Sedm nových verzí nesmrtelných vozidel Humvee

Humvee v Iráku (2006); větší foto / Public Domain

Nejrozšířenějším dopravním prostředkem americké armády (US Army) a námořní pěchoty (US Marine Coprs) jsou taktická vozidla 4×4 HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle), mnohem více známá jako Humvee. I přes nástup nových vozidel JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) Humvee zůstane hlavním dopravním prostředkem obou složek po minimálně další dvacet let.

Americká armáda provozuje více než 100 000 vozidel Humvee a námořní pěchota 24 000 vozidel. Ostatní složky amerických ozbrojených sil (námořnictvo, letectvo, pobřežní straž) mají ve výzbroji cca 10 000 Humvee.

Humvee je velmi populární u zahraničních zákazníků. Celkově 60 armád celého světa provozuje přes 250 000 vozidel Humvee. Tisíce vozidel má Afghánistán, Irák, Izrael, Libanon, Mexiko nebo Tchaj-wan.

Americká AM General, výrobce Humvee, navíc nedávno podepsala smlouvy na dodávky 11 500 Humvee v různých konfiguracích pro devět různých zahraničních armád.

Jak je na tom americká armáda a námořní pěchota? Obě složky v těchto týdnech a měsících přejímají první pancéřovaná taktická vozidla JLTV od firmy Oshkosh. Armáda plánuje během 25 let nakoupit 49 000 JLTV a námořní pěchota 5500 JLTV.

Realita je ale taková, že armáda i námořní pěchota budou v následujících 25 letech provozovat více Humvee než JLTV, i když původní plány počítaly s postupnou náhradou všech Humvee. Záměr obou složek podporuje i průměrné nízké staří flotily Humvee (sedm až deset let).

Námořní pěchota si plánuje ponechat pro další období minimálně 13 000 Humvee. Armáda prozatím velikost redukce flotily Humvee nepředstavila. Kvůli nízkému staří je možné, že si armáda všechna vozidla Humvee ponechá a bude je vyřazovat z provozu jen následkem opotřebení nebo stáří.

Firma AM General podle magazínu Defense News vozidla Humvee neustále vylepšuje. Od původní verze se nejnovější Humvee liší vylepšeným pohonným systémem s digitálním řízením, robustnějším podvozkem (větší užitečnější náklad) nebo přídavným pancéřováním.

AM General také vyvinul technologický demonstrátor Humvee, který díky širokému použití kompozitů má o 420 kg menší pohotovostní hmotnost oproti klasické verzi – to dovoluje instalaci dalšího pancíře, paliva nebo vybavení. Americké armádní laboratoře zase provádějí testy s hybridním diesel-elektrickým pohonem, který umožňuje Humvee jet téměř 10 km neslyšně na elektřinu a drasticky snižuje celkovou spotřebu paliva.

Navíc AM General vyvinul sedm nových verzí, které mohou zajímat americkou armádu, námořní pěchotu a samozřejmě zahraniční zákazníky.


Humvee s kanónem ráže 105 mm. / US Marine Corps

První verzí je výsledek spolupráce mezi AM Group a Mandus Group. Vozidlo Humvee je vybaveno zbraňovým prostředkem Hawkeye Mobile Weapon System s dělem M20 ráže 105 mm s digitálním řízení palby. Stanice má hydraulické podpěrné nohy, které stabilizují vozidlo při střelbě.

Přechod z pochodové pozice do palebné pozice nemá zabrat více než 30 sekund. Vozidlo i s kanónem je přepravitelné uvnitř vrtulníku CH-47. Dlužno dodat, že stanici Hawkeye lze umístit na jakékoliv jiné podobné vozidlo.


Humvee s dálkově ovládanou věží s 30mm automatickým kanónem. / AM General

Pro boj s obrněnými cíl je určen Humvee s dálkově ovládanou věží s 30mm automatickým kanónem s ovládacím pultem uvnitř vozidla. Průbojná munice ráže 30 mm si dokáže poradit s pancířem většiny bojových vozidel pěchoty.


Humvee s ručně ovládaným 30mm kanónem. / AM General

Podobný koncept představuje Humvee s ručně ovládaným kanónem ráže 30 mm. Jedná se o levnější variantu, ale střelec je vystaven palbě protivníka. Optika zbraně umožňuje vést účinnou palbu na lehce pancéřované cíle na vzdálenost až 1500 m.


Humvee s PTŘS TOW. / AM General

Čtvrtou verzí je vylepšený Humvee se stanicí pro protitankové řízené střely (PTŘS) TOW. Nejnovější varianty TOW ničí cíle na vzdálenost až 5000 m a útočí pomocí výbuchem formovaným penetrátorům (EFP) na slabý horní pancíř obrněných vozidel. K dispozici je ale celá řada bojových hlavic, například k ničení bunkrů a opevnění.


Otevřené Humvee pro přepravu vojáků. / AM General

Otevřená verze Humvee je určena k přepravě jednoho klasického devítčlenného družstva americké armády.


Útočná verze s trojicí kulometů. / AM General

Podobnou variantou je otevřené Humvee s trojicí kulometů a možnosti přepravit devět vojáků. Vozidlo je určeno k provádění rychlých úderných akcí.

Poslední sedmou variantou je pojízdný generátor elektrické energie. S motorem je spojený velký generátor elektrické energie o výkonu 30 kW, který může napájet nejrůznější systémy řízení a velení, prostředky komunikace, senzory nebo jiné zbraňové systémy.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Fluidum
  19:54 11.10.2017

  Ultramarinus: No ve spojitosti s Humvee si vždy vzpomenu na seriál Generation Kill, kde vojáci před invazí s napětím očekávají, zda jim před invazí FedEx stačí dorazit titanový ...Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus: No ve spojitosti s Humvee si vždy vzpomenu na seriál Generation Kill, kde vojáci před invazí s napětím očekávají, zda jim před invazí FedEx stačí dorazit titanový plát, který si na humvee museli objednat z ebaye ...do pouště v Kuwaitu :)Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  19:18 09.10.2017

  Když to funguje, netřeba to (zásadně) měnit...

  Když to funguje, netřeba to (zásadně) měnit...

 • PavolR
  17:55 06.10.2017

  alea206:
  Možno je to optický klam, ale nezdá za mi, že by bola optika centrovaná k poklopu a je jej tam viac, ako zvyčajne. Podľa môjho názoru je to diaľková stanica.

  alea206:
  Možno je to optický klam, ale nezdá za mi, že by bola optika centrovaná k poklopu a je jej tam viac, ako zvyčajne. Podľa môjho názoru je to diaľková stanica.

 • alea206
  16:27 06.10.2017

  Poznáte z toho někdo jestli ta věž s TOW je řízená ručně jako u původní verze, nebo jestli je to z dálkově z kabiny a člověk slouží jenom jako nabíječ?

  Poznáte z toho někdo jestli ta věž s TOW je řízená ručně jako u původní verze, nebo jestli je to z dálkově z kabiny a člověk slouží jenom jako nabíječ?

 • Flader
  16:18 06.10.2017

  To sú snáď nesmrteľné vozidlá.

  To sú snáď nesmrteľné vozidlá.

Načítám diskuzi...