Vojáci Severní Koreje bojují v Sýrii?

Foto: Severokorejská armáda na přehlídce v Pchjongjangu; ilustrační foto / Uri Tours; CC BY-SA 2.0
Severokorejská armáda na přehlídce v Pchjongjangu; ilustrační foto / Uri Tours; CC BY-SA 2.0

Ruská tisková agentura TASS přinesla zprávu o zapojení vojáků Severní Koreje do války v Sýrii. Je nasazení severokorejských vojáků v Sýrii skutečně reálné?

Severokorejští vojáci v Sýrii?

Pět roků trvající občanská válka v Sýrii se postupně stala vysoce mezinárodním vojenským konfliktem. Podle The Washington Post v Sýrii působí bojovníci z téměř 90 zemí světa. Přímo v Sýrii se vojensky otevřeně angažuje Rusko, Írán, libanonský Hizballáh, Spojené státy, Velká Británie, Francie, Izrael, Jordánsko, Turecko nebo Saudská Arábie (formou poradců). Další stovky bojovníků pocházejí z Čečny nebo Iráku.

O nasazení severokorejských vojáků informovala ruská agentura TASS, která citovala Asaad az-Zoubiho, vedoucího Vysokého vyjednávacího výboru (High Negotiations Committee) - ten sdružuje 36 opozičních skupin podporovaných Saudskou Arábii. az-Zoubi vede mírová jednání v Ženevě.

“Severokorejské jednotky Chalma-1 a Chalma-7 jsou zde,” uvedl Asaad az-Zoubi minulé úterý bez dalších podrobností. Podle az-Zoubiho syrskou vládu kromě íránských jednotek podporují také bojovníci z Afghánistánu.

Není to poprvé, kdy se objevily informace o působení vojáků Severní Koreje v Sýrii. V roce 2013 ředitel londýnské organizace SOHR (Syrian Observatory for Human Rights) Rami Abdulrahman řekl saudskému deníku Al-Sharq al-Awsat, že malá skupina severokorejských vojáků působí v Sýrii. Důstojníci měli syrské armádě poskytovat poradenské služby v logistice a plánování misí.

“Přesné číslo důstojníků není známo, ale je zde určitě 11 až 15 severokorejských důstojníků, většina z nich mluví arabsky,” uvedl v roce 2013 Abdulrahman. O rok později Abdulrahman uvedl, že Severní Korea pomáhá Sýrii vylepšovat raketové kapacity.

Informace o nasazení vojáků Severní Koreje není snadné prokázat - neexistují žádné oficiální fotky, videa. Avšak vojenská spolupráce mezi Severní Koreou a Sýrii není z historického hlediska nijak výjmečná.

Historická tradice

V letech 1967 až 1973, během syrsko-izraelských válek, pomáhala Severní Korea budovat Sýrii protivzdušnou obranu a poskytovala poradce. Podle Josepha Bermudeze, analytika z Americko-korejského institutu (USA-Korea Institute) na John Hopkins School, Severní Korea navíc Sýrii pomáhala budovat tajný jaderný reaktor u městečka Al Kibar, který byl zničen při izraelském náletu v roce 2007.

Severní Korea za poslední dekády poslala do Sýrie řadu zbraní, včetně obrněných transportérů, protitankových zbraní nebo dělostřelectva. V 70. až 80. letech Severní Korea pomáhala vylepšit stovky syrských tanků T-54 a T-55.

Ani přítomnost severokorejských vojáků v Sýrii není ničím novým. Podle deníku The Diplomat, odolávající se na zjištění Americko-korejského institutu, Pchjongjang vyslal během arabsko-izraleských válek v roce 1967 do Sýrie 25 pilotů, v roce 1973 30 pilotů a v letech 1975 až 1976 40 pilotů a 75 instruktorů.

V 80. letech měly v Sýrii působit severokorejské speciální jednotky, které trénovaly syrské vojáky v protipovstaleckém boji. “V letech 1984 až 1986 bylo do Sýrie posláno 50 severokorejských instruktorů a v roce 1990 30 instruktorů,” cituje The Diplomat analýzu Americko-korejského institutu.

