • (13)

  Pšonci robia rovnaké chyby ako pred IIWW , keď sa Pilsudsky chystal vyporiadať s SSSR spolu z nemeckom a nakoniec sa na neho všetci vybodli a dostal po papuli zo všetkých strán . ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pšonci robia rovnaké chyby ako pred IIWW , keď sa Pilsudsky chystal vyporiadať s SSSR spolu z nemeckom a nakoniec sa na neho všetci vybodli a dostal po papuli zo všetkých strán . Spolupráca áno , ale ľahko ho do domu pustíš ale ťažšie sa ho zbavíš . Ako radi sme sa rusov zbavili a teraz by sme si mali nasáčkovať američana a ešte mu platiť za prítomnosť .
  Som len zvedavý dokedy to bude poliakov baviť a či tak rýchlo odídu , ako prišli .
  Nebudem rozoberať článok 5 zmluvy NATO , kvôli pocitu ohrozenia
  susedom si predsa nenasťahujem hulváta do bytu , aj keď momentálne sa ku mne správa OK a ak ohrozenie pominie čo potom s ním .
  Poliaci sa , čo sa týka RF správajú ako malý provokatér na
  zábave , čo rýpe a nadáva na svalovca a potom rychlo kričí do sveta
  ruská hrozba pomóc . Poliaci by to mali oveľa lacnejšie , keby sa začali správať ako dospelí a sebavedomí . Od RF im nič nehrozilo
  pokiaľ si u seba neumiestnili prvky protiraketovej obrany a teraz
  ešte aj jednotky USA , no gratulujem a potom utekajte pšonci volať do sveta što VOLOĎA na mňa mieri raketami . Tak len kto chce tam
  tak nech ..... veľa šťastia .
  Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
   10:02 18.06.2019
   Oblíbený příspěvek

   počuj molodec,

   kedy mal niekto problem s pritomnostou americkej armady na svojom uzemi? Co by tak asi Poliakom od Americanov hrozilo? Ze ich obsadia a prinutia vstupit do NATO? :D ...
   Zobrazit celý příspěvek

   počuj molodec,

   kedy mal niekto problem s pritomnostou americkej armady na svojom uzemi? Co by tak asi Poliakom od Americanov hrozilo? Ze ich obsadia a prinutia vstupit do NATO? :D
   Tam je rozdiel medzi Rusakmi a Americanmi, ze tych prvych sa kazdy rad zbavi, lebo ked pridu, tak pridu ako okupanti (ČSSR, Maďarsko, NDR, Polsko, Ukrajina, Gruzinsko...) a tych druhych domaci vitaju, lebo su zarukou odstrasenia nepriatela (J.Korea, Japonsko, Filipiny, Arabi, Pobaltie, Škandinavia, Polsko, Rumunsko.....)
   Skrýt celý příspěvek

   • Pavel II
    10:00 19.06.2019

    No, u těch Arabů si nejsem kdoví proč :¨) tak jistý..., ale tam je to jiná mentalita...

    No, u těch Arabů si nejsem kdoví proč :¨) tak jistý..., ale tam je to jiná mentalita...

 • PetrTechnik
  16:31 17.06.2019
  • (11)

  Tak vzhledem k tomu , jak mají Němci rádi americké vojáky ,tak jich budou mít Poláci do 5ti let plné zuby taky. V Německu naprosté nerespektování tamních předpisů a zvyklostí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak vzhledem k tomu , jak mají Němci rádi americké vojáky ,tak jich budou mít Poláci do 5ti let plné zuby taky. V Německu naprosté nerespektování tamních předpisů a zvyklostí, kdekoliv se US vojáci objeví jsou problémy otázkou pár dní. U Američanů je to pocit vlastní nepostižitelnosti, soudí (spíš ututlávají) vše v USA. Hlavně tak velký kontingent bude stát Polsko balík peněz, teď se vezou na vlně prosperity, investují do zbraní obrovské sumy, jenže na obzoru je kolaps automobilového průmyslu, díky zeleným magorům a Německo , tahoun evropské ekonomiky zezelenalo pořádně.
  Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   18:57 17.06.2019

   Behem posledni krize kdy se vsechny "motory evropy" zadrhavali, v casech kdy recesy neunikla SR, CR (jedna z nejhorsich) a ani to Nemecko, tak i v tom case dokazalo Polsko rust. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Behem posledni krize kdy se vsechny "motory evropy" zadrhavali, v casech kdy recesy neunikla SR, CR (jedna z nejhorsich) a ani to Nemecko, tak i v tom case dokazalo Polsko rust. Maji ekonomiku mozna mene vykonou nez ta nase, ale praxe ukazala, ze taky vyrazne min zavislou na vykyvech na svetovych trzich, tim spis na produkci automotive. Silne zemedelstvi, silna domaci spotreba jsou v takovych casech skvela vec.
   Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   09:46 18.06.2019

   Polské vyzbrojování dlouho nevydrží, stejně jako hospodářská konjunktura v Evropě. Polsko je zejména zemědělský stát a bude mít problémy ekonomicky udržet v chodu rozsáhlou armádu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Polské vyzbrojování dlouho nevydrží, stejně jako hospodářská konjunktura v Evropě. Polsko je zejména zemědělský stát a bude mít problémy ekonomicky udržet v chodu rozsáhlou armádu vybodovanou v "dobrých časech"
   Automobilový průmysl bude mít problémy s nadvýrobou a přechodem k elektromobilitě (částečné)
   To bude obrovský problém i pro ČR. Pokles příjmů do st. kasy, nezaměstnanost a zvýšené výdaje...
   Proto i MO ČR tlačí na nákup nové techniky. V následujících letech se budou snižovat "zdrojové rámce" což dobře vědí .
   Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  15:21 17.06.2019
  • (10)

  Trump nenávidí EU a dělá vše proto, aby jí oslabil. Toto rozhodnutí spadá do této kategorie, navíc... je zadarmo, vše zaplatí Poláci! No, nekup to za ty prachy!
  A kdo si myslí, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trump nenávidí EU a dělá vše proto, aby jí oslabil. Toto rozhodnutí spadá do této kategorie, navíc... je zadarmo, vše zaplatí Poláci! No, nekup to za ty prachy!
  A kdo si myslí, že válka mezi státy EU být nemůže, je naivní, vždyť s tím ve své strategii pro další desetiletí počítá i náš GŠ.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   15:32 17.06.2019
   • (3)
   Oblíbený příspěvek

   Čím oslabí EU přítomnost americké jednotky v Polsku? Jak se to liší od přítomnosti amerických vojáků v Itálii, Německu, Litvě?

   A v případě, že na území Polska budou američtí ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Čím oslabí EU přítomnost americké jednotky v Polsku? Jak se to liší od přítomnosti amerických vojáků v Itálii, Německu, Litvě?

   A v případě, že na území Polska budou američtí vojáci, je válka jiné evropské země s Polskem pravděpodobnější, nebo méně pravděpodobná, než kdyby tam ta jednotka nebyla?
   Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    16:25 17.06.2019

    To právě nikdo neví.

    Amíci dělají, co Frídman tenkrát oznámil celému světu na tiskovce (Trump tam má po tom Vánočním kolapsu spoustu neokonů).
    Můžeš si ho zase po letech pustit a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To právě nikdo neví.

    Amíci dělají, co Frídman tenkrát oznámil celému světu na tiskovce (Trump tam má po tom Vánočním kolapsu spoustu neokonů).
    Můžeš si ho zase po letech pustit a odpovědět si, zda je ten plán proti válce.

