Skyranger 30 HEL: Moderní řešení vojskové protivzdušné obrany

Skyranger 30 HEL: Moderní řešení vojskové protivzdušné obrany
Skyranger 30 HEL získá 100kW laser / Rheinmetall (Zvětšit)

Firma Rheinmetall představila novou verzi bojového modulu Skyranger 30 HEL (High-Energy Laser) pro potřeby vojskové protivzdušné obrany (PVO) krátkého dosahu. Efektory modulu tvoří 30mm automatický kanon, řízené střely a bojový laser.

Na Západě chybí moderní mobilní systémy vojskové PVO krátkého dosahu. Vhodné západní prostředky PVO, jako byl německý mobilní 35mm dvojkanon Gepard, byly již vyřazeny z provozu.

Ochranu manévrujících pozemních jednotek před útoky bitevních vrtulníků, letadel, dronů nebo přesné munice zajišťují téměř výhradně přenositelné nebo lafetované raketové komplety Stinger, Grom, Mistral nebo RBS-70. Jde ale o systémy s nízkou flexibilitou, mobilitou, ochranou a bez výkonných senzorů. Navíc nejsou účinné proti novým typům hrozeb, jako jsou hromadné nálety kamikadze dronů všech velkostí a typů.

Například u střel Stinger se uvádí dosah až 8000 metrů, ale takový dosah je v reálných podmínkách nedosažitelný. Objevit očima cíl na tuto vzdálenost je prakticky nemožné. Celý komplet Stinger je vlastně 1,5 metru dlouhá „trubka“ vážící 16 kilogramů – zkoušet s ní zaměřit malý, vzdálený nebo rychle manévrující cíl není nic snadného. Navíc v praxi je nutné ke zničení jednoho cíle vystřelit minimálně několik Stingerů.

Modulem Skyranger 30 HEL proto německá firma Rheinmetall reaguje na poptávku po moderní mobilní vojskové PVO krátkého dosahu. Německá firma představila Skyranger 30, dalšího člena rodiny Skyranger, již v březnu minulého roku. Nová verze Skyranger 30 HEL je navíc doplněná o laserové dělo.


Sesterský Skynex využívá automatický kanon ráže 35 mm. Řízení palby má na starosti systém Skymaster.

Skyranger 30 HEL je kompaktní modul pohodlně umístitelný na kolové platformy 6×6, 8×8 nebo na střední pasové platformy. Tisková zpráva Rheinmetall jako vzorové platformy uvádí obrněný transportér Boxer a bojové vozidlo pěchoty Lynx.

Hlavní výzbroj modulu Skyranger 30 HEL tvoří automatický kanon Oerlikon KCE střílející programovatelnou municí 30 × 173 mm rychlostí 1200 ran za minutu. Modul lze vybavit dvojicí střel s infračerveným (Stinger, SkyKnight) nebo laserovým naváděním (TALON, APKWS). Na modul ale jistě půjde integrovat libovolnou vhodnou střelu podle přání zákazníka – stačí, když si zákazník zaplatí integraci a testování.

Skyranger 30 HEL je nově doplněn o laserovou zbraňovou stanici, která kombinuje jak samotný bojový laser, tak elektro-optické senzory. Při testech laser dosáhl výkonu 20 kW, ale výrobce proklamuje možnost navýšení výkonu na 50 kW (v první fázi) a později až na 100 kW.

Hlavní čidlo Skyranger 30 HEL tvoří radarový komplex s pěti anténami s aktivním elektronickým skenováním (AESA). Dosah antén je 20 km a pokrývají 360° kolem vozidla. Aktivní radary doplňují pasivní infračervené systémy FIRST (Fast InfraRed Search and Track) a TREO pro detekci, sledování a identifikaci vzdušných cílů. Vše funguje se systémem řízení palby Skymaster.

Skymaster umožňuje automaticky sledovat cíle a vyhodnotit, zda k jejich ničení je lepší zvolit kanon, střely nebo laser. Například 100kW laser již dovoluje ničit dělostřeleckou, minometnou nebo raketovou munici.

