Silnější pancéřování a nové maskování pro americké tanky Abrams

Silnější pancéřování a nové maskování pro americké tanky Abrams
Jasně viditelný rozdíl tloušťky čelního pancíře M1A2B Abrams (M1A2 SEPv2; nahoře) a M1A2C Abrams (M1A2 SEPv3; dole). / US Army, koláž andrei-bt.livejournal.com (Zvětšit)

Podle fotografií modernizovaných tanků M1A2C Abrams z výrobního závodu v Limě lze jasně poznat zesílené pancéřování čela korby a zejména věže. Kromě silnějšího pancéřování bezpečnost tanků Abrams posílí nové maskování GVCS (Ground Vehicle Coating System) potlačující tepelnou stopu vozidla.

Pancíř

Přesná balistická odolnost tanku je obecně střežené tajemství. V případě tanku Abrams se ví, že čelní pancíř je sendvičové konstrukce ‒ vnější a vnitřní ocelová vrstva tvoří dutinu, kde je umístěn blok kompozitního pancíře využívající keramické, polymerové a uhlíkové materiály (uhlíková vlákna). Součástí kompozitního pancíře posledních verzí tanků Abrams je 100 mm silná (neoficiální údaj) vrstva z ochuzeného uranu.

Čelní pancíř tanku Abrams je navržen tak, aby zastavil nejen průbojnou podkaliberní munici (APFSDS), ale také kumulativní (HEAT) a tříštivo-trhavou s výtržným účinkem (HESH). Munice HESH po nárazu vytváří rázovou vlnu, která vytrhává vnitřní částí pancíře. U tanku Abrams vytvoření rázové vlny brání plastová vrstva posílená uhlíkovými vlákny.

Nás ale zajímá hodnota odolnosti pancíře podle ekvivalentu tloušťky válcované oceli (RHAe). Oficiální údaje nejsou k dispozici, ale podle Glenna Girona, který sloužil v tanku Abrams, je prostá tloušťka zkoseného čelního pancíře věže tanku Abrams 1025 až 1125 mm.

Odhad odolnosti čela věže tanku M1A2B (M1A2 SEPv2) Abrams (s ochuzeným uranem) proti APFSDS munici se odhaduje okolo 1000 mm RHAe s tím, že podle Girona to je minimálně právě 1025 až 1125 mm. Naproti tomu odolnost čela věže proti HEAT nábojům se odhaduje mezi 1320 až 2000 mm RHAe.


Odhad tloušťky čelního pancíře věže tanku M1A2B (M1A2 SEPv2) Abrams; větší foto / US Army

Mnohem menší odolnost má čelo korby tanku Abrams, zde leží odhady 580 mm až 700 mm RHAe proti APFSDS nábojům, a až 900 mm RHAe proti HEAT nábojům.

Je opět nutné zdůraznit, že se jedná o neoficiální informace, i když v případě Girona jde o kvalifikovaný odhad, jakožto bývalého příslušníka amerických tankových jednotek.

Přední polosféra každého tanku má navíc řadu oslabených míst, jako je například pancéřový kryt kanonu, přechod mezi věží a korbou nebo poklop řidiče. Rozhodující je také vzdálenost, ze které je vedná palba a úhel dopadu nepřátelské munice.

Vše je tedy o statistice ‒ čím silnější a rozměrnější pancíř, tím menší je šance na zničení tanku. Při notné dávce štěstí dokáže Abramse zničit i sovětský T-55, avšak statisticky má Abrams o několik řádů větší šanci zničit T-55, než je tomu naopak.


Při výměně kompozitního pancíře se odstraní horní ocelový plát a vyjme původní blok kompozitního pancíře. / GDELS

V případě nejnovější verze M1A2C Abrams je tloušťka čelního pancíře viditelně větší (viz úvodní obrázek). Podle twitterového účtu Damina Ratka, polského redaktora magazínu Nowa Technika Wojskowa, je čelní pancíř věže a korby M1A2C silnější o 100 mm. Zesílení pancíře bylo provedeno tak, že dělníci odstranili vnější ocelový plát, vyjmuli původní kompozitní pancíř, vložili nový a opět navařili vnější ocelový plát.

Jaká je nyní skutečná odolnost čelního pancíře M1A2C Abrams není známo, ale je jisté, že konstruktéři nezesilují pancíř „pocitově“, ale podle nejpravděpodobnější hrozby, s kterou se tank setká. Navíc veze M1A2C získala kompozitní pancíř páté generace NGAP (Next Generation Armor Package), což dále znesnadňuje odhad aktuální hodnoty RHAe.

