Ministr obrany USA "šílený pes" James Mattis

Generál James Mattis v roce 2007. / Public Domain

James Mattis absolvoval slyšení před senátní komisí, která ho schválila pro post ministra obrany USA. Slyšení se dotklo priorit obranné politiky USA, včetně zbrojních kontraktů a vztahů ke spojencům.

Bývalý generál námořní pěchoty James Mattis odešel do výslužby v roce 2013. Proto musel předstoupit před senátní komisi pro ozbrojené složky, která posoudila jeho vhodnost pro funkci ministra obrany.

Nedávná služba generála Mattise je totiž v rozporu s americkou legislativou, podle které ministr obrany musí být alespoň 7 let ve výslužbě.

Budoucí ministr obrany před komisí především deklaroval svůj postoj k politicky aktivním otázkám.

Program F-35

V nedávné době jsme vás informovali o nedůvěře Donalda Trumpa v program letounu F-35. Trump se snaží nahradit tyto letouny stroji F/A-18 Super Hornet.

Mattis podpořil kritiku Trumpa ohledně ceny F-35. Dodal však, že celý program je „kritický" pro budoucnost ozbrojených sil USA a zároveň zdůraznil, že spojenci zapojení do programu na něj vsadili svojí budoucnost.

“Nepřísluší mi komentovat stanovisko zvoleného prezidenta. Projevil ale vážný zájem získat, co nejvíce muziky, za co nejméně peněz. To je oblast, na které se shodneme,” uvedl Mattis. “Chtěl bych přijít a říci, ‘Tady jsou peníze, které jste nám dali, a tady je to, co jsme s nimi udělali.’ Vidím jeho prohlášení o ceně některých zbrojních programů jako ukázku jeho vážného zájmu držet tyto náklady pod kontrolou.”

Jaderný arzenál USA

Prioritou pro Mattise je plánovaná modernizace všech složek jaderné triády Spojených států. Zdůraznil také význam odstrašujícího potenciálu těchto zbraní pro obranu USA.

"Pro mě je jaderné odstrašení kriticky důležité, protože nikdy nechceme tyto zbraně použít. Takže buď uděláme odstrašení bezpečné a zajištěné, a to přesvědčivě, nebo můžeme otevřít dveře pro něco horšího, ať už půjde o technický nebo politický incident. Takže to je pro mě absolutní priorita," uvedl Mattis.

Dodejme, že jaderná triáda je tvořená strategickými bombardéry, mezikontinentálními balistickými raketami a balistickými raketami vypouštěnými z ponorek. Triádou v současné době disponují USA, Rusko a Čína.

V rámci budoucí modernizace čelí kritice nová střela s plochou dráhou letu Long-Range Standoff Weapon (LRSO), která podle kritiků není pro potřeby odstrašení nutná. Mattis však vyjádřil podporu i tomuto programu.

V otázce nových bombardérů B-21 se přiklonil spíše k pilotované verzi. Vývoj pilotovaného letounu bude finančně levnější a potenciální vyzbrojení B-21 jadernými zbraněmi bude pod lepší kontrolou.

Mattis rovněž zmínil ochotu nasadit F-35 s jadernými zbraněmi v Evropě. Z jeho pohledu se jedná o posílení obrany Evropy a ujištění spojenců o ochotě USA bránit Evropu.

Zapojení USA v NATO

Donald Trump se během své kampaně opakovaně vyjadřoval skepticky k NATO, zejména ke členům, kteří neplní dohodnutou minimální výši obranného rozpočtu 2 % HDP. Trump dokonce odmítl těmto "černým pasažérům" vojensky pomoci v případě vojenského ohrožení.

O to větší překvapení bylo, když Mattis nazval NATO jako „možná nejdůležitější aliancí v historii". Zároveň zmínil důležitost Aliance a její soudržnost ve vztahu k agresivním akcím Ruska.

Nicméně je připraven pracovat s členy NATO, kteří neplní své závazky, aby došlo k celkovému nárůstu schopností Aliance.

USA a svět

Podle Mattise se nachází současný liberální řád pod největším ohrožením od konce druhé světové války a USA nejsou dostatečně silné, aby řád vojensky udržovaly. Slabinu spatřuje především v přetěžování jednotlivých složek amerických ozbrojených sil v posledních letech.

Nejpalčivějším problémem je zajištění chodu a rozvoje námořnictva. To nemá dle Mattise dostatek lodí a je nuceno přetěžovat stávající jednotky delším nasazením. Zde budoucí ministr obrany podpořil Donalda Trumpa, který dlouhodobě plánuje navýšit počet vojenských plavidel amerického námořnictva.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA rozpoutalo na naší domácí politické scéně rozruch, ...

Průzkum bojem? Trump chce Super Hornety místo F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump pokračuje v boji proti “předraženému” projektu stíhačky ...

Cena programu F-35 ne tak úplně „mimo kontrolu“

Nedávno jsme přinesli zprávu o tom, jak se budoucí prezident USA Donald Trump ostře vymezil proti ...