    Tak hlavně, že to není tady. A Slovákům se ekluje i dotankovat Amíkům vrtulník....
    Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     19:03 17.06.2019
     Oblíbený příspěvek

     Ano, nacionalistum zalezlim v ruskych pr!elich se ekluji mezipristani spojeneckych vrtulniku, se ekluje pritomnost civilniho spojeneckeho personalu na vlasnich zakladnach, se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano, nacionalistum zalezlim v ruskych pr!elich se ekluji mezipristani spojeneckych vrtulniku, se ekluje pritomnost civilniho spojeneckeho personalu na vlasnich zakladnach, se ekluji i darovane(!) penize na rekonstrukci vlastni, leta zanedbavane infrastruktury...
     ... holt tak to dopada kdyz jsou u kormidla ruzni "kapitani" a kleptokracie, ktera prece "jen" pro podobne excesy nebude riskovat ze pude od valu.
     Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    21:43 17.06.2019

    Copak jde jen o 1000 amerických vojáků v Polsku? To jste ještě nezaslechl, jak Trump bojuje proti Nord streamu II? Copak k vám nedorazila informace, že se nerozpakuje vyhrožovat ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Copak jde jen o 1000 amerických vojáků v Polsku? To jste ještě nezaslechl, jak Trump bojuje proti Nord streamu II? Copak k vám nedorazila informace, že se nerozpakuje vyhrožovat sankcemi i západním firmám, které ho staví (BP, Shell, OMV)? Copak vás minula informace, že Trump podporuje Brexit jakožto super práci a B. Johnosna na postu příštího britského premiéra? Urážky Merkelové(ať je jaká je, je to nemecká kancléřka) vyhrožování EU cly na auta...Furt nic? Tak to se nedá nic dělat, jste v té americké prdeli zaražený dost hluboko, ale našim národním zájmem je silná EU! Nikoliv rozparcelovaná Evropa. A právě takové gesta EU fragmetnují, ale to si laskavě vygooglujte sám, článku na toto téma je na internetu dost.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     07:56 18.06.2019
     Oblíbený příspěvek

     Existence Nord Streamu je i proti Polským zájmům, pořád nevidím žádné mínusy.
     Navíc vojáci proti Nord Steamu nebojují, že.

     Existence Nord Streamu je i proti Polským zájmům, pořád nevidím žádné mínusy.
     Navíc vojáci proti Nord Steamu nebojují, že.

 • givicz
  14:26 17.06.2019
  • (12)

  Americká základna v Polsku? Varšava sázkou na Trumpa riskuje dlouhodobá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Americká základna v Polsku? Varšava sázkou na Trumpa riskuje dlouhodobá partnerství
  https://www.info.cz/svet/ameri...

  Polská vláda společně se Spojenými státy hostí ve Varšavě mezinárodní konferenci o Blízkém východě. Doufá, že tím posílí své vztahy s Washingtonem, a slibuje si od toho větší ochranu před Ruskem. Ale riskuje na druhé straně jiná dlouhodobá partnerství, píše agentura AP.


  Co se týče toho " slavného " konvoje na D1 co je zmiňován v článku:

  https://vlkovobloguje.wordpres...
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  13:42 17.06.2019

  K Těšínsku - když se podíváš např. od Těšínska anebo Třinecka na horu Javorový či Ostrý, tak za ním není Polsko, jak bys předpokládal, ale Česko. Člověk stojí na území, které není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K Těšínsku - když se podíváš např. od Těšínska anebo Třinecka na horu Javorový či Ostrý, tak za ním není Polsko, jak bys předpokládal, ale Česko. Člověk stojí na území, které není ohraničeno horami a kdysi bylo skutečně polské. Polsko má rychlý drive, moře, zemědělství, bujný rozkvět průmyslu. Ćesko-Slovensko posledních 70 let trvale redukuje a redukuje…doufám, že to nebude pokračovat- i když pokud expanze tak raději směrem na západ- těsnější spolupráce s Rakouskem a Bavorskem.
  Chce to jiné politiky- kdo teď viděl Moravce na čt24 tak ví vo co mi jde.
  Co se týče USA- převážil u mě názor na aplikaci real politiky- nákup 18 ks F35 po r. 27, 4 + 8 AH1/UH1, později obráceně 8+4 AH1/UH1. U F35 využít polské a možná maďarské zázemí- podobně jako Belgie/Nizozemí.
  Skrýt celý příspěvek

  • Sunet
   16:58 17.06.2019

   Prosím, nevyjadřujte se k Těšínsku bez znalostí historie, a to historie dlouhodobé. Podobné příspěvky jen činí situaci ještě nepřehlednější a pro obyčejného člověka je pák nesmírně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Prosím, nevyjadřujte se k Těšínsku bez znalostí historie, a to historie dlouhodobé. Podobné příspěvky jen činí situaci ještě nepřehlednější a pro obyčejného člověka je pák nesmírně obtížne se v ní vyznat.

   A teď trochu historie. Těšínsko je název pro historické území Těšínského knížctví, které se rozkládalo v údolí řek Olza (česky Olše), Wisla a částečně Ostravice a Bělá. Národostně zde žili hlavně slezané, následování čechy, poláky a němci. Po celou historii až do konce první světové války, bylo území velmi úzce sjato s Moravou či Čechami, nikdy s Polskem. tragedie pro toto úzení se začíná psát rokem 1918, kdy bylo formálně rozděleno mezi vznikající Československo a Polsko. Přes den se ze sousedů stali cizinci. Město Těšín bylo rozpůleno na dvě části, najednou byly rodiny od sebe odděleny hraniční čárou.

   A města jako Bělsko-Bílá, Čechovice-Dědice či Struneň jsou už jen památkou na kdysi prosperující a bohaté Těšinské knížešctví.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    07:58 18.06.2019

    Těšín bylo polské město. Vznik dvou Těšínů je až následkem záboru tohoto území ČSR.

    Těšín bylo polské město. Vznik dvou Těšínů je až následkem záboru tohoto území ČSR.

    • Sunet
     15:36 18.06.2019

     Tak ještě jednou a doufám že i naposled. Těšín a s ním i celé Těšínské knížectví nikdy v posledních cca 8. stoletích nepatřil Polsku, opravdu ne. Vše ostatní jsou jen nepodložené ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak ještě jednou a doufám že i naposled. Těšín a s ním i celé Těšínské knížectví nikdy v posledních cca 8. stoletích nepatřil Polsku, opravdu ne. Vše ostatní jsou jen nepodložené výmysly polského nacionalního hnutí v 19. století, kdy vše vypadalo na to, že Polsko jako stát přestane navždy existovat. Díky tolerantnějšímu přístupu k menšinám v Habsburské monarchii tak mohly být v Těšínsku zakládány polské školy i když národnostě byli poláci až na třetím místě co se týče počtu obyvatel (první slezané, následováni čechy, polácí a němci).
     Doufám, že to pomohlo trochu objasnit situaci a vnésti trochu světla do spletité historie tohoto území.
     Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:07 18.06.2019

      Dovolím si taky něco napsat. Slovo Slezan, může napsat leda čecháček někde od Budějovic nebo z Prahééé. Když už to teda musí být napsáno Česky pak je to Šlonzák, přesně je to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Dovolím si taky něco napsat. Slovo Slezan, může napsat leda čecháček někde od Budějovic nebo z Prahééé. Když už to teda musí být napsáno Česky pak je to Šlonzák, přesně je to Ślonzok. Už jenom to by mělo něco naznačit. Šlonzáci jsou lidé, kteří jsou minimálně z poloviny Poláci - mají rodiny na obou březích Olzy (Olše...). Šlonzáci jsou spjatí s místem kde žijí, nikoli se státním uspořádáním na něm a to právě proto, že jsou zároveň Poláci a zároveň Češi. Nebo spíš ani jedno, protože Šlonzko je svébytné knížectví, rozkládající se na území více státních útvarů. A kdyby v devatenáctém roce Poláci nebyli jako obvykle horké hlavy a trochu přemýšleli, dali tomu trochu času a plebiscit nechali udělat Francouze, tak by dnes možná skutečně platilo heslo oněch "ultrapoláků" "Ostravica granica". A to proto, že slavní Češi na tohle území z vysoka s.ali. Takže takové základní věci jako farnosti a školy tam zajišťovali Polští kněží a učitelé.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:37 19.06.2019

      Piastovci vymřeli až v roce 1653 a teprve tehdy připadlo Těšínsko jakožto léno českému králi, kterým byl ovšem Ferdinand III Habsburský. Do té doby sice podléhalo českému králi, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Piastovci vymřeli až v roce 1653 a teprve tehdy připadlo Těšínsko jakožto léno českému králi, kterým byl ovšem Ferdinand III Habsburský. Do té doby sice podléhalo českému králi, ale jako samostatné knížectví, nebylo součástí zemí koruny české. Nikdy nebylo součástí českého státu.
      Národnostně bylo převážně německé a taky nechybělo mnoho, a byl společně s většinou Slezska postoupen Prusku po prohrané prusko-rakouské válce.

