Skyranger: Postrach bitevních letadel a vrtulníků
- 20. 9. 2018
- 64 komentářů
- Jan Grohmann
Německá firma Rheinmetall na švýcarské střelnici Ochsenboden veřejně předvedla svůj nejnovější kanónový prostředek blízké protivzdušné obrany (PVO) Oerlikon Skyranger Boxer. Klíčovou součástí vozidla je 35mm automatický kanón švýcarské firmy Oerlikon. Rheinmetall tak reaguje na rostoucí poptávku po prostředcích PVO v Evropě.
V současné době neexistuje na Západě jediný moderní mobilní kanónový systém PVO velmi krátkého dosahu VSHORAD (Very Short Range Air Defense Missile System) a krátkého dosahu (Short Range Air Defense Missile System).
Mobilní kanónové prostředky VSOHRAD/SHORAD jsou ideální k ochraně manévrujících vojsk před útoky bitevních letadel, vrtulníků, dronů, ale i střel s plochou dráhou letu (i další letecké munice), ale nejnověji i proti minometné nebo dělostřelecké munici. Tyto mobilní prostředky mohou chranit vojska za pohybu, včetně vojenských konvojů, před leteckým útoky.
Kvůli rostoucímu zájmu o PVO v Evropě firma Rheinmetall vyvinula a mezi 18. až 19. záři ve Švýcarsku veřejně otestovala systém PVO krátkého dosahu Oerlikon Skyranger Boxer. Během testu ve švýcarském Ochsenbodenu dokázal prostředek ve dvou ukázkách sestřelit dva drony. První dron sestřelil 18. záři dávkou 24 střel, druhý dávkou pouze tří střel (viz video níže).
Základem prostředku je kolový obrněný transportér Boxer, na kterém je umístěn bojový modul Oerlikon Revolver Gun Mk3 s automatickým revolverovým kanonem Oerlikon 35/1000 ráže 35 mm. Modul Oerlikon Revolver Gun Mk3 lze však umístit prakticky na jakékoliv kolové nebo pásové vozidlo s potřebnou nosností.
Oerlikon Revolver Gun Mk3 vychází z velmi dobře známého stacionárního prostředku VSOHRAD/SHORAD Skyranger, který byl švýcarskou firmou Oerlikon představen v roce 2009 (vyvíjen je od roku 2006). Německá armáda od roku 2013 provozuje odvozený stacionární prostředek PVO krátkého dosahu MANTIS (Modular, Automatic and Network capable Targeting and Interception System), který je založen na švýcarském řešení Skyranger.
Německo navíc plánuje masivně investovat do systémů VSOHRAD/SHORAD – do roku 2025 má být na nákup vyčleněno 460 milionů euro. Celkově Německo do roku 2030 na nákup prostředků VSOHRAD/SHORAD vynaloží 3,3 miliardy euro.
Po vyřazení samohybných kanonových systémů Flakpanzer Gepard (2010) německá armáda rovněž hledá nový mobilní systém PVO krátkého dosahu. Vzhledem k již zavedeným systémům MANTIS je velmi pravděpodobný nákup technologicky příbuzných komplexů Oerlikon Skyranger Boxer.
Test Oerlikon Skyranger Boxer ve Švýcarsku.
Použitá kolová platforma Boxer 8×8 je dobře známá – vozidlo díky svému modulárním uspořádání pojme nejrůznější nástavby až do hmotnosti 15 tun. Do poloviny letošního roku byl dodáno Litvě, Německu a nizozemsku na 700 vozidel Boxer v konfiguraci obrněný transportér a bojové vozidlo pěchoty. Vozidlo Boxer nedávno vybrala také Austrálie.
Výzbroj věže Oerlikon Revolver Gun Mk3 tvoří automatický kanon střílející programovatelnou municí 35 × 228 mm. Kanon umí střílet jednotlivými náboji rychlostí až 200 ran za minutu, nebo dávkou s rychlostí palby 1000 ran za minutu. Účinný dostřel kanonu je 4000 m a lze s nim ničit vzdušné, ale i pozemní cíle. Bojový modul pojme 252 kusů munice.
