Severní Korea dokončuje balistickou ponorku

Severní Korea dokončuje balistickou ponorku
Čínska ponorka třídy Romeo / Public Domain (Zvětšit)

Ponorky, schopné nést rakety s jadernými hlavicemi, jsou zbraně posledního soudu. Mohou si je dovolit jen nejsilnější hráči na světové šachovnici. Nová severokorejská balistická ponorka je ale zbraň posledního soudu ustrnutá v padesátých letech.

Pro získání kontextu připomeňme, že na konci července média po celém světa přinesla informaci o dokončování první severokorejské balistické ponorky. Balistické ponorky, tedy nosiče balistických střel odpalovaných z ponorek SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile), mohou obejít nízký dostřel balistických raket a dostat se dostatečně blízko a nepozorovaně k protivníkovi. 

Co tedy víme o severokorejské balistické ponorce? 

H. I. Sutton, provozovatel webu Covert Shores, tvrdí, že nová severokorejská balistická ponorka je upravený diesel-elektrický člun sovětské třídy Romeo. Balistické ponorky jsou nejdůležitější prostředek jaderného odstrašení. Dají se jen těžko najít a zničit. V jaderné válce mají velkou šanci přežít a vrátit případný první úder i s úroky. Se zemí, která je provozuje, by rozpoutal nukleární konflikt jen sebevrah. Postavit balistickou ponorku není snadná ani levná záležitost. Severní Koreji chybí moderní technika i peníze. Přesto se od svého prvního úspěšného jaderného testu o výrobu vlastních balistických ponorek snaží.

Pchjongjangu se poprvé podařilo odpálit raketu z ponorky už v roce 2014. Bylo to z plavidla domácí výroby, označovaného jako třída Gorae nebo Sinpo. Sutton považuje tento typ za experimentální platformu, určenou hlavně k testům odpalovací technologie.

Uveze jednu střelu KN-11, která může nést jadernou hlavici. Silo pro raketu vede až do velitelské věže ponorky. Nově upravená ponorka třídy Romeo bude odpalovat své rakety stejným způsobem. Do její velitelské věže se však vejdou tři střely. Na rozdíl od třídy Gorae je určená k operačnímu nasazení.


Ponorka třídy Romeo; větší foto / Mike1979 Russia, CC BY-SA 3.0

SSSR, náš vzor

Stejným způsobem jako současné severokorejské čluny odpalovaly rakety i sovětské ponorky třídy Golf z konce padesátých let minulého století. Shoda patrně není náhodná. Severní Korea dostala v devadesátých letech deset ponorek Golf k sešrotování. V minulosti se opakovaně vynořily zprávy, že komunistická diktatura jednu z nich uvedla znovu do provozu. Nikdy se nepotvrdily. Konstrukce člunů třídy Golf však nejspíš posloužila jako základ pro vlastní severokorejské experimenty s odpalováním raket z ponorek.

Proti balistickým ponorkám dnešních jaderných mocností působí severokorejský člun třídy Romeo anachronicky. Podmořské zbraně posledního soudu ostatních států (USA, Rusko, Čína, Spojené království, Indie a Francie) mají jaderný pohon. Má to množství výhod.

Ponorka poháněná jaderným reaktorem má prakticky neomezený akční rádius. Limituje ji jen zásoba potravin pro posádku a náhradních dílů. Během plavby se nepotřebuje vynořovat. Plavby amerických balistických ponorek trvají obvykle okolo tří měsíců. Diesel-elektrické čluny se k této roli hodí o poznání méně.


Ponorka třídy Ming bangladašského námořnictva přímo vychází z ponorek třídy Romeo

Výlet na Havaj

Jejich akční rádius je limitovaný objemem jejich palivových nádrží. Kvůli dobíjení akumulátorů se musí pravidelně vynořovat, nebo alespoň používat schnorchel. Třída Romeo má podle webu Covert Shores při rychlosti devět uzlů akční rádius 3280 námořních mil (17 km/h, 6075 km). K tomu je potřeba přičíst ještě dolet rakety NK-11. Je samozřejmě tajný. V dosavadních testech uletěla okolo 270 námořních mil (500 km). Rozumný odhad, založený na parametrech rakety, odvozených z dosavadních testů, je 675 námořních mil (1250 kilometrů). 