      To, že nepatřil Polsku je důsledek prostého faktu, že neexistovalo ani Polsko.

      Těšín byl vždy jediným městem, k jeho rozdělení došlo až po sedmidenní válce a to jen proto, že nově vzniklá ČSR chtěla strategickou železniční trať. Pokud by měl být ctěn princip práva na sebeurčení národů, byl by bu´ďto německý, nebo polský.
      Skrýt celý příspěvek

 • Martin Krebs
  13:17 17.06.2019

  Dobrý den, pánové
  měl otázky na Vás takové 2 dotazy:
  1) Kolem roku 2006 jsem četl zajímavý článek o optické neviditelnosti (od vojenského analytika Lukáše Vísingra) a údajně se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den, pánové
  měl otázky na Vás takové 2 dotazy:
  1) Kolem roku 2006 jsem četl zajímavý článek o optické neviditelnosti (od vojenského analytika Lukáše Vísingra) a údajně se tato kamufláž již testuje na letadlech. Takže jsem se chtěl zeptat účastníků, zda o tom něco také nevědí (přeci jenom je už rok 2019 a za těch 13 let se určitě vývoj posunul dál) a zda nemají nějaké zajímavé fotky.
  2) Dále bych se chtěl účastníků zeptat jestli nevědí jestli se někde na internetu nedá stáhnout válečný film Opolčenočka (Dívka z domobrany - děj se má odehrávat na východní Ukrajině) a pokud ho již viděli zda bojové scény odpovídají realitě.

  Předem děkuji za Vaše odpovědi.

  Martin
  Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   13:33 17.06.2019
   Oblíbený příspěvek

   2) premiera mala byt minuly mesiac, len je problem, ze hlavna postava o ktorej bol film natoceny prebehla na Ukrajinsku stranu tak neviem ci ho realne vypustili do sveta

   2) premiera mala byt minuly mesiac, len je problem, ze hlavna postava o ktorej bol film natoceny prebehla na Ukrajinsku stranu tak neviem ci ho realne vypustili do sveta

   • semtam
    20:18 17.06.2019

    Slavoslav

    Ten pocit, když premiéra již byla a byli u ní i dvě hlavní hrdinky filmu.

    Slavoslav

    Ten pocit, když premiéra již byla a byli u ní i dvě hlavní hrdinky filmu.

    • Slavoslav
     21:09 17.06.2019

     nj ten pocit ked chces byt za chytreho a nevsimnej si pocybnosti v prispevku na ktory reagujes. Vies to spojenie "tak neviem" jemne naznacuje, ze nejde o nejake ultimatne ...
     Zobrazit celý příspěvek

     nj ten pocit ked chces byt za chytreho a nevsimnej si pocybnosti v prispevku na ktory reagujes. Vies to spojenie "tak neviem" jemne naznacuje, ze nejde o nejake ultimatne tvrdenie.

     A povstalecku kinematografiu nesledujem. Iste to bude vrcholne dielo sucasnej generacie, ale myslim, ze prezijem aj ukrateny o jeho videnie.

     btw, pozrel som si vysvetlenie. Tak to nakoniec odpremierovali s tym, ze to to vlastne ani nebolo o Svitlane Drjukov, ale o zenskych posadkach vseobecne. Ale teba mozno zas pletie spojenie "hlavna postava o ktorej bol film natoceny" a nedostal si sa dalej za halvnu postavu a mysli, ze hovorim o herecke nie o realnej soobe ktora bola inspiraciou
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      23:23 17.06.2019

      To je právě ono, nevíš, ale to ti nijak nezabrání šířit drby. Neříkaj ti Kelišová?

      To je právě ono, nevíš, ale to ti nijak nezabrání šířit drby. Neříkaj ti Kelišová?

     • GlobeElement
      09:48 18.06.2019

      Ale on VÍ, že film je o tankinstce jménem Svitlana Drjukov a že tato žena nakonec přeběhla na ukrajinskou stranu, to ty to nevíš.

      Jen nevěděl, jestli film pustili do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale on VÍ, že film je o tankinstce jménem Svitlana Drjukov a že tato žena nakonec přeběhla na ukrajinskou stranu, to ty to nevíš.

      Jen nevěděl, jestli film pustili do kin.

      https://eurozpravy.cz/clanky-p...
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      19:52 18.06.2019

      Red Element

      Jak víš, že film je o skutečně o té osobě, když naše media dokonce mylně informovala o tom, že ve filmu hraje Poklonskaja.

      Myslím, že by se mělo argumentovat fakty a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Red Element

      Jak víš, že film je o skutečně o té osobě, když naše media dokonce mylně informovala o tom, že ve filmu hraje Poklonskaja.

      Myslím, že by se mělo argumentovat fakty a ne stylem nevím, drby, propaganda.
      Skrýt celý příspěvek

  • givicz
   13:50 17.06.2019

   2) В Донецке состоялась премьера фильма «Ополченочка» ( V Doněcku proběhla premiéra filmu Opolčenočka)
   13 мая 2019, 22:43
   https://novorosinform.org/7733...
   V pondělí 13. května se v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   2) В Донецке состоялась премьера фильма «Ополченочка» ( V Doněcku proběhla premiéra filmu Opolčenočka)
   13 мая 2019, 22:43
   https://novorosinform.org/7733...
   V pondělí 13. května se v Doněcku konala premiéra prvního celovečerního filmu natočeného v Donbassu - „Opolčenočka “. Před promítáním filmu vystoupili hlavní herci...
   https://www.youtube.com/watch?...

   Já bych ale doporučoval něco jiného co jsem již viděl... a to je film Balkanskij rubež 2019 (Балканский рубеж) Akční / Drama Rusko / Srbsko, 2019, 130 min aktualně na csfd 76%
   https://www.csfd.cz/film/67068...
   Trailer:
   https://www.youtube.com/watch?...
   Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    14:11 17.06.2019

    V našem tisku psali, že tam hraje Natalja Poklonská, ale na záběrech z premiéry jsem jí neviděl :(
    niaš mjaš asijenvedlejšírolimáš

    V našem tisku psali, že tam hraje Natalja Poklonská, ale na záběrech z premiéry jsem jí neviděl :(
    niaš mjaš asijenvedlejšírolimáš

    • givicz
     14:17 17.06.2019

     Tu jsem tam tedy neviděl (hlavní představitelka je jí dost podobná) ale byl tam např. u nás dobře známý Gojko Mitić a na závěr se tam mihne známý režisér Emir Kusturica .... ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tu jsem tam tedy neviděl (hlavní představitelka je jí dost podobná) ale byl tam např. u nás dobře známý Gojko Mitić a na závěr se tam mihne známý režisér Emir Kusturica .... :)
     https://www.csfd.cz/tvurce/232...
     Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:02 17.06.2019
  • (9)
  Oblíbený příspěvek

  Polakum uprimne gratuluju. Ta zakladna tam mela stat jiz davno.

  Polakum uprimne gratuluju. Ta zakladna tam mela stat jiz davno.

