Skandinávie a Pobaltí zvyšují vojenské výdaje

Foto: Estonský voják; ilustrační foto / Eesti Kaitsevägi
Estonský voják; ilustrační foto / Eesti Kaitsevägi

Ruská anexe Krymu vyvolala napětí v zemích ležících na hranici Ruska. Baltské státy v reakci na novou bezpečnostní situaci v Evropě pokračují ve zvyšování vojenských rozpočtů. V neutrálních skandinávských zemích Finsku a Švédsko běží debata, zda bezpečí obou zemí zajistí Severoatlantická aliance.

Pobaltí zvyšuje vojenské výdaje

Baltské státy usilovaly o rozmístění jednotek NATO na svém území od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym. Podle Juozas Olekase, ministra obrany Litvy, jde o nejúčinější způsob zajištění vojenské bezpečnosti Estonska, Litvy a Lotyšska. „Tento silný a důvěryhodný systém aliančního zastrašování, spolu s vyhrazenými vojenskými silami a předsunutou technikou, má zásadní význam pro bezpečnost Pobaltí," uvedl Olekas.

V roce 2016 „přinejmenším dočasně" zamíří do Pobaltí 250 kusů těžké bojové techniky americké armády. Američané pošlou do Estonska, Litvy, Lotyšska tanky, bojová vozidla pěchoty a dělostřelectvo. Také Německo plánuje nasadit v Pobaltí rotující jednotky pěchoty.

Mimo to všechny tři státy ležící u Baltu, i přes hospodářské problémy, zvyšují své vojenské výdaje. Všechny země přesunuly část finančních prostředků z ostatních resortů právě do obranných rozpočtů.

Pro porovnání připomeňme, že české ministerstvo obrany operuje v roce 2015 s rozpočtem ve výši 1,73 miliardy dolarů (1,04 % HDP). Do roku 2020 Česká republika vydá na obranu 1,4 % svého HDP.

Litva zvýšila obranný rozpočet pro rok 2015 o 35 % na 476 milionů dolarů (1,1 % HDP). V příštím roce plánuje Litva na obranu vydat 1,6 % svého HDP a v roce 2020 Severoatlantickou aliancí doporučovaných 2 % HDP.

Rozpočet estonského ministerstva obrany dosáhl v letošním roce výše 463 milionů dolarů (2,1 % HDP). Stoupající estonský obranný rozpočet souvisí především s budování infrastruktury a ubytovacích kapacit pro příchozí alianční vojáky.

Lotyšsko vydalo v roce 2015 na obranu 1 % svého HDP – 285 milionů dolarů. Oproti minulému roku došlo k nárůstu obranného rozpočtu o 12 %. Všechny tři země Pobaltí přitom v roce 2020 plánují vydávat na obranu 2 % HDP.

Švédsko a Finsko na námluvách s NATO

Švédsko a Finsko, dvě vojensky neutrální země, které zajišťují vojenskou bezpečnost pouze vlastními silami, rovněž se znepokojením sledují zvýšenou vojenskou aktivitu Ruska. Důvodem není jen anexe Krymu - Rusko se rovněž aktivně vojensky angažuje v Arktidě a na dálném severu.

Nově vznikající ruské vojenské jednotky, nacházející se nedaleko finských hranic, mají chránit především ruské ekonomické zájmy v této na suroviny bohaté oblasti. Finsko s Ruskem sdílí více než 1300 km dlouhou hranici.

Finsko stále více prohlubuje spolupráci se Severoatlantickou aliancí. Takové snahy samozřejmě nelibě nese Rusko.

Před dvěma týdny v Moskvě jednal o hospodářské spolupráci Finska a Ruska finský prezident Sauli Niinistö. Během jednání Vladimír Putin uvedl, že neutralita Finska zajišťuje „optimální model pro trvalé a udržitelné dobré vztahy mezi nezúčastněnými zeměmi."

Rusko je pro Finsko jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů. Do Ruska směřuje 9,5 % finského exportu. Dovoz zboží z Ruska tvoří největší objem finského importu (18 %).

Stejně tak debata o možném přistoupení země k NATO běží ve Švédsku. Viktor Tatarintsev, ruský velvyslanec ve Švédsku, již skandinávskou zemí varoval, že rusko-švédské vtahy se „přes noc změní", pokud se Švédsko připojí k NATO.

„Pokud se to stane, přijdou protiopatření. Prezident Putin zdůraznil, že vše bude mít následky, Rusko se bude muset uchýlit k vojenské odpovědi a přeorientovat naše vojáky a rakety. Země, která je spojená s NATO, musí si být vědoma rizik, jakým se vystavuje," uvedl Tatarintsev v rozhovoru pro švédský deník Dagens Nyheter.

Podle bezpečnostního analytika Karla Dofnera, Rusko pro Švédsko a Finsko nepředstavuje z krátkodobého hlediska přímou vojenskou hrozbu. Problémem Ruska je však jeho nízká „předvídatelnost", což činí skandinávské státy opatrnějšími.

"Švédsko a Finsko chtějí zlepšit vztahy. Zlepšit vztahy chce i Moskva, ale zábor Krymu a události na Ukrajině změnily bezpečnostní prostředí v severských a pobaltských regionech. Rusko je viděno jako málo předvídatelné a více náchylné k používání slovních výhrůžek nejbližším sousedům, ve stylu Studené války," uvedl Dorner.

Na rozdíl od tři států Pobaltí jsou finské a švédské síly na mnohem vyšší úrovni. Finsko vydalo v roce 2015 na obranu 2,66 miliardy dolarů (1,29 % HDP) a Švédsko 6 miliard dolarů (1,24 % HDP). Obě země přitom plánují navýšení svých obranných rozpočtů.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Spojené státy rozšiřují vojenskou spolupráci s Polskem a Pobaltím

Spojené státy posilují svou vojenskou spolupráci s Polskem a Baltskými státy v reakci na události na ...

Estonsko nakoupí obrněnou techniku z Nizozemska

Estonské obranné sily (Maavägi) projevily zájem o použitá bojová vozidla pěchoty CV90 z přebytků ...

Ruské bojové vrtulníky cvičí u Pobaltí

Ruská tisková agentura RIA Novosti informovala o začátku výcvikových letů vrtulníkové 15. armádní ...

Americké tanky cvičí v Polsku a Pobaltí

V Polsku a Baltských státech od konce záři působí v rámci operace Atlantic Resolve jednotky 1. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • ardz
  23:17 02.07.2015

  leviathan USA robia všetko preto aby vrazili klin medzi EÚ a Rusko. Ak to nevidíš si slepý.

  Na kryme sú ruskí vojaci už 200 rokov v kuse

  rusko teda zaútočilo na ukrajinu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  leviathan USA robia všetko preto aby vrazili klin medzi EÚ a Rusko. Ak to nevidíš si slepý.

  Na kryme sú ruskí vojaci už 200 rokov v kuse

  rusko teda zaútočilo na ukrajinu a nie je schopné ani len oslobodiť malý donbas.

  Anexiu krymu považuješ za strašnú agresiu kde rusi krym nezbombardovali nepovraždili množstvo ľudí ale USA keď zbombardujú iné krajiny a vraždia vo veľkom tak to teda nie je agresia

  Že nacistický argument. Čo je moc to je moc, na to nemá zmysel reagovať.