Pochopitelně vše má svou cenu. Moderní bojový modul stojí minimálně tolik, jako samotný podvozek bojového vozidla. Cena modulu Skyranger 30 HEL, když započteme radary, elektroniku, laserové dělo, střely a nízkou sériovost výroby (desítky kusů), klidně může překročit pět milionů dolarů, tedy 100 milionů korun.

Skyranger 30 HEL vznikl zejména s ohledem na nové potřeby Bundeswehru po mobilní PVO krátkého dosahu. O podobný zbraňový systém ale již dříve projevilo zájem Maďarsko, které jej může umístit na platformu Lynx nebo Boxer.


Integrovaný systém PVO Oerlikon Skynex, opět se systémem řízení palby Skymaster.

Páteř pozemní PVO německé armády tvoří komplety Patriot. V současné době běžící modernizace německých Patriotů skončí v roce 2030. Vylepšené Patrioty zajistí zejména protiraketovou obranu. Zavedení vlastního německého protiraketového systému TLVS (Taktisches Luftverteidigungssystem), nástupce Patriotů, je zatím odloženo za rok 2030 – ale obecně je osud projektu TLVS nejistý.

Hlavní prioritu má v Bundeswehru mobilní PVO krátkého dosahu LVS NNbS (Luftverteidigungssystems für den Nah- und Nächstbereichsschutz). LVS NNbS poskytne ochranu vojsk proti nejrůznějším hrozbám – od malých dronů až po řízené střely.

Impulsem pro rozvoj integrované vojskové obrany se stála válka mezi Arménii a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. „V důsledku toho jednotlivé obrané vrstvy protivzdušné obrany (protiraketová, protivzdušná a obrana proti dronům) se musí sloučit do efektivního jednotného systému. Cílem musí být zachování a postupná modernizace celého systému pozemní PVO. S ohledem na současné schopnosti Bundeswehru vyžadují protiraketové a protivzdušné systémy zvláštní pozornost,“ uvádí německé ministerstvo obrany.

Zdroj: Rheinmetall

Nahlásit chybu v článku


Související články

Skyranger: Postrach bitevních letadel a vrtulníků

Německá firma Rheinmetall na švýcarské střelnici Ochsenboden veřejně předvedla svůj nejnovější ...

Kulomety, samohybná PVO, řízené střely a dopravní letadla pro maďarskou armádu

Podle portálu Portfolio Budapešť chystá několik velkých zbrojních projektů ‒ nákup pěchotních ...

Skyranger 30: Obrana vojsk proti dronům

Německá společnost Rheinmetall Air Defense (RAD) uvedla dalšího člena rodiny komplexů protivzdušné ...

Modernizace německé pozemní protivzdušné obrany do roku 2030

Německé ministerstvo obrany představilo Bundestagu plán technické modernizace pozemní protivzdušné ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Pirat49
  12:21 08.02.2022

  V clanku len predpokladaju maloseriovu vyrobu 10tok ks. Myslim ,ze kazda vecsia armada si bude chciet nieco podobne zaparkovat do garaze + vystrel z laseru stoji par centov, ...Zobrazit celý příspěvek

  V clanku len predpokladaju maloseriovu vyrobu 10tok ks. Myslim ,ze kazda vecsia armada si bude chciet nieco podobne zaparkovat do garaze + vystrel z laseru stoji par centov, narozdiel od programovatelnej municie a inych. Takze perspektiva viac nez dobra.Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  11:56 08.02.2022

  V 90 letech byl u nás projekt s tímhle kanonem na podvozky Dany. Ten model byl vyfoceny v ATM.

  V 90 letech byl u nás projekt s tímhle kanonem na podvozky Dany. Ten model byl vyfoceny v ATM.

  • Scotty
   12:03 08.02.2022

   Mezi tímhle a STROPem je asi takový rozdíl jako mezi rybářskou bárkou a Zumwaltem.

   Mezi tímhle a STROPem je asi takový rozdíl jako mezi rybářskou bárkou a Zumwaltem.