  • Zdenoušek
   16:04 17.06.2019

   Přidávám se ke gratulaci.

   Přidávám se ke gratulaci.

  • Englbert
   17:42 17.06.2019
   • (4)
   Oblíbený příspěvek

   Presne tak. A cim vice americkych zakladen bude mezi Prahou a ruskou hranici, tak tim lepe.

   Presne tak. A cim vice americkych zakladen bude mezi Prahou a ruskou hranici, tak tim lepe.

 • givicz
  11:46 17.06.2019
  • (21)

  Ještě k tomu článku co zde postnul Larry mám nějaká videjka... osobně by se mi také nelíbilo, kdybych tam bydlel a oni tam potom prováděli kácení chráněného lesa co je v natura ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k tomu článku co zde postnul Larry mám nějaká videjka... osobně by se mi také nelíbilo, kdybych tam bydlel a oni tam potom prováděli kácení chráněného lesa co je v natura 2000 ....

  Američané jsou jako sarančata, bouří se Poláci kvůli skladům armády
  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Poland: Protected forest to be felled for US base expansion
  https://www.youtube.com/watch?...

  Wycinka Powidzkiego Parku Krajobrazowego
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   12:08 17.06.2019
   • (3)
   Oblíbený příspěvek

   ono zase treba povedat, ze netazia nic co by im Polska vlada nedovolila a vhladom na to co vyvadzaju Poliaci aj v Bielovezskom pralese sa tomu ani necudujem

   ono zase treba povedat, ze netazia nic co by im Polska vlada nedovolila a vhladom na to co vyvadzaju Poliaci aj v Bielovezskom pralese sa tomu ani necudujem

  • GlobeElement
   15:33 17.06.2019

   Je fakt, že nemuseli kácet, stačilo počkat, až jim stromy sežere kůrovec, jako u nás na Vysočině, ale zase je to rychlejší a dřevo se nemusí hned spálit.

   Je fakt, že nemuseli kácet, stačilo počkat, až jim stromy sežere kůrovec, jako u nás na Vysočině, ale zase je to rychlejší a dřevo se nemusí hned spálit.

 • Radovan
  11:14 17.06.2019
  • (7)
  Oblíbený příspěvek

  Skvělý polský tah, z kterého bude těžit výhody celý východoevropský postsovětský prostor. Protože.
  Sice Poláci budují armádu, která bude ve srovnání s Německem min. rovnocenná a i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skvělý polský tah, z kterého bude těžit výhody celý východoevropský postsovětský prostor. Protože.
  Sice Poláci budují armádu, která bude ve srovnání s Německem min. rovnocenná a i pro Rusko bude velmi nepříjemným soupeřem do kterého by nešli, aleje potřeba počítat se všemi budoucími scénáři.
  A ten nejčernější je, že se politicky změní Německo (je jedno jestli třeba vládou zelených, nebo se vyhrotí imigrační problémy) a ještě se velmi zhorší chování Ruska (třeba v po Putinovské době) a tyhle mocnosti začnou spolu agresivně ladit noty v zahraniční politice.
  Poláci z historie vědí, že to pro ně znamená smrtelné nebezpečí, proti těmto soupeřům se nejde bránit ze dvou směrů.
  Ale jestliže budou mít na svém území stále spojeneckou US armádu, tak to radikálně mění situaci.
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   12:00 17.06.2019
   • (6)
   Oblíbený příspěvek

   Skvělé je to hlavně pro nás a to hned z několika důvodů:
   1) Vzkaz Rusům ve smyslu "sem už se nevrátíte"
   2) Pomůže to (částečně) vyvážit vliv velkých evropských zemích, hlavně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Skvělé je to hlavně pro nás a to hned z několika důvodů:
   1) Vzkaz Rusům ve smyslu "sem už se nevrátíte"
   2) Pomůže to (částečně) vyvážit vliv velkých evropských zemích, hlavně Německa
   3) Polákům, kteří to budou z velké části platit zbude méně peněz pro jejich vlastní armádu
   4) Američané, díky takto velké přítomnosti, budou zcela jistě krotit případné polské velmocenské sny.
   Takže z hlediska zájmů ČR jen samá pozitiva.
   Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    12:33 17.06.2019

    S bodem 3 moc nesouhlasím. Pochybuju, že na světě existuje stát, který nerad exportuje zbraně. A když polsko nakupuje ty americké, tak je to plus pro USA - Himars, Patriot, program ...
    Zobrazit celý příspěvek

    S bodem 3 moc nesouhlasím. Pochybuju, že na světě existuje stát, který nerad exportuje zbraně. A když polsko nakupuje ty americké, tak je to plus pro USA - Himars, Patriot, program Kurk, program Narew F-35,... nakoupeno a nebo by mohlo být nakoupeno. Se stávajícím přístupem Polsko ušetří někde jinde než na armádě.
    Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     12:41 17.06.2019

     Neušetří, PiSovská "konzervativní kontrarevoluce" stojí právě na zvyšování sociálních výdajů.
     Ty prostě peníze budou chybět

     Neušetří, PiSovská "konzervativní kontrarevoluce" stojí právě na zvyšování sociálních výdajů.
     Ty prostě peníze budou chybět

  • palo satko
   14:22 17.06.2019
   • (11)

   K tym dvom scenarom: zmena v Nemecku a agresia z Ruska, ste akosi zabudol napisat ten najpravdepodobnejši: Zblbnutie samotnych Poliakov. Po Prvej svetovej to bolo bluznenie o ...
   Zobrazit celý příspěvek

   K tym dvom scenarom: zmena v Nemecku a agresia z Ruska, ste akosi zabudol napisat ten najpravdepodobnejši: Zblbnutie samotnych Poliakov. Po Prvej svetovej to bolo bluznenie o odnove Rzeczpospolitej od Baltu po Čierne more a pred Druhou svetovou skalopevne presvedčenie o tom, že do par tyždnov vytrieskaju Nemcov a budu pochodovat v Berline.
   Takže skor než by Rusi napadli Polsko, nastane situacia, že Poliaci zablokuju Kaliningrad čo bude zjavny čin agresii s vojnovym pokračovaním.
   Potom nam Pan Boh pomahaj a môžeme sa len nadejat, že bez americkych zakladni nebudu mat Rusi dôvod nam poslat "bombičku".
   Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    14:55 17.06.2019
    • (0)
    Oblíbený příspěvek

    Čemuž právě zabrání masívní přítomnost US ARMY v Polsku. Stejně tak, ale zabrání ruskému pokušení zřídit si pozemní přístup do Kaliningradu.
    Prostě jako vždy Palo, více logiky, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Čemuž právě zabrání masívní přítomnost US ARMY v Polsku. Stejně tak, ale zabrání ruskému pokušení zřídit si pozemní přístup do Kaliningradu.
    Prostě jako vždy Palo, více logiky, méně ruské propagandy.
    Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     15:24 17.06.2019
     • (10)

     To ako naozaj najlogickejšia cesta do Kaliningradu z Ruska je cez Polsko? Skus namiesto vlastnej logiky a viac použivat mapu. :)

     To ako naozaj najlogickejšia cesta do Kaliningradu z Ruska je cez Polsko? Skus namiesto vlastnej logiky a viac použivat mapu. :)

     • GlobeElement
      15:36 17.06.2019
      Oblíbený příspěvek

      A jak tedy Poláci ten Kaliningrad zablokují?

      A jak tedy Poláci ten Kaliningrad zablokují?

