Skyranger: Postrach bitevních letadel a vrtulníků

-
20. 9. 2018
-
64 komentářů
-
Jan Grohmann
Německá firma Rheinmetall na švýcarské střelnici Ochsenboden veřejně předvedla svůj nejnovější kanónový prostředek blízké protivzdušné obrany (PVO) Oerlikon Skyranger Boxer. Klíčovou součástí vozidla je 35mm automatický kanón švýcarské firmy Oerlikon. Rheinmetall tak reaguje na rostoucí poptávku po prostředcích PVO v Evropě.
V současné době neexistuje na Západě jediný moderní mobilní kanónový systém PVO velmi krátkého dosahu VSHORAD (Very Short Range Air Defense Missile System) a krátkého dosahu (Short Range Air Defense Missile System).
Mobilní kanónové prostředky VSOHRAD/SHORAD jsou ideální k ochraně manévrujících vojsk před útoky bitevních letadel, vrtulníků, dronů, ale i střel s plochou dráhou letu (i další letecké munice), ale nejnověji i proti minometné nebo dělostřelecké munici. Tyto mobilní prostředky mohou chranit vojska za pohybu, včetně vojenských konvojů, před leteckým útoky.
Kvůli rostoucímu zájmu o PVO v Evropě firma Rheinmetall vyvinula a mezi 18. až 19. záři ve Švýcarsku veřejně otestovala systém PVO krátkého dosahu Oerlikon Skyranger Boxer. Během testu ve švýcarském Ochsenbodenu dokázal prostředek ve dvou ukázkách sestřelit dva drony. První dron sestřelil 18. záři dávkou 24 střel, druhý dávkou pouze tří střel (viz video níže).
Základem prostředku je kolový obrněný transportér Boxer, na kterém je umístěn bojový modul Oerlikon Revolver Gun Mk3 s automatickým revolverovým kanonem Oerlikon 35/1000 ráže 35 mm. Modul Oerlikon Revolver Gun Mk3 lze však umístit prakticky na jakékoliv kolové nebo pásové vozidlo s potřebnou nosností.
Oerlikon Revolver Gun Mk3 vychází z velmi dobře známého stacionárního prostředku VSOHRAD/SHORAD Skyranger, který byl švýcarskou firmou Oerlikon představen v roce 2009 (vyvíjen je od roku 2006). Německá armáda od roku 2013 provozuje odvozený stacionární prostředek PVO krátkého dosahu MANTIS (Modular, Automatic and Network capable Targeting and Interception System), který je založen na švýcarském řešení Skyranger.
Německo navíc plánuje masivně investovat do systémů VSOHRAD/SHORAD – do roku 2025 má být na nákup vyčleněno 460 milionů euro. Celkově Německo do roku 2030 na nákup prostředků VSOHRAD/SHORAD vynaloží 3,3 miliardy euro.
Po vyřazení samohybných kanonových systémů Flakpanzer Gepard (2010) německá armáda rovněž hledá nový mobilní systém PVO krátkého dosahu. Vzhledem k již zavedeným systémům MANTIS je velmi pravděpodobný nákup technologicky příbuzných komplexů Oerlikon Skyranger Boxer.
Test Oerlikon Skyranger Boxer ve Švýcarsku.
Použitá kolová platforma Boxer 8×8 je dobře známá – vozidlo díky svému modulárním uspořádání pojme nejrůznější nástavby až do hmotnosti 15 tun. Do poloviny letošního roku byl dodáno Litvě, Německu a nizozemsku na 700 vozidel Boxer v konfiguraci obrněný transportér a bojové vozidlo pěchoty. Vozidlo Boxer nedávno vybrala také Austrálie.
Výzbroj věže Oerlikon Revolver Gun Mk3 tvoří automatický kanon střílející programovatelnou municí 35 × 228 mm. Kanon umí střílet jednotlivými náboji rychlostí až 200 ran za minutu, nebo dávkou s rychlostí palby 1000 ran za minutu. Účinný dostřel kanonu je 4000 m a lze s nim ničit vzdušné, ale i pozemní cíle. Bojový modul pojme 252 kusů munice.
Typická munice ráže 35 mm typu AHEAD (Advanced Hit Efficiency And Destruction) obsahuje 152 stabilizovaných wolframových projektilů (152 × 3,3 g), které jsou před cílem vymrštěný pomocí malé nálože. V současné době ale existují již čtyři verze munice AHEAD – zmíněná základní PMD062 se 152 projektily, PMD330 se 497 projektily, PMD375 s 860 projektily a „protidronová“ PMD428 s 600 projektily.
