Severní Korea provedla test atomové bomby

Severní Korea
Foto: Armáda Severní Koreje, ilustrační foto / AP

Severní Korea zřejmě provedla včera ráno místního času v pořadí již třetí podzemní test své atomové bomby. Signalizují to podzemní otřesy o síle 4,9 stupně Richterovy stupnice, které zaznamenaly přístroje Geologické služby Spojených států (USGS), určené k měření seismické aktivity, na území Severní Koreje.Agentura Reuters s odvoláním na Geologickou službu Spojených států uvedla, že epicentrum otřesů bylo lokalizováno v oblasti vojenského polygonu, na němž Severní Korea provedla dva své předchozí nukleární testy v letech 2006 a 2009.

Proti tomu, že by se mohlo jednat o přirozené zemětřesení, přitom podle této agentury svědčí jak skutečnost, že se epicentrum nalézalo v hloubce maximálně jednoho kilometru pod zemským povrchem, tak i skutečnost, že Severní Korea neleží v seizmicky aktivní oblasti.

Existuje velká pravděpodobnost, že Severní Korea provedla jaderný test,“ řekl dnes ráno podle listu The Guardian agentuře AP seizmolog z jihokorejského Institutu geologických věd a nerostných zdrojů.

Foto: Test byl proveden zhruba 80 kilometrů jihovýchodně od města Čchongdžin. Bližší informace o testu i pozici všech severokorejských jaderných zkoušek najdete na stránce EarthQuake - Report / Google Maps

 „V tuto chvíli je třeba počkat na další údaje a analýzy, aby bylo možné bezpečně říct, zda šlo o jaderný test,“ řekl agentuře Reuters výkonný tajemník Organizace smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBTO) Tibor Tóth. „Pokud se podezření potvrdí, bude to představovat jasnou hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost,“ dodal.

Severokorejská vláda skutečnost, že by se chystala provést test své atomové bomby, podobně jako v předchozích případech, v minulých dnech popírala. Na svých oficiálních internetových stránkách v minulých dnech zveřejnila prohlášení, že: „USA a nepřátelské síly dělají ukvapené závěry, že plánujeme třetí jaderný test.“ Informoval o tom dnes ve svém anglo-jazyčném internetovém vydání jihokorejský deník The Chosunilbo.

Tento list dále s odvoláním na mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victorii Nulandovou dále uvedl, že americká vláda v minulých dnech zcela nevyloučila možnost vojenské reakce Spojených států na případný nový severokorejský jaderný test.

Minulý čtvrtek totiž Nulandová na tiskové konferenci na otázku, jestli v takovém případě americká vláda zvažuje i možnost preventivního úderu proti Severní Koreji uvedla, že i takováto varianta je ve hře.

List The Chosunilbo nicméně současně napsal, že pravděpodobnější je demonstrace síly vůči Pchjongjangu v podobě společného rozsáhlého americko-jihokorejského vojenského cvičení na Korejském poloostrově. A také nějaká forma námořní blokády severokorejského režimu.

Zdroj: Reuters , Guardian , The Chosunilbo

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Američané věděli předem o startu severokorejské rakety

Svět ve středu překvapila zpráva, že Severní Korea uskutečnila start své kosmické rakety. A to přesto, že oficiálně oznámila jeho odložení. Tajné služby Spojených států však, nehledě na tvrzení ...

Severokorejský raketový program se odhaluje

12. prosince 2012 úspěšně vypustila Severní Korea svou první družici. Vstoupila tak do elitního klubu zemí, které jsou schopny vypustit družici vlastní kosmickou raketou.  Zároveň však start ...

Severní Korea chystá další jaderný test a vyhrožuje útokem na USA

Severní Korea chystá provést již třetí jaderný test a vedle toho hodlá dále vypouštět (rozuměj zkoušet mezikontinentální rakety) satelity na oběžnou dráhu. V nezvykle „upřímném“ a otevřeném prohlášení ...

Kosmický nosič nebo mezikontinentální raketa?

Když v říjnu roku 1957 vypustil Sovětský svaz první družici, zavládlo na straně západních států a zejména pak Spojených států amerických zděšení. Logika pravila, že když je někdo schopný vypustit ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 3
 • RiMr71
  13:21 07.01.2016

  Údajně do bomby "přimíchali" trochu vodíku a bác, je z toho vodíkovka. Ale pořád šlo o štěpení a nikoliv o slučování (fůzi), takže to (s pravděpodobností blížící se jistotě - shodují se na tom západní i východní zdroje) byla "jen" klasická atomovka...
  Nas*ali i číňáky..

  Nedá mi to, ale velmi mi to připomíná ten nedávno zmiňovaný ruský "robotický" útok na nějaký kopec, samozřejmě "první na světě".
  Prostě to Rádio Jerevan stále funguje..

 • Luky
  12:45 07.01.2016

  Český tisk píše, že včera Severokorejci odpálili malou vodíkovou bombu. Na západě se dohadují, že to byla "jen" atomovka. Kde je pravda?

