Seymour Hersh: Nord Stream zničili Američané

Seymour Hersh: Nord Stream zničili Američané
Nord Stream / depositphotos.com (Zvětšit)

Na konci září byly po explozích u dánského ostrova Bornholm zjištěny úniky metanu z plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Místa výbuchu se nacházejí v mezinárodních vodách ve výlučných ekonomických zónách Dánska a Švédska. Obě země a navíc Německo vedou vlastní vyšetřování. Švédské bezpečnostní orgány v listopadu uvedly, že se jednalo o úmyslnou sabotáž. Americký investigativní novinář Seymour Hersh z ní obviňuje americkou vládu.

Západní média se k výbuchu stavěla jako k nevyřešené záhadě. Jako pravděpodobného viníka opakovaně uváděla Rusko, což podpořila prohlášení Bílého domu. Moskva se na druhé straně věnovala vypočítávání nákladů, jež budou potřeba na opravu potrubí. Poté, co švédská státní bezpečnostní služba (Säkerhetspolisen) v listopadu potvrdila provedení sabotáže, oznámil státní zástupce Mats Ljungqvist nález zbytků výbušnin v místě exploze. Od té doby ovšem nedošlo ke zveřejnění žádných dalších informací.

Německý týdeník Welt am Sonntag minulý týden informoval o stavu vyšetřování. Spolkoví vyšetřovatelé nemají v současné fázi žádné důkazy o ruském zavinění. „V tuto chvíli to nelze prokázat, vyšetřování pokračuje,“ uvedl pro týdeník odpovědný státní zástupce Peter Frank. Místo činu bylo podle něj důkladně zdokumentováno a vzorky vody, půdy a poškozeného potrubí odebrány. „V současné době vše forenzně vyhodnocujeme.

Seymour Hersh, známý americký novinář, odpovědnost za sabotáž plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 přisuzuje americké vládě. Ve svém středečním článku odkazuje na anonymní zdroj obeznámený s operačním plánováním. Oficiální místa Hershův pohled odmítají. „To je nepravdivé a naprostá fikce,“ oznámila mluvčí Bílého domu Adrienne Watsonová. Obdobně reagovala mluvčí CIA Tammy Thorpová: „Toto tvrzení je zcela a naprosto nepravdivé.

Jak napsal americký novinář, rozhodnutí sabotovat plynovody přišlo po více než devíti měsících přísně tajných debat uvnitř washingtonské zpravodajské komunity. Po většinu této doby se neřešilo, zda misi provést, ale jak ji provést beze stop vedoucích k americké vládě. Hlavní motivaci pro Bílý dům představoval cíl zabránit Moskvě významně zvýšit své příjmy a zároveň omezit závislost západní Evropy, především Německa, na levném ruském plynu.

Nord Stream 1 byl z pohledu NATO a Washingtonu dostatečně nebezpečný, ale v září 2021 dokončený Nord Stream 2 ještě umocnil americké obavy. V případě schválení německými regulačními orgány by totiž zdvojnásobil množství levného plynu, které by do Německa a do západní Evropy proudilo. Jeho kapacita mohla pokrýt více než polovinu spolkové roční spotřeby. Spojené státy vnímaly evropskou závislost na ruském plynu jako riziko pro podporu Ukrajiny, protože by se země jako Německo možná zdráhaly poskytnout jí peníze a zbraně potřebné k vojenskému vítězství.  

V prosinci 2021 svolal Jake Sullivan, poradce amerického prezidenta Joea Bidena pro národní bezpečnost, schůzku nově vytvořené pracovní skupiny. Podle článku Seymoura Hershe od ní Sullivan očekával plán na vyplnění Bidenova přání zničit oba plynovody Nord Stream. Během několika následujících mítinků účastníci debatovali o několika variantách. Námořnictvo navrhovalo použít k přímému útoku na plynovod nově uvedenou ponorku. Letectvo diskutovalo o svržení bomb se zpožděnými rozbuškami, které je možné odpálit na dálku. CIA tvrdila, že ať už se provede cokoli, musí to být tajné.

Jeden z členů skupiny nakonec navrhl nasadit hlubinné potápěče. CIA začala následně připravovat plán tajné operace ve vodách Baltského moře. Počátkem roku 2022 došlo k finalizaci plánu, jehož výchozím místem se stalo Norsko. „Nenávidí Rusy a jejich námořnictvo disponuje vynikajícími námořníky a potápěči, kteří mají bohaté zkušenosti s vysoce výnosným hlubokomořským průzkumem ropy a plynu,“ objasnil Hershův anonymní zdroj. Americký novinář také poukazuje na norské hospodářské zájmy. Zničení Nord Streamu Oslu umožnilo prodávat do Evropy mnohem více vlastního zemního plynu.

Norské námořnictvo určilo jako ideální místo pro provedení operace mělké vody Baltského moře několik kilometrů od dánského ostrova Bornholm. Potrubí obou plynovodů tam vede asi  kilometr od sebe v hloubce pouhých osmdesáti metrů. Oslo trvalo na informování Dánska a Švédska o možné potápěčské aktivitě v oblasti, protože jakákoli neobvyklá podmořská aktivita ve vodách u Bornholmu přitáhne jejich pozornost. Někdo z vyšších míst v dánském a švédském námořnictvu může pomoci udržet hlášení mimo řetězec velení a nevšední událost tak ututlat. 

Norové ještě navrhli řešení zásadní otázky, kdy se má operace uskutečnit, a sice v průběhu vojenského cvičení BALTOPS. Již 21 let organizuje americká šestá flotila velké cvičení NATO v Baltském moři, kterého se účastní desítky spojeneckých zemí. Červnové cvičení BALTOPS 22 údajně posloužilo jako zástěrka pro nastražení výbušnin. Bílý dům přesvědčil plánovače šesté flotily, aby do programu přidali potápěčské cvičení. Akce na moři se měla konat u pobřeží ostrova Bornholm, přičemž zúčastněné týmy hledaly a ničily nastražené miny.