MANTIS v německé armádě.
K dispozici je ale také průbojná nebo tříštivo-trhavá munice, které se uplatní proti větším cílům, jako jsou bitevní vrtulníky a letadla. Oerlikon 35/1000 je schopen přijímat najednou dva nábojové pásy, takže operátor může rychle měnit typ munice.
Bojový modul Oerlikon Revolver Gun Mk3 k zaměřování cílů používá sledovací radiolokátor, elektro-optické senzory a také prostředky radioelektronického průzkumu. Velitelský a řídící systém je převzatý z norského komplexu PVO krátkého dosahu NASMAS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System).
Vozidlo lze také ovládat na dálku – prostředky řízení a velení v rámci jedné baterie PVO umí řídit střelbu až z osmi vozidel Oerlikon Skyranger Boxer. Rheinmetall v rámci rodiny Skyranger plánuje na vozidla Boxer instalovat také rakety krátkého dosahu (Stingery nebo Cheetahy) nebo přehledový radiolokátor s dosahem zhruba 25 km.
Oerlikon Skyranger Boxer umí samozřejmě zpracovat údaje o poloze cíle z externích senzorů, včetně 2D i 3D radiolokátorů. Automatika věže mimo jiné také umožňuje sledovat určitý výsek vzdušného prostoru a následně automaticky zaměřit nepřátelské cíle. Podle tiskové zprávy Oerlikon Skyranger Boxer ničí prakticky jakékoliv blízké vzdušné cíle, včetně raketové, dělostřelecké a minometné RAM (Rocket, Artillery, and Mortar) munice.
Související články
Obrněný český Patriot na podvozku Tatra
Česká společnost Excalibur Army, patřící do významného českého holdingu Czechoslovak Group (CSG), v ...
-
14.06.2018
-
37 komentářů
-
Redakce AN
Nové britské obrněnce Ajax – šance pro českou armádu
Britská armáda začala od minulého roku zařazovat do výzbroje rodinu nových obrněných pásových ...
-
27.06.2018
-
44 komentářů
-
Redakce AN
LAND 400 Phase 2: Austrálie kupuje bojová vozidla Boxer
Před několika dny australská vláda podepsala smlouvu v hodnotě 2,1 miliardy euro (3,3 miliardy ...
-
20.08.2018
-
23 komentářů
-
Jan Grohmann
LAND 400 Phase 3: Bojová vozidla pěchoty pro Austrálii
Po zvolení vítěze programu LAND 400 Phase 2 australská armáda pokračuje ve svém ambiciózním projektu ...
-
05.09.2018
-
45 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Nemecko objednáva Skyranger 30 na podvozku Boxer:
https://www.sueddeutsche.de/po...Nemecko objednáva Skyranger 30 na podvozku Boxer:
https://www.sueddeutsche.de/po...Bol už naostro otestovaný na ...Zobrazit celý příspěvek
Bol už naostro otestovaný na Ukrajine:
https://www-merkur-de.translat... Skrýt celý příspěvekRase Borsuk to wielka wanna! :) Co najważniejsze inaczej projektowana chociażby ustawienie płyt z przodu kadłuba w rasowym bvp to całkiem inaczej wyglada ,”anders” jest tego ...Zobrazit celý příspěvek
Rase
Borsuk to wielka wanna! :)
Co najważniejsze inaczej projektowana chociażby ustawienie płyt z przodu kadłuba w rasowym bvp to całkiem inaczej wyglada ,”anders” jest tego dobrym przykładem . Szkoda, ze nie pokazali na MSPO tych dwóch projektów obok siebie. Raczej temat Andersa zamknięty, na Śląsku dostali „kiełbasę wyborcza” obietnice modernizacji t72 do tego modernizacja L2PL i oferta Rheinmetall . Żeby było śmieszniej to kontr ofertę przedstawił KMW budowę i polonizację L27 w PoznaniuSkrýt celý příspěvekTecka: čím víc koukám na Borsuka, tím víc se mi líbí Anders. V poslední představené verzi vypadal dost dobře (takový Rosomak na pásech), navíc ste je už mohli mít dávno. Borsuk ...Zobrazit celý příspěvek
Tecka:
čím víc koukám na Borsuka, tím víc se mi líbí Anders. V poslední představené verzi vypadal dost dobře (takový Rosomak na pásech), navíc ste je už mohli mít dávno. Borsuk bude o kompromisech.
