SIG Sauer 716 pro Armádu České republiky?

SIG Sauer 716 DMR
Foto: SIG Sauer 716 DMR; ilustrační foto. Klikni pro větší obrázek. / SIG Sauer

Tendr na nákup 246 pušek pro přesnou střelbu pro potřeby Armády ČR pokračuje. Nákup probíhá i přes počáteční zmatečné zadávací podmínky. Podle naších neoficiálních informací vede v tendru puška SIG Sauer 716 s optikou české Meopty.

Ministerstvo obrany skrze Národní úřad pro vyzbrojování plánuje nakoupit 238 kompletů pušek pro přesnou střelbu DMR (Designated Marksman Rifle). V Armádě ČR nová zbraň nahradí zastaralé zbraně Dragunov SVD. Připomeňme, že DMR je určená k vedení palby za účinný dostřel klasických útočných pušek – na vzdálenost 250 až 500 metrů.

Mezi hlavní požadavky patří komorování zbraně na náboj 7,62×51 NATO, nebo kompatibilita se zásobníky AR-10. Mechanika zbraně může fungovat jak na systému působení plynů na píst (např. SIG Sauer 716), tak přímo na nosič závorníku (např. M4/M16). Mimochodem právě požadavek na zásobníky typu AR-10 vyřadil ze soutěže HK 417.

Podle našich informací požadavky Armády ČR v současné době splňuje pouze puška SIG Sauer 716 s optikou od české firmy Meopta. Pokud má být dodrženo názvosloví, jedná se konkretně o typ SIG Sauer 716 DMR.

Puška pro přesnou střelbu SIG Sauer 716 DMR je derivátem zbraní řady AR-15 (chceme-li M4/M16). Avšak na rozdíl od svého vzoru, zbraň využívá systém, kdy plyny působí nejdřív na píst a ten teprve na nosič závorníku. Ostatně stejnou filozofii se ubírají například také zbraně HK 416/417.

Video: SIG Sauer 716 (jeden z derivátů). / YouTube

Oproti přímému působení na nosič závorníku je „pístový systém“ složitější a těžší. Na druhou stranu nedochází v průběhu střelby k znečišťování mechaniky zbraně a tak k možným poruchám. SIG 716 má píst s krátkým zdvihem, což přispívá ke zvýšení stability zbraně při střelbě.

Zbraň využívá náboj 7,62×51 NATO. Přepínač palby má dvě pozice – zajištěno a jednotlivé výstřely. Ke zbrani je dodáván polymerový zásobník Magpul PMAG na dvacet nábojů.

Ostatně na zbraní je více součástí od firmy Magpul. Pistolová rukojeť je Magpul MIAD a pažba je typu Magpul PRS Stock. Pažba má nastavitelnou lícnici i délkově nastavitelnou patku.

Celková délka SIG Sauer 716 DMR je 973 mm a hlaveň u verze „DMR“ je 457 mm dlouhá. Nabitá zbraň váží 4,9 kg (11 liber).

Neznámou je však optika. Podle našich informací není jisté, zda Meopta použije jeden ze svých současných produktů, nebo připraví novou řadu zaměřovačů. Ve hře je také možnost, že zbraň nakonec dostane zaměřovač zahraniční firmy.

Zda nakonec zbraň vstoupí do výzbroje Armády ČR záleží na zkouškách v rámci výběrového řízení. Zbraň musí prokázat a splnit všechny podmínky, které si klade Armáda ČR.

Podle lidí obeznámených s výběrovým řízením, je SIG Sauer 716 DMR zřejmě tím nejlepším řešením, které se v danou chvíli nabízí.

Takticko-technické informace

SIG Sauer 716 DMR

Číslo položky

R716-H18B-DMR

Akce

Poloautomatika

Operační systém 

Operační systém s krátkým táhlem a plynovým ventilem se čtyřmi pozicemi

Ráže

7,62 × 51 mm NATO

Celková délka

973 mm

Spoušť

Dvoustupňová spoušť

Odpor spouště

2,49 kg

Délka halvňě

457 mm

Drážkování

1 na 10"

Počet drážek

6

Hmotnost

4,9 kg

Kapacita zásobníku  

20 nábojů

Typ zásobníku

Magpul PMAG

Kolejnicové lišty

Ano

Rukojeť

Magpul MIAD

Pažba

Magpul PRS Stock

Nahlásit chybu v článku


Související články

CZ 807 BREN soutěží v Indii

Indická armáda začíná v květnu s porovnávacími testy čtyř útočných pušek. Mezi adepty je také Česká ...

iP1: Digitální pistole

Německá firma Armatix GmbH uvedla na americký trh digitální pistoli iP1 ráže .22 LR (5,6 mm). Zbraň ...

