SIG Sauer 716 pro Armádu České republiky?

SIG Sauer 716 DMR
Foto: SIG Sauer 716 DMR; ilustrační foto. Klikni pro větší obrázek. / SIG Sauer

Tendr na nákup 246 pušek pro přesnou střelbu pro potřeby Armády ČR pokračuje. Nákup probíhá i přes počáteční zmatečné zadávací podmínky. Podle naších neoficiálních informací vede v tendru puška SIG Sauer 716 s optikou české Meopty.

Ministerstvo obrany skrze Národní úřad pro vyzbrojování plánuje nakoupit 238 kompletů pušek pro přesnou střelbu DMR (Designated Marksman Rifle). V Armádě ČR nová zbraň nahradí zastaralé zbraně Dragunov SVD. Připomeňme, že DMR je určená k vedení palby za účinný dostřel klasických útočných pušek – na vzdálenost 250 až 500 metrů.

Mezi hlavní požadavky patří komorování zbraně na náboj 7,62×51 NATO, nebo kompatibilita se zásobníky AR-10. Mechanika zbraně může fungovat jak na systému působení plynů na píst (např. SIG Sauer 716), tak přímo na nosič závorníku (např. M4/M16). Mimochodem právě požadavek na zásobníky typu AR-10 vyřadil ze soutěže HK 417.

Podle našich informací požadavky Armády ČR v současné době splňuje pouze puška SIG Sauer 716 s optikou od české firmy Meopta. Pokud má být dodrženo názvosloví, jedná se konkretně o typ SIG Sauer 716 DMR.

Puška pro přesnou střelbu SIG Sauer 716 DMR je derivátem zbraní řady AR-15 (chceme-li M4/M16). Avšak na rozdíl od svého vzoru, zbraň využívá systém, kdy plyny působí nejdřív na píst a ten teprve na nosič závorníku. Ostatně stejnou filozofii se ubírají například také zbraně HK 416/417.

Video: SIG Sauer 716 (jeden z derivátů). / YouTube

Oproti přímému působení na nosič závorníku je „pístový systém“ složitější a těžší. Na druhou stranu nedochází v průběhu střelby k znečišťování mechaniky zbraně a tak k možným poruchám. SIG 716 má píst s krátkým zdvihem, což přispívá ke zvýšení stability zbraně při střelbě.

Zbraň využívá náboj 7,62×51 NATO. Přepínač palby má dvě pozice – zajištěno a jednotlivé výstřely. Ke zbrani je dodáván polymerový zásobník Magpul PMAG na dvacet nábojů.

Ostatně na zbraní je více součástí od firmy Magpul. Pistolová rukojeť je Magpul MIAD a pažba je typu Magpul PRS Stock. Pažba má nastavitelnou lícnici i délkově nastavitelnou patku.

Celková délka SIG Sauer 716 DMR je 973 mm a hlaveň u verze „DMR“ je 457 mm dlouhá. Nabitá zbraň váží 4,9 kg (11 liber).

Neznámou je však optika. Podle našich informací není jisté, zda Meopta použije jeden ze svých současných produktů, nebo připraví novou řadu zaměřovačů. Ve hře je také možnost, že zbraň nakonec dostane zaměřovač zahraniční firmy.

Zda nakonec zbraň vstoupí do výzbroje Armády ČR záleží na zkouškách v rámci výběrového řízení. Zbraň musí prokázat a splnit všechny podmínky, které si klade Armáda ČR.

Podle lidí obeznámených s výběrovým řízením, je SIG Sauer 716 DMR zřejmě tím nejlepším řešením, které se v danou chvíli nabízí.