Dohromady to dává 3 955 mil (7325 km). Nejdůležitější jaderná velmoc, kterou by Severní Korea mohla chtít odradit od nukleárního útoku na své území, jsou Spojené státy. Z východního pobřeží Korejského poloostrova je to na západní pobřeží USA okolo 4800 námořních mil (8900 kilometrů).

Jsou-li údaje na webu Covert Shores správně, ponorka se nedá použít k úderu na severoamerickou pevninu. V případě jednosměrné plavby by snad mohla odpálit rakety na území státu Havaj (cca 3900 nm, 7200 km). V jiných zdrojích je však možné se setkat s odlišnými čísly. Například web militaryfactory.com píše, že třída Romeo má dosah 7800 námořních mil.

Vymontované akumulátory

To by úder na americké pobřeží teoreticky umožňovalo. Po útoku na Havajské ostrovy by se ponorka dokonce mohla vrátit do přístavu (za předpokladu, že by ještě existoval). V dosahu severokorejské balistické ponorky je i ostrov Guam (1745 nm, 3231 km), který je americkým nezačleněným územím. Leží na něm americká námořní a letecká základna. Severní Korea se také může pokusit zorganizovat tankování na moři. Během něj však hrozí prozrazení polohy ponorky. Třída Romeo je velmi zranitelná i bez něj.

Ponorky Romeo uplují na baterie při ekonomické rychlosti pouhých 260 námořních mil (482 km). Pak se musí vynořit nebo použít schnorchel. Situace člunu upraveného na nosič balistických střel však bude pravděpodobně ještě horší.

Kvůli odpalovacímu zařízení a samotným raketám bylo totiž potřeba část akumulátorů vymontovat. Třída Romeo je také na dnešní poměry velmi hlučná. Posádka těchto ponorek má jen omezené možnosti zjistit, že ji sleduje jiné podmořské plavidlo. Korejský vůdce Kim Čong-un si tím ale nenechá kazit náladu. Letos v červenci navštívil rozestavěný člun v docích.


Kim Čong-un si prohlíží stavbu první severokorejské balistické ponorky.

Pochvala od vůdce

Během prohlídky vyjádřil Kim Čong-un podle webu Beyond Parallel „velkou spokojenost“ a prohlásil, že se nová ponorka stane „důležitou součástí obrany země.“ Ačkoliv ponorka dosud nebyla spuštěna na vodu, podle Kima je „její operační nasazení na dosah ruky.“ Uvidíme, zda budou přestavbě podrobeny i další čluny. Severní Korea provozovala původně dvaadvacet ponorek Romeo. Sedm z nich postavily čínské loděnice podle sovětských plánů mezi lety 1973 a 1975. Zbylé ponorky vyrobili Severokorejci v domácích loděnicích s čínskou pomocí.

Poslední dokončili v roce 1996. Do dnešních dnů se dochovalo dvacet člunů. Informace o jejich technickém stavu jsou jen kusé. Zdá se, že tráví většinu času uvázané u mola a téměř nevyplouvají, podobně jako další severokorejské válečné lodě.  Severokorejské námořnictvo je papírově velmi silné.

Kromě plavidel třídy Romeo provozuje ještě šedesát až sedmdesát menších pobřežních ponorek a miniponorek. Dohromady disponuje 780 ponorkami a hladinovými loděmi. Většinu z tohoto počtu však tvoří menší plavidla. Největší kategorie válečné lodě v severokorejské flotě je fregata.  

Hrdinný člun č. 21

Pchjongjang jich má deset až dvanáct. Nejpočetnějším typem lodě v severokorejském námořnictvu jsou různá výsadková plavidla a vznášedla. Je jich okolo 370. Další velmi zastoupenou kategorii pak tvoří malé torpédové a raketové čluny. Severokorejské námořnictvo má těchto plavidel různého původu a stáří necelé tři stovky. Souvisí to s rozšířenou, třebaže spíše nepodloženou, představou, že skupina, rychlých, těžce ozbrojených člunů dokáže ohrozit daleko větší a silnější válečnou loď.

