Simulace stealth protivníka: Americká letka agresorů dostane F-35

Simulace stealth protivníka: Americká letka agresorů dostane F-35
Letouny F-15 a F-16 simulující protivníky (2008) / USAF (Zvětšit)

Americké letectvo (USAF) plánuje reaktivovat jeden ze zvláštních leteckých útvarů, které představují během cvičení letouny protivníka. Šedesátá pátá letka agresorů (65th Aggressor Squadron), umístěná na letecké základně Nellis v Nevadě, dostane jako první stealth letouny F-35A Lightning II.

Vybavení letky agresorů letouny F-35 je vcelku logický krok. Technologie stealth se totiž ve světě šíří. Nejdůležitější potenciální protivníci Spojených států – Čína a Rusko už mají vlastní neviditelné letouny.

Spojené státy navíc mají množství F-35, které jsou kvůli nepříliš šťastnému systému zavádění do výzbroje nepoužitelné ve skutečném boji. Hraní nepřátelských letadel během výcviku pilotů však zvládnou. Americké letectvo (USAF) vydalo prohlášení, podle nějž s nápadem přišel šéf velitelství vzdušného boje generál Mike Holmes. Vzdušný boj se stealth protivníkem mají trénovat i piloti starších letounů čtvrté generace.

Ty budou ještě deset nebo patnáct let ve výzbroji amerických ozbrojených složek převažovat. „Letky agresorů vyostřovaly dovednosti pilotů letectva od začátku sedmdesátých let,“ řekl serveru The Aviationist náčelník štábu letectva David L. Goldfein. (Mimochodem, v roce 1999 sestřelila jeho F-16 srbská raketa země-vzduch a musel se katapultovat.). „Jejich role ve výcviku je zásadní. Tyto F-35 nám pomohou udržet si náskok před našimi protivníky v příštích letech.“

Nová kamufláž?

Podle serveru The Drive se F-35 Lightning II (v poslední době se ujímá přezdívka Panther) k simulování různých typů letounů protivníka skvěle hodí. Jeho software se totiž dá upravit tak, aby napodoboval skutečné možnosti nepřátelských letounů. Agresoři mohou mít během cvičení stejný dosah radaru, jako stíhačky, které představují. Pokud má letoun protivníka lepší senzory než F-35, může dostat informace od velitele cvičení pomocí datového spojení. Stealth stíhačky se dají vybavit i radarovými odražeči, které napodobují konkrétní typ letounu protivníka.

Po zveřejnění záměru USAF se na specializovaných serverech začalo hned diskutovat, jestli stíhačky F-35 v roli agresorů dostanou novou kamufláž. Letouny F-5 Freedom Fighter, F-16 Fighting Falcon, F-15 Eagle a další typy, které dosud hrály při leteckých cvičeních agresory, většinou létaly v barevných schématech protivníků (viz úvodní obrázek).

Nejčastěji to bylo zbarvení sovětských strojů. Cvičení tak bylo realističtější. Pokud došlo na vizuální kontakt, piloti viděli, jak budou vypadat nepřátelské letouny na pozadí krajiny a mraků. Letečtí fandové si libovali v kuriózních fotografiích amerických stíhaček s rudými pěticípými hvězdami.  

V případě stealth stíhaček ale není jasné, zda bude možné barevné schéma protivníka použít. Velitelství 57. letky (57th Wing Commander), pod kterou spadá 65. letka agresorů, ale na svých FaceBook stránkách bez bližšího vysvětlení ukázalo ne příliš kvalitní fotku F-35A simulující barevné schéma čínských stealth letadel.


F-35 jako čínský stealth letoun / 57th Wing Commander

Namáhání draku  

Letoun F-35 pronásledují neustálé technické problémy a funguje doslova jako černá díra na peníze. Bojovými schopnostmi však snadno překoná starší stíhačky čtvrté generace. Během cvičení Red Flag v roce 2017, v němž se cvičně střetly letouny F-35 a F-16, byl poměr mezi simulovanými sestřely F-16 a F-35 roven patnáct ku jedné. Panther má kromě stealth výhodu i v informačním systému, který integruje výstupy senzorů a poskytuje pilotovi jen fakta důležitá pro splnění úkolu. Pilot se tak může rychleji a lépe rozhodovat.

Použití F-35 v letce agresorů vzbuzuje i jednu drobnou pochybnost. Simulovaný boj je pro drak letounu velmi náročný. Americké letectvo před časem nakoupilo přímo pro letky agresorů specializovanou „agresorskou“ verzi stíhačky F-16, označovanou jako F-16N (vychází z F-16C/D Block 30).

