Severní Korea – bezzubý jaderný tygr?

Severní Korea raketa
Foto: Severokorejská raketa Unha-3 / Wikipedia

Severní Korea sama sebe ráda staví do pozice světové jaderné mocnosti. Podle vysokého amerického důstojníka, však jaderná síla Severní Koreje je jen na papíře. Podle zpravodajských informací, které důstojník citoval, Severokorejci ještě nemají dostatečně malé jaderné hlavice použitelné pro balistické rakety.

Severní Korea oznámila, že při svém posledním únorovém jaderném testu použila „miniaturizovanou a lehčí“ jadernou hlavici. Test přišel dva měsíce potom, co Severokorejci úspěšně vypustili svou první družici. Má se však za to, že šlo ve skutečnosti o test vojenské balistické rakety.

„Nevěřím, že mají schopnost miniaturizace jaderné hlavice, umístit ji na vrchol rakety, úspěšně ji odpálit, vypořádat se s návratem hlavice do atmosféry a zasáhnout cíl,“ řekl vysoký armádní úředník, který si nepřál být jmenován. „Nemyslím si, že jsou schopni dát celé dílo dohromady.“Jeho prohlášení je ale poněkud v rozporu s dřívější zprávou americké vojenské rozvědky Defense Intelligence Agency, která upozorňuje na možný pokrok Severokorejců v miniaturizaci jaderných zbraní.

Každopádně, i kdyby se Severní Koreji podařilo dostatečně miniaturizovat jaderné hlavice, jejich síla bude pravděpodobně násobně menší než síla jaderných bomb v Hirošimě a Nagasaki. Poslední Severokorejská zkouška jaderné zbraně vykazovala sílu 6 kt, tedy 2,5x menší než měla americká jaderná bomba Little Boy, jenž explodovala roku 1945 v Hirošimě. Podle odhadů má Severní Korea dostatek štěpného materiálu pro výrobu 4 až 6 jaderných bomb.

Jaderné hrozby ze Severní Koreje však vedou k nebezpečnému vývoji v Jižní Koreji. Někteří političtí jestřábi v Soulu volají po spuštění jihokorejského vojenského jaderného programu jako protiváhu k tomu severokorejskému. Připomeňme, že ze stejných nebo podobných důvodů zaznívají hlasy o vývoji vlastních jaderných zbraní také v Japonsku.

Podle nejmenovaného amerického úředníka však stroje B-52 a B-2, přítomné v Jižní Koreji, představují dostatečný jaderný odstrašující arzenál. „Nemyslím se, že Jižní Korea potřebuje získat vlastní jadernou kapacitu,“ řekl a dodal, že takový krok přináší "hodně, hodně, hodně zodpovědnosti".Zdroj: Defence Talk

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Severní Korea provedla test atomové bomby

Severní Korea zřejmě provedla včera ráno místního času v pořadí již třetí podzemní test své atomové bomby. Signalizují to podzemní otřesy o síle 4,9 stupně Richterovy stupnice, které zaznamenaly přístroje Geologické služby Spojených států (USGS), určené k měření seismické aktivity, na území Severní Koreje.

Severní Korea vs. stíhačka F-22A Raptor

Armáda Spojených států poslala na Korejský poloostrov další svou chloubu – "stealth" stíhačky F-22A Raptor. Společně se strategickými bombardéry B-2 Spirit mají v rámci cvičení Foal Eagle demonstrovat odhodlání Spojených států bránit Jižní Koreu před případným útokem ze strany Severní Koreje.

Blufuje Severní Korea s jadernými zbraněmi?

Severokorejská diktatura se ráda chlubí "zničující silou" svých jaderných zbraní. Je opravdu její jaderný arzenál tak zničující, jak tvrdí propaganda? Že KLDR vlastní jaderné zbraně, o tom není pochyb. Avšak jejich ničivá síla velmi pokulhává za prvními jadernými bombami shozenými na japonská města Hirošimu a Nagasaki.

Severní Korea – klidné oko hurikánu

V posledních týdnech se v médiích, včetně Armádních novin, objevovaly obsáhlé zprávy o vyhrocené situaci na Korejském poloostrově a ještě obsáhlejší analýzy tamní situace. Avšak před týdnem jako když utne – po krizi náhle ani vidu, ani slechu. Jak to tedy v této oblasti vypadá nyní? Hrozí stále Kim Čong-un "totální jadernou válkou" svému jižnímu sousedovi?

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

  • Plech
    19:03 16.05.2013

    Myslím si, že Severní Korea si je plně vědoma toho, že použití jaderných zbraní by byl ve velkém měřítku bezvýznamný a pro Koreu samotnou devastující. Nemyslím si, že by byli tak hloupí a nechali zničit svůj režim, který tak vyzdvihují do nebes.
    Jediný význam těchto zbraní je čistě a jen pro vyjednávání lepších pozic vůči okolnímu světu.