  O pobaltí sme sa už bavili a som si zakonšpiroval keď už tu konšpirujete viacerí že rusko čaká kým sa pobaltie maximálne posilní a potom zaútočí. Predsa nebude útočiť na slabé pobaltie. To dá rozum !!!
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  14:40 02.07.2015

  KazdiceOpice : :D :D jasne, svojim prispevkom si dokazal, ze ja som demagog :D

  --- Rusko robi vsetko preto, aby rozdelilo EU a znicilo spolocny postup. Robi to cez plyn, ropu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KazdiceOpice : :D :D jasne, svojim prispevkom si dokazal, ze ja som demagog :D

  --- Rusko robi vsetko preto, aby rozdelilo EU a znicilo spolocny postup. Robi to cez plyn, ropu, atom ... uz sa im podarilo rozkolisat Slovensko, Madarsko, Grecko, Cyprus a teraz sa bojuje o Nemecko. Ak to nevidis, si slepy.

  --- Ziadny dokaz o pritomnosti Ruska na UA????? Toto sa uz fakt da merat iba vyskou IQ! Len pre presnost - Krym je stale de jure sucastou UA!! Asi sa nebudes hadat, ze tam nie su Rusky vojaci.

  --- historicky narok na Krym??? :D :D :D Madari maju historicky narok na Slovensko?? :D to je co za fasizmus toto??
  --- 90% obyvatelstva Dunajskej Stredy su Madari, cize by mala patrit Madarsku?? Uz ti to dochadza? Ci?
  --- smer uteku utecencov nieco dokazuje? Keby Madari zautocili na SR a my by sme ich zastavili na linii Nitra - Levice, kam asi by utekali Madari z linie frontu?
  --- Nejake Estonsko Rusov vobec nazaujima?? Ty si asi fakt blazon - -sledujes najnovsie spravy? Putin nechava sudne preskumat "legitimitu" nezavislosti Pobaltia"!!!!! Nonsens!!
  --- 70% obyvatelstva Cecenska v 90. rokoch nechcela zit v Rusku, pre nich neplati pravo na sebaurcenie? (odhliadnuc od toho, ze na Kryme maju Rusi vacsinu az po brutalnej etnickej cistke a od toho, ze Krym patril Turecku dlhsie , ako Rusku.)

  - -- no a nakoniec: film Leviathan natocili Rusi!!! Asi vlastizradcovia a americki spioni, ze? :D :D
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  14:21 02.07.2015

  Ardz : Ak by Rusko zautocilo na UA bolo by do 2 dni v Kyjive? ALE Rusko ZAUTOCILO na UA - to je proste fakt a vy sa mozete postavit na hlavu! Putin rozdal medaile ruskym vojakom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ardz : Ak by Rusko zautocilo na UA bolo by do 2 dni v Kyjive? ALE Rusko ZAUTOCILO na UA - to je proste fakt a vy sa mozete postavit na hlavu! Putin rozdal medaile ruskym vojakom za obsadenie Krymu. Klamal celemu svetu do oci! Anexia Krymu pomocou vlastnych vojakov bez oznacenia je bezperecedentny akt agresie voci inemu statu a nic na tom nemeni ani fakt, ze nedoslo ku krvyprelievaniu.

  " Z hľadiska bezpečnostných záujmov rusko nemohlo dopustiť aby po štátnom pučiv kyjeve kedy sa proamerické sily dostali k moci dovolili aby USa získali vojenskú kontrolu na strategickým krymom. " --- tak toto vazeny pane je nacisticky argument -- na zaklade takychto argumentov je mozne vyvolat vojnu kdekolvek a kedykolvek! Hanbite sa! Toto moze vypustit jeden dospely clovek z ust? Ci nie ste dospely? No, to by vela vysvetlovalo.

  Argument ad USA, ake typicke pre rusofilov --- tomuto sa vazeny pane hovori slizky sled - red herring

  Krym je geostrategicky a Pobaltie nie?? :D :D :D ty teda nakladas! Ake ze to uzemie zavadza Rusom medzi Kaliningradom a Petrohradom?

  Na moju otazku si neodpovedal!
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  21:27 01.07.2015

  Rase štartovať hádky? Tento výmysel ako dôvod cenzúry a vymazania príspevku?

  Rase štartovať hádky? Tento výmysel ako dôvod cenzúry a vymazania príspevku?

 • Rase
  20:23 01.07.2015

  ardz:
  vykřik do tmy, nebo jen pokus nastartovat hádky (jako v jiných tématech) ?

  ardz:
  vykřik do tmy, nebo jen pokus nastartovat hádky (jako v jiných tématech) ?

 • Jezevec
  07:52 01.07.2015
  Oblíbený příspěvek

  m164: Také jsem ten článek viděl. Také bez komentáře.
  Docela mě dostala definice historického nároku. Nic takového v naší společnosti neexistuje. Naše společnost, zjednodušeně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  m164: Také jsem ten článek viděl. Také bez komentáře.
  Docela mě dostala definice historického nároku. Nic takového v naší společnosti neexistuje. Naše společnost, zjednodušeně řečeno, nyní funguje na smlouvách a dohodách. Na to se Rusové vykašlali a předvedli starou a stále platící poučku o silnějším psu který víme co.
  Pokud berete zabrání Krymu jako hru na šachovnici tak se vám ji pokusím převést na něco co by mohlo potkat i vás.
  Odpoledne přijdete z práce a zjistíte, že si soused přes vaši zahradu udělal příjezdovou cestu. Zdůvodnil to jednoduše. Když pojede přes vaši zahradu tak to má kratší (geostrategické) a ten pozemek patřil po 5 generací jeho rodině než ho jeho fotr prodal vašemu fotrovi(historické). Že na to má právo odsouhlasili jeho kamarádi co s ním chlastaj v garáži a zbytek vesnice odmítavě kroutí hlavou. Tohle je pánové můj pohled na Krym převedený do situace běžného člověka. Věřím, že vy by jste drželi hubu a skopili hlavu.
  Skrýt celý příspěvek

 • m164
  00:11 01.07.2015

  Veľmi aktuálny článok k tejto téme: https://dennikn.sk/175329/rusi...
  Nechám ho bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Veľmi aktuálny článok k tejto téme: https://dennikn.sk/175329/rusi...
  Nechám ho bez komentára.

  logik: Vždy, keď niekto povie, že zverstvá nepáchali Rusi, ale Gruzínec, tak pripomeniem, že Krym pripojila Pruska a vždy, keď niekto povie, že Krym bol 200 rokov pod správou Kremľa, pripomeniem, že bol 350 pod správou Ottomanov ako vazal. :) Všetky tieto pseudoargumenty padajú skôr než sa postavia. Práve preto je nezmysel ich používať.

  fenri: v tom máte pravdu. Pojmy ako historický nárok patria do minulosti. Nemali by sme nikoho povzbudzovať v ich znovuzavádzaní do súčasnej politiky. Osvojenie vlastnej histórie zas vyžaduje buď jej úplne prijatie i s kostlivcami, alebo vzdanie sa zásluh. Nie je možné jedno bez druhého.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  23:21 30.06.2015

  Shania tak potom USA sú pasákmi celého sveta lebo sa tu hrajú na policajtov nie?? Samozrejme ich úmysli nemožno znevažovať a kroky proste akceptovať či sa nám to páči alebo nie.. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania tak potom USA sú pasákmi celého sveta lebo sa tu hrajú na policajtov nie?? Samozrejme ich úmysli nemožno znevažovať a kroky proste akceptovať či sa nám to páči alebo nie.. No a netreba zabúdať že len Rusko je ten strašiak čo vedie vojny a okupuje celý svet:).
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:20 30.06.2015

  " Ale domnivám se, že něco jako "historický nárok" prostě v hlavách lidí rezonuje a odvíjí se od toho mj. ochota lidí za danou věc bojovat. Prostě je to jeden z faktorů na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  " Ale domnivám se, že něco jako "historický nárok" prostě v hlavách lidí rezonuje a odvíjí se od toho mj. ochota lidí za danou věc bojovat. Prostě je to jeden z faktorů na šachovnici, který se v nějaké míře promítá do případných konfliktů. Nějaký vyšší princip marvní či naopak racionální úvaha v tom roli tolik nehraje."