Takticko-technické informace

SIG Sauer 716 DMR

Číslo položky

R716-H18B-DMR

Akce

Poloautomatika

Operační systém 

Operační systém s krátkým táhlem a plynovým ventilem se čtyřmi pozicemi

Ráže

7,62 × 51 mm NATO

Celková délka

973 mm

Spoušť

Dvoustupňová spoušť

Odpor spouště

2,49 kg

Délka halvňě

457 mm

Drážkování

1 na 10"

Počet drážek

6

Hmotnost

4,9 kg

Kapacita zásobníku  

20 nábojů

Typ zásobníku

Magpul PMAG

Kolejnicové lišty

Ano

Rukojeť

Magpul MIAD

Pažba

Magpul PRS Stock

Nahlásit chybu v článku


Související články

CZ 807 BREN soutěží v Indii

Indická armáda začíná v květnu s porovnávacími testy čtyř útočných pušek. Mezi adepty je také Česká ...

iP1: Digitální pistole

Německá firma Armatix GmbH uvedla na americký trh digitální pistoli iP1 ráže .22 LR (5,6 mm). Zbraň ...

Kulomet M60E6 pro Dánsko

Dánské obranné síly (Forsvaret) si vybraly náhradu za svůj stárnoucí německý kulomet LMG m/62 ...

Polská karabina MSBS je připravená pro světové trhy

Polský vojenský odborný tisk informoval o prvním veřejném předvedení nové polské karabiny MSBS ve ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Petr M
  01:27 29.03.2014

  Kolt, nevim MEO 50 M v ačr přesně je na starých dragunovech, ale jistě se využije...Ovšem, mám trochu, aby NV meopty nebyla dražší a horší než zahraniční konkurence. Jinak ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt, nevim MEO 50 M v ačr přesně je na starých dragunovech, ale jistě se využije...Ovšem, mám trochu, aby NV meopty nebyla dražší a horší než zahraniční konkurence.
  Jinak souhlasím, zbraň + optika + noční vidění, dejmě tomu 200 000Kč, ale ostaní položky dohromady 100 000Kč rozhodně nedají, viz. dvounožka pár tisíc, na strákách výrobce stála 210$, 10 zásobníku 200$, náhradní díly cca 500$, nebo koupit dalších 100 pušek na náhradní díly, sady pro zbrojíře pár set dolarů, nemusí být ke každé zbrani, sada na čištení zbraně ccaSkrýt celý příspěvek

 • flash666
  00:24 29.03.2014

  ja uz se tu fakt nicemu nedivim :D meopta :D tvl to ne

  ja uz se tu fakt nicemu nedivim :D meopta :D tvl to ne

 • KOLT
  23:03 28.03.2014

  Zbrojíř: Děkuji za podrobné informace. S manipulací s velkými zásobníky máte asi pravdu, zvlášť složité to bude právě u konstrukce typu bull-pup, tam se navíc ani moc velký ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojíř: Děkuji za podrobné informace.

  S manipulací s velkými zásobníky máte asi pravdu, zvlášť složité to bude právě u konstrukce typu bull-pup, tam se navíc ani moc velký zásobní nevejde, protože by ztěžoval až znemožňoval manipulaci se zbraní na dvounožce.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:00 28.03.2014

  PetrM: Zakázka je zadaná včetně příslušenství. Jestli se nepletu, pro každou pušku je vyžadována noctovizní předsádka. I vámi uvedené ceny jednoznačně říkají, že taková předsádka ...Zobrazit celý příspěvek

  PetrM: Zakázka je zadaná včetně příslušenství. Jestli se nepletu, pro každou pušku je vyžadována noctovizní předsádka. I vámi uvedené ceny jednoznačně říkají, že taková předsádka je dražší než vlastní puška (oficiální cena SIG-716 bez příslušenství je 2799 $). Argument, že armáda by nic nemusela kupovat, neb to již má, je úsměvný ;-) Již vlastněné přístroje už k něčemu slouží, s vysokou pravděpodobností se jen tak někde nevyužitě neválejí (neb NV není nikdy dost). Také vemte v potaz, že cena, kterou armáda stanovila, je maximum, kam je ochotna jít. Pokud proběhne alespoň trochu regulérní soutěž, je vysoce pravděpodobné, že vysoutěžená cena bude nižší.

