Skyranger: Postrach bitevních letadel a vrtulníků
- 20. 9. 2018
- 64 komentářů
- Jan Grohmann
Německá firma Rheinmetall na švýcarské střelnici Ochsenboden veřejně předvedla svůj nejnovější kanónový prostředek blízké protivzdušné obrany (PVO) Oerlikon Skyranger Boxer. Klíčovou součástí vozidla je 35mm automatický kanón švýcarské firmy Oerlikon. Rheinmetall tak reaguje na rostoucí poptávku po prostředcích PVO v Evropě.
V současné době neexistuje na Západě jediný moderní mobilní kanónový systém PVO velmi krátkého dosahu VSHORAD (Very Short Range Air Defense Missile System) a krátkého dosahu (Short Range Air Defense Missile System).
Mobilní kanónové prostředky VSOHRAD/SHORAD jsou ideální k ochraně manévrujících vojsk před útoky bitevních letadel, vrtulníků, dronů, ale i střel s plochou dráhou letu (i další letecké munice), ale nejnověji i proti minometné nebo dělostřelecké munici. Tyto mobilní prostředky mohou chranit vojska za pohybu, včetně vojenských konvojů, před leteckým útoky.
Kvůli rostoucímu zájmu o PVO v Evropě firma Rheinmetall vyvinula a mezi 18. až 19. záři ve Švýcarsku veřejně otestovala systém PVO krátkého dosahu Oerlikon Skyranger Boxer. Během testu ve švýcarském Ochsenbodenu dokázal prostředek ve dvou ukázkách sestřelit dva drony. První dron sestřelil 18. záři dávkou 24 střel, druhý dávkou pouze tří střel (viz video níže).
Základem prostředku je kolový obrněný transportér Boxer, na kterém je umístěn bojový modul Oerlikon Revolver Gun Mk3 s automatickým revolverovým kanonem Oerlikon 35/1000 ráže 35 mm. Modul Oerlikon Revolver Gun Mk3 lze však umístit prakticky na jakékoliv kolové nebo pásové vozidlo s potřebnou nosností.
Oerlikon Revolver Gun Mk3 vychází z velmi dobře známého stacionárního prostředku VSOHRAD/SHORAD Skyranger, který byl švýcarskou firmou Oerlikon představen v roce 2009 (vyvíjen je od roku 2006). Německá armáda od roku 2013 provozuje odvozený stacionární prostředek PVO krátkého dosahu MANTIS (Modular, Automatic and Network capable Targeting and Interception System), který je založen na švýcarském řešení Skyranger.
Německo navíc plánuje masivně investovat do systémů VSOHRAD/SHORAD – do roku 2025 má být na nákup vyčleněno 460 milionů euro. Celkově Německo do roku 2030 na nákup prostředků VSOHRAD/SHORAD vynaloží 3,3 miliardy euro.
Po vyřazení samohybných kanonových systémů Flakpanzer Gepard (2010) německá armáda rovněž hledá nový mobilní systém PVO krátkého dosahu. Vzhledem k již zavedeným systémům MANTIS je velmi pravděpodobný nákup technologicky příbuzných komplexů Oerlikon Skyranger Boxer.
Test Oerlikon Skyranger Boxer ve Švýcarsku.
Použitá kolová platforma Boxer 8×8 je dobře známá – vozidlo díky svému modulárním uspořádání pojme nejrůznější nástavby až do hmotnosti 15 tun. Do poloviny letošního roku byl dodáno Litvě, Německu a nizozemsku na 700 vozidel Boxer v konfiguraci obrněný transportér a bojové vozidlo pěchoty. Vozidlo Boxer nedávno vybrala také Austrálie.
Výzbroj věže Oerlikon Revolver Gun Mk3 tvoří automatický kanon střílející programovatelnou municí 35 × 228 mm. Kanon umí střílet jednotlivými náboji rychlostí až 200 ran za minutu, nebo dávkou s rychlostí palby 1000 ran za minutu. Účinný dostřel kanonu je 4000 m a lze s nim ničit vzdušné, ale i pozemní cíle. Bojový modul pojme 252 kusů munice.
Typická munice ráže 35 mm typu AHEAD (Advanced Hit Efficiency And Destruction) obsahuje 152 stabilizovaných wolframových projektilů (152 × 3,3 g), které jsou před cílem vymrštěný pomocí malé nálože. V současné době ale existují již čtyři verze munice AHEAD – zmíněná základní PMD062 se 152 projektily, PMD330 se 497 projektily, PMD375 s 860 projektily a „protidronová“ PMD428 s 600 projektily.
MANTIS v německé armádě.
K dispozici je ale také průbojná nebo tříštivo-trhavá munice, které se uplatní proti větším cílům, jako jsou bitevní vrtulníky a letadla. Oerlikon 35/1000 je schopen přijímat najednou dva nábojové pásy, takže operátor může rychle měnit typ munice.
Bojový modul Oerlikon Revolver Gun Mk3 k zaměřování cílů používá sledovací radiolokátor, elektro-optické senzory a také prostředky radioelektronického průzkumu. Velitelský a řídící systém je převzatý z norského komplexu PVO krátkého dosahu NASMAS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System).