   • skelet
    12:49 08.02.2022

    nemyslí STROP, ale Styx. To bylpodvozek Tatra, na které byl umístěn kanón Oerlikon 35/1000 https://www.valka.cz/CZE-CHE-S... byl to v podstatě Oerlikon Skyshield namontovaný ...Zobrazit celý příspěvek

    nemyslí STROP, ale Styx. To bylpodvozek Tatra, na které byl umístěn kanón Oerlikon 35/1000
    https://www.valka.cz/CZE-CHE-S...
    byl to v podstatě Oerlikon Skyshield namontovaný na kolový podvozek.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     13:20 08.02.2022

     Pořád je to rozdíl jako Tirpitz proti Zumwaltu.

     Pořád je to rozdíl jako Tirpitz proti Zumwaltu.

     • skelet
      13:43 08.02.2022

      taky je tam rozdíl dvaceti let, že :))

      taky je tam rozdíl dvaceti let, že :))

     • 3ngelchen
      16:19 08.02.2022

      "Tirpitz proti Zumwaltu" tady bych měl otázku, kdo je favorit?

      "Tirpitz proti Zumwaltu" tady bych měl otázku, kdo je favorit?

   • flanker.jirka
    18:36 08.02.2022

    Jak Strop II - BRAMS tak Skyranger nyní řeší PVO obdobným použitím více druhů efektorů, konkrétně kanonů a řízených střel. (Strop byl tehdy rozpracován jako náhrada 30 mmPLDVK a ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak Strop II - BRAMS tak Skyranger nyní řeší PVO obdobným použitím více druhů efektorů, konkrétně kanonů a řízených střel. (Strop byl tehdy rozpracován jako náhrada 30 mmPLDVK a 57mm PLK, v první fázi měl být schopný činnosti za optické viditelnosti cílů a až v dalších fázích vývoje měl dostat schopnost pracovat v noci a za pohybu) Rozdíl je v tom, že v druhé polovině 80. let se řešila obrana proti jiným druhům hrozeb, drony prakticky neexistovaly.
    Skyranger HEL nebo americký MSHORAD tak jasně ukazují jakou cestou se kategorie VSHORAD má ubírat.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    22:19 11.02.2022

    Len na okraj - na Slovensku sa v 90-tych rokoch vyvíjal nástupca stropu - BRAMS.

    Len na okraj - na Slovensku sa v 90-tych rokoch vyvíjal nástupca stropu - BRAMS.

 • ruleta
  11:25 08.02.2022

  První video celkem nechápu. To je fejk?

  První video celkem nechápu. To je fejk?

  • Arccos
   11:39 08.02.2022

   Proč? To je reálná demonstrace. Už to tu před časem bylo.

   Proč? To je reálná demonstrace. Už to tu před časem bylo.

   • Knightrider
    11:46 08.02.2022

    jasný, jsou to jen testy, ale mně přišla zajímavá ta "spoušť" přes ty klávesový zkratky :-) Vypadalo to na kombinaci F + ctrl, ale na mini pidi klávesnici. Při pohybu se to ...Zobrazit celý příspěvek

    jasný, jsou to jen testy, ale mně přišla zajímavá ta "spoušť" přes ty klávesový zkratky :-) Vypadalo to na kombinaci F + ctrl, ale na mini pidi klávesnici. Při pohybu se to houpalo, jak člun na moři a bylo by zajímavý vidět, jak to reaguje na útok z různých směrů a různým počtem dronů, ale jasný, byla to spíš ukázka a trend je jasnej.Skrýt celý příspěvek

    • Arccos
     12:58 08.02.2022

     Tak ta obsluha, toho jsem si všiml taky. Na rozdíl od střelby samotné to beru spíš jako ilustrační záběry. A houpe se to, to je fakt. Jestli to vadí, nedokážu posoudit, ale z ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak ta obsluha, toho jsem si všiml taky. Na rozdíl od střelby samotné to beru spíš jako ilustrační záběry.
     A houpe se to, to je fakt. Jestli to vadí, nedokážu posoudit, ale z laického pohledu to vypadá divně.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  11:22 08.02.2022

