Spěje situace na východní Ukrajině k „zamrznutí”?

Ruští vojáci u ukrajinské vojenské základny na Krymu. / Anton Holoborodko ; CC BY-SA 3.0

Dlouhá frontová linie na východní Ukrajině se po uzavření Druhé minské dohody stabilizovala a Kyjev nadále nemá kontrolu nad územím v okolí měst Doněck a Luhansk. Obě znepřátelené strany ovšem čelí závažným hospodářským, politickým a společenským výzvám, jež vyžadují neodkladná řešení. Článek přímo vychází z analýzy IHS Jane´s Running hot and cold: The potential for a frozen conflict in eastern Ukraine.

Výcvik ukrajinských vojáků se díky podpoře ze strany NATO zlepšuje. Ukrajinci jsou dnes schopnI zabránit prolomení frontových linií na východě země. Kyjev však nedokáže k velké útočné operaci, tedy k opětovnému dobytí východní Ukrajiny, nasadit velké síly.

 


 

Rusko se zároveň zdá být neochotné riskovat rozsáhlé střetnutí s ukrajinskými ozbrojenými silami.

 

Výsledkem této patové situace se stala 500 km dlouhá frontová linie, jež se pozvolna mění v hranici mezi Ukrajinou na západě a dvěma etnicky ruskými státy na východě Doněckou lidovou republikou (DLR) a Luhanskou lidovou republikou (LLR)ě. Tento vývoj se velmi podobá vzniku obdobných zamrzlých konfliktů na okraji bývalého Sovětského svazu jako např. v Gruzii a v Moldavsku.  

 

Důležitou roli hraje výkon ruského hospodářství. Ruské výdaje na obranu byly v roce 2017 sníženy o 25,5 %, ze 3,8 bilionu rublů (asi 1,4 bilionů korun) na 2,8 bilionu. Tak razantním způsobem se obranný rozpočet naposledy měnil v 90. letech 20. století.

 

Snížení rozpočtu způsobily především pokles ceny ropy a nepřímo zahraniční sankce.

 

Zamrzlý konflikt tak může Moskvě vyhovovat nejen politicky, ale také ekonomicky. Zamrzlý konflikt povede k úspoře prostředků vyčleněných k podpoře ruských jednotek v DLR a LLR a ke snížení vojenské pomoci oběma samozvaným republikám.
 

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v srpnu 2015 uvedl, že se počet ukrajinských vojáků na frontě pohybuje okolo 64 000, což se od té doby pravděpodobně příliš nezměnilo.

 

V ozbrojených silách DLR a LLR slouží 35 000 - 45 000 osob. Podle ukrajinských zdrojů DLR a LLR mají navíc k dispozici 650 tanků, 1310 obrněných vozidel, 500 dělostřeleckých zařízení, asi 260 raketometů a 100 protiletadlových raketových kompletů. Oficiální a nezávisle ověřená čísla ale samozřejmě nejsou k dispozici. 

 

Přímou podporu jednotkám DLR a LLR poskytuje několik ruských jednotek, které se řadí ke speciálním silám a polovojenským útvarům. Nasazení vojáků z povolání je většinou jednorázové a zpravidla se jedná o provedení určitého specifického úkolu jako je protivzdušná obrana, poskytnutí asistence a výcviku místním vojákům či zajištění zásobování. Jednotky ruských speciálních sil mají na starosti průzkumné a úderné operace.

 

Záložní útvary v podobě obrněných jednotek a letectva se nachází na ruském území nedaleko hranic s Ukrajinou. Jejich základny zároveň slouží jako výcvikové a zásobovací prostory.

 

Situace na východě Ukrajiny v únoru 2017.

 

Podpora DLR a LLR také zahrnuje poskytování náhradních dílů a zdravotnických zařízení. V případě potřeby mohou navíc počítat s podporou vojenských jednotek z Krymského poloostrova a ze západního Ruska.  

 

Ukrajinské obranné postavení a vojenské zázemí na Krymu může Moskva využít k dalšímu útoku, pokud dojde k opětovnému rozšíření konfliktu. Operace na východě Ukrajiny by mohl doplnit pohyb obojživelných jednotek podél pobřeží Černého moře směrem na Oděsu, druhé největší ukrajinské město.