  To jste vystihl vcelku dobře.
  Já k tomu dodám, že dokud se budou ovšem státy chovat na tomto principu: využívaní hrubé síly, primitivního lidského nacionalismu a ignorování morálky - jak to přesně udělalo Rusko na Krymu - tak prostě budou dál a dál války.

  Proto u civilizovaných států je snaha tyto principy omezit (byť samozřejmě stát klaďas není žádný) a je třeba alespoň naprosto jasně pojmenovat tyto principy jako špatné.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:15 30.06.2015

  "na základě toho, že tam Rusové žijí v naprosté převaze,"
  Takže když někde provedu genocidu původního obyvatelstva, tak na území získávám historický nárok?

  "že tam vybudovali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "na základě toho, že tam Rusové žijí v naprosté převaze,"
  Takže když někde provedu genocidu původního obyvatelstva, tak na území získávám historický nárok?

  "že tam vybudovali veškerou infrastrukturu, postavili města"
  Je krásné, že jakmile SSSR udělá něco špatného, tak je to SSSR, které nemá s dnešním Ruskem nic společného, protože to bylo společenství mnoha národů, včetně Ukrajinců. Jakmile ale jde o něco pozitivního, najednou je SSSR totéž co Rusko.

  " a na základě toho, že jich strašné sumy padly při jeho obraně?"
  A ukrajinců snad ne? A víte, kolik za nás padlo jak Rusů, tak např. Britů? A?

  "Pobaltí má svoje obyvatelstvo a kulturu, kde Rusové sice tvoří jeho/její součást, ale nedominují a rozhodně nelze tvrdit, že by těm zemím vtiskli svojí kulturu, postavili tam města atd."
  Ano, v Pobaltí se narozdíl od Krymu nepodařilo rusům zlikvidovat původní obyvatelstvo a kulturu. Zakládáte historický nárok na fakt dobrých argumentech.

  "Německo má historické právo na Kaliningrad, až porazí Rusko ve válce. Pokud jste si všiml, začli válku a projeli jí. Osud poražených. "
  A jestli jste si nevšiml, zločinný SSSR začal studenou válku, ve které obsadil mnoho zemí - některé během IIWW, některé později, např. Maďarsko nebo nás - a tuto studenou válku po právu prohrálo.
  To, co dělá rusko teď je snaha o revizi této prohry a rehabilitaci SSSR - a je to stejné zvěrstvo, jako kdyby Německo se snažilo získat Kaliningrad a rehabilitovat Hitlera.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:51 30.06.2015

  To Blake - celkem souhlas. Ale domnivám se, že něco jako "historický nárok" prostě v hlavách lidí rezonuje a odvíjí se od toho mj. ochota lidí za danou věc bojovat. Prostě je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Blake - celkem souhlas. Ale domnivám se, že něco jako "historický nárok" prostě v hlavách lidí rezonuje a odvíjí se od toho mj. ochota lidí za danou věc bojovat. Prostě je to jeden z faktorů na šachovnici, který se v nějaké míře promítá do případných konfliktů. Nějaký vyšší princip marvní či naopak racionální úvaha v tom roli tolik nehraje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  21:47 30.06.2015

  Fenri, zatial co suhlasim, ze rozdiel medzi pobaltim a Krymom je podstatny, dovolim si nesuhlasit s tym, ze by existovalo nieco ako historicky narok, ci pravo existovat na nejakom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri, zatial co suhlasim, ze rozdiel medzi pobaltim a Krymom je podstatny, dovolim si nesuhlasit s tym, ze by existovalo nieco ako historicky narok, ci pravo existovat na nejakom uzemi.

  Take argumenty patria do ust ludom podobnym tym, co tvrdia, ze slovensky narod je stary 6000 rokov, alebo inym jednoduchym skupinam, ktore citia potrebu legitimizovat svoju existenciu, pretoze nie su schopne spoluprace s inymi, ci uz preto, lebo nemaju co ponuknut, alebo paradoxne, na zaklade historickej nevrazivosti. Obe tieto priciny su smutne.

  Debata by nemala byt o tom, ci ma Rusko "historicky narok" na Krym, ale o tom, ci je v poriadku, ak politicka elita krajiny, ktora sa radi medzi najvplyvnejsie na svete, vyuziva tak primitivny a hostilny koncept na umocnenie svojho vplyvu.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:19 30.06.2015

  Logik:"Kazdicka opice - a na základě čeho má Rusko historické právo na Krym? Na základě toho, že ho cca 200 let ovládalo?

  Má také Rusko historické právo na pobaltí, které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:"Kazdicka opice - a na základě čeho má Rusko historické právo na Krym? Na základě toho, že ho cca 200 let ovládalo?

  Má také Rusko historické právo na pobaltí, které ovládalo déle? A má Německo historické právo na Kaliningrad?"

  - na základě toho, že tam Rusové žijí v naprosté převaze, že tam vybudovali veškerou infrastrukturu, postavili města a na základě toho, že jich strašné sumy padly při jeho obraně? Co z toho udělali Ukrajinci? Přišli k němu jak Romové k dávkám-bez hnutí prstem, bez zásluh...

  Pobaltí má svoje obyvatelstvo a kulturu, kde Rusové sice tvoří jeho/její součást, ale nedominují a rozhodně nelze tvrdit, že by těm zemím vtiskli svojí kulturu, postavili tam města atd.

  Kalinigrad je snad český ne? Založil ho Přemysl Otakat II. :-)
  Německo má historické právo na Kaliningrad, až porazí Rusko ve válce. Pokud jste si všiml, začli válku a projeli jí. Osud poražených. Také jsme mívali Kladsko, kus Saska a Lužice... a to jsme ty války ani nezačali, ani Němcům nepozabíjeli pár milionů lidí...
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  20:17 30.06.2015

  Shania ukrajina nie je pasák, ktorý mláti ženu za to, že nerobí čo chce?
  Čo sa týka kuby treba dodať, že ZSSR reagoval na rozmiestnenie jadrových zbraní USA v turecku.
  My z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania ukrajina nie je pasák, ktorý mláti ženu za to, že nerobí čo chce?
  Čo sa týka kuby treba dodať, že ZSSR reagoval na rozmiestnenie jadrových zbraní USA v turecku.
  My z pozície USA ako svetového policajta profitujeme? Profitujú z toho najviac samozrejme USA a potom menej ostatné západné krajiny. Zaostalejšie krajiny ako aj nás či vás majú na to aby z nich profitovali a ľudí využívali ako lacnú pracovnú silu.

