SHiELD: Laserové dělo pro stíhačky v roce 2021

Foto: Laserové zbraně jsou realita; ilustrační foto / Lockheed Martin

Americké výzkumné laboratoře letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) zadaly firmě Lockheed Martin vývoj a stavbu demonstrátoru leteckého obranného laseru. Program nese označení SHiELD (Self-protect High Energy Laser Demonstrator).

Program SHiELD má cenu 26 milionů dolarů a řeší několik klíčových oblastí – samotný laser; podvěsný kontejner pro napájení a chlazení laseru; systém směrování laseru. Cílem programu je ověřit, zda současná úroveň vědy a techniky umožňuje zavést do výzbroje letecký obranný laser, který dokáže aktivně ničit nepřátelské protiletadlové střely země-vzduch a vzduch-vzduch.

Vývoj laseru řeší Lockheed Martin, systém cílení Northrop Grumman a firma Boeing pak kontejner a včlenění všech technologií do kontejneru. Letecké testování kontejneru s laserem začne v roce 2021.

V podstatě SHiELD funguje na stejném principu, jako již operačně nasazený obranný laser DIRCM (Directional InfraRed Counter Measures). DIRCM dokáže během letu ozařovat hlavice infračerveně naváděných protiletadlových řízených střel (PLŘS) a zmást tak jejich naváděcí systém.

SHiELD pracuje na stejném principu, jen s tím rozdílem, že teoreticky dokáže aktivně ničit jakékoliv PLŘS. Pokud se technologie osvědčí, SHiELD přinese revoluci do vedení leteckého boje vzduch-vzduch i vzduch-země.

Jedním z hlavních problémů při vývoji bojových laserů je nízká účinnost přeměny elektrické energie na samotný laserový paprsek, a tedy nutnost objemného chlazení. Starší laserové technologie vykazovaly účinnost pouze 10 %, zbytek elektrické energie se proměnil v odpadní teplo. Technologie moderních vláknových laserů zvedla účinnost na 30 až 35 %. Například pro výkon laserového paprsku 100 kW je tedy nutné dodat 300 až 350 kW elektrické energie.

“V současné době jsme schopni sestrojit škálovatelný systém, který je velmi účinný při přeměně elektrické energie na vysoce výkonný laserový paprsek, a to při zachování kvality paprsku. Tím, že zachováte kvalitu paprsku, získáte z vašeho systému nejvyšší účinnost, " uvedl Rob Afzal, vědecký pracovník z firmy Lockheed Martin.


Princip fungování DIRCM

“Protože je systém účinný, potřebuje méně zdrojů z platformy (letadla - pozn. red.). Vyžaduje nízké množství elektrické energie a vytváří nízké množství odpadního tepla," vysvětlil Afzal.

Afzal ale odmítl upřesnit výkon laseru SHiELD, průběh testování i testovací letadlo. Výkon laseru je podle Afzala v “desítkách kilowattů”. Co se týče možného výkonu laseru – na začátku letošního roku firma Lockheed Martin dodala americké armádě testovací bojový laser o výkonu 50 kW.

Letecký laser se ale bude muset vyrovnat s několika problémy. V roce 2014 AFRL testovaly leteckou střeleckou věž na proudovém biz-jetu s cílem zjistit, jaká má turbulentní proudění vzduchu kolem letadla vliv na kvalitu laserového paprsku. Letecké lasery kvůli proudění vzduchu budou muset být vybaveny adaptivní optikou, kterou známe z pozemních astronomických dalekohledů.


Cestovní mapa zavádění laserů v americkém letectvu; větší foto / US Air Force

V současné době se bojová letadla před PLŘS protivníka chrání především prostředky rádioelektronického boje, klamnými fléry a také technologií stealth. Laser teoreticky přestavuje nástroj, pokud bude dostatečně výkonný, který (v kombinaci s výše uvedenými protiopatřeními) ochrání letadlo před jakoukoliv PLŘS vzduch-vzduch i země-vzduch.

Vývoj “odolné” PLŘS nebude navíc vůbec jednoduchý, protože ať už je střela naváděna vlastním radiolokátorem nebo infračervenou hlavicí, musí být vybavena citlivou naváděcí soustavou – v případě radiolokátoru krytou radomem, v případě infračerveného čidla průhledným krytem. Jak radom, tak průhledný kryt, zřejmě ale nelze konstruovat tak, aby dlouho odolával výkonnému laseru.

Obecně se vláknové lasery, které se nespoléhají na kapaliny nebo plyny, průběžné zmenšují a roste jejich výkon (resp. - účinnost). Například v červnu 2017 firma Raytheon otestovala laserový kontejner na bitevním vrtulníku AH-64 Apache.

Bojové lasery mají ale budoucnost především v protivzdušné obraně (PVO) díky schopnosti rychlé reakce, nevyčerpatelné zásobě “munice”, bodové přesnosti a řádově nižší provozní ceně (oproti kanónové nebo raketové PVO).

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bezpilotní letadla s lasery proti balistickým raketám

Americká agentura MDA (Missile Defense Agency) testuje možnosti využití bezpilotních letadel v rámci ...

HEGM: Laserem naváděná minometná munice

Americká armáda (US Army) v rámci programu HEGM (High Explosive Guided Mortar) vyvíjí laserem ...

Bitevní vrtulník Apache poprvé otestoval bojový laser

V pondělí bitevní vrtulník AH-64 pomocí podvěšeného kontejneru s laserovým dělem zasáhl na ...