 

V roce 2018 Rusko ovšem čeká další soupeření s NATO, otázka dalšího financování vojenského působení v Sýrii a pokračující modernizace ozbrojených sil. Kreml si také uvědomuje potřebu udržet si veřejnou podporu pro další postup Ukrajině. Případné ztráty na životech mohou vyvolat nesouhlasné reakce ruského obyvatelstva.

 

Petro Porošenko 16. března 2016 označil Rusko za největší hrozbu ukrajinské národní a vojenské bezpečnosti. Ruskou invazi a okupaci ukrajinského území považuje za výsledek činnosti ruských zpravodajských služeb.
 

Ukrajina ale v žádném případě není schopná získat ztracená území na východě země zpět. Během přípravy na konflikt s Ruskem se může soustředit na vytvoření takových jednotek, které postupujícímu nepříteli způsobí co největší ztráty. Obnovení kontroly nad Krymským poloostrovem je pro ukrajinské síly v současné době nereálný úkol.

Zdroje: Segodnya; IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský státní vyzbrojovací program pro roky 2018 až 2027

Příští týden ruský prezident Vladimír Putin příjme vedení ministerstva obrany, členy vlády a ...

Rusko a USA v Sýrii: zhodnocení vojenských intervencí

Během posledních dvou let došlo k značnému rozšíření amerických a ruských vojenských operací ...

Ruské bezpilotní letouny na syrském bojišti

Během války s Gruzií v roce 2008 ruské jednotky využívaly jen několik primitivních, těžkopádných a ...

Ruské letadlové lodě: Vojenská nutnost nebo drahý rozmar?

Státní výzkumné středisko Alexeje Nikolajeviče Krylova na veletrhu Armija 2015 představilo model ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • fenri
    20:56 15.12.2017

    Tyro, je tu jeden velký rozdíl: Sudety(české) byly vždy integrální součástí českého státu. Po staletí. Krym nikdy součástí žádného ukrajinského státu nebyl. Už proto, že žádný ...Zobrazit celý příspěvek

    Tyro, je tu jeden velký rozdíl:
    Sudety(české) byly vždy integrální součástí českého státu. Po staletí. Krym nikdy součástí žádného ukrajinského státu nebyl. Už proto, že žádný takový stát nebyl. Ukrajina Krym ani nedobyla (jako rusové), ani ho nemusela hájit (jako hranice českého státu Češi). Prostě k němu přišli jako slepí k houslím, rozhodnutím ukrajinského komunistického papaláše a stejně tak o něj přišli.
    A s tou indoktrinací - nedělal bych z obyvatel Krymu nesvéprávné idioty. Než nějaké ideje si prostě uměli porovnat životní úroveň v Rusku a na UA.Skrýt celý příspěvek

  • Tyro
    20:48 15.12.2017

    Musím přiznat, že donedávna jsem "anexi" Krymu schvaloval. Bral jsem to tak, že Rusko sice nelegálně připojilo toto území ke svým, nicméně z vůle obyvatelstva a v situaci, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

    Musím přiznat, že donedávna jsem "anexi" Krymu schvaloval. Bral jsem to tak, že Rusko sice nelegálně připojilo toto území ke svým, nicméně z vůle obyvatelstva a v situaci, kdy Ukrajina nemohla být považována za suverénní stát. Musím přiznat, že v tomto nejsem příliš objektivní (souvisí to s mými monarchistickými názory a tudíž podporou autoritářské vlády). Nechci tím nikoho urazit.