“Vojenská kooperace mezi těmito dvěma zeměmi, včetně přítomnosti pozemních sil Severní Koreje, by bylo v souladu s jejich vzájemnými vztahy,” potvrzuje Andrea Berger z londýnského institutu RUSI (Royal United Services Institute).

Ne každý ale je o nasazení vojáků Severní Koreje v Sýrii přesvědčen. Philip Smyth, výzkumný pracovník na University of Maryland, který studuje skupiny spřízněné se syrským režimem, říká, že korejští bojovníci jsou často zaměňování s hazárskými bojovníky (afghánské etnikum), kteří vyznávají šíitský islám a bojují po boku syrského režimu.

Jaký může být důvod nasazení vojáků Severní Koreje v Sýrii? Důvodem jsou peníze - Severní Korea často poskytuje své vojáky a vojenské vědomosti do zahraničí, aby získala přístup k zahraniční měně nebo ropě. Severokorejští vojáci tak jsou v Sýrii de facto žoldáci, kteří svůj žold (ať už v podobě peněz nebo ropy) posílají do Pchjongjangu.

Na okraj je také nutno zmínit informace o možném nasazení kubánských vojáků v Sýrii. Zprávu přinesla americká bulvární televizní stanice Fox News, která citovala report institutu pro americko-kubánské studie ICCAS (Institute for Cuban and Cuban-American Studies). Zprávy o nasazení kubánských vojáků však posléze “kategoricky” popřela jak Havana, tak i mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Dlužno však podotknout, že Sýrie a Kuba jednají v současné době na vládní úrovni. Oficiální syrská tisková agentura SANA před několika dny napsala, že Sýrie a Kuba hledají “mechanismy k posílení společné spolupráce mezi oběma zeměmi, a to zejména v lékařských, ekonomických a obchodních odvětvích.” Za tímto účelem se několik dní nazpět setkal syrský premiér Wael al-Halaqi a kubánský velvyslanec v Sýrii Rogerio Manuel Santana Rodriguez.

Zdroj: The Diplomat, The Washington Post, TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Speciální jednotka Delta Force proti Islámskému státu

Před několika dny zpravodajská stanice CNN informovala o nasazení americké speciální jednotky Delta ...

Rostoucí velmoc Írán se chystá na zbrojní nákupy

Íránská armáda je jednou z největších v regionu Blízkého východu. Dlouhodobé sankce uvalené na ...

Šachy pokračují: Rusko přeskupuje síly v Sýrii

Před několika dny ruský prezident Vladimír Putin oznámil úspěšné ukončení bojových operací a stažení ...

Sýrie ukázala pokrok v ruských vojenských schopnostech

Ruská vojenská operace v Sýrii potvrdila značný nárůst schopností ruské armády. Dmitry Gorenburg na ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ultramarinus
  08:36 04.04.2016

  Když tam čeří vodu lidi z 90 států, tak proč ne z Koreje. Obzvlášť, když mohou tak své zemi vydělat a ještě získat reálné bojové zkušenosti. Narozdíl od zbytku jejich armády, která ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když tam čeří vodu lidi z 90 států, tak proč ne z Koreje. Obzvlášť, když mohou tak své zemi vydělat a ještě získat reálné bojové zkušenosti. Narozdíl od zbytku jejich armády, která bojovala naposledy před 50 lety. Kamikaze komando útoky na civilní jihokorejské obyvatelstvo nepočítaje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  18:54 30.03.2016

  To admin: Tak v našem pojetí je sice Fox News bulvární, ale vzhledem k všeobecnému fungování médií v USA je to docela mainstream. Je to tam prostě nastavené jinak a nelze to takhle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To admin: Tak v našem pojetí je sice Fox News bulvární, ale vzhledem k všeobecnému fungování médií v USA je to docela mainstream. Je to tam prostě nastavené jinak a nelze to takhle jednoduše zařadit.

  ...nicméně informace v článku jsou zajímavé :)
  Skrýt celý příspěvek