Severní Korea je obří vojenská základna

-
13. 5. 2020
-
25 komentářů
-
Kristián Chalupa
V uplynulých dnech, kdy severokorejský diktátor Kim Čon-un nakrátko zmizel, aby se pak zase objevil, vyrojila se spousta spekulací o jeho případném skonu či nástupci. V této souvislosti různí politici, politologové a analytici debatovali o tom, kdo má v Severní Koreji pod taktovkou jaderné zbraně a kdo řídí jednu z největších armád na světě.
Nynější vůdce totalitní KLDR Kim Čong-un byl před necelým rokem, v červenci 2019, oficiálně jmenován hlavou státu a vrchním velitelem armády. Definitivně tedy u Kima nejmladšího byla potvrzena jeho vedoucí role ve státě, kde má absolutně hlavní roli v řízení státu armáda. Přitom od skončení korejské války uplynulo již 67 let. Válečný stav mezi KLDR a USA nebyl ale dosud ukončen.
Spojené státy zůstávají od korejské války z počátku 50. let s KLDR technicky ve válečném stavu. Washington odmítá podepsat mírovou smlouvu s Pchjongjangem, dokud KLDR nepodnikne zásadní kroky k jadernému odzbrojení. Washington se doposud zdráhal vyhlásit oficiální konec války i proto, že by podpis mírové smlouvy pomohl KLDR vystupňovat svou kampaň za stažení 28 500 amerických vojáků z Jižní Koreje.
Armáda stojí v komunistické KLDR za vším
Mezinárodní tiskové agentury a další masmédia přinesly v prosinci 2011 srdceryvné fotografie s „truchlícími“ obyvateli hlavního města Pchjongjangu, kteří sledovali pohřební průvod se zemřelým diktátorem Kim Čong-ilem, otcem dnešního samovládce. Zvláště působivé byly záběry plačících důstojníků a vojáků Korejské lidové armády. Je obecně známo, že všichni tři Kimové se často fotografovali s příslušníky ozbrojených sil.
Nynější vůdce KLDR Kim Čong-un sám klasickou vojenskou uniformu nenosí. Na inspekce armádních jednotek, ale i továren, zemědělských družstev nebo škol chodí v jednoduchém tmavém oděvu, který připomíná oblečení Rudých gard z doby čínské kulturní revoluce. Důvod je jasný – střídmé a nenápadné lidové oblečení obyčejný člověk vždy ocení. Hlavně se na veřejnosti nevyvyšovat. Faktem ale zůstává, že severokorejský vládce miluje ruský kaviár, italskou pizzu, francouzské šampaňské a další lahůdky světové kuchyně, o kterých si drtivá většina Severokorejců může nechat jen zdát. V lepším případě se na ně dívat v oblíbených jihokorejských telenovelách, které jsou do Severní Koreje přes lidovou Čínu ve velkém pašovány.
Armáda má v KLDR rozhodující slovo, a to i v národním hospodářství. Severokorejské ozbrojené síly mají v rukou ekonomická odvětví, která zajišťují příjmy z exportu. Jedná se o uhelné doly, další nerostné suroviny a samozřejmě zbrojní průmysl. V minulosti Kimův režim navíc dodával zbraně řadě zemí ‒ například do Íránu, Pákistánu nebo i do občanskou válkou zmítané Sýrie. Po uvalení sankcí ze strany Rady bezpečnosti OSN to již není legálně možné. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1874 byla odpovědí na jaderný test, který provedla Severní Korea 25. května 2009, a zavedla proti této zemi další sankce. Zmíněná rezoluce byla pak Radou bezpečnosti OSN jednomyslně schválena 12. června 2009.
Čtvrtinu až třetinu svého HDP dává severokorejský režim na obranu a zbrojení ‒ zdaleka nejvíce na světě. Země s 24 miliony obyvatel má v aktivní službě 1,2 milionu vojáků a 7,7 milionu rezervistů. „Žádný další stát na světě nemá tak početnou armádu v poměru k počtu obyvatel. Počet vojáků v aktivní službě je 1,8× větší než v Jižní Koreji, kde slouží 650 tisíc lidí ve zbrani,“ uvádí jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.
