SiAW: Zahájen vývoj nové střely vzduch-země pro F-35

SiAW: Zahájen vývoj nové střely vzduch-země pro F-35
F-35 odpaluje řízenou střelu AGM-158 JASSM / depositphotos.com (Zvětšit)

Firmy Lockheed Martin, L3Harris a Northrop Grumman připraví konkurenční koncepty střely vzduch-země SiAW (Stand-in Attack Weapon) určené především pro stealth letadla. Úkolem SiAW je ničení cílů chráněných nejmodernějšími systémy protivzdušné obrany (PVO).

Každá firma získala dva miliony dolarů a lhůtu tři měsíce. Poté Pentagon vyhodnotí koncepty a případně firmám přidělí finance pro další vývoj.

Střela SiAW se musí vejít do zbraňových šachet víceúčelového nadzvukového taktického letadla F-35A Lightning II. Nyní F-35 ve vnitřních zbraňových šachtách (co se týče střel vzduch-země) umí nést „pouze“ norskou střelu JSM (Joint Strike Missile). Podle norské firmy Kongsberg střela JSM na cíl vzdálený 180 kilometrů doručí bojovou hlavici o minimální hmotnosti 125 kilogramů (přesný údaj není k dispozici). Sériová výroba se rozběhne v roce 2023.

SiAW je zbraň stejné kategorie. Úkolem střely je pronikat nejpokročilejší PVO, tedy vyhnout se nejen zachycení radary protivníka, ale i odolat působení prostředků elektronického boje. SiAW se zaměří na postavení PVO, odpalovače balistických raket, systémy velení a řízení, prostředky elektronického boje a další sofistikované a hodnotné cíle.

Střelu SiAW ponesou zejména stealth letadla F-35 a bombardéry B-21 Raider. Klasická letadla mohou použít střely JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile).

Vstup SiAW do služby se očekává na přelomu let 2025 a 2026. Pentagon na vývoj střely vyčlenil pro fiskální roky 2023 až 2027 1,9 miliardy dolarů.

Půjde o střelu vyrobenou pomocí digitálního inženýrství. Díky tomu část testů, které šlo dříve vykonat pouze v reálném prostředí, proběhne ve virtuální simulaci. Takto lze například ověřit všechny prostředky určené k manipulaci, skladování a provozní podpoře střel.

Zároveň, jako to je v posledních letech standardem, půjde o zbraň s otevřenou architekturou. Cílem je dosáhnout změnitelnosti jednotlivých dílů a dodavatelů. Výsledkem jsou nižší akviziční / provozní náklady a snadnější modernizace.

Pentagon již dříve uvedl, že platformy i zbraně hodlá modernizovat mnohem rychleji v několikaletých cyklech. Základní podmínkou je standardizace elektronických a digitálních rozhraní komponentů. Řeší se nejen fyzické propojení komponentů (konektory, rozhraní), ale i digitální (standardizovaný software). Kvůli výměně nebo modernizaci konkrétní části tak není třeba kontaktovat původního výrobce střely, ale lze nakoupit komponenty od jiného výrobce (splňující standardy).


F-35 vypouští šest střel SiAW, dvě ze zbraňových šachet a čtyři z podvěsů pod křídly.

Je zajímavé, že Pentagon neřeší ani tak takticko-technické parametry střely SiAW. Problém totiž není vyrobit střelu s bezkonkurenčními papírovými vlastnostmi. Skutečnou výzvou je střelu otestovat v reálných podmínkách (jde o nejdražší, nejnáročnější a nejdelší čas vývoje), vyrábět ji v požadovaném množství za přiměřenou cenu a čas, a vybudovat provozní a logistické zázemí schopné tuto střelu udržovat v provozu několik desítek let. To znamená zejména zajistit přísun náhradních dílů.

SiAW vychází z protiradiolokační střely AGM-88G AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile – Extended Range) od firmy Northop Grumman. Zajímavé je, že vývoj SiAW i AARGM-ER řeší americké námořnictvo a integraci na F-35A pak americké letectvo.

Podle nejnovějších informací portálu The War Zone má AARGM-ER dolet okolo 200 kilometrů a rychlost letu Mach 2. Podle všeho tedy SiAW bude střela AARGM-ER s jiným typem navádění, profilem letu a bojovou hlavicí. Propagační video firmy Lockheed Martin například naznačuje možnost salvového odpalu několika střel.

AARGM využívá naváděcí hlavici s pasivním radiolokátorem, satelitním a inerciálním navigačním systémem a milimetrovým radarem pro koncové navedení. Milimetrový radiolokátor a palubní software dokáže rozpoznat cíle a navést se na ně, i když z důvodů zamaskování nic nevyzařují. Zároveň před zásahem lze zaslat radarové snímky cíle prostřednictvím satelitního spojení a ověřit tak úspěšnost zásahu.

Dolet střely 200 km přesahuje schopnost pozemní PVO působit proti malým a hbitým taktickým nadzvukovým letounům. Proklamovaný dosah ruského kompletu S-400 je sice 400 kilometrů, ale jde o čistě teoretický dosah proti velkým a pomalým cílům, jako jsou bombardéry. Kradmé F-35 tak mohou pronikat hluboko do chráněného prostoru a z bezpečné vzdálenosti podnikat útoky na nepřátelskou PVO.

Zdroj: The Drive, AFM

Nahlásit chybu v článku


Související články

JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo

Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s ...

Americké námořnictvo zařadilo do výzbroje střelu LRASM

Nová americká protilodní střela AGM-158C LRSAM (Long Range Anti-Ship Missile) postupně nahradí ...

Americké letectvo nasadí střely JASSM-XR s doletem 1900 km

V roce 2021 firma Lockheed Martin začne s počáteční výrobou nejnovějšího modelu střely AGM-158 JASSM ...

PREMIUM Munice nad zlato: Američanům dojdou střely JASSM do osmi dnů

Podle penzionovaného plukovníka Marka Gunzingera, ředitele centra Future Concepts and Capability ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • zdeno
    12:26 14.06.2022

    obávám se, že tento vývoj skončí u střely s možností autonomního navedení pomocí umělé inteligence -kontinuita vývoje k tomu směřuje, u cílů proti kterým je určena by to až tak ...Zobrazit celý příspěvek

    obávám se, že tento vývoj skončí u střely s možností autonomního navedení pomocí umělé inteligence -kontinuita vývoje k tomu směřuje, u cílů proti kterým je určena by to až tak nevadilo, jenže vývoj půjde dál a jednou - robot s jadernou hlavicí se rozhodne......
    nejsem pacifista, ale lidi by se měli dohodnout a ne vymlátitSkrýt celý příspěvek

  • Poly
    14:40 13.06.2022

    Ohledně AARGM-ER většina zdrojů uvádí teda 2x lepší parametry a konkrétně Mach 4 a 300 km. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ohledně AARGM-ER většina zdrojů uvádí teda 2x lepší parametry a konkrétně Mach 4 a 300 km.

    https://nationalinterest.org/b...

    https://www.thedefensepost.com...

    Ty 2 Mach lítá stávající GM-88E Block 1 AARGM

    https://www.janes.com/defence-... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...