    Nicméně! jsem si uvědomil jednu základní věc. Nevím, zda to někdo vidí stejně, ale pro mne zde existuje paralela s rokem 1938 a Sudety. Pokusím se to trochu rozvést:
    - území s obyvatelstvem inklinujícím k sousední velmoci (beru v potaz výsledky referenda. I když je pravděpodobné, že zde proběhla indoktrinace, není prostě dost dobře možné, že by rusové zmanipulovali výsledek zeSkrýt celý příspěvek

  • fenri
    20:23 15.12.2017

    PavolR: genocida nemusí být vyvražďování. Genocida je výměna genů na daném území. Ale souhlasím, že jsem to napsal moc expresivně: "Ke změně etnicko-náboženské situace Balkánu ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: genocida nemusí být vyvražďování. Genocida je výměna genů na daném území. Ale souhlasím, že jsem to napsal moc expresivně:
    "Ke změně etnicko-náboženské situace Balkánu také přispěla „daň krve“ (povinné odvody křesťanských chlapců do janičárských jednotek) a vyvraždění velké části původní slovanské (křesťanské) šlechty Turky."
    Prostě slovanské obyvatelstvo bylo nahrazeno osmansko-albánským. Určitě ne dobrovolně ze strany Srbů.

    Dušan: no, sice se to dnes říká, ale moc se mi to nezdá - už třeba Dalimil ve 14. století silně horoval pro češství v (podstatě) národním smyslu. A nebyl zdaleka sám. Husitství mělo silný český akcent. Samozřejmě výrazný i byl univerzalistický přístup k tomu, že jsme všichni členy jedné církevní obce a děti kristovy, což nebyl důvod, aby si lidi nedávali přeš čuňu.
    Nicméně Srbové to byli do té míry, jako ve 14. století byli Češi. Psali a mluvili Srbsky, současná srbská státnost, pověsti, duchovno...vychází z nich.

    S kozáky máte naprostou pravdu, ale ti netvořili velkou část populace (pozdější) UA. Byli částečně její elitou, částečně vládci, ale území vždy někoho bylo (po většinu doby Tatarů) byť tam výkon státní správy byl spíše občasný a nahodilý (a o to krutější).
    Tato území (jižní UA a Krym) bylo dobyto až Kateřinou a bylo dáno pod pevnější zprávu carského Ruska. Ta souvisela spíš se světově (svět byla Evropa :-) postupující vlnou osvíceneckého absolutismu a profesionalizace a efektivizace výkonu státní moci.

    Paradoxně ten středodvěký univerzalistický přístup se pak obnovil v SSSR, kdy se moc neřešili národnosti a všichni byli bratři....eee... soudruzi a důležitá byla věrnost straně a ne národu.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    20:06 15.12.2017

    fenri Napriek súhlasu musím obhájiť i tú "chybu" ... Pred 700 rokmi tam mohlo byť obyvateľstvo, ktoré by si s dnešnými Srbmi výborne rozumelo .... ale Srbi to neboli ... ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri

    Napriek súhlasu musím obhájiť i tú "chybu" ...

    Pred 700 rokmi tam mohlo byť obyvateľstvo, ktoré by si s dnešnými Srbmi výborne rozumelo .... ale Srbi to neboli ... lebo v tom čase bola národnosť neznámy pojem. Dnes máme dosť skreslený pohľad na minulosť. Pre nás je národ základ .... pre našich predkov to neznamenalo absolútne nič ... dôležité boli len dve veci ... náboženstvo a spoločenské postavenie. Pre "šéfov" - t.j. feudálnu vrchnosť bola základom vzdelania latinčina a teda nebol ani dôležitý jazyk obyvateľstva .... vrchnosť sa dohovorila a plebs si mohol kecať ako chcel, pánom to bolo jedno.

    Aby som sa vrátil k Ukrajine. Tam tak isto v minulosti neboli národy v dnešnom chápaní. A takí kozáci nebola žiadna národnosť .. to bola spoločenská skupina slobodných ľudí žijúcich v stepiach, ktorých spájalo akurát náboženstvo - stávali sa z členov rôznych komunít, pochopiteľne prevažne kresťanských. Nejaké delenie na ruských či iných nastalo až neskôr. Takže i Krym či východná Ukrajina nepatrila v dnešnom chápaní národov nikomu ....neskôr to územie mal ten kto to ho dobil a nerobil nik referendum domácim čo sa im páči.

    A čo sa týka riešenia. To už bolo raz spomenuté i vo svetovej diplomacii. Krym by mal špeciálny štatút formálne ukrajinského územia, ktoré by však reálne spravovalo Rusko na dohodnutý dlhý čas. Po uplynutí tohto času by sa uskutočnilo referendum za jasne dohodnutých podmienok - pod medzinárodným dozorom.

