Slavné nože – nůž „SMATCHET“

Smatchet
Nůž Smatchet. / Archív autora

Po F-S dýce si představíme model opět z dílny pana W. E. Fairbairna - nůž  „SMATCHET“. Můžete narazit i na nepřesné tvrzení, že jeho autorem je Rex Applegate, ale ve skutečnosti je pravda obojí.  

Za původní verzí nože Smatchet stojí Fairbairne a teprve pod jeho pozdější modifikaci, pocházející ze závěru druhé světové války, se podepsali oba pánové. Můžete se tak setkat i s označením „Applegate-Fairbairne combat Smatchet“.

Nyní už ale k noži samotnému. Zatímco dříve zmiňovaná F-S dýka byla „tichým zabijákem“, Smatchet byl její dokonalý opak. Měl dýku ve výzbroji doplnit a podpořit pro případ, kdy byl voják nucen přežít v boji, aniž by měl pušku, bajonet a konečně i odpovídající výcvik.

Díky své délce (420 mm) , hmotnosti (téměř 700 g) a tvarovým dispozicím, se Smatchet stával efektivní a smrtící zbraní i v neškolené ruce. Z doby britských operací v Norsku dokonce kolovala legenda, že Smatchet zabil více nacistů, než kulky.

Smatchet

Název vznikl spojením slov „SMAshing haTCHET“ („drtivá sekerka“) a mnoho odborníků věří, že nůž sám je prostou kopií zákopového meče regimentu královských střelců z první světové války – i přestože se z doby jeho vzniku, nedochovaly podklady, které by tento názor podpořily.

Část dříve zmíněné Fairbairnovy cvičebnice „Get though“, je věnována právě tomuto noži a nabízí sedm základních technik na zneškodnění protivníka s pomocí Smatchet – přímý bod do oblasti žaludku, sek nebo řez do pravé a levé strany krku, sek nebo řez na zápěstí a paže, a dva údery na bradu a obličej masivní kovovou hlavicí. I samotný psychologický efekt na soupeře po vytasení pomáhal při následné aplikaci jednoduchých smrtících technik.

Původní verze byla broušená jednostranně. Pozdější modely už nesly oboustranné ostří. Rukojeť se vyráběla z nejrůznějších materiálů – od pryže a bakelitu, přes klasičtější ořech a dub, až po exotický mahagon a teak.

Smatchet

Stejně tak i materiály na záštitu a hlavici oscilovaly podle možností válečných dodávek. Originální Smatchet se tak může vyskytovat v řadě různých variant.

Dá se říci, že Smatchet sice nedosáhl věhlasu F-S dýky, ale přesto si své místo v historii zaslouží a - byť v menší míře – i on přežil do dnešních dnů.

Nůž, který z něj koncepčně vychází, můžete najít za 40 dolarů např. u firmy Cold Steel. Vyrábějí se ale i věrné repliky. A pokud byste stáli o historický originál tohoto nože a zároveň se potápíte, máte šanci.

Je známo, že díky ponorkám skončila na dně oceánu přepravní loď se zásilkou čítající 10 000 kusů tohoto unikátního nože, určených pro americkou armádu.

Technická data:

Celková délka: 

420 mm 

Délka ostří:  

270 mm 

Váha nože: 

680 g 

Materiál hlavice a záštity:  

ocel, hliník, mosaz 

Materiál čepele: 

kalená pružinová ocel 

Materiál střenky: 

dřevo, pryž, bakelit 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nože Gerber

Chystáte se o prázdninách potápět, kempovat nebo rovnou zdolat Mount Everest? Nebo jen potřebujete ...

Slavné nože: F-S dýka

Toto pásmo si klade za cíl představit, respektive připomenout nože, které se sice výrazně zapsaly do ...

Vojenské hodinky: Díl 1. – Největší legendy

Na webovém portále Nosime-hodinky.cz se rozběhl seriál o historii a současnosti vojenských hodinek. ...

Britské bajonetové útoky

Když se před časem řešil nákup nových útočných pušek pro AČR, tak byl řadou oponentů poměrně často ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...