  Pokud vezmeme v úvahu jen základní části zbraňového kompletu, tak puška s batohem/kufrem, popruhem: 50-60 000 Kč; denní optika: 30 000 Kč; NV předsádka: 60-100 000 Kč. Takže jsme na 200 000 Kč, a ještě jsme nepočítali dvojnožku, zásobníky, náhradní díly, čistící sady, sady pro zbrojíře... Pochybuju, že pod 300 kKč za kus to AČR sežene. Čili pokud bude celková cena pod 70 milonů Kč, nebude se mi tomu chtít ani věřit :-)

  Shodneme se rozhodně na tom, že SIG-716 je rozhodně lepší volba než cosi narychlo spíchnutého v Uherském Brodě ;-) Jak si bude stát proti HK-417, to se uvidí časem.Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  20:38 28.03.2014

  KOLT, počty jsou zcela jasné, noční vidění jsem do ceny samozřejmě nepočítal, jedinné, co by mohla meopta na tuhle zbraň nabídnout je MEO 50, a ty už ačr ve výzbroji má, tak by ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT, počty jsou zcela jasné, noční vidění jsem do ceny samozřejmě nepočítal, jedinné, co by mohla meopta na tuhle zbraň nabídnout je MEO 50, a ty už ačr ve výzbroji má, tak by nemusela pořizovat další, meopta cenu sice neuvácí, ale 3 gen stojí od 3000 usd, 4 gen od 5000 usd výše..Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  20:22 28.03.2014

  U Opu ráže 12,7mm má aplikace zásobníků s větší kapacitou nábojů vždy jisté limity. Zásobníky jsou velmi rozměrné a naplněné i značně hmotné, kdy přepravovat v nich munici, ...Zobrazit celý příspěvek

  U Opu ráže 12,7mm má aplikace zásobníků s větší kapacitou nábojů vždy jisté limity.

  Zásobníky jsou velmi rozměrné a naplněné i značně hmotné, kdy přepravovat v nich munici, zejména pak při přesunu po vlastních, není většinou ani příliš praktické. Naplněný zásobník negativně ovlivňuje celkovou hmotnost a vyvážení zbraně, rovněž jeho rozměry mohou negativně ovlivnit celkovou manipulaci se zbraní. V této ráži existuje mnoho zbraní, které zásobovací ústrojí nemají. Mnozí střelci nabíjejí zbraň ráže 12,7mm podáváním po jednom náboji do nábojiště, či rovnou do komory, což je u tak rozměrných nábojů mj. velmi snadné. Vzhledem k nemalému zpětnému rázu zbraně, kdy jsou nezbytné delší časové prodlevy mezi jednotlivými výstřely, může být tento postup při nabíjení v praxi plně vyhovující.

  FALCON je opakovací OPU a tam by při praktickém nasazení nemusela být malá kapacita zásobovacího ústrojí žádný vážný handicap, zatímco u samonabíjecí pušky by taková kapacita jistě eliminovala výhodu aplikace závěrové automatiky.

  K tomu by se měli vyjádřit především odstřelovači, kteří tento typ zbraně v praxi užívají.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  19:21 28.03.2014

  Střelba za pohybu z tankového kulometu na RPTZ (ruční protitanková zbraň) byla zcela běžnou součástí školních střeleb a taktických cvičení s bojovou ostrou střelbou. Cvičila se ...Zobrazit celý příspěvek

  Střelba za pohybu z tankového kulometu na RPTZ (ruční protitanková zbraň) byla zcela běžnou součástí školních střeleb a taktických cvičení s bojovou ostrou střelbou.

  Cvičila se hojně rovněž střelba na bočně, či šikmo jedoucí BZK (bezzákluzový kanon na osobním automobilu typu Jeep), kdy se střelci učili střílet s předsazením, a to buď doprovodným způsobem (zvolím nadběh a věží otáčím stejnou úhlovou rychlostí, jako se pohybuje cíl, vypálím krátkou dávku a pozoruji dopad střel se stopovkou a případně provedu opravu), nebo vyčkávacím způsobem (zvolím nadběh, předběhnu věží cíl a až se cíl dostane do správné pozice, vypálím dávku a rovněž odpozoruji dopad střel se stopovkou a případně provedu opravu).

  Školní střelby, tj. střelba vložnou zbraní, či plnou ráží na tankové střelnici, tedy na známých drahách s řídící věží a točnami, taktické cvičení s bojovou střelbou je vrcholné zaměstnání, kdy se provádí komplexní výcvik, tedy taktika a střelba současně přímo v terénu, kde jsou rozmístěny příslušné terče, jejichž pozice by obvykle neměly cvičící jednotky předem přesně znát.