Test střely Hwasong-15
Provokace a výhrůžky jsou prakticky na denním pořádku
Severokorejský režim v listopadu 2017 úspěšně testoval balistické střely Pchjongjang. Ve studii americké Rady pro mezinárodní vztahy (The Council on Foreign Relations) z prosince 2019 se uvádí, že nová testovaná mezikontinentální (ICBM) střela Hwasong-15 dosáhla v letu výšky 4475 kilometrů a uletěla asi 1000 kilometrů, než přistála v moři u japonského pobřeží. Odborníci uvádějí, že tato střela má potenciál doletu 13 tisíc kilometrů, a při zvolení plošší dráhy zasáhne kterékoliv místo na pevnině USA.
Americká tajná služba došla údajně k závěru, že Severní Korea vyvinula technologii, která dokáže zmenšit nukleární hlavici tak, aby vešla do balistické střely. Někteří odborníci varují, že je to jen otázka času, kdy Severní Korea zkompletuje svou jadernou výzbroj (vhodné bojové hlavice a střely). „Budeme se muset naučit žít s tím, že Severní Korea je schopna zacílit Spojené státy jadernými zbraněmi,“ konstatoval Jeffrey Lewis z Middleburského mezinárodního institutu pro strategická studia v Monterey.
Ve studii Rady pro mezinárodní vztahy s názvem North Korea’s Military Capabilities se rovněž uvádí, že Severní Korea provedla šest nukleárních testů, první v říjnu 2006, pak v květnu 2009 za Kim Čong-ila. Další detonace jaderné nálože byly uskutečněny v únoru 2013, lednu a září 2016, a v září 2017. Za vlády Kim Čong-una, který převzal vedení státu v roce 2011, se jaderný program výrazně zrychlil; přikázal provést čtyři nukleární testy a více než sto zkoušek střel – daleko více než jeho otec a děd. Šlo o testy různých typů střel, některé z nich byly balistické. Zkoušky v nynější době pokračují. Na počátku roku 2020 byla například odpálena trojice střel z raketometu velké ráže.
Jaderné zkoušky nejmladší Kim pozastavil v listopadu 2017 v době, kdy vztahy s USA a s Jižní Koreou zaznamenaly určité tání. V červnu 2018 prezident Donald Trump v Singapuru s Kimem diskutoval o denuklearizaci. Trump slíbil, že Severní Koreji poskytne bezpečnostní garance a ustoupí od konání společných vojenských cvičení s Jižní Koreou. Kim se zavázal, že přeruší zkoušky střel a „bude pracovat“ v zájmu denuklearizace. Ale následující schůzka v únoru 2019 předčasně skončila, když nedošlo k dohodě o sankcích.
Pchjongjang obnovil nukleární zkoušky v květnu téhož roku a vystřelil několik nových střel krátkého doletu. Pozorovatelé se vyjádřili, že testy byly nejspíše míněny jako vyjádření Kimovy nespokojenosti nad neúspěchem jednání v Hanoji. V následujícím měsíci se prezident Trump a vůdce Kim zavázali pokračovat v rozhovorech během krátkého setkání v demilitarizované zóně mezi Severní a Jižní Koreou. Poté Kim znovu začal s testy v červenci a v říjnu bylo provedeno odpálení balistické střely. Byl to první takový pokus za poslední tři roky, a rozhovory s USA tak uvázly na mrtvém bodě.
Tradiční vojenská přehlídka v Pchjongjangu
K přesnosti severokorejských balistických střel se váže několik podstatných neznámých. Podle některých jsou střely nepřesné, protože závisí na starších naváděcích systémech sovětské provenience. Někteří jiní odborníci, včetně uprchlíků z výzvědných služeb, naopak říkají, že Severní Korea již používá mnohem přesnější systém, podobný čínským naváděcím systémům.
