Seminář Rozvinování Armády ČR – podrobněji a s čím to aktuálně souvisí

Seminář Rozvinování Armády ČR – podrobněji a s čím to aktuálně souvisí
Foto ze semináře Rozvinování Armády ČR - revize mobilizačního systému / Vladimíra Bondarenková (Zvětšit)

Ještě jednou je vhodné se vrátit k podrobnostem toho, co bylo řečeno na semináři Rozvinování Armády ČR – revize mobilizačního systému, který se konal pod mou záštitou 23. září 2019 v Poslanecké sněmovně. Je to z toho důvodu, že události posledních dní ukázaly relevanci tématu rozvinutí Armády ČR v momentě, kdy ji budeme opravdu potřebovat, a to třeba právě na našem území. 

V posledních dnech je široce propíraný útok turecké armády na území Sýrie v části aktuálně ovládaným Kurdy. Je zajímavé, jak na to různé státy a organizace reagovaly nebo spíš nereagovaly.

Ukázala se bezzubost OSN, kdy se sice sešla její Rada bezpečnosti, ale neshodli se na závěrečném stanovisku. Velení NATO Turecko jen drobně pokáralo, spíš to však vypadalo, že turecký útok schvalují. A nyní se vžijme do situace, kdyby se totéž stalo na našem území. Vypadá to, že scénář Mnichovské dohody rozhodně není jen historickou vzpomínkou, ale může kdykoli znovu nastat. Od libovolného blízkého nebo vzdálenějšího souseda nebo nestátní entity. 

Seminář Rozvinování Armády ČR – revize mobilizačního systému vytáhl na světlo světa nepříjemnou pravdu, že naše dlouhodobé budování armády pro zahraniční mise nechalo nechráněný náš vlastní dvorek a je na to třeba znovu zaměřit pozornost. Zástupci Ministerstva obrany, Generálního štábu, Univerzity obrany, Úřadu vlády a další odborné veřejnosti diskutovali na půdě Poslanecké sněmovny nakonec víc než pět hodin a závěry jsou jasné.


Ředitel Sekce plánování schopností MO generálmajor Ing. Jaromír Alan, MSc.

Pokud máme mít schopnost naší armádu v případě krize, jakou může být migrační krize, nějaký hybridní útok nebo standardní vojenský útok cizího státu, musíme mít armádu o dostatečném personálním počtu. A musíme mít také možnost tyto počty prakticky okamžitě rozšířit, protože na varování před nebezpečím je v dnešní době velmi málo času. Až nastane problém, nebude hlavně čas. 

K tématu:
Armáda ČR: 18 000 vojáků a 38 000 záložníků
ÚVAHA: Na jakou válku se má Armáda ČR připravit?
Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR
Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Bylo tedy konstatováno, že je třeba se podívat na současnou právní úpravu, která předvídá přípravu na rozvinutí armády až po vyhlášení stavu ohrožení státu a další kroky až v případném válečném stavu. To je nutné změnit podle technických potřeb Armády ČR, ale zase tak, aby to co nejméně zatížilo dotčené osoby, které by armáda povolala. Výsledné řešení je ale samozřejmě na Ministerstvu obrany a Generálním štábu. 

Výstupem ze semináře jsou videa projevů některých účastníků, jiní zase raději veřejně zpřístupnili svůj text v písemné podobě. Proto jsou videa dostupná na mém Youtube kanále a elektronický sborník. Věřím, že téma je natolik aktuální, že bude užitečné se k výstupům ze semináře vracet.

Radovan Vích, poslanec a místopředseda výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

 

 
 
 
 
 
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Česká republika a Rwanda společně o obraně

Česká republika s africkou Rwandou uzavřela dohodu o vojenské spolupráci. Předpokládá se spolupráce ...

Thajsko se zajímá o česká letadla L-159 ALCA a L-39 NG

Aero Vodochody vede jednání s thajským ministerstvem obrany o náhradě thajských cvičných a bojových ...

ÚVAHA: Na jakou válku se má Armáda ČR připravit?

Dříve, než se pustíme do případných úvah o vyzbrojení české armády, je potřeba definovat možné ...

Armáda ČR zvolila cestu: Útočný vrtulník AH-1Z Viper a víceúčelový UH-1Y Venom

Armáda České republiky získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři útočné AH-1Z Viper. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Radek novak
  03:06 22.10.2019

  Je škoda, že zde nepíší příslušníci ačr, jelikož to jsou vlastenci narozdíl od většiny zdejších diskutujících, co byli asi dlouho na sluníčku a kteří berou vlastenectví jako sprosté slovo.

  Já, voják, vědom si svých občanských a vlasteneckých povinností, slavnostně prohlašuji, že budu věrný České republice.
  Budu vojákem statečným a ukázněným, budu plnit úkoly ozbrojených sil a budu dodržovat právní a vojenské předpisy.
  Svědomitě se budu učit ovládat vojenskou techniku a zbraně, připravovat se k obraně České republiky a budu ji bránit proti vnějšímu napadení.
  Pro obranu vlasti jsem připraven nasadit i svůj život.

  Tak přísahám!

  • otecko
   21:04 22.10.2019

   Tady je většina vlastenců s ručením omezeným, nejpočetnější jsou ti od Pc klávesnice, ti dovedou radit o všem a všem, co a jak je správně!

 • ARES
  17:00 21.10.2019

  To klíčové, co je třeba si odnést ze Semináře, je následující.
  Genpor. Mgr. Ing. Jaromír Zůna, MSc., Ph.D., 1. zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR, zjednal naprosté jasno, jak se bude dále rozvíjet AČR.

  AČR bude budována jako vyvážená vševojsková armáda.

  Jako opatření prioritně směřující k posílení teritoriální obrany ČR. Tím se vytvářejí nejvhodnější výchozí podmínky pro zajištění pružné reakce na aktuální vývoj v bezpečnostním prostředí.

  Vše ostatní, co bylo řečeno či diskutováno, jako např. mobilizační systém, jak na Semináři, tak v diskuzi na stránkách AN, je už jen způsob a metoda řešení dílčích problémů vyplývajících z koncepce vševojskové armády.

  Proces výstavby AČR nebude ovšem cestou „růžovým sadem“. je třeba mít na paměti, že změny politických zadání pro výstavbu vojenské síly státu budou probíhat ve stále kratších časových úsecích, než je možný proces modernizace a výstavby vojenských sil. Proces nebude snadno předvídatelný v důsledku možných rychlých změn v mezinárodní bezpečnostní situaci a vojenských technologií.