  Terč RPTZ je větší, než nekrytě ležící figura, dal by se přirovnat k přikrčené obsluze v poloze v kleče. Střelci ho na 600m zasahovali první, druhou, max. třetí krátkou dávkou (odhadem se spotřebou 5-15 nábojů, naplněný pás ve schránce má 250 nábojů, pak se musí nasadit pás další). To záleželo především na tom, jak byly připraveny zbraně (správnost nastřelení) a jak správně střelec nastavil zaměřovač, resp. zvolil správnou zaměřovací značku. Když bylo vše připraveno správně a i střelec zareagoval bezchybně, tak stačila dávka 5 nábojů, a cíl byl zasažen.

  Krytě ležící střelec DMR bude vykazovat podstatně menší plochu, ale výhody střelby z kulometu (dávka, možnost jejího rychlého opakování, rozptyl střel v dávce, včetně odrazu střel o terén, a to především po směru střelby, vizuální kontrola drah a dopadu střel se stopovkou, budou mít pozitivní přidanou hodnotu). Takže pokud cíl zjistím, a ostrostřelec s DMR bude max. přikrčený k terénu, zamířím první dávku jako "lehce krátkou", tedy těsně před cíl. Střely z dávky, které dopadnou na terén, se sice chaoticky odráží, ale pokud bude cíl v blízké vzdálenosti, tak to tvrdě schytá, kdy odražená, často i destabilizovaná střela má na živou sílu obvykle mnohem nepříznivější účinek, než střela stabilizovaná. Pokud první dávkou minu, tak odpozoruji dopad střel se stopovkou a provedu příslušnou opravu a opětovně vypálím. Spotřeba munice, pakliže bude ostrostřelec ležet na terénu, a nikoli prakticky celý schovaný v okopu, by neměla být o mnoho větší, než pro RPTZ.

  Schopnost zasahovat cíle za pohybu je do značné míry limitována výkony stabilizace tankových zbraní a zaměřovače. Pokud byl u T-72 správně seřízen stabilizátor, při jízdě po poli, či po polní nebo lesní cestě, zbraně v podstatě zůstávaly v pozici zvolené střelcem. To u T-54/55 vyžadovala zapnutá stabilizace mnohem častější jemné korekce ze strany střelce.

  U tak malého cíle v 600m by byl asi největší problém ho najít, osádka tanku se totiž primárně zaměřuje na cíle vyšší důležitosti, jako jsou tanky, samohybná děla, PTŘS (protitankové řízené střely), BVP, OT, RPTZ a pod. Takže cíle typu DMR, obvykle přenechává pěchotě (palubním zbraním BVP, popř. zbraním roje). Záleželo by hodně na tom, zda ostrostřelce s DMR bude muset vyhledat osamoceně v terénu jedoucí tank, a nebo, zda se bude jednat o standardní tankový útok, kdy každé vozidlo jednotky vyhledává a ničí cíle ve vymezeném a poměrně úzkém sektoru.

  Budeme-li předpokládat, že ostrostřelec s DMR by nechtěl jen nehybně ležet a zapojil by se do boje, tak by výrazně zvýšil riziko svého odhalení. Pokud by byl ostrostřelec vyšším rizikem, např. při boji o aglomeraci, pak může být proti jeho úkrytu použit i TK (tankový kanon) obvykle granát tříštivotrhavý, u T-72 OF 19 tuším 19kg a 850m/s, přičemž TK je samozřejmě citelně přesnější, než PKT.