Typická munice ráže 35 mm typu AHEAD (Advanced Hit Efficiency And Destruction) obsahuje 152 stabilizovaných wolframových projektilů (152 × 3,3 g), které jsou před cílem vymrštěný pomocí malé nálože. V současné době ale existují již čtyři verze munice AHEAD – zmíněná základní PMD062 se 152 projektily, PMD330 se 497 projektily, PMD375 s 860 projektily a „protidronová“ PMD428 s 600 projektily.
MANTIS v německé armádě.
K dispozici je ale také průbojná nebo tříštivo-trhavá munice, které se uplatní proti větším cílům, jako jsou bitevní vrtulníky a letadla. Oerlikon 35/1000 je schopen přijímat najednou dva nábojové pásy, takže operátor může rychle měnit typ munice.
Bojový modul Oerlikon Revolver Gun Mk3 k zaměřování cílů používá sledovací radiolokátor, elektro-optické senzory a také prostředky radioelektronického průzkumu. Velitelský a řídící systém je převzatý z norského komplexu PVO krátkého dosahu NASMAS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System).
Vozidlo lze také ovládat na dálku – prostředky řízení a velení v rámci jedné baterie PVO umí řídit střelbu až z osmi vozidel Oerlikon Skyranger Boxer. Rheinmetall v rámci rodiny Skyranger plánuje na vozidla Boxer instalovat také rakety krátkého dosahu (Stingery nebo Cheetahy) nebo přehledový radiolokátor s dosahem zhruba 25 km.
Oerlikon Skyranger Boxer umí samozřejmě zpracovat údaje o poloze cíle z externích senzorů, včetně 2D i 3D radiolokátorů. Automatika věže mimo jiné také umožňuje sledovat určitý výsek vzdušného prostoru a následně automaticky zaměřit nepřátelské cíle. Podle tiskové zprávy Oerlikon Skyranger Boxer ničí prakticky jakékoliv blízké vzdušné cíle, včetně raketové, dělostřelecké a minometné RAM (Rocket, Artillery, and Mortar) munice.
Související články
Obrněný český Patriot na podvozku Tatra
Česká společnost Excalibur Army, patřící do významného českého holdingu Czechoslovak Group (CSG), v ...
- 14.06.2018
- 37 komentářů
- Redakce AN
Nové britské obrněnce Ajax – šance pro českou armádu
Britská armáda začala od minulého roku zařazovat do výzbroje rodinu nových obrněných pásových ...
- 27.06.2018
- 44 komentářů
- Redakce AN
LAND 400 Phase 2: Austrálie kupuje bojová vozidla Boxer
Před několika dny australská vláda podepsala smlouvu v hodnotě 2,1 miliardy euro (3,3 miliardy ...
- 20.08.2018
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
LAND 400 Phase 3: Bojová vozidla pěchoty pro Austrálii
Po zvolení vítěze programu LAND 400 Phase 2 australská armáda pokračuje ve svém ambiciózním projektu ...
- 05.09.2018
- 45 komentářů
- Jan Grohmann
Nesher: Zrovna na téma využitelnosti plavbyschopnosti jsem se před lety bavil s jedním člověkem od Pandurů. Jestli někdy zkoušeli vyjet na jiný něž upravený břeh, který je na ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher:
Zrovna na téma využitelnosti plavbyschopnosti jsem se před lety bavil s jedním člověkem od Pandurů. Jestli někdy zkoušeli vyjet na jiný něž upravený břeh, který je na cvičišti v Březině s ohledem na to, kolik existovalo vývojových projektů na pomůcky pro OT-64, které jí v tom měly pomoci. A ono je to myšleno skutečně na ten ústup. V rámci ženijní přípravy území k obraně dojde k vytipování míst pro úpravu břehu, aby v případě zničení mostů nedošlo k izolování jednotky, na což stačí udska a jedna valníková Tatra, které zatím máme. Vzhledem k tomu, že dělostřelectvo získalo schopnost útočit na bodové cíle, nebude mu činit problém vyřadit během krátké chvíle několik mostů a tím odříznout frontové jednotky roty nebo i celého praporu v zájmovém území.