V případě M1A2C Abrams jsou onou hlavní hrozbou tanky T-90M a T-14 střílející nejnovější municí Vakuum s průbojností až 1000 mm RHAe na vzdálenost 2000 metrů. Vzhledem k zesílení čelního pancíře o 100 mm, použití NGAP a odhadu původní síly pancíře původních tanků M1A2B (M1A2 SEPv2) Abrams, můžeme provést následující kvalifikovaný odhad ‒ munice Vakuum neprobije čelní pancíř věže tanku Abrams.

Pochopitelně výsledkem není nezranitelnost Abramse vůči T-90M nebo T-14, ale pouze větší statistická šance tanku Abrams na vítězství.


 Abrams s maskováním GVCS; větší foto / Abrams

Maskování

Abramsy rovněž získají nové maskování GVCS blokující tepelné vyzařování. Bohužel nikde není uveden funkční princip GVCS ani jak výrazně tepelné vyzařování vozidla potlačuje.

Menší tepelná stopa snižuje vzdálenost, na kterou lze tanky Abrams (nebo jiná obrněná vozidla) objevit (něco tam je), rozpoznat (tank, náklaďák, auto...), identifikovat (Abrams, Leopard, T-90...), zaměřit a úspěšně navést zbraně s infračerveným naváděním.

Poněkud překvapivě je GVCS levnější, než současný nátěr CARC (Chemical Agent Resistant Coatings). Maskování GVCS na tank Abrams stojí 4100 dolarů, CARC 6100 dolarů.

Jak napovídá název, CARC omezuje ulpívání chemických a biologických bojových látek a usnadňuje dekontaminaci. GVCS má ale poskytovat stejné schopnosti.

Zatím však není jasné, zda je GVCS stejně tak nebezpečný pro  lidské zdraví, jako CARC. Nanášení CARC vyžaduje specializované lakovny a člověk si musí dát pozor nejen během lakování, ale také během některých typů běžné údržby. Dlouhodobé vystavení směsi CARC může mít za následek dýchací problémy, jako je chronické astma, stejně jako poškození ledvin.

V každém případě první jednotky (zřejmě s tanky Abrams) získají nátěr GVCS na svá vozidla v roce 2021.

Zdroj: Armymantech.com, andrei-bt.livejournal.com, Twitter, The Drive

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Budoucnost amerických obrněných vozidel: Od M1A3 Abrams po NGCV

Americká armáda (US Army) počítá s vývojem zcela nových bojových obrněných vozidel, od robotických ...

Americký tank M1A2C Abrams s aktivní ochranou Trophy a přídavným pancířem

Na internetu se objevila fotografie nejnovější verze amerického tanku M1A2 Abrams. Modernizovaný ...

Tajemství ruského „super“ kanónu 2A82-1M pro tank T-90M a T-14 Armata

Blog „Gur Khan útočí“ zveřejnil zajímavý materiál „Průbojný podkaliberní náboj „Vakuum: jak posunout ...

Donald Trump „požehnal“ výrobě nových tanků M1A2C Abrams

Americký prezident Donald Trump ve středu navštívil jedinou americkou tankovou továrnu JSMC (Joint ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • flanker.jirka
  12:26 30.03.2019

  Super příklad feedbacku z posledních nasazení Abramsu po světě. Dobrovolně si navyšovat hmotnost nebudou, pokud k tomu není důvod. Jen bych bral z rezervou jakési "kvalifikované ...Zobrazit celý příspěvek

  Super příklad feedbacku z posledních nasazení Abramsu po světě. Dobrovolně si navyšovat hmotnost nebudou, pokud k tomu není důvod.
  Jen bych bral z rezervou jakési "kvalifikované odhady" v jakémkoliv směru, tento v článku je vztažen k dálce střelby 2000 metrů. To odpovídá použití ve volném terénu na rovinách a pouštích. Jak to bude v případě kratší vzdáleností? Zůstane tento odhad stále platným?Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:37 28.03.2019

  No přesně jak říká klasik,pokud tě jedovatý nátěr nezabije,tak tě posílí.

  No přesně jak říká klasik,pokud tě jedovatý nátěr nezabije,tak tě posílí.

  • Trener
   20:22 28.03.2019

   Pro zajímavost....Spoustu let zpět, jsem na netu četl, že byly k mání v army shopech vyřazené US spacáky, které jestli si dobře pamatuji blokovaly tepel. vyzařování (nebo proti ...Zobrazit celý příspěvek

   Pro zajímavost....Spoustu let zpět, jsem na netu četl, že byly k mání v army shopech vyřazené US spacáky, které jestli si dobře pamatuji blokovaly tepel. vyzařování (nebo proti radaru?). A že tu bylo snad nějaké zdravotní riziko je používat, že prý US vojáci používají nějaké ochranné očkování.Skrýt celý příspěvek

   • achi67
    21:23 28.03.2019

    Tak samozřejmě, vždyť i u nás každý branec dostal v den nástupu ZVS injekci, která chránila proti všem možným nebezpečím, tzv. protismrtnou.