  Agresor zo USA útočí na iné krajiny bežne, okupujú ich a snáď oni sú tí dobrí? Ak by bol dôvod udeliť sankcie rusku tak by museli byť v minulosti udelené aj sankcie voči USA za odtrhnutie kosova od srbska či za útok na irak, Francúzom, Angličanom za útok na Líbyu ...
  Tiež používaš dvojitý meter.

  Je naivné veriť, že USA nešlo o strategický krym skrze ktorý mohli vojensky kontrolovať čierne more s priľahlými oblasťami, tá krajina ktorá má vojenské základne po celom svete by si ju nedali na krym a to v blízkosti ruska. Pre rusko je to neprijateľné a tiež by ich to veľmi vojensky oslabilo keby v sevastopole velil americký admirál.

  Rusko má právo hájiť svoje bezpečnostné záujmy. Sankcie sú nezmyselné. USA našich poskokov v EÚ k nim dotlačili, my strácame miliardy EUR a USA ešte obchod s ruskom zvýšili. Rusko práve chce aby sa k nim západné elity správali ako k rovnocennému. Lenže oni používajú len reč diktátu a ultimát.

  Rusko má zlé vzťahy s väčšinou krajín? Západná propaganda nám klame, že rusko je medzinárodne izolované – toto klamstvo povedal aj obama. Rusko je členom BRICS, Euroázijskej únie, Šanghajskej organizácie pre spoluprácu a len v krajinách ktoré sú v týchto organizáciách žije polovica obyvateľov tejto planéty. V poslednom čase napr. podpísalo rusko dohodu o voľnom obchode s vietnamom, zmluvy s argentínou, egyptom … S krajinami ktoré nie sú v týchto organizáciách.
  Prednedávnom v petrohrade bolo medzinárodné ekonomické fórum na ktorom sa zúčastnili zástupcovia 120 krajín a podpísali dohody vo výške viac ako 290 miliárd dolárov. To, že tam neboli z USA a ich vazalských krajín? To je menšia časť sveta. Rusko má s väčšinou krajín sveta dobré vzťahy.

  Zaujímavá je kauza venezuela versus USA i to ako sa celá latinská amerika pridala na stranu venezuely proti USA. A vyzvali tiež USA aby zrušili v latinskej amerike všetky svoje vojenské základne. Latinská amerika si toho dosť užila špinavou politikou USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  18:20 30.06.2015

  Poviem to asi takto. Jediná akcie schopná armáda NATO v EU bola armáda USA, GB, FR, GER a ostatný sú názorovo nejednotný a neschopný rýchlo a adekvátne reagovať na bezpečnostnú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poviem to asi takto. Jediná akcie schopná armáda NATO v EU bola armáda USA, GB, FR, GER a ostatný sú názorovo nejednotný a neschopný rýchlo a adekvátne reagovať na bezpečnostnú hrozbu. To si Putin uvedomuje. Pokiaľ USA držalo v EU silnú armádu, s Ruskom sa viedla spolupráca, keď sa armáda od roku 2013 redukovala, Putin si začal nárokovať. To je jedna vec.

  Druhá vec je to že USA v prípadnom konflikte v EU nedávno prehlásilo že sa nebude angažovať s ťažkou technikou a vojakmi vo veľkých počtoch na zemi. To že USA ako jedna zo zakladajúcich krajín a člen NATO s najväčším príspevkom poskytne smiešne počty do Pobaltia a Poľska ako súčasť vojska NRF je myslím normálne.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:28 30.06.2015

  Jinak důkazy ruské intervence nikdo neviděl? A co ti zajatí vojáci?

  Jinak důkazy ruské intervence nikdo neviděl? A co ti zajatí vojáci?

 • logik
  16:27 30.06.2015

  Kazdicka opice - a na základě čeho má Rusko historické právo na Krym? Na základě toho, že ho cca 200 let ovládalo?

  Má také Rusko historické právo na pobaltí, které ovládalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazdicka opice - a na základě čeho má Rusko historické právo na Krym? Na základě toho, že ho cca 200 let ovládalo?

  Má také Rusko historické právo na pobaltí, které ovládalo déle? A má Německo historické právo na Kaliningrad?
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:47 30.06.2015

  Kazdickaopice - já mám pocit, že mám historické právo na tvoji starou - podržíš mi ji?

  Kazdickaopice - já mám pocit, že mám historické právo na tvoji starou - podržíš mi ji?

 • Jezevec
  14:16 30.06.2015

  Tyhle řeči mě vždycky dojmou. Plné historické právo na Krym... Krym je geostrategickou záležitostí... Pánové Krym je ukrajinské území, které jim sebral jejich soused Rusko. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tyhle řeči mě vždycky dojmou. Plné historické právo na Krym... Krym je geostrategickou záležitostí... Pánové Krym je ukrajinské území, které jim sebral jejich soused Rusko. Objevili se neoznačení vojáci. Putin se nechal slyšel, že neví o koho jde. Pak přiznal, že jsou to rusové a dal jim medaile. Začali boje na východě Ukrajiny. Objevovaly se zprávy, že společně s povstalci bojují ruští vojáci. Vysvětlení bylo jednoduché. Jsou tam na dovolené. S každým konvojem vzrostla bojeschopnost povstalců. Podle Ruska konvoje vezli jídlo a zdravotnický materiál.
  Já musím smeknout před Ruskem s tím co se jim podařilo. Zahráno a provedeno více než dobře. Spousta lidí zůstala zaraženě stát a než se k něčemu rozhoupali tak bylo po všem. Hloupý člověk to může prožít znovu, chytrý udělá maximu proto, aby se tak již nestalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  12:42 30.06.2015

  leviathan keby rusko zaútočilo na ukrajinu je za 2 dni v kyjeve. Z hľadiska bezpečnostných záujmov rusko nemohlo dopustiť aby po štátnom pučiv kyjeve kedy sa proamerické sily ...
  Zobrazit celý příspěvek

  leviathan keby rusko zaútočilo na ukrajinu je za 2 dni v kyjeve. Z hľadiska bezpečnostných záujmov rusko nemohlo dopustiť aby po štátnom pučiv kyjeve kedy sa proamerické sily dostali k moci dovolili aby USa získali vojenskú kontrolu na strategickým krymom.
  Nikto neziadal stiahnutie ruských vojsk z Bieloruska, Armenska, Gruzinska ci strednej Azie? A prečo by mal? USA majú vojenské základne po celom svete to je v poriadku?

  Považujem za konšpiráciu že rusko chce obsadiť estónsko, litvu. Krym je geostrategickou záležitosťou.
  Skrýt celý příspěvek

 • KazdiceOpice
  11:31 30.06.2015

  leviathan ty ses zase co za demagoga? :D

  "Momentalne sa snazia Rusi oslabit "zapad" zvnutra" Tak to mi prosimte presne popis, jak to delaj :D
  To muzu napsat uplne stejnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  leviathan ty ses zase co za demagoga? :D

  "Momentalne sa snazia Rusi oslabit "zapad" zvnutra" Tak to mi prosimte presne popis, jak to delaj :D
  To muzu napsat uplne stejnou sracku, ze zapad se snazi oslabit Rusko zevnitr.