  Jasný kandidát do vyzbrojovacího projektu C-RAM. Pokud by se osadil na podvozek Titusu vznikne taková Ještěrka pro 21 století. To by se mohlo líbit i armádním konzervám. :)

  Jasný kandidát do vyzbrojovacího projektu C-RAM. Pokud by se osadil na podvozek Titusu vznikne taková Ještěrka pro 21 století. To by se mohlo líbit i armádním konzervám. :)

  • Jura99
   12:43 08.02.2022

   kandidát do nějakého AČR projektu ? Tak to spíš jeho nástupce, to by tak časově sedělo. AČR začne nejdřív žvanit, to vydrží tak pět let a pak se začne znovu.

   kandidát do nějakého AČR projektu ? Tak to spíš jeho nástupce, to by tak časově sedělo. AČR začne nejdřív žvanit, to vydrží tak pět let a pak se začne znovu.

   • Scotty
    13:22 08.02.2022

    Projekt na nákupu C-RAM systému je v plánu na roky 2023-27.

    Projekt na nákupu C-RAM systému je v plánu na roky 2023-27.

    • flanker.jirka
     18:46 08.02.2022

     Moc jasný kandidát na C-RAM to není, jestliže to, zatím, nemá silnější laser zajišťující ničení RAM munice. Myslíte si, že jej dostane do roku 2027? Bude postačovat schopnost ...Zobrazit celý příspěvek

     Moc jasný kandidát na C-RAM to není, jestliže to, zatím, nemá silnější laser zajišťující ničení RAM munice.
     Myslíte si, že jej dostane do roku 2027?
     Bude postačovat schopnost ničení RAM munice za dobré optické viditelnosti, bez oblačnosti, mlhy nebo deště?
     V případě použití 100 kW laseru to nezůstane ani kompaktní, k napájení takového laseru bude třeba více než 300 kW dieselgenerátoru.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:37 08.02.2022

      U Oerlikon Revolver Gun Mk3 (což je velice podobné Skyrangeru) se píše o C-RAM schopnosti i bez laseru. Předpokládám že tahle chopnost jen na laseru nestojí.

      U Oerlikon Revolver Gun Mk3 (což je velice podobné Skyrangeru) se píše o C-RAM schopnosti i bez laseru. Předpokládám že tahle chopnost jen na laseru nestojí.

     • flanker.jirka
      21:17 08.02.2022

      Kanon je evidentně nedostatečný, když tam chtějí laser. S tím si pohrávál i Izrael a raději šli do dražší varianty systemu s raketami, protože můžete působit proto více cílům ...Zobrazit celý příspěvek

      Kanon je evidentně nedostatečný, když tam chtějí laser.
      S tím si pohrávál i Izrael a raději šli do dražší varianty systemu s raketami, protože můžete působit proto více cílům současně.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      22:29 08.02.2022

      flanker.jirka:
      Ona ta munice je dost drahá a proti většině dronům je laser zkrátka výhodnější.

      flanker.jirka:
      Ona ta munice je dost drahá a proti většině dronům je laser zkrátka výhodnější.

     • flanker.jirka
      19:22 09.02.2022

      Rase Ano, většina dronů je dnes z plastů a kompozitů, které se dobře propálí oproti kovu u RAM munice. K tomu je doposud naprostá většina dronů stavěná pro činnost pouze za dobrého ...Zobrazit celý příspěvek

      Rase
      Ano, většina dronů je dnes z plastů a kompozitů, které se dobře propálí oproti kovu u RAM munice. K tomu je doposud naprostá většina dronů stavěná pro činnost pouze za dobrého počasí a viditelnosti tak, že do podmínek vhodné i pro použití laseru.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:14 09.02.2022

      Nemusí být nedostatečný, ale programovatelná munice je drahá a je jí omezené množství. Laser je nebo spíš bude efektivnější.

      Nemusí být nedostatečný, ale programovatelná munice je drahá a je jí omezené množství. Laser je nebo spíš bude efektivnější.