Na křídlech letounů, které jsou navíc v případě F-16N zasílené, se však začaly vlivem zvýšené námahy při tréninku manévrového boje objevovat praskliny. Pravidelní čtenáři Armádních novin nejspíš vědí, že laboratorní zátěžové testy draku F-35 nedopadly právě nejlépe. Nezbývá než počkat, jak se v roli agresora osvědčí. Bude to ještě chvíli trvat. Pětašedesátá letka dostane letouny F-35 nejspíš až okolo roku 2022.


V letkách agresorů slouží ti nejlepší piloti

Konec monopolu

Zemí disponujícími stealth technologií přibývá. Ve středu patnáctého května prohlásil Ruský prezident Vladimir Putin na pravidelné poradě o ozbrojených silách, že Rusko nakoupí 76 stíhaček Su-57. Letoun Su-57 poprvé vzlétl v roce 2010. Rusům se od té doby podařilo vyrobit jen deset prototypů. Hodně médií proto psalo, že ruský průmysl není schopen sériové výroby této stíhačky. Největší problém byl s vývojem motorů, které mají umožnit Su-57 dosáhnout nadzvukových rychlostí bez přídavného spalování.

Zdá se, že potíž s motory dosud trvá. Podle zprávy agentury TASS dostanou první sériové stroje starší a méně výkonné motory čtvrté generace. Stealth letouny vyvíjí i Čína. Práce na stíhačce Chengdu J-20 je pravděpodobně ještě dál než Su-57. Číňané taky vyvíjejí menší stealth stíhačku Shenyang J-31 a bombardér Xian H-20, schopný nést jaderné zbraně.

Zatímco letoun J-20 Čína nejspíš nebude nabízet jiným zemím, J-31 bývá někdy označován přímo jako exportní model. Zájem o něj už projevil například Pákistán. O exportu se ostatně často píše i v souvislosti s ruským Su-57. Jako o možných zákaznících se už mluvilo o Indii, Turecku, a dokonce i Brazílii. Spojené státy si budou muset zvyknout, že už nemají na technologii stealth monopol. Američtí piloti se budou muset naučit čelit protivníkům, kteří ji používají.


F-35 v detailních záběrech

Vietnamské dědictví

Historie amerických letek agresorů sahá až do roku 1968. Spojené státy tehdy vedly válku ve Vietnamu. Šéf amerického námořnictva Thomas H. Moorer nebyl spokojený se ztrátami amerických letounů v soubojích se severovietnamskými MiGy. Pověřil proto kapitána Franka Aulta, aby vypracoval zprávu, která odhalí nejčastější příčiny ztrát. Jedním ze závěrů výzkumu bylo, že americkým pilotům chybí výcvik v leteckých soubojích. Námořnictvo proto založilo Školu pro zdokonalovací výcvik stíhačů (United States Navy Fighter Weapons School), známější jako TOPGUN.

Instruktoři v TOPGUNu používali v soubojích stejnou taktiku jako severovietnamští piloti. Sovětskou stíhačku MiG-17 Fresco představoval v TOPGUNu letoun A-4 Skyhawk. MiG-21 Fishbed hrál napřed T-38 Talon, později F-5 Freedom Fighter. Absolventi školy se vraceli ke svým jednotkám, kde pak působili jako experti na taktiku leteckých soubojů a instruktoři pro svoje kolegy.

Americké letectvo uvažovalo podobně jako námořnictvo. USAF vypracovala obdobu Aultovy zprávy. Byly to tři dokumenty, které nesly kódové označení Project Red Baron, na počest německého stíhacího esa z první světové války Manfreda von Richthofena (přezdívaného Rudý baron). Pod vlivem této studie pak letectvo založilo vlastní letky agresorů a začalo pořádat několikrát do roka už zmíněná cvičení Red Flag, která věrně napodobují skutečný boj ve vzduchu.

Zdroje: Popular Mechanics, F-16, War History, AF History, TASS, The Drive, The Drive

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Program Harpyje: Stíhačky F-35A Lightning II pro Polsko

Podle deníku Defense News plánuje Polsko v roce 2025 v rámci programu Harpyje nakoupit stíhačky ...

Turecko obdrželo první stíhačky F-35A Lightning II

Před několika dny ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké ...

Krize amerického letectva: Polovina stíhaček F-35A a F-22A není bojeschopná

Americké letectvo (USAF) trápí klesající počet operačně nasaditelných letadel ‒ v minulém roce mohlo ...