Když už jsme u toho dělostřelectva, jak daleko si myslíte bude vhodné umístit logistiku praporu, která potřebuje nějaký čas na rozvinutí, aby nedostala pozdrav od baterie salvových raketometu? Tím samozřejmě nechci říci, že by naše nová BVP měla být plavbyschopná, spíše jenom upozornit na to, aby k těm BVPčkům bylo i adekvátní zajištění, tedy pokud nebudou naše nová BVPčka tak skvélá, že dokáží hloubkově brodit jako tanky, v tom případě jsme zase u té UDSky. :DSkrýt celý příspěvekVlaLang: MO jsem zminil, protože tam se scházeli zkrachovali geologové, národní umělci a vůbec odborníci nad bílou knihou. Jak se později ukázalo, měla se tisknout na role savého ...Zobrazit celý příspěvek
VlaLang:
MO jsem zminil, protože tam se scházeli zkrachovali geologové, národní umělci a vůbec odborníci nad bílou knihou. Jak se později ukázalo, měla se tisknout na role savého jemného papíru.
Když tam vidím tu fotku surnu, asi to musí být smutný pohled na to jak se to v ČR dostalo daleko s AD systémy.Skrýt celý příspěvekRaSe: osobně by se mi líbila kombinace CV90 s věží z Pumy :-) Ohrkane mardery a bradliky nejsou řešením. Když se tu občas rozebírá plavba, dá se některé z těch BVP upravit na ...Zobrazit celý příspěvek
RaSe: osobně by se mi líbila kombinace CV90 s věží z Pumy :-)
Ohrkane mardery a bradliky nejsou řešením.
Když se tu občas rozebírá plavba, dá se některé z těch BVP upravit na hluboké brodeni, jako tank?Skrýt celý příspěvektechnik Upřímně tvoji otázku nechápu? Já někde tvrdím, že by ta nová BVP mohla plavat? Využití plavby schopnosti při ústupu, a to jako jak? BVP přeplavou řeku a zbytek nechají ...Zobrazit celý příspěvek
technik
Upřímně tvoji otázku nechápu? Já někde tvrdím, že by ta nová BVP mohla plavat?
Využití plavby schopnosti při ústupu, a to jako jak? BVP přeplavou řeku a zbytek nechají nepříteli napospas.
Jinak ta nová generace chápe, na rozdíl od té vycvičené ještě dle ruských školách, že tažení na Rýn za 14 dní byl vždy nesmysl a 70% ztráty jsou prostě prohra ať už protivník dopadne jakkoliv. A že největší cenu má život vycvičeného vojáka.Skrýt celý příspěvekto Nesher Nová BVP by při té váze mohla plavat? Schopnost plavby je super, ale pro jiný jednotky a ne na úkor schopností vozidel. U násilného překonání vodního toku je větší ...Zobrazit celý příspěvek
to Nesher
Nová BVP by při té váze mohla plavat?
Schopnost plavby je super, ale pro jiný jednotky a ne na úkor schopností vozidel. U násilného překonání vodního toku je větší pravděpodobnost úspěchu než se soustředit někde u podminovaného mostu,kde každý protivník je bere jako strategické pozice a věnuje jim dostatečnou ochranu, jde jen o to vybrat dobrý místo, vytlačit protívníka pokud tam vůbec nějaký je a vytvořit opěrný bod, mosty jsou postavený do 4 hodin dle situace. Jinak schopnost plavby je neocenitelná při ústupu. Dokáží Vám dát cenný čas, ale na to právě nová generace důstojníků nemyslí, protože na cvičeních každou válku vyhrávají......papírově :-)Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: předpokládám, že tohle bylo součástí práce VTÚ Brno, za těch víc jak 10 mil Kč. Hodnotící zpráva měla být předána do konce října 2017. I pokud provozní parametry ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka:
předpokládám, že tohle bylo součástí práce VTÚ Brno, za těch víc jak 10 mil Kč. Hodnotící zpráva měla být předána do konce října 2017. I pokud provozní parametry řešila až armádní komise (porovnávání tajných informací) tak na to měli dost času. obecně si ale myslím, že se opravdové provozní náklady ukáží až se zavedením vozidel. Jediné z vozidel, u něhož se dají zjistit reálné náklady a to ještě dost s otazníkem, jelikož se teprve zavádí do výzbroje, je Puma. ASCOD 2 teprve testují britové, CV90 Mk.IV je jenom na papíře a Lynx je jen oplácaný Marder. Tedy nic moc z nich nevyčteme. Ať už zavedeme a koupíme cokoliv, budou provozní náklady vysoké.
