Shadow Hawk – bezpilotní letadla se vyzbrojují

RQ-7 Shadow
Foto: RQ-7 Shadow je se svými výkony a rozměry předurčen pro operace z předsunutých základen /

Nejznámějším představitelem bojových bezpilotních letadel je zřejmě typ MQ-1 Predator. Jde však o poměrně velký a těžký letoun (512 kg) vhodný jen ke „strategickým“ útokům ze středních výšek. Poslední válečné konflikty ukázaly nedocenitelnost bezpilotních bojových strojů. Avšak bojové akce v městském prostředí a přepady spojeneckých vojáků ukázaly potřebu menšího ozbrojeného letounu. Prvním takovým představitelem je  RQ-7 Shadow, který právě v těchto dnech uskutečnil svůj první testovací útok na pozemní cíl.

Bezpilotní letoun RQ-7 Shadow je poměrně malý stroj, alespoň vzhledem k MQ-1 Predator. Při rozpětí křídel 4,3 m a délce 3,4 m je jeho prázdná hmotnost pouze 84 kg. Motor o výkonu 28 kW pak dovolí letounu nést užitečné zatížení o hmotnosti až 86 kg.

Právě nízký výkon a malé rozměry menších bezpilotních letounů, kategorie RQ-7 Shadow, jsou hlavní překážkou k jejich vyzbrojení. Stroj nenese jen samotné rakety, ale musí mít i odpovídající sledovací a naváděcí zařízení, dodatečnou elektroniku a také dostatečně výkonný zdroj elektrické energie.

Jak se říká:“pokrok nezastavíš“ a u zbraní to platí dvojnásob. Americká armáda nyní testuje speciálně upravený RQ-7 Shadow se zesílenou konstrukcí křídel, který může nově na dvou závěsnících nést malé 70mm střely AKWS II s laserovou naváděcí hlavicí (13,6 kg) a střely Spike (neplést s izraelskou protitankovou střelou) také s laserovou naváděcí soustavou (pouze 2,7 kg).

RQ-7 Shadow

Foto: Přímý zásah! Fotografie zachycuje okamžik před dopadem rakety na cíl / Lockheed Martin

 

Vývoj pokračuje podle plánu. Před pár dny byl dokonce proveden první zbraňový test. RQ-7 Shadow z výšky 1,5 km vystřelil raketu s laserovým naváděním (typ neznámý) a úspěšně zasáhl cíl, a to s přesností 20 centimetrů od středu naváděcího paprsku.

Výhody malých ozbrojených bezpilotních letounů jsou jasné. RQ-7 Shadow může startovat z krátkých vzletových ploch nebo z mobilních odpalovacích ramp. Jeho domovská základna nebo startovací rampa tak může být na předsunutých základnách s nízkou úrovní logistického zabezpečení.

Letoun v případě potřeby může prakticky okamžitě vzlétnout a plnit bojové úkoly při obraně základny nebo napadených vojáků – ať už v otevřeném terénu nebo v městském prostředí. Precizně naváděné zbraně s malou ničivou silou pak můžou bezpečně zlikvidovat útočníky při nízkém riziku „vedlejších“ škod.

Zdroj: Wikipedia , Lockheed Marin

Nahlásit chybu v článku


Související články

Shrike VTOL - bezpilotní mini letadlo s kolmým startem

Současné malé průzkumné bezpilotní letadla (např. Raven) mají jednu velkou nevýhodu. Nedokážou se ...

Bezpilotní letadla budou pátrat po odstřelovačích

V článku „Akustická lokace nepřátelských odstřelovačů“ jsme psali o detektoru schopném lokalizovat ...

Orca - bezpilotní vrtulník nové generace

Orca, neboli také velryba zabiják, není jen nebezpečným predátorem žijícím v oceánech, ale také ...

Revoluce v zásobování vojáků na bojišti

Každý voják si balí do akce jen to, co nutně potřebuje. Každý dekagram navíc představuje zátěž, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...