Seymour Hersh: Nord Stream zničili Američané

Seymour Hersh: Nord Stream zničili Američané
Nord Stream / depositphotos.com (Zvětšit)

Na konci září byly po explozích u dánského ostrova Bornholm zjištěny úniky metanu z plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Místa výbuchu se nacházejí v mezinárodních vodách ve výlučných ekonomických zónách Dánska a Švédska. Obě země a navíc Německo vedou vlastní vyšetřování. Švédské bezpečnostní orgány v listopadu uvedly, že se jednalo o úmyslnou sabotáž. Americký investigativní novinář Seymour Hersh z ní obviňuje americkou vládu.

Západní média se k výbuchu stavěla jako k nevyřešené záhadě. Jako pravděpodobného viníka opakovaně uváděla Rusko, což podpořila prohlášení Bílého domu. Moskva se na druhé straně věnovala vypočítávání nákladů, jež budou potřeba na opravu potrubí. Poté, co švédská státní bezpečnostní služba (Säkerhetspolisen) v listopadu potvrdila provedení sabotáže, oznámil státní zástupce Mats Ljungqvist nález zbytků výbušnin v místě exploze. Od té doby ovšem nedošlo ke zveřejnění žádných dalších informací.

Německý týdeník Welt am Sonntag minulý týden informoval o stavu vyšetřování. Spolkoví vyšetřovatelé nemají v současné fázi žádné důkazy o ruském zavinění. „V tuto chvíli to nelze prokázat, vyšetřování pokračuje,“ uvedl pro týdeník odpovědný státní zástupce Peter Frank. Místo činu bylo podle něj důkladně zdokumentováno a vzorky vody, půdy a poškozeného potrubí odebrány. „V současné době vše forenzně vyhodnocujeme.

Seymour Hersh, známý americký novinář, odpovědnost za sabotáž plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 přisuzuje americké vládě. Ve svém středečním článku odkazuje na anonymní zdroj obeznámený s operačním plánováním. Oficiální místa Hershův pohled odmítají. „To je nepravdivé a naprostá fikce,“ oznámila mluvčí Bílého domu Adrienne Watsonová. Obdobně reagovala mluvčí CIA Tammy Thorpová: „Toto tvrzení je zcela a naprosto nepravdivé.

Jak napsal americký novinář, rozhodnutí sabotovat plynovody přišlo po více než devíti měsících přísně tajných debat uvnitř washingtonské zpravodajské komunity. Po většinu této doby se neřešilo, zda misi provést, ale jak ji provést beze stop vedoucích k americké vládě. Hlavní motivaci pro Bílý dům představoval cíl zabránit Moskvě významně zvýšit své příjmy a zároveň omezit závislost západní Evropy, především Německa, na levném ruském plynu.

Nord Stream 1 byl z pohledu NATO a Washingtonu dostatečně nebezpečný, ale v září 2021 dokončený Nord Stream 2 ještě umocnil americké obavy. V případě schválení německými regulačními orgány by totiž zdvojnásobil množství levného plynu, které by do Německa a do západní Evropy proudilo. Jeho kapacita mohla pokrýt více než polovinu spolkové roční spotřeby. Spojené státy vnímaly evropskou závislost na ruském plynu jako riziko pro podporu Ukrajiny, protože by se země jako Německo možná zdráhaly poskytnout jí peníze a zbraně potřebné k vojenskému vítězství.  

V prosinci 2021 svolal Jake Sullivan, poradce amerického prezidenta Joea Bidena pro národní bezpečnost, schůzku nově vytvořené pracovní skupiny. Podle článku Seymoura Hershe od ní Sullivan očekával plán na vyplnění Bidenova přání zničit oba plynovody Nord Stream. Během několika následujících mítinků účastníci debatovali o několika variantách. Námořnictvo navrhovalo použít k přímému útoku na plynovod nově uvedenou ponorku. Letectvo diskutovalo o svržení bomb se zpožděnými rozbuškami, které je možné odpálit na dálku. CIA tvrdila, že ať už se provede cokoli, musí to být tajné.