     • PavolR
      09:54 10.02.2022

      Scotty: S tým obmedzeným množstvom by som bol opatrný, lebo aj laser páli iba dovtedy, kým sa mu neminie šťava a zdá sa, že pri mobilnej PVO je ešte v tomto laser v nevýhode.

      Scotty: S tým obmedzeným množstvom by som bol opatrný, lebo aj laser páli iba dovtedy, kým sa mu neminie šťava a zdá sa, že pri mobilnej PVO je ešte v tomto laser v nevýhode.

     • liberal shark
      07:56 11.02.2022

      To už spíš nějakou tu kapesní půlmegawattovou turbínku ...

      To už spíš nějakou tu kapesní půlmegawattovou turbínku ...

 • zdeno
  11:14 08.02.2022

  potřeba prostředků této kategorie byla podceňována už za socíku, teť je to ještě markantnější - jenže když chcete mít schopnost vést boj vysoké intenzity mechanizovanými jednotkami ...Zobrazit celý příspěvek

  potřeba prostředků této kategorie byla podceňována už za socíku, teť je to ještě markantnější - jenže když chcete mít schopnost vést boj vysoké intenzity mechanizovanými jednotkami tak bez těchto prostředků budete manévrovat jak kachny na lovu a se stejným úspěchem...Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:58 08.02.2022

   Přesně tak. Bez něčeho takového bych se bál vyjet z garáže.

   Přesně tak. Bez něčeho takového bych se bál vyjet z garáže.

   • Malarkey
    13:09 08.02.2022

    Souhlasím. Je super že máme pandury, budeme mít nová bvp a houfnice, ale nemít schopnost je na bojišti ochránit je tristní. Přitom kolik by jich bylo potřeba do každého praporu ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlasím. Je super že máme pandury, budeme mít nová bvp a houfnice, ale nemít schopnost je na bojišti ochránit je tristní.
    Přitom kolik by jich bylo potřeba do každého praporu ve 4.brigadě ? Nemůže se jednat o nějaký velký počet. I dělostřelecký prapor by si je zasloužil, klidně bez toho laseru.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     14:16 08.02.2022

     V rámci armád NATO se primárně počítá, že pozemní síly ochrání letectvo. Akorát s příchodem pokročilejší PVO na straně potencionálního protivníka a hlavně se zvyšujícími se ...Zobrazit celý příspěvek

     V rámci armád NATO se primárně počítá, že pozemní síly ochrání letectvo.
     Akorát s příchodem pokročilejší PVO na straně potencionálního protivníka a hlavně se zvyšujícími se schopnostmi dronů se začíná znovu uvažovat o pořízení vojskové PVO krátkého dosahu. Ale to ještě nějaký ten pátek potrvá.

     Je nepravděpodobné, že by podobné stroje byly organizační součástí některé z brigád.
     Daleko pravděpodobnější je, že by se stali součástí 25. brigády, nebo by došlo k zformování samostatného pluku. Vše by záleželo co všechno by muselo být ve výbavě takové jednotky a v jakém počtu a vlastně na celkové koncepci nasazení.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      14:24 08.02.2022

      Proti UAV a stand-off munici už nám letectvo nepomůže. Navíc to vypadá, že kvůli moderní PVO se budeme bát pustit letectvo do vzduchu jako na Ukrajině.

      Proti UAV a stand-off munici už nám letectvo nepomůže. Navíc to vypadá, že kvůli moderní PVO se budeme bát pustit letectvo do vzduchu jako na Ukrajině.

     • Malarkey
      14:25 08.02.2022

      Organizačně mi přijde efektivnější, kdyby tato PVO byla začleněna přímo do každé brigády.
      Pokud se jedná v rámci AČR o třeba 30 kusů. Nepřijde mi to jako něco mimo naše možnosti.

      Organizačně mi přijde efektivnější, kdyby tato PVO byla začleněna přímo do každé brigády.
      Pokud se jedná v rámci AČR o třeba 30 kusů. Nepřijde mi to jako něco mimo naše možnosti.

