Sestřely družic: První sestřel v americké režii

ASAT
Foto: Americká střela „vzduch-vesmír“ ASM-135 / Lorax, Wikipedia

Za studené války vstoupili lidé po souši, vodě a vzduchu do dalšího prostoru – kosmického. Záhy se rovněž objevila snaha o jeho militarizaci. Bylo tak logickým vyústěním, že vedle nejrůznějších „kosmických zbraní“ vznikla také snaha a potřeba disponovat prostředky k ničení družic. Způsobů jejich ničení je přitom hned několik. Jedním z nich je fyzický sestřel řízenou střelou vypuštěnou ze země, případně ze vzduchu. Vůbec první ověřený fyzický sestřel uskutečnili Američané 13. září 1985.

Vzrůstající sovětská hrozba

V sedmdesátých letech Američané objevili na oběžné dráze údajně hned několik sovětských družic, které měly být určené pro ničení nepřátelských satelitů navedením na kolizní dráhu. Ve své podstatě se tak mělo jednat o ryzí kamikaze.

Tento druh útoku má hned několik výhod: zbraň je připravená k použití přímo na oběžné dráze (třeba velmi blízko svého cíle, kde může po určitou dobu vyčkávat), a nemusí být vůbec velká.

Proto je možné čistě hypoteticky vynést hned několik „kamikaze družic“ na jednou, při jediném startu. Předem také nemusí být jasné, že o kamikaze družici jde. Navíc (a to čistě hypoteticky) takto mohou být použity i družice těsně před vyčerpáním pohonných látek, které předtím plnily jiné funkce.

Spojené státy americké pochopitelně musely na tuto hrozbu reagovat. V roce 1977 proto byl zahájen letectvem projekt ASAT (Anti-Satellite) a o dva roky později byl vybrán dodavatel nové „protidružicové“ střely a to společnost Link-Temco-Vought.

F-15 ASAT Foto: Střela ASM-135 těsně po odhozu z letounu F-15 / U. S. Air force, Paul E. Reynolds

K vynášení dvou-stupňové střely ASM-135, jak se nová zbraň jmenovala, byl vybrán stíhací letoun F-15A, který jí mohl velmi rychle dopravit do dostatečné výšky a tam jí „odhodit ke vzdušnému startu“ při dostatečné rychlosti. Velkou výhodou byl nejen výkon tohoto letounu, ale jeho případná dostupnost napříč americkými leteckými základnami, takže neměl být problémem pružně reagovat na aktuálně nastalou hrozbu.

První sestřel uskutečnila F-15

Již od roku 1982 probíhaly testy nové střely „vzduch-vesmír“ v atmosféře. První skutečný sestřel se nakonec uskutečnil 13. září 1985. Jako cíl byla vybrána vysloužilá družice Solwind P78, určená původně k výzkumu Slunce, nacházející se na oběžné dráze ve výšce 555 km. V době sestřelu již nebyla podle původního plánu aktivní, avšak ve skutečnosti vědcům stále posílala data. O chystaném sestřelu se jim údajně nikdo neobtěžoval říci, což sebou přineslo samozřejmě negativní reakci i na domácí půdě.

Solwind Foto: Družice Solwind na ilustračním snímku / NASA

Raketa byla tedy vypuštěná z letounu F-15 patřícího pod 6512th Test Squadron ze základny Vandenberg v Kalifornii. Stroj vynesl střelu do výšky zhruba 24 km a tam ji odpálil. ASM-135 pak po 90 sekundách letu, ve výšce 555 km nad zemským povrchem úspěšně zasáhla a zničila satelit Solwind P78.

Letectvo bezprostředně po něm předkládá návrh na výrobu 112 takových střel a úpravu celkem dvaceti stíhacích letounů F-15, které chtělo rozdělit 48th Tactical Fighter Squadron v Langley ve státu Virginia a 318th Tactical Fighter Squadron ve státě Washington. Každá z letek obdržela po čtyřech modifikovaných letounech, ale objevil se problém.