Ještě mimo téma. Docela si říkám, že by byl nářez, pokud by Slováci koupili ojeté Mardery nebo Bradleye. Sice to není hitparáda, ale získali by je velmi rychle a úředníci z NATO by nemohli rýpat že nekupujete pásáky. Obecně mě ta představa čím dál víc baví. Provést u těch vozidel lehký facelift, přehodit maskovací síť a na světě je pěkná mašinka. Turra-30 by se hodila hlavně u amerického stroje, jelikož má jen kanón ráže 25 mm a střely Spike by mu taky víc slušely. Obě vozidla se rozdávají na Blízkém Východě (konkrétně Libanon a Jordánsko) tak by třeba ani nevyšly nějak moc drahoSkrýt celý příspěvekRase Datum: 22.09.2018 Čas: 09:57 Šlo mi o to, že třeba CWIS se vyrábí v rozmezí 20 až 40 mm a MK44 existuje v námořnictvech v podobné roli. Závisí na konkrétním řešení, ...Zobrazit celý příspěvek
Rase
Datum: 22.09.2018
Čas: 09:57
Šlo mi o to, že třeba CWIS se vyrábí v rozmezí 20 až 40 mm a MK44 existuje v námořnictvech v podobné roli. Závisí na konkrétním řešení, jestli je levnější integrace MK44 v 30 mm nebo zavedení něčeho nového. No a pokud by se s SHORAD věží počítalo až někdy do budoucna, tak to asi úplná škoda nebude - systémy s vyšším dosahem by asi měly mít prioritu.Skrýt celý příspěvekf.j, ale ony testy už proběhly. Sice ne s úplně finálními stroji, nicméně vcelku reálnou představu si MO udělat mohlo. A prý docela podrobnou. Puma prý projevila jednoznačně ...Zobrazit celý příspěvek
f.j, ale ony testy už proběhly. Sice ne s úplně finálními stroji, nicméně vcelku reálnou představu si MO udělat mohlo. A prý docela podrobnou. Puma prý projevila jednoznačně nejlepší jízdní vlastnosti. Údajně převyšovala soupeře i v přesnosti střelby. Největší výhrady k ní nebyly prý ani tak kvůli ceně, jako kvůli tomu, že existuje jen v bojových variantách, čili pro ambulanci, ženisty ap. bychom si museli zaplatit vývoj (otázka je, jestli to zvednutí korby bude stát až tolik). PMS nicméně tvrdí, že na papíře ty varianty už existují. Věřit jim samozřejmě nemusíme, o tom žádná. Na druhou stranu, KF41 tou dobou byl také jen na papíře a CV90 Mk. IV je jen na papíře dodnes....Skrýt celý příspěvek
RaSe: snad budou probíhat i nějaké pořádné testy, kde se ukáže co za kolik opravdu stojí, samozřejmě, míněno dříve než se to pořídí. zohlednit by se mělo i to, že to možná bude ...Zobrazit celý příspěvek
RaSe: snad budou probíhat i nějaké pořádné testy, kde se ukáže co za kolik opravdu stojí, samozřejmě, míněno dříve než se to pořídí. zohlednit by se mělo i to, že to možná bude technika na dalších 40 let.
Cena pořízení možná bude podřadnější, než provozní náklady. Zajímalo by mně z kolika procent je elektronika řešena z obecně dostupných zdrojů (COTS)?Skrýt celý příspěvekOk. Jak się ma mało pieniędzy to się wydaje rozsądnie. Nie twierdze ,ze wybór faworyzowanej Pumy jest zły , jedynie koszta utrzymania będą spore . Nie chce się wypowiadać na ...Zobrazit celý příspěvek
Ok. Jak się ma mało pieniędzy to się wydaje rozsądnie. Nie twierdze ,ze wybór faworyzowanej Pumy jest zły , jedynie koszta utrzymania będą spore .
Nie chce się wypowiadać na tematy polityczne ale trudno to pominąć ..u nas jest pod tym względem coraz gorzej z zamówieniami dla wojska, to głównie decyzje polityczne . Chociażby sposób ogłoszenia modernizacji 318 T72 ..kuriozum ! Chciałbym wierzyć w program Orka ale wiara to śliski temat ;) druga cześć Wisły tez może być bardzo ciekawa ..Skrýt celý příspěvekTecka: Nesher to uz napsal za me. Nevim zda si to uvedomujes, ale polsko kupuje Patrioty, coz taky nenni zrovna levna sranda, nemluve o lodich a ponorkach co mate v planu. Reci o ...Zobrazit celý příspěvek
Tecka:
Nesher to uz napsal za me. Nevim zda si to uvedomujes, ale polsko kupuje Patrioty, coz taky nenni zrovna levna sranda, nemluve o lodich a ponorkach co mate v planu. Reci o uzbrojeni tedy neberu, ne od Polaku. Borsuk asi bude levnejsi nez Puma, uz kvuli vybave, ale jsem zvedavy o kolik. My mame armadu malou, lidi je malo a tak by bylo vhodne dat vojakum co nejlepsi techniku, ktera je draha. Ani jedno ze ctyr BVP z nichz vybirame, nebude levne na nakup i provoz.