Stíhačky F-15X pro americké letectvo neohrozí nákup F-35A Lightning II

Generál David Goldfein, náčelník generálního štábu amerického letectva (USAF), potvrdil zájem ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Trener
  21:00 17.05.2019

  U té 65th Aggressor Squadron je zajímavý kamuflážní schéma, jak píšou má to připravit US pilota na střet s protivníkem. Zajímalo by mě jaké by to bylo, kdyby nepřítel přešel na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U té 65th Aggressor Squadron je zajímavý kamuflážní schéma, jak píšou má to připravit US pilota na střet s protivníkem. Zajímalo by mě jaké by to bylo, kdyby nepřítel přešel na NATO kamufláž, nebo něco podobného. Vždycky bude hrát roli tvar letadla. Teď jsem si vzpomněl jak dvě F-15 v roce 1994 sundali nad sev. Irákem dva vlastní Blackhawky, protože si piloti mysleli, že to jsou dvě MI-24.

  https://dotyk.denik.cz/publici...
  Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   11:43 19.05.2019

   Vizuálna identifikácia je pri väčších vzdialenostiach o ničom ... v princípe úplný nezmysel.

   V histórii je xy-prípadov, kedy i skúsení piloti videl hotové "zázraky" ....

   Z ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Vizuálna identifikácia je pri väčších vzdialenostiach o ničom ... v princípe úplný nezmysel.

   V histórii je xy-prípadov, kedy i skúsení piloti videl hotové "zázraky" ....

   Z vlastnej skúsenosti poviem, že som "videl" kométu ... úplne jasne s pekným chvostom. Až po upozornení som zistil, že to len bliká pozičné svetlo nejakého lietadla či vrtuľníka. A prečo som to videl ? .. lebo to som čakal ....

   A toto presne sa stalo x-krát v histórii - i v tomto prípade. Pilot jednoducho niečo predpokladá a následne to "uvidí" ....

   Iné je samozrejme, keď je možné letieť krídlo vedľa krídla .... tam je to samozrejme niečo iné.
   Skrýt celý příspěvek

   • madrabbit
    20:20 19.05.2019

    Od toho jsou dneska zaměřovací kontejnery - Gripeny je buou nosit právě nejčastěji pro identifikaci "civilů".

    Od toho jsou dneska zaměřovací kontejnery - Gripeny je buou nosit právě nejčastěji pro identifikaci "civilů".

    • Jirosi
     14:34 20.05.2019

     Zaměřovací kontejner je jen náplastí na to co letounu chybí. Sice zlepší schopnosti, ale letoun za to platí zhoršenými výkony a menším počtem volných závěsů.

     Zaměřovací kontejner je jen náplastí na to co letounu chybí. Sice zlepší schopnosti, ale letoun za to platí zhoršenými výkony a menším počtem volných závěsů.

  • PavolR
   08:03 20.05.2019

   A kamufláž má práve sťažiť schopnosť rozoznať tvar lietadla tým, že ho vizuálne rozloží.

   A kamufláž má práve sťažiť schopnosť rozoznať tvar lietadla tým, že ho vizuálne rozloží.

 • alexa123
  16:06 17.05.2019

  V podstate nechápem zmysel existencie takýchto leteckých škôl, kde piloti trénujú "psie súboje" a v podstate nechápem ani zmysel supermanevrovateľnosti lietadiel 5 generácie. Podľa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V podstate nechápem zmysel existencie takýchto leteckých škôl, kde piloti trénujú "psie súboje" a v podstate nechápem ani zmysel supermanevrovateľnosti lietadiel 5 generácie. Podľa mňa éra leteckých súbojov z čias Vietnamu a vojen Izrael-Egypt-Sýria príchodom dnešných výkonných leteckých radarov, AWACSOV, datalinkov, zosieťovania a pod. a striel A-A poslednej generácie stredného prípadne veľkého doletu ale aj supermanevrujúcich striel krátkeho doletu skončila. Psie súboje nad Vietnamom a Sinajom boli iba dôsledkom nedokonalej elektroniky tej doby ale dnes je výpočtový výkon lacného mobilu väčší, ako výpočtový výkon výpočtového strediska NASA, keď Armstrong pristal na mesiaci. Podobne nechápem, aký ešte v dnešnej dobe majú zmysel letecké kanóny - je to zbytočný balast v lietadle, ktorý by sa dal využiť efektívnejšie. Chcem tým povedať, že dnes by sa nepriateľské lietadlá vôbec nemali stretnúť, pretože sa budú zostreľovať na vzdialenosť cca 100km a ak predsa sa len z nejakého stretnú, tak dielo skazy by mali dokonať supermanevrujúce A-A rakety kategórie Sidewinder. Nechce sa mi pátrať po internete, ale asi existujú štatistiky, koľko lietadiel bolo zostrelených od roku cca 1990 raketami kategórie Sidewinder, kategórie AMRAAM a koľko leteckými kanónmi. Podľa sú čísla jednoznačné ale dám sa poučiť.
  Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
   16:28 17.05.2019

   Aký je Balm tvoj názor na môj názor?