ps. není ten Borsuk mnohem větší než Anders, nebo je to jen optický klam ?Skrýt celý příspěvekA mnie to bardziej cieszą takie wiadomości i otwarcie drogi dla polskich spółek do indexowania na rynku krajów rozwiniętych ...Zobrazit celý příspěvek
A mnie to bardziej cieszą takie wiadomości i otwarcie drogi dla polskich spółek do indexowania na rynku krajów rozwiniętych
https://www.ftserussell.com/si... Skrýt celý příspěvekBorsuk to w sumie skomplikowany projekt wztt nie ułatwiło życia inżynierom ,chociażby wymagania dla ochrony przeciw minowej i pogodzenie z plywalnoscią plus ochrona balistyczna, ...Zobrazit celý příspěvek
Borsuk to w sumie skomplikowany projekt wztt nie ułatwiło życia inżynierom ,chociażby wymagania dla ochrony przeciw minowej i pogodzenie z plywalnoscią plus ochrona balistyczna, BMS ,ASOP ,pancerz ceramiczno- kompozytowy..napewno nie będzie tanio! Osobiście żałuje projektu z BUMAR ,można to było kontynuować i teraz mielibyśmy nowoczesny i rasowy bvpSkrýt celý příspěvek
Bradley původně taky plaval, pak se ale dala přednost balistické ochraně a o tuto schopnost přišel. U Borsuka to asi dopadne stejně, jelikož si neumím dost dobře představit ubírání ...Zobrazit celý příspěvek
Bradley původně taky plaval, pak se ale dala přednost balistické ochraně a o tuto schopnost přišel. U Borsuka to asi dopadne stejně, jelikož si neumím dost dobře představit ubírání bloků pancéřování, před překonáním vodního toku - v polních podmínkách. Možnost mít vozidlo po celou dobu bez přídavné ochrany mi nepřijde zrovna vhodné.Skrýt celý příspěvek
technik Technicky možné to samozřejmě je, viz. např. Borsuk, ale AČR to nepožaduje, tedy to vyhodnotila jako zbytnou funkci. Ostatně není jediná, která považuje plavby schopnost ...Zobrazit celý příspěvek
technik
Technicky možné to samozřejmě je, viz. např. Borsuk, ale AČR to nepožaduje, tedy to vyhodnotila jako zbytnou funkci. Ostatně není jediná, která považuje plavby schopnost za zbytnou.Skrýt celý příspěvekto nesher Cituji tě "Proto jsem rád, že to mladší generace důstojníků, které nyní velí AČR (od dob Pandurů došlo ke generační obměně) pochopila a nová BVP plavat nebudou." A ...Zobrazit celý příspěvek
to nesher
Cituji tě "Proto jsem rád, že to mladší generace důstojníků, které nyní velí AČR (od dob Pandurů došlo ke generační obměně) pochopila a nová BVP plavat nebudou."
A teď se ptám, nebudou plavat proto že to někdo rozhodl nebo proto že to je technicky nemožné?Skrýt celý příspěvekRacja ,tylko w tym wszystkim trzeba być skutecznym i wygrać a nie przegrać . Przygladaliscie się ostatnim ćwiczeniom w Azji ? Ciekawe,ze Chińczycy,którzy brali w nich udział przy ...Zobrazit celý příspěvek
Racja ,tylko w tym wszystkim trzeba być skutecznym i wygrać a nie przegrać . Przygladaliscie się ostatnim ćwiczeniom w Azji ? Ciekawe,ze Chińczycy,którzy brali w nich udział przy okazji szpiegowali Rosjan.. taki sojuszSkrýt celý příspěvek
Coś na wesoło ;)
https://web.facebook.com/Josue...Coś na wesoło ;)
https://web.facebook.com/Josue...Jirosi Jo, všiml. Ale války se nevedou jen v létě. Navíc pokud bychom měli bojovat v ČR, tak se někde něco po...… AČR je budována pro ochranu teritoria, nicméně nikoliv primárně ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Jo, všiml. Ale války se nevedou jen v létě. Navíc pokud bychom měli bojovat v ČR, tak se někde něco po...…
AČR je budována pro ochranu teritoria, nicméně nikoliv primárně ČR, ale NATO. Tedy buď Pobaltí a Východního Polska, nebo Bulharska či jiné balkánské země.