  Pokud by pěchota neměla odpovídající PT krytí, pak by to byl opravdu lov na kachny. V předpise stojí: tank ničí kanonem, kulometem, pancířem a pásy. Zkuste se bez adekvátních PT prostředků něčemu takovému postavit. V aglomeracích městského typu šance existují, v otevřeném terénu by byla pěchota zmasakrována.
  Což se ve válečných konfliktech i dělo, kdy tanky úspěšně pokračovaly v útoku i po spotřebování munice a pěchotu a její výzbroj prostě rozválcovaly. Mnohé hrané filmy dost zkreslují. Od doby, co pěšák na horizontu na typickém středoevropském válčišti zaregistruje útočící tanky, je do pěti minut rozhodnuto, zda byla tanková zteč úspěšná. Mj. M1 Abrams se v iráckém tažení plně osvědčil, a prokázal, že moderní tanky jen tak něco nezastaví. V podstatě je brzdil nedostatek paliva, munice a problémy s velením a koordinací vojsk, kdy tak dynamický postup tankových vojsk do hloubky obrany protivníka nebylo již možné udržet.

  Pravděpodobnost zásahu takového cíle by šla přesně spočítat, ale to bych musel složitě vyhledat někde skladované tabulky střelby pro PKT.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:04 28.03.2014

  Děkuji za odpověď ohledně Falconu. Mě na té pušce vždycky především zaráželo, že nemá zásobník (krom onoho dvouraného). To je kvůli uspořádání bull-pup? To mi prostě přijde jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji za odpověď ohledně Falconu. Mě na té pušce vždycky především zaráželo, že nemá zásobník (krom onoho dvouraného). To je kvůli uspořádání bull-pup? To mi prostě přijde jako dost zásadní slabina u protimateriálové pušky, u těch je naopak často snížena přesnost na úkor možnosti poloautomatické střelby (klasicky u M82 a jejích příbuzných).Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:03 28.03.2014

  Ohledně snadného rozpoznání ostrostřelce – problém to asi bude, zabývají se jím i za velkou louží. Tam konkrétně vadí, že různé deriváty M14 jsou na první pohled snadno ...Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně snadného rozpoznání ostrostřelce – problém to asi bude, zabývají se jím i za velkou louží. Tam konkrétně vadí, že různé deriváty M14 jsou na první pohled snadno rozeznatelné od o poznání subtilnějších M16, natož M4. Asi i proto je často jako DRM používána M16 s kvalitnější hlavní a lepším střelivem. V naší Armádě to možná bude opačně, neb DMR bude mít sice delší hlaveň, ale AR bude celkově mohutnější :-) Ono to vlastně není k smýchu... a navíc to ještě není jisté.

  Ohledně munice – 7.62x51 má jednoznačnou výhodu dvounásobné energie střely. Nicméně pokud je pravda, že nový standardní typ nábojů 5.56x45 má vyšší ranivost než 7.62x51, je úvaha o DMR v této ráži zcela oprávněná. Koneckonců u jednotek, které mají podporu těžších zbraní, by i lehký kulomet v této ráži nemusel představovat problém. V případě přechodu na náboje 6.8 SPC či 6.5 Grendel by už asi vůbec nemělo smysl moc se rozmýšlet, ale osobně nevěřím, že k tomu v nejbližších deseti letech dojde. Co se týče zbraní, které by mohly sloužit jako takovýto "trojkomplet" (AR/DMR/LMG), ať již jen ve slabší nebo v obou rážích, napadá mě krom zmíněné HK-416/417 právě SIG-516/716 (pokud by SIG zvládnul kulometnou versi) či FN SCAR [L/H] (v případě pánů z Herstalu o zvládnutí kulometu nepochybuji ;-) ). A samozřejmě zmíněná CZ805, kde ale je problém i s AR, natož se zbylými členy rodiny. Koneckonců i L85/86 by asi byla myslitelná, ale tam je kvalita také dosti podprůměrná. Každopádně všechny tyto varianty mají jednu nevýhodu v případě LMG, kterou je střelba z přední polohy závěru, takže hrozí uvaření náboje v komoře. SCAR ve versi IAR ovšem údajně umožňuje přepnutí mezi střelbou ze zadní/přední polohy, dokonce to má dělat automaticky v závislosti na teplotě hlavně, M6 pak podle režimu střelby (semi/auto). Takže i toto je řešitelné.