C4 připevněná na plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 během BALTOPS 22 obsahovala zařízení se zpožděným časováním, které dokáže spustit sekvence jedinečných nízkofrekvenčních tónů. O akustickou aktivaci se postarala speciální sonarová bóje. Tu 26. září loňského roku shodil poblíž Bornholmu norský pozorovací letoun P8 během zdánlivě rutinního letu. Signál se šířil pod vodou, nejprve k oběma potrubím Nord Streamu 2 a poté k oběma potrubím Nord Streamu 1. O několik hodin později došlo k detonaci C4 a tři ze čtyř potrubí byla vyřazena z provozu. Během několika minut bylo možné na vodní hladině pozorovat šířící se metan, který zůstal v odstavených plynovodech. Svět se vzápětí dozvěděl, že se stalo něco nevratného.

Nikdy nebylo jasné, proč by Rusko usilovalo o zničení vlastních výnosných plynovodů. Nabízí se snad jen pomsta za západní podporu Ukrajiny, avšak znemožním lukrativního prodeje plynu přes Nord Stream by Moskva potrestala především sebe sama. Výmluvnější zdůvodnění dle Hershe přinesl americký ministr zahraničí Antony Blinken. Na tiskové konferenci v září loňského roku, v jejímž průběhu byl Blinken dotázán na důsledky zhoršující se energetické krize v západní Evropě, hodnotil tento okamžik pozitivně: „Je to obrovská příležitost, jak jednou provždy odstranit závislost na ruské energii, a tím vzít Vladimiru Putinovi možnost využívat energetickou zbraň jako prostředkem k prosazování svých imperiálních záměrů. To je velmi významné a nabízí to obrovskou strategickou příležitost pro nadcházející roky. Mezitím jsme odhodláni udělat vše pro to, aby důsledky toho všeho nenesli občané našich zemí, respektive na celém světě.

Vyšetřování sabotáže plynovodů Nord Stream stále nebylo dokončeno a od loňského podzimu nedošlo ke zveřejnění žádných nových informací. Americký novinář Seymour Hersh nabízí logické vysvětlení, proč Spojené státy a Norsko mohly mít zájem na jejím uskutečnění. Svůj detailní popis plánování a uskutečnění tajné operace ze strany amerických představitelů opírá výlučně o sdělení anonymních zdrojů, které nelze nezávisle ověřit. Podobné spekulace uvedou na pravou míru až výsledky oficiálního dánského, německého a švédského vyšetřování.

Zdroje: US Navy, Die Welt, Zone Militaire, Seymour Hersh

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Nord Stream 2: Střední a východní Evropa jako provincie Německé říše

Spojené státy souhlasí s dokončením německo-ruského plynovodu Nord Stream 2. Země střední a východní ...

Břidlicový plyn v Evropské unii - nevyužitá příležitost

V EU se o frakování hodně mluvilo a málo konalo. Většina nadnárodních energetických společností ...

PREMIUM Perspektiva a výzvy pro těžbu zemního plynu na Ukrajině

Ukrajina je jednou z největších zemí Evropy nejen z hlediska rozlohy, ale také z hlediska zásob ...

PREMIUM Evropa vykupuje plyn a chudé země musí trpět

Jižní Asie se v důsledku rozpadu evropsko-ruských vztahů řítí do energetické katastrofy. Cena za ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KaosKommand696
  16:31 14.02.2023

  jeden clovek vedel veskery tyhle detaily (ktery jeste nedavaji smysl) a rekl to ze vsech lidi zrovna Hershovi... jasne. takze cely to je postaveny na tom, ze "slysel sem to v ...Zobrazit celý příspěvek

  jeden clovek vedel veskery tyhle detaily (ktery jeste nedavaji smysl) a rekl to ze vsech lidi zrovna Hershovi... jasne. takze cely to je postaveny na tom, ze "slysel sem to v hospode od chlapika co prej byl u specialu"Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   16:03 15.02.2023

   Asi to bude pravda, jeho článok už citujú slovenskí dezinformátori na diskusiách, keď obhajujú konanie RF a obviňujú JúEsEj a Nórsko zo "zločinu"... :) Vidíme teda, komu ten človek ...Zobrazit celý příspěvek

   Asi to bude pravda, jeho článok už citujú slovenskí dezinformátori na diskusiách, keď obhajujú konanie RF a obviňujú JúEsEj a Nórsko zo "zločinu"... :) Vidíme teda, komu ten človek slúži.... Nám nie.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:49 13.02.2023

  Mám dojem, že část diskutujících trpí selektivní ztrátou paměti nebo lehce deformovanou optikou. Vyjádření Bidenovi administrativy bylo naprosto jasné a nebyly to plané řeči. ...Zobrazit celý příspěvek

  Mám dojem, že část diskutujících trpí selektivní ztrátou paměti nebo lehce deformovanou optikou. Vyjádření Bidenovi administrativy bylo naprosto jasné a nebyly to plané řeči. Sankce a protiakce na německé snahy je obcházet byly uplatňovány. Když nejvyšší představitelé opakovaně použijí slovní spojení "všecny dostupné prostředky", tak to v diplomatickém jazyce znamená, že všechny. Nevím, co na tom kdo hledá za vědu. A už vůbec nechápu, kdo pochybuje o tom, že byla dávno před těmito vyjádřeními provedena studie proveditelnosti. To si fakt někdo myslí, že jsou v USA úplně blbí a nepřipravují se na všechny eventuality?
  https://www.prumyslovaekologie...
  Toto sdělení je také naprosto jasné a taky netuším, co na něm zpochybňovat. To není žádné přeřeknutí, to je slib.
  https://www.denik.cz/ze_sveta/...

  Že by USA nepřibrali nějakého spojence do zjevně nelegální činnosti? To je úplně nesmyslný argument. Jako proč ne? Viz. nedávný případ. Dánská rozvědka spolupracovala na sledování evropských politiků.
  https://www.irozhlas.cz/zpravy...
  A když půjdeme trochu do minulosti, v rámci aféry Irangate byli do získávání černých peněz pro Nikaraguiské contras (proti vůli kongresu) zapojeni Libanonští povstalci, Írán aIzrael. https://ct24.ceskatelevize.cz/...