     • Nesher
      15:40 17.06.2019
      Oblíbený příspěvek

      Palo, Palo, ideologie na jednotku, logika ovšem kulhá.
      Třeba tím, že budou po ruce, schopni reagovat a už jen svojí existencí vytvářet hrozbu, pokud by to Severní Asie zkusila přes ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Palo, Palo, ideologie na jednotku, logika ovšem kulhá.
      Třeba tím, že budou po ruce, schopni reagovat a už jen svojí existencí vytvářet hrozbu, pokud by to Severní Asie zkusila přes Pobaltí.
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      16:16 17.06.2019
      • (10)

      Nesher, kto bude "po ruce" a kedy? Ked Rusko zautoči z Kalingradu na Polsko? To by urobil snad len Hurvinek. Takže ked Rusko zautoči z centralneho Ruska na Polsko? A Bielorusko ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nesher, kto bude "po ruce" a kedy? Ked Rusko zautoči z Kalingradu na Polsko? To by urobil snad len Hurvinek. Takže ked Rusko zautoči z centralneho Ruska na Polsko? A Bielorusko snad neexistuje?
      Hrozba? Ty si ako myslíš, že Rusi budu mat obavu z nejakych americkych vojakov, čo budu chodit do Polska na na striedačku na vylet? Ved ty si ten članok bud nečital, alebo nepochopill. Existuje zmluva z roku 1997 medzi NATO a RF o tom, že NATO nebude trvale rozmiestnovat svoje ozbrojene sily v na uzemi novych členov. Preto je tam finta o rotacii. Žiadna trvala us divizia na bojovych stavoch sa v Polsku nekona.
      Problem nie je v Rusoch a Američanoch, ti su celkom rozumni a čitatelni, problem je v Poliakoch. Tu maš vyhlasenie ich prezidenta na konferencii s Trumpom. Presne tak isto tarali pre septembrom 1939: " PRESIDENT DUDA: (As interpreted.) I would very much like Russia to be a friend of Poland because it is our great neighbor. It is a country much bigger than Poland, with a bigger potential than Poland in every single respect — except for one, perhaps. I believe that we have got more courage in us — that we are more brave, more courageous, and are able to fight until the end, irrespective of everything."
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      16:31 17.06.2019

      GlobeElement,
      Zablokuju pristup do Kaliningradu cez more. Ved sa pozri na mapu. Kedže ako všetci vieme zo Šestdnovej vojny Izraela a Arabmi (blokacia Tiranskeho prieplavu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement,
      Zablokuju pristup do Kaliningradu cez more. Ved sa pozri na mapu. Kedže ako všetci vieme zo Šestdnovej vojny Izraela a Arabmi (blokacia Tiranskeho prieplavu Egyptom), je blokacia plavby Panom Bohom a NATO požehnany dôvod na vojnu, je pravdepodobne, že Rusi tu vojnu začnu. Nebud mat na vyber.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      16:55 17.06.2019
      Oblíbený příspěvek

      Palo
      Budou v Polsku, tedy pokud (jak píšu) zkusí Rusák jít přes Lotyšsko a Litvu, tak můžou efektivně reagovat. Litva s Polskem i Kaliningradem sousedí.
      Nicméně to nebude potřeba, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Palo
      Budou v Polsku, tedy pokud (jak píšu) zkusí Rusák jít přes Lotyšsko a Litvu, tak můžou efektivně reagovat. Litva s Polskem i Kaliningradem sousedí.
      Nicméně to nebude potřeba, už jen existence silné vojenské přítomnosti USA v regionu je pro Rusy dostatečně jasným varováním.
      A mimochodem, pokud by se Severní Asie rozhodla ten přístup po souši do Kaliningradu skutečně realizovat, tak první na řadě nebude Lotyšsko, ale Bělorusko. Proč myslíš, že se Lukašenko tak kroutí při žádostech Moskalů o větší vojenskou přítomnost.?
      Jak říkám, ruská ideologie na jednotku, zbytek ovšem na propadnutí.
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      17:26 17.06.2019

      Nesher,
      naozaj plati ta zmluva z roku 1997. To nie je žiadna "existence silné vojenské přítomnosti USA v regionu". Proste ti Američania tam budu rotovat a spoznavat region, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nesher,
      naozaj plati ta zmluva z roku 1997. To nie je žiadna "existence silné vojenské přítomnosti USA v regionu". Proste ti Američania tam budu rotovat a spoznavat region, Kulturu, atd. Žiadna bojova jedniotka realne použitelna na vojensku operaciu. Tu maš slova polskeho prezidenta: By having rotational presence, more soldiers can come to a country, be present there, look at a culture and the condition in place in a given country. So this is beneficial for this, (inaudible) understood a development of the armed forces. " Duda sa to sice snaži svojsky-polsky prezentovat ako "trvalu" pritomnost, ale to je trvala pritomnost vycvikoveho strediska a nie bojovej divizie.
      To je rovnake ako keby sa Rusi mali bat toho, že Američania chodia lietat do Malaciek.
      Nesher, ale Rusi do Kalingradu sa prebojovat nemusia. Ani cez Polsko, ani cez Bielorusko, ani cez Litvu. Oni v tom Kalinigrade už od Druhej svetovej su.
      Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    15:35 17.06.2019
    Oblíbený příspěvek

    Jak mohou Poláci zablokovat Kaliningrad, ze kterého se Ruska jezdí přes Litvu a Bělorusko?

    Jak mohou Poláci zablokovat Kaliningrad, ze kterého se Ruska jezdí přes Litvu a Bělorusko?

 • SofF
  10:55 17.06.2019
  • (30)

  Není to dobrý nápad a jen zvýší úroveň zbrojení. I ten Lukašenko se už začíná cítit nejistě když u sousedů pochodují cizí pluky a prapory. A vzhledem k setrvalému tlaku Ameriky na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Není to dobrý nápad a jen zvýší úroveň zbrojení. I ten Lukašenko se už začíná cítit nejistě když u sousedů pochodují cizí pluky a prapory. A vzhledem k setrvalému tlaku Ameriky na prostou taktiku typu "buď jsi s námi nebo proti nám" to akorát vytvoří další "oponu" sice prostupnější ale o to militarizovanější.
  Rusko nemá žádné důvody útočit na státy EU odkud jde tvrdá měna - a ideologie ze sovětských časů už je dávno fuč ač na to mnozí podporovatelé OTAN rádi zapomínají. Problém Polska je že vždy když do místního písečku zkusilo zatahovat někoho zvenčí špatně to pro ně dopadlo protože pak si znepřátelili nejen Rusko ale i Německo kteří se pak byli přes všechny rozdíly ochotni dohodnout na řešení "polské otázky". Opět si hrají s ohněm. Polsko se stalo zápalkou co zažehla druhou Velkou válku - že by se jim opět zachtělo zopakovat historii aby se sebe mohli dělat ještě větší mučedníky?
  Prý kvůli Krymu, záminka hodná slabomyslných - co by se dnešní podstatně slabší RF vzala na okupaci státu jako je Polsko - vůbec nic, jen samé mínusy.
  Naši se před 68 statečně bránili pokusům sovětského spojence o instalaci základen, to je ke cti - zato Poláci nyní, no škoda mluvit...
  No a pro ty co se utěšují že se jen posunula hranice a nyní jsme "na správné straně" tak si musí uvědomit že náhlá válka je pak mnohem blíž než za sovětských časů kdy měli pozice v Německu, navíc zbraně jsou rychlejší a přesnější takže místo desítek minut se rozhodování zkracuje na ani ne minuty, to už je maximálně na stručný telefonát....
  Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
   11:35 17.06.2019
   • (5)
   Oblíbený příspěvek

   Jenom zírám co si lze v dnešní době na internetu přečíst za názory. Nebo je to myšleno jako recese?
   Jak se mělo Polsko chovat v roce 1939, vzdát se tak jako Rakousko a tak jako ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jenom zírám co si lze v dnešní době na internetu přečíst za názory. Nebo je to myšleno jako recese?
   Jak se mělo Polsko chovat v roce 1939, vzdát se tak jako Rakousko a tak jako my? A jaké další státy by se pak hned měli vzdát, aby podle vás nebyly zápalkou druhé světové? Kde by to mělo konec?
   Skrýt celý příspěvek

   • SofF
    11:44 17.06.2019
    • (20)

    jejich potíže začli až po uzavření spojenectví s Brity, jinak jejich hnědý režim si skvěle s Němci rozuměl. Pro Sověty to pak byla jednoduchá otázka - buď levně získat to co jim ...
    Zobrazit celý příspěvek

    jejich potíže začli až po uzavření spojenectví s Brity, jinak jejich hnědý režim si skvěle s Němci rozuměl. Pro Sověty to pak byla jednoduchá otázka - buď levně získat to co jim Poláci sebrali nebo počkat až polské pohraničníky nahradí němečtí.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:36 17.06.2019
     • (1)
     Oblíbený příspěvek

     Co sebrali Poláci Rusům?