 • PetrTechnik
  14:11 21.10.2019

  Já jsem toho názoru, že odvody by měly povinné pro všechny ženy a muže po dosažení věku 18 let. Kdo projde, tomu by mohla být nabídnutý kontrakt u armády. Tím myslím i studium formou vyššího odborného vzdělání s následným uvazkem u armády na 10let a pak automatické převedení do AZ, pokud zdravotně vyhovuje. Je nemálo mladých , jejichž rodiče si nemohou dovolit je nechat studovat na civilní VŠ a mohlo by to pro ně být řešení. Ten jeden den na odvodové řízení si snad každý může dovolit. Další kontrolní prohlídka u těch co prošli a nechtěli do armády by mohla být v 35 a v 50.letech.
  Jen bych dodal,že dnešní doba je tak posedlá individualismem a důrazem na osobní práva, že vyžadování povinností je bráno jako útok. Jenže bez smyslu pro kolektiv a zodpovědnost je úplně jedno co koupíme za zbraně, s poserama se nic ubránit nedá.

 • otecko
  09:45 21.10.2019

  Na rozíl od mnoha diskutujících jsme si přečetl kromě článku pana Vícha i sborník a jsem rád, že jsem to udělal. Kdo fandí armádě nemůže dojít k jnému názoru, že seminář byl přínos. A pro ty, kterým vadí, že by se náhodně vybíral kdo se podrobí odvodům a píše "děkuji nechci"... tak to vypovídá jen o jejich vlastenectví, vztahu k ČR. Hlavně že tady moudře mudrují, co a jak má armáda mít a co má dělat....

  • Scotty
   11:00 21.10.2019

   Tak až vás generátor náhodných čísel vybere můžeme si o tom promluvit. Tam se totiž nemluví jen o odvodu, ale o nástupu na něco čemu říká základní vojenská příprava. Pokud by byl stát nebo naši spojenci ohroženi nemám nic proti odvodům, ale v takové situaci dnes zdaleka nejsme. Jinak pokud jste takový vlastenec tak doufám že sloužíte v AZ, nebo jste minimálně prošel dobrovolným cvičením.
   Jinak armádě fandím, ale mám pocit že přínos semináře pro armádu je čistá nula. Blouznit o odvodech nebo VZS v době kdy armáda nedokáže odpovídajícím způsobem vybavit ani profesionální vojáky a AZ je nesmysl. Opravdu jsem si nevšiml že by klub poslanců SPD jakkoli tlačil na zvyšování obraného rozpočtu. Jediná strana která, alespoň verbálně, podporuje uzákonění zvyšování obraného rozpočtu je ODS. Bohužel.

   • otecko
    15:13 21.10.2019

    No, já už odveden byl, takž smolík, vážený i s tou přípravou.. A na rozdíl od vás a vám podobným brebtům vím, že odvod a vojenská příprava dvě věci jsou. Ano jsem vlastenec, máte s tím problém? Už jsem ale předal aktivní žezlo mladším. Těm, co měně žvaní a více konají, což nní váš případ. A k tomu semináři, naučte se poslouchat co tam kdo říká, co čtu, tak pan Vít měl úvodní slovo a pak byl seminář odborný. A klub poslanců SPD to nesvolával, takže jaký má názor SPD je v tomto případě irelevantní. Seminář svolal o místopředseda branného výboru sněmovny, takže zase střílíte vedle!

    • Scotty
     16:38 21.10.2019

     Přečtěte si co tam pan Ťulák píše. Mluví o de facto obnovení ZVS a navrhuje výběr generátorem náhodných čísel. Osobně mi to nepřipadá jako dobrý nápad.
     Dobrovolného cvičení se můžete zůčastnit kdykoliv. To víte na liberály a sorošovy agenty jako jsem třeba já se spolehnout memůžete.
     Pokud byl seminář pouze odborný, tak proč měl úvodní slovo předseda SPD který se této problematice nevěnuje?

   • J.Vraja
    23:26 21.10.2019

    Máte pravdu v tom,že pokud vygeneruji vojáka a on nebude mít ukončenou základní školu co s takovým to vojákem.Mám odslouženo 25 let v armádě a jsem proti odvodům.Pouze by to odnesli středoškoláci (dnešní profesionální armáda potřebuje lidi,kteří mají zájem se vzdělávat),ale co s lidmi,kteří budou vybrani a nebudou pužitelni ,ale jen schopni vzít samopal a volat húúúra?
    Hlavně by se měl vychovávat poddůstojnický a rotmistrovský sbor,který v případě všeobecné mobilitace byl byl schopen vést základní výcvik těchto odvedenců včetně dalšího odborného výcviku v různých druzích zbraní.
    Pravda ve sborníku je v tom,že od roku 1948,neměli politici žádný zájem o armádu,a do roku 1989 ji udržovali pod náporem velení sov.maršálu.To se též týče civilního obyvatelstva a nižších okresních a krajských funkcionářu (osobní zkušenost).Dálší problém,je v tom,že před rokem 1938 byli občané ČR hrdi na to,že můžou sloužit v armádě.Po roce 1948,byla armáda pouze dehonestovaná,než aby se propagovala hrdost na republiku a její obranu.Zažil,na vlastní kůži,jednoho okresního tajemníka jak mi tvrdil,že poku by mohl,vojáky by s města vyhnal.Po roce 1989,když v městě rušili posádku,tak všichni co před tím armádu nenáviděli se ptali proč posádku ruší-holt měli co si přáli.
    Pokud nebudou lidi od mládi vychováni na hrdost ke své vlasti a k její obraně,bude vše k ničemu.První krok musí udělat politici,ale Babišovo věčné mluvení o šetření je k ničemu,Stačí se podívat na naše sousedy v Polsku,kde se poučili s historie.U nás se politici jen vymlouvají na vše možné-je mi jich líto.