 • waggon
  12:17 14.02.2013

  Jarda P.: jen tu humanitarni pomoc z JK, USA a Jap. bych na lehkou vahu nebral

 • Jarda P.
  11:43 14.02.2013

  Sranda je, že o nás na západě kdysi psali, že tu máme tak velký hlad, že žereme vlastní děti. Takže ty zprávy, že se tam lidi z hladu požírají bych bral s rezervou.

 • Muerte
  11:14 14.02.2013

  Největší problém dnešních vojenských operací je právě to, že po rychlém vojenském vítězství se tak nějak nedaří nastolit nějakou normální situaci. Tohle by mělo být velmi dobře připraveno. Mělo by být naprosto jasné a připravené, co se severokorejci. Ideálně by to chtělo nějakou čínsko - americko - jihokorejskou operaci. Ale to vzhledem k mezinárodní situaci a situaci v Číně nepřichází v úvahu. Smůla pro obyčejné severokorejce.

 • Deadog
  09:47 14.02.2013

  Podle me neni spravne nechat umrit 20 milionu lidi hladem a nic s tim neudelat kdyz to jde .V prvni rade by se melo vtrhnout do toho obrovskeho koncentraku a ty lidi zachranit ,potom se muze premyslet o tom co s nema . Veskera humanitarni pomoc co se tam ted posila akorat krmi armadu a podporuje rezim . AT uz se v minulosti stalo cokoli , ted je v moci svetovych vlad to zmenit. Proc to odkladat ,radeji ted dokud nemaji jeste plne vyvinute balisticke nosice a male zasoby ATzbrani ne ?Ten problem se sam nevyresi ,bude se jen dale prohlubovat . Stejne jako napr. v Syrii ,kde se vyckava tak dlouho ,ze je z toho akorat jeste vetsi a neprehlednejsi bordel s daleko vice ryziky nez na zacatku.

 • Argonaut
  21:11 13.02.2013

  Zajímavé je sledovat chování ČLR ke KLDR. Po nástupu Kim čong una si ČLR slibovala větší příklon ke své politice. Svojí prvotní otevřenou politiku demonstrovala ekonomickou a humanitární pomocí, včetně snah o iniciaci ekonomických změn v KLDR. Tím spíš bylo pro ní rozčarování, že se Un, zcela proti předpokladům, otočil zády k pomocné ruce ze strany ČLR. Nástup Si ťin Pchinga nepochybně nepovede k radikálním změnám v zahraniční politice ČLR. "Zlobivé dítě" v podobě KLDR, resp. nevypočitatelného Una, ČLR přestává bavit a od tolerování/nevšímání si situace v KLDR přechází ČLR v kritický přístup vůči KLDR. Socio-ekonomická situace v KLDR je hrozbou rovněž pro ČLR. Jaderný/raketový program KLDR přidělává ČLR vrásky na čele. To potvrdilo i radikální postavení se na stranu ostatní světových mocností, které zcela jasně odsoudily poslední jaderný test.

  Ačkoliv ČLR v rámci zahraničních vztahů tradičně přistupovala k vyjednávání bilaterálně, v případě současné situace v KLDR vyzývá k multilaterálnímu řešení. Skýtá se otázka: bude využita nastavená situace, kdy je ČLR (po dlouhé době) otevřena ostatním státům (RB OSN) a dojde ke konsensu ohledně řešení situace na Korejském poloostrově? V zájmu ČLR je stabilita a klid na korejsko-čínských hranicích v době, kdy své teritoriální zájmy prosazuje v Jihočínském moři, případně v územních "tahanicích" o "symbolické" souostroví Senkaku. Nepotvrdí se opět jen to, že ČLR jako světová mocnost postrádá prvek soft power (slovy Davida Shambaugha)?

 • vanhouten
  16:44 13.02.2013

  info k obrazku: Jihovychodne od mesta co je na mape, je more pokud se nepletu :)

 • vanhouten
  16:42 13.02.2013

  no pokud vylozene nebude hrozit ze by hodili atomovku na JK, japonsko nebo dokonce USA, tak se do nich vojensky nikdo angazovat nebude. proc? jednoduse proto, ze co by z toho meli? pres 20 milionu napul mrtvol s totalne vymytyma mozkama. tam nez by to nekdo dal dohromady tak by to trvalo pekelne dlouho. navic kdyby nejaky uder na SK byl, tak kdo vi co by v tu chvili byl schopny mlady pubertalni Kim vymyslet. zkuste si domyslet co by se stalo kdybyste dali do ruky pubertakovi atomovku.

 • liberal shark
  15:06 13.02.2013

  Válku bych SK rozhodně nevyhlašoval. Přesně na to její komunističtí pohlaváři čekají jako na smilování, aby nasměrovali svoje hladové občany na vnějšího nepřítele. SK armáda by asi byla rychle poražena, ale co s těmi miliony severních korejců, naprosto nepoužitelnými v normální společnosti ? Takže jediné reálné opatření je důsledně skončit s dodávkami potravin a počkat, až se to sesype samo.

Stránka 1 z 3