  O přesnosti kulometů rodiny PK nemám pochybnosti. Zajímalo by mne ale, jakou skutečnou šanci má střelec v tanku strefit na oněch 600m ležící cíl při jízdě terénem. Omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale nikdy jsem v tanku neseděl, takže prostě nemám ani nejmenší představu.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:29 28.03.2014

  Petr M: Tyhle počty jsou zavádějící. Nevíme, co všechno bude obsahem smlouvy. Jen od pohledu na váš seznam mě napadá jedna zásadní věc, kterou jste nezmínil – noční vidění, které ...Zobrazit celý příspěvek

  Petr M: Tyhle počty jsou zavádějící. Nevíme, co všechno bude obsahem smlouvy. Jen od pohledu na váš seznam mě napadá jedna zásadní věc, kterou jste nezmínil – noční vidění, které má být tuším ke každé zbrani. Kvalitní noctovizor je mnohdy dražší než samotná zbraň! Proto bych byl rád, kdyby MO zveřejnilo nejen celkovou cenu, ale také cenu jednotlivých položek. O tom si ale budeme muset nechat zdát, protože se bude schovávat za obchodní a vojenská tajemství. Každopádně pokud se do maximální ceny vleze požadovaný počet SIG-716 s alespoň slušnou optikou (a Meopta ji udělat skutečně umí), tak AČR pravděpodobně neprohloupí jejich koupí a vojáci budou spokojeni, podobně jako s FN MINIMI.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:23 28.03.2014

  "...Navíc když budou domácí vyrobci pod tlakem, že ne každý tendr můžou vyhrát, kvalita půjde nahoru..." Souhlas, a právě o tom to, mimo jiné, je. Kdyby to CZUB neměla jisté, ...Zobrazit celý příspěvek

  "...Navíc když budou domácí vyrobci pod tlakem, že ne každý tendr můžou vyhrát, kvalita půjde nahoru..."

  Souhlas, a právě o tom to, mimo jiné, je. Kdyby to CZUB neměla jisté, musela by se snažit, čímž by výsledek byl rozhodně lepší. Navíc by musela opustit své nehorázně arogantní chování. Podpora domácího průmyslu má své výhody, ale musí mít také limity. V případě CZUB se však stát zcela jednoznačně pohybuje daleko za nimi. A to nezmiňuji skutečnost, kterou zde již mnohokrát popsal Zbrojíř, že i díky CZUB jsme se v rámci EU přihlásili k volné soutěži v této oblasti.Skrýt celý příspěvek

 • loty
  11:46 28.03.2014

  Zajímaly by mě reálné výhody (hodnoty) dneska tak hrozně trendy flutingu (vnejšího drážkování) hlavní. Jsou mi známy oficiálně omílané důvody jako: snížení hmotnosti, lepší odvod ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímaly by mě reálné výhody (hodnoty) dneska tak hrozně trendy flutingu (vnejšího drážkování) hlavní. Jsou mi známy oficiálně omílané důvody jako: snížení hmotnosti, lepší odvod tepla větším povrchem apod. Nikde jsem to ovšem neviděl podloženo skutečnými daty.Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  06:43 28.03.2014

  ...brzdy uměly...

  ...brzdy uměly...

 • jenikdavid
  06:19 28.03.2014

  Jura99: Také s Vámi v zásadě souhlasím, ale jen do té doby, dokud nejde o životy. To je asi jako brzdy do auta - kdyby domácí uměli brzdit ze 100 na 0 na 90ti metrech a zahraniční ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Také s Vámi v zásadě souhlasím, ale jen do té doby, dokud nejde o životy. To je asi jako brzdy do auta - kdyby domácí uměli brzdit ze 100 na 0 na 90ti metrech a zahraniční na 35ti metrech, které byste chtěl do svého auta ? I přes podporu domácího průmyslu a slibu, že se to dalším vývojem někdy zlepší, určitě by to ty české nebyly.... Navíc když budou domácí vyrobci pod tlakem, že ne každý tendr můžou vyhrát, kvalita půjde nahoru...Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  21:01 27.03.2014

  Armáda plánovala utratit za 238 pušek 100 milionů Kč. vzhledem k tomu, že cena SIG 716 DMR je 56000Kč, tak by jich za tu cenu měla 1785 samozřejmě bez optiky, Kdyby na ni dali ...Zobrazit celý příspěvek

  Armáda plánovala utratit za 238 pušek 100 milionů Kč. vzhledem k tomu, že cena SIG 716 DMR je 56000Kč, tak by jich za tu cenu měla 1785 samozřejmě bez optiky,

  Kdyby na ni dali dobrou optiku od meopty ZD 6-24x56 RD 36000Kč nebo ZD 3-12x56 za 28600Kč, + náhdaní díly, zásobníky, doplňky atd, tak to vychází cca 100 000Kč za jednu pušku a za 100 milionů by ačr měla cca 1000 pušek.