  "ziadny problem by nebol, keby Rusko nezautocilo na UA"
  Po roce "valky" mezi Ukrajinou a Ruskem, neexistuje zadny dukaz o pritomnosti ruske armady na Ukrajine :D A 800 000 ukrajincu uteklo do Ruska, ktere na ne zautocilo :D:D:D

  Odpovedz prosim na tuto otazku - co zabrani Rusku zrealizovat krymsky scenar v Estonsku, ci Litve okrem clenstva tychto krajin v NATO a zbrojenia?

  Treba to, ze Rusko ma plne historicke pravo na Krym, a ze 70% obyvatelstva jsou Rusove a ze Krymcane sami chteji patrit pod Rusko? Nejaky Estonsko Rusko vubec nezajima.

  Jenom to, ze mas nick leviathan, stejne jako ten film, ve kterym Rusko ukazujou jako nejhorsi zemi na planete, me utvrzuje v tom, ze jses obycejnej rusofob.

  za 10 let Rusko obsadi Ceskou Republiku bububu
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  09:48 30.06.2015

  ardz:
  ziadny problem by nebol, keby Rusko nezautocilo na UA, neanektovalo Krym a neokupovalo Donbas. Dovtedy s nim nebol problem a vsetci sa k nemu chovali slusne. Nikto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ardz:
  ziadny problem by nebol, keby Rusko nezautocilo na UA, neanektovalo Krym a neokupovalo Donbas. Dovtedy s nim nebol problem a vsetci sa k nemu chovali slusne. Nikto neziadal stiahnutie jeho vojsk z Bieloruska, Armenska, Gruzinska ci strednej Azie.

  Ale po anexii Krymu nie je iste nic. Odpovedz prosim na tuto otazku - co zabrani Rusku zrealizovat krymsky scenar v Estonsku, ci Litve okrem clenstva tychto krajin v NATO a zbrojenia? Rusi to uz raz spravili - Lotysov ci Estoncov nijako nepresvedcis, ze to nespravia znovu. Su tam 30% ruske mensiny, ktore teraz drzia hubu lebo sa maju lepsie ako v Rusku, ale ruska propaganda o dodrziavani ich prav moze tuto situaciu rychlo zmenit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:06 30.06.2015

  Maroš: tvoje přirovnání je dost mimo, lepší je: Rusko je pasak, co zmlatí svoji děvku za to, že neděla to co chce.

  ardz: Kubou opět dokazuješ, že nemáš absolutně nejmenší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maroš: tvoje přirovnání je dost mimo, lepší je: Rusko je pasak, co zmlatí svoji děvku za to, že neděla to co chce.

  ardz: Kubou opět dokazuješ, že nemáš absolutně nejmenší představu o čem mluvíš. Zaměň ruskou základnu za ruské atomové rakety středního doletu.

  Smlouvu o atomových střelách středního doletu nedávno porušilo právě Rusko, kvůli obdobné hrozbě z Číny, která podobnou smlouvu nepodepsala.

  Opět poukazuješ na zlé USA, ale jak už jsme ti napsal, my z jejich pozice světového policajta a hegemona profitujeme a jsme jejich spojenci. Z akcí Ruska neprofitujeme vůbec.

  Rusko je ten agresor, které obsadilo cizí uzemí a američané jsou ti zlí? Ti co nás nutí do sankcí, tohle je sakra Evropsky problém a ohrožení naší bezpečnosti a ne americké, už jen to, že oni pro nás tu bezpečnost musí znovu zajišťovala a nám se to nelíbí je prostě smutné a směšné.

  Rád bych také věděl, jakou jinou reakci než sankce by jsem měli mít? Buď mohla být eskalace daleko větší, nebo je nechat, aby jim to prošlo, vím že ty tohle nechápeš, ale to je prostě realita. Jestli si myslíš, že by Ukrajina vstoupila dřiv jak za 10-20 let do NATO (pokud by vůbec nějaká šance byla) nebo EU tak jsi naprosto mimo. Rusové by měli spoustu času sabotovat ekonomické reformy a držet si je hezky ve své sféře vlivu.

  Každý, kdo tvrdí, že NATU jde o Krym, tak je naprosto mimo, ta základna má naprosto nulovou cenu a je to smrtící past. Rusové ji životně potřebuji, protože nemají nic lepšího. Ale NATU bude k ničemu.

  Obsazení Krymu podpořil kdo? Severní Korea, možná Syrie, nevypovídá to o tom něco?

  Na závěr, dobré vztahy s Ruskem chce mít každý, chceme s ním obchodovat a je v něm potenciál, ale to oni se musí změnit, ne my. Až budou schopni fungovat jako rovnocenný partner a nechají okolním státům možnost určovat si vlastní budoucnost, pak bude vše ok a třeba jednou budou zase naši spojenci. Určitě vykřikneš, vždyť to USA dělají taky... Na to ti odpovím, že ač se ti to líbí nebo ne, USA mají dobré vztahy s naprostou většinou zemí na světě a dělají to přece jenom trochu líp.
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  08:06 30.06.2015

  Rusko nemohlo pripustiť alebo riskovať to že by sa NATO nasťahovalo na Krym.
  Konečne niekto kto si to tu uvedomuje.

  Tomu by mal rozumieť každý ved sa len stačí pozrieť trochu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko nemohlo pripustiť alebo riskovať to že by sa NATO nasťahovalo na Krym.
  Konečne niekto kto si to tu uvedomuje.

  Tomu by mal rozumieť každý ved sa len stačí pozrieť trochu do minulosti čo robili Spojené Štáty ked sa dozvedeli že na Kube malo Rusko základňu.. A presne toto Rusko dnes musí trpieť na svojich hraniciach
  USA sa stavajú do role boha ktorým je dovolené všetko a ostatní ich majú poslúchať

  Teraz spomeniem to ako štáty EU zakázali prístup na svoje územie niektorým osobám z Ruska no ked Rusko dalo odvetu a tiež zakázalo prístup na svoje územie niektorým osobám EU už pištala že ako je to možné že taký zoznam Rusko mohlo urobiť..
  Rusko má podľa západu poslúchať. Západ im môže akokoľvek skákať po hlavách aspoň sa tak správajú.

  Za dalšie to že USA chránia svoje záujmy aj pomocou vojenskej sily nie pri svojich hraniciach ale tisíce kilometrov od ich hraníc nik nevykrikuje a nikoho nič netrápi no ked to urobí Rusko pri svojich hraniciach hned sa rozoberá to aké je Rusko agresívne a ako ho treba zastaviť..
  Vykrikuje len menšia časť sveta, USA a ich vazali.

  A ako posledné spomeniem sankcie ktoré vymyslelo USA vzájomný obchod medzi EU a Ruskom klesá zatiaľ čo obchod medzi USA a Ruskom stúpa a tu nech si názor urobí každý sám...
  Elity EÚ nám obyvateľom EÚ škodia. A USA si realizujú svoje záujmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  23:40 29.06.2015

  Blake prepáč asi som to jasne nevysvetlil ja znásilnenie nechcem nijak obhajovať ja som len chcel poukázať na príčinu a dôsledok konania niektorých ľudí... No samozrejme že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake prepáč asi som to jasne nevysvetlil ja znásilnenie nechcem nijak obhajovať ja som len chcel poukázať na príčinu a dôsledok konania niektorých ľudí... No samozrejme že znásilnenie odsudzujem!! (moja chyba..)
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  23:30 29.06.2015

  Maros, v ramci tej analogie - znasilnenie je z definicie odsudeniahodny nasilny cin (je to aj v jeho nazve). Krutit hlavou nad zenou, ktora provokuje uslintanych opilcov s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maros, v ramci tej analogie - znasilnenie je z definicie odsudeniahodny nasilny cin (je to aj v jeho nazve). Krutit hlavou nad zenou, ktora provokuje uslintanych opilcov s prebytkom testosteronu je spravne, ale obhajovat tym znasilnenie je nechutne.