  Argumentace s tím, jak neměl Rus jinou možnost, než si trubky odpálit sám, aby se vyhnul pokutám, dala určitě chlapcům z think-tanků spoustu práce. Ale na její strávení nestačí šňupat koks, to chce přejít aspoň na LSD. Doporučuji zadat si do excelu pár čísel, vše se dá docela dobře dohledat. Na jedné straně investiční náklady, na straně druhé obvyklá výše penále za nedodaný objem komodity. Pak se stačí podívat, jak dlouho obvykle trvá arbitráž, speciálně když se do ní zapojí handrkování o úhradu ušlého zisku. Jo, navíc škody v rámci války nebo v důsledku terorismu jsou standardně vyjmuty z pojištění, kdyby náhodou někdo chtěl zmínit ještě tohle.
  Na druhé straně je zajímavé se podívat na to, jak na zastavení dodávek z RF do EU a růstu ceny vydělávají oba zmínění podezřelí. Zajímavá čísla...

  A geopolitický randál po takovém útoku? Jako asi srovnatelný s profláknutím zfalšovaných důkazů pro válku v Iráku? Jako po profláknutí výše uvedeného špiclování? Po vyhrožování Německu sankcemi? Ale ne:-) Doporučuju shlédnout to video, kde Biden mluví o použití všech prostředků pro zastavení NS. Scholz vedle něj stojí jako poslušný pejsek a snaží se vysvětlit, jak to Joe myslel dobře.

  Tohle nemá být žádný antiamerický pamflet. Já jen prosím o trochu realismu. Tohle hraní si na to, že spojenec = kamarád = všichni máme stejné zájmy & všichni jsme si rovni je k ničemu. Je to projev bezbřehé naivity a nakonec vede akorát ke nedostatečné ochraně vlastních zájmů, ztrátě podpory obyvatelstva, ztrátě přátel, a nakonec i ztrátě spojenců.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   22:56 13.02.2023

   Jistě, pán je tu jediný specialista na vykládání diplomatického jazyka... takže "všemi dostupnými prostředky" pochopitelně také znamená útok mezikontinentálními balistickými ...Zobrazit celý příspěvek

   Jistě, pán je tu jediný specialista na vykládání diplomatického jazyka... takže "všemi dostupnými prostředky" pochopitelně také znamená útok mezikontinentálními balistickými raketami s jadernou hlavicí, žeano? Vždyť i tento prostředek je američanům dostupný...Skrýt celý příspěvek

   • danny
    11:06 14.02.2023

    “If Russia invades, that means tanks or troops crossing the border of Ukraine again, then there will be no longer a Nord Stream 2,” Biden said Monday. “We will bring an end to ...Zobrazit celý příspěvek

    “If Russia invades, that means tanks or troops crossing the border of Ukraine again, then there will be no longer a Nord Stream 2,” Biden said Monday. “We will bring an end to it.”
    But even Biden refused to say how the US would stop Nord Stream, as he promised to do should Russia invade Ukraine, without Germany’s help.
    “I promise you, we will be able to do it,” he said.

    Na tohle nemusíš být úplně diplomatický génius, abys pochopil, že toto sdělení znamená něco jiného, než např: Spojené státy vyvinou maximální úsilí, aby přesvědčili Německo diverzifikovat dodavatelský řetězec a oslabit závislost na Rusku, které se v současné době chová nevypočitatelně.

    Mezikontinentální balistická střela není úplně ideální prostředek na likvidaci podmořského potrubí. Navíc takový způsob použití je v rozporu s americkou doktrínou pro nasazení JZ, takže ne. Vzhledem k tomu, že diplomacie je konzistentní a neuchyluje se použití nesmyslných hrozeb, které nejsou v souladu s dalšími instrumenty.Skrýt celý příspěvek

 • Jecchuss
  09:33 13.02.2023

  Nesedí mi na tom příběhu 2 zásadní věci: 1) Čas. Dle Hersche se mělo začít s realizací ještě před ruským napadením Ukrajiny. Kdyby chtěly USA udělat takovýto obrovský ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesedí mi na tom příběhu 2 zásadní věci:

  1) Čas.
  Dle Hersche se mělo začít s realizací ještě před ruským napadením Ukrajiny. Kdyby chtěly USA udělat takovýto obrovský geopolitický randál, de facto útok na spojence v NATO, tak by to vyžadovalo úplně jinou mezinárodně-politickou situaci, než jaká panovala na podzim 2021. Pokud by s něčím takovým přišli až poté, co rusko zahájilo tu barbarské šílenost na Ukrajině, přišlo by mi to věrohodnější.

  2) Povězme to všem...
  Je naprosto nemyslitelné, že by se s takovou akcí svěřily USA KOMUKOLI. Hersch tvrdí, že to byla společná akce USA a Norska, navíc s vědomím Švédska a Dánska. To vše provedený během cvičení, kterého se účastní kotel dalších států.
  Vždyť je to úplná pitomost...Skrýt celý příspěvek

 • Scandinavian81
  08:50 13.02.2023

  každopádně to dopadlo dobře a nic se nestalo. plyn od ruZkých vrahů tu nikdo, kromě rusofilů a kolaborantů, nechce.

  každopádně to dopadlo dobře a nic se nestalo. plyn od ruZkých vrahů tu nikdo, kromě rusofilů a kolaborantů, nechce.