    • PetrTechnik
     07:26 23.10.2019

     Já mám za sebou jen tu komunistickou ZVS. Byla to mnohdy buzerace, ale přesto si myslím, že to nebyl úplně ztracený čas. Leč povinnými odvody je dnes myšleno jednak vytvoření detailního přehledu o "bojechopnosti" obyvatel státu a hlavně aktivní vyhledávání profesionálních vojáků. Rozhodně nejde o zavádění povinné ZVS. Mně trochu přijde ,že si MO něčemu takovému brání, protože by se mohla zvýšit konkurence v armádě a tlak na odchod "pupkatých generálů" z kanceláří. Zrovna tak by mělo MO opět podporovat spolky typu dřívějšího Svazarmu, kde by bylo možné získat třeba ZP nebo ŘP, zúčastnit se třeba taktických cvičení s airsoftovými zbraněmi. Zároveň by tím vznikla i možnost dalšího uplatnění pro profesionální vojáky, kteří odejdou z armády. Aby veterán z misí v zahraničí , jezdil s paleťákem v Lídlu, mi přijde jako obrovská škoda a ostuda státu. Já bydlím na Brdech, vojsko jsem bral vždy jako součást běžného života. Když se tak ohlédnu zpět v čase, tak technické kroužky vedené vojáky, Svazarm , mně daly solidní základ do profesního života. I když vojnu jsem bral jako nutné zlo.
     Občas čtu příspěvky v diskusích AN , říkám si kolik těch uvědomělých sypačů údajů o zbraních a strážců ideové čistoty, by v případě skutečné mobilizace, přiběhlo s omluvenkou od doktora, že zrovna oni do vojska nemohou.

 • cejkis
  01:21 21.10.2019
  • (10)

  Tady je to samý divák arogantní Nory Fridrichové a jejího pořadu 168h názoru z Nory.
  Jasně, článek pana Vícha tj. všechno špatně. SPD není extremistická strana to jen snůška bruselských neoliberálů považuje každého, kdo chce hájit národní zájmy, za extrémistu.

 • Karel Cimala
  21:38 20.10.2019

  Mobilizace je válečným aktem.
  Obsahem je převedení státu na válečný stav ve všech oblastech života. Čili nejen armády, ale i průmyslu, dopravy, spoje, zemědělství, školství atd.
  Mobilizace je nevratným aktem a po jejím zahájení ji nelze zastavit, cílem je předejít nepřítele.
  Mobilizace může být skrytá, kdy jsou provedena hlavní opatření (skryté vyvedení vojsk např. pod záminkou cvičení, opatření v průmyslu, vyvezení zásob atd.), zahájení může být např. v den M-30. V den “M“ je vyhlášena otevřená mobilizace a zároveň zahájeny vojenské operace, den „D” – vyhlášení války. Nejefektivnější, vedoucí k prosazení své vůle vůči nepříteli je zahájení útočné operace.
  Cílem povolávání a rozvinutí záloh je pak vytvoření druhých sledů, teritoriálních vojsk, průběžné doplňování ztrát a pod.
  Mobilizační potenciál v demokratických systémech (počty osob, jimiž stát může naplnit armádu) je okolo 6%, v autokratických systémech je to až 20% z počtu obyvatelstva.
  K zajištění mobilizace státu se vytváří specializovaný útvar, jež zpracuje a průběžně upravuje mobilizační plány.
  Lze ještě zmínit, že hraničním limitem počtu vojáků v armádě pro mírový stav je 1% z počtu obyvatelstva, po překročení, musí stát přejít na válečný stav – vedení války. V případě dalšího navyšování počtů by došlo ke zhroucení ekonomiky státu.
  Toto jsou hrubé teze mobilizace 20 století.
  Je otázkou, nakolik jsou aktuální i v současnosti.

  • Larry
   09:26 21.10.2019

   Vážený pane:
   ČSSR měla v 80tých letech cca 15 000 000 a ČSLA měla v mírových počtech ve zbrani 200 000 příslušníků. A rozhodně se na žádné vedení války nepřešlo.
   1% neplatilo už před 35ti lety.
   Jisté druhy vojsk např. LaPVOS, REB (EW) a zpravodajci plnili a plní bojový úkol i v době míru.
   Např. Operátor radiolokátoru provádí stejnou činnost za války i v míru.
   Mobilizace a specializované útvary pro zpracování mobilizačních plánů??
   Žádný takový neexistuje. Mobilizační plány alias mobárna jsou prioritně úkolem KVV a každého jednotlivého útvaru, kde je zpravidla "důstojník pro mobilizaci"
   Mobilizační potenciál jenom 6%???
   Podívejte se na koho se ze zákona vztahuje branná povinnost , podívejte se do statistik, jaké je věkové složení obyvatelstva, mužů na které se vztahuje branná povinnost.
   Mobilizace je důsledkem jistého politického vývoje, není to otázka jednoho dne. (uvědomte si, že "válka je pokračování politiky jinými prostředky") Každá zpravodajská služba a zejména nepřítele si dlouhodobě vyhodnocuje situaci a mobilizaci neutajíte ani náhodou.
   Na skryté vyvedení vojsk v době on-line imintu rovnou zapomeňte. Holý nesmysl viz Turecko a přesun vojsk k syrským hranicím.
   Vaše opatření v průmyslu?? Zpravodajce zajímají i souvislosti, nejenom vyloženě armáda a vojska nepřítele.
   Mobilizace je vratným aktem. Kdysi existovali nácviky mobilizace, byli povoláváni tak na cvičení buď vybrané ročníky, nebo specialisté odbornosti v záloze atd...
   V roce 38 proběhla mobilizace a po Mnichovském diktátu demobilizace Čs. branné moci.

   P.S. Máte vůbec jakoukoliv praktickou zkušenost se službou v bezpečnostních složkách, případně k tomu odborné vzdělání???

   • crusader
    11:10 21.10.2019

    "Podívejte se na koho se ze zákona vztahuje branná povinnost , podívejte se do statistik, jaké je věkové složení obyvatelstva, mužů na které se vztahuje branná povinnost."
    Jaké číslo myslíte, že dostanete? Těch 6% z počtu obyvatel je nějakých 640 000, pochybuju, že byste dokázal zmobilizovat víc, vždyť i při mobilizaci v roce 1938 s udává 1 100 000 jako maximální počet a to většina mobilizovala s chutí, o čemž bych dnes pochyboval. A i kdyby všichni (celých těch 640 000) nastoupilo a chtělo bojovat (což nemusí, může odmítnout službu se zbraní z náboženských důvodů), kde byste je vystrojil a vyzbrojil, čím a kdo by je cvičil. 640 000/10 (pěší družstvo) je 64 000 potřebných instruktorů. Ti odvedenci vůbec nic neumí. Navíc nemáte k dispozici ani vycvičené záložáky jako instruktory. Ti co byli na ZVS na dva roky jsou dnes starší 50 let, nejmladším, z těch co byli na 1 rok je 35 a víc. Kdo ty odvedence bude cvičit?