Tecka
Pokud uvažujeme o Rusech jako o potencionálních agresorech, tak ta plavby schopnost ruských bvp dává smysl, v tom smyslu, který jsem popsal dole, my si a myslím, že ani vy prostě nemůžeme dovolit plýtvat životy vojáků, Rusové ano. Je to součást jejich taktiky, ale i mentality.Skrýt celý příspěvekOk. To zerknijcie na Google Earth w rejon Kaliningradu,państw bałtyckich , zachodnia Białoruś , i pogranicze rosyjskie na styku trójki bałtyckiej. Zobaczcie jakie tam są warunki ...Zobrazit celý příspěvek
Ok. To zerknijcie na Google Earth w rejon Kaliningradu,państw bałtyckich , zachodnia Białoruś , i pogranicze rosyjskie na styku trójki bałtyckiej. Zobaczcie jakie tam są warunki terenowe i infrastruktura... do tego dochodzą rosyjskie działania antypostępowe w rejonie Bałtyku
Hipotetycznie ,udaje się poważnie ograniczyć lotnictwo NATO i teraz mamy taka sytuacje,ze Rosjanie prowadzą ofensywę szybkim manewrem na lini rozwinięcia w granicach 300 kilometrów, na przykład... dysponują środkami przeprawowymi i jednostkami pływającymi idącymi w tysiące sztuk... my mamy w większości ciężki sprzęt ,który bez rozbudowanej logistyki nie wykona manewru czy kontr uderzenia... i co wtedy będzie, powiemy sobie ,ze nas nie stać? Ja nie bronię pomysłu „pływania” oczywiście ciężki sprzęt jest lepszy itd Bez lotnictwa będziemy w „ciemnej dupie”Nie przez przypadek działania bojowe na Bałtyku będą prowadzone przez NATO z morza północnego ,chyba ktoś wreszcie wytłumaczył naszym beznadziejnym politykom ,ze musimy mieć fregaty a nie korwety czy patrolowce ..tak na marginesie.Skrýt celý příspěvekA všimly jste si, že většina vody v řekách CR, není dána objem co tam teče. Ale tím že dál po proudu je jez co drží hladinu. Tedy něco co se dá vypustit. A pak se jedná o spíše o ...Zobrazit celý příspěvek
A všimly jste si, že většina vody v řekách CR, není dána objem co tam teče. Ale tím že dál po proudu je jez co drží hladinu. Tedy něco co se dá vypustit. A pak se jedná o spíše o brození v blátě než, o plavbu.Skrýt celý příspěvek
Když už se rozběhla diskuze o plovatelnosti OT/BVP, tak je v ní třeba vzít do úvahy fyzikální zákonitosti, které ji podmiňují. Plovatelnost OZ/BVP je podmíněna dvěma hlavními ...Zobrazit celý příspěvek
Když už se rozběhla diskuze o plovatelnosti OT/BVP, tak je v ní třeba vzít do úvahy fyzikální zákonitosti, které ji podmiňují. Plovatelnost OZ/BVP je podmíněna dvěma hlavními faktory, kterými jsou výtlak korby a plavební stabilita.
Výtlak korby. Hmotnost objemu vytlačené vody při ponoření OT/BVP po strop korby musí být větší, než je hmotnost OT/BVP. Pak tíha vytlačené vody převyšuje tíhu OT/BVP. Tím je zabezpečeno, že strop OT/BVP při plavbě se bude nacházet nad hladinou vody. Podmínkou plavební stability je, že těžiště OT/BVP se nachází pod tzv. metacentrem, průsečíkem vztlakové síly korby OT/BVP s osou plování. Tím je zabezpečeno, že OT/BVP při náklonu účinkem vnější sily, nárazem vodní vlny, tlakovým účinkem výbuchu, se vrátí zpět do rovnovážné (vodorovné) polohy.
Plovatelnost závisí v podstatě na hmotnosti korby, protože hmotnost ostatních uzlů, moto převodové ústrojí, pojezdy (pásové, kolové), věž, užitečné zatížení, vyplývá z konstrukční koncepce OT/BVP. Hmotnost korby se dá upravit jen změnou tloušťky stěn korby. Tloušťka stěn korby těsně souvisí s mírou balistické ochrany. Z toho plyne závěr, že plovatelnost a míra balistické ochrany jsou v nepřímo úměrném vztahu. Má-li OT/BVP plavat, pak jen s nízkou balistickou ochranou, vysoký stupeň balistické ochrany vede k neschopnosti plavat. Pokud je potřeba, k plavání se pak OT/BVP vybavují nafukovacími plováky, jejichž účinkem se zvýší výtlak.