  Pritom je navonok moze byt pre niekoho tazke sudit take smutne existencie, ktore sa uchyluju k znasilneniam, pretoze obvykle nepoznaju inu cestu, ako sa dostat k "spolupraci", ale nic ine ako sproste znasilnenie to nikdy nebude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  23:14 29.06.2015

  Správanie sa EU a niektorých iných zemí mi pripomína správanie sa niektorých mladých žien ktoré sa obliekajú a chovajú ako prostitútky idú večer von medzi opitých a nadržaných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Správanie sa EU a niektorých iných zemí mi pripomína správanie sa niektorých mladých žien ktoré sa obliekajú a chovajú ako prostitútky idú večer von medzi opitých a nadržaných chlapov a potom sa čudujú že ich znásilnia... Presne toto urobila aj Ukrajina Provokovala Rusko s EU a NATO dovtedy až ich proste Rusko „neznásilnilo“ Rusko nemohlo pripustiť alebo riskovať to že by sa NATO nasťahovalo na Krym. Tomu by mal rozumieť každý ved sa len stačí pozrieť trochu do minulosti čo robili Spojené Štáty ked sa dozvedeli že na Kube malo Rusko základňu.. A presne toto Rusko dnes musí trpieť na svojich hraniciach. Teraz spomeniem to ako štáty EU zakázali prístup na svoje územie niektorým osobám z Ruska no ked Rusko dalo odvetu a tiež zakázalo prístup na svoje územie niektorým osobám EU už pištala že ako je to možné že taký zoznam Rusko mohlo urobiť.. Za dalšie to že USA chránia svoje záujmy aj pomocou vojenskej sily nie pri svojich hraniciach ale tisíce kilometrov od ich hraníc nik nevykrikuje a nikoho nič netrápi no ked to urobí Rusko pri svojich hraniciach hned sa rozoberá to aké je Rusko agresívne a ako ho treba zastaviť.. A ako posledné spomeniem sankcie ktoré vymyslelo USA vzájomný obchod medzi EU a Ruskom klesá zatiaľ čo obchod medzi USA a Ruskom stúpa a tu nech si názor urobí každý sám...
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  21:47 29.06.2015
  • (12)

  shal donbasania určite potvrdia aká je ukrajina priateľská.

  Tá antiruská hystéria je naozaj zábavná.

  shal donbasania určite potvrdia aká je ukrajina priateľská.

  Tá antiruská hystéria je naozaj zábavná.

 • Rase
  21:34 29.06.2015

  Beld:
  K těm estonským polovojenským jednotkám: https://et.wikipedia.org/wiki/...
  Kaitseliit je složen z 13 814 členů (spolu s dalšími osobami 22 508 lidí celkem). Vzhledem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Beld:
  K těm estonským polovojenským jednotkám: https://et.wikipedia.org/wiki/...
  Kaitseliit je složen z 13 814 členů (spolu s dalšími osobami 22 508 lidí celkem). Vzhledem k tomu že Estonská armáda má kolem 5000 lidí, tak je to rámcově jiný poměr než jak je tomu v naší ČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  20:43 29.06.2015

  už nevim jestli to je letitá averze nebo jestli opravdu vsichni maji hezci a lepsi maskovaci vzor nez ACR.

  už nevim jestli to je letitá averze nebo jestli opravdu vsichni maji hezci a lepsi maskovaci vzor nez ACR.

 • shal
  20:21 29.06.2015

  ardz: Samozřejmě že od Ruska nic nehrozí. Rusko je stabilní a vyrovnaný partner. Ukrajinci jistě potvrdí.

  Proto pobaltské země si zbrojí jenom tak, protože neví co s penězi a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ardz: Samozřejmě že od Ruska nic nehrozí. Rusko je stabilní a vyrovnaný partner. Ukrajinci jistě potvrdí.

  Proto pobaltské země si zbrojí jenom tak, protože neví co s penězi a žádost o umístění koaličních vojsk odeslali jenom proto aby si ověřili, jestli ty emaily vůbec někdo čte.

  U skandinávských zemí to bude podobné. Zde se diskutuje o vstupu do NATO taky jenom z důvodu okurkové sezóny a protože se ve světě nic zajímavého neděje. Každý nějak musí zabít čas. Někdo si vyjde do přírody a jiný vstoupí do NATO.
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  18:02 29.06.2015
  • (10)

  Keď už niektorí konšpirujú o tom démonickom rusku, ktoré chce stále len útočiť a útočiť tak si aj ja zakonšpirujem.
  Rusi už dlho chystajú útok na pobaltské krajiny. Čakajú kým sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Keď už niektorí konšpirujú o tom démonickom rusku, ktoré chce stále len útočiť a útočiť tak si aj ja zakonšpirujem.
  Rusi už dlho chystajú útok na pobaltské krajiny. Čakajú kým sa pobaltské krajiny vojensky posilnia a kým USA posilnia vojenskú prítomnosť v týchto krajinách. Potom zaútočia. Nebudú predsa útočiť na oslabené pobaltské krajiny. Počkajú si kým sa pobaltské krajiny maximálne vojensky posilnia.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  17:53 29.06.2015

  Rusko na clena NATO nezautoci - ZATIAL!! Momentalne sa snazia Rusi oslabit "zapad" zvnutra a ked budeme "nacati", nakusnuti a infikovani, tak sa objavia zeleni muzickovia v Narve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko na clena NATO nezautoci - ZATIAL!! Momentalne sa snazia Rusi oslabit "zapad" zvnutra a ked budeme "nacati", nakusnuti a infikovani, tak sa objavia zeleni muzickovia v Narve a vyhlasia v mene ruskej mensiny Narevsku ludovu respubliku. Ale zatial na to Rusi nemaju gule a ani to nepotrebuju.
  Rusko podporuje zmrazene konflikty, ako prevenciju proti vstupu do NATO a EU. Dobre vedia, ze NATO nemoze prijat krajinu vo vojnovom stave - to by tu vojnu nasalo do seba spolu s tou krajinou. Takto nemoze do NATO vstupit Gruzinsko - okamzite by bolo Abchazsko a J.Osetsko problemom NATO. Tak isto Moldavsko kvoli Podnestersku. Armensko a Azerbajdzan kvoli Karabachu. No a teraz UA kvoli Krymu a Donbasu. Na mieste Bieloruska by som mal sracku na krajicku, pretoze okamzite, ako sa tam dostane k moci proeuropska vlada - a to sa skor ci neskor stane, Bielorusov henten chuj raz prestane bavit - Rusko zakroci.