    Reálne by to síce skončilo dlhodobo prevzatím Krymu Ruskom, ale pre Ukrajinu by bola šanca do budúcnosti náladu obyvateľstva zmeniť a Krym získať. Síce to vyzerá ako sci-fi, ale pri napr. 50 rokoch by sa mohlo kadečo zmeniť ... stačilo by Ukrajine "len" zbohatnúť .... Rusi o tom neradi hovoria, ale hlavný dôvod nadšenia domácich nebolo národné cítenie, ale nádej na materiálne polepšenie chudobného obyvateľstva ktoré samozrejme porovnávalo životnú úroveň v Rusku a na Ukrajine.

    Čo sa týka východu "kontinentálnej" Ukajiny, tak tam je to v podstate jasné ... ak Rusko prestane podporovať profesionálnych "opolčencov", tak to "povstanie" skončí veľmi rýchlo a ju predpoklad na rýchlu normalizáciu ... samozrejme za peniaze donorov .... Ukrajina na to nemá i keby chcela ...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    20:00 15.12.2017

    fenri:
    Osmani neboli padnutí na hlavu, aby len tak vyvražďovali svojich daňových poplatníkov:
    https://en.wikipedia.org/wiki/...

    fenri:
    Osmani neboli padnutí na hlavu, aby len tak vyvražďovali svojich daňových poplatníkov:
    https://en.wikipedia.org/wiki/...

  • fenri
    19:38 15.12.2017

    Míšo - obyvatelstvo štastné není, ale dobře ví, že UA ekonomika je ještě mnohem horší, než ruská. Je to výběr mezi chřipkou a skvrnitým tyfem. Navíc se dá čekat, že Kerčský most ...Zobrazit celý příspěvek

    Míšo - obyvatelstvo štastné není, ale dobře ví, že UA ekonomika je ještě mnohem horší, než ruská. Je to výběr mezi chřipkou a skvrnitým tyfem. Navíc se dá čekat, že Kerčský most bude mít jistý (a samozřejmě propagandou značně zveličený a vymalovaný) kladný vliv na ekonomiku Krymu. Obyvatelé Krymu ví, jak se žije na UA, jak tam horentně vyletěli ceny energií apod.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    19:35 15.12.2017

    Dušan: výjimečně se s vámi celkem shodnu, kromě chyby v Kosovu. Nelze říct, že Kosovo nebylo nikdy Srbské. Bylo až právě do Kosova pole. Tedy cca 700+ let. Po prohře začali Osmané ...Zobrazit celý příspěvek

    Dušan: výjimečně se s vámi celkem shodnu, kromě chyby v Kosovu. Nelze říct, že Kosovo nebylo nikdy Srbské. Bylo až právě do Kosova pole. Tedy cca 700+ let. Po prohře začali Osmané s genocidou slovanského obyvatelstva a jeho nahrazením tím, co jsou dnes Kosované. Nicméně od nějakého 15. - 16. století je tam převaha muslimů, to je pravda.Skrýt celý příspěvek

  • Míša
    19:32 15.12.2017

    Jsem spíš zvědav, až se tamní obyvatelstvo naštve(špatná ekonomika ruska) a bude chtít nové referendum, zda-li "hodný" rus jim znovu pomůže zůstat nezávislými. Odpověď je jasná, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem spíš zvědav, až se tamní obyvatelstvo naštve(špatná ekonomika ruska) a bude chtít nové referendum, zda-li "hodný" rus jim znovu pomůže zůstat nezávislými. Odpověď je jasná, zase potečou potoky krve.

    Článek stav popisuje velmi rozumně, ač ani Ameriku, především jejich ředitele koule nemusím, jejich pomoc je pro bezpečnost v Evropě klíčová. Bohužel je to rozpolceností nás Evropanů a i zdejších obyvatel, kteří zapomněli, jaký je rus a tak se i státníci zdejší tlačí po bok (spíš mezi půlky) agresora.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    19:32 15.12.2017

    Myslím, že Rusko bude podporovat separatisty, dokud UA či podstatná část světa neuzná Krym jako ruské území. Donbas je prostě kouřová mlha, zásaterka nad Krymem, aby s eo něm ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že Rusko bude podporovat separatisty, dokud UA či podstatná část světa neuzná Krym jako ruské území. Donbas je prostě kouřová mlha, zásaterka nad Krymem, aby s eo něm nemluvilo a byl akceptován.