 • Silver
  14:45 12.02.2023

  Tak v tomto momente takmer všetky Európske energetické firmy pripravujú arbitráže na Gazprom z dôvodu nedodania plynu dohodnutých v dlhodobých kontraktoch. Rusi nerealizovali ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak v tomto momente takmer všetky Európske energetické firmy pripravujú arbitráže na Gazprom z dôvodu nedodania plynu dohodnutých v dlhodobých kontraktoch. Rusi nerealizovali nedodanie zakontrahovaneho plynu z dôvodu zničenia NS1 a NS2 ale urobili to znížením dodávok v plynovodoch Jamal (Poľsko), Sojuz a Bratstvo (Ukrajina a Slovensko).
  A teraz otázka - skutočne nemalo Rusko dôvod zničiť NS1 a NS2 v momente, keď už znižovalo dodávky v iných plynovodoch hlboko pod 50% pri uvážení rizika vysokých pokút z prehratých arbitráži?Skrýt celý příspěvek

 • J.Kolousek@post.cz
  17:12 10.02.2023

  Jedno lidové příslovi praví:"Nevěř ničemu co slyšíš a jen polovině co vidíš"

  Jedno lidové příslovi praví:"Nevěř ničemu co slyšíš a jen polovině co vidíš"

   • Ján Paliga
    22:09 11.02.2023

    Takých užitočných ... veď vieme čo, už tu bolo.... Chudák, myslí si, že iné štáty to nerobia? Ale brať peniaze za to mu nevadilo...

    Takých užitočných ... veď vieme čo, už tu bolo.... Chudák, myslí si, že iné štáty to nerobia? Ale brať peniaze za to mu nevadilo...

    • flanker.jirka
     08:40 12.02.2023

     Dělají to všichni, podle svých možností. Dokola jen voličům lžou a zatím, ...

     Dělají to všichni, podle svých možností. Dokola jen voličům lžou a zatím, ...

 • torong1
  14:42 10.02.2023

  Čekal jsem zde zábavu a šašky. No a nejsem zklamán! Naši antiami šašouni už se činí.

  Čekal jsem zde zábavu a šašky. No a nejsem zklamán! Naši antiami šašouni už se činí.

  • zdeno
   11:48 13.02.2023

   když se řekne americký byznysmen neznamená to americká vláda - nejsme v rusku (tam bez souhlasu věrchušky nejsou)- těm ruským - říkáme jim oligarchové, šlápli v roce 2014 ti ...Zobrazit celý příspěvek

   když se řekne americký byznysmen neznamená to americká vláda - nejsme v rusku (tam bez souhlasu věrchušky nejsou)- těm ruským - říkáme jim oligarchové, šlápli v roce 2014 ti američtí na paleček na ukrajině, no a časem jsme v normální imperialistické válce, kterou odnáší lid ukrajiny a poteče ještě hodně krve než skončíSkrýt celý příspěvek

 • zdeno
  11:37 10.02.2023

  v čí prospěch,o to tu běží -plynovody díky sankcím zastaveny nebo pozastaveny do konce války - němci by z nich do ukončení války neodebírali - takže zbývají ekoteroristé nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  v čí prospěch,o to tu běží -plynovody díky sankcím zastaveny nebo pozastaveny do konce války - němci by z nich do ukončení války neodebírali - takže zbývají ekoteroristé nebo byznysmeni z USA - takže to dost sedí, idealisté bojují za myšlenku, ale za většinou válek stojí byznysSkrýt celý příspěvek

 • memo
  11:22 10.02.2023

  Jaký motiv by mohla mít ČLR pro přerušení Nordstreamu? A bych tak trochu přiložil pod kotel. Když už jsme u těch konspiračních teorií.

  Jaký motiv by mohla mít ČLR pro přerušení Nordstreamu? A bych tak trochu přiložil pod kotel. Když už jsme u těch konspiračních teorií.

 • Iruka
  22:12 09.02.2023

  Ať už to udělal kdokoliv, tak bysme mu měli poděkovat.

  Ať už to udělal kdokoliv, tak bysme mu měli poděkovat.

 • SYN_
  21:31 09.02.2023

  Z hlediska "qui bono" má Hersh částečně pravdu, ovšem v žádném případě neuznávám že amíci jsou jediní kdo má motiv... Rusové rozhodně mohli zkusit "srazit" krutou zimou a omezením ...Zobrazit celý příspěvek

  Z hlediska "qui bono" má Hersh částečně pravdu, ovšem v žádném případě neuznávám že amíci jsou jediní kdo má motiv... Rusové rozhodně mohli zkusit "srazit" krutou zimou a omezením průmyslu západní Evropu, ostatně tím otevřeně vyhrožovali. Pokud toto bylo jejich cílem, určitě je "elegantnější" když je NS vyřazen "neznámým útočníkem" než vlastním ruským rozhodnutím případně trapným tvrzením že "turbočerpadlo se nám polámalo a se sankcema ho nemáme jak spravit"...
  Ten zájem amíků ve chvíli kdy NS neprocházelo VŮBEC NIC (od září '22 ze "servisních důvodů" zastavili veškerou dodávku) je o hodně pochybnější než řekněme o půl roku dříve...
  Novináře neznám, s "anonymními zdroji" si může vymyslet kdokoliv absolutně cokoliv... Popravdě by to bylo až divné kdyby to rusi na ně nezkusili hodit, ať to bylo jak chtělo, to prostě musí zkusit...Skrýt celý příspěvek

  • danny
   11:11 10.02.2023

   Vidíš, sám ve svém příspěvku ukazuješ, že si je Rus schopen vymyslet trapný důvod, proč omezit dodávky plynu. Vyhodit si do vzduchu podmořský plynovod mi příjde asi tak elegantní ...Zobrazit celý příspěvek

   Vidíš, sám ve svém příspěvku ukazuješ, že si je Rus schopen vymyslet trapný důvod, proč omezit dodávky plynu. Vyhodit si do vzduchu podmořský plynovod mi příjde asi tak elegantní řešení, jako vyřešit potíže s problémovými nájemníky tím, že zapálím vlastní nepojištěný barák.Skrýt celý příspěvek

   • HumInt
    19:52 10.02.2023

    IMHO existovala rusko-nemecká zmluva na dodávku plynu. Ak by Rusko nedodalo plyn, muselo by platiť dosť vysokú pokutu. Zničenie plynovodu umožní Gazpromu vyhovoriť sa na vyššiu moc ...Zobrazit celý příspěvek

    IMHO existovala rusko-nemecká zmluva na dodávku plynu. Ak by Rusko nedodalo plyn, muselo by platiť dosť vysokú pokutu. Zničenie plynovodu umožní Gazpromu vyhovoriť sa na vyššiu moc a vyhnúť sa plateniu pokuty. Preto nechali jednu rúru z NS2, dodávky cez NS2 nie sú ešte zazmluvnené.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    09:24 11.02.2023

    No ve chvíli kdy je potřebuju dostat ven abych barák postavil nový a lepší... to už se kolikrát stalo.