  Pobaltie je zatial v klude. Rusi su zamestnani na Donbase, v Syrii, v Moldavsku, Armensku a strednej Azii. Pobaltie ma este 5-10 rokov cas, ale potom??
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  16:22 29.06.2015
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  Přímé napadení určitě nehrozí, spíše je možné v budoucnu očekávat ukrajinský scénář, který bude mít za úkol otestovat ochotu nato jít bojovat za pobaltí. Rusové řeknou, že to jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přímé napadení určitě nehrozí, spíše je možné v budoucnu očekávat ukrajinský scénář, který bude mít za úkol otestovat ochotu nato jít bojovat za pobaltí. Rusové řeknou, že to jsou dovolenkáři a pokud nato zakročí tak to rychle skoční a rusové přijdou o pár vojáků, což je nikdy nemrzelo, ale pokud by nato zakročit nechtělo nebo by mu to trvalo neadekvátně dlouho tak rusko může získat hodně. Dokonce by to asi skončilo rozpadem aliance.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  14:36 29.06.2015

  Základen obrany každého jsou vycvičené připravené zálohy, většina států států nato se naivně spoléhá na obranu spojenců, hlavně USA.
  Vzhledem k tomu, že Litva, ani Lotyšsko nemají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Základen obrany každého jsou vycvičené připravené zálohy, většina států států nato se naivně spoléhá na obranu spojenců, hlavně USA.
  Vzhledem k tomu, že Litva, ani Lotyšsko nemají Vojenskou službu, jejich možnost obrany, odboje vedení partyzánské války jsou velice omezené, stejně, jako ostatních států včetně ČR.
  Osobně mám silné pochybnosti o ochotě a odhodlání občanů států EU, kteří nemají žádné zkušenosti s armádou, bojovat za svou zem, vlastenectví, suverenita, národní hrdost je je považováno za cosi špatného,nevhodného, hlavně vlivem propagace EU.

  USA mají v Evropě 60 tisíc vojáků, nějakých pár tisíc vojáků, co by byli umístění v Pobaltí obranu států téměř nezvýší, jen situaci s Ruskem vyhrotí, eventuální plány USA umístit jaderné rakety v Evropě, by vrátily do dob studené války s reálnou možností vypuknutí jaderné. Rozdíl je v tom, že už proti sobě nestojí rovnocenné uskupení, ale konvenčně slabé Rusko a silné Nato.

  Co se týče obav, že Rusko napadne pobaltí, pokud na jejich území nebude velká hrozba, která bude bezprostředně ohrožovat Rusko, rusové nemají žádný důvod je napadat.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  14:25 29.06.2015

  daxik -menej citat medzi riadkami :) nikde nepisem o tom ze si nieco obdobne viem predstavit aj u nas. Len frflem ze na koncepcne udrziavanu armadu a sme uz u nas zrejme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  daxik -menej citat medzi riadkami :) nikde nepisem o tom ze si nieco obdobne viem predstavit aj u nas. Len frflem ze na koncepcne udrziavanu armadu a sme uz u nas zrejme rezignovali - ospravedlnujeme to oblubenou výhovorkou o kolektívnej obrane, len mi nejak unika cim vyznamnym do nej prispievame, pripadne ci sme dost cenny na to, aby sa nasim spojencom vôbec vyplatilo v pripade pruseru pomoct. O com v pripade Svedska nepochybujem aj ked nie su clenom Nato.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  14:12 29.06.2015

  mozno preto lebo anglicko dost nechutne zosekalo pocty vo svojej armade a este ma na starosti norsko. A francuzi tam je skoda mlcat, neviem vlastne preco sa vobec vratili pred par ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mozno preto lebo anglicko dost nechutne zosekalo pocty vo svojej armade a este ma na starosti norsko. A francuzi tam je skoda mlcat, neviem vlastne preco sa vobec vratili pred par rokmi do NATO ked su taki sebestacni svojski a najlepsi na svete akurat od nich nikto nic nechce kupovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beny
  13:16 29.06.2015

  Příjde mi dost smutné, že to musí být zrovna USA(+ asi to Německo), která posílá do Pobaltí své jednotky a techniku, ale velké a silné evropské státy jako Anglie a Francie nic.

  Příjde mi dost smutné, že to musí být zrovna USA(+ asi to Německo), která posílá do Pobaltí své jednotky a techniku, ale velké a silné evropské státy jako Anglie a Francie nic.

 • Beld
  13:13 29.06.2015

  Rase : Ne to naprosto nemaji , prave naopak . Jejich "aktivni zalohy" jsou jeste tragictejsi nez ty ceske . Nechapu kde jste tu informaci sebral ....

  Rase : Ne to naprosto nemaji , prave naopak . Jejich "aktivni zalohy" jsou jeste tragictejsi nez ty ceske . Nechapu kde jste tu informaci sebral ....

 • daxik
  13:12 29.06.2015
  Oblíbený příspěvek

  lorgarius
  Škandinávia je región s najvyššou životnou úrovňou na svete. Tomu zodpovedajú aj výdaje, ktoré si môžu dovoliť dávať do armády.
  Niečo podobné je u nás nemysliteľné. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lorgarius
  Škandinávia je región s najvyššou životnou úrovňou na svete. Tomu zodpovedajú aj výdaje, ktoré si môžu dovoliť dávať do armády.
  Niečo podobné je u nás nemysliteľné. Ktokoľvek sníva o slovenskej neutralite je u mňa naivný blázon, ale nebodaj, niečo horšie (zradca). Netvrdím, že ste ním vy.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  13:00 29.06.2015

  smítko: ja dufam, ze finsko a svedsko do Nato nevstupia, paci sa mi ich koncept ozbrojenej neutrality, ktory ich nuti udrziavat si svoje armady a nespoliehat sa na pomoc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  smítko: ja dufam, ze finsko a svedsko do Nato nevstupia, paci sa mi ich koncept ozbrojenej neutrality, ktory ich nuti udrziavat si svoje armady a nespoliehat sa na pomoc spojencov, ako je to v mode v nasich koncinach
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:52 29.06.2015

  To musíte těma rusama plevelit každé téma ?
  Beld: mají celkem rozvinutou domobranu, nebo jak to nazvat (zálohy nebo co), tak tam se zájemci z řad občanů můžou vyřádit dostatečně. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To musíte těma rusama plevelit každé téma ?
  Beld: mají celkem rozvinutou domobranu, nebo jak to nazvat (zálohy nebo co), tak tam se zájemci z řad občanů můžou vyřádit dostatečně. Na to že by sedláci a úředníci vytáhli ze skříní kulovnice po dědovi a šli bránit vlast bych moc nespoléhal. Jejich koncepce s domobranou mi přijde vhodnější
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  12:36 29.06.2015

  Niektorí zasa konšpirujú o útoku ruska na pobaltské krajiny. Smutná naivita m164 že USA vás chcú chrániť...

  Niektorí zasa konšpirujú o útoku ruska na pobaltské krajiny. Smutná naivita m164 že USA vás chcú chrániť...