Plavební stabilitu lze v zásadě upravit změnou těžiště OT/BVP. Poloha těžiště vyplývá rovněž z konstrukční koncepce OT/BVP. To znamená umístit hmotné uzly OT/BVP co nejníže k podlaze korby. Problémem je ovšem věž, která je usazena na strop korby, její hmotnost a poloha těžiště. K dosažení plavení stability by věž měla být lehká a těžiště položeno co nejníže. Dosažení této podmínky znamená, co nejtenčí tloušťka pancéřování věže, co nejnižší hmotnost a síla výstřelu automatického kanónu, uložení zásobníku střeliva co nejníže k podlaze. Plavební stabilitu lze dosáhnout opět jen na úkor snížené míry balistické ochrany věže a s automatickým kanónem co nejmenší ráže, nejvýše do 30 mm. Dalším problémem z hlediska palebné stability je bezosádková věž, protože zásobník střeliva se nachází nad stropem korby. Užitím bezosádkové věže se zhorší podmínky pro dosažení plavební stability. Samostatným problémem je plavební stabilita při střelbě během plavání, kdy OT/BVP je vystaveno naklápěcím silám výstřelu kanónu.
S uvážením všech těchto faktorů, nelze očekávat, že by současně zaváděné OT/BVP s ohledem na požadavek vysoké míry balistické ochrany a vysoký balistický výkon kanónové výzbroje by byly schopny plavby.Skrýt celý příspěvekTecka Podle mě se drží staré ruské taktiky "překonání vodního toku z chodu". Prostě nechají přeplavat prapor či větší jednotku přes řeku a doufají, že se mu podaří, dříve než mu ...Zobrazit celý příspěvek
Tecka
Podle mě se drží staré ruské taktiky "překonání vodního toku z chodu". Prostě nechají přeplavat prapor či větší jednotku přes řeku a doufají, že se mu podaří, dříve než mu dojde palivo a munice, vytvořit dostatečně velké předmostí, aby bylo možné postavit pontonový most. Navíc to dělají na několika místech najednou. Když to nevyjde a jednotka tam uvízne bez podpory, tak ji, pokud mají štěstí, stáhnou anebo ji ve stylu "eto ničivo, mas mnoho", prostě obětují. My si něco takového dovolit nemůžeme a myslím, že ani vy.Skrýt celý příspěvekO ile dobrze pamietam to ten temat już wałkował Lukas ,jakiś czas temu.. ja tylko zadam pytanie , po co i dlaczego , rosyjskie brygady zmechanizowane pływają i dalej produkują i ...Zobrazit celý příspěvek
O ile dobrze pamietam to ten temat już wałkował Lukas ,jakiś czas temu.. ja tylko zadam pytanie , po co i dlaczego , rosyjskie brygady zmechanizowane pływają i dalej produkują i projektują pływające pojazdy ,całkiem pogłupieli?Skrýt celý příspěvek
tomas.kotnour Já to všechno chápu, ale pořád to nedává odpověď na moji otázku, co se bude dít s dalšími prostředky, které tvoří integrální součást výzbroje praporu? A nejsou to ...Zobrazit celý příspěvek
tomas.kotnour
Já to všechno chápu, ale pořád to nedává odpověď na moji otázku, co se bude dít s dalšími prostředky, které tvoří integrální součást výzbroje praporu? A nejsou to jen logistická vozidla, ale v budoucnu třeba samohybné minomety, titusy a vím co já ještě? To jsou systémy, které máte přímo na frontě nebo pár km za ní. A nic z toho neplave, takže Pandury řeku přeplavou a ten zbytek?
Prostě mi to přijde jako teorie, která je v opravdovém boji těžko použitelná.
Jinak souhlasím, ta otázka jak daleko od čáry dotyku mít rozvinutou logistiku, aby ji nepřítel hned nezničil a zároveň dokázala bojující jednotky efektivně podporovat je zajímavá a pro budoucí úspěch důležitější než zda kolové bvp plavou či ne.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...