Situace v Čečensku je klidná, terorismus ale trápí Severní Kavkaz dál

Machačkal
Foto: Záchranáři zasahují na místě teroristického útoku v Machačkale / RIA

Situace v někdejší vzbouřenecké Čečenské republice se v posledních letech výrazně zklidňuje. Ohnisko nepokojů se ale přesunulo do okolních regionů Severního Kavkazu. Celkově v této oblasti došlo za první pololetí letošního roku k 326 teroristickým útokům.

Informovala o tom ruská tisková agentura RIA s odvoláním na zprávu regionální pobočky Generální prokuratury Ruské federace. Jak RIA dále uvádí, počet teroristických útoků na Severním Kavkaze představuje 90 procent ze všech trestných činů tohoto typu, které byly na území Ruské federace v uvedené době spáchány.

Jak ze zprávy dále vyplývá, nejnestabilnějším územím v rámci Severního Kavkazu v současné době není Čečensko, ale sousední Dagestán. Zřejmě přitom nejde o náhodu. Druhé čečenské válce mezi Moskvou a čečenskou separatistickou vládou v Grozném, která začala v srpnu 1999 a skončila v dubnu 2009, totiž předcházely aktivity militantních islamistů na dagestánském území.

Machačkal Foto: Vyšetřovatelé na místě teroristického útoku v dagestánské Machačkale / ITAR-TASS

Místní náboženští fundamentalisté se tehdy pokusili s podporou Islámské mezinárodní brigády pod velením Šamila Basájeva, která se do Dagestánu přesunula z Čečenska, zde vytvořit ortodoxní sunitský stát, hlásící se k striktnímu uplatňování islámského práva šaría.

O skutečnosti, že za teroristickými útoky v této republice stojí i dnes islámští fundamentalisté, svědčí skutečnost, že v čele místních „povstalců“ stanul nedávno Rustam Aseldorov, přezdívaný „Mohamedmuchtar“. V ruských médiích se v této souvislosti objevila spekulace, že Aseldonov byl na tento post dosazen přímo vůdcem kavkazských islamistů Doku Umarovem.

Útoky ozbrojenců na vládní bezpečnostní síly na Severním Kavkaze se však neomezují pouze na území Dagestánu. Druhou nejneklidnější oblastí je území Ingušska, které v době existence Sovětského svazu tvořilo s Čečenskem jeden územněsprávní celek. Poslední konflikt se zde odehrál jen před několika dny, kdy na jedné ze zdejších hlavních silnic místní ozbrojenci zaútočili, poté co první z vozidel najelo na nastraženou minu, na policejní kolonu a čtyři policisty zabili.

Dagstán Foto: Příslušníci ruských bezpečnostních sil během protiteroristické operace v Dagestánu /RIA

 

RIA s odvoláním na zprávu generální prokuratury také uvádí, že ruské bezpečnostní síly stále nejsou schopny dopředu zjistit, kde a kdy teroristé zaútočí. Nedaří se jim také odhalit, jakými kanály se dostávají ke zbraním a kdo financuje jejich aktivity. Jediné, co je zřejmé, že za teroristickými akcemi stojí militantní islamisté. Jejich cílem je sjednotit muslimy z celého Kavkazu a osamostatnit se od Ruské federace.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jak se žije v současném Kosovu

Kosovo netřeba představovat, mladý stát, který vznikl oddělením od Srbska, ve kterém žijí bok po ...

Chemické zbraně: časovaná bomba občanské války v Sýrii

Chemické zbraně hromadného ničení, kterými zřejmě disponuje syrská armáda, mohou vést k zahraniční ...

Pravoslavný extremismus v Rusku

Pootevírají se v Rusku dveře pravoslavnému extremismu? Pořádek v ulicích Moskvy, ale zřejmě i jiných ...

Povstání proti Tálibánu znepokojuje afghánské zákonodárce

Afghánistánem se šíří povstání proti Tálibánu. Vzhledem k v poslední době stále častějším útokům ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...