Severní Korea si svou početnou flotilu torpédovek nejspíš vydržuje i z propagačních důvodů. Během korejské války v roce 1950 svedly čtyři severokorejské torpédové a dva hlídkové čluny bitvu s britsko-americkým operačním svazem.

Skládal se z těžkého křižníku USS Juneau a lehkého křižníku HMS Jamaica, doprovázených šalupou HMS Black Swan. Severokorejské torpédové čluny na křižníky zaútočily s úmyslem poslat je ke dnu. Dopadlo to však naopak. Dřív, než stačily odpálit svá torpéda, zasáhla je salva z děl křižníků. Tři z torpédových člunů se potopily. Jeden, člun číslo 21, přežil. Severokorejci ho vystavili v muzeu.

Námořní šarvátky

Vymysleli si k tomu příběh, jak v bitvě potopil americký těžký křižník USS Baltimore. Nevadilo jim ani, že křižník Baltimore byl v roce 1950 v rezervě. Do Pacifiku se vrátil až po reaktivaci, pět let po svém údajném potopení. Pro Pchjongjang je námořní prestiž velmi důležitá. Už dlouho se snaží o modernizaci floty. Kvůli tvrdým mezinárodním sankcím však musí spoléhat na vlastní nepříliš výkonný průmysl. Na veřejnost proniká o obnově válečného loďstva jen málo zpráv. Snaha postavit vlastní balistickou ponorku je nejspíš ze severokorejského pohledu jejím zlatým hřebem.

Špatný stav válečného loďstva neodrazuje Pchjongjang od jeho asertivního využívání. Od konce Korejské války, respektive od příměří z roku 1953, se severokorejské válečné lodě angažovaly v osmi námořních incidentech. Poslední taková událost bylo potopení jihokorejské korvety Cheonan (český přepis Čchonan).

Loď se rozlomila následkem výbuchu pod čarou ponoru asi jednu námořní míli na západ od pobřeží ostrova Pengnjong. Ostrov leží ve Žlutém moři, na jižní straně námořní hranice mezi Severní a Jižní Koreou. Severní Korea podíl na potopení korvety popřela. Mezinárodní vyšetřování však prokázalo, že válečnou loď potopilo torpédo, pravděpodobně odpálené ze severokorejské miniponorky.

Zdroje: allthingsnuclear.org, Covert Shores, 38North, 2, MilitaryFac., PopularMech., Gizmodo, Forbes, CSIS, NationalInt., Examiner, BussinessIns.,

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská ponorka Projekt 855 Jaseň

Stavba první ponorky nové generace projektu 895 Jasan (NATO Graney) započala již roku 1993. Vinou ...

Nejslavnější ponorka Alvin se do důchodu nechystá

Ponorka Alvin vyplula poprvé v roce 1964 a proslavila se zejména první lidskou misí k vraku Titanku ...

Ruská útočná ponorka Severodvinsk. Hrozba pro Západ?

Ponorka K-560 Severodvinsk v těchto týdnech dokončila svou první operační misi. Severodvinsk je ...

Dokáže americké námořnictvo bojovat s ruskými ponorkami?

V nedávném článku jsme si představili novou ruskou útočnou ponorku K-560 Severodvinsk s jaderným ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Staňa
  08:21 16.09.2019

  Mírové rozhovory s KLDR vedou do slepé uličky. Ta dál zbrojí jako o závod.

  Mírové rozhovory s KLDR vedou do slepé uličky. Ta dál zbrojí jako o závod.

 • Sanyo
  21:27 11.09.2019

  No, tak minimálně jihokorejci nepoznali, že se k nim jeden z těch šrotů přiblížil.

  No, tak minimálně jihokorejci nepoznali, že se k nim jeden z těch šrotů přiblížil.

  • fotr
   23:38 11.09.2019

   Ano, to se možná stalo i když to není jednoznačně potvrzené ale Jihokorejci nejsou zrovna protiponorková velmoc, nikdo to neočekával a vedlo to právě k tomu že začali posilovat ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ano, to se možná stalo i když to není jednoznačně potvrzené ale Jihokorejci nejsou zrovna protiponorková velmoc, nikdo to neočekával a vedlo to právě k tomu že začali posilovat svoji protiponorkovou obranu. Mimo jiné tím že (údajně) objednali i několik letounů P-8A a svoje protiponorkové akce tam provádí i USA. KLDR na sebe jen hloupě přitáhla pozornost a mimochodem, už se probudilo i Japonsko, viz třeba ta jejich nová vrtulníková loď.
   Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   18:12 12.09.2019

   Nevedno, kto sa priblížil ku komu. :-) Ponorka nie je ako žralok, že musí byť vždy v pohybe.