    • Larry
     11:34 21.10.2019

     Až na takovou maličkost: Branná povinnost v ČR se vztahuje i na ženy. Vaše přítelkyně či choť může dostat povolávací rozkaz. ( to komouši nedokázali, ale dnes máme rovné genderové příležitosti)
     Odmítači z náboženských důvodů + kryplové a další iracionální důvody ..... to je sice jistá proměnná, ale ten 1000000 do zbraně postavíte v 10ti milionovém národu.
     To, že je nemá kdo a kde vycvičit, vystrojit a vyzbrojit, je svědomí politiků.
     Životnost mladých v boji tak 10minut a to si ještě fandím.

     • Larry
      11:36 21.10.2019

      PS. A ta mobilizace v r.38. Sudeťáci, Maďaři a Poláci odmítali a sabotovali mobilizaci ve velkých počtech.

   • Karel Cimala
    12:12 21.10.2019

    Vážený,
    seminář měl téma " Rozvinování Armády ČR – revize mobilizačního systému".
    V prvé řadě je třeba definovat pojem "mobilizace", dle mého názoru to není jen o počtech ozbrojených sil a záloh citovaných v článku. I v jeho závěru se hovoří o připravenosti na "standardní vojenský útok cizího státu".
    Mobilizace to je válka (ne válečný konflikt, Turecko-Sýrie jsou geopolitické hrátky velmocí s předem stanovenými pravidly). Jde o to, kdo stihne dříve převést stát na válečný stav. Samozřejmě že pracuje rozvědka atd., na obou stranách, ale na obou stranách probíhají i mobilizační kroky. A to už nezastavíte. Pokud dokážete provést část mobilizace skrytě, získáte výhodu a časový náskok. I proto by si měl každý stát uvědomit, jaké následky nese zahájení mobilizace.
    Netvrdím a ani to nevím, zda dnes existují specializované útvary pro mob. Tvrdím, že dříve tato otázka spadala pod Mobilizační správu při MNO a systém byl rozvinut i do hodpodářské sféry (např. převzetí techniky pro potřebu armády s průběžnou aktualizací stavu).
    Branná povinnost je jedna věc, ale kolik lidí bude ochotno bojovat, je věc druhá. V dnešní době nejsem optimistou.
    Jako příklad akceschopnosti armády Vám uvedu příklad. Myslím v roce 2017, společné cvičení Běloruska a Ruska. V průběhu cvičení nad rámec dohodnutých počtů vojsk Putin uvedel do plné bojové pohotovosti tankovou divizi, naložil na vagony a poslal směr Bělorusko. Zkoušel loajalitu Lukašenka. Druhý den byly u Běloruska přepravy zastaveny. Lukašenko udělal to nejlepší, co mohl. Nic.
    Osobně mám jinou představu, jak má být stát připraven na mobilizaci a válku oproti tomu, jak je to prezentováno dnes.
    Uvedené teze k mobilizaci jsou vybrané, doplněné části "Šapošnikov "GŠ-Mozek armády", myslím z roku 1922.
    P.S. Absolvoval jsem VŠ se specializací na raketovou techniku a postgraduální studium "Materiálně tech. zabezpečení na stupni vševojsková armáda". Mimo prověření na stupeň PT-ZD jsem měl i prověrku PT-Mob a nějaké útvary v rámci výuky "mobilizace" jsem navštívil.
    Samozřejmě jsem se účastnil zpracování mobilizačních plánů svého raketového útvaru.

 • Petr M
  13:18 20.10.2019
  • (12)

  Bez vycvičené populace v řádu minimálně vyšších desetitisíců, lépe statisíců lidí, kteří by rychle posílili profesionální armádu, nemůže být o reálné mobilizaci vůbec řeč.
  Jako malý stát bychom si měli vzít to dobré prvky ze Švýcarského a Izraelského systému.
  Je třeba změny systému a to už od školství, které místo chlapů(i žen) ochotných bojovat za vlast vychovává, slabochy, sluničkáře, lgbt atd. Nedovedu si představit, že by tyto lidi chtěla armáda mobilizovat...

  Pěkný den

  • satai
   13:37 20.10.2019

   Jasně, škola z tebe vychová lgbt, blbe.

   • Petr M
    01:07 22.10.2019

    sám si blb, blbe.

  • Miroslav
   20:24 20.10.2019
   Oblíbený příspěvek

   Nejak ma do toho ako Slováka nič nie je čo si robíte vo svojej krajine ale to čo si napísal má niekoľko háčikov. Tak poporiadku...

   1/ Nedá sa len tak preniesť jeden model a očakávať, že bude fungovať rovnako ako inde. Každý model totiž musí rešpektovať určité špecifiká danej krajiny. Ekonomické, kultúrne, historické, geografické, politické, kultúrne... A vôbec, mám pocit, že z toho švajčiarského modelu sa stáva akási dogma. A už vôbec sa nedá kopírovať izraelský model. Izrael je krajina ktorá je z každej strany obklopená potenciálnym nepriateľom. A to ako zo vzduchu, po zemi aj po vode. Nehovoriac o tom, že Izrael je štedro dotovaný USA. Ináč by to izraelská ekonomika neutiahla.

   2/ AČR má iste presné počty ktoré sú potrebné k obrane krajiny. V našich stredoeurópskych podmienkach je to cca 1000 vojakov na 1000 km2. Ak aj pominieme členstvo v NATO tak ČR stačí mať asi 80 tisíc ľudí ktorí sú pripravení ihneď nastúpiť do služby. AČR v prvom rade musí mať kapacity na okamžitý výcvik ďalších brancov ktorí budú môcť nahradzovať straty ale hlavne zabezpečiť rotáciu. Cvičiť státisíce a milióny ľudí nevediac na čo je len plytvanie zdrojmi.

   3/ Homosexualite sa iste nenaučíš v škole a neodnaučíš na vojne. Homosexualita či iné sexuálne poruchy (nie choroby) sú dané a nedajú sa získať. Homosexualita je pozorovaná aj medzi zvieratami a tie do školy nechodia a ani slnečné kaviarne nenavštevovali

 • SofF
  01:02 20.10.2019
  • (10)

  sice se to ve střední Evropě může zdát naprosto nereálné, tradiční nepřítel Německo má problémů dost, i s armádou a vybavením. Ale je tu ještě jiný soused se kterým už od založení ČSR byly problémy a ten mohutně zbrojí. A kombinace s nevyzpytatelným režimem důvěře nepřidá, taktéž sny o obnově velikosti kdy prakticky s každým sousedem má nějaké nároky, alespoň té jejich vizi.
  Takže je rozhodně dobré že se tomu odpovědní lidé začali věnovat. Turecko mělo také korektní vztahy s SAR, jenže když obranyschopnost Sýrie dramaticky poklesla tak to vede k tomu že si dělají co uznají za vhodné. A našemu sousedu jde stejně jako Turecko o pohraniční oblasti které si latentně nárokují a v případě příležitosti věřím že by ji bezezbytku využili. Ani spojená síla ČR a SR by s tím nic nenadělala v současné podobě, stejně jako Turci by si vzali v pohraničí co by chtěli, to je smutná realita.