V září 1998 publikoval v Lidových novinách Miroslav Nožina z Ústavu mezinárodních vztahů článek „Strategické plány Severní Koreje, počítají s nukleární válkou“. V textu se kromě jiného uvádí, že tehdejší vůdce KLDR Kim Čong-il, otec nynějšího diktátora, se zaměřil na urychlenou modernizaci výzbroje armády a vývoj nových zbraní. Rovněž byly například zkonstruovány malé dieselelektrické ponorky určené k ničení nukleárních ponorek nepřítele u korejského pobřeží.
Od té doby uplynulo více než dvacet let. Nejmladší Kim rázně pokračuje v tradici svého děda i otce – zbrojí, provokuje, vyhrožuje Spojeným státům, Jižní Koreji i Japonsku. V Kimově říši absolvuji muži desetiletou vojenskou službu a ženy chodí do armády „dobrovolně“ na sedm let. Na rozdíl od jaderného programu či balistických raket je ale konvenční výzbroj severokorejské armády značně zastaralá. Letectvo má čínské stroje J-5, dále ruské letouny MiG-21 a MiG-23 a sovětské tanky T-55 a T-62, které jsou staré desítky let. Kim Čong-un ale spoléhá především na odstrašující arzenál svých raket a jaderných hlavic. V jejich dosahu jsou právě americký tichomořský ostrov Guam a samozřejmě také Japonsko a Jižní Korea.
Přes veškerá silná slova si je mladý Kim určitě dobře vědom toho, že případný útok na Japonsko, Jižní Koreu či dokonce přímo na USA by vyvolal drtivý americký úder, který by násilnický režim panující v KLDR definitivně smetl z povrchu zemského. Ztráty na lidských životech by však pravděpodobně nabyly apokalyptických rozměrů. A to si jen těžko může někdo přát.
Související články
Severní Korea dokončuje balistickou ponorku
Ponorky, schopné nést rakety s jadernými hlavicemi, jsou zbraně posledního soudu. Mohou si je ...
-
10.09.2019
-
18 komentářů
-
Radek John
Kim Čong-un přihlížel velké soutěži severokorejských stíhacích pilotů
Letectvo KLDR je beznadějně zastaralé. Disponuje však taktikou založenou na učení čučche. Ta z něj ...
-
22.11.2019
-
50 komentářů
-
Radek John
Jižní Korea: Ponorková velmoc východní Asie
Jihokorejské námořnictvo se z pobřežních obranných sil změnilo na geopolitický nástroj světového ...
-
14.04.2020
-
49 komentářů
-
Radek John
Korejská válka a její stále přítomné stopy
Nemine snad ani jeden den, aby se světová veřejnost nedozvěděla o nějakém novém excentrickém kousku ...
-
15.04.2020
-
81 komentářů
-
Kristián Chalupa
Komentáře
Kimovci sa zjavne rozhodli využiť, že Trump je už teraz "chromá kačica" a vylepšiť si rokovacie pozície do nástupu nasledujúceho prezidenta: ...Zobrazit celý příspěvek
Kimovci sa zjavne rozhodli využiť, že Trump je už teraz "chromá kačica" a vylepšiť si rokovacie pozície do nástupu nasledujúceho prezidenta: https://svet.sme.sk/c/22427578...
