Pro armádu i civilisty: Sídlo evropské navigace v Praze

Satelity Galileo
Počítačová animace formace satelitů Galileo. / Autor

Evropská unie v roce 2010 rozhodla o umístění administrativního centra navigačního systému Galileo v Praze. Stěhování z Bruselu do Prahy proběhlo během jara a léta 2012 . Pražské centrum zahájilo svůj provoz ve stejném roce. Nyní se moderní centrum poprvé otevřelo široké veřejnosti.

Odkud se vzala satelitní navigace?

Na počátku 60. let minulého století američtí vědci začali na objednávku Pentagonu zabývat vývojem globálního satelitního navigačního systému GNSS (Global Navigation Satellite System) pro jaderné ponorky nesoucí balistické střely Polaris.

Využívali k tomu princip měření rádiových signálů vysílaných z pěti satelitů obíhajících po oběžné dráze Země. Systém TRANSIT spuštěný v roce 1964 umožňoval posádkám ponorek zjistit přesnou polohu s odchylkou 25 m.

V roce 1973 se američtí generálové dohodli na vytvoření jednotného systému satelitní navigace NAVSTAR – GPS (Navigation System Using Timing and Ranging – Global Positioning System). Pro jeho účely bylo v letech 1978-1985 vypuštěno na oběžnou dráhu Země deset navigačních satelitů.

Sestřelení korejského dopravního letadla

Když v roce 1983 sovětská vojenská stíhačka sestřelila korejské dopravní letadlo KAL 007 s 269 lidmi na palubě, které zabloudilo nad sovětské území na Dálném východě, rozhodl tehdejší americký prezident Ronald Reagan, že dosud striktně vojenský navigační systém bude napříště dostupný i pro civilní využití.

Nákladem pěti miliard dolarů vznikl systém GPS (Global Positioning System) využívající signály z 24 navigačních satelitů vypuštěných na oběžnou dráhu v letech 1989-1994. V současné době jde o nejpoužívanější satelitní navigační systém na světě.

Kromě USA provozuje vlastní systémy satelitní navigace také Rusko (GLONASS) a Čína (BeiDou). V obou případech jde o systémy určené primárně pro vojenské účely, ovšem lze je využívat i pro civilní aplikace.

Evropský navigační systém

Evropa buduje vlastní satelitní navigační systém

Na konci devadesátých let vznikla myšlenka vytvořit evropský satelitní navigační systém.

V březnu 2002 uzavřela Evropská unie s Evropskou kosmickou agenturou ESA (European Space Agency) dohodu o vybudování navigačního systému Galileo.

Navigační systém Galileo je určen primárně pro civilní použití. V případě výjimečné situace (například ozbrojeného konfliktu) Galileo využije i armáda. Přesnost systému pro veřejnost je 1 metr, pro "vojenské" účely (zakódovaná) až 1 cm.

Galileo začne poskytovat své služby v příštím roce. Plný provoz se očekává v roce 2020. V té době kolem Země bude kroužit 30 satelitů systému Galileo. 

Prvním krokem na cestě k evropskému globálnímu navigačnímu satelitnímu systému bylo zahájení provozu systému EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) v říjnu 2009.


EGNOS

EGNOS je rozšiřující družicový systém, který pomocí dodatečného měření zpřesňuje signály družicových navigačních signálů GPS (v budoucnu Galileo) nad Evropou.

Přesnost současných signálů GPS se jeho prostřednictvím zvýšila přibližně z deseti na dva metry. EGNOS poskytuje své služby zdarma a Evropská unie jej bude dlouhodobě podporovat i poté, kdy bude zprovozněn systém Galileo.

EGNOS je neocenitelným pomocníkem v letecké dopravě, zemědělství a dalších odvětvích vyžadujících přesnost navigačních signálů pro zajištění bezpečnosti a efektivity.

Od 1. ledna systém EGNOS provozuje ESA za pomoci 40 pozemních monitorovacích stanic a několika geostacionárních družic komerčních subjektů.

Praha centrem evropské satelitní navigace

Provoz systému Galileo a EGNOS zajišťuje Agentura pro evropské globální satelitní navigační systémy GSA (European Global Navigation Satellite Systems Agency).

GSA zodpovídá především za bezpečný provoz družic (certifikace vypouštěných družic, raket, odpalovacích zařízení a provoz bezpečnostního monitorovacího střediska Galileo) a připravuje nové produkty v oblasti evropského navigačního systému Galileo.

Sídlo agentury GSA je od roku 2012 v Praze.


Galileo funguje, nyní vstupuje do své další fáze.

GSA je jedinou agenturou Evropské unie se sídlem v Praze, kam se přestěhovala v roce 2012 z Bruselu. V její moderní centrále v současné době pracuje 125 odborníků z dvaceti zemí na evropských satelitních navigačních programech Galileo a EGNOS.

