Sibu/Interakce-2021: Prohlubování čínsko-ruské vojenské spolupráce pokračuje

Sibu/Interakce-2021: Prohlubování čínsko-ruské vojenské spolupráce pokračuje
Sibu/Interakce-2021 / Foto: Vadim Savitsky, tisková služba ministerstva obrany RF (Zvětšit)

V první polovině srpna proběhlo na čínském území rozsáhlé cvičení ruské a čínské armády pod názvem Sibu/Interakce-2021. Kromě prověrek bojeschopnosti cvičení ukazuje i prohlubování čínsko-ruské vojenské spolupráce a přípravu na společnou konfrontaci se státními i nestátními aktéry.

Začátky rusko-čínské strategické spolupráce se datují do roku 2004, kdy se oběma státům podařilo vyřešit dlouhotrvající spor o pohraniční území na řece Ussuri. Pro zlepšení a prohlubování vztahů mezi oběma zeměmi jsou důležité následující faktory: společný zájem na stabilitě, vzájemná ekonomická provázanost a soupeření se Spojenými státy. Ruská anexe Krymského poloostrova v roce 2014 vyústila v ještě těsnější spolupráci.

Rusko-čínskou bezpečnostní spolupráci nelze srovnávat se Severoatlantickou aliancí. Spíše se jedná o vzájemně prospěšný vztah. To ale neznamená, že v budoucnu nemůže dojít ke vzniku aliance a bezpečnostního systému například pro oblast Střední Asie. Čínská lidově-osvobozenecká armáda se účastnila posledních tří ruských strategických cvičení Vostok-2018, Centr-2019 a Kavkaz-2020. Vostok-2018 byl prvním případem významné čínské účasti na cvičeních konaných na ruském území. Společně s 300 000 ruských vojáků cvičilo na Sibiři 3200 čínských. Do budoucna lze mluvit o rusko-čínské spolupráci v kyberprostoru.

Číně spolupráce s Ruskem otevírá možnost nákupu pokročilých ruských zbraňových systémů, jako jsou protiletadlové raketové komplexy S-400 nebo letouny Su-35. Čína tak relativně levně získá přístup k moderním technologiím. Ty může posléze zkopírovat, vylepšit a případně exportovat do zahraničí.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Afghánistán: Amerika odchází, Čína přichází

Po odchodu koaličních sil a velmi pravděpodobném ovládnutí Afghánistánu hnutím Tálibán bude v ...

New START: Čína nemá zájem omezovat jaderné zbraně

Čína rozšiřuje schopnosti svých jaderných sil na zemi, ve vzduchu i na moři. Z poslední doby lze ...

PREMIUM Rusko-běloruské cvičení Zapad-2021

Po čtyřech letech se opět blíží rozsáhlé rusko-běloruské cvičení Zapad-2021. Jako každý rok vzbuzuje ...

PREMIUM Ruská reakce na situaci v Afghánistánu

Jedním ze států, jenž s napětím sledují zhoršující se situaci v Afghánistánu je Rusko. Jeho ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.