    No ve chvíli kdy je potřebuju dostat ven abych barák postavil nový a lepší... to už se kolikrát stalo.

   • HumInt
    09:25 14.02.2023

    V Bratislave je pomerne bežná taktika. Požiare starých objektov sú tu pomerne bežné, hlavne ak nie je možné získať búracie povolenie.

    V Bratislave je pomerne bežná taktika. Požiare starých objektov sú tu pomerne bežné, hlavne ak nie je možné získať búracie povolenie.

 • matu
  20:47 09.02.2023

  Ten clanek je hrozny blabol. Vycucany z prstu od "anonymniho" zdroje. Jediny kdo na zniceni NS mel zajem je rusko. 1. plyn uz nedodavali davno pred znicenim NS 2. aby se vyhnuli ...Zobrazit celý příspěvek

  Ten clanek je hrozny blabol. Vycucany z prstu od "anonymniho" zdroje. Jediny kdo na zniceni NS mel zajem je rusko.
  1. plyn uz nedodavali davno pred znicenim NS
  2. aby se vyhnuli dalsimu narustu pokut za neplneni kontraktu potrebovali "mimoradnou" udalost, ktera jim brani dale dodavat
  3. jeste vice tim vystupnovali tlak na EU, aby omezila podporu UA
  4. kdyby se nahle rozhodli opet plyn dodavat mohli vyuzit Druzbu, idealne po jimi ocekavanem padu UA
  Jinymi slovy duvod vybudovani NS byla snaha obejit Ukrajinu, kdyby padla, muzou plyn dodavat plynovody pres UA a NS uz nutne nepotrebuji.Skrýt celý příspěvek

  • danny
   11:05 10.02.2023

   Jasně, to je zcela logické. Máš na svém území uzávěr, ale místo, abys otočil ventilem, vyhodíš trubky do vzduchu. Potom, co x let bojuješ proti sankcím a sháníš peníze na to, abys ...Zobrazit celý příspěvek

   Jasně, to je zcela logické. Máš na svém území uzávěr, ale místo, abys otočil ventilem, vyhodíš trubky do vzduchu. Potom, co x let bojuješ proti sankcím a sháníš peníze na to, abys to dostavěl.
   Rus sice nemá problém opakovaně odmítnout rozhodnutí nějakých soudů s tím, že je prostě neuznává, ale najednou potřebuje mimořádnou událost, aby se vyhnul pokutám. Jo, a největší starost má s vyhýbání se pokutám ve chvíli, kdy jsou na něj sankce a má zamražené rezervy Národní banky.
   Tlak můžeš stupňovat jen tehdy, pokud máš zároveň možnost ho i povolovat. To se dělá uzávěrem. Náloží provedeš dekompresi, takže pak žádný tlak stupňovat nemůžeš. A to jak doslova, tak symbolicky.
   Družba není plynovod, ale ropovod. A NS stavěli právě proto, aby UA obešli, aby jí nemuseli platit tranzitní poplatky, žádat o údržbu. Místo toho se chtěli domlouvat napřímo s Němci.Skrýt celý příspěvek

   • matu
    12:16 10.02.2023

    1. Jasne a uzvrenim zaveru se vyvleknes z arbitrazi na uhradu smluvnich pokut :) 2. Nejde o arbitraze proti rusku, to neni smluvni stranou kontraktu na dodavku plynu, ale proti ...Zobrazit celý příspěvek

    1. Jasne a uzvrenim zaveru se vyvleknes z arbitrazi na uhradu smluvnich pokut :)
    2. Nejde o arbitraze proti rusku, to neni smluvni stranou kontraktu na dodavku plynu, ale proti Gazpromu, ktery ma spoustu majetku po EU a ten je mu uz zabavovan.
    3. Ano plynovod neni Druzba, ale Sojuz - Bratrstvi, ktery ma dostatecnou kapacitu a neni skoro vyuzivan. UA chteli russaci obejit, aby ji mohli vydirat, tranzitni poplatky jsou smesne, oproti cene podmorskeho plynovodu, investice do NS se nikdy nemuze vratit za usetrene tranzitni poplatky.Skrýt celý příspěvek

    • HumInt
     19:54 10.02.2023

     Inak Rusi znížili aj dodávky cez Bratstvo a vyhovárajú sa na poruchu jednej stanice na ukrajinskej strane, ktorú sami poškodili.

     Inak Rusi znížili aj dodávky cez Bratstvo a vyhovárajú sa na poruchu jednej stanice na ukrajinskej strane, ktorú sami poškodili.

     • danny
      13:51 13.02.2023

      Vidíš, takže to jde, snížit dodávky. Aniž by Bratrství vyhodili do vzduchu. To je co?
      Na argument arbitráže - podívejte se na výši smluvních pokut vs náklady na výstavbu.

      Vidíš, takže to jde, snížit dodávky. Aniž by Bratrství vyhodili do vzduchu. To je co?
      Na argument arbitráže - podívejte se na výši smluvních pokut vs náklady na výstavbu.

   • memo
    12:17 10.02.2023

    Obávám se že neznáte ruskou mentalitu. Rosomák má podobný charakter....jako....ale je třeba brát to s humorem.

    Obávám se že neznáte ruskou mentalitu. Rosomák má podobný charakter....jako....ale je třeba brát to s humorem.