  • PavolR
   07:52 20.10.2019

   "... když obranyschopnost Sýrie dramaticky poklesla tak to vede k tomu že si dělají co uznají za vhodné." - Tu podľa mňa trocha dochádza k zamieňaniu príčiny s následkom, keďže Turecko aktívne a cielene podnikalo kroky k dosiahnutiu aktuálnej situácie.

   Pokiaľ je reč o Poľsku, tak tým je Česko v NATO, budú preň územia na východe politicky jednoduchším cieľom a napádať vás (alebo nás) bude maximálne tak slovne.
   Treba si uvedomiť, že veľkosť armády nie je všetko. Ešte dôležitejšie je hospodárstvo a jeho štruktúra, ktorá je v Poľsku vo veľkej miere viazaná na EU. ˇPiS sa drží pri moci veľkorysou sociálnou politikou, ktorú možno realizovať iba kým sa hospodárstvu darí a konflikt s členským štátom NATO a EU by mu sakramentsky neprospel.

  • skelet
   12:14 20.10.2019

   ČSR a Polsko mělo jiné vztahy, než ČR a Polsko.

   • SofF
    17:44 20.10.2019

    jde o to "příležitost dělá zloděje" - i ve větším měřítku je to podobné. Stačilo by aby vznikly nějaké nepokoje když by "demo opozici" ujely nervy, tak by se záminka našla.
    Tudíž proto je lepší mít připravené vojsko přiměřeně na všechny eventuality než pak jen koukat jak se to sype. Armáda by neměla být pouze loutkou politiků ale v případě nutnosti převzít iniciativu v zájmu celistvosti a míru státu.

    • skelet
     20:08 20.10.2019

     tu příležitost mají i nyní. Naše armáda se s jejich nedá srovnat. Jejich občanská chuť podporovat armádu se s tou jejich nedá srovnat. Tvrdost jejich politické reprezentace se s tou jejich nedá srovnat. A přesto Poláci a Polská republika vystupuje daleko jasněji jako naši spojenci, než naši "bratia" Slováci.
     Uvízl jsi v minulém století. Sorry.

     • skelet
      20:11 20.10.2019

      pardon.. tvrdost jejich reprezentace se nedá srovnat s tou naší.

     • SofF
      20:18 20.10.2019

      ale chybí alespoň nějaká zástěrka, tu Turci díky bojům a různým rebelským frakcím mají, takže je označili za území držené bandity a teroristy. Kdyby k žádnému povstání nedošlo tak by je ani nenapadlo pochodovat na syrské území. Ostatně zprvu také jen odtáhli věci z toho mauzolea či co to bylo těsně za hranicí a nechali to dál být.
      Co jsem psal je zatím strašení, ale situace se často mění velice rychle a to nemusí jít ani o BV či Afriku, viz převrat v Kyjevě. I tady je společnost polarizovaná už příliš a jestli některé napadne přejít tu hranici tak to pojede jak sněhová koule, nenávistná propaganda už nese svoje ovoce.

     • skelet
      10:08 21.10.2019

      když budou chtít, tak zástěrku ti vytvoří během 30 sekund. Jenže oni nechtějí.
      Poláci mají ČR rádi, smiř se s tím.

     • crusader
      11:32 21.10.2019

      skelet
      Jistě, mají nás rádi stejně jako v roce 1918, jako v roce 1938, jako v letech 1945-47 a jako v roce 1968.

     • skelet
      12:37 21.10.2019

      což je bratru nějakých 50let...

 • Scotty
  22:04 19.10.2019
  Oblíbený příspěvek

  Mimochodem pan Vích napsal několik článků na téma nákupu vrtulníků z USA, ve kterých mírně řečeno nepíše pravdu. Proč bych ho tedy měl brát vážně když píše o jiných věcech které se týkají armády?

  • ARES
   09:31 20.10.2019

   Zdá se, se řada čtenářů se ani nepokusila seznámit s tím, co vlastně Seminář řešil a kdo na něm vystoupil. K zaujetí negativního stanoviska jim pouze stačí, že se jí zúčastnili Tomio Okamura, místopředseda a Ing. Radovan Vích, poslanec, místopředseda Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny, což pro ně je jako rudý hadr pro býka a vypínač soudného uvažování. V tomto způsobu myšlení tak přešli pouhou „drobnou okolnost“, že Seminář byl oficiální prezentací stanovisek zástupců MO a GŠ AČR jak řešit bezpečnostní situaci ČR v současném turbulentním světě, nikoli SPD.
   Je plně oprávněný názor, který vyslovil Analytic, že je ostudou jak koaličních stran, tak stran „demokratického bloku“, že řešené téma, přes jeho aktuálnost, není v centru jejich pozornosti.

   • Scotty
    10:34 20.10.2019
    Oblíbený příspěvek

    Politici na přič stranami by měli zejména řešit vybavení profesionální armády moderní výzbrojí. Pokud jim tak záleží na případné mobilizaci měli by prosazovat aby armáda na kupovala techniku i pro uložení do NZ, aby případní branci měli s čim bojovat. Neslyšel jsem do nikoho z SPD vyslovení takového návrhu. Naopak všechny nákupy techniky pouze kritizují jako předražené nebo zbytečné. Až pan Vích začne prosazovat nákupy zbraní a vybavení pro mobilizované jednotky začnu ho brát vážně. Muže začít například u chystaného nákupu BVP. Ono pořádat naprosto zbytečné semináře nic nestojí.

    • otecko
     09:29 21.10.2019

     A kolik seminářů, kde se prezentovaly všechny složky obrany ( MO, GŠ, UNOb, Úřad vlády, odborná veřejnost) na podobné téma v PS za posledních 30 let proběhlo? Dá se říct, že teprve toto je první takové setkání. Váš se*e, že to připravil jeden týpek z SPD, že? V každém případě stačí zkouknout zveřejněné příspěvky aby věděl, že to byla dobrá věc. Ono totiž, bez veřejné diskuze těžko Vích neco prosadí, je jen jeden, to jen vy si to myslíte.
     Co tam zaznělo mělo hlavu a patu, nyní je třeba to dále rozvíjet, aby se obranyschopnost ČR zvýšila.

