Polsko silnější než Rusko. Polská armáda má 400 moderních tanků, ruské tanky jsou ničeny na Ukrajině

Polsko silnější než Rusko. Polská armáda má 400 moderních tanků, ruské tanky jsou ničeny na Ukrajině
Tanky Abrams, ocelová pěst polské armády / 1. Warszawska Brygada Pancerna (Zvětšit)

Před týdnem do Polska dorazila poslední dodávka 47 amerických tanků M1A1 FEP (Firepower Enhancement Package) Abrams. Nyní má Polsko všech 116 objednaných tanků M1A1 FEP a celkově 400 tanků třetí a čtvrté generace. Vzhledem ke ztrátám ruské obrněné techniky na Ukrajině, Polsko začíná mít silnější tankové vojsko než východní koloniální despocie. Rusko tak má zhruba rok na dojednání míru, což mu umožní obnovit své vojenské kapacity a provést nový útok na Ukrajinu nebo země NATO.

Smlouva na dodávku tanků M1A1 FEP pro polskou armádu byla podepsána 4. ledna 2023. První rota 14 M1A1 a tří vyprošťovacích a technických vozidel M88A2 Hercules dorazila k břehům našeho severního souseda v červnu 2023. Dalších 26 tanků a devět Herculesů připlulo v listopadu. V pořadí třetí zásilka 29 M1A1 dorazila letos v lednu. S aktuální poslední dodávkou mají polské síly všech 116 M1A1, 12 M88A2, osm útočných mostních tanků M1074, šest velitelských vozidel M577 (na podvozku M113) a 26 mobilních dílen na podvozku Humvee.

Všechny M1A1 FEP zamíří k 1. Varšavské obrněné brigádě 1. WBPanc (1. Warszawska Brygada Pancerna) – jejím úkolem, jak napovídá název, je ochrana hlavního města Polska.

Mezitím se polští vojáci sžívají s Abramsy. Od srpna 2022 procházejí polští vojáci výcvikem v Akademii Abrams v Poznani. Učí se pod vedením instruktorů z USA a nejnověji i prvních polských instruktorů. Kurz OPNET (Operator New Equipment Training) je určen pro osádky, FMNET (Field Maintenance New Equipment Training) pro příslušníky údržby. Do dnešního dne absolvovalo výcvik několik stovek polských vojáků.

Některé Abramsy jsou již v aktivním nasazení. Na konci ledna první čety 1. WBPanc úspěšně absolvovaly certifikaci podle amerických standardů na cvičišti v Nové Debě. Osádky musely prokázat schopnost efektivně působit v rámci tankové roty. Překonávaly ženijní zátarasy, minová pole, plnily palebné úkoly a postupy Call for Fire (žádost o dělostřeleckou nebo leteckou palebnou podporu na specifikovaný cíl).

Akademie Abrams v Poznani

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Harmonogram dodávek tanků M1A1 FEP Abrams do Polska

Polská armáda převezme repasované americké tanky M1A1 FEP (Firepower Enhancement Package) Abrams ve ...

PREMIUM Útočná odminovací vozidla M1150 pro polskou armádu

Polská Vyzbrojovací agentura (Agencja Uzbrojenia) vede s Američany jednání o nákupu útočných ...

PREMIUM Tankové novinky z Polska. Již 100 tanků K2 a Abrams v polské armádě

Od počátku roku dorazilo do Polska dalších 18 jihokorejských tanků K2 Black Panther. Celkově již ...

PREMIUM Poučení pro Armádu ČR. Modernizace polského tanku Leopard 2 PL

V roce 2012 polské ministerstvo obrany spustilo program modernizace tanků Leopard 2A4 na verzi ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.