Přítomnost agentury GSA v České republice má přímý i nepřímý vliv na rozvoj české ekonomiky.

Evropská agentura GSA otevře českému průmyslu v příštích pěti letech přístup k mnohamilionovým zakázkám. Hlavní část této jedinečné příležitosti představují programy Galileo Space Research v hodnotě stovky milionů korun.

Další jednu miliardu představuje objem služeb, které si u českých dodavatelů za stejné období objedná centrála GSA sídlící v Praze.

Jednací sál GSAJednací sál GSA v Praze. / Autor

České firmy mají velké šance

„Od okamžiku, kdy se sídlo GSA přestěhovalo do Prahy, počet českých firem ucházejících se o fondy z výzkumného a vývojového programu EU pro satelitní navigaci i odpovídající objem udělených finančních prostředků vzrostly desetinásobně," říká výkonný ředitel GSA Carlo Des Dorides.

Další šanci získat zakázky z agentury GSA nastane pro české firmy v roce 2017. Na vývoj aplikací pro satelitní navigaci je pro firmy a výzkumné organizace k dispozici přibližně 900 milionů Kč. „Je tedy čas se připravit na příští kolo výzev a začít budovat konsorcia," vyzývá české podnikatele výkonný ředitel GSA.

„S radostí můžeme oznámit, že od přestěhování sídla GSA do Prahy před třemi lety, přímý vliv naší agentury na českou ekonomiku stále roste a v současné době dosahuje téměř 200 milionů korun ročně," dodává Carlo Des Dorides.

GSAGSA v Praze

Sídlo GSA se otevírá na dva dny veřejnosti

Poprvé ve své historii uspořádala GSA pro všechny zájemce den otevřených dveří. Tato akce začala ráno 8. října za účasti zástupců médií a oficiálních hostů slavnostním přestřižením pásky.

V pátek 9. října si prostory agentury prohlédli čtyři stovky žáků a studentů základních a středních škol. Dny otevřených dveří vyvrcholily v sobotu 10. října, kdy bylo sídlo agentury otevřeno celý den pro širokou veřejnost.

Dny otevřených dveří GSA ukázaly zájemcům bezprostřední pohled na práci agentury. Zájemci měli šanci prozkoumat taje satelitní navigace a seznámit se rovněž s tím, jak agentura sídlící v Praze využívá satelitní technologie k prospěchu celé Evropy.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Špionážní satelity a živý přenos z orbity

Na rozdíl od představ filmařů mohou špionážní satelity pořizovat pouze statické fotografie. Avšak ...

NROL-65: Americká armáda vypustila špionážní satelit

Americký Národní úřad pro průzkum NRO (National Reconnaissance Office) před pár dny vyslal v rámci ...

Čína testovala satelit s robotickým ramenem

Čína dává zřetelně najevo, že je pro ni vesmírný prostor důležitými místem mocenského soupeření. Po ...

Americké špionážní zařízení ve francouzských satelitech

Spojené arabské emiráty odmítly prozatím převzít dva nové francouzské špionážní satelity. Podle ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • dsegedin
  15:55 11.10.2015

  V roce 2003/2004 jsem s Praskou spolecnosti ICE pracoval na projektu "Score" - "Service of Coordinated Operational Emergency". Prave jsme my bili prvny ktery vytvorili prvny ...Zobrazit celý příspěvek

  V roce 2003/2004 jsem s Praskou spolecnosti ICE pracoval na projektu "Score" - "Service of Coordinated Operational Emergency". Prave jsme my bili prvny ktery vytvorili prvny Galileo/Egnos navigaci pro hasicka a zahrani vozidla a osobni navigaci ktera je pouzivala tento system. Osobny navigace kterou jsme vytvorili byla uplne nase dilo - s nasim motherboardom, OS a ovladacamy ktery splnovali veskery pozadavky zakazniku (ESA). Celkove zarizeny jako prototyp stalo min nez 350 Euro s tym ze ta cena mohla byl u kolem 200 Eura v malych seriach.
  V tu dobu jsme mneli 2 satelita na obloze a muzu potvrdit ze presnost byla vymecna. Spolupracovaly jsme s Alcatale Space Programme Touluse a primi zakaznik je bila ESA..
  Jako oceneny pro nasy praci jsme dostali cenou Galileo Masters 2005 kako nejlepsi splo u CEE.
  Dnes jsem smutny ze vysledky nase prace je ze Cesko a Praha dostala tak vymecny center ale ze nikdo iz te spol a ni z spol ktery delaly na tomu potom nebudu mit praci v tom centru. Bohuzel zas to bude trafika pro dety politiku a podobnych ale pro ty ktery prvny lomily led nebudu nikoliv zmineny do buducna.
  D.S.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...