Vozidlo lze také ovládat na dálku – prostředky řízení a velení v rámci jedné baterie PVO umí řídit střelbu až z osmi vozidel Oerlikon Skyranger Boxer. Rheinmetall v rámci rodiny Skyranger plánuje na vozidla Boxer instalovat také rakety krátkého dosahu (Stingery nebo Cheetahy) nebo přehledový radiolokátor s dosahem zhruba 25 km.
Oerlikon Skyranger Boxer umí samozřejmě zpracovat údaje o poloze cíle z externích senzorů, včetně 2D i 3D radiolokátorů. Automatika věže mimo jiné také umožňuje sledovat určitý výsek vzdušného prostoru a následně automaticky zaměřit nepřátelské cíle. Podle tiskové zprávy Oerlikon Skyranger Boxer ničí prakticky jakékoliv blízké vzdušné cíle, včetně raketové, dělostřelecké a minometné RAM (Rocket, Artillery, and Mortar) munice.
Související články
Obrněný český Patriot na podvozku Tatra
Česká společnost Excalibur Army, patřící do významného českého holdingu Czechoslovak Group (CSG), v ...
- 14.06.2018
- 37 komentářů
- Redakce AN
Nové britské obrněnce Ajax – šance pro českou armádu
Britská armáda začala od minulého roku zařazovat do výzbroje rodinu nových obrněných pásových ...
- 27.06.2018
- 44 komentářů
- Redakce AN
LAND 400 Phase 2: Austrálie kupuje bojová vozidla Boxer
Před několika dny australská vláda podepsala smlouvu v hodnotě 2,1 miliardy euro (3,3 miliardy ...
- 20.08.2018
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
LAND 400 Phase 3: Bojová vozidla pěchoty pro Austrálii
Po zvolení vítěze programu LAND 400 Phase 2 australská armáda pokračuje ve svém ambiciózním projektu ...
- 05.09.2018
- 45 komentářů
- Jan Grohmann
VlaLang: AČR má něco lepšího, koncepci, :-D na tu ještě žádný protivník nevyzrál :-D Kanony s programovatelnou municí chybí. Základem by měly být kvalitní průzkumná čidla, tedy ...Zobrazit celý příspěvek
VlaLang: AČR má něco lepšího, koncepci, :-D na tu ještě žádný protivník nevyzrál :-D
Kanony s programovatelnou municí chybí. Základem by měly být kvalitní průzkumná čidla, tedy radary, což současně provedené akvizice neplní, AČR musí být vždy v něčem jedinečná, tak máme nejspíše poslední vojenský 2D radar v podobě Revisoru, ačkoliv ve stejné době vznikaly jinde v Evropě stejná 3D čidla zajišťující možnost činnost C-RAM. Prostě chybí to co by Skyrangeru dalo první informaci o tom kam se otočit a zaměřit.
Ideální prostředek mají britové v podobě posledních verzí Giraffe AMB.
Super kanony má boffors, sice 57 mm ráže, ale i s naváděnou munici ORKA, ...jeden granát a je i po vrtulníku, ale stále zatím pouze na lodích
Na východ od nás testují 57 mm na BVP 3, i jako prostředek PVO, spekulovalo se i o nasazení v Sýrii.Skrýt celý příspěvekSkyranger vypadá skvěle a Oerlikon umí. Bylo by fajn, když už nemáme Boxer, tak tuto věž osadit na stejný podvozek jako nové BVP (konceptem navázat na STROP I ), nebo Titus, který ...Zobrazit celý příspěvek
Skyranger vypadá skvěle a Oerlikon umí. Bylo by fajn, když už nemáme Boxer, tak tuto věž osadit na stejný podvozek jako nové BVP (konceptem navázat na STROP I ), nebo Titus, který je vlastně docela podobný Boxeru. Celkově si říkám, že to co jde osadit na Boxer by se snad mohlo dát na Titus, byť třeba ne ve formě modulu (napevno)Skrýt celý příspěvek
to VlaLang : Souhlas, toto posadit na podvozek nového BVP a sundavací autonomní verzi věže na podvozek zodolněné T-815-7, tak máme s VSHORAD a C-RAM celkem vystaráno.
to VlaLang : Souhlas, toto posadit na podvozek nového BVP a sundavací autonomní verzi věže na podvozek zodolněné T-815-7, tak máme s VSHORAD a C-RAM celkem vystaráno.
Tohle je - zdá se - téměř dokonalá zbraň pro předmětný účel, a rozhodně něco, co bychom potřebovali a měli mít ve výzbroji. Pokud odhlédnu od mého oboru a tedy této konkrétní ...Zobrazit celý příspěvek
Tohle je - zdá se - téměř dokonalá zbraň pro předmětný účel, a rozhodně něco, co bychom potřebovali a měli mít ve výzbroji.
Pokud odhlédnu od mého oboru a tedy této konkrétní zbraně, tak v posledních letech docházím k tomu, že bychom měli AČR vyzbrojovat zbraňovými systémy z Německa, Skandinávie a Israele a že by to pokrylo všechny nároky naší armády naprosto ideálně.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...