     Co sebrali Poláci Rusům?

     • Vestly
      18:13 17.06.2019
      • (12)

      Len 200 000 km2 zapadnej ukrajiny a bieloruska. Nic dolezite :)

      Len 200 000 km2 zapadnej ukrajiny a bieloruska. Nic dolezite :)

     • Pavel1
      20:38 17.06.2019
      • (2)
      Oblíbený příspěvek

      Říká ti něco pojem Brest-Litevský mír, vestly? Evidentně ne. Jinak bys věděl, že tohoto území se rusáci vzdali sami.

      Říká ti něco pojem Brest-Litevský mír, vestly? Evidentně ne. Jinak bys věděl, že tohoto území se rusáci vzdali sami.

     • Vestly
      21:41 17.06.2019

      Hovori ti nieco primerie z Compiegne, Paviel? Zjavne nie, inak by si vedel ze Brest-Litovska zmluva bola na konci vojny jasne anulovana.

      Hovori ti nieco primerie z Compiegne, Paviel? Zjavne nie, inak by si vedel ze Brest-Litovska zmluva bola na konci vojny jasne anulovana.

     • Pavel1
      22:42 17.06.2019
      Oblíbený příspěvek

      Přiznej se vestly, kde jsi měl před tím ten prst, ze kterýho sis tu srágoru vycucal. Rusákům nikdo nezaručil, že území, kterého se dobrovolně vzdali, dostanou zpátky, už s ohledem ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Přiznej se vestly, kde jsi měl před tím ten prst, ze kterýho sis tu srágoru vycucal. Rusákům nikdo nezaručil, že území, kterého se dobrovolně vzdali, dostanou zpátky, už s ohledem na to, že bolševický nelegální režim, který nikdo neuznával, přestal z ničeho nic plnit spojenecké válečné závazky. Pokud se dá hovořit o tom, že někdo něco sebral, tak leda v tom smyslu, že si poláci a rusáci (po tvrdém výprasku, který od poláků obdrželi) společně rozdělili ukrajinské a běloruské území.
      Skrýt celý příspěvek

     • Vestly
      23:25 17.06.2019

      Paviel, tuto "sragolu" som si vycucal rovno zo zmluvy: Primerie z Compiegne/Armistice of 11 November 1918.
      Je to oficialny dokument, ktory ukoncil 1. svetovu vojnu a je volne ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Paviel, tuto "sragolu" som si vycucal rovno zo zmluvy: Primerie z Compiegne/Armistice of 11 November 1918.
      Je to oficialny dokument, ktory ukoncil 1. svetovu vojnu a je volne dostupny na internete.

      Viem, ma to 11 stran co sa pre cloveka s tvojou mozgovou kapacitou moze zdat privela. Ale verim, ze ak sa dostatocne sustredis tak to do par dni urcite zvladnes precitat :) vela stastia
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      12:36 18.06.2019
      Oblíbený příspěvek

      Jenomže Rusům ani Ukrajina, ani Bělorusko nepatřilo. Obě tyto země vyhlásily nezávislost.
      Takže averzi vůči Polsku mohou mít Ukrajinci a Bělorusové, ale ne Rusové.

      Jenomže Rusko ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jenomže Rusům ani Ukrajina, ani Bělorusko nepatřilo. Obě tyto země vyhlásily nezávislost.
      Takže averzi vůči Polsku mohou mít Ukrajinci a Bělorusové, ale ne Rusové.

      Jenomže Rusko uvažuje způsobem - ti zlí Poláci sebrali něco, co jsme chtěli ukrást my.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      18:15 18.06.2019

      No ta proč sis, vestly, ten jedenáctistránkový dokument nepřečetl, když na něj odkazuješ? Kdybys tak učinil, tak bys za prvé nebyl za bIbce a za druhé bys věděl, že rusácku nikdo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No ta proč sis, vestly, ten jedenáctistránkový dokument nepřečetl, když na něj odkazuješ? Kdybys tak učinil, tak bys za prvé nebyl za bIbce a za druhé bys věděl, že rusácku nikdo nevrátil území, kterých se dobrovolně vzdalo. (Jak píši výše nebyl k tomu důvod, když přestali plnit své smluvní povinnosti a v zásadě ani nebylo s kým jednat. Přičemž každému kdo má alespoň průměrné IQ je jasné, že když ta území museli němci opustit, tak to opravdu ale opravdu neznamená, že rusáci na ně měli automaticky nárok.) Naopak, Versailleská mírová smlouva (jestli ti to něco říká, ty mozková kapacito) zaručovala národům (tedy i Ukrajincům a Bělorusům) právo na sebeurčení. Poláci tedy rusákům nic nesebrali, když tak společně s rusáky (po té co jim dali těžce přes držku) sebrali území Ukrajincům a Bělorusům.
      Skrýt celý příspěvek

     • Vestly
      19:41 18.06.2019

      Si fakt taky nechapavy, alebo sa tak len tvaris? Napisem to este raz, tento krat este jednoduchsie aby tomu pochopili aj miestny jednobunkovci ako ty.

      >napisal si, ze sa toho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Si fakt taky nechapavy, alebo sa tak len tvaris? Napisem to este raz, tento krat este jednoduchsie aby tomu pochopili aj miestny jednobunkovci ako ty.

      >napisal si, ze sa toho uzemia vzdali kvoli Brest-Litovskemu mieru
      Ten bol anulovany mierom v Compiegne. To je jednoducho FAKT.

      Mozes si tu vyplakavat kolko chces, nic to na tomto fakte nezmeni.

      GlobeElement, Rusom/Sovietom patrilo Ukrajinske/Bieloruske SSR a tie mali prirodzene narok na zapadnu Ukrajinu/Bielorusko. Takze o co ti ide?
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      16:01 19.06.2019

      Vestly - problémem bolševických lží je, že jsou snadno odhalitelné.

      Kapitulace Německa ve Francii Brest-Litevský mír nezrušila, protože se toho Rusko neúčastnilo. To již totiž ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vestly - problémem bolševických lží je, že jsou snadno odhalitelné.

      Kapitulace Německa ve Francii Brest-Litevský mír nezrušila, protože se toho Rusko neúčastnilo. To již totiž válku ukončilo právě uzavřením Brest-Litevské smlouvy a vyhlášením dekretu o míru. Podle tvé logiky kapitulace Japonska v srpnu 1945 zrušila kapitulaci Německa v květnu.

      A žádná Ukrajinská/Bieloruská SSR neexistovala, v tu dobu to byly nezávislé útvary, jejichž právo na nezávislost Rusko samo v Brestu podepsalo.

      Myslel jsem si, že GRU najímá chytřejší agenty, ale asi má omezený rozpočet.
      Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
   11:35 17.06.2019
   • (3)
   Oblíbený příspěvek

   Lukašenko má spíš problém s odmítáním ruského vojenského kontingentu na běloruském území, který mu tam Putin chtěl už předloni propašovat a loni to zkusil zase.

   Lukašenko má spíš problém s odmítáním ruského vojenského kontingentu na běloruském území, který mu tam Putin chtěl už předloni propašovat a loni to zkusil zase.