   Aký je Balm tvoj názor na môj názor?

  • Scotty
   16:29 17.05.2019

   Například Red Flag není absolutně o dogfightech, ale o co nejvěrnější simulaci současného leteckého boje proti vyspělému protivníkovi.

   Například Red Flag není absolutně o dogfightech, ale o co nejvěrnější simulaci současného leteckého boje proti vyspělému protivníkovi.

   • alexa123
    16:35 17.05.2019

    Mám tomu rozumieť tak, že Red Flag súhlasí s mojim názorom?

    Mám tomu rozumieť tak, že Red Flag súhlasí s mojim názorom?

   • Jirosi
    17:49 17.05.2019

    Scotty: Trénují i ten. Nikdy nevíš co se bude skutečně hodit.

    Scotty: Trénují i ten. Nikdy nevíš co se bude skutečně hodit.

    • Scotty
     22:39 17.05.2019

     Trénují to co se bude hodit v případě střetu s nepřítelem. To co jsem myslel je že dogfight není rozhodně jeho hlavní náplň.

     Trénují to co se bude hodit v případě střetu s nepřítelem. To co jsem myslel je že dogfight není rozhodně jeho hlavní náplň.

    • Jirosi
     10:18 19.05.2019

     To určitě ne, ale z čeho máme ty slavné porážky F-22. Tedy z boje s omezením, aby došlo k boji na blízko.

     To určitě ne, ale z čeho máme ty slavné porážky F-22. Tedy z boje s omezením, aby došlo k boji na blízko.

  • balm
   17:03 17.05.2019

   Zkušenosti z Vietnamu neuvěřitelně posunuli USA kupředu. Plánují, testují a velmi dobře odhadují s jakým nepřítelem se utkají v příštích 30 - 50 letech a jaké prostředky k tomu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zkušenosti z Vietnamu neuvěřitelně posunuli USA kupředu. Plánují, testují a velmi dobře odhadují s jakým nepřítelem se utkají v příštích 30 - 50 letech a jaké prostředky k tomu budou potřebovat.
   Nebojí se investovat miliardy dolarů do jednotek jako 65th Aggressor Squadron a zúročit všechny nabité zkušenosti a informace.

   Dnes jsou F-22 a F-35 zcela dominantní stroje, o dva kroky před všemi protivníky, ale to neznamená, že se za 10 - 15 let situace nezmění. Naopak je už dnes jasné, že F-22 a F-35 přestanou stačit a poměr sil se při leteckých operacích začne postupně měnit a vyrovnávat. Položte si otázku, co by nastalo, kdyby se prostě na 100km neviděli? Je velice pravděpodobné, že během následujících 20 let se k sobě letouny budou pomalu přibližovat. Problémem současné 4 - 4,5. generace strojů tkví ve vyrovnanosti. Všechny disponují plus mínus stejnými schopnosti a efektivitou, respektive nenajdete propast, jako v případě nasazení F-22/F-35 proti letectvu současných protivníků. V okamžiku, kdy propast zmizí, dojde zákonitě k vyrovnání sil až do doby, než přijde nový letoun, který bude o dva kroky napřed a celý proces se restartuje.
   Skrýt celý příspěvek

   • alexa123
    17:18 17.05.2019

    ... Položte si otázku, co by nastalo, kdyby se prostě na 100km neviděli?

    OK, ale to sa môže stať už aj dnes. Ale na toto je predsa napr. špičkový Python-5 pripadne ďalšie podobné ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ... Položte si otázku, co by nastalo, kdyby se prostě na 100km neviděli?

    OK, ale to sa môže stať už aj dnes. Ale na toto je predsa napr. špičkový Python-5 pripadne ďalšie podobné rakety ktoré určite vzniknú o niekoľko rokov. Supermanevrovateľnosť týchto rakiet podľa mňa logicky nahradí supermanevrovateľnosť samotného lietadla. Na nosenie podobných rakiet stačí aj reinkarnovaný F-4 Phantom s dnešnou elektronikou.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     17:54 17.05.2019

     Pro lepší představu, každý voják si bere sebou do boje nůž. Trénuje boj muže proti muži. I když většina se k tomuhle boji nikdy nedostane.

     Pro lepší představu, každý voják si bere sebou do boje nůž. Trénuje boj muže proti muži. I když většina se k tomuhle boji nikdy nedostane.

     • alexa123
      12:44 18.05.2019

      Ano. Reinkarnovany F-4 si vezme dva Pythony.