   • Scandinavian81
    08:51 13.02.2023

    zkus se nejdřív zamyslet než začneš blábolit ruskou propagandu

    zkus se nejdřív zamyslet než začneš blábolit ruskou propagandu

 • filko22
  20:08 09.02.2023

  Biden sa k tomu vyjadril
  https://www.youtube.com/watch?...

  Biden sa k tomu vyjadril
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Riiiederner
  19:29 09.02.2023

  Že pro to Rusko nemělo z našeho pohledu nějaký velký důvod by se dalo ještě brát jako zajímavý důvod k určitým pochybnostem zvláště s dřívějšími výroky z USA o NS2. Jenže zapojení ...Zobrazit celý příspěvek

  Že pro to Rusko nemělo z našeho pohledu nějaký velký důvod by se dalo ještě brát jako zajímavý důvod k určitým pochybnostem zvláště s dřívějšími výroky z USA o NS2.
  Jenže zapojení do toho více složek navíc pak úplně jiného státu už mi přijde přitažené za vlasy.
  USA by tím při případném provalení si myslím ryskovali více než by zprovozněním NS2 mohli ztratit. Nejenže by to vztahy s USA mohlo přinejmenším dosti ochladit, ale i lidé kteří jsou prozápadně smýšlející nebo alespoň ne přímo protizápadní by se mohli začít přiklánět k východu s větou "Jaký stát bude podle USA nebezpečný příště aby jsme věděli co zase poletí do vzduchu.". Osobně se divím spíše tomu, že tento scénář ruská propaganda netlačila více.Skrýt celý příspěvek

  • danny
   10:57 10.02.2023

   Přečti si diskuse na Idnes, Novinkách a vlastně i zde. Máš pocit, že by USA mohly něco ztratit? I kdyby řekli "jasně, udělali jsme to a měli jsme k tomu dobrý důvod". 70% západního ...Zobrazit celý příspěvek

   Přečti si diskuse na Idnes, Novinkách a vlastně i zde. Máš pocit, že by USA mohly něco ztratit? I kdyby řekli "jasně, udělali jsme to a měli jsme k tomu dobrý důvod". 70% západního publika sklopí hlavu a argumentaci přijme. Těch lidí, kteří říkají, že jestli to udělali, tak jedině dobře, je spousta.
   Máš pocit, že pozici USA nějak narušilo vědomí, že důkazy pro válku v Iráku byly zfalšované? Ne. Na názoru populace v zemích, které nejsou součástí prozápadního světa se nic nezměnilo, ti tomu nevěřili už dříve. Ale nevyskakují, protože 11 letadlových lodí, nejsilnější ekonomika, kontrola platebního styku a dolar. To jako argument stačí. A lidi na Západě to spláchnou tím, že sice to možná nebylo podle práva, ale stejně to byli šmejdi, takže to vlastně bylo v zájmu vyššího dobra.
   Naopak, USA by potvrdily svou pozici světového suveréna a ukázali i spojencům, jako je Německo, kdo je tady pán.Skrýt celý příspěvek

   • torong1
    14:37 10.02.2023

    Když tedy neměli co ztratit, proč to neudělali veřejně?

    Když tedy neměli co ztratit, proč to neudělali veřejně?

    • flanker.jirka
     08:40 11.02.2023

     Si děláte srandu s tímto dotazem. Veřejně provést trestný čin s poškozením cizí věci. To by museli čelit soudům a platit škodu.

     Si děláte srandu s tímto dotazem. Veřejně provést trestný čin s poškozením cizí věci. To by museli čelit soudům a platit škodu.

   • flanker.jirka
    08:47 11.02.2023

    danny Když si dokážete zaplatit politické lídry v tolika zemích, můžete společně páchat dobro po celém světě pod jakoukoliv záminkou. Všechny složky ozbrojených sil USA se v ...Zobrazit celý příspěvek

    danny
    Když si dokážete zaplatit politické lídry v tolika zemích, můžete společně páchat dobro po celém světě pod jakoukoliv záminkou.
    Všechny složky ozbrojených sil USA se v minulosti někde účastnili tajných operací pod falešnou vlajkou ve spolupráci s federálními tajnými službami. Občas se něco provalilo, rozhodně ne všechno.
    V případě NS 2 je nařčení USA z provedení této akce více "na vodě" než na důkazech. Od toho jsou tyto služby tajné a připravované na to provádět věci tak, aby k nim nevedlo moc stop. Nejslabším článkem řetěze pak bývá člověk. Například Snowden, vynesl toho na světlo dost, abychom si mohlli učinit obrázek o tom čím vším se služby zabývají a co vše před veřejností utajují.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  18:40 09.02.2023

  O této možnosti jsme tu diskutovali už před válkou s naším panem okresním hejtmanem. Je to vlastně jediná možnost, jak poškodit strategické zájmy Ruska, kterou Evropa měla.

  O této možnosti jsme tu diskutovali už před válkou s naším panem okresním hejtmanem. Je to vlastně jediná možnost, jak poškodit strategické zájmy Ruska, kterou Evropa měla.