   Nevedno, kto sa priblížil ku komu. :-) Ponorka nie je ako žralok, že musí byť vždy v pohybe.

 • fotr
  21:20 11.09.2019

  Domnívám se že ta jejich ponorka má cenu jen jako zkušební a tréninková platforma. Jako skutečná zbraň se asi moc neuplatní protože třída Romeo je tak hlučná že neunikne pozornosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Domnívám se že ta jejich ponorka má cenu jen jako zkušební a tréninková platforma. Jako skutečná zbraň se asi moc neuplatní protože třída Romeo je tak hlučná že neunikne pozornosti podmořských senzorů které nejen USA pokládají všude kde lze očekávat nepřátelskou ponorkovou aktivitu. Když ji tyto senzory zachytí, moc času už jí nezbude. Dnešní moderní protiponorkové prostředky ji rychle vystaví konečný účet.
  A to ani neznáme všechny možnosti které třeba právě USA mají. Co třeba nejnovější vojenské satelity? Údajně dokáží najít i mnohem modernější ponorky i ve velké hloubce.
  Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  01:00 11.09.2019

  nějak nechápu ten posměšný tón, každý nějak začínal - a při těch skromných zdrojích SK to zas tak zlé není. Rozhodně snahu mají, jiní se na to zas vybodnou kvůli spojencům přestože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nějak nechápu ten posměšný tón, každý nějak začínal - a při těch skromných zdrojích SK to zas tak zlé není. Rozhodně snahu mají, jiní se na to zas vybodnou kvůli spojencům přestože svoje "kvality" už nejednou prokázali, ale sází se jen na dojem že "příště do bude určitě jinak".
  Skrýt celý příspěvek

  • satai
   07:19 11.09.2019

   Národ, co nemá co do pusy, staví na pokyn Vůdce drahý nepoužitelný šrot, co by, pokud by byl použitelný a někdo ho použil, způsobil, že bude národ vybombardovaný atomovkami...

   Národ, co nemá co do pusy, staví na pokyn Vůdce drahý nepoužitelný šrot, co by, pokud by byl použitelný a někdo ho použil, způsobil, že bude národ vybombardovaný atomovkami...

  • J.Vraja
   13:43 15.09.2019

   SofF Severní Korea bude první země,která vybuduje komunismus,ale národ se už toho nedočká,neboť hlady vymře.

   SofF Severní Korea bude první země,která vybuduje komunismus,ale národ se už toho nedočká,neboť hlady vymře.

 • RiMr71
  22:30 10.09.2019

  Všivácký stát, hájený všiváky - tedy i českými nejen komunisty.

  Všivácký stát, hájený všiváky - tedy i českými nejen komunisty.

 • StandaBlabol
  20:24 10.09.2019

  Chápu, že je vám všem ta ponorka jako strategická zbraň trochu k smíchu. Ale i když je to zastaralý krám, pořád jsou její rakety hrozba, kterou nejde ignorovat.

  Takže kdykoliv ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chápu, že je vám všem ta ponorka jako strategická zbraň trochu k smíchu. Ale i když je to zastaralý krám, pořád jsou její rakety hrozba, kterou nejde ignorovat.

  Takže kdykoliv (až jednou, pokud vůbec) vypluje, Američani k ní asi musí "přiřadit" jedno Los Angeles nebo Virginii. A hned mají o ponorku k dispozici méně. A i kdyby byla tak hlučná, že ji dokáží sledovat na velkou dálku, pořád potřebují ponorku v její blízkosti, kdyby bylo třeba ji zneškodnit.