      Ano. Reinkarnovany F-4 si vezme dva Pythony.

     • Jirosi
      10:11 19.05.2019

      To je jako vzít si klacek a přidělat si na něj "Kolimátor". Pro lepší trefu.

      To je jako vzít si klacek a přidělat si na něj "Kolimátor". Pro lepší trefu.

    • balm
     18:21 19.05.2019

     Tajemství střely Python 5 tkví v kombinované naváděcí hlavici, která používá 3 režimy navedení optický, ultrafialový a infračervený senzor, s vysokým rozlišením 340 x 300 pixelů ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tajemství střely Python 5 tkví v kombinované naváděcí hlavici, která používá 3 režimy navedení optický, ultrafialový a infračervený senzor, s vysokým rozlišením 340 x 300 pixelů (pro srovnání Iris-T disponuje 128 x 128px senzorem), včetně porovnání obrazu s uloženou databází vzdušných cílů. Díky výpočetnímu výkonu a minimálnímu požadavku na chlazení, mohli uspořit hmotnost a prostor pro vývoj dokonalejší hlavice. Střela analyzuje pohyb cíle (přibližuje se v pomyslném trychtýři, přepočítává trajektorii a analyzuje obraz cíle vůči pozadí). Díky tomu se střela nezabývá nejteplejšími místy, ale protože "vidí" celý cíl, může útočit na nejcitlivější místo letounu - překrytu kabiny a tím dosáhnout zničení letounu namísto poškození a oklamání pomocí světlic, infračervených rušiček apod.
     Pro vyšší spolehlivost a manévrovací schopnosti bylo nezbytné redukovat konstrukci (mj. nezabývat se vektorováním) maximálně aerodynamicky nestabilní, protože usměrnění proudění a velké podélné vztlakové plochy zvyšují ovladatelnost při vysokých úhlech náběhu a střela neztrácí tolik energie (ve srovnání se 4. generací střel vybavených vektorováním motoru). První trojúhelníkové plochy (nepohyblivé) usměrňují proudění na ovládací kormidla a směrování na obdélníková kormidla sloužící ke stabilizaci a ovládání pohybu okolo podélné osy. Dlouhé vztlakové plochy jsou až za nimi a úplně na konec si nechali čtveřici volných kormidel, které se otáčejí okolo výtokové trysky raketového motoru. Tím vznikla pověstná aerodynamická nestabilita a bezkonkurenční výkonost.

     Pro plný potenciál moderních střel jako Python 5 a Iris-T potřebujete letoun jako Eurofighter Typhoon, nebo F-35I (mj. i proto si Izrael dodává vlastní avioniku) s integrací přilbových zaměřovačů např.: BAE Striker, protože 360° pokrytí IR senzorů (počítají se i protiraketové obranné a výstražné systémy letounů) můžete střelu neustále ovládat a snižujete reakční čas střely, protože s pomocí datalinku neustále předáváte střele další telemetrické informace a nemusíte spoléhat na omezenější autonomní výpočetní výkon střely. Nevím jak AIM-9X, ale minimálně Python 5 a Iris-T tyto režimy podporují. Střely MICA s IR hlavicemi zase plně spolupracují s obranným systémem Spectra (standardní součást Rafale) a mohou být odpálený na letouny, nebo nepřátelské řízené střely.
     Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    20:15 18.05.2019

    Do budoucna, v krátkém časovém horizontu převaha letounů 5 generace bude ztrácet na významu, více se bude prosazovat elektronický boj v kyberprostoru, důsledek zasí´tování ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Do budoucna, v krátkém časovém horizontu převaha letounů 5 generace bude ztrácet na významu, více se bude prosazovat elektronický boj v kyberprostoru, důsledek zasí´tování bojiště, masivní nasazení optoelektronických systémů, bude stoupat význam dronů a robotických zbraní, zbrojní systémy začnou více působit v kosmu a na nízké oběžné dráze. Ruský systém S-500 má být schopen působit proti satelitům na nízké oběžné dráze.
    Zásadní strategickou výhodu oproti letounům 5. generace získá ten, kdo ovládne kyberprostor a frekvenční spektrum, bude disponovat vyspělými systémy PVO. Je to drahé, ale vyjde to levněji než jít cestou letounů 5G. Rusům jde už jen o jedno: Najít Achillovu patu F35. A že tam budou "weak points" je více než jisté u natolik složitého zařízení. A možná že už Rusové i něco mají..... zrovna v Sýrii se jejich REB velice snažil. A prostředky mají také https://www.foi.se/rest-api/re...
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:16 19.05.2019