 • Beld
  12:30 29.06.2015

  Ja to chapu z hlediska potreby prispivat necim NATU . Na druhou stranu , vsichni vi , ze kdyby je rusove chteli obsadit , tak jsou vsechny ty 3 staty do 48 hodin ruske . Pocet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja to chapu z hlediska potreby prispivat necim NATU . Na druhou stranu , vsichni vi , ze kdyby je rusove chteli obsadit , tak jsou vsechny ty 3 staty do 48 hodin ruske . Pocet obyvatel , vojaku a ekonomika mluvi za vse . Spise bych investoval prostredky do "obyvatelstva" a spolehl se v pripade obsazeni na svycarsky "guerillovy" a partizansky model . Vzdyt paradoxne v celem pobalti je stale drzeni zbrani velmi omezeno .


  btw: Ony jsou ty vydaje na zbrojeni v dolarech velmi zkreslene , lepsi je asi udavat jen pomer k HDP . ( euro kleslo vuci dolaru za posledni rok o vice nez 20%)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:10 29.06.2015

  Vzhledem k rozloze Pobaltí a jako primární cíl případné agrese jim budou stíhací letouny na dvě věci. Akorát by jim je rusové zničili ještě na zemi. To co oni potřebují je mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k rozloze Pobaltí a jako primární cíl případné agrese jim budou stíhací letouny na dvě věci. Akorát by jim je rusové zničili ještě na zemi. To co oni potřebují je mít dostatečně silné pozemní vojsko a schopnost udržet se dostatečně dlouho,než přijde pomoc, letectvo je nejvíce mobilní složka NATO, s tím bych si starosti vůbec nedělal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:08 29.06.2015

  Tak i u nás se situace pomalinku zlepšuje, problém vidím spíš v tom že se na armádu dlouho kašlalo a tak je ve stavu jakém je (nedělám si iluze, ale lépe na tom být ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak i u nás se situace pomalinku zlepšuje, problém vidím spíš v tom že se na armádu dlouho kašlalo a tak je ve stavu jakém je (nedělám si iluze, ale lépe na tom být mohla).
  Baltské státy mají "štěstí" že nemusí živit stíhačky, díky čemuž můžou vylepšovat jen pozemní síly (+něco lodí).
  Estonský maskovací vzor je hodně pěkný.
  Skrýt celý příspěvek

 • m164
  12:03 29.06.2015

  smítko: plne s vami súhlasím. Členský štát by si mal v prvom rade plniť vlastné povinnosti. Súčasný stav obranných rozpočtov väčšiny štátov vychádza z presvedčenia, že "však niekto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  smítko: plne s vami súhlasím. Členský štát by si mal v prvom rade plniť vlastné povinnosti. Súčasný stav obranných rozpočtov väčšiny štátov vychádza z presvedčenia, že "však niekto v NATO pomôže". Lenže kto je ten "niekto"? Bude USA schopné s tým málo, čo má ešte v Európe, vyplniť každú medzeru v obrane každého člena? Desí ma predstava, že bude nutné sa brániť a potom zistíme, že nemáme žiadne potrebné vybavenie. Mnoho štátov má už iba skelet ozbrojených síl. OSSR je toho krásnym príkladom.

  Na druhej strane ale chápem problém s letectvom v Pobaltí. Vezmime si, ako malé a relatívne chudobné štáty ho predstavujú. Slovensko, porovnateľne veľké i "bohaté", nemuselo s letectvom začať od nuly, v podstate dodnes žijeme z toho, čo sme zdedili z Československa a napriek tomu je v zúfalom stave. Keď si ktomu pripočítame, ako často majú v Pobaltí poplach, ako rozsiahle územie pokrývajú ako aj dodatočné problémy so spoluvlastníctvom strojov a spoločným vzdušným priestorom, vôbec sa im nedivím. Práve naopak, prekvapilo by ma, ak by i 10 rokov po dosiahnutí rozpočtu 2% HDP mali sebestačnú obranu vzdušného priestoru.

  Pozitívom je, že aspoň ostatné štáty môžu trénovať v skutočnom, nevyspytateľnom prostredí a nie len simulácie a pripravené scenáre. Koniec koncov, pilot i stroj potrebuje nalietané hodiny tak či tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:02 29.06.2015

  smítko: Maďarsko sice nadzvuky má, ale dovolil bych si tvrdit, že své závazky plní možná méně než takové Estonsko. Závazky nejsou jen o nadzvuku. Každý stát deklaruje, čím přispívá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  smítko: Maďarsko sice nadzvuky má, ale dovolil bych si tvrdit, že své závazky plní možná méně než takové Estonsko. Závazky nejsou jen o nadzvuku. Každý stát deklaruje, čím přispívá ke společným silám, a které schopnosti naopak nemá, takže je v případě potřeby bude nucen koupit od ostatních členů Aliance. ČR také nedisponuje strategickými dopravními či bombardovacími stroji a nikdo mu kvůli tomuhle neplnění závazků nevyčítá. Moderní stíhací letectvo je pro státy, jako jsou pobaltské, ekonomicky nedostupná záležitost. Leda by si koupili/pronajali něco společně. Ovšem víme, jak to se společným vlastnictvím zpravidla dopadá...

  S rozpočty máte pravdu, ovšem je nutno říci, že jsou na tom v Alianci státy i hůře než zmiňované Estonsko, a nikdo jejich obranu nezpochybňuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pandur.cz
  11:40 29.06.2015

  Pro změnu postojů našich činitelů, který by dokázal, že mají pud sebezáchovy, by bylo potřeba mít společnou hranici s Ruskem a Sýrií.
  A možná i s Irákem.
  Protože nic jiného asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro změnu postojů našich činitelů, který by dokázal, že mají pud sebezáchovy, by bylo potřeba mít společnou hranici s Ruskem a Sýrií.
  A možná i s Irákem.
  Protože nic jiného asi nepomůže.....
  Skrýt celý příspěvek

 • smítko
  11:14 29.06.2015

  A kdy že si konečně pořídí vlastní stíhací letouny?
  Ono je na jednu stranu potřeba plnit závazky (vcetně rozpočtu), když očekáváte, že spojenci budou v případě vašeho ohrožení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A kdy že si konečně pořídí vlastní stíhací letouny?
  Ono je na jednu stranu potřeba plnit závazky (vcetně rozpočtu), když očekáváte, že spojenci budou v případě vašeho ohrožení plnit závazky vůči vám.

  No u Švédska to vypadá víc nadějně, ale doufám že časem do NATO vstoupí oba státy :)
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:31 29.06.2015

  Tak beru zpět: 43 562 018 374 kč

  Tak beru zpět: 43 562 018 374 kč

 • CerVus
  10:27 29.06.2015

  Miliardu dolarů naše armáda určitě na rok také nemá. Chyba tam ale určitě bude.

  Miliardu dolarů naše armáda určitě na rok také nemá. Chyba tam ale určitě bude.

 • Argonaut.CZ
  10:23 29.06.2015

  Kdo neni ochoten živit svou armádu, bude zivit armadu cizi.

  Pozitivne proto vnimam vetsi zavazek pobalti starat se o sebe. Kdyz pujde do tuheho, muze se stat, ze jim nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdo neni ochoten živit svou armádu, bude zivit armadu cizi.

  Pozitivne proto vnimam vetsi zavazek pobalti starat se o sebe. Kdyz pujde do tuheho, muze se stat, ze jim nikdo nepomuze. My o tom vime diky Mnichovu sve a podle pruzkumu verejneho mineni na zapade kvuli pobalti nikdo bojovat nebude. Nezapomenme, ze politici, jako napr. Merkelova, neustale sleduji zebricky popularity a podle toho ridi sve kroky. Volby maji totiz tu neprijemnou vlastnost, ze se neustale blizi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zelda
  09:12 29.06.2015

  české ministerstvo obrany operuje v roce 2015 s rozpočtem ve výši 1,73 milionu (?) dolarů (1,04 % HDP) - má tam být miliardy

  české ministerstvo obrany operuje v roce 2015 s rozpočtem ve výši 1,73 milionu (?) dolarů (1,04 % HDP) - má tam být miliardy