   • Nesher
    12:16 17.06.2019
    • (4)
    Oblíbený příspěvek

    A ví proč. Nic tak neposílí Putinovu uvadající popularitu jako další anexe a Bělorusko se přímo nabízí.
    Běloruská nacionální a kulturní identita byla za uplynulé století prakticky ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A ví proč. Nic tak neposílí Putinovu uvadající popularitu jako další anexe a Bělorusko se přímo nabízí.
    Běloruská nacionální a kulturní identita byla za uplynulé století prakticky zničena. Tedy, třeba na rozdíl od Ukrajiny, chybí ostře protiruský element ve společnosti. Země nemá dobré vztahy se Západem, nasycení velení ozbrojených sil agenty GRU a SVR bude jistě značné.
    Skrýt celý příspěvek

    • SofF
     12:51 17.06.2019
     • (17)

     protiruský element v prakticky ruském národě, to je zajímavý obrat. I na té Ukrajině je spíš závist proti úspěšnosti putinovského režimu. Mluví tam stejnou řečí a mají stejné zvyky ...
     Zobrazit celý příspěvek

     protiruský element v prakticky ruském národě, to je zajímavý obrat. I na té Ukrajině je spíš závist proti úspěšnosti putinovského režimu. Mluví tam stejnou řečí a mají stejné zvyky - odlišnost bělorusů proti rusům je možná ještě menší jak odlišnost pražského čecha vůči obyvateli hanácka.
     Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:13 17.06.2019
      • (2)
      Oblíbený příspěvek

      Ukrajinský nacionalismus, to je ten element o kterém mluvím (silný hlavně v západní části země, ta měla to štěstí, že vládu Ruska zažila až od roku 1939) stál vždy na ostrém ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ukrajinský nacionalismus, to je ten element o kterém mluvím (silný hlavně v západní části země, ta měla to štěstí, že vládu Ruska zažila až od roku 1939) stál vždy na ostrém vymezení se mj vůči Rusku.
      Ruské pitomosti, že Ukrajinci jsou vlastně Rusové nestojí ani za komentář.
      Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   13:03 17.06.2019
   • (2)
   Oblíbený příspěvek

   Poslední dobou má Lukašenko mnohem větší obavy z Putina, než z nějakých Poláků.

   Poslední dobou má Lukašenko mnohem větší obavy z Putina, než z nějakých Poláků.

 • Larry
  10:41 17.06.2019
  • (25)

  Názorný příklad chování US army kontingentu na cizím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Názorný příklad chování US army kontingentu na cizím území
  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Kousek za Varšavou už lidé tolik netleskají...
  Je naprosto jedno, zda americký okupant v Polsku nebo Německu,nebo sovětský okupant v Československu, či jiný okupant ve světe ať v současnosti, nebo minulosti.
  Je to okupant a k "dobytému" území a obyvatelstvu se podle toho chová. A to ještě Polákům nikdo neřekl, co to je dohoda SOFA.
  Ukázkový příklad ztráty vlastní suverenity, díky neschopnosti zajistit obranu vlastními silami a prostředky.
  Polsko nebude mít problém s Ruskem, jako spíš s Ukrajinou, která je hned "za rohem" a první "na ráně"
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   10:43 17.06.2019
   • (8)
   Oblíbený příspěvek

   Ano, u okupantů je to jedno.

   Ale u spojenců je to jiné. Což ovšem v Moskvě nevědí, protože netuší, co znamená slovo spojenec.

   Ano, u okupantů je to jedno.

   Ale u spojenců je to jiné. Což ovšem v Moskvě nevědí, protože netuší, co znamená slovo spojenec.

   • TvojTatko
    10:53 17.06.2019
    • (18)

    Urcite si pamatate aj na "spojencov" pred vypuknutim ww2, co to pre nich znamena...

    Urcite si pamatate aj na "spojencov" pred vypuknutim ww2, co to pre nich znamena...

    • Slavoslav
     11:01 17.06.2019
     • (4)
     Oblíbený příspěvek

     nj "ved si len chrania vlastnych obcanov v cudzine" "nepôjdeme bojovat za cudziu zem" tych populistických argumentov preco sa nezastat napadnutej zeme sa najde vzdy dost

     btw, aky ...
     Zobrazit celý příspěvek

     nj "ved si len chrania vlastnych obcanov v cudzine" "nepôjdeme bojovat za cudziu zem" tych populistických argumentov preco sa nezastat napadnutej zeme sa najde vzdy dost

     btw, aky je tvoj nazor na Ruske pocinanie voci Ukrajine?

     a vies, ze mnozne cislo tam mas nespravne?
     Skrýt celý příspěvek

     • TvojTatko
      11:17 17.06.2019
      • (16)

      To mi chces akoze naznacit, ze Poliaci olmaju nalozene v gatiach z ozbrojenych civilistov podporovanych "dovolenkarmi"? :D
      Kamarat, to vase spojenectvo je nejaka banda poserov, co ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To mi chces akoze naznacit, ze Poliaci olmaju nalozene v gatiach z ozbrojenych civilistov podporovanych "dovolenkarmi"? :D
      Kamarat, to vase spojenectvo je nejaka banda poserov, co sa musia nechat okupovat alfa psom a ked neosti ich plot, tak sa citia nekopletni a menejcenni?
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      11:19 17.06.2019

      hmm tolko slov a odpoved na otazku ani naznakom

      hmm tolko slov a odpoved na otazku ani naznakom

    • liberal shark
     13:07 17.06.2019
     Oblíbený příspěvek

     Myslíte sovětskou podporu německé nacistické agrese jako "spravedlivého boje německých dělníků proti světové plutokracii" ?

     Myslíte sovětskou podporu německé nacistické agrese jako "spravedlivého boje německých dělníků proti světové plutokracii" ?

    • Pavel1
     20:50 17.06.2019
     Oblíbený příspěvek

     Bohužel, ne všichni si pamatují (nebo chtějí pamatovat), že na nás jako spojenci vykašlali také rusáci, se kterými jsme, na rozdíl UK, měli spojeneckou smlouvu.

     Bohužel, ne všichni si pamatují (nebo chtějí pamatovat), že na nás jako spojenci vykašlali také rusáci, se kterými jsme, na rozdíl UK, měli spojeneckou smlouvu.

     • Englbert
      16:47 18.06.2019

      Presne tak. Ta sovetska vojenska pomoc byla vazana na pomoc Francie. Kdyz nas, ale Francie hodila pres palubu, tak z pomoci vyvazala i rusaky a tem se to tehdy moc hodilo.

      Presne tak. Ta sovetska vojenska pomoc byla vazana na pomoc Francie. Kdyz nas, ale Francie hodila pres palubu, tak z pomoci vyvazala i rusaky a tem se to tehdy moc hodilo.

   • Larry
    10:54 17.06.2019
    • (21)

    Moskva hlavně hájí svoje zájmy mnohem tvrději než v minulých 20ti letech po rozpadu SSSR.
    Pochopili, že politiku nemůžou dělat na malém dvorečku za humny. Prostředky na to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Moskva hlavně hájí svoje zájmy mnohem tvrději než v minulých 20ti letech po rozpadu SSSR.
    Pochopili, že politiku nemůžou dělat na malém dvorečku za humny. Prostředky na to mají.
    Musí se s nima počítat.
    Poláci se jedněch okupantů počátkem 90tých let zbavili, aby si po čtvrtstoletí další pustili na své území a budou je opět živit a krmit. Kruh se uzavírá. Historicky nepoučitelní.
    Do budoucna to bude problém i pro ČR . viz Těšínsko. To nemůžou strávit dodnes.
    Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    10:55 17.06.2019
    • (18)

    GlobeElement

    "Ale u spojenců je to jiné"
    Jako třeba v Japonsku, když znásilní US voják tamější školačku, tak dotyčná dostane odpověď : V Moskvě netuší, co znamená slovo ...
    Zobrazit celý příspěvek

    GlobeElement

    "Ale u spojenců je to jiné"
    Jako třeba v Japonsku, když znásilní US voják tamější školačku, tak dotyčná dostane odpověď : V Moskvě netuší, co znamená slovo spojenec???