     "Zásadní strategickou výhodu oproti letounům 5. generace získá ten, kdo ovládne kyberprostor a frekvenční spektrum, bude disponovat vyspělými systémy PVO. Je to drahé, ale vyjde to ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "Zásadní strategickou výhodu oproti letounům 5. generace získá ten, kdo ovládne kyberprostor a frekvenční spektrum, bude disponovat vyspělými systémy PVO. Je to drahé, ale vyjde to levněji než jít cestou letounů 5G. "

     Bez nejmodernějších letounů nemáte tu PVO na čem trénovat. Pokud nemáte nové letouny, nezískáte představu o jejich schopnostech. Neuvidíte slabá místa své PVO.
     Skrýt celý příspěvek

     • madrabbit
      21:18 19.05.2019

      Kde PVO zastavila útok letectva, jen tak pro zajímavost?

      Kde PVO zastavila útok letectva, jen tak pro zajímavost?

     • Jirosi
      21:57 19.05.2019

      Podle mně nikde, ale rozporoval sem schopnost vytvořit kvalitní PVO, bez zkušenosti z nejnovějšími letouny.

      Podle mně nikde, ale rozporoval sem schopnost vytvořit kvalitní PVO, bez zkušenosti z nejnovějšími letouny.

     • satai
      08:10 20.05.2019

      @madrabit

      V Sýrii přece.
      Hned jak to nainstalovali, tak psali, že od teď se Izraelci ani neopováží vzlétnout nad svá letiště.

      @madrabit

      V Sýrii přece.
      Hned jak to nainstalovali, tak psali, že od teď se Izraelci ani neopováží vzlétnout nad svá letiště.

     • Clanek
      12:24 20.05.2019

      @madrabbit

      Inu, v podstate se to povedlo Egyptu behem Yom Kippurske valky, alespon behem prvnich dnu. Tehda se Egyptu ze zajistenych pozit a fakticky bez letectva, jen s PVO ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @madrabbit

      Inu, v podstate se to povedlo Egyptu behem Yom Kippurske valky, alespon behem prvnich dnu. Tehda se Egyptu ze zajistenych pozit a fakticky bez letectva, jen s PVO povedlo dosahnout jak 1) velkych ztrat na izraelskych letadlech tak 2) zabranit uplnemu ovladnuti vzdusneho prostoru Izraelem a pripravit izrael o jednu ze svych hlavnich zbrani.
      Ze Egypt tu valku nakonec stejne projel, za to si mohl sam tim co predvedl na zemi.

      Obecne ale souhlasim jen PVO bez letectva bude vzdy tahat za kratsi konec. Kousat muze, muze kousat poradne, ale nakonec stejne padne.
      Skrýt celý příspěvek

  • Aja1984
   15:35 24.05.2019

   Je vidět, že nechápete... V případě střetu srovnatelně vybavených letounů se jakýkoli souboj rozhoduje na blízkou vzdálenost a i při boji na velkou vzdálenost je manévrovatelnost ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je vidět, že nechápete... V případě střetu srovnatelně vybavených letounů se jakýkoli souboj rozhoduje na blízkou vzdálenost a i při boji na velkou vzdálenost je manévrovatelnost více, než důležitá. Pokud vás protivník pošle do defenzívy pomocí odpálené střely na velkou vzdálenost, tak právě manévrovatelnost rozhoduje o tom, kdy pomocí notchování (letem bokem) buď uniknete z locku rakety, nebo vyčerpáte její kinetickou energii abyste mohli opět zacílit na protivníka. Pak je důležité aby letouny měli dostatek vhodné výzbroje k udržení protivníka v defenzivě pro přiblížení a střet se mnohdy rozhoduje na velmi malých vzdálenostech.
   Skrýt celý příspěvek

 • SKmartinTO
  14:55 17.05.2019

  .) Zaujímavý názor Astor .) Aj keď pravdou ostáva že tie problémy okolo F-35 Lightning II (v poslední době se ujímá přezdívka Panther .) sú úplne normálne .) Je to nádherný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  .) Zaujímavý názor Astor .) Aj keď pravdou ostáva že tie problémy okolo F-35 Lightning II (v poslední době se ujímá přezdívka Panther .) sú úplne normálne .) Je to nádherný nadčasový stroj ktorý si vybojoval rešpekt.