Jeden z členů skupiny nakonec navrhl nasadit hlubinné potápěče. CIA začala následně připravovat plán tajné operace ve vodách Baltského moře. Počátkem roku 2022 došlo k finalizaci plánu, jehož výchozím místem se stalo Norsko. „Nenávidí Rusy a jejich námořnictvo disponuje vynikajícími námořníky a potápěči, kteří mají bohaté zkušenosti s vysoce výnosným hlubokomořským průzkumem ropy a plynu,“ objasnil Hershův anonymní zdroj. Americký novinář také poukazuje na norské hospodářské zájmy. Zničení Nord Streamu Oslu umožnilo prodávat do Evropy mnohem více vlastního zemního plynu.

Norské námořnictvo určilo jako ideální místo pro provedení operace mělké vody Baltského moře několik kilometrů od dánského ostrova Bornholm. Potrubí obou plynovodů tam vede asi  kilometr od sebe v hloubce pouhých osmdesáti metrů. Oslo trvalo na informování Dánska a Švédska o možné potápěčské aktivitě v oblasti, protože jakákoli neobvyklá podmořská aktivita ve vodách u Bornholmu přitáhne jejich pozornost. Někdo z vyšších míst v dánském a švédském námořnictvu může pomoci udržet hlášení mimo řetězec velení a nevšední událost tak ututlat. 

Norové ještě navrhli řešení zásadní otázky, kdy se má operace uskutečnit, a sice v průběhu vojenského cvičení BALTOPS. Již 21 let organizuje americká šestá flotila velké cvičení NATO v Baltském moři, kterého se účastní desítky spojeneckých zemí. Červnové cvičení BALTOPS 22 údajně posloužilo jako zástěrka pro nastražení výbušnin. Bílý dům přesvědčil plánovače šesté flotily, aby do programu přidali potápěčské cvičení. Akce na moři se měla konat u pobřeží ostrova Bornholm, přičemž zúčastněné týmy hledaly a ničily nastražené miny.

C4 připevněná na plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 během BALTOPS 22 obsahovala zařízení se zpožděným časováním, které dokáže spustit sekvence jedinečných nízkofrekvenčních tónů. O akustickou aktivaci se postarala speciální sonarová bóje. Tu 26. září loňského roku shodil poblíž Bornholmu norský pozorovací letoun P8 během zdánlivě rutinního letu. Signál se šířil pod vodou, nejprve k oběma potrubím Nord Streamu 2 a poté k oběma potrubím Nord Streamu 1. O několik hodin později došlo k detonaci C4 a tři ze čtyř potrubí byla vyřazena z provozu. Během několika minut bylo možné na vodní hladině pozorovat šířící se metan, který zůstal v odstavených plynovodech. Svět se vzápětí dozvěděl, že se stalo něco nevratného.

Nikdy nebylo jasné, proč by Rusko usilovalo o zničení vlastních výnosných plynovodů. Nabízí se snad jen pomsta za západní podporu Ukrajiny, avšak znemožním lukrativního prodeje plynu přes Nord Stream by Moskva potrestala především sebe sama. Výmluvnější zdůvodnění dle Hershe přinesl americký ministr zahraničí Antony Blinken. Na tiskové konferenci v září loňského roku, v jejímž průběhu byl Blinken dotázán na důsledky zhoršující se energetické krize v západní Evropě, hodnotil tento okamžik pozitivně: „Je to obrovská příležitost, jak jednou provždy odstranit závislost na ruské energii, a tím vzít Vladimiru Putinovi možnost využívat energetickou zbraň jako prostředkem k prosazování svých imperiálních záměrů. To je velmi významné a nabízí to obrovskou strategickou příležitost pro nadcházející roky. Mezitím jsme odhodláni udělat vše pro to, aby důsledky toho všeho nenesli občané našich zemí, respektive na celém světě.