    Jen technická, vzhledem k tomu, že z nějakého psychologického důvodu se vojáci ze základen na cizím území dopouštějí zvýšené trestné činnosti vůči civilnímu obyvatelstvu(bez ohledu na to co si myslí v Moskvě), než na domácí půdě. Víte někdo pokud se něco podobného stane v Polsku pod kterou jurisdikci bude voják spadat?
    Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     11:02 17.06.2019
     • (12)

     To Vám odpovím já: Dohoda SOFA a repatriace do USA kde tamní soudy jeho trestné činy "vyhodnotí" a zpravidla následuje naprosto zanedbatelný trest.
     Viz ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To Vám odpovím já: Dohoda SOFA a repatriace do USA kde tamní soudy jeho trestné činy "vyhodnotí" a zpravidla následuje naprosto zanedbatelný trest.
     Viz :
     https://cs.wikipedia.org/wiki/...
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      12:32 17.06.2019
      • (1)
      Oblíbený příspěvek

      Záleží na konkrétním ujednání. Co se týče Japonska, tak zde jsou viníci z řad amerických vojáků souzeni v Japonsku. Poslední případ, kdy voják znásilnil a zavraždil Japonku skončil ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Záleží na konkrétním ujednání. Co se týče Japonska, tak zde jsou viníci z řad amerických vojáků souzeni v Japonsku. Poslední případ, kdy voják znásilnil a zavraždil Japonku skončil doživotím.
      Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      17:17 17.06.2019
      Oblíbený příspěvek

      Mel byste si to vice nastudovat.

      Mel byste si to vice nastudovat.

    • PavolR
     11:27 17.06.2019
     • (0)
     Oblíbený příspěvek

     Nejde tu ani tak o to, že "vojak na základni na cudzom území" (aj my už sme mali za posledných 30 rokov na rôznych misiách veľa vojakov a nestalo sa nič, čo by stálo za zmienku), ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nejde tu ani tak o to, že "vojak na základni na cudzom území" (aj my už sme mali za posledných 30 rokov na rôznych misiách veľa vojakov a nestalo sa nič, čo by stálo za zmienku), ako skôr o istotu, že ich miestne orgány nebudú brať na zodpovednosť. Američania veľmi dbajú, aby ich vojaci nepodliehali žiadnej cudzej jurisdikcii, či už miestnej alebo medzinárodnej.
     Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     07:06 18.06.2019
     Oblíbený příspěvek

     nasleduje sud a trest ktory si odpykavaju v japonských zariadeniach

     ako dopadli súdruhovia ktory spachali trestny cin v CSSR svojho casu?

     nasleduje sud a trest ktory si odpykavaju v japonských zariadeniach

     ako dopadli súdruhovia ktory spachali trestny cin v CSSR svojho casu?

    • Larry
     09:32 18.06.2019

     Nevím, co chcete studovat, stačí číst. Skončili v USA u vojenského tribunálu.Trest naprosto zanedbatelný už i proto, jak mařili vyšetřování a zametali důkazy

     Nevím, co chcete studovat, stačí číst. Skončili v USA u vojenského tribunálu.Trest naprosto zanedbatelný už i proto, jak mařili vyšetřování a zametali důkazy

   • Larry
    11:07 17.06.2019
    • (21)

    Problém je, že příslušníci US army nechápou a nerozlišují mezi pojmy spojenectví a okupace.

    Problém je, že příslušníci US army nechápou a nerozlišují mezi pojmy spojenectví a okupace.

  • TF_HU
   17:06 17.06.2019
   Oblíbený příspěvek

   Fakt mate pocit, ze Polsko nevi co je to SOFA?

   Fakt mate pocit, ze Polsko nevi co je to SOFA?

 • Tango23
  10:17 17.06.2019
  • (8)
  Oblíbený příspěvek

  Nezbyva nez pogratulovat Polakum. Nejslabsim clankem, i pres veskerou snahu, zustava Pobalti. Ne pro nedostatek vule prijmou podobna opatreni, ale z duvodu zavadeni "postupnych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nezbyva nez pogratulovat Polakum. Nejslabsim clankem, i pres veskerou snahu, zustava Pobalti. Ne pro nedostatek vule prijmou podobna opatreni, ale z duvodu zavadeni "postupnych bezpecnostnich kroku" namisto "skutecne efektivnich" (kterych by mohla vyuzivat propaganda regionalniho agresora bohuzel). Take snazsi infiltrace potencionalnich diversnich skupin agresora a relativne bleskova dostupnost kritickych opernych bodu na jistote nepridava. No zaplatbanbuh diky neskutecnemu odhodlani a hrdinstvi mnohych Ukraincu (i ruskojazycnych ! ), je valka stale vice zubozeneho agresora na dvou a vice bojistich Evropy mene realna, presto ne nemozna.
  Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   10:28 17.06.2019
   • (19)

   Teda, takhle z rukávu vysypat tento krásný příspěvek nedokáže jen tak každý. Myslím, že jste budete nejspíš adeptem na titul "vzorný občan". Držím palce.

   Teda, takhle z rukávu vysypat tento krásný příspěvek nedokáže jen tak každý. Myslím, že jste budete nejspíš adeptem na titul "vzorný občan". Držím palce.

   • Tango23
    11:45 17.06.2019
    • (4)
    Oblíbený příspěvek

    ...neuvazuji v kategoriich "vzorny obcan" nebo "rebel", ale vim co je elementarni slusnost a ucta k jiz 13.000 padlym vojakum, ci zabitym civilistum z duvodu mindraku hloupych ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ...neuvazuji v kategoriich "vzorny obcan" nebo "rebel", ale vim co je elementarni slusnost a ucta k jiz 13.000 padlym vojakum, ci zabitym civilistum z duvodu mindraku hloupych lidi, kteri, ac neumi hospopdarit ani na svem, si stale potrebuji svou agresy a mindraky lecit na druhych....
    Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   10:44 17.06.2019
   • (15)

   Nepsal Vy jste politické komentáře do Rudého Práva??? Takový novinář Jiří Jambor je proti vaší rétorice pouhá břídil.

   Nepsal Vy jste politické komentáře do Rudého Práva??? Takový novinář Jiří Jambor je proti vaší rétorice pouhá břídil.

  • TvojTatko
   10:45 17.06.2019
   • (19)

   Poliaci by sa najradsej stali 51. statom USA, ostava uz len zvolit Hillary za novu prezidentku a rozpustit parlament, oni by si to ako spravni poskokovia s radostou odsuhlasili. S ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Poliaci by sa najradsej stali 51. statom USA, ostava uz len zvolit Hillary za novu prezidentku a rozpustit parlament, oni by si to ako spravni poskokovia s radostou odsuhlasili. S USA naveky a nikdy inak!
   Skrýt celý příspěvek

   • satai
    11:43 17.06.2019
    • (5)
    Oblíbený příspěvek

    Neblábol.

    Neblábol.

   • GlobeElement
    15:40 17.06.2019
    • (0)
    Oblíbený příspěvek

    Jen pro tvou informaci - jednotlivé americké státy samozřejmě vlastní parlamenty mají.

    Jen pro tvou informaci - jednotlivé americké státy samozřejmě vlastní parlamenty mají.

    • RiMr71
     12:09 18.06.2019

     ...on to bere podle Ruska...

     ...on to bere podle Ruska...

   • Riiiederner
    23:04 18.06.2019

    Poláci si o tom alespoň mohou rozhodnout sami rusko by si je prostě anektovalo a řekli by že je to vlastně stejnak jejich bývalé uzemí z dob cccp.

    Poláci si o tom alespoň mohou rozhodnout sami rusko by si je prostě anektovalo a řekli by že je to vlastně stejnak jejich bývalé uzemí z dob cccp.