  PAKFA a jej Čínsky klon sú pekné prototypy ale od operačného nasadenia sú ešte ďaleko , takých 15 rokov .) HHhh

  Parádny článok AN .)
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  12:44 17.05.2019

  Inu, není všechno zlato, co se třpytí... Alespoň se odsunula agrese USA proti případným rovnocenným protivníkům, tak 10 - 15 patnáct let, než se Velkému bílému otci za Velkou louží ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inu, není všechno zlato, co se třpytí... Alespoň se odsunula agrese USA proti případným rovnocenným protivníkům, tak 10 - 15 patnáct let, než se Velkému bílému otci za Velkou louží podaří odstranit několik docela malých mušek této jinak špičkové, dokonalé techniky. Jak už to dlouho zavádějí do výzbroje? Patnáct let?
  Skrýt celý příspěvek

  • Pepin Nešpor
   13:32 17.05.2019

   Prosimtě to je komentář.
   Aspoň mají reálu opravdový letoun 5generace a né jeden narozdíl od Číny a Ruska. Jejich letouny opravdu nemůžeme právem řadit mezi opravdu 5generaci.A ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Prosimtě to je komentář.
   Aspoň mají reálu opravdový letoun 5generace a né jeden narozdíl od Číny a Ruska. Jejich letouny opravdu nemůžeme právem řadit mezi opravdu 5generaci.A nemysli ty problémy mají i oni akorát se tolik nedostane na povrch páč by hrdost klesla.
   Mouchy vychytají a bude. Jak je to dlouho co povídali o malé obratnosti a dnes můžeš čumět na videa jak jí to jde te 35tce i s velkým prebitkem tahu.
   Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   14:00 17.05.2019

   Hele ty rusotrdlo, amíci budou mít zřejmě v jedné cvičné letce víc letounů 5. generace než celé Rusko ve svém letectvu. I když zatím jde o 5. generaci u Rusů jen podle jejich ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Hele ty rusotrdlo, amíci budou mít zřejmě v jedné cvičné letce víc letounů 5. generace než celé Rusko ve svém letectvu. I když zatím jde o 5. generaci u Rusů jen podle jejich klasického nabubřelého chvástání.. Tvoje pinožení se v prachu putinových bot je zábavné i smutné zároveň, takovým tím utrpným způsobem...
   Skrýt celý příspěvek

 • Lukash
  11:50 17.05.2019

  Nie je to tak dávno čo ruské dezinformačné weby šírili hoax o amerických lietadlách vo farbe ruských VVS čo sa chystaju bombardovať sýriu a svaliť ten útok na rusov....

  Nie je to tak dávno čo ruské dezinformačné weby šírili hoax o amerických lietadlách vo farbe ruských VVS čo sa chystaju bombardovať sýriu a svaliť ten útok na rusov....

  • Miroslav
   11:55 17.05.2019

   Tomu žiaden príčetný človek nemôže uveriť. Veď tie lietadla odniekiaľ musia štartovať a niekde pristáť. To sa proste nedá utajiť. Nehľadiac na to, že F-15 nikdy nepremaľuješ na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tomu žiaden príčetný človek nemôže uveriť. Veď tie lietadla odniekiaľ musia štartovať a niekde pristáť. To sa proste nedá utajiť. Nehľadiac na to, že F-15 nikdy nepremaľuješ na SU-30.
   Skrýt celý příspěvek

   • Lukash
    11:59 17.05.2019

    Ruske hoaxy ani niesu urcene pre pricetnych ludi :) oni maju svoje cielove publikum a ti veria kadecomu...

    Ruske hoaxy ani niesu urcene pre pricetnych ludi :) oni maju svoje cielove publikum a ti veria kadecomu...

    • astor
     12:48 17.05.2019

     Komu byly ale jen určeny hoaxy o tom, že Rusáci nejsou schopni sériové produkce jejich Su-57? Tipuji podobně nepříčetné bezmozky.

     Komu byly ale jen určeny hoaxy o tom, že Rusáci nejsou schopni sériové produkce jejich Su-57? Tipuji podobně nepříčetné bezmozky.

     • Magister_Peditum
      12:50 17.05.2019

      Povíme si za pár let. Takových prohlášení jsme už z ruské strany slyšeli..

      Povíme si za pár let. Takových prohlášení jsme už z ruské strany slyšeli..

     • astor
      12:58 17.05.2019

      Magister_Peditum
      Koneckonců z té opačné strany taktéž.

      Magister_Peditum
      Koneckonců z té opačné strany taktéž.