    Tak samozřejmě, vždyť i u nás každý branec dostal v den nástupu ZVS injekci, která chránila proti všem možným nebezpečím, tzv. protismrtnou.

    • balm
     21:40 28.03.2019

     Jen jednu? Jestli si dobře vzpomínám, tak během nástupu ZVS se očkovalo snad pětkrát - šestkrát a naprosto všechny. Byl tam jeden nastupující ohánějící se očkovacím průkazem, ...Zobrazit celý příspěvek

     Jen jednu? Jestli si dobře vzpomínám, tak během nástupu ZVS se očkovalo snad pětkrát - šestkrát a naprosto všechny. Byl tam jeden nastupující ohánějící se očkovacím průkazem, čapli ho, narvali to do něj a dostal tři dny ostrých. Pravdou je, že to do nás stříleli jak na běžícím páse, ale zase si nevzpomínám, že bych byl někdy nemocný. Čert ví, co v tom bylo za mix látek, očividně fungoval.Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      09:38 29.03.2019

      To mám opačnou zkušenost, kdy po očkování půlka roty lehla. Ale bylo nám 15 let ( na VSŠL) tak jsme možná ještě neměli dostatečnou imunitu :-)

      To mám opačnou zkušenost, kdy po očkování půlka roty lehla. Ale bylo nám 15 let ( na VSŠL) tak jsme možná ještě neměli dostatečnou imunitu :-)

     • Trener
      09:58 29.03.2019

      Jestli si dobře pamatuji, tak v přímači jsem dostal jen očkování na meningokoka, v tom období jsme byli taky v Boleticích, takže jsem asi byl nějak oslabený, takže poté zimnice a ...Zobrazit celý příspěvek

      Jestli si dobře pamatuji, tak v přímači jsem dostal jen očkování na meningokoka, v tom období jsme byli taky v Boleticích, takže jsem asi byl nějak oslabený, takže poté zimnice a pak pobyt na "ošce",Skrýt celý příspěvek

     • balm
      10:37 30.03.2019

      @Kichot ¨Možná :-) Ale je fakt, že lepší nevědět, co to do nás rvali za sajrat. Úplně šílené bylo, když za doprovodu politruka přišel felčar, že je nezbytné simulovat chemický ...Zobrazit celý příspěvek

      @Kichot

      ¨Možná :-) Ale je fakt, že lepší nevědět, co to do nás rvali za sajrat. Úplně šílené bylo, když za doprovodu politruka přišel felčar, že je nezbytné simulovat chemický útok na naší rotu (baráček v Aši) a přitáhli očkovací pistolky. Kdo si to dal, ten byl na 3 - 4 týdny vyřazený. Myslím, že se podobná hovadina - zlikviduj si vlastní jednotku, neopakovala. Naštěstí jsme byli s boudou venku a odskákala to jen "polovina".Skrýt celý příspěvek

    • JardaBrum
     19:49 30.03.2019

     Ta vakcína nebyla "protismrtná" byla jenom protitetanová. To v případě že jste rukovali k ČSLA.

     Ta vakcína nebyla "protismrtná" byla jenom protitetanová. To v případě že jste rukovali k ČSLA.

 • infi
  16:20 28.03.2019

  Ne ze by to bylo az tak podstatne, ale zajimal by mne narust vahy, precejenom uz to bude celkem metr a ctvrt pancire na vezi.

  Ne ze by to bylo az tak podstatne, ale zajimal by mne narust vahy, precejenom uz to bude celkem metr a ctvrt pancire na vezi.

  • karloscz
   18:40 28.03.2019

   No to asi těžko... To číslo odpovídá RHAE ekvivalentu, tedy bloku válcované oceli v dané tloušťce. O tloušťce pancíře skutečné to nevypovídá vůbec nic, ta může být klidně jen ...Zobrazit celý příspěvek

   No to asi těžko... To číslo odpovídá RHAE ekvivalentu, tedy bloku válcované oceli v dané tloušťce. O tloušťce pancíře skutečné to nevypovídá vůbec nic, ta může být klidně jen centimetr, když bude z trinia, nebo plastoceli, nebo milimetr, když to bude neutronová hmota:-D. Pokud je tam nové složení kompozitu, tak to může být i stejně nebo méně.Skrýt celý příspěvek

  • tomas.kotnour
   19:05 28.03.2019

   Možná by se to nechalo spočítat z této balastní zátěže, se kterou byl ...Zobrazit celý příspěvek

   Možná by se to nechalo spočítat z této balastní zátěže, se kterou byl testován.
   https://imagesvc.timeincapp.co...
   Ten nový pancíř docela pěkně napojili oproti původní koncepci.
   https://imagesvc.timeincapp.co... Skrýt celý příspěvek