 • liberal shark
  14:59 19.10.2019

  Něco k meritu věci - jaký mechanismus válečného rozvinutí vlastně pokládáme za adekvátní ? Poslední dobou to vypadá na švýcarský miliční systém s celým sortimentem ručních zbraní doma pod postelí.

 • ARES
  13:50 19.10.2019

  Je třeba ocenit, že web AN uveřejnil ¨Sborník ze semináře „Rozvinování AČR – revize mobilizačního systému“, protože významně přispívá ke konsensuálnímu přijetí bezpečnostní definice České republiky, která bude pracovat se všemi potenciálními scénáři hlavních forem ohrožení bezpečnosti země. Bez toho konsenzuálního přijetí obranné politiky občany ČR napříč celým politickým spektrem, nelze zabezpečit efektivní obranu ČR před všemi formami ohrožení bezpečnosti země. Jde o to aby bylo v principiálních otázkách dosaženo stability, jednoznačnosti a efektivnosti výstavby vojenské síly státu v dlouhodobém časovém horizontu.

  Že je to významné, cituji ze Sborníku. Hovoří o tom, že členské státy NATO budou méně ochotné vojensky se angažovat v případě agrese Ruské federace proti členské zemi Aliance v případě, že se některý z nejsilnějších členských států, především USA, do konfliktu nezapojí, pokud bude viditelná snaha některého z členských států eskalovat situaci do úrovně konfliktu a pokud nebude zřejmé, že existuje v konfliktu shoda cílů mezi členskými státy Aliance.

  Kdo zpochybňuje smysl zveřejnění semináře na webu AN, vlastně zpochybňuje slova 1. zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR genpor. Mgr. Ing. Jaromíra Zůny, MSc., Ph.D. Nejde o nic jiného, než o prach sprostou „ideologickou podpásovku“ vůči AN.

 • VlaLang
  12:54 19.10.2019

  Ok, chvilku jsem si nebyl jist zda jsem nekliknul na Aeronet nebo Sputnik... :( Proč znova? Proč na tomto serveru? Proč Vích?

  • flanker.jirka
   14:31 20.10.2019

   Samotné téma je více než aktuální, při zpětném pohledu na to jak neakceschopná byla ukrajinská profesionální armáda v roce 2014 (nebýt naverbovaných žoldáků z celého světa, kdoví, jak by to dopadlo) a na to jak byla ráda za to, že ji ze zahraničí někdo pošle alespoň uniformy pro povolané brance. Je AČR vůbec schopna vybavit základní výbavou pár tisíc povolaných branců a dlouhodobě takové množství nechat na svém území rotovat po dobu 5 měsíců? Posledním případem je dohoda mezi turky a američany o kurdech, vypadáto, že si nemůžeme být jistí ničím, co když takhle "prodají" jižní Slovensko maďarům? Nebo část sudet zase "prodají němcům?"
   AČR dnes nedokáže ani personálně a ani materiálně poskytnout například takovou míru pomoci, kterou poskytovala v roce 1997 a 2002 při záplavách. S bídou dokázala udržet hlídání areálu vrbětického muničního skladu. Vojenskou techniku už také nemáme, údajné přebytky se rozkutálely mezi vykutálené sponzory politických stran a prezidentů.
   ... a proč Vích? Otázkou je proč ne někdo jiný už mnohem dříve? ... SaVo a spol asi stále čeká na to jaké noty přijdou z USA. ...a asi nejspíše protože, této problematice za 20 let členství v alianci žádní "odpovědní politici" nevěnovali za mák pozornosti (až Trumpův požadavek na plnění závazku, kteří tito politici dali již v roce 1999, povede k větším investicím). Doposud tu politici odborníci a národní umělci stvořili maximálně tak bílý trhací kalendář.
   Je super, že alespoň někdo tuto problematiku nadhodil, protože bylo jí třeba začít řešit předevčírem, tak že třeba se dočkáme, že za 10 let slavnostně někdo dokáže ve skladu rozvinout ponožky (i tam je materiálu méně než v Tuzexu).

 • analytic
  21:14 18.10.2019

  Scotty:

  V Obranné strategii ČR z roku 2017 se píše, že je potřeba navýšit počet AČR o 5 000 osob. Myšleno je oproti 24 162 uváděných v KVAČR z roku 2015.

  Z hodnocením příspěvku souhlasím, včetně zoufalého Ťuláka.

  Pokud nevidíte potřebu změny legislativy, tak si pozorně přečtěte příspěvek od Koudelky.

  Stručně řečeno, můžeme mobilizovat, až když nepřítel stojí na naši hranici.

  • Scotty
   22:24 18.10.2019

   Zahájení odvodů může být po vyhlášení stavu ohrožení státu, za mě je tohle naprosto v pořádku. Můžeme se bavit jestli tento stav má vyhlašovat parlament nebo přímo vláda, ovšem principiálně se mi to zdá naprosto dostatečné.

   • analytic
    22:51 18.10.2019

    Opravdu si myslíte, že je možné zahájit mobilizaci, tzn. doplňování OS a přechod na válečnou ekonomiku až v době “bezprostředního ohrožení

    • Scotty
     23:05 18.10.2019

     Záleží jak se to bezprostřední ohrožení definuje. Kdy by podle vás měl být ten moment kdy začít s odvody?

     • analytic
      10:57 19.10.2019

      V dokumentu Koncepce mobilizace OS z r. 2012 se počítalo s přijetím legislativní úpravy, která by vládu opravňovala přijmout tzv. Mimořádná opatření, spočívající mj. v realizaci povinného odvodniho řízení, ještě před vyhlášením SOS nebo VS.

      Armáda si již tehdy uvědomovala, že když se zahájí odvody až při bezprostředním ohrožení, může už být pozdě.

      Příslušná legislativa však přijata nebyla.

     • Scotty
      13:49 19.10.2019

      Pokud by se aktivace těchto mimořádných opatření navázala například na bezprostřední ohrožení některého z našich spojenců, tak s tím problém nemám.

   • analytic
    23:46 18.10.2019

    Jsem rád, že jsme si už jsme si snad vyjasnili ty plánované počty AČR:-)

    Opravdu si myslíte, že je účelné realizovat mobilizačni opatření, tzn. doplňování OS a přechod na válečnou ekonomiku, až “...v případě, že je třeba BEZPROSTŘEDNĚ ohrožena svrchovanost státu, územní celistvost státu nebo jeho demokratické základy”?

