Shahed 129: Sériová výroba íránského predátora

Shahed 129
Foto: Shahed 129 / YouTube, Iranian Military Video

Íránské revoluční gardy oznámily zahájení sériové výroby bezpilotních letadel Shahed 129. Primárním účelem letounů je průzkum, avšak v případě potřeby je schopen zasahovat cíle jak na zemi, tak na moři.

Shahed 129: Cíl Izrael

Po nástupu nového íránského prezidenta Hasana Rúháního do úřadu došlo poněkud k oteplení vztahů mezi Íránem a západním světem. Přesto íránský zbrojní průmysl začal s výrobou zbraně, jenž především v Izraeli budí značnou pozornost.

Řeč je o bezpilotním stroji Shahed 129, který se již dostal do křížku s izraelskou protivzdušnou obranou. O íránských ambicích vypovídá i nedávný rozhovor velitele vzdušných sil Revolučních gard brigádního generála Amir-Ali Hajizadeh pro novináře. Hajizadeh mimo jiné prohlásil, že Shahed 129 je schopen vlétnout do „srdce Izraele“.

Pojďme si nyní obávanou íránskou zbraň blíže představit. Shahed 129 je bezpilotní letoun íránské konstrukce, který byl poprvé představen v roce 2012. Před pár dny pak tiskové oddělení Revolučních gard oznámilo zahájení sériové výroby tohoto letounu.

Shahed 129 Foto: Laserem naváděné střely Sadid. / YouTube, Iranian Military Video

Izrael zneklidňuje především schopnost letounu zasahovat cíle na zemi. Podle íránských zdrojů může Shahed 129 na čtyřech závěsnících přepravovat až osm „zbraní“, pravděpodobně laserem naváděné rakety Sadid. Stroj dokáže údajně zasahovat jak stacionární, tak mobilní cíle.

O střelách Sadid je jen velmi málo infamací. Údajně mají schopnost zasahovat jak pozemní, tak námořní cíle. Podle informací z pákistánských diskuzních fór se jedná o střelu dlouhou přibližně 1,5 metrů o průměru 10 cm. Dosah střely je údajně až 10 kilometrů, avšak toto číslo je zpochybňováno.Shahed 129: Důkaz pokroku íránského leteckého průmyslu

Podle íránských zdrojů má Shahed 129 operační dosah 1700 kilometrů. Neznamená to však, že na tak velkou vzdálenost může provádět bojové mise. Problémem íránského letounu je fakt, že mu pravděpodobně chybí pokročilá satelitní komunikace – tedy možnost přenášet velké objemy dat za hranici přímé viditelnosti.

Jedním z důkazů jsou chybějící viditelné antény na trupu letounu. Stroj sice může používat jednoduché komerční systémy pro satelitní komunikaci, ale ty nemají potřebnou kapacitu a především, v případě potřeby jdou vypnout.

Video: Shahed 129 / YouTube, Iranian Military Video

Dalším důkazem o chybějící „dálkových kapacitách“ je údaj o dosahu datalinku – tedy datového spojení. Íránci dokáží udržet s letounem datové spojení až na vzdálenost 200 kilometrů (nutný tedy přímý vizuální kontakt). Shahed 129 může automaticky provádět průzkum (pomocí údajů z GPS) na vzdálenost mnoha stovek kilometrů, případně útočit na slepo na velké cíle (město). Precizní útoky na pozemní cíle však může pravděpodobně provádět pouze v dosahu datalinku.

Shahed 129 každopádně dokazuje pokrok, jaký Íránci za poslední roky v oblasti leteckých systémů dokázali. Zdá se, že íránský průmysl zvládl výrobu kompozitních materiálů a technologicky náročných konstrukčních prvků. Na druhou stranu je nepravděpodobné, že Íránci v nejbližších letech dosáhnou podobné úrovně také ve sofistikovaných elektronických systémech.

Na druhou stranu, Íránci v ruce drží (a to doslova) jeden trumf, který může celý íránský letecký průmysl zásadně „nakopnout“. Připomeňme, že v roce 2011 se Íráncům podařilo pravděpodobně unést (o způsobu „únosu“ se vedou ale diskuze) špičkový americký bezpilotní letoun RQ-170 Sentinel. Od té doby je americký letoun samozřejmě ve středu zájmu íranských vojenských odborníků.

„Všechny data a počítačové systémy tohoto letadla (RQ-170, pozn. redakce) byly dekódovány a některé dobré zprávy oznámíme v blízké budoucnosti. Nepůjde jen o úspěchy v reverzním inženýrství a optimalizaci RQ-170, ale také o další významné úspěchy obranného průmyslu,“ napsal v posledním komuniké generál Hossein Salami, zástupce velitele íránských Revolučních gard .

Zdroj: Defense Update, defence.pk

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Íránský bezpilotní stroj Hamaseh

Íránská armáda před pár dny světu ukázala svůj nejnovější bezpilotní letoun Hamaseh (Ten, kdo je ...

Íránská antimateriálová puška Arash

Jednou z posledních novinek íránského zbrojního průmyslu je antimateriálová puška Arash. Jedná se o ...

Rusko nabídne Íránu protiletadlové systémy S-300

Írán se možná dočká svého vysněného zbraňového systému. Podle ruského deníku Kommersant Rusové ...

Írán buduje letiště pro bezpilotní letadla

Před pár dny uveřejnil magazín Janes satelitní snímky rozrůstajícího se íránského letiště u ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!