     • Lukash
      13:07 17.05.2019

      Su 57bude plnohodnotné ked bude mat nove motory, zatial sú to len prázdne reči a plány. Uvidíme. Ja sa na su 57 teším lebo sa mi osobne páči. Seriový stroj je zatial hotový 1 a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Su 57bude plnohodnotné ked bude mat nove motory, zatial sú to len prázdne reči a plány. Uvidíme. Ja sa na su 57 teším lebo sa mi osobne páči. Seriový stroj je zatial hotový 1 a druhý bude o rok, uvidíme kedy a kolko bude dalších.
      Skrýt celý příspěvek

     • balm
      16:04 17.05.2019

      A jsou? Prozatím sériová produkce nezapočala a žádné bližší informace o stavu dodavatelského řetězce a logistiky nejsou. Prozatím ani jeden prototyp není vybaven plně vyvinutou a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A jsou? Prozatím sériová produkce nezapočala a žádné bližší informace o stavu dodavatelského řetězce a logistiky nejsou. Prozatím ani jeden prototyp není vybaven plně vyvinutou a sériově vyráběnou avionikou a motory. Prototypy se testují, dlouho se testují a ještě déle zavadí, bez ohledu na vlajku státu, ve kterém vznikají. Budou-li schopni dokončit vývoj motorů v roce 2023, sériová produkce Su-57 může přibližně do dvou let od ukončení vývoje s připraveností pro sériovou výrobu.

      Nelze proto napadnout pravdivé tvrzení o neschopnosti sériové produkce, protože k dnešnímu dni a blízké budoucnosti (6 - 24 měsíců) se sériová výroba plně vybavených sériových strojů nerozběhne.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:38 17.05.2019

      Lukash: "Seriový stroj je zatial hotový 1 a druhý bude o rok"

      Teprve v září bude 1 kus předá.

      Lukash: "Seriový stroj je zatial hotový 1 a druhý bude o rok"

      Teprve v září bude 1 kus předá.

   • GlobeElement
    12:04 17.05.2019

    Ve skutečnosti se dá původ letadel poznat velmi snadno. Když bombardují islamisty, jsou to stateční ruští vojáci, když civilisty, jsou to zbabělí imperialističtí vrazi z Wall ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ve skutečnosti se dá původ letadel poznat velmi snadno. Když bombardují islamisty, jsou to stateční ruští vojáci, když civilisty, jsou to zbabělí imperialističtí vrazi z Wall Steet.
    Skrýt celý příspěvek

    • astor
     12:55 17.05.2019

     Přitom je to jen o tom, že americké a natistické bombardování má vždy jen charakter humanitární, kdežto Rusáci a jejich případní spojenci si zásadně vybírají jako své cíle ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Přitom je to jen o tom, že americké a natistické bombardování má vždy jen charakter humanitární, kdežto Rusáci a jejich případní spojenci si zásadně vybírají jako své cíle nemocnice, školy, školky, případně dětské nemocnice, jak všichni víme díky Bellingcatu...
     Skrýt celý příspěvek

    • Zvonik
     14:56 17.05.2019

     GlobeElemente, mrtvejch civilistů není nikdy dost. Když je necháš naživu, budou řádit v Evropě. - Poznámka: To není z mé hlavy, to je strategie Amíků! Proto oficiálně řvou, že ...
     Zobrazit celý příspěvek

     GlobeElemente, mrtvejch civilistů není nikdy dost. Když je necháš naživu, budou řádit v Evropě. - Poznámka: To není z mé hlavy, to je strategie Amíků! Proto oficiálně řvou, že civilisty bombardují Rusáci!
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:57 17.05.2019

      Vy máte taky dost. Poslední dobou je tady na AN trollů víc než obvykle, asi se množí dělením.

      Vy máte taky dost. Poslední dobou je tady na AN trollů víc než obvykle, asi se množí dělením.

   • satai
    12:37 17.05.2019

    Přeceňuješ cílovou skupinu.

    Přeceňuješ cílovou skupinu.

  • GlobeElement
   12:03 17.05.2019

   Já tedy viděl na obloze už mnoho letadel, ale nikdy jsem nebyl schopen rozpoznat, jestli jsou pomalované a čím.

   Já tedy viděl na obloze už mnoho letadel, ale nikdy jsem nebyl schopen rozpoznat, jestli jsou pomalované a čím.

 • Civil
  11:28 17.05.2019

  A skutecny duvod?
  Uklidi se tam stare kusy, kterym nechteji platit upgrady, a bojove letky dostanou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A skutecny duvod?
  Uklidi se tam stare kusy, kterym nechteji platit upgrady, a bojove letky dostanou nove.
  https://www.snafu-solomon.com/...
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   13:28 17.05.2019

   Ono to tak i bude, ale přijde mi to jako vcelku racionální rozhodnutí. Koneckonců cvičit proti stealth je velmi rozumné a F-35 z prvních LRIPů jsou "nejlevnější" letoun, který k ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ono to tak i bude, ale přijde mi to jako vcelku racionální rozhodnutí. Koneckonců cvičit proti stealth je velmi rozumné a F-35 z prvních LRIPů jsou "nejlevnější" letoun, který k takovému účelu mohou použít.
   Skrýt celý příspěvek