 • montecasino1
  16:56 09.02.2023

  Pozrel som sa trošku bližšie na tvorbu Hyrsha a vyzerá to, že jeho hviezdne chvíle už boli, takže toto by som bral niečo ako návrat k jeho slávnym časom. Iste, ak chcete spochybniť ...Zobrazit celý příspěvek

  Pozrel som sa trošku bližšie na tvorbu Hyrsha a vyzerá to, že jeho hviezdne chvíle už boli, takže toto by som bral niečo ako návrat k jeho slávnym časom. Iste, ak chcete spochybniť to o čom píše, spochybním autora, ale v posledných cca 20tich rokoch sa hodne spolieha na anonymné zdroje a svoje tvrdenia iným spôsobom neoveruje, takže čo s tým. Na podporu svojich tvrdení síce použil pravdivé výroky napr. spomenutého Blinkena, ale to je tak všetko. Takže ja osobne som k jeho "investigatíve" skeptický.Skrýt celý příspěvek

  • danny
   10:23 10.02.2023

   Problém u investigativy, která se zaměřuje na takto třaskavá témata je v tom, že se její kvalita vždy ukáže až po letech. Buď tak, že skandál praskne, což může trvat roky. Některé ...Zobrazit celý příspěvek

   Problém u investigativy, která se zaměřuje na takto třaskavá témata je v tom, že se její kvalita vždy ukáže až po letech. Buď tak, že skandál praskne, což může trvat roky. Některé konspirační teorie přestaly být konspiračními teoriemi až po otevření archívů.Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  16:22 09.02.2023

  Je fakt, že úsudek je logický. USA už mají dost evropského lavírování a našlapování kolem ruska, kdy na jedné straně zajišťují Evropě bezpečnost svými vojáky a na druhé se ...Zobrazit celý příspěvek

  Je fakt, že úsudek je logický. USA už mají dost evropského lavírování a našlapování kolem ruska, kdy na jedné straně zajišťují Evropě bezpečnost svými vojáky a na druhé se Německo a potažmo celá EU více a více váže na rusko, dá se říci jediného bezpečnostního rivala v Evropě.
  USA dlouhodobě říká, že Evropa je- v součtu- bohatší než USA a nestydí se Ameriku žádat o garanci své bezpečnosti, naopak leze rusku do chomoutu. Je jedno, jaká administrativa sedí v Bílém domě, říkají to obě.
  Takže, já bych to i pochopil a kromě Norska bych dosadil i Polsko a Pobaltí....Skrýt celý příspěvek

  • Marky
   18:31 09.02.2023

   USA tu jsou jen kvůli sobě. Ať si klidně odtáhnou. Žádají je jen jimi dosazené loutky.
   Taky jim nerozdmýcháváme válku s Mexikem, Kanadou nebo Kubou.

   USA tu jsou jen kvůli sobě. Ať si klidně odtáhnou. Žádají je jen jimi dosazené loutky.
   Taky jim nerozdmýcháváme válku s Mexikem, Kanadou nebo Kubou.

 • rtep
  15:31 09.02.2023

  dobrý den prosím autora článku o další díl pohádek třeba tu o " červené karkulce " představy hezké ale realita je jinde, už vidím že budu projednávat tajnou operaci s ...Zobrazit celý příspěvek

  dobrý den

  prosím autora článku o další díl pohádek
  třeba tu o " červené karkulce "

  představy hezké ale realita je jinde, už vidím že budu projednávat tajnou operaci s švédy, finy a dány a půjčovat si potápěče když mám vlastní velmi schopné

  víte příště až budete psát zkuste reálně zapojit jednu pravdu
  dva jsou rada a tři jsou zrada a tady se do tajné operace dle vás přicpávaly hned čtyři lidi
  jajko příběh hezké ale realná skutečnost je v něm možná tak 10 % ( to že USA brojila proti NS 2 to je pravdivé, zbytek je prostě na těch 90% fabulaceSkrýt celý příspěvek

  • danny
   16:00 09.02.2023

   Chápeš, že článek vychází z obsáhlého textu Seymoura Hershe a textů dalších zahraničních médií, a redakce jej zveřejňuje proto, že téma docela hýbe zahraničním tiskem? Jan Buchar ...Zobrazit celý příspěvek

   Chápeš, že článek vychází z obsáhlého textu Seymoura Hershe a textů dalších zahraničních médií, a redakce jej zveřejňuje proto, že téma docela hýbe zahraničním tiskem? Jan Buchar se zcela zřejmě k autorství ani propagování uvedeného příběhu nehlásí, nespekuluje, nepropaguje. Pouze informuje a doplňuje kontext. Vím, že se česká žurnalistika postupně mění z informativního přístupu na názorovou rubriku různých chytrolínů, ale mě fakt pojetí textu výše nijak neuráží.Skrýt celý příspěvek

  • J4KU8
   16:06 09.02.2023

   Tak si to zkuste přečíst znovu. Třeba tomu lépe porozumíte.

   Tak si to zkuste přečíst znovu. Třeba tomu lépe porozumíte.

 • Tesil
  14:47 09.02.2023

  Šmankote snad si nikdo nemyslí, že se k tomu přihlásí. To,že Spojené státy opakovaně naléhaly na Německo ohledně NS 2 není žádné tajemství.Stejně jako výroky o tom, že udělají vše ...Zobrazit celý příspěvek

  Šmankote snad si nikdo nemyslí, že se k tomu přihlásí.
  To,že Spojené státy opakovaně naléhaly na Německo ohledně NS 2 není žádné tajemství.Stejně jako výroky o tom, že udělají vše aby nebyl zprovozněn.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   21:40 09.02.2023

   Šmankote, a pokud to přecejen neudělali, není jasné že to na ně někdo stejně zkusí hodit? Důvodů celé hafo, pomoct rusákům, uškodit amíkům, anebo se prostě jen dělat zajímavým...

   Šmankote, a pokud to přecejen neudělali, není jasné že to na ně někdo stejně zkusí hodit? Důvodů celé hafo, pomoct rusákům, uškodit amíkům, anebo se prostě jen dělat zajímavým...