Aj Erdogan vystrkuje rožky na severe Sýrie ...Skrýt celý příspěvekNejen severokorejský diktátor Kim Čong-un, který několik let chodil pod cizím jménem do školy ve Švýcarsku, tak i krvavý představitel Rudých Khmerů Pol Pot studoval například v ...Zobrazit celý příspěvek
Nejen severokorejský diktátor Kim Čong-un, který několik let chodil pod cizím jménem do školy ve Švýcarsku, tak i krvavý představitel Rudých Khmerů Pol Pot studoval například v Paříži. Bylo to v letech 1949 až 1952, v době jeho mládí. Zakladatel Sovětského svazu V. I. Lenin, který roztočil kolo teroru v Rusku, prožil část svého života rovněž ve vyspělých západních zemích, mj. také ve Švýcarsku. Určitě by se podobných příkladů našlo více. Tito diktátoři nepotřebují zavádět ve svých zemích demokracii a blahobyt pro všechny. Jsou posedlí jen svou vlastní mocí a ostatní lidé je nezajímají. Velmi fundovaně a srozumitelně popsal život a dílo tzv. vůdce světového proletariátu ve své čtyřsetstránkové knize s názvem Lenin-počátek teroru významný ruský vojenský historik Dmitrij Volkogonov, který popsal technologii moci jednoho z diktátorů. V případě šestatřicetiletého samovládce KLDR Kim Čong-una mi trochu uniká smysl některých výroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který Kima nejmladšího opakovaně nazval velkým vůdcem. Je pravda, že vůdci mohou být kladnými i zápornými postavami, že schopnost vést není dána jen pozitivním figurám, ale stejně to z úst amerického prezidenta zní jako pochvala, čemuž opravdu nerozumím, když uvážím jak pod tímto "velkým vůdcem" trpí příslušníci jeho národa. .Skrýt celý příspěvek
Kim je veľký vodca, lebo jeho podobizeň by jeho ľud so spevom vytesal do ktorejkoľvek hory v krajine, zatiaľ čo Trumpovi by pritesanie sa na Mount Rushmore určite zhatili zlí ...Zobrazit celý příspěvek
Kim je veľký vodca, lebo jeho podobizeň by jeho ľud so spevom vytesal do ktorejkoľvek hory v krajine, zatiaľ čo Trumpovi by pritesanie sa na Mount Rushmore určite zhatili zlí demokrati, darmo je najväčším a najúžasnejším zo všetkých doterajších prezidentov. ;-p
A teraz vážne - Trump v predvečer nasledujúcich prezidentských volieb nemá veľmi čo položiť na stôl. Kadečo zrušil, no jeho podpis sa zatiaľ neskvie na ničom, čo by stálo za slovo (hoci veľká časť jeho voličov iste považuje za takú uznanie Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela). Preto sa neštíti ani takéhoto detinského verbálneho podliezania sa, absolútne nehodného jeho úradu.Skrýt celý příspěvek
"střela Hwasong-15 dosáhla v letu výšky 4475 kilometrů a uletěla asi 1000 kilometrů, než přistála v moři"
Tak to jsou na tom dobře když jim přistávají nosiče jak u SpaceX! :)"střela Hwasong-15 dosáhla v letu výšky 4475 kilometrů a uletěla asi 1000 kilometrů, než přistála v moři"
Tak to jsou na tom dobře když jim přistávají nosiče jak u SpaceX! :)Za to čo sa deje v Sev Kórei je plne zodpovedný Putin.
Za to čo sa deje v Sev Kórei je plne zodpovedný Putin.
Za tu situaci spíše může spíše Čína, i když i Rusko ji politicky kryje. Přece jen její oddíly tuhle válku posunuly tam kde je dnes. Stejně tak přes její hranice jde většina zboží ...Zobrazit celý příspěvek
Za tu situaci spíše může spíše Čína, i když i Rusko ji politicky kryje. Přece jen její oddíly tuhle válku posunuly tam kde je dnes. Stejně tak přes její hranice jde většina zboží co umožňuje pokračování tohohle cirkusu. Osobně je to spíše zhoršování od doby kdy disponuje ZHN.Skrýt celý příspěvek
Putler je u moci 20 rokov mal dosť času na to aby Severnú Kóreu vyriešil a neurobil nič.
Putler je u moci 20 rokov mal dosť času na to aby Severnú Kóreu vyriešil a neurobil nič.
Putin a Rusko celkovo nemáju potrebu a dôvod niečo s KĽDR riešiť. Najväčší problém KĽDR je, že sa na ňu nedá tlačiť ekonomicky keďže oni nemajú ekonomické väzby skoro s nikým. To ...Zobrazit celý příspěvek
Putin a Rusko celkovo nemáju potrebu a dôvod niečo s KĽDR riešiť. Najväčší problém KĽDR je, že sa na ňu nedá tlačiť ekonomicky keďže oni nemajú ekonomické väzby skoro s nikým. To je potom ťažké. Putin môže robiť len obštrukcie smerom ku KĽDR. A to aj robí. Podporil sankcie OSN a neuznal KĽDR ako jadrovú mocnosť. Viac sa asi nedá. To skôr Čína ale tým je to tiež jedno.Skrýt celý příspěvek
Washington se doposud zdráhal vyhlásit oficiální konec války i proto, že by podpis mírové smlouvy pomohl KLDR vystupňovat svou kampaň za stažení 28 500 amerických vojáků z Jižní ...Zobrazit celý příspěvek
Washington se doposud zdráhal vyhlásit oficiální konec války i proto, že by podpis mírové smlouvy pomohl KLDR vystupňovat svou kampaň za stažení 28 500 amerických vojáků z Jižní Koreje......