     • Klimesov
      14:31 08.02.2022

      Bát se určitě nebude. Jen prostě už bude nasazení obtížnější než bylo doposud, ale i to je otázka, protože tak jak se vyvíjí PVO a její schopnosti potlačit letectvo, vyvíjí se ...Zobrazit celý příspěvek

      Bát se určitě nebude.
      Jen prostě už bude nasazení obtížnější než bylo doposud, ale i to je otázka, protože tak jak se vyvíjí PVO a její schopnosti potlačit letectvo, vyvíjí se letectvo ve schopnostech potlačit tu PVO a tak to jde pořád dokola a dokola.
      Ano UAV a stand-off munice to je větší oříšek, ale o tom jsem také psal, že z těchto důvodů se o zavedení C-RAM začíná uvažovat.

      A právě proto bude velkou roli hrát samotná koncepce s jakou GŠ přijde.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:43 08.02.2022

      Malarkey Netvrdím, že by to bylo neefektivní, ale že je to nepravděpodobné. AČR je prostě takhle strukturována. Dělostřelci také fungují v rámci samostatného pluku, PVO taky, REB a ...Zobrazit celý příspěvek

      Malarkey
      Netvrdím, že by to bylo neefektivní, ale že je to nepravděpodobné.
      AČR je prostě takhle strukturována. Dělostřelci také fungují v rámci samostatného pluku, PVO taky, REB a průzkum taky. Prostě podpůrné složky pro 4. nebo 7. brigádu a 43. výsadkový pluk jsou organizované do samostatných pluků nebo praporů. Které se potom dají kombinovat dle potřeby a daného úkolu. Ono ani tahle technika neoperuje samostatně a je závislá a celé škále podpůrných systémů od od radarů, přes AWACS po informace ze stran spojenců.
      Proto mi přijde pravděpodobnější, že by se tato technika zařadila spíše pod 25. PLRP. Tam už většina potřebného totiž je a i zkušenosti.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:00 08.02.2022

      Malarkey AČR měla ve výzbroji mobilní a dokonce obojživelné PVO prostředky velmi krátkého dosahu poplatné své době. Šlo o S 10M se střelami s infračerveným/fotokontrastním ...Zobrazit celý příspěvek

      Malarkey
      AČR měla ve výzbroji mobilní a dokonce obojživelné PVO prostředky velmi krátkého dosahu poplatné své době. Šlo o S 10M se střelami s infračerveným/fotokontrastním samonavedením a o systém OSA AKM schopný činnosti za každého počasí a vybavený vlastním radarem.
      Náhradou jsou převozitelné systémy RBS 70 funkční pouze, když operátor uvidí cíl.Skrýt celý příspěvek

     • cnapo
      21:01 09.02.2022

      To je vecny boj. Zatim to nekteri tvrdi ze antidronova ochrana patri konpletne na 25. Plrp tak nekteri z nas rikaji ze ano od urcite velikosti dronu. Myslenka ze presouvajici ...Zobrazit celý příspěvek

      To je vecny boj. Zatim to nekteri tvrdi ze antidronova ochrana patri konpletne na 25. Plrp tak nekteri z nas rikaji ze ano od urcite velikosti dronu. Myslenka ze presouvajici kolony nebo manevrujici vojska bude chranit PVO mi prijde zcestna. Myslim ze pro drony at jsou to kvadrokoptery nebo chytra munice musi byt jednotky schnopny pusobit samostatne. Proste zakladni prostredky ochrany jsou nutne. Tak jak je vzdusny a chem. pozorovatel nutnosti tak dnes pribyde Antidronova ochrana v zakladnim levelu napr. rusice v kombinaci s C-ram a napr. laserem. Myslenka ochrany proti dronum a pozor dnes uz nejenom vzdusnym ale i pozemnim proste pujde i za bigosi alespon v urcitem levelu. Dnes pozemni UGV maji uzasne schopnosti a ochrana i proti nim v kooperaci s UAV bude jednou ze zakladnich schopnosti bojovych jednotek. Samotny 25. pluk to nemuze utahnout sam uz z hlediska poctu.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     14:19 08.02.2022

     Ideálně tak čtyři. Jednu pro velitelství praporu a po jedné pro každou rotu.