    Pavol, vaše srovnání s Kosovem znančně kulhá. Krym byl ruské území, žilo a žije tam naprostá většina Rusů a většinu měst, infrastruktury a všeho tam vybudovali Rusové. A obyvatelé chtějí k Rusku. Je komické sledovat, jak se západ snaží dodržet vůli soudruha Chruščeva a nebere v potaz geopolitickou a etnickou realitu.

    Přitovnání s Krymem, které my přišlo výstižné: jak by se Češi a Moravené cítíli, kdyby se Bilak rozhodl připojit Moravu ke Slovensku?

    Strašení výpadem na Oděsu považuji za utopii.

    Mimochodem zajímavou roli v celém konfliktu hraje i Kerčský most, který de facto kontroluje a ovládá přístup do Azovského moře, k Mariupolu a celé východní UA.

    Reálné řešení konfliktu by bylo, kdyby si obě strany vyměnili obyvatelstvo, Rusko nechalo být Donbas, UA Krym a byl by klid. Ale řekl bych, že současný stav vyhovuje všem. UA má na koho svádět své průsery, korupci a zaostalost (předtím na to měli Tatary, Poláky, Litevce, Rumuny, carské Rusko, SSSR (ačkoliv ho do značné míry ovládali...)) a má důvod pro zahraniční pomoc (která stejně většinou skončí někde zašitá). Rusům vyhovuje, že mají strašného fašistického nepřítele, který se chystá sežrat, zabít a znásilnit (nejlépe v tomto pořadí) týranou ruskou menšinu a proto se musí zbrojit a národ stát jednotný a západ je spokojený, že má strašného bubáka za hranicemi, který včera vletěl na Krym a zítra bude v Paříž. A navíc si dosazuje v USA prezidenty jaké chce a svými starými bitevníky ohrožuje Raptory nad Syrií. Všichni jsou spokojení a není směr a potřeba, aby se to vrátilo do klidu. Aha, pardon, místní (Ruský i Ukrajinský) nejsou spokojený, ale kdo by koukal na detaily, když jde o velkou věc, že?Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    19:30 15.12.2017

    Robaizz Nič som nepísal o Kryme .... ale je to k téme tak doplním ... Kosovo a Krym sú úplne odlišné veci. Krym bol v minulosti ruský a prevažná časť obyvateľstva chcela ...Zobrazit celý příspěvek

    Robaizz

    Nič som nepísal o Kryme .... ale je to k téme tak doplním ...

    Kosovo a Krym sú úplne odlišné veci. Krym bol v minulosti ruský a prevažná časť obyvateľstva chcela pripojenie k Rusku.

    Kosovo nebolo NIKDY srbské - odvodzovanie "srbského" Kosova od bitky na tomto území je úplne od veci, v tom čase neboli ešte národy v dnešom zmysle slova. To, že si z toho urobili Srbi modlu a vyplakávajú nad stratou územia, ktoré získali až v rámci balkánskych vojen pred 1.SV na tom nič nemení .... reálne to boli pre domácich stále okupanti a domáci Srbsko nikdy neprijali.

    Ani východ Ukrajiny (mimo Krymu) nikdy nebol "ruský" ... len tam bolo omnoho viac Rusov a samozrejme mali i k Rusku bližšie nie len etnicky, ale i kultúrne.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    18:33 15.12.2017

    Robaizz: Máte to v hlavičke trocha popletené. :-) Pokiaľ je Kosovo Srbsko, tak je Krym Ukrajina (oficiálny postoj SR, ktorý ja schvaľujem) a zasa naopak, ak Kosovo nie je Srbsko ...Zobrazit celý příspěvek

    Robaizz:
    Máte to v hlavičke trocha popletené. :-) Pokiaľ je Kosovo Srbsko, tak je Krym Ukrajina (oficiálny postoj SR, ktorý ja schvaľujem) a zasa naopak, ak Kosovo nie je Srbsko (v rozpore s postojom Srbska), tak prečo by mal byť Krym Ukrajina?