Kulomet M60E6 pro Dánsko

Dánské obranné síly (Forsvaret) si vybraly náhradu za svůj stárnoucí německý kulomet LMG m/62 ...

Polská karabina MSBS je připravená pro světové trhy

Polský vojenský odborný tisk informoval o prvním veřejném předvedení nové polské karabiny MSBS ve ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOLT
  18:23 26.03.2014

  O tom, že se jedná o výběrové řízení vypsané na míru se tu již mluvilo. Pravděpodobně to ale nebylo na míru SIGu. Proto se neodvažuju doufat, že to skutečně vyhraje. Nejde o to, ...Zobrazit celý příspěvek

  O tom, že se jedná o výběrové řízení vypsané na míru se tu již mluvilo. Pravděpodobně to ale nebylo na míru SIGu. Proto se neodvažuju doufat, že to skutečně vyhraje.

  Nejde o to, aby byla puška něčím speciální. Jde o to, aby byla kvalitní a plnila co nejlépe svoji úlohu. To by SIG-716 měla obojí splňovat. Rozhodovat by měla především cena (tuším ze 70%), což je sice pěkný nesmysl, ale tak to bylo zadané.

  CZ805C by samozřejmě měla svoji logiku jak z důvodu logistického, tak taktického (SIG-716 se bude od CZ805 výrazně lišit již na první pohled, takže pro nepřítele je snažší rozlišit, kdo je v družstvu ostrostřelec – toho je totiž potřeba zlikvidovat co nejdříve). Jak to s ní ale vypadá ví asi jen CZ a možná komise pro výběr DMR (jestli ji CZ přihlásila). S ohledem na "kvalitu" CZ805 bych ale vojákům přál, aby alespoň ostrostřelci dostali slušný gewehr.Skrýt celý příspěvek

 • jiri40
  18:18 26.03.2014

  Celkem dobrá zbraň za dobrou cenu 2800$, 56000Kč, kdyby se k ní dala tato optika za 5800Kč, tak by to i ...Zobrazit celý příspěvek

  Celkem dobrá zbraň za dobrou cenu 2800$, 56000Kč, kdyby se k ní dala tato optika za 5800Kč, tak by to i stačilo.
  http://www.sigsauer.com/SigSto...
  Docela by mě zajímalo, co tam chtéjí dát od meopty?...A za kolik koupí tyto zbraně AČR, moc optimista v tomto nejsem, aby si zas někdo nenamastil kapsu...

  I když jak náhrada odstřelovačky Dragunov by se spíš hodila třeba tato puška.
  http://www.sigsauer.com/Catalo... Skrýt celý příspěvek

 • Longsword
  17:41 26.03.2014

  Proc mam ten divny pocit, ze se opet jedna o "na miru" napsane vyberko? Zbrani kategorie DMR prakticky ve stejne konfiguraci, stejnym principem (pist pusobici na zaver) a ...Zobrazit celý příspěvek

  Proc mam ten divny pocit, ze se opet jedna o "na miru" napsane vyberko? Zbrani kategorie DMR prakticky ve stejne konfiguraci, stejnym principem (pist pusobici na zaver) a srovnatelnou cenou je, jen co si z hlavy vybavim, minimalne pul tuctu, co cini SIG tak vyjimecnym? Protoze ve Vasen clanku nic specialniho nevidim ...Skrýt celý příspěvek

 • Mrzout
  17:35 26.03.2014

  Kampak se poděla 805 C, kterou CZUB tak strašně slibovala, že dodá?

  Kampak se poděla 805 C, kterou CZUB tak strašně slibovala, že dodá?

 • KOLT
  15:27 26.03.2014

  Dokud je nebudou mít uživatelé oficiálně v rukou, netroufám si ani doufat, že by to mohlo dopadnout takhle dobře. Že naše OS budou mít SIGy jsem se neodvážil ani doufat. Asi stovku ...Zobrazit celý příspěvek

  Dokud je nebudou mít uživatelé oficiálně v rukou, netroufám si ani doufat, že by to mohlo dopadnout takhle dobře. Že naše OS budou mít SIGy jsem se neodvážil ani doufat. Asi stovku SIG-516 (obdoba 716 ale v ráži 5.56 mm) jsme onehdá dostali od USA v rámci jejich programu pomoci spojencům. Netuším ovšem, kam se dostaly (čekal bych, že k 601. SkSS, ale vážně nevím).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4