No tak to vlastně současný stav vyhovuje Spojeným státům.
K požadavku na stažení amerických vojsk z JK by se přidala určitě i Čína.Skrýt celý příspěvekAvšak Čína môže akurát tak vyzvať. Dosah na to rozhodne nemá. O tom môžu rozhodnúť len Južná Kórea a Japonsko či pošlú Američanov domov. Ale môžeme to aj otočiť. Rusku napríklad ...Zobrazit celý příspěvek
Avšak Čína môže akurát tak vyzvať. Dosah na to rozhodne nemá. O tom môžu rozhodnúť len Južná Kórea a Japonsko či pošlú Američanov domov.
Ale môžeme to aj otočiť. Rusku napríklad tiež vyhovuje, že mierová zmluva doposiaľ nebola podpísaná. Uvoľnenie po podpise mieru by mohlo skončiť kolapsom režimu v KĽDR a zjednotením. Tým by malo Rusko na hraniciach desaťtisíce amerických vojakov. Juhokórejčania tiež nechcú zrútenie režimu z ekonomických dôvodov. Teda, kto má vlastne záujem o podpis mierovej zmluvy a uvoľnenie ?Skrýt celý příspěvekTěch amerických vojáků na hranicích by se spíše obávala Čína. Stejnou obavu vyjádřil Mao během korejské války.Proto již v červenci 1950 přesunuli na hranice 250 000 vojáků. A ...Zobrazit celý příspěvek
Těch amerických vojáků na hranicích by se spíše obávala Čína.
Stejnou obavu vyjádřil Mao během korejské války.Proto již v červenci 1950 přesunuli na hranice 250 000 vojáků.
A myslím,že by Čína dokázala na JK zatlačit ohledně pobytu armády USA.Skrýt celý příspěvek
Myslím, že Union Pacific má pravdu. Putinovi neostáva mnoho možnosti na východe a Sev. Kórea mu kryje chrbát aj keď Kim si píše listy s Trampom. Veď nakoniec Tramp sa viac krát ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že Union Pacific má pravdu. Putinovi neostáva mnoho možnosti na východe a Sev. Kórea mu kryje chrbát aj keď Kim si píše listy s Trampom. Veď nakoniec Tramp sa viac krát sterol s Kimom ako Putin.Skrýt celý příspěvek
Je inak celkom zaujímavé a zvláštne zároveň, že Kim žil a študoval na západe a i cez to ide v rovnakých koľajách ako jeho predchodcovia. Veľmi dobre vie ako sa na “západe” žije a ...Zobrazit celý příspěvek
Je inak celkom zaujímavé a zvláštne zároveň, že Kim žil a študoval na západe a i cez to ide v rovnakých koľajách ako jeho predchodcovia. Veľmi dobre vie ako sa na “západe” žije a všetko okolo toho, a aj tak sa neudiali žiadne zmeny. Buď je naozaj taký hlúpy a sfanatizovaný a pokračuje sám, lebo chce, alebo by aj možno chcel zmenu, no armáda alebo niekto iný, teda naozaj sfanatizovaný a “oddaný režimu” by ho rýchlo nahradil. A takí ľudia tam určite sú. Takže aj keby Kim teoriticky režim chcel zmeniť, tak by sa musel zbaviť veľa ľudí a hlavne rôzni generáli a ľudis v armáde, čo to tiež držia pod palcom. Kim na to isto nie je sám, aj keď to tak vyzerá.Skrýt celý příspěvek
Kim nie je hlupák. Veľmi dobre vie ako vyzerá život v modernej krajine. Aaaale... je neobmedzeným vládcom síce zbedačenej ale vlastnej krajiny. Prečo by to chcel meniť? A možno si ...Zobrazit celý příspěvek
Kim nie je hlupák. Veľmi dobre vie ako vyzerá život v modernej krajine. Aaaale... je neobmedzeným vládcom síce zbedačenej ale vlastnej krajiny. Prečo by to chcel meniť? A možno si to už ani neuvedomuje. Ako sa hovorí: ,,Sýty hladnému neverí". Celý život žije v prepychu a má všetko. Prečo by ho malo trápiť ako žije jeho ľud (poddaní je to správne slovo)? V takej krajine je klamstvo denným chlebom. Ide niekde na inšpekciu a tam všetci vysmiati, šťastní, všetko perfektne funguje... No časom tomu musí uveriť aj on sám aj v prípade, že vie, že je to klamstvo.