  SIG 716 DMR se zdá být dobrá zbraň, jistě lepší než nějaký narychlo upravený bren z czub. Ovšem zajímalo by mě, jak je natom ve srovnání s např s HK417 A2, G28, případně MSG90 A2.

  Tento tendr se mi zdá od samého začátku nějaký pochybný. Jen doufam, že to zas nebude nějaký tunel.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  19:13 27.03.2014

  Když jsem ještě sloužil o bojové jednotky, bylo mnohé jinak. Kdo ale má základní znalosti o zásadách vedení boje malých jednotek, jejich organizaci, způsobu velení výstroji a ...Zobrazit celý příspěvek

  Když jsem ještě sloužil o bojové jednotky, bylo mnohé jinak. Kdo ale má základní znalosti o zásadách vedení boje malých jednotek, jejich organizaci, způsobu velení výstroji a výzbroji, tedy i základní znalosti o protivníkovi, musí, bude-li mít samozřejmě prostor a čas zorientovat se na bojišti, poměrně rychle identifikovat základní funkce vojáků protivníka v sestavě jednotky.

  Např. při pozorování bojiště zaměřovačem se zvětšením, nebo dalekohledem z výhodné pozice musí zkušenější voják identifikovat velitele, kulometníky, ostrostřelce, pancéřovníky a pod.

  Jako tankista o tom, jak je příjemné za jízdy přes stabilizovaný zaměřovač sledovat lopotící se pěšáky, rychle vyhledat prioritní cíle a být je schopen ničit kulometem cca do 600-800m a kanonem důležité jednotlivce a malé bodové cíle i výrazně nad kilometr, něco vím. Střílíte-li z tankového kulometu, sledujete stopovky, kdy se Vám zdá, že střely letí pomalu, korekce palby je proto snadná a rychlá. A to byly dnes již zastaralé tanky T-54/55/72. Takže s ostrostřelcem, pokud ho zpozoruje střelec z bojového vozidla či tanku bude učiněn během několika vteřin rychlý konec.

  Jen pro zajímavost, ačkoli tankový kulomet není konstruován pro střelbu dávkou v co nejmenším rozptylu, PKT na 100m, pokud není opotřebený, vypálí celou 10 ranou dávku obvykle v rozptylu pod 10 cm, tedy do desítky na nekrytě ležící figuře. Takže si odvodíte, když střelec z tanku či BVP zjistí cíl velikosti jednotlivce na 500 m a vypálí se správným nastavením krátkou dávku, že ten na druhé straně zpravidla ihned schytá několik zásahů.

  Pokud má být DMR účinná ještě na 600-800m, pak je 7,62x51mm v podstatě nutností. Ostrostřelce v palebné pozici vleže spíše odhalí jeho činnost a zejména mohutnější optika, než vzhled vlastní zbraně, jelikož ta bude z většiny pozic obtížně identifikovatelná. Pokud by pozorovatel s optikou sledoval družstvo za pochodu, či rozvinuté v rojnici ze vzdálenosti umožňující zahájení palby z ručních zbraní, většinou musí rozpoznat cíle z hlediska priorit jejich ničení.

  V minulosti byl každý voják se zbraní s optikou prioritním cílem.
  Dnes má prakticky každá dlouhá zbraň moderní armády aplikován optický zaměřovač, byť často jen kolimátor se zvětšením 1x. To na jedné straně může znesnadnit rychle identifikovat ostrostřelce, na druhé straně však i řadoví střelci se zaměřovači se zvětšením mají lepší pozorovací schopnosti a tudíž i schopnost vyhledávat důležité cíle a rychle je vyřadit z boje. Na kratší vzdálenosti, cca do 300-400m je řadový střelec s útočnou puškou 5,56x45 se zaměřovačem se zvětšením 3-4x ostrostřelci prakticky rovnocenným protivníkem. V podstatě záleží na tom, kdo první identifikuje cíl a zahájí palbu. V krátkých vzdálenostech (CQB) je výhodnější zbraní nepochybně již útočná puška.