    Jakože pošleme naši mechanizovanou brigádu (+} k obraně našich spojenců a mobilizovat začneme až když ta obrana nevyjde? Kdo mezitím bude plnit úkoly vojáků tě brigády na teritoriu? Kdo bude chránit ODOS? Kdo bude chránit státní hranici před uprchlíky z válečných oblasti a před pronikáním průzkumně diverzních skupin? Kdo bude pomáhat PČR a IZS zvládat chaotickou situaci na teritoriu? Kdo rychle vycvičí ty, kteří žádný vojenský výcvik neabsolvovali?

    Současný legislativní systém je nastaven na víře, že v horizontu mnoha let( (až 10), nám žádné ohrožení nehrozí a že jsme to nebezpečí schopni rozeznat a včas reagovat.

    To je současný systém doplňování OS ve smyslu personálních zdrojů a tzv. odložené potřeby ve smyslu materiálních zdrojů .

    • PavolR
     08:09 19.10.2019

     Riešite blbosti!
     1.- Okrem USA dnes (ako i v strednodobom horizonte) neexistuje štát, ktorý by bol schopný reálne ohroziť mimo svojich bezprostredných susedov ešte nejakú tretiu krajinu. Z čoho vyplýva, že
     2.- Časti AČR, ktoré ostanú na území republiky budú mať iba o málo úloh viac, než majú dnes a zvyšok zvládnu bezpečnostné zložky, ktoré tak činia každodenne.
     3.- Prípad konfliktu s treťou krajinou je, ako vidím, adekvátne zákonne ošetrený a prílišné rozšírenie možností mobilizácie iba otvára cestu pre veľké hospodárske i politické škody (napr. zneužitie k odvracaniu pozornosti od vnútropolitických problémov) bez získania adekvátnej protihodnoty.
     -
     -
     Pre zaujímavosť, napr. Maďari koncom minulého roka prijali zákon umožňujúci povolávanie záloh v prípade konfliktu na území susedného štátu (v ich prípade teda prakticky kedykoľvek :-D ) s možnosťou nasadenia týchto síl proti civilnému obyvateľstvu.

   • liberal shark
    14:55 19.10.2019

    Odvod a mobilizace jsou dvě různé věci.

 • Scotty
  17:34 18.10.2019
  • (7)
  Oblíbený příspěvek

  /Ukázala se bezzubost OSN, kdy se sice sešla její Rada bezpečnosti, ale neshodli se na závěrečném stanovisku./
  Spíš měl napsat že kvůli Rusku se Rada bezpečnosti neshodla na závěrečném stanovisku.

  Co se NATO týče, to jako celek nikdy Kurdům nic neslíbilo. Navíc v rozhodování platí zásada jednomyslnosti, takže s jakýmkoli krokem celé aliance by muselo souhlasit i Turecko. Naopak téměř všichni evropští členové NATO turecký útok odsoudili. Ovšem to že se na aktuální tragické situaci Kurdů budou přiživovat protizápadní populisté jako SPD se dalo čekat.

  Že se takové články obětují na Parlamentních listech je celkem přirozené. Ovšem je to zarážející v médiu jako Armádní noviny které se definuje takto: "Armádní noviny jsou konzervativní vojenské médium, které se otevřeně hlásí k euroatlantickému civilizačnímu okruhu a evropské historii. Naším cílem je podpora, obrana a rozvoj české a euroatlantické kultury a společnosti."
  Je to postoj který podle mnoha jeho vyjádření pan Vích rozhodně nesdílí.

  Co se samotného sborníku týče pročtu si detailně až k tomu najdu vnitřní sílu. Ovšem hned v úvodu projevu pana Okamury je faktická chyba. Početní stav vojáků AČR byl ke konci loňského roku 25 105, tedy ne kolem 21 000 jak tvrdí pan Okamůra. Pokud budou i ostatní příspěvky stejně fakticky správné je vskutku na co se těšit.

  • analytic
   17:51 18.10.2019

   25 105 je počet VZP v celém rezortu MO, nikoli v AČR.

   • Scotty
    19:12 18.10.2019

    V tom projevu se mluví o celkovém počtu vojáků. Předpokládám že jsou myšleni všichni VZP bez rozlišení ve které složce slouží. To že slouží pouze v AČR jsem nenapsal správně, to je pravda.

    • analytic
     19:37 18.10.2019

     Já taky nemám rád TO ani SPD. Ale kvůli tomu nebudu překračovat to co řekl. Pokud je v tom sborníku to, co skutečně řekl, tak mluvil o počtech vojáků v AČR.

     Mimochodem, zefektivnění systému mobilizace, se neobejde bez změny legislatiy, včetně novelizace ústavního zákona. Tady se každý hlas bude hodit, včetně těch od SPD.

     Že diskusi na toto téma otvírá zrovna SPD je ostuda těch dalších pol. stran. Ale na té konferenci, jsem od představitelů SPD nezaznamenal nic extremistického nebo něco proti našim spojeneckém závazkům a zahraničněpolitické orientaci.

     • Scotty
      20:17 18.10.2019

      Tak se podíváme co je tam napsáno:
      /Armáda České republiky by chtěla do roku 2026 navýšit počet vojáků v celé zemi až na 30 000. Nyní je jich kolem 21 000. Jsem přesvědčen, že naše armáda je určena především kzajištění obrany území České republiky./
      Tak buď udělal chybu v současném počtu vojáků nebo v jejich plánovaném počtu. Protože 30 000 je plánovaný počet všech VZP. Ať tak či tak chyba tam je.

      Ten seminář jsem si přečetl a je to kupodivu celkem dobré. Většinu tvoří příspěvky vojáků. Tady až na příspěvek Pavela Ťuláka. Zvlášť touhle mě velice zaujalo:
      /Zásadní bude legislativně upravit výběrové předurčení občana k povinnému výkonu branné povinnosti v míru. Výběr občanů by mohl být prováděn pomocí náhodného výběru rodných čísel (např. generování pomocí PC) a následovalo by jejich odvedení. Podle jejich předurčení k naplnění schopností OS ČR při maximálním využití jejich civilní specializace by pak ve stanovené bylo provedeno vykonání základní vojenské přípravy doplněné povinnými vojenskými cvičeními k dosažení jejich odborné specializace. Všechny tyto činnosti budou v míru realizovány za odměnu./
      Děkuji nechci.

      Jaké změny legislativy nebo dokonce ústavního zákona myslíte? Já za současné situace nevidím potřebu nic měnit.

 • Tesil
  16:53 18.10.2019
  • (16)

  Tak pochopitelně Okamura je snadný cíl.V stejné situaci byl kdysi republikán M.Sládek.Pokud si tu dobu dobře pamatuji byl to právě on,kdo navrhoval profesionalizaci armády.Možná byl dokonce první politik,určitě byl mezi prvními.
  V jakési televizní debatě ukazoval i finanční analýzu tohoto kroku.
  Jenže názory velkého kritika V.Havla a člověka,který některé věci jasně pojmenoval se nebude nikdo řídit.