    Všetci členovia BR okrem Ruska opakovane deklarujú, že Krym je Ukrajina, na tom sa nemá zmysel sporiť, lebo je to tak. a hlasovania v OSN tiež vždy dopadnú v prospech Ukrajiny. To je proste fakt, s ktorým nič nenarobíte. Keď už je reč o objektivite.Skrýt celý příspěvek

  • Robaizz
    18:12 15.12.2017

    Dušan a PavolR.... :D to je dvojka s objektivitou až za roh... Krym je okupace tak leda ve vlhkých snech eurohujerů... Okupace podložená přáním drtivé většiny tamního ...Zobrazit celý příspěvek

    Dušan a PavolR.... :D to je dvojka s objektivitou až za roh...

    Krym je okupace tak leda ve vlhkých snech eurohujerů...
    Okupace podložená přáním drtivé většiny tamního obyvatelstva...
    žijte si v té iluzi dál... :P

    Nebo když teda RF porušila připojením autonomní republiky Krym mezinárodní právo, můžete mi vy dva géniové říci, jaké konkrétně? :D Bo se opřete tradičně o nikým neratifikované Bud.memorandum?
    Schválně kolik žalob Ukrajina (bo kdokoliv jiný) od r.2014 podala v této záležitosti vůči postupu RF ? Žádná , pač neexistuje žádný právní základ, čím by byla podložená... A nekonečné papouškování EU a USA na tom nic nezmění...

    Krym je Rusko (stejně jako by Kosovo mělo být Srbsko). Tečka.

    Pro vyřešení situace na východě se nabízí několik možností, jako např. rozhovory Minks III, kde by se k jednotlivým bodům (alespoň tam , kde je to možné) z dohody Minsk II přiřadil časový rámec. Mám hluboké pochybnosti o tom, že tyto body vůbec kdy někdo ze Západu četl, protože drtivou většinu z nich má plnit UA vláda a ta dělá přímo přesný opak.

    Dnes jsem kdesi akorát četl, jak se členové OBSE museli jít schovávat, protože UA army prováděla noční ostřelování vesnic v okolí Luhansku ne zrovna ničím malým...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    17:50 15.12.2017

    Len také zamyslenie sa: Do akej miery možno nazvať tie dve no go zóny (štáty to nie sú) etnicky ruskými? Totižto metropoly tých oblastí síce boli pred vojnou väčšinovo ruské ...Zobrazit celý příspěvek

    Len také zamyslenie sa:
    Do akej miery možno nazvať tie dve no go zóny (štáty to nie sú) etnicky ruskými? Totižto metropoly tých oblastí síce boli pred vojnou väčšinovo ruské (obzvlášť Luhansk), no oblasti ako celky boli väčšinovo ukrajinské. Počas konfliktu odišiel zhruba porovnateľný počet utečencov ako do Ruska, tak na Ukrajinu. Kto sú tí, čo ostali a aké sú reálne pomery?

    Či tu nejde o sústavné podvedomé preberanie ruského pohľadu na vec, rovnako ako pri Kryme, kde máme tiež tendenciu hovoriť o anexii, hoci to je špecificky ruský výklad a z pohľadu medzinárodného spoločenstva (vrátane ČR a SR) ide v skutočnosti iba o okupáciu.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    17:24 15.12.2017

    Tie počty techniky sú určite prehnané .... tipoval by som tak približne 3 krát menej. Reálne majú už Ukrajinci samozrejme navrch proti samotným "opolčencom" .... ale proti ruskej ...Zobrazit celý příspěvek

    Tie počty techniky sú určite prehnané .... tipoval by som tak približne 3 krát menej. Reálne majú už Ukrajinci samozrejme navrch proti samotným "opolčencom" .... ale proti ruskej armáde v pozadí sú samozrejme bez šance.

    Možno preto očakávať "moldavský scenár", kde bude Rusko pomáhať živiť región len tak ... aby ostával problémom pre Ukrajinu.

    To je najhorší scenár pre domácich .... bez perspektívy reálneho východiska z konfliktu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 11 z 11