Veď aj jeho otec chodil do Moskvy, do Číny... Tiež videl moderné mestá, bežný život obyčajného človeka západnej pologule. Určite majú kimovci prístup na web, na stovky svetových TV staníc. Mladý Kim si pozrie správy na CNN a potom sa vráti do svojej bubliny. Čo s takým človekom?
Tam sa nič nezmení. Všetko funguje na princípe ,,Rozdeľuj a panuj". Je tam vrstva privilegovaných ktorí sa snažia udržať v elite za každú cenu. Možno aj za cenu, že by boli nútení nahradiť vodcu niekým poslušnejším.Skrýt celý příspěvek"Je inak celkom zaujímavé a zvláštne zároveň, že Kim žil a študoval na západe a i cez to ide v rovnakých koľajách ako jeho predchodcovia. " Spousta totalitních vůdců studovala na ...Zobrazit celý příspěvek
"Je inak celkom zaujímavé a zvláštne zároveň, že Kim žil a študoval na západe a i cez to ide v rovnakých koľajách ako jeho predchodcovia. "
Spousta totalitních vůdců studovala na západě, to není žádná novinka.
Spousta lidí dnes hraje PC hry, kde mají možnost stát se vládcem vlastní země a vést ji dějinami. Kim to žije. Krom toho to je jako zdědit miliardovou společnost a celou ji poslat na charitu...Skrýt celý příspěvekTo že niekto vyštuduje v Moskve a stane sa diktátorom je prirodzené....ale keď niekto vyštudune Sorbonnu a stane sa diktátorom, to je na zamyslenie.
To že niekto vyštuduje v Moskve a stane sa diktátorom je prirodzené....ale keď niekto vyštudune Sorbonnu a stane sa diktátorom, to je na zamyslenie.
Ale to nebolo tak, že z učenca sa stal darebák. Bolo to presne naopak. Z darebáka sa stal náhodou učenec ktorý sa po návrate do vlasti vrátil ku koreňom
Ale to nebolo tak, že z učenca sa stal darebák. Bolo to presne naopak. Z darebáka sa stal náhodou učenec ktorý sa po návrate do vlasti vrátil ku koreňom
Udržovanie strachu, uzatváranie sa pred svetom a imaginárny boj proti vonkajšiemu aj vnútornému nepriateľovi je už tradične povinnou výbavou autoritárskych režimov. Kim si však ...Zobrazit celý příspěvek
Udržovanie strachu, uzatváranie sa pred svetom a imaginárny boj proti vonkajšiemu aj vnútornému nepriateľovi je už tradične povinnou výbavou autoritárskych režimov. Kim si však nikdy nedovolí preniesť svoje vyhrážky do reality. Dobre vie, že by to bol jeho koniec aj koniec samotnej KĽDR. A na to sa má príliš rád aby riskoval stratu toho čo zdedilSkrýt celý příspěvek
Podla mna Kim buduje jadrovy arzenal prave na to, ze s nim planuje realne zautocit na uzemie USA a spojencov, ale samozrejme iba ako ho oni napadnu ako prvi. S tym arzenalom co ma ...Zobrazit celý příspěvek