  • balm
   19:54 28.03.2019

   Hmotnost se považuje za celkem podstatnou vlastnost s ohledem na akceleraci, průchodnost, logistiku apod. Obecně se volí složité a technologicky náročné kompozitní struktury ...Zobrazit celý příspěvek

   Hmotnost se považuje za celkem podstatnou vlastnost s ohledem na akceleraci, průchodnost, logistiku apod. Obecně se volí složité a technologicky náročné kompozitní struktury pokaždé, když potřebujete redukovat hmotnost a vylepšit, nebo minimálně zachovat, stávající vlastnosti materiálu.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  16:13 28.03.2019

  ... ale podle Glenna Girona, který sloužil v tanku Abrams, je tloušťka zkoseného čelního pancíře věže tanku Abrams 1025 až 1125 mm. Chlapík by mal skončiť v base, pretože ...Zobrazit celý příspěvek

  ... ale podle Glenna Girona, který sloužil v tanku Abrams, je tloušťka zkoseného čelního pancíře věže tanku Abrams 1025 až 1125 mm.

  Chlapík by mal skončiť v base, pretože prezradil utajované informácie. Ak by niečo také prezradil sovietsky tankista v časoch Stalina, na druhý deň by si mohol kopať hrob. A ak by sa to stalo v časoch Brežňeva, hrob by si mohol kopať na druhý týždeň.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
   17:52 28.03.2019

   tak ono je to udaj ktory sa da ziskat kludne aj z fotografii...

   tak ono je to udaj ktory sa da ziskat kludne aj z fotografii...

  • Roland
   09:56 29.03.2019

   za nás se říkalo, že v rusku by zmizel s celou rodinou a v číně s celou vesnicí.... jinak si ale myslím, že ti, pro který je ta infomace důležitá, ji už dávno maji i se vzorkama ...Zobrazit celý příspěvek

   za nás se říkalo, že v rusku by zmizel s celou rodinou a v číně s celou vesnicí....
   jinak si ale myslím, že ti, pro který je ta infomace důležitá, ji už dávno maji i se vzorkama pancíře...Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  16:06 28.03.2019

  Poněkud překvapivě je GVCS levnější, než současný nátěr CARC (Chemical Agent Resistant Coatings). Maskování GVCS na tank Abrams stojí 4100 dolarů, CARC 6100 dolarů. Pri ...Zobrazit celý příspěvek

  Poněkud překvapivě je GVCS levnější, než současný nátěr CARC (Chemical Agent Resistant Coatings). Maskování GVCS na tank Abrams stojí 4100 dolarů, CARC 6100 dolarů.

  Pri miliónoch za tank ako taký sú to absolútne smiešne sumy. Takže nechápem, prečo sa vôbec uvádzajú.Skrýt celý příspěvek

  • DanCZer
   16:14 28.03.2019

   I ty dva tisíce jsou také při celkových počtech kusů obrněné techniky v součtu celkem slušná suma. A samozřejmě je to jakýsi protiargument k tomu, že je vše dražší. Takhle mohou ...Zobrazit celý příspěvek

   I ty dva tisíce jsou také při celkových počtech kusů obrněné techniky v součtu celkem slušná suma. A samozřejmě je to jakýsi protiargument k tomu, že je vše dražší. Takhle mohou tvrdit, že vše ne. :DSkrýt celý příspěvek

   • alexa123
    16:48 28.03.2019

    Pri IQ typického Amika sú ušetrené dve tisícky USD za X miliónový tank super argument, aby spal s dobrým pocitom. že ho štát neodrbava..

    Pri IQ typického Amika sú ušetrené dve tisícky USD za X miliónový tank super argument, aby spal s dobrým pocitom. že ho štát neodrbava..

  • logik
   20:03 28.03.2019

   Protože tank koupíš jednou, ale ten nátěr musíš za dobu životnosti tanku obnovovat mnohokrát.

   Protože tank koupíš jednou, ale ten nátěr musíš za dobu životnosti tanku obnovovat mnohokrát.

 • Slavoslav
  14:58 28.03.2019

  ohladom toho nového kanona a municie pre T-90 by som si pockal kym to bude uplne iste. Povodne ta T-90 mala mat starsi kanon ktory udajne Vákuum neumoznuje nabit a ked som si ...Zobrazit celý příspěvek

  ohladom toho nového kanona a municie pre T-90 by som si pockal kym to bude uplne iste. Povodne ta T-90 mala mat starsi kanon ktory udajne Vákuum neumoznuje nabit a ked som si padobnym spôsobom aky je tu pri abramse premeral profilovu fotku (udajne) T90M vs T90A tak mi tam chybalo toho 0,5m o ktory je ten novy kanon dlhsi.

  Aby to nebola len potemkiniada ked ta Armata zatial na nejaku masovku nevyzera a prezentovat superzbrane pre publikum trebaSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...