SIMBAD-BC – raketová obrana bojových lodí

SIMBAD-RC
Foto: SIMBAD-RC / MBDA

Evropská společnost MBDA informovala o prodeji prvních kusů námořního raketového obranného systému SIMBAD-RC. Jde o dálkově ovládanou zbraňovou stanici vybavenou francouzskými raketami Mistral. SIMBAD-RC je určen především proti vzdušným hrozbám, ale i proti rychle manévrujícím lodím.

Zajímavé je, že objednávka přišla už v době, kdy SIMBAD-RC je ještě ve vývoji a existují pouze prototypy. Výrobce je na detaily prodeje skoupý, ví se ale, že zbraňové stanice budou umístěny na patrolovacích lodích – dvě na každé jednotce. Jméno zákazníka není známé, ale s největší pravděpodobností to bude někdo z oblastí Perského zálivu. Možná půjde dokonce o Saudskou Arábii, která před nedávnem objednala z Německa několik desítek patrolovacích lodí.

SIMBAD-RC je následovníkem původního raketového systému SIMBAD. Ten byl na lodích určen pro blízkou obranu proti letadlům, vrtulníkům, protilodním střelám a lodím. Využíval stabilizované ručně ovládané plošiny.

Video: Původní systém SIMBAD na francouzském bojovém plavidle / YouTubePůvodní SIMBAD byl vybaven dvěma řízenými střelami Mistral s dosahem přes 5 kilometrů. Střela Mistral je 1,86 metrů dlouhá raketa s bojovou hlavicí vážící 3 kg. Na cíl se navádí pomocí infračervené kamery umístěné v přídi.

SIMBAD-RC (RC- Remote control) je vlastně dálkově ovládanou verzí systému SIMBAD. Obsahuje ve dvou osách stabilizovanou, dálkově ovládanou, odpalovací plošinu se dvěma střelami Mistral. Věž váží 350 kilogramů a je vybavena denní kamerou se širokým zorným polem a infračerveným senzorem. Firma MBDA věž také navrhla s ohledem na nízkou radarovou odrazivost, aby zbraňová stanice mohla být umístěna na lodích s charakteristikou „stealth“.

SIMBAD-RC

Foto: Ovládací pult i samotná dálkově ovládaná stanice SIMBAD-RC jsou opravdu lehké a kompaktní / MBDAHlavní výhodou SIMBAD-RC je, že operátor zbraňové stanice sedí ukrytý uvnitř lodi, tedy skryt před palbou protivníka a nepříznivými klimatickými podmínkami. Ovládací pult obsahuje jen vyvýšené otočné křeslo a dotykovou obrazovku. Pult zabírá minimum místa a váží méně než 100 kg, lze ho tak umístit prakticky kdekoliv na loď. V případě zájmu pult může být vybaven softwarem pro automatické rozpoznávání a sledování cílů.

Zdroj: Naval-technology , Wikipedia

Nahlásit chybu v článku


Související články

Úspěšný test 50kW laserového děla

Energetické zbraně jsou opět blíže reálnému nasazení. V listopadu tohoto roku německá společnost ...

Podmořské oceánské kapsle ukryjí vojenskou techniku

Americká DARPA vyvíjí v rámci projektu Upward Falling Payloads speciální podvodní zásobovací kapsle, ...

Elektromagnetické zbraně v US Navy

Americká armáda pokračuje ve vývoji elektromagnetických zbraní. Nyní však stojí před důležitým ...

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov

Letadlové lodě patří mezi vůbec největší vojenská plavidla a ve své podstatě slouží jako plovoucí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • David Khol
  14:35 20.02.2013

  Už původní varianta Simbadu měla zajímavé výsledky - a to i v protiraketové obraně, která je vzhledem k schopnostem dnešních protilodních raket hodně obtížná. A tahle nová verze je ...Zobrazit celý příspěvek

  Už původní varianta Simbadu měla zajímavé výsledky - a to i v protiraketové obraně, která je vzhledem k schopnostem dnešních protilodních raket hodně obtížná. A tahle nová verze je tedy ještě lepší - nu, hodně zajímavé. Škoda jen, že ČR nemá také válečné námořnictvoSkrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  13:47 20.02.2013

  Proti asymetrickym problemum na vode a v blizkem vzdusnem prostoru to vypada pomerne uzitecne.

  Proti asymetrickym problemum na vode a v blizkem vzdusnem prostoru to vypada pomerne uzitecne.

Načítám diskuzi...