Obavy o porušení dohody o omezení zbrojení

Panovala totiž obava, že by vyzbrojení tímto typem zbraně mohlo být chápáno jako porušení dohody o omezení zbraní v kosmickém prostoru. Americké letectvo pochopitelně oponovalo, protože se nejen jednalo o přímou reakci na kamikaze družice, ale zejména letectvo nic nehodlalo do kosmu vypouštět. Přesto je osud již vyrobených střel zcela nejasný a můžeme se jen bavit, v jakém skladě nebo na jaké základně byly zakonzervovány k případnému použití.

Mezitím však americké námořnictvo upravilo své střely určené původně k sestřelování letounů také k ničení balistických raket. V současné době je veden jako systém AEGIS (Advance Electronic Guidance Information System) a je instalován na křižnících a torpédoborcích. Tento systém je přitom možno použít při úpravě softwaru také proti družicím na nízké oběžné dráze, což se potvrdilo při druhém americkém sestřelu družice v roce 2007.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izrael opět vylepšuje protiletadlovou a protiraketovou obranu

Diskuze nad preventivním útokem na Írán neutuchají a tak Izrael nadále zvyšuje svou protiletadlovou ...

Indie vyzkoušela raketu dlouhého doletu Agni 5

Indická armáda patří mezi vůbec největší na světě a vedle jiného se snaží také modernizovat a ...

Phantom Eye – úspěšný test vodíkového letadla

Firma Boeing úspěšně otestovala prototyp svého obřího vodíkového letadla Phantom Eye (Fantomovo ...

Války v 21. století - konec tradičního pojetí boje?

Nepřítel se mění, války se mění, zrovna tak vnější podmínky a prostředky boje. Ty tam jsou obrázky ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Michal Polák
    08:22 09.07.2012

    Každá družice nikoliv. Musí být totiž schopna nikoliv jen stabilizace, zejména větší změny dráhy a to nikoliv jen výšky, ale zejména sklonu oběžné dráhy - což je energeticky velmi ...Zobrazit celý příspěvek

    Každá družice nikoliv. Musí být totiž schopna nikoliv jen stabilizace, zejména větší změny dráhy a to nikoliv jen výšky, ale zejména sklonu oběžné dráhy - což je energeticky velmi náročné...Skrýt celý příspěvek

  • Jarda
    14:16 08.07.2012

    Promiňte, ale o vybuchu jsem nic nepsal. Je snad logické, že jsem tím myslel navedení družice na cíl. Bez paliva by to jaksi nešlo.

    Promiňte, ale o vybuchu jsem nic nepsal. Je snad logické, že jsem tím myslel navedení družice na cíl. Bez paliva by to jaksi nešlo.

  • Deadog
    23:16 07.07.2012

    jiste ze muze ,ale tam nejde o vybuch paliva ale o kinetickou energii daneho objektu

    jiste ze muze ,ale tam nejde o vybuch paliva ale o kinetickou energii daneho objektu

  • Jarda
    19:22 07.07.2012

    Takže jestli jsem to pochopil, tak každá družice, co má palivo, může být kamikaze.

    Takže jestli jsem to pochopil, tak každá družice, co má palivo, může být kamikaze.

  • sroub
    18:29 07.07.2012

    Opravte prosím termín kamikadze. Ve skutečnosti je to kamikaze, kaze je v japonštině výraz pro silný vítr, a kami je druh bůžka, nebo ducha. Jako kami jsou označováni i třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    Opravte prosím termín kamikadze. Ve skutečnosti je to kamikaze, kaze je v japonštině výraz pro silný vítr, a kami je druh bůžka, nebo ducha. Jako kami jsou označováni i třeba duchové předků té které rodiny, nebo prostě nadpřirozené bytosti obývající to či ono místo. Proto se kamikaze poněkud nepřesně překládá do češtiny jako boží vítr, v narážce na dvě vychřice které zničily invazní loďstvo mongolckého Kublajchána při pokusu o invazi do japonska v letech 1274 a 1281.Skrýt celý příspěvek

  • j. fišer, třebíč
    14:46 07.07.2012

    a první sestřel družice udělali číňani před mnoha lety

    a první sestřel družice udělali číňani před mnoha lety

Načítám diskuzi...