  Výběr příspěvků je zcela v kompetenci majitele webu,kdo chce nechť čte,komentuje,hodnotí, je to záležitost svobodné vůle každého z nás.

  • satai
   19:24 18.10.2019

   Jo, srovnání s lidským odpadem, jako byl Sládek, to je celkem na místě.

   • Tesil
    22:29 18.10.2019

    satai
    Jistěže ano,protože pokud sebelepší návrh vzejde od mainstreamem odstřeleného politika nemá šanci uspět.
    Sládek byl odpad,protože se nevyjadřoval korektně?Nebo vidíš jiný důvod?

    • satai
     07:40 19.10.2019

     To jsou najednou eufemismy jako "nevyjadřoval korektně". Ne, byl to odporný rasistický šmejd. Jen si to řekneme bez obalu.

  • Rase
   21:14 18.10.2019

   když nejsou čtenáři, není sledovanost, tedy nižší peníze z reklamy atd. Jasně , dá se to řešit publikování placených příspěvků (klidně dle zadání Rusů nebo podobně), nebo psaním bulváru, kdy návštěva odborníka je ve výsledku stejně hodnotná jako nějaké tetky z klubu pletení ponožek. Záleží jen na šéfovi webu, jakou chce mít skupinu čtenářů. Třeba se z AN stane stránka o pletení ponožek :D

  • Scotty
   23:33 18.10.2019
   Oblíbený příspěvek

   Na Sládka který si nosil svoje pití do televizních debat aby ho novináři neotrávili si dobře pamatuji. Nebo jeho teorie že ČT nakoupila seriál Mr. Bean aby ho zdiskreditovala to je nezapomenutelné. Profesionalizace armády určitě není nápad který by vzešel od Sládka, ale i kdyby ano tak jak se říká i rozbité hodiny mají pravdu dvakrát denně.

   • Luky
    00:34 19.10.2019

    A nebylo ti v "jeho" dobách méně než 10 Scotty87?

    Tady je tolik chytrých liberálů. Ono je hrozně lehký si do někoho kopnout, když je předkopaný od médií.

    • Scotty
     08:44 19.10.2019

     Není snad to co jsem psal pravda? Řekl bych že Sládek se zesměšňuje sám, k tomu média nepotřebuje. Že to byl, nebo spíš pořád ještě je, šašek je zjevné z jakéhokoli jeho vystoupení.
     Pokud vím Sládek je pořád politicky i jinak aktivní.
     https://www.youtube.com/watch?...

     • Luky
      10:16 19.10.2019

      Volební právo jsem tenkrát měl, ale nikdy mu to nehodil.
      Jenže Sládek byl v naší nové demokracii fenomén a nedělní debaty dělal záživné. Prostě držka.

      Mě spíš jde o to místní kopání do Okamury a SPD. Kopnout si samozřejmě můžete do čeho chcete, ale tvářit se, že pokud je příspěvek od člena té či oné parlamentní strany, zdiskredituje to celý web...... je srandovní, i když to odpovídá vylízanému společenskému trendu.

     • satai
      10:30 19.10.2019

      "Jenže Sládek byl v naší nové demokracii fenomén a nedělní debaty dělal záživné. Prostě držka."

      Pokud ti přijde zábavné sledovat něco takového...

      "Mě spíš jde o to místní kopání do Okamury a SPD."

      Falešnou politickou korektnost stranou a nazvěme je pravými jmény - je to sbírka šmejdů.

      "pokud je příspěvek od člena té či oné parlamentní strany, zdiskredituje to celý web."

      Web není ČT nebo ČRo, aby musel. Je to jeho volba, komu dá prostor. Takže tak.

     • Luky
      10:43 19.10.2019

      No právě, je to jeho volba.
      Až zas někdo něco k armádě uspořádá....musíš holt zatlačit na svého oblíbeného politika, aby věci dal svou krásnou tvář.

      Já jsem třeba rád, že jsem si mohl výstup přečíst. Ale myslím, že se dalo počkat s prvním článkem, až budou mít dokument/video hotové a nedráždit nadvakrát. Politici musí počítat s faktem, že vždycky zvednou vlnu odporu.

     • Scotty
      14:00 19.10.2019

      Luky
      Sládek by byl možná dobrý stand-up komik, ovšem jako politik nic moc. Už jsem také měl u mnoha voleb možnost volit SPR-RSČ a nepřekvapivě jsem mu to také nehodil.
      Na aktivity SPD se dívám podezřívavě automaticky. Jaké k tomu mám důvody jsem psal pod minulým článkem.

    • Takeda
     09:00 19.10.2019
     Oblíbený příspěvek

     Hej mě bylo 12 a už tehdy mi bylo jasný jakej rasistickej kokot to je.

     • Luky
      11:44 19.10.2019

      jo jo jasně.....no my s ženou na naše přátele občas působíme nedostatečně to nevím co to je, ale když zjistili, že si domů třeba vezmeme cikána, tak se jejich sluníčkovost, liberálnost a noblesnost projevila v plný kráse!

 • Jura99
  16:20 18.10.2019
  Oblíbený příspěvek

  SPD by udělala dobře, kdy by se neotírala o údajné "budování armády pro zahraniční mise". Kdyby se AČR nevybavovala ALESPOŇ pro zahraniční mise, nejspíš by se nevybavovala vůbec, nemluvě o neocenitelných zkušenostech z ostrého nasazení na misích. Asi nikdo nepochybuje, že AČR je poměrně slabá a je nutné nakoupit kvanta techniky, vč. těžké pozemní "neexpediční". Tak směle do toho.

 • Rase
  15:32 18.10.2019
  • (7)
  Oblíbený příspěvek

  Okamura na titulní fotce každý měsíc. Je zde na AN nějaký vyšší zájem odehnat co nejvíc čtenářů?

  • Luky
   12:12 19.10.2019

   Už nevím, kdo pod minulým článkem použil hanlivé "svědci Okamurovy"...ale pro pobavení jsem našel možnou hymnu (nejlepší když se otitulkuje):
   https://www.youtube.com/watch?...

 • Jiří Vojáček
  15:32 18.10.2019
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Jsem upřímně překvapený, že se provozovatel webu znovu (dokonce z vlastní vůle) vrací k té ostudě, kterou mu tady Ing. Radovan Vích nadělal posledně.