Pokud jde o Mardery, tak vim akorat o SpikeSkrýt celý příspěvekRacja Nesher i u nas nie lepiej ...włoski hitfist nękają awarie (to efekt kompromisu wagi i pływania) do tego współpraca z Włochami to spory problem..stąd priorytet na zssw . ...Zobrazit celý příspěvek
Racja Nesher i u nas nie lepiej ...włoski hitfist nękają awarie (to efekt kompromisu wagi i pływania) do tego współpraca z Włochami to spory problem..stąd priorytet na zssw . Osobiście ,gdybym miał jakikolwiek wpływ na decyzje to brałbym LYNX 2.0 z wieża RMSkrýt celý příspěvek
Tecka Tehdy to byla jediná věž, která plnila požadavky AČR, tj. dálkově ovládaná, s integrovanými ptřs a zároveň tak lehká, aby ji unesl Pandur a přitom ještě dokázal plavat. To, ...Zobrazit celý příspěvek
Tecka
Tehdy to byla jediná věž, která plnila požadavky AČR, tj. dálkově ovládaná, s integrovanými ptřs a zároveň tak lehká, aby ji unesl Pandur a přitom ještě dokázal plavat. To, že je ta plavatelnost reziduem myšlení z dob Varšavského paktu, který je v boji obtížně použitelná je věc jiná, rád bych viděl velitele, který pošle prapor přes řeku aniž má jistotu, že za ním dokáže dostat i podporu a Tatry, stejně jako vaše Jelcze a Stary neplavou. A ano je možné postavit most, ale chvíli to trvá a nemusí to vyjít, neb každý plán platí jen do momentu kontaktu s nepřítelem. A podle mě situace, že máte za řekou jednotku v boji, které dochází palivo a munice a vy ji nedokážete zásobovat musí být noční můrou každého velitele. Ani vy a my už vůbec ne, si můžeme dovolit starou ruskou taktiku, která s obětováním části sil při násilném přechodu vodního toku de facto počítala.
Proto jsem rád, že to mladší generace důstojníků, které nyní velí AČR (od dob Pandurů došlo ke generační obměně) pochopila a nová BVP plavat nebudou. A to i přesto, že budoucí uvažované bojiště vašich Borsuků a našich nových BVP je stejné, roviny východního Polska či Pobaltí.
Jinak k té Pumě, vzhledem k tomu, že stále nejsou známy požadavky AČR (snad se to dozvíme v říjnu), ale vše napovídá tomu, že se chce opravdu hi-tec sytém, těžko říci zda bude Puma tak být výrazně dražší jak všichni myslí. On Lynx nebo Ascod, CV90 bych už vzhledem k původu nerad viděl, nacpaný moderní elektronikou může být klidně skoro stejně drahý jako Puma
PrSkrýt celý příspěvekPro všechny druhy ABM munice (Air Burst Ammunition) je společné iniciace střely elektronickým časovacím zapalovačem. Doba časování je určena ze změřené dálky cíle a úsťové ...Zobrazit celý příspěvek
Pro všechny druhy ABM munice (Air Burst Ammunition) je společné iniciace střely elektronickým časovacím zapalovačem. Doba časování je určena ze změřené dálky cíle a úsťové rychlosti střely. Úsťová rychlost se změří průchodem střely el. cívkami, vypočtené načasování se na zapalovač nastaví indukčně třetí cívkou na úsťové brzdě. To vše je řízeno SŘP.
ABM se ale liší ve způsobu vytvoření střepinového pole. Jsou dva způsoby tvarování, na radiální střepinové pole a čelní vymetení předtvarovaných fragmentů.