Podla mna Kim buduje jadrovy arzenal prave na to, ze s nim planuje realne zautocit na uzemie USA a spojencov, ale samozrejme iba ako ho oni napadnu ako prvi. S tym arzenalom co ma je uplne kazdemu jasne, ze nemoze vyhrat ziadnu vojnu proti nikomu zo svojich protivnikov. Pre Kima je to poistka, ze sa zapad nepokusi ho nasilne odstranit invaziou, ani mu nespravi mu prevrat. Lebo ak by ano, Kim by sa naozaj pokusil odvratit utok zapadu tak, ze by aspon zopar hlavic do USA & Co. poslal. To je jediny zmysl Kimovho zbrojenia - obrana pred pokusom zapadu zvrhnut ho a jeho rezim. Asi kazdy chape, ze ak by to pouzil na nevyprovokovanu ofenzivu, Kimovci lahnu bez sance popolom. Teda na to ten arzenal zjavne nema... Realne zapadu nic nehrozi, pokial sa nepokusi znicit Kima a spol. Kim chce tomu zabranit tak, ze sa zapad zlakne sprievodnej bolesti na svojom uzemi a obcania USA v strachu o svoj zivot utiahnu vcas politikom opraty. Tym Kim obchadza americku vladu a hovori priamo k obcanom, cim americkym obcanom ukazuje, ze moc ich vlady je obmedzena a nie vsemocna. Teda okrem bezpecnostneho rozmeru tu Kim dosahuje aj druhotny politicky ciel.Skrýt celý příspěvek
Kimovci sa dali na jadro lebo už aj im je jasné, že s MiG-15 vo výzbroji sa už v 21. storočí nedá vyhrať vojna ani proti súkromnej armáde žoldákov, nie to ešte proti USA.
Kimovci sa dali na jadro lebo už aj im je jasné, že s MiG-15 vo výzbroji sa už v 21. storočí nedá vyhrať vojna ani proti súkromnej armáde žoldákov, nie to ešte proti USA.
"obchadza americku vladu a hovori priamo k občanom" - to mu v USA nikto nezožerie, podobne ako bin Ládin darmo tvrdil, že on nebojuje proti občanom USA, ale vláde. Ešte aj pri ...Zobrazit celý příspěvek
"obchadza americku vladu a hovori priamo k občanom" - to mu v USA nikto nezožerie, podobne ako bin Ládin darmo tvrdil, že on nebojuje proti občanom USA, ale vláde. Ešte aj pri dnešnej miere rozšírenosti téz o jašteroch alebo deep state je so Sizifovská úloha.Skrýt celý příspěvek
Cpt. Morgan: "Podla mna Kim buduje jadrovy arzenal prave na to, ze s nim planuje realne zautocit na uzemie USA a spojencov, ale samozrejme iba ako ho oni napadnu ako prvi. " USA ...Zobrazit celý příspěvek
Cpt. Morgan: "Podla mna Kim buduje jadrovy arzenal prave na to, ze s nim planuje realne zautocit na uzemie USA a spojencov, ale samozrejme iba ako ho oni napadnu ako prvi. "
USA propásli svoji šanci na první úder už 25. červen 1950, kdy je S.Korea předběhla a udeřila na Jižního souseda. Nechápu co vás stále baví na tom popírání historie.Skrýt celý příspěvekOno je to trochu zložitejšie. V prvom rade USA nemali záujem viesť vojnu s KĽDR lebo boli jasné pravidlá a tak tam ani neboli. Čína a ZSSR však tieto pravidlá nerešpektovali a ...Zobrazit celý příspěvek
Ono je to trochu zložitejšie. V prvom rade USA nemali záujem viesť vojnu s KĽDR lebo boli jasné pravidlá a tak tam ani neboli. Čína a ZSSR však tieto pravidlá nerešpektovali a dovolili inváziu KĽDR na juh. To, že sa tam v poslednej chvíli vylodili amerikanci a zatlačili rudochov späť na sever už bolo len vyvrcholenie toho všetkého. Všetko sa tak len vrátilo tam, kde to bolo predtým. Teda do limitov dohody a tento stav trvá dodnesSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...