     Ideálně tak čtyři. Jednu pro velitelství praporu a po jedné pro každou rotu.

     • tomas.kotnour
      15:40 08.02.2022

      Takže štáb praporu, minometná baterie, velitelská rota, rota logistiky a obvaziště, 400 mužů a vybavení za 20 mld. Kč (za 30, když pořádně) v kruhu o průměru 3 km s jedním ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže štáb praporu, minometná baterie, velitelská rota, rota logistiky a obvaziště, 400 mužů a vybavení za 20 mld. Kč (za 30, když pořádně) v kruhu o průměru 3 km s jedním Skyrangerem uprostřed.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      15:55 08.02.2022

      to tomas.kotnour
      Hmm, nic moc, že ano ? Asi by jich bylo potřeba více a na větší ploše.

      to tomas.kotnour
      Hmm, nic moc, že ano ? Asi by jich bylo potřeba více a na větší ploše.

     • tomas.kotnour
      16:09 08.02.2022

      Když jsem si to počítal, tak 2 na každou mechanizovanou rotu (v mobilní obraně je roztažena skoro na 4 km), každá minometná četa jeden kus, hlavní a záložní místo velení praporu ...Zobrazit celý příspěvek

      Když jsem si to počítal, tak 2 na každou mechanizovanou rotu (v mobilní obraně je roztažena skoro na 4 km), každá minometná četa jeden kus, hlavní a záložní místo velení praporu taky minimálně po jednom, ženijní četě dva kusy a logistice další 4. Takže 17 ks na prapor, Když si k tomu vezeme dolet těchto malých dronů a hloubku sestavy brigády, tak budeme na 150+ kusech pro obě brigády. Takže jsem začal přemýšlet nad tím, co se asi tak stane s drony, když se do nich na 200 km opře celým svým vyzařovacím výkonem Wedgetail.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      08:26 10.02.2022

      to Tomáš Kotnour
      A teď k tomu připočítat cenné stacionární cíle a jsme snadno na 300 kusech.

      to Tomáš Kotnour
      A teď k tomu připočítat cenné stacionární cíle a jsme snadno na 300 kusech.

    • Eiffelos
     11:11 09.02.2022

     Máme Pandury.....u toho by jsem se zastavil, Pandury a celá 4brn. patří pod německou desátou divizi , která má nejmodřejší prostředky a tudíž lze očekávat i obohacení o ...Zobrazit celý příspěvek

     Máme Pandury.....u toho by jsem se zastavil, Pandury a celá 4brn. patří pod německou desátou divizi , která má nejmodřejší prostředky a tudíž lze očekávat i obohacení o Skyrangery, problém vyřešen....Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:20 09.02.2022

      Jenže oni pro nás nebudou držet prostředky pro ochranu brigády nebo praporu. Skyranger rozhodně není divizní prostředek PVO.

      Jenže oni pro nás nebudou držet prostředky pro ochranu brigády nebo praporu. Skyranger rozhodně není divizní prostředek PVO.

  • flanker.jirka
   18:51 08.02.2022

   Za "socíku" zde byly na krytí pozemních jednotek mobilní systémy S 10 a OSA AKM a 30 mm PLDVK. Hybridní systémy pak začaly v SSSR Tunguskou a v Československu se začal stavět Strop ...Zobrazit celý příspěvek

   Za "socíku" zde byly na krytí pozemních jednotek mobilní systémy S 10 a OSA AKM a 30 mm PLDVK. Hybridní systémy pak začaly v SSSR Tunguskou a v Československu se začal stavět Strop II, který měl kanon a ŘS (skončilo to jako slovenský projekt BRAMS).
   Před 30 lety nikdo neřešil C-RAM, první kdo to začal řešit byl Izrael pomocí systému Iron dome z roku 2009.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...