Radiální střepinové pole se vytvoří explozí trhaviny, která rozloží tělo střely na střepiny, které se rozlétají kolmo na směr letu střely. Vytváří se radiálně rozpínající střepinový válec. Ke zvýšení střepinového účinku se do těla střely vkládají předtvarované fragmenty. To je nejužívanější způsob.
Čelní vymetení, AHEAD systém, spočívá v tom, že výmetná nálož vymetává z dutiny těla střely předtvarované fragmenty (válečky, kuličky) dopředu ve směru letu střely vstříc cíli. Předtvarované fragmenty se rozlétají vpřed ve tvaru ostrého kužele.
ABM munice s radiálním střepinovým polem se zpravidla používá od ráže 40 mm výše. Je účinná jak na vzdušné, tak na vodorovné plošné cíle. K vytvoření plošného účinku při přímé střelbě z malorážových automatických kanónů se však využije nanejvýš jen polovina vytvořeních střepin, protože druhá polovina se rozletí směrem vzhůru od cíle. Příkladem užití je 40 mm kanón Bofors. U střeliva ráže 30 mm je radiální střepinový účinek, zejména na plošné cíle, poměrně nízký, protože na střepiny či předtvarované fragmenty se využije jen malá část hmotnosti střely. Příčinou je poměrně rozměrný zapalovač.
ABM munice s čelním vymetením, AHEAD, je především účinná na vzdušné cíle a na čelní pozemní cíle. V podstatě je neúčinná na vodorovné plošné cíle. Uplatňuje se především u munice ráže 30 až 35 mm. Příkladem užití jsou automatické kanóny 35/1000 a MK30-2/ABM.
Podle materiálů Rheinmetall Defence je ABM munice 30 x 173 mm je řešena principu AHEAD pro kanon MK30-2/ABM, který je instalován do IFV Puma. V tomto smyslu je z hlediska střepinového účinku funkční totožnost mezi ABM a AHEAD municí.Skrýt celý příspěvekRase Byłoby fajnie...ale coś więcej? Koszta amunicji,logistyka itp a co będzie jak większość w NATO zacznie przechodzić na 40mm ? Nie lepiej zainwestować Bushmaster i wymienić ...Zobrazit celý příspěvek
Rase
Byłoby fajnie...ale coś więcej? Koszta amunicji,logistyka itp a co będzie jak większość w NATO zacznie przechodzić na 40mm ? Nie lepiej zainwestować Bushmaster i wymienić lufę i pare elementów zamka i już...Naprawdę stać Was na takie pomysły? Już i tak macie kłopoty z fatalnymi wieżami na Pandurach ,tak na marginesie ,kto wpadł na pomysł kupowania wieży w otwartej architekturze ,która się nie sprawdza w naszych warunkach klimatycznych. U nas jakoś sie dało zrobić badania w komorze termicznej i sprawdzić,ze poniżej 20 stopni wieża nie działa . Jak kupicie pumę to koszta utrzymania pożrą wam budżet ,nawet Niemcy biorą się za modernizacje marderaSkrýt celý příspěvekProxy: jde o to, že C-RAM / VSHORAD se v ráži 30 mm snad ani nevyrábí, tak se musíme koukat minimálně na ráži 35 mm a výš. 35 mm se nabízí i na nová BVP - tedy přesněji němci mají ...Zobrazit celý příspěvek
Proxy:
jde o to, že C-RAM / VSHORAD se v ráži 30 mm snad ani nevyrábí, tak se musíme koukat minimálně na ráži 35 mm a výš. 35 mm se nabízí i na nová BVP - tedy přesněji němci mají tento kanón integrovaný ve věžích. Přišlo mi tedy zajímavé mít možnost přijít na jednotný náboj - navíc by byla sranda, kdybysme měli Pumu s lepším kanónem než má Bundeswehr :-DSkrýt celý příspěvekCenzor: a jaký je rozdíl mezi AHEAD a ABM municí? Z principu činnosti mi to připadá velice podobné, ne-li stejné, protože jak kanon pro Pumu, která má mít ABM, tak kanon Mantisu s ...Zobrazit celý příspěvek
Cenzor: a jaký je rozdíl mezi AHEAD a ABM municí? Z principu činnosti mi to připadá velice podobné, ne-li stejné, protože jak kanon pro Pumu, která má mít ABM, tak kanon Mantisu s AHEAD používá indkuční časování na konci hlavně.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...