  Zbraňový systém AR/DMR/LMG postavený na společném základě, má nepochybně řadu výhod, ale také své limity, zejména, jsou-li v rámci kompletu vyžadovány obě standardní NATO ráže (5,56x45 a 7,62x51). Z technického a logistického hlediska nepochybně výhoda, z uživatelského většinou už nikoli. Posuzovat a hodnotit je proto nutné každý jednotlivý produkt, kdy některé se osvědčují, jiné však nikoli. Takže M27 IAR (HaK 416 ve spec. verzi s optikou Trijicon, kdy plní úlohu AR, DMR i LMG) s vysokou pravděpodobností ano, jiné produkty jiných výrobců však nikoli.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  17:28 27.03.2014

  Otázka do pranice. Je moc velký taktický problém, že ostrostřelec bude mít jinou zbraň než zbytek mužstva? Resp. bude lehce rozeznatelným prvním cílem pro protivníka. Vím ale, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Otázka do pranice. Je moc velký taktický problém, že ostrostřelec bude mít jinou zbraň než zbytek mužstva? Resp. bude lehce rozeznatelným prvním cílem pro protivníka. Vím ale, že britové mají stejný "problém". Ostrostřelci používají L129A1 a zbytek družstva bull-pup SA 80.Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  16:42 27.03.2014

  Tak pokud je volba mezi českým šmejdem a zahraničním šmejdem, není co řešit. Domnívám se ale, že AČR by se měla šmejdům pokud možno vyhýbat. Pokud bude volba česká kvalita a ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak pokud je volba mezi českým šmejdem a zahraničním šmejdem, není co řešit. Domnívám se ale, že AČR by se měla šmejdům pokud možno vyhýbat. Pokud bude volba česká kvalita a zahraniční kvalita, je správné řešení také jasné. Na druhou stranu nevidím důvod při volbě český šmejd oproti zahraniční kvalitě samoúčelně podporovat domácí výrobu. Schválně jsem vynechal parametr ceny, ten z daných voleb udělá ještě zajímavější logické cvičení...Skrýt celý příspěvek

 • Hubňa
  15:39 27.03.2014

  Ikari: Teď si ale představte, že by jsme místo "šmejdů" z České republiky kupovali "dobré a kvalitní zbraně" z České republiky...nebylo by to lepší? Jenže přístup, který k ...Zobrazit celý příspěvek

  Ikari:

  Teď si ale představte, že by jsme místo "šmejdů" z České republiky kupovali "dobré a kvalitní zbraně" z České republiky...nebylo by to lepší? Jenže přístup, který k problematice vyzbrojování naše MO má prostě nikoho netlačí, aby místo těch "šmejdů" dodali něco lepšího...Skrýt celý příspěvek

 • ikari
  14:14 27.03.2014

  Jura99: naprosty souhlas - pokud CZUB dostala zkusenosti s CZ 805 a podari se ji diky tomu od ted dal vyrabet lepsi pusky a navazat na "slavu" sa58, tak jsem jenom pro to samy s ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: naprosty souhlas - pokud CZUB dostala zkusenosti s CZ 805 a podari se ji diky tomu od ted dal vyrabet lepsi pusky a navazat na "slavu" sa58, tak jsem jenom pro

  to samy s l-159 - jestli se diky tomu Aeru podari dotahnout do funkcniho konce l-169 a navazat na "slavu" l-39, tak je to taky super

  je proste mnohem lepsi kupovat nase smejdy vyrobene ceskou firmou nez zahranicni smejdy typu Pandur nebo CASA - prece jen jde o "investici" do vlastniho - berme si priklad z nemcu, kteri diky jejich strojirenstvi jsou mezi temi staty evropa, ktere se maji nejlepeSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4