   • Tesil
    13:21 10.02.2023

    Šmankote,snad probíhá vyšetřování a nikdo zatím nezjistil nic co by ukazovalo na Rusy, to už by jsme dávno byli zahlceni informacemi.Jak poukazují Němci není vyloučen zásah ...Zobrazit celý příspěvek

    Šmankote,snad probíhá vyšetřování a nikdo zatím nezjistil nic co by ukazovalo na Rusy, to už by jsme dávno byli zahlceni informacemi.Jak poukazují Němci není vyloučen zásah USA.
    Spíše byla snaha hodit incident na Rusko a důvodů je fakt hafo.
    A pokud by dejme tomu Norové zjistili zásah ze strany Spojených států určitě by to nevyslepičili.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel 1
     17:37 11.02.2023

     A to o tom "německém poukazování" sis vycucal z kterýho prstu, tesile? Jestli němci něco poukazují, tak na seznam podezřelých, kde je rusácko na prvním místě. ...Zobrazit celý příspěvek

     A to o tom "německém poukazování" sis vycucal z kterýho prstu, tesile? Jestli němci něco poukazují, tak na seznam podezřelých, kde je rusácko na prvním místě. https://www.seznamzpravy.cz/cl...
     V čemž se shodují s odborníkem na námořnictvo H. I. Suttonem.Skrýt celý příspěvek

 • dusan1
  14:27 09.02.2023

  Komický blábol .... z jednoduchého dôvodu. Ten "dokonalý zločin" zlikvidoval všetky rúry .... okrem jednej novej ktorá "náhodou" stačí Rusom na ich potreby ... a "náhodou" už ...Zobrazit celý příspěvek

  Komický blábol .... z jednoduchého dôvodu.

  Ten "dokonalý zločin" zlikvidoval všetky rúry .... okrem jednej novej ktorá "náhodou" stačí Rusom na ich potreby ... a "náhodou" už cez ňu ponúkali i obnovenie dodávok.

  Ak by to chceli urobiť Amíci tak to zlikvidujú komplet a "nezabudnú" na jednu dôležitú rúru ... a samozrejme by do toho nezaťahovali iných ....Skrýt celý příspěvek

  • danny
   15:37 09.02.2023

   Co selhání nálože nebo rozbušky? Co ponechání jedné trubky pro případ krizového nedostatku plynu v EU? Těch komických důvodů může být celá řada. Přes velmi ostrý tlak Německo stále ...Zobrazit celý příspěvek

   Co selhání nálože nebo rozbušky? Co ponechání jedné trubky pro případ krizového nedostatku plynu v EU? Těch komických důvodů může být celá řada. Přes velmi ostrý tlak Německo stále hledalo cestičky, jak projekt udržet při životě. Ale ani jeden není tak komický, jako záplava snah o vysvětlení, proč si to Rus vyhodil do vzduchu sám.

   Jestli si nevzpomínáš, tak ten tlak byl vskutku enormní a některé nápady, jako např. sankce vůči vládě nebo rozhodnutí správních orgánů spojenecké země se objevily snad prvně v historii
   https://oenergetice.cz/plyn/ro...
   https://oenergetice.cz/plyn/ne...

   Jinak Seymour Hersh má za sebou publikaci řady podobně komických blábolů, které se v době zveřejnění setkaly s ostrým odsouzením a označováním za lži, propagandu, snůšku výmyslů a blbostí. Dnes je bereme jako historický fakt.Skrýt celý příspěvek

   • dusan1
    16:22 09.02.2023

    Treba povedať, že zmysel mala táto sabotáž pred eskaláciou na Ukrajine. Po nej už bolo jasné, že Rusko NAVŽDY stratilo de facto monopolné postavenie v Nemecku, kedy Nemci na lacnom ...Zobrazit celý příspěvek

    Treba povedať, že zmysel mala táto sabotáž pred eskaláciou na Ukrajine. Po nej už bolo jasné, že Rusko NAVŽDY stratilo de facto monopolné postavenie v Nemecku, kedy Nemci na lacnom ruskom plyne postavili celú ekonomiku.

    V čase výbuchu už stratili plynovody svoj význam a bolo jasné, že sú už de facto zbytočné.

    Ak by čosi zlyhalo ... tak to tam nájdeme ....Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:24 09.02.2023

     Smysl to dává stále. Rusko je pro případ dalšího obchodu s EU vázané na plynovody, které vedou před Polsko a Ukrajinu. Omezení kapacity NS tak mohlo přispět k motivaci pomáhat více ...Zobrazit celý příspěvek

     Smysl to dává stále. Rusko je pro případ dalšího obchodu s EU vázané na plynovody, které vedou před Polsko a Ukrajinu. Omezení kapacity NS tak mohlo přispět k motivaci pomáhat více Ukrajině.Skrýt celý příspěvek

   • montecasino1
    16:27 09.02.2023

    ktoré, zaujíma ma to, rád si to prečítam.

    ktoré, zaujíma ma to, rád si to prečítam.

    • danny
     17:04 09.02.2023

     V roce 1969 Hersh vyzpovídal poručíka Williama L. Calleyho a zveřejnil příběh masakru stovek vesničanů ve vesnici My Lai v březnu 1968. To byl jeden ze silných momentů, které vedly ...Zobrazit celý příspěvek

     V roce 1969 Hersh vyzpovídal poručíka Williama L. Calleyho a zveřejnil příběh masakru stovek vesničanů ve vesnici My Lai v březnu 1968. To byl jeden ze silných momentů, které vedly k ukončení války ve Vietnamu. V roce 1970 dostal za knihu My Lai4 Pulitzerovu cenu.
     V roce 1972 nastoupil Hersh do redakce New York Times, kde se s Carlem Bensteinem a Bobem Woodwardem podílel na investigaci skandálu Watergate. Později opět vznikla kniha Cena moci: Kissinger v Nixonově Bílém domě oceněná cenou National Book Critics Circle Award.
     Později se v dalších knihách věnoval sestřelu letu KAL007, Izraelskému jadernému programu, pozadí JFK.
     Od r. 1993 se stavěl kriticky k "válce proti terorismu a přístupu Bushovi administrativy. Opět se proslavil odhalením skandálu kolem věznice Abu Ghraib.
     Otevřené je stále tvrzení, že Usámu bin Ládinna držela od r. 2006 pakistánská rozvědka a že útok na základnu v Abbottábádu v roce 2011 bylo jen zinscenované divadlo domluvené mezi Obamovou administrativou a pakistánskými představiteli.Skrýt celý příspěvek

   • Pavel 1
    19:17 09.02.2023

    Obávám se, že to je už ...Zobrazit celý příspěvek

    Obávám se, že to je už historie.
    https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2