Nová éra pro americkou pobřežní stráž?

Pobřežní stráž Spojených států amerických (USCG) může navzdory svému jménu prosazovat zájmy USA i ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Slavoslav
  18:33 20.01.2017

  jobr

  no ono Trump zvolila mensina Americanov. Dostal o cca 2 mil menej hlasov ako Clintonova

  jobr

  no ono Trump zvolila mensina Americanov. Dostal o cca 2 mil menej hlasov ako Clintonova

 • KOLT
  19:43 17.01.2017

  pro jobr23: Hm, oni právě republikánští kandidáti moc do nebes vynášeni nejsou. Rozhodně ne americkými médii, těmi evropskými ještě o poznání méně. V tomto směru existuje docela ...Zobrazit celý příspěvek

  pro jobr23: Hm, oni právě republikánští kandidáti moc do nebes vynášeni nejsou. Rozhodně ne americkými médii, těmi evropskými ještě o poznání méně. V tomto směru existuje docela dost analýz, které ukazují, jak po inauguracích republikánských prezidentů začnou média produkovat mnohem větší počet negativních zpráv o USA než v případě Demokratů. Něco na toto téma napsal nedavno p. Weiss na echo24.cz.Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  19:31 17.01.2017

  Nejsem přesvědčen o tom, že by Trump byl pro USA politiku slonem v porcelánu. Právě ta mírně nadpoloviční většina ho pro jeho postoj proto volila. I dnes je přímo trapné, že i naše ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem přesvědčen o tom, že by Trump byl pro USA politiku slonem v porcelánu. Právě ta mírně nadpoloviční většina ho pro jeho postoj proto volila. I dnes je přímo trapné, že i naše média nejsou schopni polknout tu hořkou slinu. Stále, už pár dní před inaugurací nejsou schopni se s tím smířit a nezveřejňují to, co ta americká nadpoloviční většina na něm vidí pozitivního. Překvapuje mne to o to víc, že vždy republikánský prezident USA byl doslova ikonicky vynášen. A dnes se nemohou smířit s tím, že odešel z čela USA demokrat a to i přes to, že senát je z větší části republikánský. Já věřím tomu, že Trump se u nás poměrně brzy ukáže a nastane mediální obrat v myšlení. Vždyť každý soudný člověk musí uznat, že Obama byl jenom excelentní a bravurní řečník vypěstovaný senátem. Poslední dobou bychom řekli, že až tlučhuba.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  17:36 17.01.2017

  St. Mattis, the patron saint of Chaos.

  St. Mattis, the patron saint of Chaos.

 • palo satko
  09:26 17.01.2017

  Otazka je, či "to ma" Trump na 4 alebo na 8 rokov. Podla mna skor na 4 roky. Americky volič rychlo zisti akeho slona v porcelane si zvolil a pri najbližšej priležitosti skusi ...Zobrazit celý příspěvek

  Otazka je, či "to ma" Trump na 4 alebo na 8 rokov. Podla mna skor na 4 roky. Americky volič rychlo zisti akeho slona v porcelane si zvolil a pri najbližšej priležitosti skusi niekoho viac uvažujuceho. V USA bude najbližšie 4 roky kopec srandy, zmätkov, prepriahania, hadok a naschvalov. Kolko vydrži pri Trumpovi vo funkcii tento uvidime. Vyrok z Pelišiek by sa hodil, ale načo.Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  09:06 17.01.2017

  MadDog byl spíše přeložil jako "zuřivý pes", jinak doufám, že to bude člověk na svém místě..

  MadDog byl spíše přeložil jako "zuřivý pes", jinak doufám, že to bude člověk na svém místě..

 • Pepos
  19:19 16.01.2017

  No aspoň pripustil ,že niektoré projekty sú hnusne predražené. To ruinuje Ameriku viac ako tzv. nepriatelia.

  No aspoň pripustil ,že niektoré projekty sú hnusne predražené. To ruinuje Ameriku viac ako tzv. nepriatelia.

 • Todomatch
  16:23 16.01.2017

  Trump ze sebe potřebuje smést puch volební podpory od úhlavního nepřítele USA, tak volí takové vlčáky. A až ministr obrany přijme rozhdnutí, které bude v protikladu k předvolebním ...Zobrazit celý příspěvek

  Trump ze sebe potřebuje smést puch volební podpory od úhlavního nepřítele USA, tak volí takové vlčáky. A až ministr obrany přijme rozhdnutí, které bude v protikladu k předvolebním slibům Trumpa, může alespoň říct - s tím nemohu nic dělat, ministr obrany je plně kompetentní věci řešit samostatně. Do jeho rozhodnutí nemohu zasahovat. Zajímavější to bude s Čínou a jejími umělými ostrovy apod., Putin opakovaně výslovně uznal dominci USA ve vojenské sféře a přímo prohlásil, že Rusko si uvědomuje, že USA mají nejmocnější armádu na světě. Čína si tohle možná uvědomit nechce. Třeba právě proto zmínil Mattis situaci v americkém námořnictvu. Asi bude potřeba.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...