  Tím chci jen říct, že pokud by jich Korejci postavili víc, tak Američanům asi dost zamotají hlavy. Zbylo by míň atomových útočných ponorek na sledování ruských a čínských SSBN.
  Skrýt celý příspěvek

  • SofF
   01:02 11.09.2019

   jde spíš o nácvik a získání prvotních zkušeností jak se takový stroj chová, jako skutečnou zbraň se moc brát nedá. Jako i první čínsko-sovětská letadlovka taky není nějaké extra ...
   Zobrazit celý příspěvek

   jde spíš o nácvik a získání prvotních zkušeností jak se takový stroj chová, jako skutečnou zbraň se moc brát nedá. Jako i první čínsko-sovětská letadlovka taky není nějaké extra válečné aktivum, ale vyšlapává cestu generaci která už bude velmi bojeschopná.
   Skrýt celý příspěvek

   • Riiiederner
    21:02 19.09.2019

    Jenže na rozdíl od KLDR čína a případně i rusko má finance a schopnosti něco lepšího postavit a provozovat to u KLDR naštěstí myslím nehrozí.

    Jenže na rozdíl od KLDR čína a případně i rusko má finance a schopnosti něco lepšího postavit a provozovat to u KLDR naštěstí myslím nehrozí.

 • flanker.jirka
  16:24 10.09.2019

  ... balistickou ponorku???

  ... balistickou ponorku???

  • PetrTechnik
   16:33 10.09.2019

   A co je na tom špatně? Až z té ponorky tu raketu odpálí tak jednu balistickou křivku opíše raketa a druhou ponorka. Jediné o čem tu můžeme diskutovat je průběh obou křivek. Pokud ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A co je na tom špatně? Až z té ponorky tu raketu odpálí tak jednu balistickou křivku opíše raketa a druhou ponorka. Jediné o čem tu můžeme diskutovat je průběh obou křivek. Pokud je to opravdu typ 631 (Romeo v NATO) kódu, tak jde jen o špatnou napodobeninu německého typu XXI , však i Rusové jich udělali asi 18 ks a nechali je Číňanům i s dokumentací.
   Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  13:34 10.09.2019

  Je to samozrejme nezmysel prevádzkovať jednu dízlovú ponorku ako strategickú zbraň. V prípade konfliktu s USA ani nestihne vyplávať z prístavu alebo sa nutne prezradí a v tej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to samozrejme nezmysel prevádzkovať jednu dízlovú ponorku ako strategickú zbraň. V prípade konfliktu s USA ani nestihne vyplávať z prístavu alebo sa nutne prezradí a v tej chvíli jej pôjdu po krku námorné letectvo aj útočné ponorky. Proste nemá šancu úspešne vykonať misiu. Nejaké šance by tam boli keby tých ponoriek bolo viacero a bolo by logisticky ťažšie ich ustrážiť resp. detekovať. Vtedy by sa mohlo teoreticky stať, že povedzme jedna zo šiestich by nejak unikla pozornosti nepriateľa.

  Ďalšou otázkou je, či KĽDR má rakety aj na tuhé palivo alebo len na kvapalné čo by ich šance znížilo ešte viac

  Takéto projekty môžu pozitívne vplývať na severokórejskú verejnosť ale to je tak všetko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukash
  12:09 10.09.2019

  Korejska bolsevicka tragikomedia pokracuje

  Korejska bolsevicka tragikomedia pokracuje

  • Miroslav
   13:38 10.09.2019

   Pripomína mi to reklamu na Peugeot kde mladý ind vyklepe podľa plagátu nejakú konzervu na 206-ku. Presne tak to robia aj v KĽDR

   https://youtube.com/watch?v=50...

   Pripomína mi to reklamu na Peugeot kde mladý ind vyklepe podľa plagátu nejakú konzervu na 206-ku. Presne tak to robia aj v KĽDR

   https://youtube.com/watch?v=50...

 • Pepin Nešpor
  11:50 10.09.2019

  Ježíš ta muzejní ponorka bude spíš nebezpečná pro ně jak pro nás. Pár plaveb a uvidí samy jaká je kol toho lítačka v doku.
  Dle tvaru a tvaru šroubů ji uslyší až na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ježíš ta muzejní ponorka bude spíš nebezpečná pro ně jak pro nás. Pár plaveb a uvidí samy jaká je kol toho lítačka v doku.
  Dle tvaru a tvaru šroubů ji uslyší až na Havaji.
  Chudáci obyčejní lidé.
  Skrýt celý příspěvek