Lasery proti dronům: Americká armáda otestuje 50kW laser

Americká armáda pracuje na několika programech vývoje laserových zbraní. Například v rámci klíčových ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ultramarinus
  13:07 16.11.2017

  Navíc, laser má dostřel (přinejlepším) desítky kilometrů. Raketa, případně kombo dron+raketa má výhodu dostřelu, možnost saturace bodové obrany množstvím (nebo ECM krytí střely až ...Zobrazit celý příspěvek

  Navíc, laser má dostřel (přinejlepším) desítky kilometrů. Raketa, případně kombo dron+raketa má výhodu dostřelu, možnost saturace bodové obrany množstvím (nebo ECM krytí střely až do chvíle, než už je pro cíl pozdě).

  No a v neposlední řadě - když můžeš pod odhazovatelného jednorázového drona podvěsit bombu nebo raketu, co nás vede k přesvědčení, že to nepůjde vyzbrojit taky laserem? Nebo proč by protilaserovým "štítem" nešlo vybavit samotnou raketu?

  Mám trochu pocit, že si tu lidi dogfight s laserem představují jako pokračování bitvy o británii, když už ne jako Hurvínek válku. V normálním dogfightu jde o to dostat se do vhodné pozice pro střelbu a tuto výhodu využít. Zároveň zabránit v tom samém protivníkovi. Ale lasery mají mnohem větší mířený dostřel než kanóny a extrémně větší "rychlost projektilu" V podstatě tak z letadla s laserem nemá vůbec smysl manévrovat - zase jde o souboj senzorů útočníka, dostřelu zbraně a výdrže cíle.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:23 11.11.2017

  Čo sa týka obrany pred laserom tak BAE pracuje na ohýbaní vzduchu práve pomocou laseru tak, aby vytvorili šošovku ktorá prichádzajúci lúč rozptýli. Tiež bude využitie pri prieskume ...Zobrazit celý příspěvek

  Čo sa týka obrany pred laserom tak BAE pracuje na ohýbaní vzduchu práve pomocou laseru tak, aby vytvorili šošovku ktorá prichádzajúci lúč rozptýli. Tiež bude využitie pri prieskume kde to má výrazne zlepšiť schopnosti čo sa rozlíšenia obrazu týka.

  Ale kedy to dotiahnu aspoň k funkčnému prototypu neviem. Minule o tom bola zmienka v Quarku.Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  18:35 09.11.2017

  RiMr71: a radiolokátor Foxbatu usmažil na zemi králíka na stovky metrů...

  RiMr71: a radiolokátor Foxbatu usmažil na zemi králíka na stovky metrů...

 • RiMr71
  16:59 09.11.2017

  ...tak on to éro nemusí sestřelit, stačí, když v případě vodné pozice pilotovi trochu ohřeje makovici... Nevím co je na tom pravdy, ale četl jsem někde, že F-22 dokáže s vým ...Zobrazit celý příspěvek

  ...tak on to éro nemusí sestřelit, stačí, když v případě vodné pozice pilotovi trochu ohřeje makovici...

  Nevím co je na tom pravdy, ale četl jsem někde, že F-22 dokáže s vým radiolokátorem nejen cíleně usmažit elektroniku, ale i přihřát pilota... prostě způsobit nepohodlí, které protivníkovi znemožní optimálně reagovat.
  Ale jak říkám, netuším, zda je to směroplatné...Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  16:15 09.11.2017

  No, pokud budou mít oba protivníci laser proti raketám a samotná letadla tím sundat nepůjdou, tak řešení na kanóny by se mohlo stát jedinou možností :-)

  No, pokud budou mít oba protivníci laser proti raketám a samotná letadla tím sundat nepůjdou, tak řešení na kanóny by se mohlo stát jedinou možností :-)

 • Sokrates
  15:50 09.11.2017

  Ten laser nebude natoľko výkonný, aby mal dlhý dostrel a už vôbec nie, aby zostrelil nepriateľské lietadlo. Ide o obranný systém proti strelám vzduch-vzduch.

  Ten laser nebude natoľko výkonný, aby mal dlhý dostrel a už vôbec nie, aby zostrelil nepriateľské lietadlo. Ide o obranný systém proti strelám vzduch-vzduch.

 • Ultramarinus
  14:35 09.11.2017

  Skončila, dostřel téhle hračky i PL raket umožňuje situace, kdy se stíhači nevidí. Dogfight na dohled je možný, ale pravděpodobně bych ho čekal tak maximálně mezi lehkými PL drony ...Zobrazit celý příspěvek

  Skončila, dostřel téhle hračky i PL raket umožňuje situace, kdy se stíhači nevidí. Dogfight na dohled je možný, ale pravděpodobně bych ho čekal tak maximálně mezi lehkými PL drony (obzvlášť ty odpojitelné UCAV pylony) a jinými drony, nebo hlupákem (případně technicky nevybaveným protivníkem), který se nechá do dogfightu, proti hbitějšímu, levnějšímu a menšímu protivníkovi který neriskuje život člověka, dotlačit.

  Proti laseru možná "plasmový štít"... ale neslyšel jsem o prototypu, který by fachal
  najisto.Skrýt celý příspěvek

 • JaHoDa
  12:54 09.11.2017

  A pak že éra dogfightu už skončila...jen by mě zajímalo, jak budou chráněna samotná letadla před obranným/útočným laserem protivníka...

  A pak že éra dogfightu už skončila...jen by mě zajímalo, jak budou chráněna samotná letadla před obranným/útočným laserem protivníka...

Načítám diskuzi...