Vyšetřování sabotáže plynovodů Nord Stream stále nebylo dokončeno a od loňského podzimu nedošlo ke zveřejnění žádných nových informací. Americký novinář Seymour Hersh nabízí logické vysvětlení, proč Spojené státy a Norsko mohly mít zájem na jejím uskutečnění. Svůj detailní popis plánování a uskutečnění tajné operace ze strany amerických představitelů opírá výlučně o sdělení anonymních zdrojů, které nelze nezávisle ověřit. Podobné spekulace uvedou na pravou míru až výsledky oficiálního dánského, německého a švédského vyšetřování.

Zdroje: US Navy, Die Welt, Zone Militaire, Seymour Hersh

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Nord Stream 2: Střední a východní Evropa jako provincie Německé říše

Spojené státy souhlasí s dokončením německo-ruského plynovodu Nord Stream 2. Země střední a východní ...

Břidlicový plyn v Evropské unii - nevyužitá příležitost

V EU se o frakování hodně mluvilo a málo konalo. Většina nadnárodních energetických společností ...

PREMIUM Perspektiva a výzvy pro těžbu zemního plynu na Ukrajině

Ukrajina je jednou z největších zemí Evropy nejen z hlediska rozlohy, ale také z hlediska zásob ...

PREMIUM Evropa vykupuje plyn a chudé země musí trpět

Jižní Asie se v důsledku rozpadu evropsko-ruských vztahů řítí do energetické katastrofy. Cena za ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • OZsemlye
  13:40 09.02.2023

  Autorovi posielam(e) gratuláciu z nasledujúcich dôvodov. Pri tajných operáciach platí, že čím menej osob je zapojených, tým je to lepšie. Ak by to spravili Američania, potom by do ...Zobrazit celý příspěvek

  Autorovi posielam(e) gratuláciu z nasledujúcich dôvodov.
  Pri tajných operáciach platí, že čím menej osob je zapojených, tým je to lepšie. Ak by to spravili Američania, potom by do toho na 99.99% nezamiešali Nórov.
  Všetko by spravili sami a vlastnými vojakmi - potápačmi.Skrýt celý příspěvek

  • SpiritWar
   15:44 09.02.2023

   Nóri by podla mna na nieco take nemali ani gule.

   Nóri by podla mna na nieco take nemali ani gule.

   • Profesor
    12:24 11.02.2023

    Po velmi dlouhou dobu své historie měli právě Norové koule na leccos. Takže by rozhodně neměli být podceňováni. Samotný článek ovšem pouze uvádí názor Hershe, zcela bez ...Zobrazit celý příspěvek

    Po velmi dlouhou dobu své historie měli právě Norové koule na leccos. Takže by rozhodně neměli být podceňováni.

    Samotný článek ovšem pouze uvádí názor Hershe, zcela bez jakýchkoliv důkazů a ověření. Je to tedy zatím jedna z možných hypotéz.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     22:06 11.02.2023

     Netreba ale zabúdať na odkaz KGB - tá si rada platila novinárov, aby rozširovali dezinformácie, ktoré KGB potrebovala ... Ku tej hypotéze sa prikláňam aj z toho dôvodu, že cez ...Zobrazit celý příspěvek

     Netreba ale zabúdať na odkaz KGB - tá si rada platila novinárov, aby rozširovali dezinformácie, ktoré KGB potrebovala ...

     Ku tej hypotéze sa prikláňam aj z toho dôvodu, že cez rúru príliš plynu neprúdilo... "Vyššia moc" je najpravdepodobnenjší motív.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     08:43 12.02.2023

     V tomto případě asi nelze očekávat selfíčko někde na sociálních sítích z takové akce. Většinu takových věcí provalí nějaké nespokojené osoby. ...Zobrazit celý příspěvek

     V tomto případě asi nelze očekávat selfíčko někde na sociálních sítích z takové akce. Většinu takových věcí provalí nějaké nespokojené osoby.
     https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2